f Een dorpje in de Himalaya Natuurcompensatie bij de Blakt Koester uw monument Kunstenaars voor kansarme kinderen Verdachte in moordzaak vrij 'Wi Honderdachtentwintigste jaargang - week 1 - donderdag 4 januari 2007 Marjo Jenniskens vertelt over haar leven in Nepal Marjo Jenniskens, oud inwoonster van Ysselsteyn, werkt sinds een aantal jaren in Nepal. Zij houdt zich bezig met de coördinatie van pro jecten van de organisatie Wild Welfare Scheme (CWS). Een monoloog over haar bijzon dere leven in Nepal. "Vele mensen in Nepal leven in afgelegen bergdorpjes. Ik woon daarentegen in een stadje, Pokha- ra, waar naar verhouding alles ver krijgbaar is en de logistiek geen problemen geeft. Er zijn wegen, er zijn ziekenhuizen, scholen, er zijn winkels, al het noodzakelijk is verkrijgbaar in Pokhara. Daar naast hebben wij stromend water en elektra. In de weekenden ga ik vaak naar een bergdorpje, omdat het leven daar zo lekker puur is. In de vroege ochtenduren, het is nog koud, maar de zon begint langzaam op te warmen, loop ik omhoog naar Panchassee Bany- ang. Dit is een dorpje op 2050 meter hoogte, net onder de hei lige heuveltop van Panchasse (2300 meter). In dit dorpje leven elf mensen. Pokhara ligt op 1000 meter, dus een behoorlijke klim omhoog! Via een 1,5 uur durende busrit over een zandweg met vele gaten, langs steile afgronden, hob bel ik naar de eindbestemming van deze bus. Een klein dorpje, met voornamelijk kleine eetstal letje. Vanuit dit dorpje begint een 4-6 uur durende wandeltocht omhoog naar Panchasse Banyang. De weg omhoog bestaat voor het grootste gedeelte uit een paadje van stenen, door de jungle en rijst velden. Voor mij is het een heerlijk oefening en een lekker weekend je weg. Het uitzicht is adembene mend, de Himalaya pieken schit teren boven alles uit, de dorpjes tussen de rijstvelden zijn pittoresk in onze ogen. Onderweg zijn ze druk met het dorsen van de rijst. Voor de lokale bevolking is deze voettocht een dagelijks ritueel. Onderweg kom ik vele mensen tegen met hun voedselvoorraad of andere benodigdheden op hun rug. Een van bamboe gevlochten mand (Dhoka) dragen ze op hun rug en met behulp van een band over hun voorhoofd tillen ze hun benodigdheden. Dit is het lokale transport. "Namaste!", klinkt het met vriendelijke stemmen de hele weg lang. Een paar meisjes tussen de 10 en 12 jaar met vele kilo's hout op hun rug, tillen hun hoofd omhoog en met een brede glimlach stellen ze nieuwsgie rige vragen! "Kahaa jaane? Kahaa bataa?" Daar draait het voorname lijk om als je mensen onderweg tegenkomt, "Waar ga je naar toe?" en "Waar kom je vandaan?" In december wordt in alle huizen de voorraad hout voor het hele jaar bijgevuld, hout voor het kookvuur. Een vreselijk zware klus, tussen de 20 en 50 kilo wordt op de rug naar huis gesjouwd. Ik krijg het niet eens opgetild.Afljn al genie tend en kletsend met de locale bevolking puf ik verder omhoog. Een vreselijk steile klim, van 1000 naar 2050 meter in vier uur. Ja, dat is stijl!" "Na het passeren van drie dorpjes, waar de kinderen achter me aanrennen voor een pen, een snoepje of een rupee (INRs 1.36 Euro cent) kom ik aan in Ban yang. Een fantastisch mooie plek! Vanuit Banyang kijk je aan beide kanten uit op prachtige valleien. Heel in de verte zie ik Pokhara, heel ver weg zowel in afstand als beleving. "Namaste Moryo!", drie vriendelijke zussen verwelkomen me, Maya, Tisa en Didi. Ik wordt gelijk de keuken binnengetrokken voor een heerlijke kop Dude Chiy- aa (Nepalese melk thee). De thee in de dorpjes smaakt echt verruk kelijk, met pure buffalo melk op hout gekookt. We zitten om het open vuur gezellig te kletsen en wachtend op de thee die bijna klaar is. Alleen al voor dit kopje thee zou ik de tocht omhoog willen maken. Jammie! Normaal houd ik het in de keuken van een Nepalees huis niet langer dan vijf minuten vol. De rook van het open vuur doet pijn in je ogen. Voor de vrouwen is het de nor maalste zaak van de wereld dat ze de hele dag in een rokerige keu ken doorbrengen. Het gros van de Nepalese huishoudens doorstaat dit. In soortgelijke dorpjes, maar verder van de bewoonde wereld bouwen wij met lokaal materiaal, klei grond, buffalo stront, rijste- pulver en water (waar ze ook de huizen mee bouwen) een nieuw kookvuur met een schoorsteen. De schoorsteen leidt de rook naar buiten en pijn in de ogen is verle den tijd. Daarnaast wordt 50% van het hout bespaard en is het risico voor verbrandingswonden voor de kinderen gigantisch minder. "Ik heb deze drie zussen voor gesteld om een zelfde "kook- oven" te bouwen in hun keuken. Wazige blikken kijken me dan aan, ze begrijpen niet waar ik het over heb. Banyang ligt niet in ons werkterrein, maar ik ga toch zeker stimuleren dat ook deze drie zus sen een ICS (Improved Cooking Stove) in hun huis gaan krijgen. Afijn...na de overheerlijke thee in de rokerige keuken wordt lang zaam gestart aan de voorbereidin gen voor de Dal Bhat. Dal Bhat is het lokale eten, dat bijna elke Nepalees twee keer per dag eet. Het bestaat uit rijst, linzensoep met meestal een groentencurry. Terwijl ik buiten aan het bij komen ben van de rook, passeert een vrouwtje van circa 55 jaar met heerlijke mandarijnen op haar rug. Het is nu het mandarij nenseizoen in de dorpen lager in de vallei. Deze mevrouw komt uit de vallei om haar mandarijnen te verkopen. Het dichts bijzijnde dorp is minimaal drie kwartier dalen en 5 kwartier stijgen. En ze gaat zeker niet alleen naar Bany ang toe met haar zware mand op haar rug. "Nou, doe mij maar een kilo, lekker! Zodra het donker wordt, gaan we met z'n alle binnen om het kookvuur zitten. De Dal Bhat is bijna klaar, ik ga m'n handen wassen en smullen maar! Ja, met de handen! Na het eten nog effe kletsen, met z'n alle Mula (soort mierikswortel) snijden zodat deze morgen kan drogen in de zon, een Nepali thee en slapen onder twee dikke dekens, want het is 's nachts toch wel behoorlijk koud. Om vijf uur 's ochtends wordt het eten voor de buffalo bereid. De buffalo is het meest belang rijke levend wezen in een dorp. Zij geeft de dagelijks benodigde melk. Van de melk maken ze gie (geklaarde boter), melk en iets tussen melk en yoghurt in (Moy). Daarna wordt hij gemolken en kan de dag beginnen voor de rest van de mensen. Een heerlijk bak kie Nepali-thee vroeg in de och tend om jezelf op te warmen... heerlijk." GELUK "Tisa vraagt me of ik mee ga naar een ander dorp om even inkopen te doen. De gerst is op en er moet dus worden ingekocht. Vijf uur onderweg, lopend met de dhoka op onze rug. Wederom voor mij een lekkere oefening, en een leuke tocht... voor Tisa een regelmatig terugkerende nood zaak. Maar deze keer wel een leuke afwisseling dat ik een keer tje mee ga. De andere zussen gaan aan het werk op het veld of in het huis. Na terugkeer direct weer aan de voorbereidingen van de Dal Bhat. Zo gaat het leven in het dorp. iedere dag weer.Tisa en Didi zijn nooit naar school geweest. Maya daarentegen wel. Deze drie zussen hebben nog zes andere broers en zussen en ze verdienen hun geld met onderdak verlenen aan passerende gasten. De men sen die rond Panchassee leven hebben het eigenlijk nog niet zo slecht. Ze hebben te eten, ze heb ben redelijke huizen en van de meeste families kunnen er één of twee kinderen naar school. Ze zijn op reisbare afstand van medische hulp; twee tot drie uur naar bene den lopen en daarna nog circa twee uur met de bus. Binnen een dag kunnen ze een doktor zien, indien nodig. Vele Nepali hebben dat niet. De meeste Nepali wonen meer dan Marjo Jenniskens samen met Mukti op de foto. een dag reizen van een weg, meer dan een dag lopen van medische hulp, meer dan een dag lopen van goede educatie, of hebben geen toegang tot stromend water, geen rijst, geen Mukti, de jongen op de foto, komt van een Himalaya-dorpje drie dagen reizen van Pokhara. Als klein kind heeft hij zijn been verbrand aan het open kookvuur. Mukti heeft zijn leven lang met een klein verbrand linkerbeen rond "gelopen" dat met functio neerde, omdat zijn ouders niet wisten dat hier wat aan gedaan kon worden. Ze wisten niet dat er doktoren waren en hebben ook niet het geld ervoor. Mukti is nu in contact met onze ASHA kliniek en krijgt een nieuw been. Mukti heeft geluk. Voor vele mensen in Nepal kunnen we nog een hoop bete kenen. In de bergdorpjes waar wij werken, bieden we medische zorg voor de kinderen. Daarnaast dagopvang voor kinderen onder de zes, zodat de oudere broertjes en/of zusjes niet voor hen hoeven te zorgen. Dat de kleinen veilig zijn gedurende dag. Dat de oude re kinderen naar school kunnen of op het land kunnen werken zonder hun kleine zusje/broertje op hun rug. Dat al deze kinderen een beter leven kunnen leiden. Laten we hopen dat 2007 voor veel meer kinderen een nieuwe kans in hun leven brengt. En voor iedereen een gelukkig en gezond 2007." Wilt u het werk van Marjo steu nen, dan kunt u geld overmaken op giro 945516. Voor de komst van een nieuw bedrijventerrein in de Blakt - tussen Venray en Oirlo - moet de gemeente een verlies van 12,75 hectare aan natuurwaarden compenseren. Dat is gebleken uit een flora- en faunaonderzoek. De nieu we natuur wordt direct gren zend aan het bedrijventerrein aangelegd. Het gaat om een nieuw leefge bied van 9,8 hectare voor patrij zen en 2,95 hectare voor zeldzame planten die verloren gaan door de komst van de bedrijven. Gelijktij dig met het bouwrijp maken van de grond moeten de maatregelen getroffen worden. De patrijs is het meest de dupe van de bedrijfsontwikkeling op de Blakt. De vogel raakt een leefge bied van bijna tien hectare kwijt en er zijn weinig uitwijkmogelijk heden. De compensatie is gericht op herstel van een terrein voor twee koppels patrijzen. Volgens onderzoek heeft een patrijzenpaar- tje een leefgebied van 4,9 hectare. Het wordt ingericht als kleinscha lig agrarischlandschap bestaande uit houtwallen, fruitbomen, ruige perceelranden en akkers met een wisselteelt met een cyclus van drie jaar. Het gebied is tevens bestemd voor de das en de gewone dwerg vleermuis, die ongeveer dezelfde biotoopeisen hebben en die ook in het gedrang komen door de oprukkende bedrijvigheid. Voor een aantal soorten heeft de ontwikkeling van het bedrij venterrein eveneens negatieve effecten. Hiervoor is inmiddels een ontheffing van de Flora- en Faunawet aangevraagd. Het gaat om de kleine bonte specht, toren valk, buizerd, das, dwergvleermuis en de plant wilde marjolein. Dit betekent dat verstorende werk zaamheden (bomenkap, afgra ven bovengrond en verwijderen begroeiing) alleen mogen plaats vinden tijdens de minst kwetsbare periode voor broedvogels, dit is van half augustus tot half februari. Er moet tevens ruimte zijn voor tijdelijke natuurontwikkeling door op de hoeken begroeiing intact te laten die kan dienen als dekking voor zoogdieren. Aan de rand van de Blakt wordt een torenvalkkast opgehangen. Beschermde planten soorten als koningsvaren, dubbel- loof, gewone vogelmelk en wilde marjolein worden verplaatst naar andere plekken. Het waterschap Peel en Maasval lei is bezig met een natuurontwik kelingsproject voor de Oostrumse Beek die aan de noordkant van de Blakt stroomt. De natuurcompen satie zal zoveel mogelijk op de droge gronden buiten het beekdal plaatsvinden. Er komt in de noord oosthoek (Deurneseweg-Oirlose- weg-Hulstweg) grasland met hout wallen en een poel. Door de aanwezigheid van de A73 (westkant) en Deurneseweg (noordzijde) zal vooral gezocht worden naar natuurlocaties aan de zuidkant in de richting van Zandhoek en Oirlo. Ze moeten aansluiten op het agrarisch gebied en bereikbaar zijn voor de patrijs. De compensatiegebieden moe ten met elkaar verbonden zijn via bestaande landschapstructuren. Indien deze verbinding ontbreekt, dan moet ze worden aangelegd. Door de natuurcompensatie aan de randen wordt het bedrijventer rein ingepast in het landschap. Een bedrijvengebouw aan de Maasheseweg 83 in Venray. Gebouwd in 1954 en ontworpen door het architectenbureau De Vries uit Venray. De gevels van dit industriegebouw uit de eerste naoorlogse fase van de industria lisatie van Venray zijn opgebouwd uit baksteen en beton, een in die tijd een gebruikelijke combinatie. Het complex bestaat uit fabrieks hallen mat daarvoor een kantoor gedeelte, dat op de eerste verdie ping uitkraagt. De hoek wordt gemarkeerd door een iets hogere blok dat de entree bevat. Beton omlijst de ramen en deuren en geeft expressiviteit aan het kan toorgedeelte, dat gedragen wordt door geprefabriceerde elemen ten. Het zwevende dak boven de entree en de uitbreidingen zijn ontworpen in 1998 door het architectenbureau Alynia Lerou eveneens uit Venray. Koester Uw Monument!! Weet u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties graag via het secretariaat Stichting Venray Monumentaal p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray E-mail venraymo- numentaal@kpnplanet .nl In Galerie Abrahamart aan de Noordsingel 39 in Venray vindt in de maanden januari, februari en maart de expositie Kunstenaars voor kansarme kinderen in ontwikkelingslan den plaats. De exposanten zijn Henk van Hemert en Christian Porzia. AbrahamArt toont iedere zater dag tot en met maart deze exposi tie met schilderijen van Henk van Hemert en beelden van Christian Porzia. Een deel van de opbrengst van de expositie zal ten goede komen aan het goede doel. Naast het werk van Henk van Hemert en Christian Porzia in de solozaal wordt er werk getoond van vele nationale en internationale kun stenaars. „Algemene gevoelens die betrekking hebben op de onder linge relaties van mensen vormen de bron van inspiratie voor mij", zegt Henk van Hemert over zijn werk. „Ontmoetingen, kennisma kingen en het intensiveren van contacten met anderen zijn daar om van vitaal belang. Door deze ontmoetingen en het verdiepen in menselijke relaties kan ik schil derijen maken en me uitdrukken in een samenspel van bewuste en onbewuste beeldelementen. De bronnen waar ik inspiratie uit put wisselen continu. Ze lopen uiteen van een vluchtige ontmoe ting, goede vriendschappen of de impressies van een verre reis tot een zakelijke gebeurtenis. Het is steeds de emotie die de hoofd rol speelt bij mijn onophoudelijk en onafgebroken verkennen van deze bronnen. Het zoeken naar wat met woorden alleen niet te verklaren is", aldus de kunstenaar uit Meerlo.Christian Porzia over zijn werk: „Ik probeer schijnbaar .koude mensen' hun warm hart te laten vinden. Iedere keer als iemand me aanspreekt hoe de figuren hen beroeren, besef ik dat diegene door mijn kunst een stuk nader tot zichzelf is gekomen. Dat is prachtig." De Nederlandse stichting Futu re for Children (FFC) ondersteunt kleinschalige ontwikkelingspro jecten, gericht op kansarme kin deren, in ontwikkelingslanden Een deel van de opbrengst van de expositie gaat naar de Stichting Future for Children. Deze stich ting steunt projecten die er toe bijdragen dat de kindersterfte in kansarme ontwikkelingslanden omlaag gaat. Daar waar dit nodig en mogelijk is hebben vooral kin deren recht op een tweede kans. Zij zijn de toekomst en hebben bescherming nodig. Dit kan vaak al met eenvoudige en goedkope hulpmiddelen gerealiseerd wor den. De steun gaat uit naar projec ten met korte communicatielijnen waarbij resultaten concreet en hel der door de stichting beoordeeld kunnen worden. Hun voorkeur gaat uit naar ondersteuning van projecten die een begin en een eind kennen. Zo is de bouw van een school een voorbeeld van een project dat op enig moment zijn afronding nadert. Respect voor de plaatselijke cultuur is een voor waarde. Dit maakt de projecten ook interessanter en effectiever. Zodra het project voltooid is en Henk van Hemert uit Meerlo. er een garantie is dat de continu ïteit is gewaarborgd, beschouwd Future for Children een project als succesvol afgerond. De zeventienjarige Venlonaar die op 10 december werd aan gehouden in de zaak van de vermoorde Venraynaren Karim Fourkour (19)en Fouad Bendella (23), is vrijgelaten. Twee andere verdachten blijven vastzitten. Dat heeft justitie vorige week bekend gemaakt. De kinderraadkamer van de rechtbank in Roermond vindt de verdenkingen tegen de jongeman niet ernstig genoeg om hem nog langer vast te houden. Wél blijft justitie hem zien als verdachte in de zaak. De vrijgelaten jongen is de zoon van de 44-jarige man uit het Duitse Bracht die sinds eind november vastzit op ver denking van betrokkenheid bij de zaak. De derde man die op 10 december werd aangehouden, een 32-jarige Sevenummer, blijft ook in hechtenis. Het openbaar ministerie verdenkt de drie van moord of doodslag op de twee Venraynaren. Fouad Bendella (23) en Karim Fourkour (19) worden sinds de nacht van woensdag 10 mei op donderdag 11 mei van dit jaar vermist. De politie gaat ervan uit dat de twee om het leven zijn gebracht. De verdwijning van de twee mannen zou rechtstreek te maken hebben met een ont ruimde hennepplantage aan de Poststraat in Venray. In de loods werd een grote hoeveelheid bloed aangetroffen. Uit DNA-onderzoek bleek dat dit bloed afkomstig was van de twee vermiste Venray naren, beiden van Marokkaanse afkomst. De mannen zouden stie kem naar de hennepplantage zijn gegaan om hennep te stelen en zijn tijdens hun werkzaamheden waarschijnlijk gestoord door de kwekers. Een vriend sloeg op de vlucht toen de eigenaren met de auto kwamen aanrijden. De vol gende dag informeerde hij een broer van Fouad Bendella, die in de loods bloed aantrof en de poli tie waarschuwde. Hun lichamen zijn ondanks uitgebreide zoekac ties nooit gevonden. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11