Veehouderijen in wachtkamer Toekomst kerststal onzeker Prioriteit aan mensveiligheid Subsidie voor scholingsproject NLW Groep Criminaliteit in de logistiek Hotel voor buitenlandse werknemers Aanpak fietsoverlast Actie Amnesty een succes *5$ n 11 Niets! Sterretje in uw autoruit? Msaëleis .aat u inspireren '.■""a11" V v PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Door onduidelijkheid nieuwe geurwet per 1 januari Intensieve veehouderijen moeten even een pas op de plaats maken met hun uitbrei dingsplannen. De gemeente Venray neemt voorlopig geen nieuwe aanvragen in behande ling met het oog op de nieuwe Wet Geurhinder en Veehou derij (WGV) die op 1 januari 2007 in werking treedt. De gemeente is nog niet goed voorbereid op de nieuwe wet. De WGV bevat standaardnormen voor de geurbelasting van veehoude rijen op gevoelige objecten zoals woningen. Van deze standaardnor men mogen gemeenten, binnen een bandbreedte, afwijken. Deze andere normen moeten eerst in een gemeentelijke verordening zijn vastgelegd. Gemeenten kunnen dus op basis van deze nieuwe wet een eigen geurhinderbeleid gaan voe ren. Daarmee kan op lokaal niveau een oplossing worden gezocht voor belemmeringen die er zijn bij de ontwikkeling van veehou derijen in relatie tot dorpskernen of recreatie. Het hanteren van andere normen moet worden onderbouwd vanuit een ruimte lijke visie op een gebied. Op dit moment worden ruimtelijke visies voor de kerkdorpen opgesteld. Door een koppeling te maken met de geurnormen kan een gebieds- visie ontstaan. De daaruit ontstane nieuwe normen worden dan in een gemeentelijke verordening vastgelegd. De komende maanden zullen worden gebruikt om de ruimtelijke visies op te stellen en het rekenmodel geschikt te maken voor gebruik. Aansluitend worden de gebiedsvisies opgesteld. Tot die tijd komt en een aanhou- dingsbesluit. Dit dient zowel ter bescherming van woningbouw projecten als van ontwikkelingen in de agrarische sector. Op grond van het besluit worden binnenko mende milieuvergunningaanvra gen van veehouderijen tijdelijk niet in behandeling genomen. Dit biedt de gemeente de gelegen heid haar geurhinderbeleid voor te bereiden. Dit is het opstellen van een gebiedsvisie ter onder bouwing van de normen die gaan gelden in de gemeente Venray. Tegelijk is het aanhoudingsbesluit bedoeld om ongewenste situaties te voorkomen. Zoals belemmering van ontwikkelingen in de veehou derij, dorpskernen, recreatie of andere functies. Binnen één jaar moet de ontwerpverordening voor het bepalen van andere waarden en afstanden aan de gemeenteraad zijn voorgelegd.Anders vervalt het aanhoudingsbesluit. De gemeente raad kan ten allen tijde besluiten het aanhoudingsbesluit in te trek ken of te wijzigen. Het besluit zal vervallen zodra de verordening met andere waarden voor de geur belasting door de gemeenteraad is aangenomen. Zodra de WGV in werking treedt, kunnen er direct onge wenste situaties ontstaan. Zo kunnen lopende bouwprojecten worden belemmerd door het indienen van vergunningaanvra gen door agrarische ondernemers. Het aanhoudingsbesluit biedt hier tegen bescherming. Milieuvergunningaanvragen die voor de inwerkingtreding van de WGV worden ingediend, worden beoordeeld op basis van de hui dige stankregelgeving. De gemeenten Gemert-Bakel en Deurne kiezen eveneens voor een aanhoudingsbesluit dat voor 1 januari 2007 aan de raad wordt voorgelegd. De gemeente Neder- weert en Helden zijn nog aan het onderzoeken wanneer een aan houdingsbesluit kan worden geno men. Andere gemeenten zijn nog onvoldoende geïnformeerd om voor 1 januari 2007 een aanhou dingsbesluit te kunnen nemen. Het aanhoudingsbesluit geldt voor het gehele grondgebied van de gemeente Venray met uitzonde ring van aanvragen van veehoude rijen die geen uitbreiding van het aantal dieren of emissie beogen. Zodra het nieuwe rekenmodel bekend is, wordt er direct een quickscan uitgevoerd. Afhanke lijk van de uitkomsten kan het aanhoudingsbesluit worden aan gepast of deels ingetrokken. Als bijvoorbeeld blijkt dat bepaalde bedrijfsontwikkelingen wel moge lijk zijn, kunnen er uitzonderin gen op de aanhoudingsplicht wor den gemaakt.. De gemeente is ongelukkig met de invoering van de nieuwe wet. Tijdens het bezoek van staatsse cretaris Van Geel op 24 oktober is nog aangedrongen op uitstel.Want het zal ook gevolgen hebben voor de bouwplannen in Ysselsteyn. Er lopen hier onderzoeken naar het gedeeltelijk uitkopen van milieu cirkels om woningbouw mogelijk te maken. Gelet op de onduidelijk heid over de WGV worden deze onderzoeken voorlopig stilgelegd. Het kan namelijk zijn dat een verkleinde milieucirkel onder de nieuwe geurwet toch weer terug komt. De kerststal is sinds zaterdag weer terug op de Grote Markt. De afgelopen twee jaar heeft de stal nabij de Grote Kerk gestaan vanwege het Winter festival. Nu staat de stal weer op zijn eigen plekje. Voor hoe lang is echter niet bekend, want de Stichting Kerststal Venray vreest voor de toe komst. "De kerststal is volledig afhan kelijk van giften van derden", ver telt Joep Krijnen van de Ssichting. "Dat de stal er staat, is met name te danken aan de goedgeefsheid van tal vanVenrayse ondernemers. Maar de bodem van onze kas komt in zicht. Met de kerststal kun nen we namelijk zelf geen baten genereren." De kerststal is enkele jaren terug volledig gerenoveerd. "Ook dat is dankzij giften in geld en materialen gerealiseerd", gaat Piërre Pijpers verder. Maar om de kerststal jaarlijks op te kunnen bouwen en twee weken te kun nen laten staan, hebben we struc tureel vijfduizend euro per jaar nodig. Denk daarbij aan kosten voor beveiliging, onderhoud, ver zekering etc. En eigenlijk nog iets meer, want we willen in de toe komst meer sfeer creëren rondom de kerststal." De Stichting Kerststal is een initiatief van Piërre Pijpers, Joep Krijnen en Patrick van Fes- sem. Elk jaar is het drietal in de weer, samen met de VW-ANWB en schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan, om de kerststal te realise ren. "Jaarlijks trekt de kerststal zo'n 30.000 bezoekers. We zijn nu met het kunstencentrum bezig om nieuwe beelden te maken. Daarbij hebben we de hulp van Piet Hermans gekregen. Maar het zou daarom zonde zijn als er in de toekomst geen geld meer is om de kerststal jaarlijks op te bouwen", aldus Pijpers. De stichting is nu een actie gestart om mensen te bewegen jaarlijks een bijdrage te storten voor de kerststal. "De eer ste reacties zijn positief", aldus Piërre Pijpers. "Maar we hebben nog een lange weg te gaan." Wilt u de kerststal steunen, dan kunt u een bijdrage overmaken op rekening 1281.58.816 t.n.v. Stichting Kerststal Venray. De kerststal is tot en met 29 decem ber te bezichtigen op de Grote Markt. Voor de kinderen wordt tevens een kleurwedstrijd georga niseerd waarmee leuke prijzen te winnen zijn (tweemaal twee toe gangskaarten voor het attractie park Toverland). Deze kleurplaten kunnen worden afgehaald bij de VW-ANWB Venray en natuurlijk bij de kerststal en dienen vóór 31 december 2006 ingeleverd te wor den bij de VW/ANWB Venray. De gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Seve- num en Venray gaan per 1 januari 2007 een hogere pri oriteit geven aan mensveilig heid bij handhaving. Dat heb ben de gemeenten vastgelegd in het nieuwe handhavings- programma 2007-2010. Horeca is een van de thema's waaraan een hoge prioriteit is toegekend, omdat hier twee zeer belangrijke aandachtspunten mee gemoeid zijn: veiligheid van de bezoekers en leefbaarheid voor omwonenden. Daarom worden er acties gehouden waarbij het geluid gemeten wordt en waarbij tegelijkertijd gecontroleerd wordt op brandveiligheid en milieueisen (geluid, geur). Ook huisvesting wordt door de gemeenten aange merkt als een belangrijke zaak. De controles op veilige huisvesting van buitenlandse werknemers en kamerverhuur krijgen daarbij de nodige aandacht. De andere aan gewezen thema's zijn het bouwen en slopen zonder vergunning en het project Het Groene Goud. Hoewel bedrijven die vanwege opslag of verwerking bepaalde risico's met zich mee brengen niet de hoogste prioriteit gekregen hebben, wordt met name op de onderdelen die met veiligheid en gezondheid samenhangen, inten sief gecontroleerd. Dit geldt ook voor het thema zorginstellingen (ziekenhuis, grote instellingen voor gehandicapten, verpleging en verzorging). Sinds 2005 bestaat de gezamen lijke uitvoeringsorganisatie voor handhaving. De vier gemeenten hanteerden wel dezelfde opmaak, maar de inhoud was deels ver schillend. Zowel voor burgers, gemeentelijke organisaties als het team Handhaving bleken er belangrijke verschillen in werk wijze en prioriteiten. Nieuw in het programma is dat in de toekomst uitgegaan zal worden van handhavingthema's. Voorheen waren de programma's vooral gericht op de handhaving van de diverse wettelijke voor schriften. Nu worden binnen een thema diverse handhavingstaken gebundeld.Aan de thema's is door de bestuurders een prioriteit toe gekend. Thema's met een hoge prioriteit krijgen meer en andere aandacht dan thema's met een lage prioriteit. Het 'laag' scoren van een thema betekent overi gens niet dat de gemeenten hier niet op toezien en indien nodig handhaven. Ook de looptijd van het programma is nieuw. Er wordt uitgegaan van een periode van vier jaren, waardoor een betere afstemming met de deelnemende organisaties mogelijk wordt. Een goede invoering in de praktijk is essentieel. Om de gestelde doe len goed te kunnen volgen, zal de huidige systematiek van gegevens verzamelen indringend gewijzigd worden. Samen met de provincie zal hiervoor een nieuw systeem ontwikkeld worden. Het scholingsproject van de NLW Groep krijgt een ESF sub sidie (Europees Sociaal Fonds) van 197.539 euro krijgt. Het project, gericht op medewer kers van het bedrijf, is inmid dels afgerond. De gemeente Venray besloot vorig jaar om als aanvrager van de subsidie op te treden. Met het eindrapport en het positieve bericht van het ministerie is een eind gekomen aan deze samen werking. Het opleidingsproject Hennepkwekerij De politie heeft zaterdagmor gen op de Akkerweg een 29- jarige man aangehouden in zijn woning op verdenking van over treding van de opiumwet. In de woning waren op dat moment nog negen andere personen bezig met het knippen van hen- neptoppen. In de woning werd totaal 10,4 kilogram hennepafval en 14,9 kilogram henneptoppen aangetroffen. De verdachte werd meegenomen naar het politiebu reau waar hij voor nader verhoor werd ingesloten. De man werd in de loop van zaterdag in vrijheid gesteld. Tegen hem is proces ver baal opgemaakt. De verdovende middelen werden in beslag geno men. van NLW is zeer gevarieerd. Medewerkers uit verschillende afdelingen, waaronder logistiek, tuinbouw en buitenbeheer, kon den mee doen. In het eindrapport zijn de uiteindelijke resultaten vermeld. Zo waren er afgelopen jaar 633 deelnemers. Van hen heb ben 508 medewerkers een start kwalificatie behaald en zijn er 55 opgeleid van basisniveau naar mbo-niveau. Er is ook aandacht geweest voor EHBO en veiligheid op de werkplek. De gemeente Venray ziet de meerwaarde van goede opleidingsmogelijkheden bij bedrijven. Wethouder Emonts: "Scholing en opleiding is van belang voor een goed functione rende arbeidsmarkt. Zeker nu we steeds meer laag betaalde banen zien verdwijnen. NLW heeft met het project een mooi resultaat behaald. Niet alleen is de positie van de medewerkers verbeterd. Ook de kans op banen bij andere bedrijven is verhoogd. Het besluit van de gemeente, om aanvrager van de subsidie te zijn, heeft goed uitgepakt." Wat gebeurt er als U niet adverteert Subsidie voor muziekonderwijs Kunstencentrum Jerusalem krijgt 7.200 euro uit het Leefbaar heidsfonds voor het project 'Alge mene Muzikale Vorming in de klas ook in andere kernen' van de pro vincie Limburg. Met het project wil het kunstencentrum via actief muziekonderwijs op alle basis scholen, in samenwerking met plaatselijke muziekverenigingen, komen tot het versterken van de sociale cohesie binnen de kleine kernen van de gemeente Meerlo- Wanssum. Gedeputeerde Herman Vrehen: "Tijdens mijn werkbezoek aan Meerlo-Wanssum ben ik met dit project in aanraking gekomen. Ik was meteen enthousiast. Het is een typisch voorbeeld van hoe een gemeente in projectvorm bijdraagt aan een actief vereni gingsleven op het gebied van muziek. Ook is dit mijns inziens een opmaat naar de verbreding van combinaties van muziek en sport. Het stimuleert de verschil lende partners in de brede school, een ander project waarmee de gemeente op dit moment bezig is, om meer met elkaar samen te werken en samen activiteiten op te pakken. Het Huis voor de Sport kan hierin, in samenwerking met het Huis voor de Kunsten, zono dig de gewenste ondersteuning bieden bij dit project. Al met al een goed voorbeeld van hoe een gemeente door goede combina ties van onderwijs en naschoolse activiteiten zélf kan bijdragen aan een stuk leefbaarheid en vitaliteit voor haar kernen." De gemeente Meerlo-Wanssum ondersteunt het project van Kunstencentrum Jerusalem zelf ook. De Kamer van Koophandel Limburg-Noord, EVO, de poli tie Limburg-Noord en TLN kij ken tevreden terug op de the mabijeenkomst Criminaliteit in de logistiek, een beladen thema! Ruim 150 ondernemers en vertegenwoordigers van diverse publieke en private organisaties gingen met elkaar in gesprek over hoe zij samen de strijd aan kun nen binden tegen criminaliteit in de logistieke sector in de regio. De avond werd afgesloten met een gedeelde conclusie: we moe ten en gaan samen aan de slag! Criminaliteit in de logistieke sec tor is een veel besproken thema in Noord- en Midden-Limburg. De regio Venlo is een logistieke hotspot in Nederland; veel logis tieke bedrijven en veel transport van goederen. Kortom veel econo mische bedrijvigheid. Dit brengt helaas ook ongewenste effecten met zich mee: logistieke bedrij ven worden geconfronteerd met criminaliteit. Daarom besloten de Kamer van Koophandel, EVO, de Politie Limburg-Noord en TLN de handen ineen te slaan om de partners in de logistieke keten bij elkaar te brengen. Doel was om samen te zoeken naar praktische oplossingen om criminaliteit in de logistieke sector te voorko men en te bestrijden. Dit initiatief werd omarmd door het Regionaal Platform Criminaliteitsbeheersing Limburg-Noord, een platform waarin publieke en private part ners samenwerken om criminali teit in het bedrijfsleven tegen te gaan. Tijdens de bijeenkomst zijn diverse sprekers ingegaan op de maatregelen die de verschillende partners afzonderlijk, maar zeker ook gezamenlijk moeten treffen om criminaliteit zoveel mogelijk te voorkomen en terug te dringen. Een logistieke dienstverlener, een senior tactisch rechercheur van de Bovenregionale Recherche Zuid Nederland en een advocaat ver telden over de (onmogelijkheden op het gebied van preventie, repressie en wetgeving en kaders. De samenkomst werd afgeslo ten met een interactieve discussie tussen de diverse inleiders, een aantal panelleden en het publiek. Sleutelwoorden hierbij waren 'ketenbenadering' en 'samenwer king'. Zaterdag 23 december in Venray Sportcentrum-zwembad De Sprank van 10.00-16.00 uur Venray wil op meerdere locaties in het buitengebied buitenlandse werknemers gaan huisvesten. Gedacht kan worden aan enkele campings die daarvoor geschikt worden gemaakt en de ontwik keling van een nieuwe locatie; een lowbudget hotel in het bui tengebied. Voor 1 april 2007 zal een ambtelijke werkgroep met voorstellen komen over haalbaar heid van deze locatie. Mogelijkhe den van exploitatie, aankoop en draagvlak zullen hierbij in beeld worden gebracht. Volgens het pro vinciale beleid huisvesting is voor de bouw van een grootschalige voorziening voor de huisvesting van buitenlandse werknemers in het centrum van Venray of aan de rand van het centrum geen maat schappelijk draagvlak. Onderzoek heeft volgens de gemeente uitge wezen dat op dit moment veer tig panden worden gebruikt als illegaal logiesadres voor buiten landse werknemers. Daarnaast is er nog een tiental locaties bekend waarvan het ernstige vermoeden bestaat dat ook daar buitenlandse werknemers zijn ondergebracht. Verder zijn vele illegale verbou wingen en clandestiene ingebruik name vastgesteld. Wethouder Patrick van der Broeck is afgelopen maan dag gestart met het uitdelen van flyers in het centrum van Venray om fietsoverlast tegen te gaan. Al jaren kampt de gemeente Venray met een fors aantal fietsendiefstallen. Daar naast is er in Venray centrum al een tijdje overlast door her en der gestalde fietsen. Venray heeft besloten om daar wat aan te gaan doen. Jaarlijks wor den in de gemeente gemiddeld zo'n 1100 fietsen gestolen. Dat betekent dat ieder jaar 3 procent van alle inwoners van de gemeen te Venray slachtoffer is van fiet sendiefstal. In samenwerking met de politie heeft de gemeente een flyer- en postercampagne opgezet die de inwoner moet aanzetten tot beter en veiliger fietsgebruik. De campagne ter preventie van fiet sendiefstal is gestart op zondag 17 december tijdens het Winterfes tival. Met de publieksvriendelijke actie Doe eens gek, zet je fiets in een rek, probeert de gemeente de inwoners attent te maken op het gedrag omtrent het parkeren van fietsen in het centrum. V eel mensen parkeren hun fiets namelijk buiten de daarvoor bestemde rekken, waardoor over last ontstaat zoals fietsen voor winkelingangen. De actie Doe eens gek, zet je fiets in een rek, houdt in dat stadswachten flyers gaan hangen aan fietsen die fout geparkeerd staan. In de week voor 10 december (Dag van de Mensenrechten) vroeg Amnesty International aandacht voor discriminatie in Europa. In dit kader voerde Amnesty Peel Maas in Ven ray en Horst aan de Maas actie voor Roma-kinderen in Slove nië, die vooral op onderwijs gediscrimineerd worden. Scholenwerkers verzorgden gastlessen aan de bovenbouw leerlingen van het Raayland Col lege in Venray en Dendron Col lege in Horst om hen bewust te maken van hun eigen vooroorde len en dat deze kunnen leiden tot discriminatie. Daarnaast werd de jongeren gevraagd de actie voor Roma-kinderen te ondersteunen en hun naam onder een petitie te zetten, die aan de Sloveense auto riteiten toegestuurd zal worden. Op het Raayland College en Den dron College werden 1756 hand tekeningen opgehaald. Bij de Gil- deopleidingen nog eens 189- Bij de stand in de bibliotheek 150 en bij het Korentreffen in Oostrum 45 handtekeningen. Afgelopen koopzondag werden in het Ven- rayse centrum nog ongeveer 250 handtekeningen verzameld. Bij elkaar bijna 2400 namen. Een heel mooi resultaat. Op de treinstations in Oostrum en Sevenum werden ruim 700 flyers uitgedeeld. Ook in deze flyers werd aandacht gevraagd voor discriminatie in Europa, niet alleen in Slovenië maar ook in Frankrijk en Rusland. Door het massaal toesturen van petitielijsten en door de verdere nationale en internationale mas sale druk hoopt Amnesty dat de regeringen discriminatie in eigen land effectief gaan bestrijden. Discriminatie is niet alleen een mensenrechtenschending die op zichzelf staat, maar kan ook de toegang belemmeren tot andere mensenrechten, zoals het recht op onderwijs, werk of gezondheids zorg. Het kan leiden tot racistisch geweld en het hanteren van onge lijke maatstaven binnen justitie en politie. Alcoholcontrole in regio De politie Limburg-Noord heeft bij de Europese alcoholcontrole die afgelopen week plaatsvond, 44 maal proces-verbaal opgemaakt in de politieregio Limburg-Noord. Van de 44 overtreders bleken er negen beginnend bestuurder te zijn. Tien rijbewijzen werden ingevorderd, op grond van de resultaten van de ademanalyses. De politie Limburg-Noord zette in totaal tijdens de controleweek 53 medewerkers in op zeventien verschillende locaties. Door de hele regio werden automobilisten geconfronteerd met de steeds van locatie wisselende politiemensen. Gedurende de controles zijn 3640 blaastests op straat afgenomen en tweemaal werd een bloedproef gevorderd. Éénmaal weigerde een bestuurder alle medewerking. Bij circa 15% van alle verkeerson gevallen is drank in het spel. Dat betekent dat er ieder jaar door alcohol zo'n 150 doden vallen en er 3000 tot 4000 mensen in het ziekenhuis belanden na een ver keersongeval (cijfers over de afge lopen 5 jaar). Daarom controleert de politie in samenwerking met het Openbaar Ministerie nadruk kelijk op alcohol in het verkeer. Het Verkeershandhavingsteam (VHT) controleert regelmatig op het dragen van de helm, het dra gen van de gordel, rijden door rood licht, rijden onder invloed en te hard rijden. Dagelijks wordt op de gevaarlijke plekken (de zoge noemde 'black-spots') en gevaar lijke weggedeelten gecontroleerd door de politiemensen van het VHT. Deze speciale eenheid is spe cifiek opgeleid om de vijf speer punten te controleren. Eindstraat 12, tel. 581553 Automobilist overleden De politie onderzoekt de toe dracht van een verkeersongeval dat vrijdagmiddag plaatsvond op de Rijksweg in Well. Daarbij is een 72- jarige automobilist uit Blitterswijck overleden. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor twee toen het slachtoffer met zijn auto, met daarachter een aanhangwagen, van uit Bergen richting Venlo reed. Ter hoogte van de Halve Maan botste hij tegen een boom. De oorzaak daarvan is nog onbekend. De poli tie heeft een technisch onderzoek ingesteld om de precieze toedracht te achterhalen. Donderdag 21 december 2006 - Pagina 5 I Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reclamestand. Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto. "TB SiOi ich Comfortabel Bezoek onze showroom: ,J_ Heidseweq 33, Venray-Heide 1 T 0478 533000 a 3 1 de COMFORTABEL www.comfortabel-wonen.com WONENaanpafc

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5