Prijs voor Lenny Droesen 1 Bloemsierkunst len wint pakket Kerstvertelling in Mariakapel Unieke prestatie KSV Venray e.o. Jos Remmen heeft zijn draai gevonden w /AJM ZORG GROEP Vicuna geboren in Zoo Pare 1 Vuurwerkspel Nieuwjaarsduik Zweven in een relax fauteuil van Hofmans Wïf FRANSLEMMERS /- PEEL EN MAAS Donderdag 14 december 2006 - Pagina 32 Bij diverse huishoudens in Ven- ray is onlangs een krantje van Jong Nederland Utopia in de brieven bus gevallen. Bij Jong Nederland Utopia zijn diverse plaatselijke Jong Nederland verenigingen in Noord-Limburg aangesloten. Zo ook Jong Nederland Venray. In deze krant wordt nog eens duide lijk gemaakt wat Jong Nederland doet en voor wie het bestemd is. Ervaringsdeskundigen komen aan het woord en vertellen hoe zij Jong Nederland ervaren of hebben ervaren. Iedereen die deze krant ontvangen heeft kon en puzzel maken en de oplossing opsturen. Lenny Droesen uit Venray heeft een prijs gewonnen. Uit handen van Marco Hesp, voorzitter Jong Nederland Utopia, heeft ze twee kaartjes gekregen voor het Zoo Park Overloon. De winnares is lid van de Jong Neder land Venray op de dinsdagavond. Op de nationale startersdag van de Kamer van Koophandel maak ten bezoekers aan de Rabobank- stand kans op het winnen van het Rabobank Succespakket. Het pak ket werd gewonnen door len Vis sers van Bloemsierkunst len. Op 4 november werd de natio nale startersdag van de Kamer van Koophandel gehouden. Rabobank Venray en Rabobank Maashorst ondersteunden de startersdag in Venray. De Rabobank verzorgde een van de workshops en gaf in een stand informatie aan startende ondernemers. Wanneer bezoekers bij de stand een ansichtkaart inle verden, maakten zij kans op een Rabobank Succespakket. len Vis sers deed dit en werd uitgeloot als winnaar. Hiermee wint zij een jaar gratis een website via www.onder- neemonline.nl en een drukwerk pakket met 250 naamkaartjes, 250 vellen briefpapier, 250 vervolgvel- len en 250 enveloppen via www. direkt-druk.nl ter waarde van 450 euro. Vissers is afgestudeerd bloe- miste en is in september gestart met haar bedrijf Bloemsierkunst len. Zij maakt divers bloemwerk op bestelling, zoals boeketten, bloemstukken, grafwerk, bruids werk, corsages, kerk-/zaalversie- ringen en plantenarrangementen (geen winkel). Verder verzorgt ze ook workshops over diverse the ma's. Onlangs reikte Marco van Veg- gel, bedrijvenadviseur van Rabo bank Venray, het pakket uit aan len Vissers. Het laatste concert in de serie advent- en kerstconcerten van 2006 in de Mariakapel in Holthees wordt een bijzonder sfeervol con cert en bij uitstek ook geschikt om met het gehele gezin bij te wonen. Het concert bestaat uit een kerstvertelling, voorgedra gen door vertelster Bea de Groot, omlijst door kerstmuziek van het duo Loriën, een duo van harp en gitaar. Het concert vindt plaats op zondag 24 december vanaf 15-30 uur. Bea de Groot heeft in Limburg en Brabant inmiddels haar naam gevestigd als verhalenvertelster, en de Mariakapel prijst zich dan ook gelukkig met een optreden van haar in de kapel, waarin zij op haar unieke wijze een kerstvertel ling gaat verzorgen. Het kerstver haal is al vaak verteld, maar er zijn talloze variaties op het verhaal. Zeker is, dat wanneer De Groot een kerstvertelling geeft, het voor de toehoorders een bijzondere gebeurtenis is. Met haar prach tige stem, en haar meeslepende performance weet ze het publiek als geen ander aan zich te binden. Of het nu om volwassenen gaat of om kinderen, allen hangen ze aan haar lippen. Haar kerstvertelling omlijst door een optreden van het duo Loriën, bestaat uit de zussen Daphne en Gabriëlle Jager, die een zangduo vormen, en daarbij zichzelf begeleiden op harp en op gitaar. Meestal componeren ze hun eigen liederen, maar ze zijn ook uitermate goed thuis in het kerst repertoire. In samenhang met de kerstvertelling komt hun subtiele en sfeervolle muziek bijzonder goed tot zijn recht. Kaarten zijn te bestellen in Holthees bij de fami lie Ermers via tel. (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via tel. (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via www.mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aan vang van het concert bij de ingang van de kapel. KSV Venray e.o. heeft op diver se tentoonstellingen fraaie prijzen in de wacht gesleept. Op de nati onale tentoonstelling van klein- dieren Oneto in Enschede, heeft Huub de Bruijn een rassenprijs met zijn kingduif predikaat eer ste fraai en een rassenprijs met een Duitse Modena predikaat eerste ZG behaald. Op de vereni gingstentoonstelling van Deurne werd Martien Janssen bij de konij nen clubkampioen met een pool blauwoog predikaat eerste fraai. Tevens won hij de prestatieprijs met vier maal eerste fraai. Op de Peellandshow in Asten leverden de leden van KSV Venray e.o. een unieke prestatie. Het aantal dieren dat ingezonden was door KSV was 93- hiermee werd de vereni- gingsprijs op één na gewonnen. KSV had 51 punten, de eerste prijswinnaar won met 52 punten. Kampioen bij de watervogels was Jo Heesen-Maas met een kaneel- taling predikaat eerste U. Ook de reservekampioen met een chilismient predikaat eerste fraai werd door haar gewonnen. Kam pioen bij de dwerghoenders was Harry Verrijdt met een Antwerpse baardkriel predikaat eerste fraai. Kampioen bij de sierduiven was Herman Strijbosch met een vink- duif, predikaat eerste U. Ook de reservekampioen werd door Her man Strijbosh gewonnen met een kingduif predikaat eerste U. Reser vekampioen bij de oorspronke lijke duiven was Piet Botden met een lachduif predikaat eerste fraai. Rassenprijzen werden gewonnen door Wim van Tilburg met een rexkonijn dalantiener predikaat eerste ZG en Martin Lucassen met een kleurdwerg middenblauw marter predikaat eerste fraai. De leden hopen de komende tijd op de tentoonstellingen van Bemmel, Noord Show in Zuidlaren en op de bondsshow in Utrecht op nog meer succes. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Jos Remmen, directeur van een zorginstelling, is 53 jaar als hij door toenemende werkdruk overspannen raakt. Deze overspannenheid lijkt over te gaan in een ernstige depressie. Via zijn behande lend huisarts wordt hij door gestuurd naar een psychiater. Een lange periode waarin het op en af gaat, begint. Het gaat op den duur zo slecht met hem dat hij instroomt op de opnameafdeling van een psychi atrisch centrum. Het gedrag van Jos is moeilijk te plaatsen. Hij is onrustig, angstig, wil steeds naar huis, en als hij thuis is wil hij weer terug naar de instelling. Ruim anderhalf jaar nadat hij ziek werd, wordt gegrepen naar een laatste redmiddel in de behande ling van depressies: elektroshock therapie. Ook dit biedt geen soe laas. Jos wordt opgenomen op de psychiatrische verblijfsafdeling. Hier blijkt uiteindelijk dat hij lijdt aan een vorm van dementie. De boodschap slaat in als een bom. Na drie jaar dringt het besef door dat hij nooit meer beter zal wor den. ANGST EN ONRLTST Er wordt geadviseerd om Jos te laten overplaatsen naar de verpleegafdeling van een verzor gingshuis dicht bij huis. Dit blijkt geen succes. Het was moeilijk voor de verzorgenden om om te gaan met het complexe ziekte beeld. Het echtpaar besluit om terug te gaan naar de psychiatri sche afdeling waar hij voor die tijd was. Jos is angstig en onrustig, en naar huis gaan wordt op den duur nagenoeg onmogelijk. Aan activiteiten op de afdeling wil hij niet meedoen. Het spreekt hem niet aan. Hij is vanuit zijn verant woordelijke baan teveel gewend om met zijn hersenen te werken. Na 6 jaar wordt de afdeling van Jos gesloten en gaat Mien op zoek naar alternatieven dich ter bij huis. Toevallig wordt ze gewezen op de groepswonin gen (kleinschalig wonen) voor dementerenden van Zorggroep Noord-Limburg in Nieuw- Bergen, geboorteplaats van Jos. Ze neemt er een kijkje: "Toen ik daar zo rondliep en alles op me in liet werken besefte ik: 'ja, ik kan me voorstellen dat Jos hier woont.' De groepswoningen liggen met hun deur aan een ronde gang, zo kan hij zijn woning altijd terug vinden. In andere zorgcentra heb je vaak lange rechte gangen, ik In conditie blijven op de hometrainer ben bang dat hij daar verdwaalt." Ook Jos twijfelt geen moment; hij wil graag terug naar zijn dorp en wil complex 'Maasduinen Staete' eveneens bezoeken. Noord-Limburg klantenservice 077 320 95 95 I website www.zgnl.nl IK ZAG HET HIER WEL ZITTEN. Wat hen beide opvalt is de gezellige, huiselijke sfeer. De kof fie die niet uit een apparaat wordt getapt, maar die zelf wordt gezet. Het gezellige restaurant waar een gastvrouw aanwezig is. Een tuin waarin een kippenren staat en vlak ernaast een moestuintje. Ook huisdieren mogen worden meegenomen. "Ik zag het hier wel zitten" vertel Jos. En samen besluiten ze dat hij verhuist naar de groepswoning. Daar deelt hij met zeven men sen een eigen huishouden. Er wordt samen gekookt en en er worden huiselijke klusjes gedaan. Jos dekt regelmatig de tafel. Omdat elke bewoner een ruime eigen zit-slaapkamer heeft is er ook voldoende privacy. Beide vin den dat belangrijk.Vanuit ervaring weten ze dat dit soms een moei lijk bespreekbaar onderwerp kan zijn. "Jos heeft een fijne kamer waar we gelukkig ook eens op onszelf kunnen zijn" aldus Mien. IK ZIT ELKE DAG OP DE HOMETRAINER Wilde Jos vroeger nooit mee doen aan activiteiten, nu blijkt het tegendeel. Hij sluit aan bij de activiteiten van de verenigingen in hetzelfde complex. Kienen, sjoelen en zingen op de zangmid dagen die de activiteitenbegei- ding organiseert; als hij zin heeft is hij erbij .Alleen, of ook vaak met Mien samen. Jos heeft duidelijk zijn draai gevonden", vindt Mien. En Jos beaamt dat: "Ze zijn hier goed voor mij. Ik ben een stuk rustiger geworden. Ik kan weer meerijden in de auto zonder dat ik angstig word en sinds ik hier ben kan ik ook weer beter wan delen. Dat ging niet meer zo goed maar in een rolstoel wil ik niet. Nu train ik hier ervoor om in conditie te blijven. Daarom zit ik elke dag op mijn hometrainer die ik op de gang heb staan." Hoe goed het gaat met Jos, blijkt volgens hem uit het feit dat ze samen een groot feest hebben gegeven toen ze onlangs 40 jaar getrouwd waren. "Dat hadden we een tijd geleden niet gedacht." i'4 A FT f* Voor de allereerste keer in de geschiedenis van Zoo Pare Over loon is een vicuna ter wereld gekomen in het park. Dierver- zorgers vonden het jong terwijl het door de moeder werd droog gelikt. Al snel liep het jong op de nog wat wankele benen door het verblijf. Zowel moeder als jong maken het prima. De geboorte van de jonge vicuna werd al enige tijd verwacht, aangezien het vrouwtje behoorlijk dik was. De draagtijd bij vicuna's bedraagt ongeveer elf maanden. Vicuna's zijn de klein ste kameelachtigen ter wereld en leven in het Andesgebergt op ongeveer 4000 meter hoogte. Een slank lichaam, lange nek en benen geven de vicuna een elegant en sierlijk uiterlijk. De vacht is van fijne, zachte wol en roodbruin met wit gekleurd. Juist die mooie, zachte vacht heeft er voor gezorgd dat de vicuna veelvuldig bejaagd werd waardoor het dier bijna was uitgestorven. De wol was is zeer gewild en behoort tot één van de meest waardevolle ter wereld. In 1825 werd de vicuna de aller eerste beschermde diersoort van Zuid-Amerika. Nu zijn er ongeveer 125.000 vicuna's, maar ze staan nog steeds op de lijst met bedreigde dier soorten. Op de website www.brand- weer.nl. is voor het vierde jaar op rij een computerspel te vinden over de gevaren van vuurwerk. Het vuurwerkspel is gericht op jongeren vanaf acht jaar en gaat in op de risico's van de vuurwerk, kaarsen en feestvuren in relatie tot de jaarwisseling. Ook geeft het spel handige tips om op een veilige manier met vuurwerk en vuur om te gaan. Het spel is te vinden achter www.brandweer. nl/vuurwerkspel. of via de but ton op www.brandweer.nl. Ieder jaar gebeuren er verschillende ongelukken omdat op een onvei lige manier vuurwerk afgestoken wordt. In het spel wordt spelen derwijs stilgestaan bij de gevaren en risico's. Zo krijgen de spelers tips over het soort kleding dat het beste gedragen kan worden. Maar ook worden ze gewezen op de soorten vuurwerk die wel of niet in Nederland zijn toegestaan. In een ander onderdeel van het spel gaat het over de consequenties van het afsteken van vuurwerk voor ouderen, dieren etc. Het vuurwerkspel gaat ook in op de risico's van vuur en feestvuren. Zo is er een spel waarbij duidelijk wordt gemaakt hoe om te gaan met kaarsen. In een ander onder deel gaat het over brandwonden en wat te doen als je je gebrand hebt. Tot slot gaat een spel in op het opruimen van het afval als men vuurwerk heeft afgestoken. Het vuurwerkspel is de afgelopen drie jaar door tienduizenden kin deren en jongeren gespeeld. Voor het in de lucht houden van het spel heeft KPN zijn belangenloze medewerking gegeven. Het badseizoen wordt ook in 2007 al op de eerste dag geopend met een massale duik in het ijs koude water van de Kasteelse Bossen in Horst. Voor de meeste mensen duurt het nog een maand of zes voor ze zich voor de eerste keer op het bewuste strand in zwemkleding hijsen. Op 1 januari staat er toch een grote groep die hards uit de regio Horst-Venray in de startblokken voor de zevende editie van de nieuwjaarsduik Horst aan de Maas. Deze helden worden om exact 12.00 uur het water in 'geschoten' door burge meester van Rooij. Zij staan er echter niet alleen voor; elk jaar wordt het strand bevolkt door vele honderden toeschouwers. Maar is het wel te doen? Bijna alle deelnemers aan de nieuwjaarsduik noemen het een koud kunstje. En een goed voorbeeld doet volgen; het deelnemersveld groeit immers gestaag. Vorig jaar mochten bijna 140 helden na afloop hun herin- neringsspeld ophalen. De organi serende stichting Cold Turkey kan deze editie olaats bieden aan ruim tweehonderd duikers. En de ver wachting is dat dit aantal bereikt gaat worden. Deelnemers krijgen buiten eeuwige roem een herin- neringsspeld (zo lang de voorraad strekt), een bord erwtensoep en een lot voor de grootse tombola tijdens de afterparty feesterij danserij Froxx. Inmiddels is de inschrijving voor de nieuwjaars duik van start gegaan. Dit kan via de officiële website van de Horster nieuwjaarsduik; www. coldturkey.nl. De duikbewijzen zijn echter ook gewoon te koop. In Horst bij café 't Centrum, café Cambrinus, café De Lange, Edah supermarkt en lunchroom Terlago en in Swolgen bij café-zaal-cafe- taria Wilhelmina. Buiten de even ludieke als sportieve happening op het strand bestaat er ook nog de zogenaamde supportersactie. Met deze actie zamelen de deelne mers geld in voor het goede doel door hun duik te laten sponsoren door familie, vrienden, collega's etc. De begunstigde is dit maal de stichting Vrienden van Verpleeg huis Elzenhorst. Unieke demodagen met magiër Ramana Hofmans Cuijk houdt op 14, 15 en 16 december unieke demonstraties van relax-fau teuils en spectaculaire aan biedingen. U kunt dan zelf het comfort ervaren dat de ideale relaxfauteuil u biedt. Een fauteuil, die precies op uw lichaamsbouw is afgestemd, geeft u het gevoel dat u zweeft. En niemand minder dan de wereldberoemde magiër Ramana geeft een show waar in alles draait om de magie van het zweven. Dagelijks zijn er drie voorstel lingen, om 14.30, 16.00 en 19-30 uur. Op donderdag en vrijdag is de showroom open tot 21.00 uur tij dens de zogeheten Cuijkse Night- light Shopping. Zaterdag kunt u tot 22.00 uur bij Hofmans terecht en zijn er in heel Cuijk feestelijke activiteiten. Het gevoel dat de zwaartekracht is uitgeschakeld, kunt u zelf erva ren. Door kennis te maken met de ideale stoel. In de showroom van Hofmans Cuijk vindt u een enor me keuze in comfortabele relax fauteuils. En u krijgt alle gelegen heid om uitgebreid proef te zitten zodat u op uw gemak kunt bepa len welke fauteuil u het gevoel geeft dat u zweeft. De specialisten van Hofmans laten u graag zien en ervaren hoe eindeloos veel maatwerkmogelijk heden het bedrijf u kan bieden: een relaxfauteuil, die exact is afge stemd op uw behoeften en uw lichaamsbouw en u daardoor pre cies die ondersteuning biedt die u nodig heeft voor een comfor tabele zit. Zo kunt u straks jaren lang genieten van onovertroffen zitcomfort. En natuurlijk verrassen Hof mans de bezoekers ook tijdens deze speciale demodagen met bijzondere acties. Kom dus naar Hofmans Cuijk om te genieten van een fantastische show en te profiteren van spectaculaire aan biedingen! Magiër Ramana heeft van jongs af aan studie gemaakt van oude magische wetenschappen. Hij heeft de wereld rondgereisd om de magie te bestuderen. In India werd hij ingewijd in de verborgen kunst van het zweven en werd hij professioneel Magician (Jadugar). Daardoor is hij in staat tot verbluf fende staaltjes van zweefkunst waarmee hij de wetten van de zwaartekracht tart. Tentoonstelling bij Amba Annie Munsters exposeert tot eind december in de kunsthandel van Amba aan de Patersstraat in Venray. Amba is in deze periode geopend op de normale tijden, en is gesloten op zondag en maandag. Amba, een kunsthandel en lijsten makerij is er trots op dat Munsters het kunstproject van Amba voor jonge, aanstromende kunsttalen ten steunt. Zelf heeft ze het vak geleerd van Jo Manders, en nu werkt ze in landschap De Peel, in het zuiden van Nederland. Ze put haar inspiratie uit mensen. Wer kend met enkel de beste olieverf, vecht ze tegen de karakters op het doek, proberend om de absolute harmonie te vinden in het schilde rij. Een van de belangrijkste vragen in het werk van Munsters is wel of haar schilderijen van mensen ooit afkomen. Zelf antwoordt ze: "Men sen veranderen". PEEL EN MAAS een abonnement waard De Helende Cirkel Joop de Vette, sjamaanse huis arts, verzorgt op woensdag 20 december een lezing over de Helende Cirkel. Het sjamanisme is een aloude manier van healing en het oplossen van problemen. De Vette vestigde zich aanvankelijk als huisarts, maar werkte ook als trainer Neurolinguïstisch Program meren. Daarbij raakte hij gefasci neerd door zijn communicatieve vermogen en zag hoe woorden de geest kunnen beïnvloeden en genezing konden bevorderen. Na het lezen van boeken van Alberto Villoldo veranderde hij en wist, dat hij de juiste weg ingeslagen had. De training, gebaseerd op de oude Inca traditie over de energie geneeskunde was de volgende stap. Hij schreef zich in voor een Vision Quest, een twaalfdaagse wildernistocht in Colorado. En daarbij werd hem duidelijk dat De Helende Cirkel de tijdloze weg vertelt naar heelwording. Deze weg is geïnspireerd door sjamaan- se tradities en Westerse inzichten. De lezing wordt gehouden in het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in elke Biblioplusvestiging. Aan vang 20.00 uur. fcloenukrhutTA l(' lRat>oV>anh üenrAq iVvccmbcr 20öb matros gratis 17 KOOP10ND6G vanaf «00. KLL - WONINGINRICHTING! - I/I/V' r. Ut, H50 Vraag naar de actievoorwaarden PATERSSTRAAT 3 I VENRAY TEL 0478 585 552 CONTACT@FRANSLEMM ERS. N L WWW. FRANSLEMMERS.NL

Peel en Maas | 2006 | | pagina 32