Eindhovense carbiddub demonstreert melkbussen Moed en IJver zet leden Verhuurbedrijf past niet in omgeving Mallemoer in Literair Café Wintersafari Kerstconcerten Mallemoer Yoga voor 50-plussers Vier generaties Voedselactie groot succes Sites voor anderstaligen in de bloemetjes Ladies Night in De Zwaan BEZORGEN? PEEL EN MAAS Donderdag 7 december 2006 - Pagina 21 Bij carbidvereniging De Kempen in Eindhoven staan ze al te popelen om zaterdag avond aan de Maas in Wans- sum een demonstratie van hun hobby carbidschieten te verzorgen. Met een man of tien en tientallen melkbussen reizen de carbidschieters af naar Wanssum. "We gaan in elk geval ook informatie gege ven over deze tak van sport", zegt Roy van de Broek (20), die 2,5 jaar terug een van de oprichters was van de carbid vereniging in Eindhoven. "Het is een spannende bezigheid, maar je moet wel aan de vei ligheid denken." "Ik heb het eens gezien in Fries land en was er meteen verliefd op", zegt hij. Van de Broek trom melde wat vrienden bij elkaar en zocht wat oude melkbussen op rommelmarkten en ging aan het werk. Na de eerste demonstratie was het hek van de dam omdat iedereen ineens een demonstratie van deze oude traditie wilde."We luisteren heel wat evenementen op met ons geknal", zegt Van de Broek. In Wanssum wil zijn ver eniging De Kempen een specta culaire demonstratie geven. "We gebruiken vijfentwintig bussen die we allemaal schietklaar leggen. Binnen een minuut willen we die vijfentwintig bussen laten knallen. Dat wordt echt heftig", aldus Roy van de Broek. In principe schiet hij het liefste met de deksel, maar door gebrek aan deksels gebruikt hij ook wel ballen die op de bus worden bevestigd. De demonstratie carbidschie ten is zaterdagavond een van de onderdelen van het Spekta kel aan de Maas-evenement dat vanaf 19-30 uur plaatsvindt op de Maasoevers van grand-eet- café De Maashoeve in Wanssum. Naast het carbidschieten is er ook een demonstratie vuurwerk en zal de vrijwillige brandweer een demonstratie in het water en op de oevers geven. Verder is zijn er optredens van Ondiep, fanfare en drumband Concordia, de toneel vereniging Wanssum en de EHBO. De carbidschietdemonstatie is meteen het startsein van de eerste Noord-Limburgse carbidvereni ging. Initiatiefnemer is Eric van de Ligt, eigenaar van de zaak Van de Ligt Allicht in Wanssum, en bovenal een liefhebber van alles wat vuur werk en carbidschieten te maken heeft. Gezien de grote interesse voor carbid heeft Eric van de Ligt besloten om een Noord-Limburg- se carbidvereniging in het leven te roepen. Tijdens Spektakel aan de Maas wordt niet alleen een knal lende demonstratie gegeven, maar kunnen geïnteresseerden zich ook opgeven om lid te worden van de carbidvereniging. En om iedereen alvast een beetje warm te krijgen heeft Eric al een minicursus car bidschieten in elkaar gestoken. Die is op internet te vinden, www. spektakelaandemaas.nl Voor een verhuurder van evenementenwagens aan de Gun vormt een recente uit spraak van de Raad van State een gevoelige tegenvaller. De hoogste bestuursrechter kwam tot het oordeel dat een derge lijk bedrijf niet zomaar past op het perceel van een voor malige champignonkwekerij. De gemeente Meerlo-Wanssum moet daarom nog eens goed kijken naar de bezwaren van een aantal omwonenden. De gemeente verleende Nabben Verhuur een paar jaar geleden toe stemming om het bedrijfsgebouw van de voormalige champignon kwekerij te verbouwen, en het buitenterrein te gebruiken voor de stalling van toilet-, douche- en frituurwagens. De buren van het bedrijf konden zich niet in deze plannen vinden en tekenden protest aan. Toen de gemeente hun bezwaren van de hand wees, stapten ze naar de rechter in Roer mond. Ook die stelde hen in het ongelijk. Daarop gingen de bezwaarma kers in hoger beroep bij de Raad van State in Den Haag, ditmaal met meer succes. De gemeente zou onvoldoende hebben aange toond dat het plan past in 'vitaal landelijk gebied', zoals de Gun officieel te boek staat. Met name de buitenopslag zou niet zonder meer door de beugel kunnen, ongeacht dat deze 'landschap pelijk ingepast' zal worden met behulp van een groenwal en een hekwerk met klimopbeplanting. Hierover zijn weliswaar afspraken gemaakt tussen het verhuurbedrijf en de gemeente, maar als Nabben deze niet zou nakomen, hebben de omwonenden geen poot om op te staan. De gemeente moet nu de inge diende bezwaren opnieuw in behandeling nemen. Indien de gemeente erbij blijft dat het ver huurbedrijf wel degelijk in de omgeving past, zal men dit stand punt op zijn minst beter moeten beargumenteren. Voor Nabben Verhuur is dit allemaal heel verve lend, te meer daar het bedrijf een aantal jaren geleden op aandrin gen van de gemeente naar de Gun is verhuisd. Sinds die tijd kampt het bedrijf volgens de eigenaren voortdurend met tegenwerking. trouw de repetities en uitvoerin gen binnen- en buitendorps vol gen. Hij nam uiteraard deel aan de concoursen, festivals e.d.. Hij was er praktisch altijd. Op een gege ven moment is Thei gestopt met actief muziek maken, maar hij is de vereniging altijd blijven volgen. Als lid van verdienste bezoekt hij trouw de jaarvergadering en als het even kan de concerten van onze club. Uiteraard komt hij dan niet alleen kijken naar zijn zoon Wim of kleindochter Kirsten, de muziek is nog altijd belangrijk bij Thei. Samen is hij met Door tevens lid van 'Mit de Meziek Mit'waaruit dus blijkt dat hij de club nog altijd een warm hart toedraagt. En heel af en toe op maandagavond(dit weet niet iedereen) komt hij tij dens de repetitie binnenlopen en gaat dan bij het bestuur aan tafel zitten, maar niet nadat hij gevraagd heeft of het niet storend is. Hij luistert dan een minuut of vijf aandachtig naar de muziek en neemt dan met een grote glimlach weer afscheid en gaat weer ver der met zijn wandeling die hij op dat moment aan het maken is. En voor de jongeren onder ons die Thei niet kennen: let maar eens goed op, want je komt hem nog in de hele regio op de fiets tegen, hij maakt zo nog menige kilometer per jaar. Muziekvereniging Moed en IJver feliciteerde Thei met zijn vijftigjarig jubileum. Mantelzorg De maandelijkse bijeenkomst voor belangen- en contactgroepen Mantelzorg in de gemeente Meer lo-Wanssum vindt plaats op dins dag 12 december van 10.00-11.30 uur in de sociëteit van de KBO te Meerlo, Mgr Jenniskensstraat Meerlo. De programma's van de belangen- en contactgroepen in het werkgebied van Synthese unit Horst hebben veel overeenkom sten. Het gezamenlijk programma van de steunpunten Mantelzorg van Synthese is in de maak. Aanvullingen en wijzigingen zijn nog mogelijk. Voorstellen hiertoe, ook van voor het steun punt nog onbekende mantelzor- gers of andere belangstellenden, zijn welkom bij het Steunpunt Mantelzorg Horst tot uiterlijk 19 december 2006. De themabijeen komst van de gezamenlijke Steun punten Mantelzorg van Synthese vindt plaats op woensdag 13 december in Wanssum, gemeen schapshuis De Zandhoek, Leonar- dusweg 1.Aanvang 19-30 uur. De zaal is vanaf 19 00 uur open. Het thema is 'Mantelzorg voor mensen met een psychiatrische ziekte of beperking'. Gastspreker is R Hor- tulanus, medewerker Informatie centrum Geestelijke Gezondheid Noord- en Midden-Limburg. Alle mantelzorgers, andere direct betrokkenen en intermedi airs worden van harte uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wonen. Aanmelden tijdens de kantoor uren van Synthese bij Synthese, Steunpunt Mantelzorg Bergen, telefoon 0485-348080. Alle gere gistreerde mantelzorgers in het werkgebied van Synthese krijgen een persoonlijke uitnodiging. Bent of kent u een zwaar belas te mantelzorger van wie u meent dat hij of zij voor een korte vakan tie of een respijtweekend in 2007 in aanmerking komt, laat het Syn these dan weten. Steunpunt Mantelzorg Horst, Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst. Bereikbaar tijdens kantoor uren, behalve op vrijdagmiddag. Mevrouw R. van Eijk-Bastiaansen, Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst. Telefoon 077-3978500, e-mail: r.vaneijk@synthese.nl, internet: www.synthese.nl en www.deman- telzorger.nL/301106 Voor het eerst in zijn bestaan organiseerde hotel-restaurant De Zwaan, samen met zeven ondernemers uit de regio, een Ladies Night. Twee avonden lang werden de aanwezige dames in de watten gelegd met lek ker eten, modeshows etc."Een succes", aldus Alwin van Dijken van De Zwaan. "Beide avonden waren snel uitverkocht. Het staat nu al vast dat we ook in het voorjaar weer enkele Ladies Nights gaan organiseren." De zevende kerstbijeenkomst van het Literair Café Venray-regio met volksmuziekgroep Mallemoer heeft als titel De rommelpot is aan de deur. Nadat het Literair Café op zondagmorgen 17 december om 11.30 uur in De Witte Hoeve met een (kerst)verhaal van Jan Wolkers het spits heeft afgebeten, opent Mallemoer het muzikale gedeelte met het Vlaamse bedelliedje De rommelpot is aan de deur. Op het programma staan verder liede ren en melodieën, die betrekking hebben op Kerstmis, Nieuwjaar en Driekoningen. Zij zijn afkom stig uit verschillende delen van Europa. Gitaar, bas, diverse fluiten, rietpijp, doedelzak, accordeon en verschillende slaginstrumenten worden bespeeld. Het Literair Café zorgt voor verhalen en gedichten in kerstsfeer. Theo Spronk houdt zijn verhaal Het is vroeg donker vandaag, ten doop. Reden genoeg om de feestda gen te beginnen op zondag 17 december om 11.30 uur in De Witte Hoeve. Mallemoer geeft 's avonds in Geysteren een reprise van het muzikale gedeelte in zaal De Kei. In Zoo Pare Overloon wordt vanaf zondag 17 december de Wintersafari gehouden. Tijdens deze speciale winter- rondleiding wordt van alles verteld over dieren in de win ter en hun aanpassingen aan het koude weer. Hoe is de kleine panda aange past aan extreme kou en waarom staan ooievaars vaak op één poot? Deelnemers aan de Wintersafari worden verwelkomd met warme chocolademelk en marshmallows en na de rondleiding kunnen de deelnemers zich opwarmen aan een kop erwtensoep. Er zijn ver schillende manieren waarop die ren zich aanpassen aan de winter. Tijdens de Wintersafari vertelt de dierenparkgids wetenswaardighe den over de winterperikelen in Zoo Pare Overloon. De Winters afari vindt plaats op zondag 17 december, donderdag 28 decem ber en zaterdag 30 december. De rondleiding start om 13-30 uur. In verband met beperkte deelname is reserveren gewenst. Inschrijvin gen kunnen telefonisch worden doorgegeven. Tijdens de Kerst vakantie valt er van alles te bele ven in Zoo Pare Overloon. Van zaterdag 23 december tot en met zondag 7 januari kunnen kinderen iedere dag op avontuur door het park met de speurtocht KriebelSa- fari, waarbij ze van alles leren over insecten en andere kriebelbees ten. Dagelijks kan jong en oud om 14.30 uur genieten van een pop penkastvoorstelling. Van 12.00 tot 16.00 uur kunnen jeugdige bezoekertjes zich laten schminken als hun lievelingsdier. Zoo Pare is dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur en is te vinden aan de Stevensbeekseweg in Over loon. Zie ook www.overloonzoo. nl. In de aanloop naar Kerstmis verzorgt de volksmuziekgroep Mallemoer een aantal openbare kerstoptredens. Data: Zaterdag 9 december Tante Jet a/d Maas, 19.00 uur, tel. (0478)532942. Zon dag 10 december Koningskerk je in Vierlingsbeek, 15.30 uur, tel. (0478)632172. Zondag 17 december Literair Café Ven- ray, Witte Hoeve, 11.30 uur, tel. (0478)581626. Zondag 17 decem ber zaal De Kei in Geysteren, 20.00 uur. Gastoptreden Theo en Sjaak Cuypers uit Geysteren Don derdag 28 december museum De Locht in Melderslo, 19-00 uur, tel. (077) 3987320. Het programma van Mallemoer bestaat uit volkse liederen en melodieën afkomstig uit Nederland, Vlaanderen, Ierland en Duitsland Tot het instrumen tarium behoren viool, gitaar, bas, diverse fluiten, doedelzak, rietpijp, accordeon trekharmonica en slag instrumenten Het is ook dit jaar weer gelukt een aantal nieuwe nummers in het repertoire op te nemen zoals enkele grappige bedelliedjes en het Vlaamse Ver geet den arme niet, dat herinnert aan het Middeleeuwse straatto neel. Zie ook www. mallemoer, com. Senioren Sport Synthese start in januari met Hatha yoga voor de 50-plusser in Venray. Tijdens de yogabijeenkomsten worden op een rustige en aandachtige manier oefeningen gedaan. De ademhaling neemt hierbij een belangrijke plaats in. Het houdt de geest jong en het lichaam voelt weer vitaler aan. De ener gie stroomt weer beter door het lichaam. Yoga is bewustwording, bewust worden van de adem, die door de ontspanningsoefeningen verbeterd kan worden. Rustige rek- en strekoefeningen laten het lichaam weer ervaren dat de ener gie doorstroomt. In de lighoudin- gen brengt men de geest tot rust en ervaar je het loslaten van de innerlijke onrust. De lesruimte is rustig en goed verwarmd en er zijn matjes om op te liggen. De bijeenkomsten duren een uur. Op maandagmiddag 15 januari wordt er in het Centrum voor Ouderen De Kemphaan in Venray, een yoga- lezing gegeven door de leidster Rosa Ross. Tijdens deze bijeen komst krijgt men uitleg over wat de werking van yoga is. Voor of tijdens die bijeenkomst kan men zich opgeven voor een cyclus van tien yogalessen. Voor aanmeldin gen kan men contact opnemen met Senioren Sport Synthese via tel. (0478)517317, email senioren- sport@synthese.nl. of bij leidster Rosa Ross via tel. 06-28885523, email rross@home.nl. Overgrootopa Harrie Jans,opa Theo Jans, vader Emiel Jans en zoon Mees Jans, geboren 17 juli 2006. Hulporganisatie Dorcas Hulp Nederland kan, op basis van de eerste inventarisatie, dit jaar meer dan 46.000 voedselpakketten naar Oost-Europa en zuidelijk Afrika versturen. Dat is de voorlopige opbrengst van de elfde Nationale Voedselactie, die in de week van zondag 29 oktober tot zondag 5 november werd gehouden. Ook in Venray werd (in de PLUS-markt) de Nationale Voedselactie gehou den. Door de inzet van vrijwilli gers werden er 52 voedselpakket ten ingezameld. Het ingezamelde voedsel is bestemd voor de aller armsten in onder meer Oekraïne, Roemenië, Moldavië, Wit-Rusland, Albanië en Noord-Ossetië (Rus land). Dorcas hield in ruim 550 supermarkten en vierhonderd ker ken voedselinzamelingen, waar voor zo'n zesduizend vrijwilligers zich hebben ingezet. Nog voor Kerstmis worden de eerste 25.000 voedselpakketten in Oost-Europa bezorgd. Giften voor de trans port- en distributiekosten zijn nog steeds van harte welkom en kun nen worden overgemaakt op giro 2500 van Dorcas Hulp Nederland, onder vermelding van NVA 2006. Meer informatie staat op www. nationalevoedselactie.nl. De bibliotheek in Venray heeft op de website, www. obvenray.nl, een pagina inge richt speciaal voor andersta ligen. Op deze pagina staan links naar een aantal buiten landse kranten, zoals Arabi sche, Engelse, Iranese, Marok kaanse- en Turkse kranten. Verder kan men linken naar het infopunt anderstaligen. Deze site bevat informatie voor wie vanuit een ander land naar Nederland komt en de Nederlandse samen leving wil leren kennen. Tevens is informatie te vinden over onder andere voorwaarden en moge lijkheden voor een verblijf in Nederland, geldzaken, verkeer en vervoer, post, telefoon, werkgele genheid, arbeidsomstandigheden, onderwijs, cultuur en vrije tijd. De sites zijn te raadplegen in de bibli otheek. Twee sites op de pagina voor anderstaligen, zijn alléén in de bibliotheek te raadplegen. Het betreft Netnieuws en het Virtueel inburgeringsloket. Netnieuws is een digitale krant die moeilijk-lezenden een moge lijkheid biedt om actuele kran tenberichten te lezen op twee niveau's. Bovendien is Netnieuws een hulpmiddel om taalvaardig heid te oefenen en computervaar digheden aan te leren. Elke week wordt er een actueel krantenbe richt van het ANP vereenvoudigd herschreven. Er zijn twee niveau 's. Elk niveau is voorzien van tien vra gen of eenvoudige oefeningen. Het Virtueel inburgeringsloket biedt de informatie aan in de talen Ara bisch,Turks, Engels en Nederlands. Er wordt verwezen naar adressen in Venray en omgeving. Hier vindt men onderwerpen die van praktisch belang zijn voor migranten zoals werk, school, gezondheid, vervoer, papieren, huis en geld. De pagina voor anderstaligen is te raadplegen op een pc in het leescafé van de bibliotheek. Kerst-inn Het Toon Hermans Huis, inloop huis voor mensen met kanker en hun naasten, in Venlo houdt op woensdag 20 december van 10.00 tot 12.30 uur een kerst-inn. Het wordt een gezellig samenzijn onder het genot van een hapje en een drankje. Aanmelden voor woensdag 13 december via tel. (077)3211433. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Fanfare Moed zette onlangs enkele trouwe leden in het zonnetje: Simon Kreutz, Frans Gielen en Thei Swinkels. Simon, beter bekend als Mon- nie, maakte vorig jaar bekend dat hij stopt als actief lid van de ver eniging en dus ook met het secre tariaat. Dat was wel even slikken voor de kersverse voorzitter en ook de overige leden en bestuurs leden van Moed en IJver. Mon- nie was tenslotte een vertrouwd persoon binnen de vereniging met een hele brok ervaring. Maar zijn aankondiging om de stoppen, werd gevolgd door een geruststel lende mededeling: "Ik ga niet weg voordat er een nieuwe secretaris is, en tevens overbrug ik dit jaar zodat we de nieuwe secretaris goed kunnen inwerken". Intussen heeft het bestuur Ronald Hollands bereid gevon den om het secretariaat op zich te nemen en kon de vereniging tijdens het Caeciliafeest op 12 november Monnie op een gepaste wijze bedanken voor zijn inzet voor de vereniging.Toen Monnie het secretariaat overnam, stond alles nog op papier. De hele admi nistratie maakte hij toen digitaal en paste hij aan aan de moderne middelen. Een hele klus. Maar wat zeker zo belangrijk is, is dat hij toentertijd samen met voorzitter Herman Vermazeren en het toen malige bestuur heeft aangestuurd op bestuurlijke vernieuwingen. Er ging als het ware een kleine revolutie door de vereniging, wat geleid heeft tot een club met een nieuwe frisse organisatie die door de diverse commissies en de hele vereniging breed gedragen wordt. Monnie heeft, samen met Herman, als het ware een stevig funda ment onder de vereniging gelegd waarop nu wordt doorgebouwd. Voor al die tijd en moeite en zijn bijzondere inzet wilde de vereni ging hem graag hartelijk danken. Maar het bleef niet alleen bij een bedankje, want door deze bijzon dere prestatie heeft het bestuur van Moed en IJver besloten Mon nie te benoemen tot eresecretaris van muziekvereniging Moed en IJver. FRANS GIELEN Frans Gielen begon veertig jaar geleden bij de vereniging op een bugel. Later kreeg hij van Nöl Schraven een alto. Samen met Leo Linskens was hij de kenner tijdens de muziekles op school, destijds gegeven door Toon Schellens. Daarna is Frans trompet gaan spe len en dat is nooit meer veranderd. Muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck feliciteerde Thei Swinkels met zijn vijftigjarig jubileum. Een oorkonde voor Frans Gie len, die veertig jaar lid is. Veertig jaar actief als muzikant, niet alleen bij Moed en IJver, maar eerst ook bij de Melody Makers en daarna natuurlijk bij Niks op de Sök. En sinds een aantal jaren ook lid van Zuutjes an in Venray. Naast deze dingen is Frans tweede diri gent en muzikaal leider bij NODS. Hij is voorzitter van de muziek- en archiefcommissie en, niet onbe langrijk, hij sluit bijna altijd de deur van de zaal na de repetitie. In zijn carrière zijn er heel wat diri genten de revue gepasseerd, maar Geert Mooren heeft tot nu toe de meeste indruk op hem gemaakt. Want hij spreekt nu, jaren later, de huidige dirigent aan met Geert. Hierop krijgt hij dan van onze huidige dirigent Chris altijd het antwoord "Ja, dat is goed Leon". We weten trouwens niet of Leon Simon Kreutz werd benoemd tot eresecretaris. hier zo blij mee is. Kortom Frans is zéér actief binnen de vereniging op een breed vlak. THEI SWINKELS Afkomstig uit Leunen kwam Thei Swinkels in 1955 in Blitters wijck terecht. Min of meer toeval lig. Zijn aanstaande zwager had in het dorp namelijk woonruimte toegewezen gekregen, maar hij weigerde en Thei en zijn aan staande bruid Door namen deze gelegenheid te baat zich in het dorp te vestigen. Zij het dan voor lopig althans, in een houten nood woning op het perceel achter de vroegere school aan de Pastoor Verheggenstraat. In 1959 bouw den zij hun huidige huis aan de Langstraat. Van meet af aan ging Thei bij de fanfare en bleef heel I Meerlo-Wanssum Verspreidingsburo TRffl OORKONDE fi&Vi OOR*0'

Peel en Maas | 2006 | | pagina 21