Boerderij in het licht groot succes Gastgezinnen gezocht Logeerkoffer te leen ■■WA A Heren rib Wandelpaden Leunen Voorzitter ZON vertrekt j| Ingezonden m met luxe stretchband en riem m Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 23 november 2006 - Pagina 7 Boerderij in het licht 2006 was voor het vierde achtereen volgende jaar een groot succes. Meer dan 140 boerderijen in de regio Horst-Sevenum werden 'in het licht gezet'. Ruim drieduizend geregistreerde personen heb ben dit jaar Boerderij in het licht gereden. Naast het aantal mensen dat een routebeschrijving heeft afgenomen hebben veel mensen de route zonder beschrijving gere den. Dat het evenement inmiddels uitgegroeid is tot 'iets waar men sen naar uitkijken' blijkt wel uit het feit dat de rit door meerdere bussen werd gereden. Op deze manier is het ook voor bijvoor beeld bejaarden mogelijk om te genieten van de boerderijen die ze nog zo goed kennen van vroeger. Maar ook het regionale asperge- gilde besloot hun jaarlijkse bijeen komst met de tocht per bus. Door dat er ook een aankondiging in de Duitse pers verscheen hebben ook enkele honderden oosterburen de tocht gereden. En dan was er nog de prijsvraag. De oplossing luidde langgevelboerderij. De rondvlucht is gewonnen door P Linders, Hom bergstraat 10 in Hegelsom. Streek- pakketten zijn er voor de familie Pouwels-Oomen, Gruttoweg 6 in Kronenberg en H. Drissen, van Vlattenstraat 59 in Sevenum. Ook onder de deelnemende boerderijen werd een rondvlucht verloot. In deze categorie werd de rondvlucht gewonnen door de familie Baeten, Steeghoek 12 in Sevenum. De streekpakketten voor de tweede en derde prijs zijn gewonnen door de familie Craen- mehr, Oude Peeldijk 3 in America en door de Maatschap Nabben, Grubbenvorsterweg 57 in Seve num. Omdat het evenement zich van jaar tot jaar blijft verplaatsen overweegt de organisatie om de route volgend jaar plaats te laten vinden in Lottum, Grubbenvorst, Sevenum en dan richting Maas- bree. Ieder jaar komen er een paar honderd middelbare scholieren uit het buitenland naar Nederland om in het kader van een culturele uitwisseling een jaar of vijf maan den een Nederlands leven op te bouwen, naar een Nederlandse school te gaan en te leven in een Nederlands gastgezin. Uitwisselingsorganisaties mer ken dat er de afgelopen twee jaar aanzienlijk minder animo is om een buitenlandse student in huis te nemen. Het gezinsleven in Nederland is steeds meer hectisch en op zichzelf gericht. De kin deren gaan na schooltijd achter de MSN en ouders hebben vaak genoeg aan de opvoeding van hun eigen kinderen. Elvira Claessen, Managing Director van de orga nisatie Travel Active die jaarlijks zo'n 130 studenten ontvangt, zegt: "Het voor korte tijd opnemen van een buitenlandse student in het gezin geeft inderdaad extra ver antwoordelijkheden maar daar staat een enorme verrijking van je gezinsomgeving tegenover." "Het is deze afweging en de tijdslast die gezinnen moeilijk vinden om te maken hoewel de uitwisselings organisatie vaak veel hiervan uit handen neemt. "Het is zo leuk en echt een aanvulling op je gezin", zegt Moniek van Daal. Ze spreekt uit eigen ervaring want vorig jaar had zij een Belgische gastbroer. "Je denkt vaak, ach hier in Europa zijn de cultuurverschillen miniem, maar je had Mathieu moeten zien toen hij zijn eerste bord boeren kool voorgeschoteld kreeg. Ook hun mentaliteit met betrekking op scholing is bijvoorbeeld een stuk serieuzer waardoor Luc vaak beter scoorde op school dan zijn Nederlandse klasgenoten." De afgelopen jaren is het immigratie beleid een heet hangijzer geweest in de politiek, een verwijzing naar xenofobie is dan ook snel gemaakt. Als reden voor het dalende aantal gastgezinnen wordt deze door Claessen meteen van de hand gewezen." De studenten zijn in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar en komen voornamelijk uit de Verenigde Staten, Brazilië en Bel gië, om hier een Nederlands leven op te bouwen. Gezinnen die geïn teresseerd zijn geven vaak zelf aan juist die cultuuruitwisseling inte ressant te vinden. "De voornaam ste reden waardoor gastgezinnen een uitwisseling laten schieten is simpelweg tijdgebrek. Claessen vindt dit zonde waardoor Travel Active een uitgebreid begelei dingstraject heeft opgezet voor nieuwe en bestaande gastgezin nen om zoveel mogelijk prakti sche zaken uit handen te nemen en het gastgezin nauw te begelei den zodat er voldoende tijd is om te genieten en leren van eikaars verschillen. Ook voor januari 2007 is Travel Active nog op zoek naar gastgezinnen die een thuis willen bieden aan bijvoorbeeld Artur uit Brazilië of Sabine uit België. Voor meer informatie kan men terecht op www.travelactive.nl. of via tel. (0478)551914. De bibliotheek in Venray staat barstensvol boeken en andere materialen, ook voor de kleintjes. Dat is moeilijk kiezen. Daarom zijn de leukste materialen bij elkaar gezocht en in een koffertje gestopt. Speciaal voor logeetjes van drie tot acht jaar. Met Jip en Janneke is iedereen opgegroeid. Het unieke is dat opais en omais deze verhaaltjes nog steeds graag voorlezen. Maar ook de verhalen over Kikker die verliefd is of de kleine ezel die voor het eerst op stap gaat. Verhaaltjes waar peuters en kleuters vol aandacht naar zul len luisteren. Er zijn twee soorten koffertjes: een voor de peuters van twee tot vier jaar en een voor de kleuters vanaf vier jaar. In elk koffertje zitten mooie prenten boeken, een spannende cd met allerlei verhalen en een cd vol met liedjes, korte voorleesverhaaltjes en voor wie liever kijkt, een leuke kinderfilm. Kinderen zijn dol op cadeautjes daarom zitten er ook nog enkele verrassingen in het koffertje voor het logeetje en een gratis tijdschrift voor opa en oma. De koffertjes zijn kant en klaar te leen per drie weken. De koffertjes zijn verkrijgbaar bij de jeugdbibli otheek. Met een logeerkoffertje van de bibliotheek geniet men samen van het mooiste uit de bieb. Het lenen van materialen van de jeugdafdeling is gratis met uitzon dering van de dvdis, cd-roms en de logeerkoffer. Voor de jeugd zijn niet alleen boeken te leen, maar ook stoffen en houten babyboek jes, puzzels en lottois voor peuters en kleuters, kerspelen van Pico Piccolo voor groep 1 tot en met 8, cd-roms met informatie en spelle tjes voor alle leeftijden, speelfilms op dvd, liedjes en verhalen op cd en kindertijdschriften. Het lidmaatschap van de bibli otheek is voor kinderen tot veer tien jaar ook gratis! Ernstig gewond Bij een verkeersongeval, zon dagmorgen op deA73 bij Horst, is een echtpaar uit Venray zeer ern stig gewond geraakt. De twee zijn per ambulance naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen gebracht. Het ongeval gebeurde rond elf uur toen een auto, bestuurd door een man (27) uit Leeuwarden, na een inhaalma noeuvre achter op de auto van de twee echtelieden botste, is het ver moeden van de politie. De man uit Leeuwarden bleef ongedeerd, het echtpaar en de twee andere passa giers moesten door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. De passagiers konden na behande ling naar huis. Door het ongeval was de rijstrook in de richting van Venlo tijdelijk niet beschikbaar. De politie zoekt getuigen van het verkeersongeval. Getuigen die meer informatie hebben, wordt gevraagd contact op te nemen met de politie van de basiseen heid Horst, tel: 0900-8844. Venrayse schutterij zoekt leden Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray is op zoek naar nieuwe leden, die bij willen dragen aan het in stand houden van het schutters- en gildenwe zen. De schutterij is op zoek naar leden voor de drumband. Kinde ren vanaf acht jaar zijn van harte welkom. De repetities worden wekelijks gehouden en ook is het mogelijk om een opleiding te starten via de drumband. Wie muzikaal is onderlegd en interesse heeft om lid te worden van de drumband is van harte welkom. Ook voor de rest van de schutte rij worden nieuwe leden gezocht. Leden die in uniform willen lopen en natuurlijk zodoende ook mee mogen doen aan de schietwed strijden met de Oud Limburgse schuttersbuks. Voor nadere infor matie kan men contact opnemen met voorzitter Bernie van Lierop via tel. (0478)510400 of raadpleeg www. zandakker. nl PP Archeologisch Adviesbureau RAAP gaat een archeologische verwachtings- en beleidsad- vieskaart van de gemeente Venray opstellen. Met deze kaart, die in maart 2007 klaar moet zijn, worden de aanwezi ge archeologische waarden in Venray gedetailleerd in kaart gebracht. De kosten bedragen bijna 43.000 euro waarvan de gemeente Venray en de pro vincie Limburg ieder de helft voor hun rekening nemen. De archeologische beleidskaart dient volgend jaar voor de zomervakantie door de Ven rayse gemeenteraad vastge steld te worden. Op grond van nieuwe landelijke wetgeving komt de zorgplicht voor archeologie bij de gemeen ten te liggen. Dat sluit volledig aan bij het Ontwikkelingsperspectief Venray 2015 waarin staat, dat het belangrijk is om tijdig te weten welke archeologische waarden bij welke ruimtelijke ontwikkelingen in het geding zijn en wat daarmee dient te gebeuren. Landelijk is er al een kaart waar het archeologisch erfgoed van gemeenten is weerge geven. "Maar die kaart beslaat 80 procent van het Venrayse grond gebied", aldus Frans in 't Zandt, medewerker van de afdeling monumentenzorg en archeologie van de gemeente Venray. "Een vrij algemene kaart, zeker gezien het feit dat er voldoende kennis is om dit percentage naar beneden te halen. Met de nieuwe beleidsad- vieskaart streven we er naar om dit percentage terug te brengen naar 25 procent van het Venrayse grondgebied waar archeologisch erfgoed is aan te treffen." De gemeente Venray gaat daar om nog nauwer samenwerken met de Archeologische Werkgroep Venray (AWV) om archeologische vondsten in kaart te brengen. De regie blijft daarbij in handen van de gemeente. "Het ontbreekt ons aan tijd en middelen om alles te onderzoeken", aldus Ron Bloemen van de werkgroep. "We maken dus keuzes. De leden van de werk groep verrichten daarom voorna melijk onderzoek op locaties waar bodemingrepen en dus verstorin gen plaatsvinden. Je moet daarbij denken aan bouwputten, egalisa ties en zandwinninglocaties. Op iedere locatie en bij ieder onder zoek wordt minimaal gekeken of het complextype, de ouderdom en omvang van de vindplaats kan worden vastgesteld. We willen immers weten hoe onze voorou ders gebruik hebben gemaakt van het landschap waarop zij leefden, woonden, werkten en uiteinde lijk begraven werden. Met dit als uitgangspunt hoeft dus niet alles opgegraven te worden. Interessan ter is om inzicht te krijgen in de locaties waarvan nog geen aanwij zingen zijn over het cultuurhisto risch gebruik van het landschap." OPROEP Om alles in kaart te brengen worden de gegevens van de lan delijke database, de vindplaatsen van de archeologische werkgroep en bestaande gegevens uit het archief van Venraynaar Ben Kruy- sen in een beleidskaart samenge voegd. Frans in 't Zandt benadrukt met klem dat ook de burgers en ondernemers in Venray profiteren van de nieuwe archeologische kaart. "In het kader van de ruimte lijke ordening is het belangrijk dat de kaart zo gedetailleerd mogelijk wordt. Het is dan makkelijker om de mogelijkheden van bouwwerk zaamheden in te plannen binnen de archeologische waarden van een gebied. Dat leidt ertoe dat procedures stukken eenvoudiger worden en bouwvergunningen makkelijker en sneller af kun nen worden gegeven. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten. De archeologische vondsten blijven bewaard, want behoud ervan is het uitgangspunt, maar onderne mers en ook burgers kunnen snel- Enkele leden van de archeolo gische werkgroep op zoek naar bijzondere vondsten. Ier en makkelijker bouwen." Ron Bloemen van de AWV doet dan ook een oproep aan de Ven raynaar om behulpzaam te zijn bij het in kaart brengen van de arche ologische vondsten. "Alle hulp is welkom. Mensen die weten dat in een bepaald gebied mogelijk archeologisch erfgoed aan te tref fen is, kunnen zich in verbinding stellen met de leden van onze werkgroep. Ook iedereen die ooit een of meerdere vondsten heeft gedaan, of iemand kent binnen de kennissenkring die dergelijke vondsten in hun bezit hebben, kunnen bij ons terecht. Hoe meer informatie we krijgen, hoe zorg vuldiger en gedetailleerder we de kaart samen kunnen stellen. Daar profiteert per slot van rekening iedereen van." De leden van de Archeologische Werkgroep Venray komen iedere dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur en iedere donderdag van 10.00 tot 12.00 uur bij elkaar in de por tiersloge van het St.Annaterrein in Venray. De werkgroep is bereik baar via Museum 't Freulekeshuus in Venray, telefoon 0478-583880, of via email awv@museumvenray. nl De cursussen beeldend in het Kunstencentrum Jerusa lem zijn in september weer volop begonnen. Er zijn cur sussen voor kinderen, jonge ren en volwassenen. Er is veel belangstelling voor het beel dende aanbod. Voor wie zich nog niet heeft aangemeld, bestaat de mogelijk heid om bij verschillende cursus sen in te stromen. Dit zijn voor kinderen; de kunstwerkplaats, tekenen en schilderen en voor vol wassenen: tekenen en schilderen, keramiek, edelsmeden, fotografie, modeltekenen en portrettekenen. De cursussen worden gegeven door enthousiaste kunstenaars en docenten in goed ingerichte ate liers. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Kun stencentrum Jerusalem via tel. (0478)585320 of kijk op www. kunstencentrumjerusalem.nl. Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 p.st. 39.95 INI l\/l De Werkgroep Wandelpaden Leunen nodigt iedereen uit om op zondag 26 november vanaf 10.00 uur gezamenlijk het natuurwan- delpad te lopen. Het natuurwan- delpad De Leunse Paes bestaat uit drie routes van vijf, zeven en tien kilometer. De wandelpaden gaan over de veegpaden van het water schap Peel en Maasvallei, langs weilanden en akkerland richting herinrichtingsplan de Oostrum- sche beek. Hier wordt de uitgezet te route gelopen. Via de Oostrum- sche beek het moerasbos in en langs het veegpad en het moe rasbos, richting de A73- Er wordt doorgelopen door de gemeente- bossen naar het AC restaurant. De tocht gaat langs weilanden, akkerland en langs de gemeen- tebossen over de Oirlose heide weer terug naar Leunen. Start is om 10.00 uur bij de boom met de bankjes tegenover de ingang van de St. Catharinakerk. Zorg voor goede kleding en schoenen. Gerard Kooien, voorzitter van het bestuur van ZON Coöperatie, heeft laten weten, dat hij in april 2007 tijdens de algemene leden vergadering het voorzitterschap neerlegt. Hij treedt dan ook af als bestuurslid. De reden is dat zijn eigen onderneming meer aandacht van hem vraagt en dat kan hij niet langer combineren met zijn func tie als voorzitter en bestuurder. Kooien, bestuurslid vanaf eind 1999 en sinds april 2005 voorzit ter, heeft in zijn voorzitterschap onder andere meegewerkt aan de beweging binnen ZON om als afzetorganisatie commerciëler en slagvaardiger te opereren. Juist om deze beweging de komende jaren extra kracht bij te zetten en goed verankerd te krijgen binnen de organisatie, vraagt dit van een voorzitter 100 procent focus en aandacht. Daarom vindt hij het van belang dat hij ruimte maakt voor een voorzitter die deze focus en aandacht kan geven. Tot april 2007 blijft Kooien zijn functie als voorzitter vervullen. Na de algemene ledenvergade ring kiest het bestuur een nieuwe voorzitter. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N o o rd - L i m b u rg J j Daar kunt u op rekenen! In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Vuilniszakken Wij zijn in Venray met een win kel en vijf appartementen bezig aan de achterkant van de kerk op de hoek Raadhuisstraat/Hofstraat. We hebben aan mijnheer pastoor gevraagd wanneer deze stapel vuilniszakken achter tegen de kerk worden opgeruimd. De pastoor zij dat Jozef deze week met kar en ezel de zakken op zou halen. We zijn vier weken verder en de zakken liggen er nog steeds, en de stapel wordt maar groter. Mijnheer pastoor is een jokkebrok en zal te biecht moeten. Gerrit van Kempen, Sint Antho- nis. Stadspark is nog springlevend "Het Stadspark ligt op z'n gat", zegt fractieleider Ike Busser in Peel en Maas van 9 november j.l. En hij vervolgt: "Het college moet een voortrekkersrol nemen en met initiatieven komen". Dat is nu juist de oorzaak van de stilte rond Stichting Stadspark. We wachten nog steeds op een uitnodiging van de gemeente om te komen praten over de ideeën van Stadspark met betrekking tot het gebied rond de Grote Kerk. "De visie van Stadspark is uit gangspunt bij de herinrichting van dit gebied", aldus burgemees ter Waals toen Stadspark bezwaar maakte tegen de plannen van de gemeente om hier een kermister rein in te richten. We hopen dat een uitnodiging voor een gesprek nu spoedig volgt. Dan kunnen we weer aan de slag. Overigens is het niet zo, dat Stadspark stilzit. In 2006 werden namelijk negen rondleidingen verzorgd over het Annapark. Er is een inventarisatie gemaakt ten behoeve van de cul tuurhistorische waardenkaart. Er is huisvestingsonderzoek verricht voor het LHPV Diverse malen is er overleg met wethouders en gemeente geweest. Ook is er informatie verstrekt aan een ste denbouwkundig adviesbureau. Er was overleg en regelmatig contact met Bond Heemschut en er is een informatiebrochure samengesteld en diverse keren zijn belangstel lenden geïnformeerd. Ook zijn er vijf dialezingen verzorgd over Sint Anna en haar geschiedenis. Twan van Els, Stichting Stads park Venray Kaartverkoop Unicef Unicef komt dit najaar met een extra uitgebreide collectie kerst kaarten en tal van nieuwe, sfeer volle cadeaus voor jong en oud. Met de opbrengst van deze collec tie kan Unicef blijven opkomen voor de rechten van kinderen wereldwijd. De VN-kinderrechten- organisatie is actief in ruim 150 ontwikkelingslanden en brengt al meer dan vijftig jaar kaarten en cadeaus uit. De kerstkaarten zijn onlosmakelijk met Unicef ver bonden. De collectie is dan ook al vanaf de start van Unicef groeien de. Elk jaar wordt de collectie gro ter en meer divers. Zo is er dit jaar een kaart toegevoegd die beplakt kan worden met herbruikbare stickers. Ook zijn er nieuwe kalen ders en agenda's opgenomen in de collectie. Leuk als cadeau is het kinder kookboek voor en door kinderen. Lekkere simpele gerechten van over de hele wereld die samen of alleen door kinderen gemaakt kunnen worden. De verkoop vindt plaats op donderdag 23 november van 14.00 tot 1800 uur en zon dag 24 november van 12.00 tot 18.00 uur in Plusmarkt Venray. Verder worden er op donderdag 30 november van 12.00 tot 18.00 uur en op vrijdag 1 december van 9 00 tot 15.00 uur kaarten ver kocht in de Hema in Venray. Ook bij Wereldwinkel Venray zijn de kaarten tijdens de openingstijden te koop. Archeologische beleidskaart Venray Cursussen beeldend in kunstencentrum pantalon

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7