Vissersdorpje officieel geopend Nieuwe entree flats Veltum RO IJN Technodöme opent haar deuren Ontwikkeling zorgmeldkamer Swolgen trots op oude pizzeria W EN DAT LATEN ZE ZIEN! HEMDEN JACKS PANTALONS^ COLBERTS KOSTUUMSjd Groen licht voor fusieonderzoek drie corporaties Kerstboom eruit, kamerplant erin CORRIDOR HERENMODE weet wat opruimen is Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari 2007 - Pagina 4 Helpende Handen in India De inwoners van het vis sers dorpje Kanathur Anga- lamman, in het zuidoosten van India aan de kust van Bengalen, hebben hun huis jes op tweede kerstdag, exact twee jaar nadat het dorp werd getroffen door een tsunami, in gebruik genomen. De vis sersgezinnen namen de sleu tels met blije gezichten in ontvangst. Udavurn Karangal - Helpende Handen- adopteer de dit dorpje. De afgelopen periode is er door de lokale bevolking, bouwvakkers en verschillende mensen van Helpende Handen, met toe stemming van de lokale over heid, hard gewerkt om de 72 huisjes van dit project klaar te krijgen. Matt Veldpaus van Helpende Handen, die de festiviteiten in India bijwoonde, schrijft: "Van 10.00 tot 14.00 uur was er een bijeenkomst in het nieuwe dorpje gepland. Omdat de zon hier fel kan schijnen, was er een enorme open tent gebouwd, waar meer dan 500 mensen in de schaduw konden zitten. Alle nieuwe bewo ners waren natuurlijk aanwezig. Na enkele rituelen in het oude dorpje werd, in een lange stoet, een brandende kaars door de 'bur gemeester' (het dorpshoofd) van het oude naar het nieuwe dorpje gedragen. Later, tijdens de cere monie, werden er vele lichtjes aan deze kaars aangestoken. Jammer genoeg heb ik bijna niets kunnen verstaan, omdat er in het Tamil werd gesproken. Maar de sfeer en de rituelen spraken voor zich. Na een indrukwekkende minuut stilte overhandigde Pappa Vidyaa- kar een grote gouden sleutel aan R. Shivakumar, een voor mij onbe kende filmster, waarna deze een lint doorknipte en daarmee het dorpje officieel opende. Dat was een bijzonder moment. Na twee lange jaren was het dan eindelijk zover.Tijdens een kort bezoek aan het dorpje op eerste kerstdag heb ik uitgebreid met veel bewoners Het dorpshoofd en alle gezin nen komen met een kaars naar de inauguratie. kunnen praten. Ze zijn zonder uit zondering enorm dankbaar voor wat er voor hen allemaal is gedaan. Ze hadden eerder van enkele wes terse organisaties boten en net ten gekregen. Ze realiseren zich terdege dat veel slachtoffers in het hele getroffen tsunamigebied nog steeds geen hulp hebben gekregen en dat er ook nog geen vooruitzichten zijn dat dat binnen afzienbare tijd zal gaan gebeuren. Twee jaar wachten is lang, maar ze weten ook dat hun dorpje in een uitzonderlijk korte tijd is gebouwd. Na alle recente kritie ken in de Nederlandse kranten over de mondiale en Nederlandse tsunami-hulp, durf ik vanuit hier met een gerust hart te schrijven dat elke gedoneerde euro voor dit Prashanti-project, daar terecht is gekomen waar dat beloofd was. De totale kosten van de gehele Udavurn Karangal-Tsunami-actie, zoals de acute hulp direct na de ramp en de bouw van de 72 huis je bedragen 375.000 euro. Vanuit Nederland hebben wij daar, met hulp van Wilde Ganzen, meer dan 80.000 euro aan bijgedragen. De gemeenteambtenaren van Venray hebben daar, zoals u hebt kun nen lezen, recent nog eens 19 000 euro aan toegevoegd. Géén strijk stokken, géén gespekte bank rekeningen en géén verkeerde broekzakken. Wél mooie, kleine, degelijke stenen huisjes waar de getraumatiseerde mensen weer, voor zover dat kan, hun leven van voor die ramp kunnen oppakken. Eindelijk kunnen ze weer toe komstplannen maken." ri Als allerlaatste van de opwaar dering flats Veltum stond het ver nieuwen van de entrees op het programma. De vier gerenoveerde flats in Veltum kregen kortgeleden dan ook een nieuwe, frisse uitstra ling. Dat bracht de Belangengroep Leefbaar Veltum op het idee om elke entree een eigen naam te geven. Ze vroeg daarom de bewoners van de flats mee te denken over geschikte namen. 'Het zijn nu juweeltjes' dacht mevrouw Hen- drikse van de Haammakerstraat 88 toen ze de volgende namen bedacht: Smaragd, Robijn, Amber en Saffier. Als dank ontving zij van de Belangengroep Leefbaar Vel tum een mooi boeket bloemen. Het Technodöme®, hét opleidingscentrum voor tech nische beroepen, opent op 19 januari officieel haar deuren. Venlo beschikt daarmee over een moderne, innovatieve en unieke leeromgeving waarin het technisch beroepsonder wijs -van College Den Hulster (vmbo) en Gilde Opleidingen (mbo)- en het bedrijfsleven elkaar ontmoeten én samen werken. In het Technodöme® volgen jongeren een technische vmbo- of mbo-opleiding in een leeromge ving die is ingericht als een bedrijf. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: Grotestraat 68 Venray 0478-582727 In een grote bedrijfshal werken vmbo-leerlingen van College Den Hulster en mbo-deelnemers van Gilde Opleidingen samen aan praktijkgerichte opdrachten. Mede dat maakt het Technodöme® zo uniek. Het Technodöme® leidt (toekomstige) medewerkers op voor de (Eu)regionale, technische arbeidsmarkt en komt daarmee tegemoet aan de roep van het technische bedrijfsleven om goed gekwalificeerde medewerkers. Het regionale bedrijfsleven (verte genwoordigd door de Kamer van Koophandel Limburg-Noord en de werkgroep Technodöme® en Bedrijf) en de gemeente Venlo zijn dan ook vanaf het begin af aan nauw betrokken geweest bij de totstandkoming. Daarnaast heeft ook de Provincie Limburg een belangrijke rol gespeeld, door een financiële bijdrage te leveren. Met het Technodöme® hopen College Den Hulster en Gilde Opleidingen meer leerlingen te interesseren voor het technisch beroepson derwijs en een bijdrage te leve ren aan een positief imago van de techniekbranche. Doordat de technische opleidingen van het vmbo en mbo zijn samengebracht in het Technodöme® op basis van een gezamenlijke onderwijsvi sie, ontstaat er een zogenaamde doorlopende leerlijn. Leerlingen die hun technische opleiding op het vmbo beginnen, kunnen deze vervolgen op het mbo. Allemaal in hetzelfde gebouw. Tevens kun nen zij -door de aansluiting van onderwijsprogramma's en werk vormen- gemakkelijk doorstro men naar een hoger niveau bin nen het mbo en eventueel naar het hbo. Door deze laagdrempe lige doorstroommogelijkheden wordt de kans op uitval uit het technisch beroepsonderwijs aan zienlijk kleiner. Daarnaast maken ook havo- en vwo- leerlingen (Col lege Den Hulster) eerder kennis met techniek, waardoor zij vaker voor een technische vervolgop leiding of bètastudie kiezen. Naast het feit dat in het Technodöme® leerlingen worden geïnteresseerd voor en optimaal worden voor bereid op een loopbaan in het technische bedrijfsleven, richt de nieuwe leer- en werkomgeving zich ook op huidige werknemers uit het bedrijfsleven. Om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen en technologieën, kunnen zij er terecht voor om-, bij en nascholing. Tevens vervult het Tech nodöme® een loketfunctie voor bedrijven als het gaat om stage en beroepspraktijkvorming voor vmbo en mbo. Venlo is met het Technodöme® een innovatieve leer- en werkomgeving rijker, waarin structurele uitwisseling van kennis en ervaring plaatsvindt tussen onderwijs en bedrijfsleven. Zowel Gilde Opleidingen, Col lege Den Hulster als het regionale bedrijfsleven zijn dan ook met recht trots op het bereikte resul taat: een krachtige impuls voor het technisch beroepsonderwijs en voor de economische ontwik keling van de regio. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De bereikbaarheid van Thuis zorg Noord-Limburg buiten kan tooruren wordt waargenomen door de Meldkamer (Ambulance) Zorg van de Regionale Ambulan cevoorziening Limburg Noord (RAVLN). Beide organisaties kwa men eerder dit jaar overeen de handen ineen te slaan op het gebied van de ontwikkeling van een zorgmeldkamer. Op de Meldkamer (Ambulance) Zorg zijn verpleegkundig centra listen werkzaam die buiten kan tooruren rechtstreeks zorginhou- delijke vragen van medewerkers en cliënten van Thuiszorg Noord- Limburg kunnen beantwoorden. Waar nodig kan de verpleegkundig centralist bij een calamiteit een beroep doen op inzet van mede werkers van Thuiszorg Noord- Limburg, ambulance, politie of eventueel huisartsenpost. Vragen over de planning van zorg worden door de verpleegkundig centralist op de meldkamer doorverbon den met planners van Thuiszorg Noord-Limburg. Op zaterdag, zon dag en feestdagen zijn planners van Thuiszorg Noord-Limburg zelfs aanwezig op de meldkamer. Beide organisaties delen de grond gedachte dat er meer voordelen te behalen zijn uit samenwer king rondom meldkamertaken. Dit geheel in lijn met de beleids voornemens van de ministeries van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en Binnenlandse Zaken om te komen tot een voor de cliënt snelle en zo eenduidig mogelijke toegeleiding naar de zorg. De Regionale Ambulancevoorziening Limburg-Noord en Thuiszorg Noord-Limburg zijn geen onbe kenden voor elkaar. Zo is vorig jaar samen met andere thuiszor ginstellingen in Noord-Limburg en de provincie Limburg één centraal telefoonnummer voor onplanbare zorg tot stand gekomen. Telefoon tjes worden beantwoord door de verpleegkundig centralisten van de Meldkamer (Ambulance) Zorg. Zij schakelen de dienstdoende medewerker van de thuiszorg in, maar daarnaast kunnen zij -zoals in de praktijk gebleken is- in een aantal gevallen ook direct een ambulance of huisarts ter plaatse sturen indien de indruk ontstaat dat er haast geboden is of sprake is van een medisch probleem. Een en ander is onder andere mogelijk geworden doordat in Limburg- Noord zowel de meldkamertaken als de uitvoering van de ambu lancezorg vanuit één organisatie plaatsvindt en er tevens sprake is van een toenemende samen werking tussen de RAVLN en de huisartsenpost Noord-Limburg. RAV Limburg Noord is verant woordelijk voor het leveren van integrale ambulancezorg inclusief de meldkamer ambulancezorg voor geheel Noord- en Midden- Limburg. Zie ook www.ravln.nl. Thuiszorg Noord-Limburg is de grootste aanbieder van professio nele thuiszorg in de regio. Zie ook www.thuiszorgnoordlimburg.nl Swolgenaren die een bezoekje aan de kerk brengen, kunnen genieten van enkele schitterende dorpsplaatjes. De voormalige pizzeria La Rondi- ne in Swolgen was veel Swol genaren al langere tijd een doorn in het oog. Nadat het pand als Italiaans restaurant vele jaren had bijgedragen aan het gezellige dorpsbeeld van Swolgen, kwam het pand enkele jaren geleden te koop te staan als gevolg van een zakelijk conflict. Uiteindelijk verhuisde het res taurant naar Horst en kwam het pand in handen van een project ontwikkelaar, die voornemens is om op de betreffende locatie woningbouw te realiseren. Naar het zich laat aanzien, gaat dit plan echter nog wel enkele jaren duren. Inmiddels ligt het pand er ver laten bij en werd de huidige eige naar zelfs gedwongen het pand De opgeknapte pizzeria in Swolgen. dicht te timmeren nadat het pand ten prooi was gevallen aan van dalisme. Om de inwoners die de kerk bezoeken deze troosteloze blik te besparen heeft de Swolgen- se zang- en cabaretgroep Pauwe Lams actie ondernomen. Met deze actie willen de Pauwe Lams, na de uitgave van de 'Zwollegese ver jaardagskalender' in 2004 en het 'historische' welkomstbord bij de entree van het dorp (2005), wederom haar bijdrage leveren aan het positieve dorpsimago van Swolgen. Met hulp van enkele sponsoren zijn de leden er uit stekend in geslaagd om het pand weer aantoonbaar te maken. De voorgevel van het pand is opge sierd met enkele prachtige dorps foto's. Foto's die in één oogopslag duidelijk maken waarom Swolgen trots is op datgene wat Swolgen is! Brandweer: drukke oudejaarsdag De brandweerkorpsen in Noord- en Midden-Limburg heb ben een drukke oudejaarsdag en nieuwjaarsnacht achter de rug. In de meldkamer in Venlo kwamen 81 meldingen binnen. Toch is er volgens de politie geen sprake van een extreem drukke jaarwisseling. Bekend is dat er op deze dag veel meldingen bin nenkomen van kleine brandjes. Daarnaast kwamen zondagmor gen nog dertien meldingen van stormschade binnen. In Noord- en Midden-Limburg werden achttien containerbranden, twintig coni- feerbranden, twee autobranden, drie (kerst)boombranden, een pal- letbrand, een garagebrand en drie woningbranden gemeld. Naast deze 61 telefonische meldingen waren er ook nog twintig (loze) meldingen die via automatische meidinstallaties binnenkwamen. Bij geen enkel incident hebben zich persoonlijke ongelukken voorgedaan. SP opent meldpunt WMO en Veolia Nog even en de WMO doet in het nieuwe jaar haar intrede. De SP krijgt steeds vaker ver ontrustende verhalen over de WMO en de effecten ervan. Hetzelfde geldt voor Veolia, de nieuwe vervoerder van Lim burg. Op 1 januari 2007 doet de WMO haar intrede. Een verbete ring zegt het kabinet Balkenende II: mensen krijgen hun een eigen verantwoordelijkheid terug. Een ordinaire bezuinigingsmaatregel zegt de SP. Kwetsbaren die toch al met moeite voor zichzelf kunnen zorgen, worden volgens de partij de dupe. Veolia loste deze maand Hermes af als nieuwe openbaar vervoerder. Het lukt Veolia maar niet de problemen op te lossen waar het zich nu voor gesteld ziet staan. Dit trekt een zware wissel op gebruikers, maar ook op het personeel, aldus de SP. De SP Venray heeft een meld punt geopend. Klachten over de WMO of over vervoerder Veolia? Neem dan contact op met tele foon (0478) 582755 of per e-mail ajvermeulen@planet.nl. of www. venray@sp.nl Schrijven kan ook SP Venray, Verdistraat 21, 5802 JD Venray. r corridor i heren mode -39^5" T§79lf UITZOEKEN VOOR 97^" -79""="" MEENEEMPRIJS 5®t35" 49:35" GROTE KEUZE 499^" UITZOEKEN VOOR T99T 459^SLECHTS BEPERKT Modisch gekleed, minder besteed Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 De krachten bundelen om de huurders in Limburg meer te kun nen bieden. Vooral in wijken en buurten die het extra hard nodig hebben en die straks de meeste last krijgen van de krimp van de Limburgse bevolking. Dat is heel kort samengevat de reden van de drie directies van Hestia groep, Wonen Limburg enWoonpunt om intensiever met elkaar te willen samenwerken. De corporaties heb ben besloten begin 2007 te gaan werken aan een intentieverklaring om te komen tot een fusie. Uit onderzoek uitgevoerd door een extern bureau bleek dat bepaalde ontwikkelingen op de Limburgse woningmarkt beter aan te pakken zijn door de krachten te bunde len. Bijvoorbeeld de verwachte en ingezette krimp van de Limburgse bevolking. Er komt meer ruimte, maar daar moet met beleid mee worden omgegaan om leegstand en verval te voorkomen en er juist meer kwaliteit voor terug te bren gen. Ook het groeiende aantal ouderen in Limburg en de toene mende kwetsbaarheid van bepaal de wijken in de grotere Limburgse steden zijn ontwikkelingen waar voor samenwerking nodig is. Door het bundelen van de financiële middelen, woningbezit en kennis en expertise kunnen de corpora ties grotere projecten aanpakken en meer investeren in de leefbaar heid van de aandachtswijken. De raden van commissarissen van de Hestia groep, Wonen Limburg en Woonpunt hebben in december hun fiat uitgesproken om een intentieverklaring op te stellen om te komen tot een fusie. Begin 2007 wordt deze verklaring opge steld. In de intentieverklaring zul len toetsingspunten opgenomen worden die de meerwaarde van een fusie moeten aantonen.Als de verklaring door de drie partijen getekend is, worden de plannen besproken met huurderbelangen verenigingen, ondernemingsraden en andere belanghebbenden. Daar na zal een vervolgonderzoek wor den uitgevoerd naar de concrete meerwaarde in termen van extra prestaties die de samenwerking zou moeten realiseren en naar organisatorische en financiële aspecten. Dit proces zal ongeveer een jaar in beslag nemen.Als blijkt dat de corporaties de meerwaarde niet duidelijk aan kunnen tonen, zal de fusie niet plaatsvinden. Dan biedt wellicht een andere manier van samenwerken een alternatief. Begin 2008 moet duidelijk zijn of er inderdaad een fusie komt en welke speerpunten de nieuwe organisatie dan zal hebben. Wanneer de kerstboom weer het huis uit gaat, blijft er vaak een kale en ongezellige plek achter in de woonkamer. Hoe kan deze beter opgevuld worden dan met een kamerplant met mooie bijpas sende potterie of accessoires? Bij Intratuin Venray is er voor iedere smaak en ruimte een passende kamerplant met bijpassende pot terie en accessoires verkrijgbaar. Vooral de grote kamerplanten zijn in deze tijd van het jaar populair, zoals bijvoorbeeld de ficus, de dra- caena of de kentiapalm. De kentia- palm is niet alleen een decoratie ve blikvanger, maar heeft ook een sterk luchtzuiverend vermogen. Men kan planten ook altijd op seramis laten zetten, het grote voordeel van seramis is dat men altijd weet wanneer en hoeveel water men mag geven. Informa tie hierover is verkrijgbaar bij de kamerplanteninfobalie. Uiteraard kan men ook eigen potten of manden laten vullen met nieuwe frisse groene creaties (men kan de eigen artikelen bij binnenkomst aanmelden bij de klantenservice, zodat men een bevestiging van de eigen meegebrachte artikelen ont vangt) en vervolgens met of zon der behulp van de stylist aan de slag kunt. Voor mensen met min der ruimte is er ook genoeg keuze in planten. Kies bijvoorbeeld een mooie zinken pot met verschil lende soorten vetplanten. Boven dien zijn er nu alweer bollen voor binnenshuis verkrijgbaar; blauwe druifjes, narcissen, hyacinten bren gen een heerlijk voorjaarsgevoel in huis. Ze staan niet alleen vro lijk, maar verspreiden ook nog eens een heerlijke geur. Bij Intra tuin Venray is de laatste week van 2006 en de maand januari 2007 de maand van de kamerplanten in de aanbieding. De Intratuin styliste heeft bovendien de mooiste pot ten geselecteerd, zodat men zelf nieuwe pot- en plantcombinaties kan samenstellen. de SCHATTEN van de Grote Kerk van den munckhof bv no< EREN 1\/I O D Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 4