Nieuwjaars- treffen in Meerlo Couch Expo Maak je waar... droom Studiedag kinderkoor dirigenten Lezing over vastelaovend Wie wordt jeugdprins van Venray? Art Hondentraining Kofi Annan Contrast zingt in Oirlo 1 m PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari 2007 - Pagina 8 Programma Schouwburg Venray f Het prachtige Zwanen- meer van de Staatsopera van Tatarstan, de vlijmscherpe, Engelstalige improvisatie comedyshow Boom Chicago en het Wintercircus van Mar tin Hanson. Schouwburg Ven ray opent het seizoen met drie totaal verschillende voorstel lingen. Het Zwanenmeer, ballet van de Staatsopera van Tatarstan, wordt op zaterdag 6 januari vanaf 19.00 uur opgevoerd in de schouwburg van Venray. Ruim honderd jaar geleden veroorzaakte dit ontroe rende romantische sprookje al een sensatie. En ook nu nog blijkt Het Zwanenmeer het publiek te raken. Dit ballet vertelt het verhaal van de liefde van een jonge prins voor de (betoverde) zwanenkoningin Odette. Door intriges van de zwar te zwaan Odile wordt dit prille geluk wreed verstoord, maar uit eindelijk wordt in de zogenaamde witte scène, waar alle zwaantjes aan deel nemen, het geluk her vonden. Een romantisch ballets- De werkgroep Kind-koor-kerk houdt op zaterdag 13 januari een studiedag voor kinderkoordirigen ten. Deze dag zijn er twee work shops die de aandacht verdienen. Dit zijn Sterren van de hemel en Zin in zang. Sterren van de hemel is een project van zestien liederen die zijn gekozen uit totaal zeven honderd liederen die zo mooi zijn dat ze bewaard moeten blijven voor de kinderzang.Albert Arens (code music) was betrokken bij dit project en verzorgt deze work shop. Zin in zang is een handrei king aan dirigenten van kinder koren die is ontwikkeld door de werkgroep methodiek Kind-koor- kerk in opdracht van de NSGV De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 15 januari in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beuken rode een lezing. Aanvang 19-30 uur. De lezing wordt verzorgd door oud-prinsen Piet Hermans en Tenny Tonen en gaat over car naval met als titel Wortels van de Venrayse vastelaovend en het grote prinselijke geheim. Om de wortels van carnaval bloot te leggen, kan men ver teruggaan in de geschiedenis van diverse Europese landen. Uit de spelon ken van het oude raadhuis aan de Grote Markt kwam een vergeeld document, daterend van 1327 en afkomstig van toenmalige Sche penen van Venray, tevoorschijn waarop duidelijk het woord vas- tenavont te herkennen is. Onder punt 3 wordt vastgelegd dat 'men dat geboet heiden en weyden alle jaer vernieuwen sal Sinte Petermis omtrent Vastenavont'Maar of dit nou een echt begin van carnaval te noemen is? Men kan vertellen van kinderen die verkleed zin gend met een foekepot van deur tot deur trokken of van stoere voorvaderen die zich aan de vooravond van de vastenmaand amuseerden met dieronvriende lijke spelen als ganstrekken en prookje dat publiek over de hele wereld nog steeds ontroert. In een sprookjesachtig grootse enscene ring zoals men dat van het ballet van Tatarstan mogen verwachten. BOOM CHICAGO De vlijmscherpe, Engelstalige improvisatie comedyshow Boom Chicago doet op dinsdag 9 janu ari om 20.00 uur Schouwburg Venray aan. De voorstelling is snel en opwindend. Geen cabaret, geen stand-up, geen theater maar een energieke mix van actuele sketches en pure, rauwe impro visaties waarbij het publiek de onderwerpen bepaalt. De helft van de voorstellingen is geïmpro viseerd, de andere helft bestaat uit geschreven sketches. De ongelofe lijk snelle en slimme improvisaties zijn hèt handelsmerk van Boom Chicago. De acteurs spelen scè nes die ze ter plaatse bedenken aan de hand van suggesties uit het publiek. Een live-muzikant, live- internet improvisaties en video vullen de acteurs aan. Er zijn nog kaarten beschikbaar voor deze en Unisono. De methodiek bevat dertig uitgewerkte repetities voor kinderkoor. Piet Hein van der Ven, dirigent en een van de medewer kers aan deze methodiek laat in zijn workshop zien hoe hij er in de praktijk mee werkt. Verder is er tijdens deze studiedag aan dacht voor nieuw repertoire en het uitwisselen van ervaringen. De studiedag vindt plaats aan de Swalmerstraat 100 in Roermond en duurt van 10.00 tot 15.15 uur. Voor informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Helna Beelen, thieubeelen@het- net.nl., tel. (0495)625175 of met Joke Halmans, paulenjoke@pla- net.nl., tel. (0478)583806. haanslaan. Volgens sommigen echter ligt hierin de oorsprong van het carnaval.Andere historici verwijzen naar het begin van de 19e eeuw toen in steden als Düs- seldorf en Keulen verenigingen ontstonden die de draak staken met het militaristische karakter van het leger, om vervolgens te wijzen op Limburgse steden als Maastricht en Venlo waar men dit overnam. De geschiedkundige ver telling begint in 1938 in het toen tertijd bekende Hotel de Keizer alwaar enkele stoutmoedige jon gelieden onder het genot van een alcoholische versnapering aan de wieg stonden van carnavalsvereni ging De Piëlhaas.Aan de hand van enkele markante gebeurtenissen wordt een historisch overzicht geven van Venray's enige carna valsvereniging. De sprekers deze avond zijn twee doorgewinterde Piëlhazen. De lezing ook toegan kelijk voor belangstellende niet- leden. Het LGOG in Maastricht wil het versturen van de convocaten anders gaan inrichten. Informatie over activiteiten wil men op de volgende manieren aanbieden: via www.lgog.nl, via een convocaat per email en op papier, per post thuisgestuurd (dit alles na aanmel ding). gloednieuwe voorstelling. WINTERCIRCUS Schouwburg Venray is op woensdag 17 januari omgetoverd in een circustent. Het rechthoe kige toneel wordt een ronde piste vol zaagsel. Goudglinsterende ornamenten, kristallen kroonluch ters en gordijnen van zwaar, rood fluweel zorgen voor een nostal gische circussfeer. Het circusor kest speelt in vol ornaat boven de piste-ingang. Het circus is in de stad! Voor het hooggeëerde publiek barst een sprankelend circusfeest los. De onderdelen volgen elkaar in hoog tempo op en alles sluit naadloos op elkaar aan. Een echte circusvoorstelling, vol sfeer, spanning en sensatie. Voor groot en klein, voor de hele familie. Dat is Wintercircus Martin Hanson. Schouwburg Venray heeft Wintercircus Martin Hanson met zijn internationale topacts naar Venray weten te halen voor twee voorstellingen op één dag, de eer ste om 13-30 uur en de tweede om 17.00 uur. Circuskenners, In de Venrayse bibliotheek zijn tot en met maandag 29 januari kunstwerken van Nathalie Leupen te zien. Het gaat om schilderijen en tekeningen in gemengde tech nieken. In opdracht van Artibaru maakt Leupen kunst voor een hedendaags interieur. Het start punt is een enkele suggestie van de afnemer. Bijvoorbeeld een kleur, afmeting, techniek of emo tie. Duidelijk is dat het geen rea listisch doek wordt. Hoe uiteen lopend de wensen in de praktijk zijn, blijkt uit de toelichting. Ook zijn er voorbeelden te zien van mogelijke opdrachten. Het doek is op maat, maar blijft trouw aan de hand van de kunste naar. Leupen vindt het een uitda ging om aanwijzingen te volgen en tegelijk ruimte voor eigen interpretatie te krijgen. Ze wil iemand die niet direct van abstrac tie houdt, een beeld voorschote len dat persoonlijke associaties oproept en hierdoor blijft boeien. Naast deze 'kunst voor boven de bank' is er ook vrij werk te bezich tigen. Leupen is autodidact. Inspi ratie haalt zij uit jazz/elektronica, kalligrafie, natuur en architectuur. Onlangs werkte zij mee aan een workshop voor de politie Noord- Limburg en exposeerde tijdens hun evenement de Samenwereld in de Maaspoort Venlo. Voor meer informatie kan men mailen naar couch_art@hotmail. com. De expositie is tijdens de openingsuren van de bibliotheek In de foyer van Schouwburg Venray verzamelen alle Hazekeu- tels zich op zaterdag 20 januari vanaf 18.33 uur voor de jeugdzit- ting van 2007. Deze dag staat in het teken van het aftreden van jeugdprins Tom I en zijn adjudan ten Danny Mulder en Ruud Koe nen. Bovendien wacht men vol spanning op het uitkomen van de nieuwe jeugdprins, het nieuwe jeugdboerenbruidspaartje en de uitreiking van de Orde van de Hazekeutel. Om de spanning er in te houden zijn er eerst optredens van verschillende artiesten.Thema dit jaar is Glitter en Glamour, maar Boom Chicago. Foto: Unterthe- hat. liefhebbers en een groot publiek kijken ieder jaar reikhalzend uit naar de komst van de karavaan. Dit hooggeëerd publiek weet uit ervaring dat bij Wintercircus Mar tin Hanson vanuit een comforta bele theaterstoel te genieten valt van een totaalprogramma voor de hele familie, vol verrassende top acts, met altijd een vleugje nos talgische circusromantiek. Naast fantastische acrobaten, trapeze artiesten, jongleurs en dressuur van onder andere pony's, ezels en honden, presenteert directrice Arlette Hanson dit jaar clownsduo de Goty's uit Spanje. Zij behoren tot de absolute wereldtop van dit moment. Voor beide voorstellin gen zijn nog kaarten beschikbaar. Reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999. Het complete programma staat op www.schouwburgvenray.nl. te bezichtigen. Op dinsdag 16 januari houdt de bibliotheek de workshop en lezing Matrixcoa- ching. De Matrixmethode is een nieuwe methode om leerproble men te verhelpen, een manier om de eigen strategie van het leren te ontdekken. Wanneer die niet optimaal is, kan diegene daar zelf iets aan veranderen. Kinderen en volwassenen die in plaatjes denken, hebben vaak complexe constructies bedacht om met informatie om te gaan. Zo nu en dan opruimen en orde scheppen biedt ruimte om nieuwe informa tie op te nemen, te verwerken, op te slaan en weer te gebruiken. De Matrixmethode is ontwikkeld door Ingrid Stoop. Zij heeft inmid dels meer dan zeshonderd men sen behandeld en de resultaten zijn verbluffend. Zowel nationaal als internationaal leidt Stoop coa ches en leerkrachten op om de Matrixmethode toe te passen bij personen met leerproblemen. Tijdens de workshop en lezing laat Stoop ervaren wat de metho de doet. Er worden verschillende oefeningen gedaan. Zo krijgt men een aantal handvaten mee naar huis. De workshop duurt van 16.00 tot 17.00 uur en is een inter actief uur voor ouders met hun kinderen. De interactieve lezing voor volwassenen is van 19-30 tot 21.30 uur. Vooraf aanmelden bij de uitleenbalie van de bibliotheek, via tel. (0478)581970 of via email www.obvenray.nl. iedereen mag zelf weten hoe hij verkleed is. Natuurlijk zijn papa's, mama's, opa's en oma's ook wel kom. Deze zelfde dag is tijdens de manifestatie Kies Techniek, met het thema Kolderiek ook de carna valshal geopend voor het publiek. Men wordt in de gelegenheid gesteld de hal te bezichtigen en de prinsenwagens van de Pielhaas en de Hazekeutel te aanschouwen. Leden van de commissie wagen- bouw geven uitleg over alle activi teiten in deze hal. De carnavalshal ligt aan de Smakterweg. Zie ook www.hazekeutel.nl. Nieuwjaarsbal Amusement Dansvereniging Amusement Venray e.o. houdt op zaterdag 6 januari een nieuwjaarsbal in Danscentrum Janssen in Venray. Aanvang 21.00 uur. Alle leden en andere dansliefhebbers zijn wel kom. Dance Events Veltum Met ingang van het nieuwe jaar houdt Dance Events Veltum elke eerste en derde zaterdag van de maand dansavonden in Wijkcen trum Veltum. Dit gebouw heeft onlangs een metamorfose onder gaan door het aanbrengen van een speciale dansvloer, airco en sfeerverlichting. Naast de twee wekelijkse stijldansavonden is er elke laatste zaterdag van de maand een salsa-avond. Liefheb bers van salsa, bachata, merengue en zouk komen hierbij helemaal aan hun trekken. De aanvang van deze avonden is telkens om 21.00 uur. De eerste stijldansavond is op zaterdag 13 januari. Salsaliefhefi bers zijn welkom op zaterdag 27 januari. Nadere informatie is ver krijgbaar via tel. (0478)587396. Ut Dartele Veulen Carnavalsvereniging Ut Dartele Veulen uit Veulen maakt op zater dag 6 januari tijdens het prinsebal bekend wie dit jaar als prins de scepter gaat zwaaien over Veulen. Het bal wordt gehouden in zaal 't Veulen en begint om 20.11 uur met het aftreden van prins Toon II. Om 22.11 uur komt de nieuwe prins uit.Verder wordt deze avond de naam van de Gaolde Paerddra- ger 2007 bekendgemaakt. De Locht Streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 7 janu ari nog ingericht in kerstsfeer met diverse kerststalletjes en ver sieringen. Tevens zijn er deze dag demonstraties korven vlechten en stoelen matten. Bij beide ambach ten wordt gebruik gemaakt van natuurlijke producten zoals boe- renstro, vlechtriet en biezen. Ook is de expositie Glas in lood, schil deren met Licht te bezichtigen. Deze expositie kwam tot stand in samenwerking met atelier Flos uit Steyl. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. Muzikale middag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 7 januari van 14.30 uur tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van deAostrumse Zangkompeneej. Deze Zangkompeneej is opgericht in september 1980 onder de naam Het Oostrums Mannenkoor. Deze naam werd kort daarna gewijzigd in OëreToe. In 1987 is deze naam gewijzigd inAostrumse Zangkom peneej. Het repertoire bestaat uit licht klassieke muziek, volksliede ren, carnavalsliederen en geestelij ke liederen. Belangstellenden zijn welkom in restaurant Le Tambou- rin op de Servaashof aan de Stati onsweg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Acti viteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Eind december van het vorig jaar vertrokken 25 jonge mensen met een beperking naar de Jaar beurs in Utrecht, waar de stich ting - 'Maak je droom waar'- een muziekspektakel aanbood aan 13-000 lotgenoten. Geheel belan geloos traden voor hen op onder meer Maria Perez, Gerard Joling, de Havenzangers, Corrie Konings, en voor de tiende maal, Jan Smit. Er werd meegezongen, meegedeind en werden spontane polonaises gelopen in de brede gangpaden van de Jaarbeurshal. Lingo-pre- Winterwandeltocht Meerlo. De Kammeraöj van carna valsvereniging de Vöskes orga niseren op zondag 7 januari voor de vierde maal een win- terwandeltocht. De organisatie staat garant voor een sportieve wandeling door de prachtige natuur in de gemeente Meerlo- Wanssum. Start- en opwarm- plek is café Oud Meerlo bij de kerk. Inschrijving van 11.11 uur tot 13.30 uur. De kosten voor deelname bedragen 1 euro per persoon, maar de Kammeraöj van de Vöskes en kinderen mogen gratis deelne men. Er zijn wandelingen van 5, 10 en 15 km uitgezet. In de route is een pauzeerplaats opgenomen waar de wandelaars gratis kun nen genieten een glas glühwein koffie of warme chocomelk met een wafel. Dit jaar is de pauze plaats in Tienray bij oud-prins Jac Peters van carnavalsvereniging de Vöskes. Onderweg kan de wande laar genieten van de afwisselende landschappen en monumentale gebouwen in en rond Meerlo. Voor meer informatie: Jan Poels, tel: 691900. Weerbaarheidtraining Het Groene Kruis Pluspakket start binnenkort met een training weerbaarheid voor jongens en meisjes van acht tot twaalf jaar. Wanneer men denkt dat zijn kind wel wat meer zelfvertrouwen kan gebruiken of wat meer van zich af zou moeten praten, dan kan Pluspakket wellicht net dat beetje extra steun bieden. Groene Kruis Pluspakket biedt een weer baarheidtraining voor jongens en meisjes. De lessen starten op woensdag 31 januari. Voor meer informatie kan men contact opne men met Klantenservice Groene Kruis. Voor aanmeldingen kan men terecht bij Klantenservice Groene Kruis, bereikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantoor uren, via tel. (077)3209595. Bekijk ook www.groenekruis.org. sentatrice Lucille Werner ontving de Freekie-trofee omdat zij met haar eigen handicap een voor beeldfunctie vervult. Zij draagt de boodschap uit, dat mensen met lichamelijke of geestelijke beper king een unieke persoonlijkheid hebben en gewoon meetellen. Voor alle begeleiders, onder wie leden van de Rotaryclub Ven ray, veroorzaakte het spontane en intense plezier van alle bezoekers aan deze feestelijke middag een aanstekelijke en dankbare vreug de. Op zondag 7 januari houdt Fanfare Eendracht in samen werking met zalencentrum 't Brugeind in Meerlo een muzi kale nieuwjaarsborrel in de sporthal. Diverse muzikanten en zangers worden in een hoefijzervorm rondom het publiek opgesteld op liefst vijf verschillende podia. Aanvang: 14.00 uur. Onder het genot van een drank je kunnen de aanwezigen genieten van diverse gezellige nieuwjaars liedjes. Het Meerlo's Gemengd Koor komt samen met het Geijster- se Pastoor Kemmerekoor bijvoor beeld in beweging op Afrikaanse muziek. Tevens vindt tijdens het non-stopprogramma de première plaats van het enthousiast ensem ble Puur Jong, dat als 'eye-ope- ner' Rood van Marco Borsato ten gehore brengt. Fanfare Eendracht zet de jeugd als solisten centraal In Overloon start in maart een cursus voor jachthonden. De trai ning wordt echt niet alleen gedaan door jagers die belang hebben bij een goed afgerichte hond maar ook door mensen die een jacht hond als huishond hebben. Van juli tot eind oktober wor den er tal van jachthondenproe- ven gehouden. Het wordt steeds gebruikelijker een gehoorzaam heidscursus te volgen met de hond in dit geval de jachthond. Tijdens de cursus wordt de alge mene gehoorzaamheid behandeld zoals het zitten, het volgen aan de lijn, het afliggen, het voorkomen, en het aanleren van commando's met de stem, fluit en gebaren. Ook het socialiseren blijft een belang rijk onderwerp om ondermeer gedragsproblemen te voorkomen. Aan de orde komt het aanleren van apporteren, het kennismaken Kofi Annan, de eerste bio grafie van een van 's werelds meest gewaardeerde leiders, is verschenen. Zijn leven stond in het teken van vrede. Kofi Annan werd geboren in 1938, als telg uit een gegoede familie. Na zijn schooltijd in Ghana ging hij naar Noord-Amerika en Europa om daar verder te stude- ren.Al van jongs af aan had hij een sterk rechtvaardigheidsgevoel en werd hij door zijn medestuden ten gewaardeerd om zijn gedre venheid en overtuigingskracht. In 1962 begint Kofi Annan zijn loopbaan bij de Verenigde Naties, als boekhoudkundig medewerker. Vierendertig jaar later zal hij wor den benoemd tot secretaris-gene raal van de VN. Hij was daarmee de eerste zwarte Afrikaan in deze functie, en de eerste persoon die de functie kreeg door alle lagen van de organisatie te doorlopen. Velen zien Kofi Annan als een secretaris-generaal in de traditie van Dag Hammarskjöld, een van zijn grote voorgangers van een halve eeuw geleden. Stanley Meis ier is decennialang buitenlandcor respondent geweest voor de Los Angeles Times en volgde daarbij Kofi Annan op de voet. Annan ver leende zijn goedkeuring aan het schrijven van deze biografie en in de hoofdrol, maar schittert daarnaast ook met een spette rend muziekstuk. Tevens spelen de jongelui van het slagwerk een tweetal slagwerksolo's. Just for Fun, bestaande uit twaalf zangers, zorgt onder begeleiding van een combo voor heerlijke meezingers en de percussiongroep uit Velden zorgt voor slagwerkvolume van hoog niveau, met een uitvoering van Stomp als hoogtepunt. Meer dan 150 muzikanten werken mee aan dit nieuwjaarsconcert. Remy Kusters zorgt voor een uitgekien de belichting en de presentatie is in vertrouwde handen van Marlies Janssen. Uiteraard is er tijdens en na het concert voldoende gele genheid om samen met al deze muzikanten een muzikaal glas te heffen op 2007 in 'muziektheater' 't Brugeind. De entree bedraagt 5 euro voor volwassenen. Kinderen kunnen gratis meegenieten. met diverse soorten wild, schot vastheid, waterwerk en het voor komen dat er verkeerde dingen worden aangeleerd. Voor infor matie over deze cursus kan men terecht bij W Hendriks Peelkanaal- weg 3, 5843AS Westerbeek, tel. (0485)384414. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenoverleg Venray vergadert op maandag 8 januari in gemeenschapshuis Gel- derkoel in Heide. Op de agenda: informatie over aanhoudingsbe- sluit Wet Geurhinder en Veehou derij door de heer Deenen van de gemeente Venray, nieuws uit de dorpen, verslag commissies en werkgroepen herziening bestem mingsplan buitengebied, behoud ziekenhuis Venray, IKL, wonen welzijn en zorg, reconstructie en website.Aanvang: 20.00 uur. verzocht ook zijn kennissen hun medewerking te verlenen. Hier door wist Meisier een objectieve biografie te schrijven over Kofi Annan en zijn optreden als secre taris-generaal. Kofi Annan, een leven in het teken van vrede, geeft daarmee een fascinerend beeld van tien bewogen jaren binnen de Verenigde Naties en de rol die Kofi Annan hierbij heeft weten te spelen. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Vrouwenkamerkoor Contrast, onder leiding van Ad Voesten, luistert op zaterdag 6 januari de mis van 19.00 uur op in de kerk van Oirlo. Met de komst van Drieko ningen sluit de kerk officieel de kersttijd af. Contrast wil hier een bijdrage aan leveren door nog eenmaal traditionele kerstliedjes ten gehore te brengen. Kunst Cultuur Zwanenmeer, Chicago Boom en Wintercircus

Peel en Maas | 2007 | | pagina 8