Bijna twee ton voor voorbereiding aanpak centrum Een frisse nieuwjaarsduik m Provincie stimuleert ouderenactiviteiten Vuurwerkcontroles in de regio Gemeenten betalen aan RIO Woningonderzoek van start Venray: 255.000 euro voor startersleningen Nog geen controle vakantiehuizen Uitstel jongerensoos in café 't Podium *5$ Flyers Niets! MsaeVeis PEEL EN MAAS Jfc PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari 2007 - Pagina 3 Het project 'Centrum Venray op de schop' wordt een van de belangrijkste daden van dit college. Nog in deze raads periode wordt het winkelcen trum compleet onder handen genomen. 2007 is het jaar van de voorbereiding zodat in het voorjaar van 2008 daadwer kelijk met de uitvoering kan worden gestart. Voor de raadsverkiezingen van maart 2010 moet de herinrichting van het centrum voltooid zijn. De gemeente wil de werkzaamheden binnen een zo kort mogelijke ter mijn afronden om zo de overlast voor bezoekers en ondernemers te beperken. Het college heeft alvast een voorbereidingskrediet van 190.000 euro voor dit jaar beschikbaar gesteld. De kosten voor het totale herinrichtingsplan worden later opgenomen in de voorjaarsnota en de meerjarenbe grotingen. Het gaat om het gebied rond de Grotestraat, Schoolstraat en de drie pleinen (Grote Markt, Henseniusplein en Schouwburg plein). De riolering hoeft niet overal vervangen te worden. Alleen in de Poststraat (1950) en het Schoutenstraatje (1928) vol doet de oude riolering niet meer. De bestrating, de verlichting, het groen en het straatmeubilair (afval bakken, banken, rijwielrekken, verkeers- en aanwijzingsborden) worden vernieuwd. Tevens wordt het centrum afgesloten voor fiet sers en bevoorradingsverkeer. Er komen afspraken met nutsbe drijven dat zij hun werk aan kabels en leidingen gelijktijdig uitvoeren met de herinrichting. Zodat in de komende tien tot vijftien jaar geen ingrijpende renovaties meer plaatsvinden. Tevens dienen de onderhoudswerkzaamheden beter afgewerkt te worden. Voor de bevoorrading van het centrum wordt gezocht naar een geavanceerd toegangssysteem. Ook wordt de positie van de Klei- nestraat weer actueel. De gemeen te wil het verbindingssteegje tussen de Grotestraat en de Juli- anasingel helemaal doortrekken vanaf de Wilhelminastraat naar de Poststraat. Aan de randen van het winkelcentrum komen centrale fietsenstallingen. In welke vorm en hoe de fietsroutes straks gaan lopen, wordt nog uitgezocht. Herkenbaar, voetgangersvrien- delijk en onderhoudsarm zijn de trefwoorden voor de bestrating. Het nieuwe tapijt is van een hoge kwaliteit met voldoende uitstra ling en een goede afwatering. De voorbereidingskosten van 190.000 euro bestaan uit 1850 ambtelijke uren, goed voor 148.000 euro, plus externe advi sering van 42.000 euro. In maart wordt begonnen met het opstel len van een inrichtingsvisie. Het plan van aanpak komt in april in de commissie Stedelijk Beheer en in mei in de gemeenteraad. In juni wordt de voorjaarsnota behandeld met de financiële onderbouwing voor de komende drie jaar. De gemeente hecht waarde aan een goed overleg met alle belang hebbenden. Vanaf de start worden de ondernemers en het centrum panel (bewoners, ondernemers, wijkplatform, politie) bij het pro ject betrokken. Met een frisse duik in het vijf graden koude water van de Kas- teelse Bossen in Horst gingen afgelopen maandag honderden mensen het nieuwe jaar 2007 in. De traditionele nieuwjaarsduik in Horst trok in vergelijking met de voorgaande jaren opnieuw meer deelnemers. Dik tweehonderd mensen trot seerden de kou om het nieuwe jaar op een ludieke wijze in te luiden. Vorig jaar trok het evene ment nog zo'n 125 duikers. De opbrengst van de nieuwjaarsduik gaat ook dit jaar naar een goed doel. De organiserende stichting Cold Turkey doneert de opbrengst aan de stichting Vrienden van Verpleeghuis Elzenhorst voor het Ruim tweehonderd mensen trot seerden het koude water tijdens de traditionele nieuwjaarsduik. maken van een boottocht. Verenigingen kunnen 500 euro subsidie krijgen De provincie Limburg stelt vanaf 22 januari de subsidie regeling open voor activitei ten voor ouderen. Per project wordt maximaal 500 euro uit gekeerd. Alle verenigingen en stichtingen - géén professio nele, alleen vrijwilligerswerk - die activiteiten voor senio ren organiseren, komen in aanmerking voor een bijdrage Het project ouderen is het laat ste van de waarderingsregeling vrijwilligerswerk Limburg 2005- 2007. De provincie heeft zo drie jaar lang een impuls aan het Lim burgse vrijwilligerswerk gegeven. Het gaat om een laagdrempelige en eenvoudig aan te vragen sub sidie zonder al teveel ballast. Het is ook een blijk van waardering voor het vrijwilligerswerk, dat een grote rol speelt bij de leefbaarheid en vitaliteit van dorpen en buur ten. Naar schatting zijn in Limburg circa 350.000 vrijwilligers actief in ruim 10.000 vrijwilligersor ganisaties. Ieder jaar is voor een ander thema gekozen. In 2005 werd begonnen met het project jeugd. Vorig jaar stond de regeling open voor muziek en jeugdsport. Het laatste thema senioren loopt van 22 januari 2007 tot en met 21 maart 2007. De provincie heeft in totaal 1,8 miljoen euro subsidie klaarliggen. Hierbij zitten ook de restbedragen uit de andere reeds gesloten subsi dieregelingen. Voor een waarderingssubsi die van 500 euro komen alleen verenigingen of stichtingen in aanmerking die grotendeels wer ken met vrijwilligers. Ze moeten gericht zijn op het daadwerkelijk verrichten van activiteiten voor en/of door senioren. Zoals op het terrein van maatschappelijke par ticipatie en integratie, algemene ontwikkeling en educatie, behoud van zelfstandigheid, ondersteuning van mantelzorg, ontspanning en recreatie of inzet van ervaring en vakmanschap van senioren voor anderen. De activiteiten mogen op het moment van indiening van de aanvraag nog niet hebben plaats gevonden. Verenigingen en stichtingen die al uit een van de eerdere subsidie regelingen een bedrag ontvingen, komen niet meer in aanmerking voor het thema ouderen. Slechts eenmaal kan een beroep worden gedaan op de waarderingsregeling vrijwilligerswerk. Aanmeldings- formuleren zijn vanaf 22 januari beschikbaar op de website van de provincie ('www.limburg.nl'). Op vrijdag en zaterdag voor oudejaarsdag trad de politie tij dens vuurwerkcontroles verbali serend op tegen het vroegtijdig afsteken van vuurwerk en het in bezit hebben van verboden vuur werk. In totaal werden in heel de regio enkele tientallen bekeurin gen uitgedeeld en tientallen jon geren naar Halt of naar Stop (voor 12 min) verwezen voor een alter natieve straf. Vanaf 10.00 uur op oudejaarsdag mocht er vuurwerk worden afge stoken. Waar dat leidde tot ernsti ge overlast, vernielingen of brand stichting, of als er sprake was van verboden vuurwerk, trad de poli tie verbaliserend op en werd het vuurwerk in beslag genomen. Op oudejaarsdag werden in heel de politieregio ruim twintig jongeren om die redenen bekeurd of naar Halt verwezen voor een alternatie ve straf. In totaal werden op 29,30 en 31 december 55 minderjarigen betrapt met vuurwerk en naar Halt verwezen. De jongeren deden van ruim 1000 stuks vuurwerk vrijwil lig afstand. In drie dagen werkten zo'n 64 medewerkers van politie, onder wie vrijwilligers, aspirant agenten en politiejunioren, mee aan de vuurwerkcontroles. Wat gebeurt er als U niet adverteert Man mishandelt echtgenote De politie heeft vrijdagavond rond half twaalf een 40-jarige man in zijn woning in Venray aangehouden op verdenking van bedreiging en mishandeling van zijn 38-jarige echtgenote. De man had onder invloed van alcohol zijn vrouw onder andere bedreigd met een mes. Hij werd na enkele kalmerende en bemiddelende gesprekken aangehouden en voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Woninginbraak De politie onderzoekt een woninginbraak aan de Sam bastraat. Daarbij zijn donderdag middag onder andere een televisie en geld gestolen. De inbrekers zijn vermoedelijk aan de achterkant van de woning binnengekomen door een raam te vernielen. De waarde van de buit bedraagt enke le duizenden euro's. De gemeente Venray moet 17.600 euro bijdragen aan het verliesgevende Regionaal Indicatieorgaan (RIO) Noord- Limburg. Het RIO werd per 1 januari 2005 opgedoekt met een negatief liquidatiesaldo van 110.551 euro. De gemeen ten hebben afgesproken het verlies, aan de hand van het inwoneraantal, voor hun reke ning te nemen. Met ingang van 2005 heeft het CIZ (Centraal Indicatiestelling Zorg) de taken van het RIO over genomen als poortwachter van de AWBZ-zorg. De RIO's zijn in 1997 ontstaan na het opheffen van de Wet op de bejaardenoorden. Hierdoor werden de gemeenten verantwoordelijk voor de indi catiestelling en bij wet verplicht een indicatieorgaan in het leven te roepen. De gemeenten in het gewest Noord Limburg kozen voor het oprichten van één RIO die in januari 1998 operationeel werd. Het RIO-bestuur bestond uit vertegenwoordigers van de gemeenten, zorgaanbieders, zorg verzekeraars, gehandicaptenor ganisaties, ouderenbonden en de huisartsen. Wettelijk waren de gemeenten verplicht om de indicaties voor verpleging, ver zorging en thuiszorg via het indi catieorgaan te laten lopen. Bij de oprichting besloten de gemeen ten in de regio Noord-Limburg het takenpakket uit te breiden met de indicatiestelling van woontus- senvoorzieningen, flankerende voorzieningen, de WVG en met de geïntegreerde indicering en zorgtoewijzing. Door een wets wijziging werden de RIO's per januari 2005 opgeheven en werd de indicatiestelling van de AWBZ- voorzieningen verpleging, verzor ging, thuiszorg bij het CIZ onder gebracht. Alle personeelsleden kregen een arbeidsovereenkomst bij het CIZ aangeboden. Het CIZ nam de activa over tegen de boek waarde en nam 147.000 euro van het negatieve eigen vermogen van het RIO voor haar rekening. De gemeente Venray heeft het bedrag van 17.600 euro ten laste gebracht van het rekeningresul taat van 2006. Alle huishoudens in Venray en Meerlo-Wanssum worden binnenkort benaderd om mee te doen aan een woningon derzoek. De beide gemeenten doen dit om zo een totaalbeeld te krijgen van de woning behoefte. Ze willen een ant woord krijgen op de vraag aan welke woningen (type, grootte en prijsklasse) het meeste behoefte is. Omdat een scheefgroei dreigt op de woningmarkt - teveel appar tementen en te weinig huizen met tuintjes - is er dringend behoefte aan een nieuw onderzoek. De vorige enquête uit 2003 is inmid dels alweer achterhaald. Het bureau Companen voert het onderzoek nog dit voorjaar uit. De kosten voor de gemeente Venray bedragen 25.000 euro. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) zet er vaart achter omdat de resulaten worden gebruikt om actiever te kunnen sturen op de woningmarkt. Venray en Meerlo-Wanssum trekken samen op maar in het onderzoek worden de gemeenten apart behandeld. Per dorp en wijk komt er een inzicht in de woon wensen. Starters en de groep 55- plussers krijgen extra aandacht. Niet alleen het type woning, maar ook de woonomgeving krijgt een plaats in het onderzoek. Vierendertig 'intreders' op de woningmarkt komen in aanmerking voor een star- terslening. De gemeente Ven ray heeft voor hen een budget van 255.000 euro beschikbaar gesteld. Het doel is om starters met een lager inkomen toch een kans te geven op het ver werven van een koopwoning. Omgerekend betekent het een bijdrage van 7.500 euro per lening die maximaal 30.000 euro kan bedragen. De provincie (even eens 7.500 euro) en het Rijk, dat met 15.000 euro de helft voor zijn rekening neemt, maken het bedrag rond. De starterslening is bedoeld als overbrugging van het verschil tussen de aankoopprijs van een woning en het bedrag dat een starter op basis van zijn inkomen maximaal kan lenen volgens de normen van de Nationale Hypo theek Garantie. In aanmerking komen starters met een maximuminkomen van 37.000 euro. De koopprijs van de woning mag niet hoger zijn dan 170.000 euro en het bedrag van de lening is ten hoogste 20 procent tot een maximum van 30.000 euro. De regeling is door de gemeenten samen met het SVN (Stichting stimuleringsfonds Volks huisvesting Nederlandse gemeen ten) ontwikkeld. De provincie Limburg heeft begin 2006 het ini tiatief genomen om de positie van de starters op de woningmarkt te verbeteren. En daarmee de door stroming op de woningmarkt te bevorderen. In november 2006 heeft de Eerste Kamer het initia tief goedgekeurd waarbij VROM een bijdrage stort van 40 miljoen euro in het startersfonds van de SVN. Er is besloten geen geld uit te keren per gemeente, maar per binnengekomen aanvraag. De bijdrage van het Rijk bedraagt maximaal 50% per verstrekte star terslening. De gemeente Venray stort haar bijdrage van 255.000 euro ook in het startersfonds. De toetsing en uitkering van de star terslening wordt door de SVN gedaan. De aanvragen lopen via de gemeente. Het verstrekken van de leningen is niet geheel kosteloos. De gemeente rekent op een gemis aan rente-inkomsten van 12.750 euro per jaar, dit is 5 procent van 255.000 euro. Kamerverhuurders voldoen niet aan aangescherpte eisen De illegale bewoners van vakantiehuizen zullen ook in 2007 geen controleur van de gemeente op de stoep krij gen. Het college heeft besloten van controle af te zien omdat andere zaken, zoals illegale huisvesting van buitenlandse werknemers en kamerver- huur, een hogere prioriteit hebben. Binnen de gemeentegrenzen gaat het vooral om de permanente bewoning van vakantiehuizen op recreatiepark De Witte Vennen in Oostrum. De gemeenteraad dringt al een paar jaar tevergeefs aan op een strenge controle. Ook voor het ministerie van VROM en de provincie is het een speerpunt van beleid. Permanente bewoning van recreatieverblijven is in strijd met het bestemmingsplan. Een jaar geleden wilde burgemeester Waals nog een generaal pardon voor alle bestaande gevallen en zou de gemeente alleen optre den tegen de nieuwe permanente bewoners. Volgens Waals heeft de gemeente geen tijd en geen geld voor handhaving en liggen boven dien de prioriteiten elders. Met de illegale bewoning is de veiligheid, gezondheid of de openbare orde ook niet in het geding. Een politieke meerderheid denkt daar echter heel anders over en dringt aan op uitvoering van het eerder genomen raadsbe sluit om actief te controleren. In 2005 en 2006 heeft de gemeente het op zijn beloop gela ten. Daarom is er nu een inhaalslag nodig, wat extra ambtelijke inzet vergt van 70.000 euro per jaar in 2007 en 2008. Daarna moeten toe zicht en handhaving structureel worden uitgevoerd. Het college trekt wel 30.000 euro uit voor controle van ver gunningen voor kamerverhuur. Onlangs in de bouwverordening hierop aangepast. Voortaan is een gebruiksvergunning vereist voor kamerverhuur. Bij de gemeen te zijn momenteel 25 panden bekend waarvan kamers verhuurd worden. Geen enkele verhuurder beschikt over een geldige ver gunning. Die zal ook niet zomaar verstrekt kunnen worden omdat de woonruimten nog niet aan de nieuwe eisen, vooral op het gebied van brandveiligheid, voldoen. De pandeigenaren zullen de nodige voorzieningen moeten treffen om in aanmerking te komen voor de vereiste vergunning. Daarnaast is er 157.500 euro beschikbaar voor toezicht en con trole van illegale verblijfsruimten voor tijdelijke buitenlandse werk nemers. Het vermoeden bestaat dat het om zo'n vijftig locaties in de gemeente Venray gaat. Het doel is legalisatie of beëindiging van de illegale situatie. De gemeenteraad neemt op 13 februari een besluit over het hand- havingsprogramma 2007-2010. De gemeente Venray is vanaf 1 januari eigenaar van café 't Podium aan de Kruis straat. Het duurt evenwel nog een aantal maanden voordat het café is omgetoverd tot een open jongerencentrum voor jeugd van zestien jaar en ouder. In november ging de gemeenteraad akkoord met de aankoop. De gemeente denkt drie tot vier maanden nodig te hebben om de jongerensoos op poten te zetten.Tot die tijd zal 't Podium in de huidige vorm blijven bestaan. Vooral op vrijdagavond is het een populaire uitgaansplek voor jon geren met gemiddeld vijfhonderd bezoekers. Ook jongerenorgani satie V-Kick heeft er zijn thuisba sis. V-Kick waakt ervoor dat de 'ombouw' tot jongerensoos ten koste gaat van het vaste Podium- publiek. Sinds de sluiting van Dingus in maart 2006 kent Ven ray geen jongerencentrum meer. In de afgelopen tien jaar had de gemeente al geen vinger in de pap meer bij het open jongerenwerk. Ook welzijnsinstelling Synthese was met haar jongerenwerkers niet meer welkom in Dingus. De gemeente wil nu een nieuwe start maken met 't Podium en heeft er veel geld voor uit getrokken. Gijs Schapendonk, voorzitter van V-Kick, heeft al laten weten geen enkele behoefte te hebben aan de komst van jongerenwerkers. Toch wil de gemeente met Synthese in zee gaan voor begeleiding van het jongerenwerk in 't Podium. Er moet in de komende maanden nog heel wat geregeld worden. "Om de jongeren op vrijdag -en zaterdagavond niet in de kou te laten staan is voor een tussenop lossing gekozen. Gedurende deze maanden wordt verder gewerkt aan de constructie voor de lan gere termijn", laat de gemeente in een persbericht weten. Als eerste wordt er een kandidaat gezocht die de exploitatie voor zijn reke ning gaat nemen. Verder moeten er afspraken gemaakt worden over het jongerenwerk en het beheer en het onderhoud van het pand. De buurt is tegen de komst van een jongerencentrum. De gemeente hoopt in overleg met de omwonenden tot een oplossing te komen over het toezicht op straat en de geluidsoverlast. Aanhouding In de nacht van oud op nieuw is omstreeks vier uur een 21-jarige man uit Veenendaal aangehouden op verdenking van mishandeling. De man was slaags geraakt voor disco Zenith met een 38-jarige man uit het Duitse Velbert, die gewond raakte.Toen de politie ter plaatse kwam, was de verdachte er al vandoor. Agenten troffen hem even later toch aan en wilden de man arresteren, maar werden ze tegengewerkt door een groep omstanders. Met hulp van de beveiligers van de horecagelegen heid werd de man aangehouden en naar het politiebureau in Venlo gebracht, waar hij is ingesloten. Vuurwerk gestolen De politie onderzoekt de dief stal van ongeveer 800 kilo sier vuurwerk bij Eurodump aan de Nieuwhuisweg, waar vorige week in de nacht van woensdag op donderdag vuurwerk uit een opslagbunker werd gestolen. Het bedrijf wist nieuw vuurwerk aan te schaffen. De daders kwamen vermoedelijk binnen door het slot van een toegangsdeur te ver nielen. Daarna gingen ze er met het vuurwerk vandoor. Ze hebben waarschijnlijk gebruikgemaakt van een kleine vrachtwagen of een bedrijfsbus. De waarde van de buit bedraagt meerdere duizen den euro's. Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl Eindstraat 12, tel. 581553 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) r>uiV,c' üt'ic internet Corr>m

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3