CDA wil oplossing voor onveilige Leunseweg Ondergrondse retourterminals een succes Venray schaft welstand af Toch onderzoek gratis openbaar vervoer Miele kookdemonstraties FRANSSEN Bijna acht ton subsidie schouwburg Hoge orde Jan Loonen Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Patersstraat 15-17 Venray www.putt.nl Advocaten Adviseurs voor ONTSLAGRECHT en BOUWRECHT PEEL EN MAAS Donderdag 21 december 2006 - Pagina 3 Toch ontsluiting bedrijven aan achterzijde? Het CDA heeft dinsdag in de raadsvergadering een motie ingediend om te bekijken of de percelen aan de Leunse weg toch aan de achterzijde ontsloten kunnen worden. De Leunseweg wordt steeds drukker en onveiliger. Project ontwikkelaar 3W Vastgoed, de eigenaar van bedrijventerrein De Brier, wilde tot nu toe niet meewerken aan een ontslui ting via haar terrein. In februari wordt woonboule vard WoonMax geopend. Volgens het CDA wisselt het terrein dan ook van eigenaar. "Wat jarenlang niet gelukt is, dat lukt nu mis schien wel", hoopt fractieleider Gerda van Stelten. "Er was steeds niet uit te komen. Maar er moet dringend iets gebeuren met de Leunseweg. We moeten nu de kans grijpen om uit de impasse te komen." De bedrijven voelen zich belem merd omdat ze alleen uitritten hebben aan de Leunseweg. Leo Reintjes van Reintjes Advies heeft er tevergeefs voor gestreden om zijn percelen aan de achterzijde te kunnen ontsluiten. Hier ligt nu een bevoorradingsweg voor de winkels van WoonMax die met hun achterzijden naar de Leunse weg gericht zijn. Vanaf de zijwegen en uitrit ten ontstaan er nu al soms lange wachttijden. Het CDA vreest dat na de opening van WoonMax de verkeersdrukte aanzienlijk zal toe nemen. "Dit zal leiden tot onaan vaardbaar gevaarlijke situaties. We moeten niet wachten tot de eer ste ongelukken gebeuren en dan pas maatregelen treffen", zegt Van Stelten. "Bovendien zit de ontwik keling van de bedrijven op slot omdat ze slecht ontsloten zijn." In de motie wordt het college opgedragen alle mogelijkheden te onderzoeken de kavels aan de Leunseweg aan de zijde van WoonMax te ontsluiten. Een meer derheid steunde het CDA. Ver keerswethouder Van der Broeck erkent dat de Leunseweg een knelpunt vormt. Hij wijst erop dat op de hoek Zuidsingel-Leunseweg een kantorencomplex komt met een huisartsenpost en ambulan cedienst. De hulpdiensten zijn uiteraard gebaat bij een goede doorstroming en bereikbaarheid. "Ik wil het daarom breder zien. Ik ga mijn best doen de problema tiek op te lossen", zegde Van der Broeck toe. Ike Busser (Samenwerking) ziet weinig heil in ontsluiting van de bestaande bedrijven aan de ach terkant. "Dit is een onwerkbare oplossing", meent Busser."We kun nen veel beter iets aan de Leunse weg zelf doen. Bijvoorbeeld het aanleggen van een ventweg aan de overzijde tot aanWieënhof." Ingeborg de Barbanson (WD) vindt de Leunseweg vooral gevaar lijk voor fietsers. "Dit wordt alleen maar erger. De situatie is al jaren niet acceptabel. We moeten alle partijen snel bijelkaar brengen." Ook de PvdA steunte de CDA- motie. Gerard Thijssen (inVEN- tief) heeft zijn bedenkingen. "We komen er toch niet aan de pas. Dit is een zaak van het college en er lopen al langer bezwaren van bedrijven." Het bevreemdt Tiny Greben jak (Lokaal Aktief) dat het CDA zo laat met de motie komt. "Want dit speelt al veel langer. Al voor de verkiezingen lag de wethou der (Heidens, red.) onder vuur." Gerda van Stelten reageerde dat het niets met de verkiezingen te maken heeft. "Het is nu een goed moment om tot een oplossing te komen vanwege de wisseling van eigenaar. Een half jaar geleden maakte het toch geen kans." Maandelijks worden 15.000 petflessen ingezameld Het inzamelen van blik en petflessen in de ondergrondse retourterminals in de gemeen te Venray is een groot succes. Sinds de start eind oktober worden iedere maand 15.000 petflessen ingezameld. Dat is de helft van het aantal petfles sen die bij de supermarkten verkocht worden. "Dit is boven verwachting", aldus ambtenaar Marcel Frans- sen van de gemeente Venray. "Het directe gevolg is dat er door de toezichthouders veel minder blik jes en petflessen in de openbare ruimten van Venray gesignaleerd worden." Om de mensen die pet flessen en blik in de retourterminal gooien te belonen, mocht dinsdag de eerste winnaar die verbonden is aan deze actie, een minuut gra tis winkelen in de Jan Linders-ves- tiging in Venray. Winnaar Marcel Derks wist in een minuut tijd voor maar liefst 190,40 euro aan artike len in zijn boodschappenwagentje te gooien. Binnenkort kunnen de inwoners van de gemeente Venray een afvalpas aanvragen. Die kun nen ze gebruiken bij het milieusta tion, maar ook bij de retourtermi nals. Om het gebruik van deze pas te stimuleren, worden ook hier acties aan verbonden. "Het herge bruik van materialen wordt steeds belangrijker", aldus Franssen, "Als gemeente Venray maken we hier serieus werk van. Ons concept van retourterminals wordt ook in andere steden als Rotterdam en Aknere op de voet gevolgd. Ook die gemeenten willen op deze manier het inzamelen van blikjes en petflessen gaan stimuleren." De actie bij Jan Linders is niet eenmalig. Franssen: "Goed gedrag van de mensen willen we belo nen. In overleg met de supermarkt gaan we bekijken of we in ieder Soepeler omgaan met bouwplannen, strenger reclamebeleid De kogel is door de kerk. In maart 2007 wordt de soms fel bekritiseerde welstandscom missie in de gemeente Venray afgeschaft. De kleinere bouw plannen, dit is circa tachtig procent van alle aanvragen, kunnen voortaan ongezien of via een snelle toets doorgang vinden. Bij grotere bouwaan- vragen worden de initiatief nemers vanaf het begin bege leid en geadviseerd door een nieuw in te stellen Adviescom missie Ruimtelijke Kwalitieit. Deze commissie wordt de ver vanger van welstand. Het grote verschil is dat een bouwplan niet meer achteraf wordt getoetst. Dat leidde vaak tot grote ergernis bij de aanvragers. Vooral als er op het laatst nog van alles veranderd moest worden. De nieuwe advies commissie gaat vanaf het begin met de bouwers aan tafel zitten om tot een zo goed mogelijk resul taat te komen. Advies op maat is van belang. Bij nieuwbouwwijken, zoals Bra bander en voorheen Landweert 3, blijft de gemeente werken met een beeldkwaliteitsplan. In Aan den Heuvel, in de wijk Brabander, zijn ook goede ervaringen opge daan met het aanstellen van een bouwcoach. Wethouder Van der Broeck (CDA) is blij met een nieuw en eigentijds welstandstoezicht in Venray. "Het is een andere manier van werken die aansluit bij de ontwikkelingsplanologie. De com missie Welstand werd vaak als een orakel gezien. 'Waar bemoeien ze zich mee?', vroegen de mensen zich af." Welstand heeft de naam tijdrovend, betuttelend en overbo dig te zijn. De praktijk van de laat ste jaren leert echter dat 85 tot 90 procent van de bouwaanvragen direct door welstand werd goed gekeurd. "We behouden nu het goede en gooien alle ballast eruit." Van der Broeck is niet bang dat het vrijlaten van de meeste bouw plannen zal leiden tot ongewenste toestanden."Mensen die met eigen geld een huis bouwen, willen er echt niets lelijks neerzetten om de buurt te irriteren", meent hij. De wethouder pakt de laatste welstandsnota uit 2004 erbij. Een dik boekwerk van 186 pagina's. Hij legt de nieuwe nota 'Ruimtelij ke kwaliteit in Venray' ernaast. Een dun boekje van 24 bladzijden. "We gaan de mensen veel beter begeleiden. Bij een oud pand uit de jaren twintig horen geen beton nen pannen of kunststof kozijnen. Keramische pannen en houten ramen passen veel beter bij de stijl van het huis. Het heeft een veel betere uitstraling en je haalt de extra kosten er bij verkoop zo weer uit", vertelt Van der Broeck enthousiast. "We zijn ervan over tuigd dat we op deze manier veel meer bereiken dan op de oude rigide wijze. Het is geen vrijheid, blijheid, maar wel een heel andere wijze van werken. Door aan de voorkant mee te denken, wordt het rendement veel groter dan bij een beoordeling achteraf." De huidige leden van de wel standscommissie krijgen ontslag. Het is niet uitgesloten dat enkelen kunnen terugkeren in de nieuwe commissie. "Als ze dat zelf al wil len. In de nieuwe opzet zijn com municatieve vaardigheden veel belangrijker. In plaats van beoor delen gaat het om helpen en bege leiden", aldus Van der Broeck. Om mooie bouwplannen te stimuleren stelt de gemeente vanaf 2007 een jaarlijkse architec tuurprijs in. Daarbij gaat het niet alleen om woonhuizen. "Maar ook wie bouwt in Venray de mooiste varkensstal of de mooiste dakka pel. Er moet vooral een stimulans van uitgaan." De reclame-uitingen op straat worden daarentegen streng aan banden gelegd. Uitstallingen en schreeuwende gevelreclames ver storen het straatbeeld en versper ren looproutes. Dit geldt vooral voor winkelstraten als Grotestraat, Schoolstraat en Passage. Het is er rommelig, onoverzichtelijk en ze bieden geen aantrekkelijke aan blik. "Er is al jaren over gepraat, maar er is nog nooit reclamebe leid vastgesteld", zegt Van der Broeck. "Nu we het winkelcen trum helemaal gaan opknappen, is het een mooie gelegenheid de reclame aan te pakken. Daarmee verhoog je ook de kwaliteit van het centrum." De wethouder noemt de Vlees straat in Venlo als een goed voor beeld. Daar zijn binnen drie jaar de gevels en de panden weer veel beter zichtbaar geworden. "Ook Venray heeft heel mooie gevels", zegt ambtenaar Marco van de Voort. "Maar ze zitten vaak ver stopt achter luiffels, vlaggen en reclames." Alle nieuwe aanvragen moeten voldoen aan het nieuwe recla mebeleid. De huidige reclame uitingen moeten allemaal binnen vijf jaar verdwenen zijn. Van der Broeck: "Nu bieden de onderne mers vaak tegen elkaar op met steeds grotere reclamevoering. Daar willen we vanaf. Het winkel centrum is publiek domein, waar voor de overheid verantwoorde lijk is." Marcel Derks mag voor bijna 200 euro gratis winkelen. geval regelmatig, zo n vier keer per jaar, klanten een minuut gra tis winkelen kunnen winnen. In januari komt er ook bij het Raay- land College een retourterminal te staan. Met het verloten van prijsjes willen we ook de leerlingen van de school stimuleren om blikjes en petflessen verantwoord weg te gooien." Van der Kallen voorzitter rekenkamer Na een openbare sollicitatiepro cedure is L. van der Kallen uit Ber gen op Zoom benoemd tot voorzit ter van de rekenkamercommissie in de gemeente Venray. De rekenka mercommissie bestaat uit drie onaf hankelijke leden en twee gemeen teraadsleden. De gemeenteraad heeft dinsdag ingestemd met de nieuwe rekenkamercommissie die verder bestaat uit de leden M.Jans sen uit Elsloo en F. Claus uit Linnen. Uit de gemeenteraad zijn, na over leg tussen de fracties,Ton Teeuwen (CDA) en Theo Mulders (Samen werking) naar voren geschoven. In 2007 werkt de commissie met een budget van 65.000 euro. De reken kamercommissie kan onderzoek doen naar allerlei gemeentelijke regelingen of projecten. Zo is er in 2005 een onderzoek geweest naar de omstreden subsidieverstrekking dat uitmondde in het rapport 'De subsidie de baas'. Boetes De politie heeft vorige week woensdag bij een actie vier man nen uit Venray aangehouden die nog diverse boetes moesten beta len. Aangezien ze de boetes niet willen betalen moeten ze de straf in de gevangenis uitzitten. Het gaat om een 37-jarige man (103 dagen zitten), een 26-jarige man (73 dagen zitten), een 39-jarige man (72 dagen zitten) en een 25- jarige man (20 dagen zitten). De gemeenteraad stemde dinsdag in met een onderzoek naar gratis openbaar in de gemeente Venray. Het initia tiefvoorstel van inVENtief kon na een aanpassing rekenen op een grote raadsmeerderheid. Venray meldt zich aan bij het ministerie van V W om in aanmerking te komen voor een landelijk experiment. Onlangs in de commissiever gadering kon inVENtief op niet veel bijval rekenen. Alle partijen zijn voorstander van gratis open baar vervoer maar vrezen dat de gemeente uiteindelijk toch voor de kosten opdraait. Omdat het kostenplaatje onduidelijk is, waren de partijen sceptisch. Dinsdag kwam inVENtief met een initiatiefvoorstel. De nieuwe lokale partij, sinds maart in de gemeenteraad, boekte een mooi succes. Naast deelname aan het landelijk experiment komt er een haalbaarheidsonderzoek waarbij ook de provincie en vervoerder Veolia worden betrokken. Het CDA kwam met een tegenvoor stel. De partij wil een quickscan uitvoeren naar de haalbaarheid en de doelgroepen. Gerard Thijssen (inVENtief) had er geen moeite mee om voor het haalbaarheids onderzoek eerst de quickscan te doen. Na een schorsing konden alle partijn met het aangepaste voorstel instemmen. Wethouder Van der Broeck (CDA) reageer de evenwel terughoudend. Hij wees erop dat de kosten voor de landelijke pilot slechts voor 25 procent door het ministerie worden vergoed. De gemeente moet voor driekwart van de kos ten opdraaien. Inventief wil star ten met gratis openbaar vervoer voor ouderen en gehandicapten tijdens de daluren. Thijssen meent dat het Venrayse centrum, gezien de centrale ligging ten op zichte van de tien kerdorpen. er profijt van zal hebben. Daarnaast worden de parkeervoorzieningen min der belast. Volgens Thijssen hoeft het niet veel extra te kosten. "De investeringen zijn al betaald en de bus rijdt toch al. De lege stoelen kunnen dan gratis ter beschikking komen aan senioren en gehandi capten." TIJDENS ONZE KERSTSHOW alleen op 2e Kerstdag van 11-16 uur KEUKENCENTRUM Keizersveld 79 Venray FRANSSEN De schouwburg ontvangt voor 2007 een subsidie van 786.941 euro van de gemeente Venray. Dit is de laatste subsi dieverstrekking die nog valt onder het oude convenant. Het college heeft het voornemen ook de schouwburg te korten op de subsidie. Zoals de meeste cul turele instellingen (muziekschool, bibliotheek) dat al eerder onder vonden hebben. De schouwburg zou tien procent (80.000 euro) van het bedrag moeten inleveren. In tegenstelling tot andere instel lingen en organisaties wist de schouwburg tot nu toe de dans te ontspringen. De bezuinigingsope ratie bij de afdeling Maatschap pelijke Diensten bleek onzorg vuldig te zijn. Veel voorgenomen bezuinigingen moesten worden uitgesteld of zelfs worden terug gedraaid op last van de commissie bezwaarschriften. Die oordeelde dat de gemeente eerst beter over leg had moeten voeren met de instellingen waarmee al vele jaren een subsidierelatie wordt onder houden. De gemeenteraad heeft daarom vorig jaar besloten de jaar lijkse subsidie van bijna acht ton voor de schouwburg voorlopig intact te laten. Bestuur en directie maakten ook bezwaar tegen de voorgenomen bezuiniging. Begin vorig jaar is afgesproken dat het aflopende convenant 2002-2005 met twee jaar wordt verlengd. Met ingang van het seizoen 2007-2008 gaat het nieuwe convenant in met de aangepaste subsidieafspra ken. Daarover lopen momenteel besprekingen tussen de gemeente en de schouwburg. Jan Loonen (67) uit Oostrum kreeg vorige week in Düssel- dorf een hoge buitenlandse onderscheiding uitgereikt. De oud-bestuurder van Campina Melkunie ontving uit handen van Landwirtschaftsminister Eckhard Uhlenberg het Ver- dienstkreuz am Bande der Bundesrepublik Deutschland. Loonen werd onderscheiden vanwege zijn verdiensten voor de grensoverschrijdende coöpera tieve samenwerking tussen Cam pina en het Duitse Milchwerke Köln/Wuppertal. De voormalige melkveehouder heeft zijn sporen verdiend gedurende zijn lange periode als bestuurder bij de Nederlandse zuivelcoöperatie. Van 1984 tot 1990 was hij voorzitter van DMV Campina, de voorloper van Campina Melkunie. Vanaf 1991 was hij bestuurlid van Campina Melkunie, waarvan hij in 1992 bestuursvoorzitter en tevens voorzitter van de raad van com missarissen werd. In september 2001 droeg hij, na zeventien jaar bestuurswerk, de voorzittersha mer over aan Kees Wantenaar uit Soest. Bij zijn afscheid werd Loonen benoemd tot ereburger van de Stupino-regio in Rusland, waar Campina sinds 2000 een yoghurt- fabriek heeft. Bovendien kreeg Jan Loonen toen als eerste niet-Duit- ser de zilveren erenaald opgespeld van het Duitse Raiffeisenverband, de belangenbehartiger voor de Duitse coöperaties. Vijf jaar later volgt opnieuw een hoge Duitse onderscheiding voor de Oostrum- mer. VAN DER PUTT mr. drs. P. van Hoef mr. M. Gerrits mw mr. C. Verrijdt Vervolg VP Gemeente komt tegemoet aan 3W Vastgoed De gunning voor de bouw van de parkeerkelder is in oktober 2005 gegaan naar BAM Bouw- groep dat inschreef voor een bedrag van 5,5 miljoen euro. Door de vertraging van ruim een jaar is de bouwprijs 463-700 euro hoger geworden. 3W Vastgoed neemt 167.000 euro van deze extra kos ten voor zijn rekening, terwijl Venray voor 296.000 euro moet opdraaien. Direct in januari starten de voorbereidingswerkzaamheden waarna de daadwerkelijke bouw vermoedelijk begin maart 2007 kan beginnen. De bouwvergun ning is medio november verleend. De gemeenteraad werd dinsdag enigszins overvallen door de brei aan informatie die Heidens alleen mondeling verstrekte. "Veel te veel is nog onduidelijk. Waarom is dit gemarchandeer nodig?", vroeg Ike Busser (Samenwerking) zich af. Hij wil op korte termijn infor matie over alle ins en outs van de overeenkomst. Daar waren de andere partijen het mee eens. Toon Loonen (CDA) meent dat het risico nu vooral bij de gemeente komt te liggen. Volgens Heidens is daar geen sprake van. "We lopen geen financiële risico's. We krijgen alleen het geld wat later." Vernieling De politie heeft een vernieling opgelost die in juni werd gepleegd bij een horecagelegenheid aan de Gasstraat. Daarbij werd een inva lidentoilet vernield. Dat gebeurde tijdens een eindexamenfeest. De omvang van de schade bedroeg 1300 euro. Na onderzoek van de politie kwamen drie verdachten in beeld. Het gaat om twee 16- jarige jongens uit Horst en een 17-jarige jongen uit Melderslo. De zaak wordt afgehandeld met een alternatieve straf via Bureau Halt. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Herik Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhofnl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Afrit 8 (Venray-Noord) 0478-582851 www.franssenkeukens.nl KEUKENCENTRUM De koffie staat klaar! SEFHETi

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3