Leven redden, toekomst schenken Koester uw monument Donatie Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd Gratis kaarten winterfestival Qoede voornemens voor 2007F Hvlaaf^ze eens waar en doe met ons mee "Word Cid en meld je aan via wij wensen u jijne feestdagen en een gezond, gelufcfig en voorspoedig 2007 zowzo.samenzoerkingvenray.nC Honderdzevenentwintigste jaargang - week 51 - donderdag 21 december 2006 Kerstactie De Keg voor het goede doel Jenaplanschool De Keg in Venray sluit donderdag 21 december (vandaag) met een grote kerstmarkt een kerst project voor het goede doel af. De afgelopen weken zijn de kinderen en de leerkrach ten van de school druk in de weer geweest om de actie te doen slagen. Een deel van de opbrengst gaat naar het pro ject Leven redden, toekomst schenken. De kerstmarkt duurt van 17.45 tot 19.15 uur. Iedereen is van harte welkom om het goede doel te steunen. Het project Leven redden, toe komst schenken is een initiatief van Stefani van der Broek uit Ven ray. Zij steunt daarmee het werk van haar achternicht, zuster Ingo- berga. Zij is missiezuster van de orde Heilig Bloed in Ixopo, Zuid- Afrika. Het project is kleinscha lig, maar zeer direct. "Een eerste spaaractie leverde genoeg geld op om een gezin in Zuid-Afrika uit de problemen te helpen. Ze kregen eten, kleding en medische zorg. Ook konden de kinderen naar school gaan en er was nog genoeg geld over om een tweede gezin te helpen." De hulp die ze gaf, stimu leerde Stefani van der Broek om door te gaan. Ze gaf het project de naam Leven redden, toekomst schenken. "Dat is ook wat we doen. Kansarme mensen helpen door hen te voorzien van de beno digde levensmiddelen en kleding (leven redden) en door het beta len van schoolgelden (toekomst schenken). Het is de bedoeling dat de gezinnen een basis krijgen om op verder te bouwen. Zodra een gezin op eigen benen kan staan, gaat de hulp dus naar een ander gezin. Inmiddels krijgen ver schillende gezinnen volledige of gedeeltelijke hulp." De Keg koos doelbewust voor het project. "Sandrijn, zoon van Stefani, heeft hier tot vorig jaar nog op school gezeten. Dus het project was bij ons bekend. Van daar dat we dit jaar besloten heb ben om Leven redden, toekomst schenken te steunen. We hopen allemaal dat de kerstactie een mooi bedrag oplevert voor het goede doel", aldus Mariette Fuchs, een van de initiatiefneemster van de kerstactie en als remedial tea cher verbonden aan de school. De school is begin december gestart om de kerstmarkt gestalte te geven. Speelgoed en boeken werden ingezameld die tijdens de markt te koop zijn. Daarnaast worden (kerst)spullen te koop aangeboden die door de kinderen zelf vervaardigd zijn. Kerststuk jes, mandelaars, mozaïek figuren, kaarsen, vogelkooitjes, kaarten, kerstboompjes en nog veel meer hebben de kinderen geprodu ceerd zodat er de nodige euro's in het laatje komen. De verkoop van artikelen vindt plaats in de verschillende klaslokalen. In de gemeenschapsruimte kunnen de bezoekers terecht voor een hapje en een drankje. Iedere leerkracht heeft daarnaast met zijn groep kinderen een speciale bijdrage voor zijn rekening genomen. Zo is er een waarzegster, een loterij, worden er wafels en oliebollen verkocht en kunnen de bezoekers Een gemeentelijk monument: Grotestraat 16-20-26 in Venray. Op bijgaande foto links de voorgevel van het gebouw. In dat gevelaan zicht van links naar rechts: een gedeelte van het pand Grotestraat 26, vervolgens het middengedeel te van het gebouw Groetstraat 20 met de opvallende bouwsculptu ren op dak nivo,en daarnaast het gebouw Groetstraat 26 met drie detailfoto "s van de bijzondere fraaie ornamenten van het pand Grotestraat 20. Een groot monu mentaal gebouw, was vroeger woonhuis. Gebouwd omstreeks I860.Van I860 tot 1938 bewoond door de familie Esser. Momen teel zijn het drie winkelpanden. Voorgevel die geheel bepleisterd is bestaat uit een grote midden bouw en twee naar vorensprin- gende zijvleugels. De middenpar tij met rijk versierde frontispice en een Oud Hollands pannendak. De geprofileerde raamlijsten zijn bekroond met een franse lelie, voor de ramen op de eerste ver dieping zijn ijzeren hekjes beves tigd. Onder en boven de ramen versieringen met figuurtjes en geschulpte lijsten .De frontispice is afgedekt met een kroonlijst in de vorm van twee zeer gerekte voluten met ertussen een lachen de mannenkop met snor. Hij heeft een driedelige baard en een hoofdtooi als palmet of vijf indi anenveren. Boven op de krullen twee naakte engelen, waarvan de een met boek en de ander met boekrol.Veel versieringen die veel al barok zijn en ook hier weer de moeite waard om even omhoog te kijken. Kent u ook zo'n bijzon dere plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties graag via het secretariaat Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7 in Venray, email venray monumen- taal@kpnplanet.nl. Speelgoedfabrikant Mattel heeft onlangs een bedrag van 25.000 dollar gedoneerd aan de Stich ting Vrienden Slowaakse Jeugd. De Amerikaanse speelgoedgigant beheert de Mattel Children's Foun dation: een stichting die organisa ties ondersteunt die, op structurele wijze, het welzijn en de leefbaar heid van kinderen waar ook ter wereld vergroten. De Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd werd in 1995 opgericht en zet zich sinds dien in voor meerdere tehuizen in Slowakije, in de nabije omgeving van Vrable. Het is de tweede keer dat Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd een dergelijk geldbedrag ontvangt van Mattel Children's Foundation. Jos Weijs, voorzitter van Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd, reageert:"De donatie van de Mattel Children's Foundation helpt ons de speel-, leef- en leeromstan- digheden van de kinderen in de tehuizen te verbeteren.We denken er aan het geld te gebruiken voor een plek waar de kinderen lekker buiten kunnen spelen of we zet ten het in voor de inrichting van een gemeenschappelijke ruimte in het tehuis. Zonder deze toezegging van Mattel én onze andere sponso ren zouden we maar heel weinig kunnen betekenen voor 'onze' kin deren. Stichting Vrienden Slowaak se Jeugd geeft de tehuizen geen geld, maar schenkt ze direct mate rialen en goederen. Zo hebben we voor twee tehuizen de afgelopen jaren het sanitair vervangen. Van uit Nederland wordt de opdracht gegeven aan lokale ondernemers en het materiaal wordt ter plekke ingekocht. Zo zijn we er zeker van dat wat we doen ook werkelijk iets toevoegt aan de leefbaarheid van de kinderen." Dat er veel moet gebeuren in de tehuizen maakt elk werkbezoek weer duidelijk. Begin december bracht het bestuur het jaarlijkse bezoek aan Vrable, een klein plaatsje in Slowakije. "Elke keer weer is het een klap in je gezicht als je de kinderen ziet. Ze hebben zo ontzettend weinig en zijn zó blij met onze komst. Weken zijn ze in de weer geweest om dansjes in te studeren voor de 'Hollandse gasten'.Het is het enige bezoek dat ze krijgen in een jaar. En als er dan gevraagd wordt door één van de kinderen of ze mee naar Nederland mag, dan is dat hartver scheurend," aldus Esther Verbeek, die het secretariaat beheert.. Het bestuur van de Stichting bestaat uit 6 leden; Jos Weijs, Chris Hen driks, Esther Verbeek, Jos Martens, Sandra Swets en Toon Achten. Zij zijn allen werkzaam bij Inalfa Roof Systems BV Venray. Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd onder steunt momenteel vijf tehuizen in de directe omgeving van Vrable. In 1995 werd in dit plaatsje het eerste tehuis bezocht door mede werkers van Inalfa. De enorme verschillen tussen de Slowaakse en Nederlandse omstandigheden bracht een aantal medewerkers van Inalfa er destijds toe Stichting Vrienden Slowaakse Jeugd in het leven te roepen. Elk jaar in decem ber brengt het bestuur een bezoek aan alle kinderen in de tehuizen, om een persoonlijk cadeau te overhandigen. Deze cadeaus wor den gedeeltelijk gesponsord door Mattel. Sandra Swets: "Het zijn tehuizen voor weeskinderen of kinderen waarvan de ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Hieronder vallen ook geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. Zij hebben het heel moeilijk in Slowakije want ze bestaan eigen lijk niet. Velen van hen hebben geen paspoort. De tehuizen, vaak grote en vervallen staatshuizen, zijn kil en een fatsoenlijke speel plek ontbreekt vaak." Tijdens één van de werkbezoeken aan Vrable, werd het bestuur vergezeld door twee dames van Mattel. Zij waren zeer onder de indruk. "Door deze ervaring hebben zij ons op eigen initiatief voorgedragen bij de Mat tel Children's Foundation om de gift van 25.000 dollar voor 2007 te ontvangen." een kopje soep nuttigen. Voor de schoolkinderen is er boerenkool met worst. Het team van leerkrachten is verder verkleed als kerstman op de foto gegaan. Wie raadt wie welke kerstman is? De kinderen mogen het hoogste bod uitbrengen om een keer met de traplift van de school naar boven te gaan.Alles is uit de kast getrokken om de kerst markt tot een succes te maken. Fuchs: "De helft van de opbrengst gaat naar het goede doel. De ande re helft wordt besteed om een wens van een van de kinderen op school in vervulling te laten gaan. Alle kinderen hebben hun wens kunnen ophangen in de speciale De afgelopen dagen werden de laatste kerststukjes vervaardigd die vanavond in De Keg te koop worden aangeboden wensboom die in de school staat. Vrijdag wordt bekendgemaakt welke wens wordt uitgekozen. We hopen in ieder geval dat het een sfeervolle happening wordt." Ook deze week geeft Peel en Maas weer een aantal vrijkaarten voor het Winterfestival weg. De personen die op bovenstaande foto omcirkeld zijn, kunnen per soonlijk in onze boekhandel aan de Grotestraat 68, tegen inlevering van de foto, een vrijkaart halen. Doorgereden De politie is op zoek naar getui gen van een aanrijding, maandag rond 16.00 uur op de Stationsweg. Daarbij raakte een fietser gewond. Een nog onbekende automobilist reed na het ongeval door. Het gaat om een zwarte, verlaagde Volkswa gen Golf met een brede bumper. Het 17-jarige slachtoffer uit Venray fietste over de Raadhuisstraat. Bij de kruising Raadhuisstraat-Stati onsweg wilde hij rechtsaf de Stati onsweg in fietsen. Een onbekende automobilist kwam uit de richting van de Stationsweg en wilde links af de Raadhuisstraat in. Hij nam hierbij vermoedelijk de bocht te ruim waardoor hij het slachtoffer van voren aanreed. De jongen viel en brak zijn pols. De automobilist reed door. De politie vraagt getui gen om contact op te nemen met de politie in Venray via telefoon nummer 0900-8844. 25000, ~Öjim ^lichting waakse, Q<LU$-On' EL EN MAAS Children's Founder Chdb'OM h<"'>

Peel en Maas | 2006 | | pagina 19