Leesprojecten in de bibliotheek Concert Sub Matris Tutela Een Sint- Maartenoptocht in Veltum Gouden insigne voor Piet Arts Op de fiets langs kunst Prix Dominique voor Collegium Vocale? EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 9 november 2006 - Pagina 13 niet ontvangen? Bel 582877! Programma Schouwburg Venray Kinderen tussen de vier en negen jaar kunnen tot 4 januari 2007 meedoen aan het leespro gramma Slimme dierenstreken in Bibliotheek Venray. Dit program ma is bedoeld voor alle kinderen die graag over slimme honden, spelende beren, springende paar den en sissende slangen lezen. Meedoen is heel eenvoudig. Bij het inlichtingenbureau op de jeugdafdeling kunnen kinderen zich in laten schrijven. Ze krijgen een speciaal pasje en een kleur plaat en kunnen een dierenboek uitzoeken met een slangensticker. Na het lezen van dit boek kan het speciale slangenformulier inge vuld worden. Op dit formulier mag geplakt, gekleurd en ook een verhaaltje geschreven worden. Bij het inleveren van dit formulier bij de jeugdafdeling krijgen de kinderen een sticker voor op het pasje. Bij inlevering van de kleur plaat hebben de kinderen ook een sticker verdiend. Onder alle inge leverde kleurplaten worden leuke prijsjes verloot. Met vijf stickers is de pas vol en wordt een cadeau tje van de bibliotheek uitgereikt. Alle kinderen die met het lees programma hebben meegedaan krijgen een uitnodiging voor een feestmiddag eind januari. Ook dit jaar weer kunnen jongens en mei den tussen twaalf en zestien jaar meedoen met de Jonge Jury. Door een stem uit te brengen op www. jongejury.nl of door het insturen van het stemformulier kan aange geven worden wat de vijf mooiste jeugdboeken zijn die zijn versche nen in 2005. Daarvoor hoef je niet ver te zoeken in de biblio theek. Al deze boeken staan in de jongerenhoek bij elkaar met op de rug een Jonge Jury etiket. Op www.jongejury.nl staat een lijst met alle boeken die in 2005 zijn uitgekomen.Tot 1 maart 2007 kun nen de Jonge Jury boeken gelezen en beoordeeld worden. De boe ken van de Jonge Jury zijn zeker een aanrader. De keuze is groot tussen boeken over vriendschap, liefde en seks, probleemboeken, horror en sciencefiction of span ning en avontuur. Iedereen die een stem uitbrengt, maakt kans op een aantal mooie prijzen. Tentoonstelling Kleinkunst Holland In hotel Asteria in Venray houdt kunstgalerie Kleinkunst Holland op zondag 12 november van 11.00 tot 17.00 uur een schilderijen tentoonstelling met de mogelijk heid tot aankoop. De doeken zijn afkomstig van zowel binnen- als buitenlandse kunstenaars en zijn allen opgespannen en voorzien van lijst. Waar galerie Kleinkunst zich mee onderscheid van ande ren is het feit dat lijsten ter plek ke naar keuze kunnen worden omgezet en ook dat het mogelijk is om verschillende doeken mee naar huis te nemen om te kijken of de maat, kleur of afbeelding wel in het interieur past. Er staan gemiddeld vijfhonderd schilde rijen uitgestald met onderwerpen variërend van landschap tot stil leven en van hedendaags modern tot krachtig gekleurde abstracten. Ook veel klassieke werken uit de 17e eeuw die alleen in musea hangen en dus niet te koop zijn worden op deze dag perfect nage schilderd aangeboden, al dan niet in gouden ornamentslijsten. Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum houdt op zondag 12 november een beoordelingscon cert in gemeenschapshuis D'n Oesterham. Het concert begint om 17.00 uur en hieraan nemen deel; Fan fare Ons Genoegen Oirlo onder leiding van Geert Jacobs, Konink lijke Harmonie Lottum onder lei ding van Jos Kuipers, Fanfare St. Caecilia Maashees onder leiding van Roel Verheggen en Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum onder leiding van Betty Bartels. Doel van dit beoordelingsconcert is een podium te bieden om elkaar muzi kaal te ontmoeten en een oordeel te krijgen over het niveau van het orkest. De beoordeling kan bij voorbeeld gebruikt worden in de voorbereiding naar een concours, maar kan ook gebruikt worden voor de verbetering van de eigen kwaliteit. De jurering is in handen van Heinz Friesen, een autoriteit en expert op het gebied van de blaasmuziek en dirigent. Tot dusverre trokken er op zater dag 11 november elk jaar twee Sint-Maartensoptochten door de straten van Veltum. Wijkvereniging Veltum en Jong Nederland Venray hebben de krachten gebundeld waardoor er nu op 11 november één grote Sint-Maartensstoet door Veltum op pad gaat. Degenen die mee willen lopen worden om 18.45 uur, met lampion, verwacht bij wijkcentrum Veltum. Rond 19-00 uur volgt het startsein en gaat de stoet onder aanvoering van Sint-Maarten te paard en onder muzikale begeleiding van joekskapel Zuutjes An op pad. De route: Wijkcentrum Veltum, Vel- tumse kleffen, Blauwververstraat, Vollenbergstraat, Rochusstraat, Engelenstraat, Monikesstraat, Gra- tenstraat, Haammakerstraat,Voge- zenlaan, Oerallaan, Kempweg en eindpunt Blokhut Jong Nederland Venray. Eenmaal aangekomen bij de blokhut is er een kampvuur met een versnapering. Tevens wordt door Jong Nederland een activiteit gehouden voor de jeugd. Er worden ook enkele prijzen uitgereikt voor de mooiste lampi onnen (gemaakt op de jeugdclub van de wijkvereniging of op de clubbijeenkomst van Jong Neder land). Omstreeks 20.15 uur is het afgelopen. Bij slecht weer gaat de tocht niet door. In geval van twijfel kan men op de dag van de tocht tussen 18.00 en 19.00 uur bellen naar Wijkcentrum Veltum. st.- Maartensoptocht In de wijk 't Brukske in Venray wordt op zaterdag 11 november een St. Maartensoptocht gehou den. Om 18.15 uur kunnen de kin deren bij de Kiosk een lampion afhalen. Zelfgemaakte lampionnen worden met iets extra's beloond. Om 18.30 uur vertrekt de optocht vanaf de Kiosk door verschillende straten van de wijk. Muziekkapel Lang Zök zorgt voor de muziek. Bij terugkomst wordt het St. Maar tensvuur ontstoken. Bij zeer slecht weer gaat de optocht niet door. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derslo kan niet zonder tradities! Zo worden op zondagmiddag 12 november in de herberg nostal gische liedjes gezongen onder het motto Kun je zingen, zing dan mee. Wie niet wil zingen kan terecht bij het smeden of bij het stroop maken. Ook is de exposi tie Glas in lood, schilderen met Licht bezichtigen. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Schouwburg Venray brengt komende week vijf zeer geva rieerde voorstellingen op het podium: de spectaculaire show Noise Ensemble, John Schleipen, Goddam, Las Lizar raga en Oker. De show Noise Ensemble is een unieke, nieuwe productie die moeiteloos muziek, visuele effec ten en gevoel voor humor weet te combineren tijdens een spec taculaire show. De show is te zien in Schouwburg Venray op vrijdag 10 november om 20.00 uur. Het ritme van de bekende componist Ethan Lewis Malby wordt tot leven gebracht door twaalf sexy, jonge artiesten die een enorm breed scala aan instrumenten bespe len, van marimbas en macaras, tot triangels en tom-toms. Noise Ensemble, de naam zegt eigenlijk genoeg, explodeert werkelijke op het toneel en dat is niet in de laatste plaats door het fantastische decor en belichting, ontworpen door Ben M Rogers. Licht, video, laser en pyrotechnische effecten maken van Noise Ensemble een show die men niet mag missen. Gewaagd en elegant, komisch en subliem, Noise Ensemble is een muzikale belevenis die je niet mag missen en bovendien hard op weg is een nieuw fenomeen te wor den. Er zijn nog kaarten voor deze voorstelling beschikbaar. JOHN SCHLEIPEN Op dinsdag 14 november kan men genieten van John Schleipen. Op een eerste soloprogramma volgt doorgaans een tweede, maar Schleipen heeft eerst meer zin in zijn derde programma Laatste druk. Hierin speelt hij een man die zich uit liefde voor een vrouw beter voordoet dan hij is. En niet zo'n beetje beter! Hij zegt dat hij directeur is van een drukkerij, maar in werkelijkheid moet hij nog directeur worden. In werke lijkheid moet hij nog promotie maken. Geen gemakkelijke opga ve voor iemand die werkeloos is. Dit personage gaat zich ongeloof lijk in de nesten werken. Gaat u er maar eens lekker voor zitten. Laat ste druk is dus een verhaal, maar ook een musical, een tekenfilm, een concert, een computergame, een vlugschrift, een gedicht en een pulpromannetje, maar vooral cabaret.Aanvang 20.00 uur. GODDAM Jordens, Puoane, Frempong Frateur zingen op woensdag 15 november vanaf 20.00 uur een avondvullende show over de muziek en het leven van de hoge priesteres van de soul. The name of this tune is Mississippi Goddam and I mean every word of it! Met deze legendarische woorden start Nina Simone een song over rassen discriminatie waarmee ze politiek en cultureel Amerika bij de strot grijpt. Door racisme verbitterd verlaat ze de Verenigde Staten en leeft ze in onder meer Nederland en in Frankrijk. Goddam! is een respectvol eerbetoon aan deze uitzonderlijk getalenteerde intel- Tijdens het herfstconcert van Fanfare Dorpsklank Castenray vond de huldiging plaats van Piet Arts. Dit vanwege zijn 50-jarige lidmaatschap van de Federatie van Katholieke Muziekbonden. Tevens nam Arts afscheid als musicerend lid van de vereniging. Hij kreeg het gouden insigne met een zir koon en de bijbehorende oorkon de uitgereikt.Arts was gedurende 35 jaar lid van St. Oda in Merselo en 29 jaar lid van Dorpsklank. Bij Dorpsklank was hij 25 jaar bestuurslid. Voor zijn verdiensten voor de Castenrayse fanfare werd Arts tijdens de jaarvergadering 2006 erelid van de Dorpsklank. Literair Café Venray-regio presenteert op zondag 19 november met gepaste trots een schrijversochtend met als speciale gast Cees Noote boom. De schrijversochtend vindt plaats in het Theehuis in het Odapark en vangt aan om 11.30 uur. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door mezzo-sopraan Anita Bijvoet en zij wordt op piano begeleid door Mia Kroft. Beiden hebben reeds meerdere malen in verschillende bezetting opgetreden bij activiteiten van het Literair Café en genieten regionale bekendheid. Op 31 juli 1933 werd Cornelis Johannes Jacobus Maria Noote boom geboren in Den Haag. In zijn jeugd heeft hij enige jaren vertoefd als scholier in het voor malige internaat van de Francis canen in Venray. Als Cees Noote boom debuteerde hij in 1954 met de roman Philip en de anderen die als snel gevolgd werd door de dichtbundel De Doden zoeken een huis. Voor deze dichtbundel ontving hij een reisbeurs van de Nederlandse regering. De drie pas sies van Nooteboom komen hier al samen: reizen, dichten en roman schrijven. Toch lijkt zijn debuut roman weinig op de rest van zijn werk. De toegankelijke stijl staat in groot contrast met de romans die Nooteboom daarna publiceert. Werkelijkheid en fictie lopen in Een lied van schijn en wezen (1981)en De ridder is gestorven (1963) meer en meer door elkaar, in een taalspel dat zich wel laat lezen maar niet licht laat navertel len. In zijn meest bekende romans Rituelen (1980) en Allerzielen (1998) is de stijl toegankelijker, maar ook in die romans is de diep gravende intellectuele manier van schrijven van Nooteboom in elke zin terug te vinden. Deze intellectuele toon komt ook naar voren uit zijn reisverha len. Het is Nooteboom geweest die het genre van het reisver haal een plaats heeft gegeven. Steeds schrijft hij in zijn eigen onderscheidende stijl. Wie met Nooteboom meereist wordt mee genomen in geschiedenissen en beschouwingen die de lezer laten delen in de ervaring van de auteur. Soms is het bij Noote boom moeilijk om een grens te trekken tussen de verschillende genres die hij beoefent. Sommige van zijn reisverhalen neigen naar essayistiek terwijl een roman als In de bergen van Nederland ook gelezen kan worden als een lite ratuurwetenschappelijk betoog. Als Nooteboom gevraagd wordt om zélf een typering te geven van zijn schrijverschap dan zal hij zeggen dat hij toch vooral een dichter is. Het meest van alle gen res toon Nooteboom zich in zijn gedichten de taalvirtuoos die met hermetische en soms raadselach tige gedichten de lezer aanspreekt op een heel persoonlijk niveau. Niet elke schrijver krijgt het voor elkaar om al tijdens zijn auteur schap twee maal een overzichts werk uit te mogen geven. Vuurtijd, ijstijd, Gedichten 1955-1983 bevat al zijn gedichten en dichtbundels van 1955 tot 1983 terwijl Bitter zoet, honderd gedichten van vroe ger en zeventien nieuwe (2000) nog een licht werpt op het poëti sche werk van Nooteboom.Al van zijn debuut af aan is Nooteboom zeer positief ontvangen door de Nederlandse kritiek.Toch heeft hij een beetje een moeilijke relatie met het Nederlandse publiek. Op de een of andere manier heeft de Nederlandse lezer het toch moei lijk met zijn intellectuele stijl. Dit is er dan ook de reden van dat Nooteboom na De ridder is gestor ven (1963) bijna twintig jaar lang geen romans meer heeft geschre- ven.Vanaf dat moment is hij vooral bekend geweest als schrijver van reisverhalen en gedichten. Zijn 'comeback' als romanschrijver met Rituelen (1980) is gelukkig definitief. De naam Cees Noote boom is vandaag de dag niet meer weg te denken uit de Nederlandse literaire wereld en heeft hij een groot aantal lezers weten te berei ken. Tegenwoordig maakt het Nederlandse publiek ook maar een relatief klein deel uit van zijn lezers. Zijn werk wordt nu meest al snel vertaald naar het Duitse taalgebied, waar zijn naam bijna nog bekender is als in Nederland, naar het Engelse taalgebied waar zijn roem stijgt en zelfs naar het Spaanse of het Turkse taalgebied. Maar het belangrijkste is nog wel dat Nooteboom door zijn gestaag stijgende verkopen aandacht heeft kunnen vragen voor de boeiende thematieken die hij aansnijd. Over zijn roman Allerzielen (1998) zegt hij bijvoorbeeld: "Het thema van het boek is dat van de dingen die verdwijnen en ook onherroepe lijk verdwijnen Die dingen die ook bij het leven horen en waar je het nooit over hebt". Meer infor matie staat op www.literair-cafe- venray.nl. of via tel. (0478)582948. Boekrecensie in Peel en Maas PoëzieFietsroutes Venray, een uitgave van het Literair Café Ven- ray-regio, is een aanrader. Deze bundel -drie-in-een: fietsroutes, kunstwerken en gedichten - is een niet te versmaden uitnodiging om in en van Venray te genieten. Van cultuur en natuur, op de fiets door stad en land. Twee fietsroutes door wijken en dorpen lopen langs meer dan vijftig kunstwerken. Met als extra even zovele toepasselijke gedich ten. En passant ook heel wat inte ressante weetjes.Kortom: voor bezoeker en inwoner een ware ontdekkingstocht door Venray van vroeger en nu.De bundel is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 5-95 euro. ligente zwarte vrouw. Een eerbe toon gemaakt door jonge en veel belovende muzikanten. Bedoeld om het bezwerende karakter van het werk Nina Simone in herin nering te brengen. Maar ook om de politieke lading van haar werk te laten zien. Het resultaat is een avondvullende muziektheaterpro ductie met prachtige muziek die ogen, oren en geest bekoort. God dam doet wat een goed eerbetoon moet doen: het herinnert je eraan hoe bijzonder de muziek van Nina Simone is terwijl het concert ook uitstekend op zichzelf kan staan. En Gregory Frateur moet iedereen gewoon horen.Voor deze voorstel ling zijn nog kaarten beschikbaar. LAS LIZARRAGA In Venezuela kunnen ze een behoorlijk potje dansen. Dat bewijst Las Lizarraga met de muziek- en dansshow Venezuela viva! De elf musici behoren tot de top van hun land en de twaalf dan seressen zijn allen verbonden aan de grote flamencoacademies van Valencia en Miami. Onder de artis tieke leiding van maestra Carolina Lizarraga heeft de groep al opge treden met wereldacts als The Gipsy Kings. Venezuela Viva is een spectaculaire, exotische en kleur rijke show, met alle soorten Zuid- Amerikaanse dans en muziek die er te bedenken zijn. Maar men ziet en hoort ook Arabische muziek en dans, ritmes uit donker Afrika, Caribische salsa, en de swing en drive van de jazz uit de zuidelijke staten van de USA. De optredens op het Edinburgh Festival 2005 sloegen in als een bom. Pak dus deze kans om de groep te zien in Schouwburg Venray op donderdag 16 november om 20.00 uur. OKER Oker brengt alweer zijn vierde productie.Deze enthousiaste Zang Theatergroep uit Overloon zet op professionele wijze een feest op de planken. Zoals reclame een grote rol in het dagelijks leven Goddam is een eerbetoon aan Nina Simone. Foto: Roger Nupie. speelt, komt het ook in deze show tot een uitbarsting van reclame en muziek op hoog niveau.Van onver valste rockmuziek tot ballads: alles wordt gebruikt om te verkopen. De zeventig leden van de zang groep doen daar voor een avond uitbundig aan mee en de tien prima musici in de band zorgen voor een prachtige begeleiding. De Zang Theatergroep laat het enthousiasme van het zelf maken van een voorstelling meevoelen tot in de tenen. De omlijsting met videobeelden, de schitterende solo's, de aankleding en de chore ografie maken het tot een subliem totaalbeeld. Theatergroep Oker geeft voorstellingen op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 novem ber vanaf 20.00 uur. Meer infor matie over Schouwburg Venray is verkrijgbaar via tel. (0478)530999- Het complete programma staat op www. schouwburgvenray. nl Collegium Vocale Venray doet zondag 12 november mee aan de Prix Dominique in Venlo en neemt misschien een pater mee naar huis. De prix is een concours voor amateurvertolkers van klas sieke muziek. Het koor zingt werk van onder meer Camille Saint- Saens en Bernard Sweers. Zij moe ten het opnemen tegen een kleine menigte blazers, zangers, strijkers en tokkelaars. In totaal zijn er dit jaar dertien inschrijvingen. Hun inspanningen worden beoordeeld door een deskundige jury. De win naar krijgt voor een jaar de wissel- prijs mee naar huis: een bronzen replica van 't Paeterke, dat voor de Dominicanenkerk in Venlo de voorbijgangers tot stilte maant. Vorig jaar waren het de dames van Vocaal Ensemble Campanella uit Tegelen die er met 't Paeterke van door gingen. Dat was het derde koor in successie dat de Prix won. In de loop der jaren heeft de Prix Dominique zich een vaste en gewaardeerde plaats verworven in het Noord- en Midden-Lim burgse muziekleven. Gewoonlijk wordt het concours in de Domini canenkerk gehouden. Omdat deze momenteel verbouwd wordt, stelt het kunstencentrum dit jaar de aula aan het Arsenaalplein in Venlo beschikbaar. De meeste deelne mers komen uit Venlo en directe omgeving, maar er komen er ook uit Horst, Venray, St.-Oedenrode, Beers bij Cuijk en Amersfoort. De organisatie is in handen van de Vereniging Vrienden van 't Paeter ke. Het concours begint om 13.00 uur. De uitslag wordt verwacht tussen 17.30 en 18.00 uur. vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Kunst Cultuur Goddam, Las Lizarraga en Oker Cees Nooteboom in Literair Café PoëzieFietsRoKtes

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13