De 'geheimen' van aktes uit Meerlo-Wanssum Leven koning Arthur is één grote puzzel Grad Damen op kermis Meerlo Huize Meerlo Gespecialiseerde voetzorg Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari 2007 - Pagina 13 Jaren geleden heeft de gemeente Meerlo-Wanssum een boekje uitgegeven met gegevens die in de aktes van geboorte, huwelijk en overlij den van de vroegere gemeen te Wanssum over de jaren 1803-1902 te vinden zijn. Dit bracht de Heemkundevereni- ging Meerlo-Wanssum op het idee om iets dergelijks ook voor de dorpen uit de vroe gere gemeente Meerlo te gaan doen. Een initiatief dat veel tijd vraagt, maar waar in de toekomst zowel jongeren als ouderen hun stamboom een voudiger in kunnen terugvin den. En waarmee ze kunnen leren van het verleden. Inmid dels heeft Carel Soethout van de heemkundevereniging al ruim 10.500 aktes gedigitali seerd. Meerlonaar Carel Soethout is al ruim twee jaar bezig met het digi taliseren van de burgerlijke stand van de vroegere gemeente Meer lo. Niet van de afgelopen jaren, maar vanaf 1800. Alle geboorten, huwelijken en overlijdens worden door hem in een excelbestand opgeslagen. Na twee jaar en twee maanden is hij met de geboorten, huwelijken en overlijdens tot 1925 gekomen. Eén van de dingen waarmee hij zich bezighoudt, is de afkomst van de bruidegom bij huwelijken. Komt hij uit Meerlo of van elders? Misschien zelfs uit het Duitse grensgebied? Is hij na het huwelijk samen met zijn vrouw in Meerlo blijven wonen, of zijn ze naar zijn geboorteplaats verhuisd? "Ik vind het ook heel interessant dat de namen van de getuigen bij alle huwelijken zijn genoteerd, mét hun beroep. Zo kom je er bij voorbeeld achter hoelang iemand een bepaald beroep heeft uitge oefend. Is hij volgens zijn eigen huwelijksakte leerlooier en wordt hij een jaar later als getuige bij een huwelijk als slager aangeduid? Heel intrigerend." Het digitaliseren is een hels karwei dat nog veel tijd van Carel Soethout zal vergen. Toch doet hij het met plezier, temeer omdat hij tijdens zijn werkzaamheden zo nu en dan stuit op interessante feiten. "Zo bleek dat in het begin van de 19e eeuw, zo rond 1830, een vrouw is bevallen van een tweeling. Het rare aan dit geval is dat er tussen de twee geboortes een paar maanden zat. De twee ling heeft dus een totaal andere geboortedatum, maar werd wel als tweeling beschouwd." In de tijd van Napoleon zijn veel jongemannen uit Blitterswijck, Meerlo, Swolgen enTienray onder de wapenen geroepen. Velen van hen zijn niet teruggekeerd. Alleen al op grond van de opgemaakte overlijdensaktes heeft Carel Soet hout geconstateerd dat het er meer dan veertien zijn geweest. "Ze zijn aan hun eind gekomen op tal van plaatsen in Europa, niet alleen in Frankrijk en Duits land, maar ook in Spanje en Rus land. Tot het jaar 1827 komen de berichten vanuit Parijs - waar het administratieve centrum van het Franse leger zich bevond en nog steeds bevindt - op het gemeente huis binnen, dat de jongelui over leden of vermist zijn." Wat Carel Soethout ook is opge vallen, is dat aan het begin van de 19e eeuw weduwes en weduw naars veel sneller hertrouwden. Dit aantal was hoger bij mannen dan bij vrouwen. "Soms zat er maar een aantal maanden of een half jaar tussen het overlijden van de vrouw en de hertrouw. Dit had hoogstwaarschijnlijk te maken met het feit dat gezinnen in die tijd erg groot waren. Als een man dan alleen achterbleef met een hoop kinderen en toch verder moest, was hertrouwen de beste oplossing." Als Carel Soethout klaar is met Carel Soethout heeft inmiddels al ruim 10.500 aktes gedigitali seerd. het digitaliseren van de aktes - voor zover mogelijk in verband met de privacywet - heeft hij nog andere plannen met zijn werk. Hij wil zijn gegevens gaan verwerken en lijnen ontdekken. "Ik heb bij voorbeeld het aantal caféhouders per dorp onderzocht. Dit bleek een enorme lijst te zijn. Mensen die maar een jaar werkten als 'her bergier' of'tapper', maar ook men sen die het een hele lange periode hebben volgehouden." Zo wil Carel Soethout veel lijs ten gaan maken. Over het dorp Tienray zijn al veel leuke feiten naar boven gekomen. Bijvoor beeld waarom het dorp al vanaf 1900 een banketbakkerij heeft. "Het was een bedevaartsoord en men zal onder de pelgrims veel klanten hebben aangetroffen. Als de spoorlijn Venlo-Nijmegen in gebruik wordt genomen, duikt in aktes ineens veel spoorwegper soneel op, vooral weer in Tienray. Zo zijn er ontzettend veel interes sante dingen te ontdekken door het digitaliseren en het op een rij zetten van alle gegevens. Ik heb nog een aantal aktes voor de boeg. Maar het is het waard." Première historische speelfilm van Marijn Poels een jaar uitgesteld De aangekondigde première van de historische speelfilm The Lost History of a Myth van cineast Marijn Poels uit Swolgen is met een jaar uit gesteld. De opnames hebben meer tijd in beslag genomen dan verwacht en de regis seur was onverwachts op pad voor commerciële producties. Bovendien is hij korte tijd uit de running geweest vanwege gezondheidsproblemen. Poels en zijn crew schieten bin nenkort de laatste opnamen en dan komt de film in preproductie (montage). De verwachting is nu dat de fdm in juni 2007 gereed is, maar omdat de regisseur dat geen geweldige tijd vindt om een film te laten uitkomen, wordt de pre mière verschoven naar eind 2007. Poels: "We hoeven ons voor nie mand te haasten, het is een onaf hankelijke niet-commerciële film waarin we vooral moeten genie ten met al onze vrijwilligers en absoluut niets overhaasten. Ik wil ook al de tijd nemen om te orga niseren dat de film een waardige première krijgt, zodat alle vrij willigers en mensen achter de schermen ook dat krijgen wat ze hebben verdiend. Daarvoor is tijd nodig en die nemen we zoveel als we nodig hebben. De film zal zijn première gewoon een jaar later hebben." De historische film is bedacht en geschreven door de Swolgen- aar. Een massaproductie die het leven weergeeft na de dood van koning Arthur. Een verhaal over cultuur, macht, geloof en wraak. Een paar honderd vrijwilligers hielpen al mee in de crew en als figuranten aan de realisatie van deze Engelstalige speelfilm. "Het is magnifiek om te zien dat de rea lisatie van een speelfilm zo cultu reel breed dragend is en ik daar door zoveel verschillende mensen bij elkaar krijg die allemaal voor hetzelfde streven en er erg veel plezier aan beleven. Van directeu ren tot huisvrouwen en van tech neuten tot handarbeiders", aldus Marijn Poels. Voor dit product werd Marijn Poels en zijn crew vorig jaar nog genomineerd voor de Limburgse cultuurprijs. De mythe rondom de meest spraakmakende legende van de vijfde en zesde eeuw is absoluut het meest complexe geschiede nisverhaal ooit. Zelfs na drie rei zen door Schotland, Wales en het zuidwesten van Engeland blijft bij Poels de grote vraag van het daadwerkelijke leven van Arthur bestaan. Wie was koning Arthur nu echt en waar is het mythever- haal eigenlijk ontstaan? Zelfs de archeologen die hij sprak over deze kwestie en de nieuwste Arthurfilms vinden tot op de dag van vandaag geen enkel bewijs dat het zich überhaupt ooit heeft afgespeeld. Het leven van 'King'Arthur is één grote puzzel. Niets wijst over tuigd op zijn bestaan in de vijfde en zesde eeuw. Er waren geen ooggetuigen bij zijn kroning, geen onvervalste manuscripten met daarin zijn heldendaden en geen kastelen of stenen met daarop gegraveerd 'Arthur was here'. Poels: "Is het misschien de sterke magie van tovenaar Merlijn die de geschiedenis tot het best bewaard geheim houdt? Of misschien is het zo dat het verhaal van Arthur in de loop der jaren zo is gevormd dat het een waterdicht en niet te bewijzen verhaal is geworden. Ondanks alles leeft de mythe in Engeland meer dan ooit." Tijdens zijn verblijf in Wales dwaalde Poels rond op de meest bouwvallige ruïnes, over de toendra 's waar veldslagen tussen burgers en ridders plaatsvonden en klom hij naar de hoogste top jes van Snowdonia en de Black Mountains, waar tovenaar Merlijn Onlangs werden de laatste massascènes opgenomen van het volk van Camelot, in een wei land aan de rand van het dorp Meerlo. zich, volgens het verhaal, vaak terugtrok. Marijn Poels: "Ik bedenk me dat het leven na de dood van Arthur veel spraakmakender moet zijn geweest dan in de tijd dat hij regeerde. Niemand had de regie meer in handen na het val len van het koningsschap. Totale chaos heerste. Burgers kwamen in opstand tegenover de zwarte magie en er ontstonden verschil lende groeperingen die allen maar één ding wilden bereiken: de absolute macht. Per slot van rekening heeft ook nooit iemand zich verdiept in wat er allemaal na de dood van Arthur moet zijn gebeurd. Dat hebben wij dus nu gedaan." Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. De kermis in Meerlo mag ook dit jaar weer een zanger van for maat begroeten: Grad Damen. De populaire zanger uit Breda is op Hemelvaartsdag 17 mei dé publiekstrekker van de kermis in Meerlo.Twan Kleeven van zalen centrum 't Brugeind in Meerlo is er ook nu weer in geslaagd om een bekende zanger naar Meerlo te halen om de kermis te openen. Na het optreden van de Volen- damse zanger Jan Smit, is dit jaar Grad Damen aan de beurt. De zanger werd op zeventienjarige leeftijd ontdekt in café Bolle Jan, de kroeg van René Frogers vader. Bekende nummers van Grad Damen zijn onder meer 'Nah neh nah', 'Granada', 'Amore', 'Mijn grootste ge luk','Vrolijk kerstfeest', 'Alisha', 'Jij bent een wonder' en 'Als sterren stralen'. Met zijn sin gle 'Vanavond' en de reallifesoap Helemaal Grad bij SBS 6 scoorde de Brabantse schlagerkoning het afgelopen jaar goed bij het Neder landse publiek. De zanger heeft al veel cd's op zijn naam staan, waar onder 'Liefde', 'Ik neem je mee' en 'Selina'. Maar niet alleen Grad Damen is tijdens de kermisdagen te bewonderen in Meerlo. Ook Frans Duyts, een bekende imitator vanAndré Hazes, staat op Hemelvaartsdag op de planken van de grote feesttent bij 't Brug eind, evenals 'de zingende slager' Christ Coppens uit Horst, die al zo'n twintig jaar in de muziek zit. Zijn repertoire bestaat merendeels uit covers van alle Nederlandstali ge zangers. Van Dennie Christiaan, André Hazes tot Frans Bauer en Jan Smit. Kaarten voor deze avond kosten 12,50 euro in de voorver koop en 15 euro aan de kassa. De kaartverkoop moet nog beginnen, maar de 'reserveringslijn' is wel al geopend. Voor meer informatie, sport- en zalencentrum 't Brug eind, tel: 691283- De Dorpstraat van Meerlo met links de brouwerij De Doornen boom van de familie Geurts en in het midden het 17e-eeuwse pand Huize Meerlo. Dit statige gebouw was vroeger bekend als Huize Nab, genoemd naar de familie die er woonde. Het pand werd in de jaren zestig door de gemeente aangekocht en gerestaureerd. Sindsdien was het tot vorig jaar de fraaie ambtswoning van de burgemeester van de gemeente Meerlo-Wanssum. Onlangs werd het gebouw door de gemeente verkocht aan een familie met vier kinderen. Naast Huize Meerlo het zogeheten koehuis en rechts de voormalige boerderij/café van de familie Geurts. Beide panden zijn gesloopt. Kent u de personen die op de foto staan? U kunt hun namen doorgeven aan de heemkundever eniging, contactpersonen: A. Snel len, tel: 692196 of A.Jacobs, tel: 692526. Open huis nieuwe pedicuresalon Anita Goumans Wilt u uw voeten laten ver zorgen? Uw teennagels laten repareren? Een gezichtsmas- ker, manicurebehandeling of gewoon een heerlijke voet massage? En de 'behandeling' afsluiten met een ontspan nende sauna? Geen probleem, als u tenminste een bezoek brengt aan de nieuwe pedicu resalon van Anita Goumans in Meerlo. Nieuwsgierig? Neem dan een kijkje tijdens de twee open dagen die ter gelegen heid van de opening van de nieuwe salon aan de Mgr. Jen- neskensstraat 6 in Meerlo wor den gehouden. Op vrijdag 5 januari van 18.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 6 januari van 10.30 tot 16.00 uur heet Anita Goumans u van harte welkom in haar nieuwe 'schoonheids salon'. Want de nieuwbouw van acht bij vier meter achter het huis van de familie Goumans kun je moeilijk alleen een pedicure salon noemen. In de salon van Anita Goumans kunt u namelijk ook terecht voor epileren, harsen, scrubben, nagelbeugeltechnie- ken, diabetische voetverzorging, cosmetische voetverzorging, voet(ref lex)massagegezichtsmas kers en advies over bijvoorbeeld de gezondheids- en verzorgings producten op basis van Aloëvera. Een nieuwe aanwinst is voor de Meerlose de supermoderne infra- roodsauna, die een apart plekje in de salon gekregen heeft. "Mensen met gewrichtsklachten, zoals bij voorbeeld reuma, of mensen die een zware dag achter de rug heb ben of gewoon eens samen wil len ontspannen, kunnen in deze hoeksauna heerlijk relaxen, alleen of met z'n tweeën" Anita Goumans, die is aangeslo ten bij de landelijke organisatie voor de voetverzorger/ pedicure ProVoet en het Groene Kruis Zorgpakket en ook gastdocente aan de Gilde Opleidingen in Ven ray is, is maar wat blij met haar nieuwe werkplek. Ruim vier jaar lang behandelde ze haar klanten op de eerste verdieping van haar woonhuis. Niet echt ideaal, want de ruimte was erg krap en moei lijk toegankelijk voor mensen met een functiebeperking. De Meer lose, die na het behalen van haar middenstandsdiploma onder meer de opleidingen voor pedicure, dia betische voetverzorging, nagel- beugeltechnieken, reumatische en cosmetische voetverzorging en visagie met succes afrondde, is dan ook blij dat ze haar klanten voort aan kan ontvangen in een aparte, spiksplinternieuwe salon, waar ze supertrots op is, die bestaat uit een grote ruimte voor het 'behan delen' van de klanten, een aparte sauna met douche en een van de andere twee ruimtes gescheiden toiletblok en wachtkamer. Voeten hebben Anita Goumans altijd geïnspireerd, zo blijkt. "Ik heb zelf altijd problemen gehad met mijn voeten en ben bij een pedicure vaste klant geweest. Als ik om me heenkijk, verbaast het me ook vaak hoe mensen met hun voeten omgaan. Het gezicht, het haar en de kleding zijn tiptop in orde, maar een goede verzorging van de voeten wordt vaak ver geten. Terwijl de voeten toch je hele lichaam moeten dragen en veel klachten in de rug of de nek ontstaan door voetproblemen. Vandaar dat het ook belangrijk is Anita Goumans: "Een goede verzorging van de voeten wordt vaak vergeten om bijvoorbeeld je tenen goed te verzorgen. Dat wordt echter vaak vergeten. Je voeten weerspiegelen je hele lichaam, vandaar dat een goede voetverzorging en voetmas sage een weldaad zijn voor je hele lichaam." Anita Goumans wil nog twee dingen kwijt. Dat zorgverzekeraar VGZ per 1 januari ook start met het gedeeltelijk vergoeden van de diabetische voetverzorging en dat in haar salon ook een hoekje wordt ingericht voor de kristallen en informatiepakketten van de stichting De Regenboogboom. "De Regenboogboom is een onafhan kelijke, niet-gesubsidieerde orga nisatie met 120 speciaal opgeleide vrijwilligers die dagelijks kinderen die te maken krijgen met ziekte, trauma of handicap in zieken huizen, instellingen, op scholen en thuis in Nederland bezoeken. Door een regenboogkristal te bestellen, kan de stichting een kristal cadeau doen aan een kind. Ik doe dit overigens geheel vrij willig, alles komt ten goede aan de regenboogboomstichting." Voor meer informatie over de stichting De Regenboogboom: www.regenboogboom.nl. Meerlo-Wanssum il_:

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13