Gemeente Ven ray Nieuwe kansen voor voortijdige schoolverlaters Biovergisting Ysselsteyn: energie voor 5000 huishoudens Informatieavond nieuw openbaar vervoer en Regiotaxi Herinrichting Merselo in volle gang Welke soorten woningen heeft Venray nodig? Als de sirene gaat Leerlingen Raayland krijgen geschiedenisles in raadzaal PEEL EN MAAS Wie alles wil weten over het nieuwe openbaar vervoer in Venray kan maandag 13 november terecht in De Witte Hoeve. Daar is dan een speciale informatieavond met vertegenwoordigers van Veolia, de nieuwe vervoerder. Veolia neemt per 10 december het openbaar vervoer in Limburg over van Hermes, voor zowel trein, bus als Regiotaxi. De Regiotaxi vervangt het huidige CVV (Collectief Vraagafhankelijk Vervoer, betere bekend als deel- taxi). Tijdens de informatiebijeenkomst wordt u geïnformeerd over deze ontwikkelingen. De bijeenkomst is aanstaande maandag van 19.00 tot 21.00 uur in De Witte Hoeve. Vertegenwoordigers van Veolia en het project bureau Regiotaxi geven uitleg over het nieuwe vervoersysteem. Uiteraard komen ook de gevolgen hiervan voor de inwoners van Venray aan de orde. Vandaar dat de gemeente u van harte uitnodigt om deze avond bij te wonen. De wethouders Van den Broeck en Emonts zullen ook aanwezig zijn. Openingstijden Week 45 Gemeentehuis -V> Venray, focus op mensen Donderdag 9 november 2006 - Pagina 17 Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl De gemeente gaat nauwkeurig onderzoeken aan welke soorten woningen in Venray behoefte bestaat. Met de resultaten wil zij toekomstige woningbouw- ontwikkelingen beter laten aansluiten op de behoefte. De gemeente verwacht daarmee ook de wachtlijsten voor sociale huurwoningen te vekorten. Het onderzoek is een verdere ver dieping van de eerder opgestelde regionale woonvisie. In de komende tien jaar worden er in Venray meer dan voldoende huizen gebouwd. Maar als het gaat om bepaalde typen huizen zoals grondgebonden woningen en appartementen, dan sluit de behoefte absoluut niet aan bij het aanbod. In december vorig jaar heeft het college projectontwikkelaars geïn formeerd over de resultaten van de regionale woonvisie. Daaruit bleek al dat in de nabije toekomst vraag en aanbod niet op elkaar aansluiten. Om dit beter te kunnen onderbouwen en voldoende argumenten te hebben om met ontwikkelaars in gesprek te gaan, wordt nu een meer gede tailleerd woningmarktonderzoek gestart. De resultaten hiervan zijn in april 2007 bekend. Met de uitkom sten kan het college zelf actiever sturen op de woningmarkt. Het college laat ook in kaart brengen welke afspraken in het verleden met ontwikkelaars zijn gemaakt. Tot slot wordt in beeld gebracht waar woningbouw ruimtelijk gezien het meest gewenst is. Het voorkomen en bestrijden van voortijdig schoolverlaten staat landelijk hoog op de agenda. Want jongeren zonder diploma's hebben minder kansen op de arbeidsmarkt. Daarom heeft de gemeente Venray sinds kort twee trajectbegeleiders. Zij gaan aan de slag met voortij dige schoolverlaters, om hen te helpen bij het zoeken naar een andere opleiding of een baan met leermogelijkheden. Landelijk zijn er jaarlijks zo'n 54.000 voortijdige schoolverlaters (vsv-ers). Gemeenten hebben een wettelijke taak om die te signaleren en te stimuleren om alsnog onderwijs te volgen. Want dan zijn hun kansen op de arbeidsmarkt groter, en wordt de jeugdwerkloosheid terug gedrongen. Dit is vastgelegd in de RMC-wet. RMC staat voor regionale meld- en coördinatiefunctie voortij dig schoolverlaten. Het RMC-team van de gemeente Venray (RMC- trajectbegeleiders Ineke Lensen en Harry Bruijsten, leerplichtambtenaar RMC Francis Meijer en beleidsmede werker Mark van der Heijden) richt zich op jongeren van 18 tot 23 jaar die geen onderwijs meer volgen en geen startkwalificatie hebben. Die startkwalificatie is een vwo- of havodiploma, of een diploma op MBO-niveau 2. Een VMBO-diploma is namelijk niet genoeg om mee aan de slag te kunnen. Het RMC-team van de gemeente Venray, v.l.n.r. Ineke Lensen, Harry Bruijsten, Francis Meijer en Mark van der Heijden. Naar aanleiding van het woningmarkt onderzoek wordt een nieuw beleids kader Wonen opgesteld. De woning behoefte wordt dan leidend in het volkshuisvestingsbeleid. Zo kan de gemeente beter invulling geven aan een belangrijk thema van de strate gische visie Venray 2015, namelijk 'Venray voorziet in alle woonwensen'. Deuren openen Om hoeveel jongeren het gaat in Venray en de regiogemeenten (Bergen, Gennep, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Seve- num) is nog niet helemaal bekend. In 2002 is begonnen met de regi stratie van vsv-ers. "Na een eerste controleronde zijn het er nog 500. Die gaan we nu eerst aanschrijven", zegt Harry Bruijsten. "Want een aantal volgt waarschijnlijk inmiddels weer onderwijs of heeft een baan. We schatten dat het om zo'n 200 jongeren gaat." Het RMC-team roept deze jongeren op voor een gesprek. "Bij voorkeur aan het CWI-jonge- renloket. Maar eventueel zoeken we hen ook thuis op", vertelt Ineke Lensen. "In dat eerste gesprek be palen we de lijn. Kijken waar kansen liggen. Als het nodig is schakelen we deskundigen in voor een loopbaan advies of test. Van daaruit gaan we verder, zoeken nieuwe ingangen bij school, Gilde Opleidingen of Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Wij hebben daarin een echte regiefunctie. En als overheidsinstantie kunnen wij natuurlijk ook deuren openen." Voorlichting Het RMC-team gaat straks ook naar de scholen, om voorlichting te geven en jongeren bewust te maken van de kansen die er zijn. "Verder is het belangrijk dat er meer instroom momenten komen in opleidingen", zegt Harry Bruijsten. "Liefst drie of vier keer per jaar. Dan hoeven jongeren niet een halfjaar of langer te wachten om aan iets nieuws te beginnen. Gilde Opleidingen is daar overigens al actief in. Fijn ook dat wordt gewerkt aan werkervarings diploma's of -certificaten. Daarmee hebben jongeren ook iets in de hand als ze de arbeidsmarkt op gaan." Signaleren "Het is vooral erg belangrijk dat scholen aan ons doorgeven dat ie mand stopt met zijn opleiding", zegt Ineke Lensen. "Of anders de ouders, de leerplichtambtenaar, het CWI óf de leerling zelf. Dan kunnen we namelijk meteen met die jongeren gaan praten. Want zij haken niet zomaar tussentijds af, daar is een reden voor. Kun je daar een oplos sing voor aanreiken, dan is de kans dat zij een andere opleiding willen volgen des te groter. Zo creëer je nieuwe kansen." Het RMC-team is bereikbaar bij de gemeente Venray. In oktober is gestart met de werkzaamheden in de dorpskern van Merselo. Dat gebeurt in het kader van de dorpsontwikkelingsplan nen. Inmiddels zijn in Grootdorp de bermen verhard, groenstroken aangelegd en zijn parkeervakken gemaakt. Ook zijn er plantenbakken geplaatst. Bij de Haag zijn de gevaarlijke wegkanten aangepakt. De komende weken wordt vooral gewerkt aan: - de aanleg van twee punaises (soort drempels) op de splitsing Coppelenberg/Grootdorp en Kleindorp/Coppelenberg - op de splitsingen Haag/Pas en Grootdorp/Veldstraat wordt de snelheid teruggebracht door het wegprofiel enigszins aan te passen. Alle wegwerkzaamheden moeten voor het einde van het jaar klaar zijn. Behalve het werk aan de weg wordt er ook beplanting aangebracht. Zo komen er laanbomen op Grootdorp, Kleindorp, Haag en Veldstraat en vakbeplanting langs Grootdorp ter accentuering van de bestaande verkeers drempels. De beplanting wordt volgend voorjaar aangebracht. Het werk in Merselo gebeurt volgens de gebiedsgerichte aanpak. Daarin zijn afspraken gemaakt tussen Dorpsraad, gemeente en Wonen Venray. Het gaat vooral om veiligheid, herkenbaarheid en de uitstraling van het dorp. Dit zijn de thema's die de inwoners van Merselo hebben aangegeven. De sirene gaat: een waarschuwing. - Lokale Omroep Venray: kabel: Er is iets aan de hand. Wat? Het 87.5 MHz, ether 90.2 MHz. kan van alles zijn. Gevaarlijke stof fen die vrijkomen bij een brand, Noodstroom een zwaar ongeval. In elk geval Tijdens een ramp kan de stroom heeft die sirene u iets te vertellen. uitvallen. Daarom is het handig als u Daarom: een radio op batterijen en een zak - Ga naar binnen lamp in huis heeft. Als u geen kaart - Sluit deuren en ramen met instructies voor in de meterkast - Zet lokale of regionale radio of tv heeft, kunt u deze afhalen bij de aan afdeling Publieksdiensten. Wilt u - Wacht verdere instructies af. meer informatie, neem dan contact op met de afdeling Publieksdiensten Radio of tv of met de ambtenaar Openbare Informatie en nadere instructies Veiligheid van de gemeente Venray. krijgt u via regionale radio- of televisiezender(s). Zorg dat u weet Proefalarm waar u die zenders kunt vinden: Elke eerste maandag van de maand - LI TV: kabel: kanaal 23+, is er om 12.00 uur proefalarm. Dan 488.00 MHz wordt de werking van de sirenes - LI radio: kabel: 89.4 MHz, getest. ether 103 MHz Wat is biovergisting? Veel mensen denken bij duurzame energie aan windmolens en zonnepanelen. Momenteel is de belangrijkste bron van duurzame energie in Nederland echter biomassa. Eén vorm van energieproductie uit biomassa is de vergisting van organische stoffen. Vergisting is het afbreken van koolhydraten, suikers, eiwitten, vetten en cellulose door bacteriën onder uitsluiting van lucht. Bij dit proces wordt methaan gevormd dat in een warmtekrachtinstallatie via een gasmotor en een generator wordt omgezet in stroom en warmte. Voor vergisting is biomassa nodig zoals mest, maïs, groente, fruit, granen en andere reststoffen uit de landbouw- en voedingindustrie. Onderwijs speelt zich al lang niet meer alleen af binnen de muren van het schoolgebouw. Afgelopen week hebben de leerlingen van de VWO plus-brugklas van het Raayland College een bezoek gebracht aan een aantal bedrijven in Venray. Voordat ze op pad gingen, kregen ze in de raadzaal van het gemeentehuis achtergrondinformatie over de economische ontwikkeling van Ven ray in de afgelopen zestig jaar. Dit werd verzorgd door gemeente-ar chivaris Paul van Meegeren. En dan blijkt nog eens hoe snel alles veran dert: in 1940 telde de gemeente nog geen 15.000 inwoners, nu bijna 40.000. Een halve eeuw geleden werkte nog één op de twee Venraynaren in de landbouw, nu zit de werkgelegenheid in industrie, zorg en dienstverlening. Genoeg stof dus voor het werkstuk - want nog niet alles staat op internet! Vorige week bezochten Burgemeester en Wethouders de in aanbouw zijnde biovergistingsinstallatie van Biovergisting Ysselsteyn NV. Het college liet zich bijpraten over dit nieuwe initiatief op het gebied van duurzame energie. Het college heeft inzetten op duurzame milieukwaliteit tot een van de speer punten voor deze regeerperiode gemaakt. Een goede milieukwaliteit levert immers een positieve bijdrage aan de leefbaarheid. Biovergisting Ysselsteyn, gelegen aan de Kempkensberg, zal hieraan naar verwachting onder andere de volgende bijdragen leveren: -jaarlijkse productie van 15 miljoen kWh duurzame elektriciteit verbruik van ongeveer 5000 huishoudens) - besparing op het gebruik van fossiele brandstoffen zoals aardgas en bruinkool voor de opwekking van elektriciteit - voorkomen van een jaarlijkse uitstoot van 8000 ton methaan (wordt verbrand voor opwekking elektriciteit en warmte). Het bedrijf is uniek in zijn soort in Venray en onderscheidt zich door de schaalgrootte en professionaliteit. Komend voorjaar verwacht het bedrijf zijn deuren te openen. Met het bezoek onderstreept het college van B en W het belang van nieuwe ontwikkelingen op het gebied van duurzame energie.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17