f Peter Nell en Koester uw monument venray life style l*> ff ff Honderdzevenentwintigste jaargang - week 50 - donderdag 14 december 2006 Dizzy Jazzdance viert 15-jarig jubileum met Tijdloos Dansschool Dizzy Jazzdance in Venray sluit komend week end het 15-jarig jubileum af met vier voorstellingen van Tijdloos. De bijna zeshonderd danseressen van Wilma Key- zers nemen het publiek mee in de wereld die dans heet. Dit weekend trekt de show ruim 2500 mensen. Peel en Maas nam een kijkje tijdens de doorloopavond in Schouw burg Venray. Dans is van alle tijden en als je danst bestaat geen tijd. De muziek en bewegingen nemen je mee en laten je de tijd vergeten. Muziek van toen wordt weer helemaal nu als je er op danst. En ook dat meisje van toen is nog steeds na al die jaren dat meisje als ze danst Ook al is ze ondertussen opge groeid en volwassen geworden. Een gedicht uit de hoge hoed van Bredero of Herman Gorter. Of meer recent Joost Zwagerman of ons aller Jules Deelder. Nee, het is gewoon een korte intro van Wilma Keyzers over haar gevoel over vijftien jaar Dizzy Jazzdance. Het gevoel van een dansschool waar vele Venrayse meisjes hun eerste danspasjes leerden. Het is die maandagavond druk in de schouwburg.Achter de cou lissen en in de foyer wachten de kinderen nerveus op hun beurt. Voor een aantal kinderen is het de eerste keer dat ze op een echt the aterpodium mogen dansen, ande ren hebben al vaker op de plan ken gestaan tijdens de jaarlijkse dansshows van Dizzy Jazzdance. Toch hebben ze allemaal een ding gemeen: de spanning in de weken voorafgaand aan de voorstellingen vreet aan je. Want zullen de inge studeerde danspasjes lukken? Zal het wel goed gaan tijdens de voor stellingen? Een gezonde spanning want uiteindelijk komt alles op zijn pootjes terecht. Claire van der Zanden (13 jaar) uit Venray danst al vanaf haar vier de bij Dizzy Jazzdance. Ze kijkt aandachtig naar de verrichtingen van de allerkleinsten. Even later is ze met haar eigen groep aan de beurt. Dansen is haar lust en haar leven. Ze danst vier keer per week. "Ik vind dansen heel erg leuk. Het is heel gezellig met onze groep, allemaal vriendinnen van elkaar." Wilma Keyzers is haar lerares: "Wilma kan zelf heel goed dansen. En legt alles ook heel goed uit. Ik ga nooit met tegenzin naar de les." Of ze ooit professioneel danseres wil en kan worden, weet ze nog niet. In de voorstelling gaat Dizzy Jazzdance terug naar het verleden waarin Michael Jackson en The 1 Spice Girls de populairste muziek was onder de dansers. Dit vertalen ze naar het heden, de meisjes die toen nog niet geboren waren en nog nooit van ze hadden gehoord vinden deze muziek ook nu nog geweldig."Is het duidelijk?", vraagt Wilma Keyzers aan een groep mei den die klaarstaat om te dansen. "Dit is vet, steek er alle energie in." De meisjes zijn zenuwachtig als ze de verschillende opstel lingen doornemen. Ze giechelen, benieuwd wat er komen gaat. Als na enkele minuten het dansje klaar is, halen ze opgelucht adem. "Het ging hartstikke goed", steekt Wilma haar leerlingen een hart onder de riem. Opvallend, tijdens de hele door loop valt geen onvertogen woord. Alle docenten steken op positieve wijze hun energie in de kinderen. Zoals Esther Rooijakkers, zij is er vanaf het eerste uur bij. "We heb ben een heel verleden samen en hebben veel meegemaakt. Leuke en minder leuke dingen. Dat schept een band. Zie ons maar als een soort grote familie", omschrijft ze het 'Dizzy-gevoel'. Haar drie jaar oude dochtertje Demi krijgt dit gevoel met de paplepel door haar moeder ingegoten. De kleine spruit staat komend weekend voor het eerst op het podium. Samen met Esther maakt ze deel uit van de moeder-dochterdans. "Voor mij een heel speciale show. Omdat het ons jubileum is, maar zeker ook omdat ik voor het eerst met de dochter voor een groot publiek dans." Demi voelt zich op het podium als een goudvis in een grote kom water. "Alle kinde ren voelen zich bij Dizzy thuis. Ze ervaren hier een stuk geborgen heid." UITDAGING Kim v.d. Putten (18) is de ben jamin onder de dansdocenten. Ze is door Wilma Keyzers zelf opge leid om enkele groepen kinderen les te geven. Ze geeft les aan twee groepen, kinderen van een jaar of tien en tieners van 13 tot 15 jaar. "De dansen in de show zijn nu nog van Wilma. Maar het is wel de bedoeling dat ik na deze show zelf dansen gaan maken. Het is puur hobby voor mij. Ik vind het geweldig om de kinderen dansen te leren. Dat is ook het sterke punt van Dizzy Jazzdance. Een combi natie van dansen leren, de gezel lige sfeer en de optredens met de groepen. Dat maakt het uniek", aldus Kim. Anne Fransen (25) is eveneens docente, maar maakt ook deel uit van de befaamde demogroep van Dizzy Jazzdance. Ze begon zeven jaar geleden bij de Venrayse dans school. Ze is lerares aan het ROC in Cuyk en kan in de avonduren bij Dizzy haar ei kwijt. "Zelf dan sen is het leukste om te doen. Nu ik het nog kan, blijft dat een echte uitlaatklep voor me." Maar ook het les geven met als hoogtepunt dit jaar de jubileumshow ziet ze als een enorme uitdaging. "Daar leef je weken naar toe. Het is heel spe ciaal vanwege het 15-jarig jubile um. De show onderstreept ook de groei van Dizzy Jazzdance. Van een groep vriendinnen tot een dans school met 600 leerlingen. Dat is niet altijd makkelijk om draaiende te houden." zij is al vijftien jaar aan Dizzy Jazz dance verbonden. Oefende in een zaal aan de Langeweg, de judozaal bij het politiebureau, in zaaltjes op Servaas en Focus en nu dus in het Raayland College. De X-factor van Dizzy is voor haar niet moeilijk om te omschrijven. "Het plezier in dansen. De shows waar je naar toe werkt. Om de ouders te laten zien wat hun kinderen in een jaar 'm èS& te Moderne stijl Ellen van der Meijden (36) danst sinds de start vijftien jaar geleden bij Dizzy Jazzdance. Zij maakt deel uit van het groepje vriendinnen die de overstap maakten van turn vereniging St. Christoffel naar een eigen dansschool. En ze danst nu nog steeds even superenthousi ast bij de after demogroep. "Het is vijftien jaar van mijn leven. Dan sen zit in mijn bloed. Op vorig jaar na heb ik alle voorstellingen van Circus Mok meegemaakt. Ieder jaar opnieuw een hoogtepunt. Ik zou het voor geen goud hebben willen missen. Naar die voorstel lingen werkte je maandenlang toe. Ik heb de show steeds groter en professioneler zien worden." X-FACTOR Anke de Bruijn (25) geeft zes lessen per week, waaronder een groepje dames op gevorderde leeftijd. "Een ontzettend gezellig clubje. Iedere woensdag na de training borrelen we ook na in De Artiest. Iedereen geniet met volle teugen van het dansen." In con trast met die groep staat het les geven aan de kinderen vanaf een jaar of tien. "Die zijn heel leergie rig. Ze beheersen de basispasjes en willen meer. Die groepen kun je gericht verder ontwikkelen, maar ook aandacht besteden aan bijvoorbeeld uitstraling." Zelf danst ze ook nog in de demogroep. "Het zijn heel spannende weken. Ik heb er wel eens slapeloze nachten van. Maar als je uiteindelijk het resultaat ziet, het plezier dat de kinderen er aan beleven, dan weet je waarvoor je het doet. Dat is het mooiste aan de shows." Dat bevestigt Inge Geurts. Ook tijd hebben geleerd." Inge zag Dizzy Jazzdance steeds meer uit het jasje groeien. "Er waren lange wachtlijsten en ook nu is dat nog steeds het geval." Zenuwen voor de show heeft ze niet echt. "Je hebt al zo vaak op het podium gestaan. Het mooiste is om met een stel enthousiaste meiden een hele mooie dans neer te zetten, Er samen voor gaan. Dat is het gevoel van Dizzy." "We zijn heel fanatiek, maar daarnaast is het bij Dizzy ook heel collegiaal. We sms-en met elkaar, zijn benieuwd hoe de lessen van elkaar gingen", vult Loes Weijers aan. Loes, werkzaam in het basis onderwijs, werkt met veel plezier bij de kleutergroepen. "Er zitten nu maar vier mensen in de zaal, maar voor de kinderen achter de coulissen is het al heel spannend. Ze houden eikaars handjes vast. Voor hen is het podium zo groot. Dat is een belevenis op zich. Het leuke is dat je de kinderen ziet groeien. Drie jaar geleden begon nen ze heel bedeesd, nu zie je die zelfde kinderen enorm genieten van het dansen." Ze danst al der tien jaar bij Dizzy Jazzdance, nog steeds in de demogroep. "Ik kan echt niet zonder. Het is voor mij een uitlaatklep, vooral ook door de onderlinge band. Ieder jaar kij ken we uit naar het Dizzy-week end. Ook dat is telkens opnieuw een hoogtepunt." Op vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 december is de Voor stelling Tijdloos te zien in de schouwburg. Er zijn nog enkele kaartjes beschikbaar. Voor meer informatie kun je bellen naar tele foon 0478-511148. Een gemeentelijk monument aan de Grotestraat 10-14. Venray heeft straten met zeer mooie gevels en helaas niet meer com plete originele gevels. Op bijgaan de foto in het gevelaanzicht: links het pand Grotestraat 14 en rechts het pand Grotestraat 10. Het pand was reeds bekend in 1895. De begane grond is gewij zigd. Beide panden zijn van gelijke vormgeving als het naastliggende pand en beide vormen ze een onverbrekelijk geheel. Boven het gebouw is een zadeldak met pannen en in het dak is een top gevel boven de goot aangebracht. Beide top trapgevels zijn rijkelijk versierd met vijf gesmede ankers. De gevels zijn versierd met bogen boven de ramen, verdiepte muur vlakken, lisenen, consoles en der gelijke. Onder de houten goot een fries van geprofileerde conso les en lijsten. Het is werkelijk de moeite waard om door de straten in het centrum te wandelen, bij voorbeeld op zondagmorgen en links en rechts eens naar boven te kijken. Koester uw monument! Kent u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van de kerkdor pen? Reacties graag via het secretari aat Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX in Venray, email venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. In Kunstencentrum Jerusa lem in Venray vindt op don derdag 21 december de laat ste bijeenkomst plaats van de cursus Braziliaanse percus sie. Nog een keer komen de surdo, tamborim en repeni- que tevoorschijn om samen de opzwepende muziek te beoe fenen waar iedere Braziliaan trots op is. En het land, naast voetbal, wereldberoemd door is geworden. Duncan Tilmans (36 jaar), die de cursus in Ven ray verzorgt, verheugt er zich al op als na het winterreces de vervolgcursus zijn beslag krijgt. "De cursussen djembe schieten tegenwoordig als paddenstoelen uit de grond. Zijn heel populair, maar Brazi liaans slagwerk is minstens zo leuk. En heerlijk opzwepend." De samba is van oorsprong de muziek van de slaven uit Afrika. Zij uitten hun emoties door op potten en pannen te slaan. Nu is de samba het ritme van Brazilië. In het hele land zijn sambascho len; soms spelen wel 300 mensen superstrak eenzelfde, opzwepend ritme. Het dagelijks leven in Bra zilië is doordrenkt van haar eigen opwindende muzikale folklore. Van noord tot zuid wordt in het hele land met ongekende intensi teit gemusiceerd door zeer velen. Iedere provincie kent zijn eigen stijl(en), terwijl het instrumen tarium voor een groot deel uni verseel is. Duncan Tilmans is een veelzijdige muzikant. De in Venlo geboren en in Roermond woon achtige muziekdocent studeerde voor Drums Lichte Muziek aan het Conservatorium van Maastricht af en daarnaast ook voor Klassiek Slagwerk in Tilburg. De laatste jaren is hij zich vooral gaan verdie pen in Braziliaanse, Cubaanse en Afrikaanse percussie. Hij volgde percussielessen bij grote Brazili aanse namen als Nema Lopes en Alaor Soares. Maar raakte pas echt gepassioneerd nadat hij met zijn vrouw tijdens hun huwelijksreis een maand door Brazilië toerde. "Wat een passie hoe mensen daar op straat leven. Muziek staat bij iedere Braziliaan op nummer een. We hebben met volle teugen een maand lang genoten. Pas als je in Brazilië bent geweest, de pas- t sie van de mensen hebt ervaren, kun je weten hoe het voelt om dit soort slagwerk te spelen. De samba is een stijl van leven." Tilmans is inmiddels gefasci neerd door alles wat met percus sie te maken heeft. Zelf speelt hij, onder andere met Hans Kempen uit Oostrum (ook slagwerker van de band Luna) in Club Guarana, een band die een wervelwind van tropische klanken brengt. Salsa nueva uit het Caribische gebied, sambapop van Brazilië en eigen composities doorspekt met de emoties van Latino's met gebroken harten. "Een mix van latinsoorten en pop. Hele toegan kelijke muziek met invloeden van reggae, Braziliaans, Puertoricaans en Cubaans. Alle geluiden van de wereld verpakt in eigen nummers. Nog voor de zomer van 2007 hopen we een cd uit te gaan bren gen." Met een andere band, de Bora Bora Band, toerde hij door Europa, op podia in binnen- en buitenland. "Ostrava, Milaan, op grote festivals. Ik wist niet wat ik meemaakte. Heerlijk swingen op het podium. Een onvergetelijke ervaring." Zijn liefde voor de percussie draagt hij graag uit aan zijn cur sisten. "Braziliaans slagwerk is heel laagdrempelig. Je hoeft geen noten te kunnen lezen, zelfs geen ritme voor muziek te hebben. Trommelen is ontzettend toegan kelijk. Jong en oud kan het leren. De combinatie van verschillende soorten trommels, zoals bijvoor beeld de surdo, tamborim, timba en repenique klinken fantastisch bij elkaar. Voor beginnende en gevorderde muzikanten is het makkelijk om de patroontjes te leren. Er zijn honderden variaties van de samba. Iedere regio in Bra zilië heeft zijn eigen samba's. In het noorden de mooie samba's en in Rio de Janeiro vooral de snelle samba's die we kennen van de car naval." Behalve het leren bespelen van een instrument, is de cursus ook een manier van leven ontdek ken. DuncanTilmans:"In de cursus vertel ik ook over de herkomst van de muziek, de beleving van de mensen die het spelen. Maar uiteraard staat de cursus natuur lijk vooral in het teken van plezier hebben in het spelen. Ik hoop dat we in januari, wanneer de cursus bij voldoende aanmeldingen een vervolg krijgt, nog enkele nieuwe mensen mogen begroeten. Het is beslist de moeite waard." Mensen die kennis willen maken met de cursus Braziliaanse percussie zijn vanavond (donder dag 14 december) en op de slot- avond, donderdag 21 december, tussen 18.30 en 19-30 uur van harte welkom in Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Voor meer informatie over de cursus kunt u ook contact opnemen met het kunstencentrum, telefoon 0478- 585320. FASHION EL EN MAAS We zijn een grote familie Ht m- ERKEND De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl "De samba is een stijl van leven" 2 HALEN 1 BETALEN OP NAJAARSCOLLECTIE 2000 Company

Peel en Maas | 2006 | | pagina 19