26 NOVEMBER Meeste klachten uit Landweert Oude traditie in ere hersteld Sloop noodlokalen St. Odaschool Amnesty Peel en Maas Aanleg afrit De Brier uitgesteld Onderzoek jongerenketen in Venray Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Patersstraat 15-17 Venray www.putt.nl venray Julicher Meijer QajJS^ Centrum Venray -> koopavond Niets! Advocaten Adviseurs voor MILIEURECHT en HUURRECHT MAN WOMAN PEEL EN MAAS GRATIS PARKEREN TIJDENS DE KOOPZONDAG ExVfl MAANDAG 4 DECEMBER Duidelijke afname overlast hondenpoep Het aantal klachten over hondenpoep is dit jaar verder afgenomen. In de eerste drie kwartaal kwamen er zestien meldingen van overlast bin nen op het gemeentehuis. De helft van de klachten komt uit de wijk Landweert. Voor het college zijn de cijfers een bevestiging dat het nieuwe hondenpoepbeleid, dat inging op 1 januari 2005, goed werkt. Sinds begin vorig jaar zijn de honden- uitlaatstroken in alle dorpen en wijken opgeheven. De hondenei genaar heeft voortaan een opruim- plicht. Bij het uitlaten van de hond dient een zak en een schepje te worden meegenomen. Afgespro ken was in november 2006 de nieuwe aanpak te evalueren. De reacties van de burgers geven geen aanleiding het beleid te wij zigen, zo vinden B en W Want het aantal klachten is fors gedaald. Door het verdwijnen van de uit- laatstroken wordt de hondenpoep nu meer verspreid door de gehele openbare ruimte. De milieuwachter, stadswach ten, wijkbeheerders en toezicht houders constateren eveneens minder overlast. Hoewel de hand having dit jaar niet naar wens ver loopt. Door andere prioriteiten kon de stadswachter tot septem ber slechts vijftig uur controleren. De resterende tweehonderd uur worden in de laatste vier maanden ingezet, waarbij de milieuwachter ook verbaliserend gaat optreden. Ook de medewerkers van NLW Buitenbeheer zien dat de over last is afgenomen. Dit komt mede doordat de grasstroken- en velden nu vaker worden gemaaid. In de zomermaanden zelfs om de veer tien dagen. Door het gebruik van een nieuwe grasmaaimachine wordt het maaisel plus de hon denpoep beter verspreid. Na een regenbui is de hondenpoep al snel op een natuurlijke manier verdwenen. De zestien overlast- meldingen komen uit de Julia- nasingel, Centrum, Nassauplein, Langstraat, Prins Bernhardstraat (2x), Monikesstraat (Veltum) en de Rosa Manusstraat in de wijk Antoniusveld. Opvallend is dat de helft van de klachten uit Land weert komt: Zilverschoon 0x), Penningkuid, Aronskelk, Kruiden laan, Daslook en Klaproos. De groenstrook langs de straat Zilver schoon wordt vaker gebruikt als hondentoilet. Dit geldt ook voor het speeldveldje tussen Zilver schoon en Lisdodde. In de Prins Bernhardstraat is de meeste over last rondom de boom, ter hoogte van de huisnummers 58-60, waar veel honden hun uitwerpselen achterlaten. De andere meldingen gaan over hondenpoep of overlast van vliegen en stank op troittoirs, in perkjes of groenstroken en op pleintjes. In enkele gevallen wor den de hondeneigenaren ook met name aangewezen. Bij de melding over de Rosa Manusstraat ging het niet over poep maar over honden haren. De hele straat zou ermee vol liggen en de haren waaien alle kanten op, aldus de klacht. De commissie Stedelijk Beheer bespreekt komende maandag de evaluatie. 7~;V Wie kent de oude Engelse televisieseries zoals die over de dierenarts James Herriot en Black Beauty nog? Bij het begin en de aftiteling waren er steevast beelden te zien van een oud Engels landschap met tussen de weilanden allemaal van die heggen. De bekendste heggen hier in de buurt zijn wel de Maasheggen. Maar ook Venray krijgt zijn heg gen in het landschapspark, dat de gemeente Venray aan de oostzijde van de Overloonse weg heeft aan gelegd. Dit is met name gedaan voor de das, die een burcht heeft op het St.Annaterrein. Het beestje heeft namelijk een deel van zijn fourageergebied verloren aan nieuwbouwwijk De Brabander en industrieterrein Smakterheide. Het landschapspark wordt dan ook aangelegd vanaf de achterzij de van het St.Annaterrein richting Loobeekdal, zodat de das vanaf de dassenburcht begeleid wordt naar zijn fourageergebied. Tussen de weilanden en akkers zijn hagen aangelegd van met name mei doorn en sleedoorn. Deze hagen begeleiden de das naar betere plekken. Nadeel van deze hagen is dat deze na verloop van tijd aan de onderzijde kale plekken verto nen. Schaapsherder Jef Gielen uit Nijmegen, die met regelmaat zijn kudde van 250 schapen in Venray te vinden is, heeft daarvoor een perfecte oplossing. Hij beheerst als één van de weinigen in ons land de kunst van het heggen- vlechten. Afgelopen week is hij begonnen aan een haag tussen twee boerde rijen aan de Overloonseweg. "Het is een fabeltje dat Nederland geen heggenvlecht traditie kent", steekt hij meteen van wal. "In Nederland zijn de vlechtheggen weliswaar bijna uitgestorven. De Engelsen zijn er in grote mate mee door gegaan omdat zij een groter tra- ditiegevoel kennen. In Nederland kwam vroeger meer kilometers aan heggen voor dan ooit in Enge land gestaan heeft!" "Ik ben lid van de Stichting Das en Boom. Voor die stichting heb ik eens meegedaan aan een onder zoek naar het territorium van de das. Dat vond plaats in Engeland. De dieren werden bijgevoederd met in dat voer kleine stukjes plas tic. Door het zoeken naar de uit werpselen van die das konden we een heel spoor volgen. De stukjes plastic verteerden immers niet en vormden zo een pracht van een spoor. Tijdens dat zoeken stuitte ik op een heg waarvan de onder zijde leek alsof er met een tractor overheen gereden was. Dat bleek dus vlechtwerk te zijn! Dat bete kende voor mij een start van een onderzoek naar de Nederlandse vlechttradities." OUDE VLECHTTRADITIES "Iedere streek had zijn eigen vlechtwijze", vertelt Gielen onder het inhakken op een tak, "door de verschillende grondsoorten wer den veelal andere soorten struiken ervoor gebruikt. Ook het soort vee was bepalend voor de struikkeu ze. Ieder ras vee heeft zijn eigen nukken en zijn eigen manier van met de heg omgaan. Een Schotse Hooglander hanteert een heg heel anders dan een roodbonte koe. Vroeger stonden er vlechtheggen van Baskenland tot in het noor den van Denemarken, inclusief Engeland en Ierland. Maar de oude vlechttradities zijn in Nederland nog wel terug te vinden. Op zo'n 150 locaties ten oosten van de lijn Zeeuws-Vlaanderen en Friesland zijn nog oude vlechtheggen te vinden. Aan de andere zijde van die lijn niet, want daar is meer gebruik gemaakt van sloten. Als herder heb ik een pesthekel aan prikkeldraad, maar het gebruik van afrastering is een noodzakelijk kwaad. Als je een heg niet snoeit verliest hij zijn dichtheid. Door het vlechten van de takken geef je de struiken de kans om opnieuw te genereren. Hierdoor groeien ze opnieuw op. De onderzijde wordt dan weer helemaal dicht." In het Landschapspark staat 1,6 kilometer aan heg dat gevlochten moet worden. Per dag werkt de vlechter ongeveer 30 meter af. De benaming vlechtwerk lijkt enigs zins vreemd. Als men Gielen aan het werk ziet is er amper sprake van echt vlechtwerk, maar van platdrukken van de takken. "Dat klopt wel enigszins", verklaart Gie- Heggenvlechter Jef Gielen aan het werk. len zijn vlechtwerkzaamheden. Hij heeft links van hem al een stuk heg gereed, rechts staan de nog onbewerkte struiken. Een staande tak wordt ingeknipt of ingesne den met een mes. Die tak wordt vervolgens gespleten in drie of vier stukken die vervolgens naar de grond toe gedrukt worden, in de richting van de reeds bewerkte struiken. Daar worden ze langs de overige ingesneden takken gedrukt, maar tussen de delen die rechtop blijven staan. Als een stuk gereed is en men laag bij de grond kijkt, ziet men daadwerkelijk echt vlechtwerk. De takken die nu plat gedrukt zijn groeien straks dicht, waardoor de gaten onder in de heg gedicht zijn. Het is een behan deling die over een periode van 10 tot 30 jaar weer eens herhaald met worden. De meest gebruikte struik is de meidoorn, die heeft een groot generatievermogen en kan goed tegen het knippen. De struik heeft veel doorns en dat vindt het vee niet leuk. Drie groepen verhuizen tijdelijk naar Rabobank Ysselsteyn De drie noodlokalen van basisschool St. Oda in Yssel steyn worden gesloopt. Aan vankelijk wilde de gemeente pas na 2013 nieuwbouw ple gen. Maar onderzoek wijst uit dat de noodlokalen, geplaatst in 2001, dringend vervangen moeten worden. De St. Odaschool wordt uitge breid met twee permanente loka len plus een tijdelijk lokaal. De gemeente trekt hiervoor 541.200 euro uit. Het slopen en verwijde ren van de drie noodlokalen kost 8.300 euro. Omdat de uitbreiding plaatsvindt op de plek van de te slopen units, moet de school voor drie groepen tijdelijk uitzien naar vervangende ruimte. Die is gevon den in het leegstaande pand van de Rabobank aan het Lovinck- plein. De huur, tot augustus 2008, en de verbouwingskosten bedra gen 32.000 euro. Het bankgebouw is in eigendom van aannemersbe- drijfTeunissen, die ook de verbou wing zal uitvoeren. De fractie Samenwerking drong vorig jaar al aan op een betere huisvesting voor de St. Odaschool, die over tien permanente loka len beschikt. Wethouder Emons (PvdA) wilde toen nog niet de noodlokalen versneld afbreken omdat dit kapitaalvernietiging zou zijn. De klachten over de slechte onderhoudstoestand namen daar na toe.Vooral over lekkages en de luchtvochtigheid. De gemeente schakelde de Arbo Unie in voor een onderzoek. Na inspectie blijkt dat de noodlokalen inderdaad niet meer voldoen aan de kwaliteitsei sen. Op grond van de leerlingen aantallen heeft de St. Odaschool ook recht op twaalf permanente lokalen en een tijdelijk klaslokaal. De gemeente gaat binnenkort ook in Venray enkele noodlokalen slopen. Voor de uitbreiding van basisschool De Hommel aan de Oostsingel moeten de ruimtes van MMSK St. Petrus Banden en voor heen de Volksuniversiteit gesloopt worden. Vanwege de noodzakelij ke verwijdering van asbest vallen de sloopkosten veel hoger uit, ze worden geraamd op 70.130 euro. Naast basisschool De Flierefluit in Brukske staat een noodlokaal dat is afgeschreven. Het lokaal wordt al enkele jaren niet meer gebruikt en kan daarom verwij derd worden. De sloopkosten bedragen 11.960 euro. De basisschool in nieuwbouw wijk Brabander/Aan den Heuvel valt nu een stuk kleiner uit. Het schoolbestuur SPOV heeft een aanvraag ingediend voor zeven tien lokalen en twee speellokalen. Vanwege de onzekerheid over de woningbouw in de toekomst, kiest de gemeente voor een school van ell lokalen en een speellokaal. Met de mogelijkheid deze 'brede school' in een later stadium uit te breiden. De nieuwbouw vergt een investering, inclusief de grond- kosten, van 2,5 miljoen euro. De bouw van een nieuwe gymzaal kost 765.000 euro. Daarbij komen nog grondkosten (104.000 euro) en de inrichting (47.500 euro). Omdat de investering van de nieuwe brede school in Braban der lager uitvalt, komt er extra financiële ruimte. De niet voor ziene uitbreidingen van de St. Odaschool plus de sloopkosten voor De Hommel en De Flierefluit kunnen betaald worden uit de bestemmingsreserve voor onder wijshuisvesting. Amnesty is en blijft politiek volkomen neutraal, maar geeft wél advies voor een sterke nale ving van de mensenrechten in de wereld. Amnesty hoopt dat een nieuwe regering Nederland weer op de kaart zet als gidsland op het gebied van mensenrechten. 'Het is tijd dat Nederland weer een lead nation wordt als het om mensenrechten gaat.' Eduard Nazarski, directeur van Amnesty Nederland, vindt dat de positie van Nederland als gidsland de laatste jaren langzaam is afgebrok keld. In aanloop naar de verkiezin gen brengt Amnesty haar zorgen over de mensenrechten in Neder land onder de aandacht van alle politieke partijen. Op 10 decem ber is de Dag van de Rechten van de Mens, maar dat is geen reden om die rechten op 22 november te vergeten! Amnesty wil van een nieuw kabinet: zorgvuldiger behandeling van asielverzoeken, en onderzoek naar invoering van een wettelijk maximale termijn voor uitzettingsdetentie. Geen gevangenzetting van kinderen (en andere kwetsbare groepen) die wachten op uitzetting. Een werkelijk landelijk dekkend netwerk van anti-discriminatiebu reaus, betere centrale registratie van klachten over discriminatie en een coördinerend bewinds persoon voor discriminatiebestrij- ding. Een Nationaal Instituut voor de Rechten van de Mens en een effectief EU-mensenrechtenagent- schap Antiterrorismemaatregelen moeten voldoen aan internatio nale mensenrechtennormen. Bestrijding van straffeloosheid voor ernstige misdrijven onder internationaal recht. Actieve Nederlandse steun voor nieuwe internationale mensenrechten- instrumenten, zoals een verdrag tegen verdwijningen en een wapenhandelsverdrag. Amnesty groep Peel Maas heeft in het centrum van Venray een actie tegen marteling door de veilig heidsdienst van Algerije gehou den. Binnen enkele uren waren er bijna zeshonderd handtekenin gen verzameld van mensen die de petitie, gericht aan de ambassa deur van Algerije, ondertekenden. In de petitie vraagt Amnesty Inter national de Algerijnse autoriteiten ervoor te zorgen dat medewerkers van de militaire veiligheidsdienst niet langer verdachten arresteren en gevangenzetten en dat de ver antwoordelijken voor marteling of mishandeling van gevangenen worden berecht. Vervolg VP "Alle gebouwen plat" De gymzaal is nog een onze kere factor. Er wordt nu gebruik gemaakt van de grote zaal met de houten vloer in het gemeen schapshuis. Maar deze ruimte voldoet niet voor sportbeoefe ning. Het is onzeker of een sport zaal past in het nieuwe gebouw. "Zo niet dan zal de schooljeugd voortaan in Venray moeten gaan gymmen", zei Smets. Bestuurslid Peter van der Markt van De Brink sprak zijn bezorgdheid uit. "We staan achter de plannen, maar we moeten niet lukraak meegaan met Wonen Venray. Mij bekruipt de angst dat er te weinig rekening wordt gehouden met de wensen van de verenigingen." Dorpsraad voorzitter Wim Jenniskens sprak van een lastige klus. "De belangen van de verenigingen zijn heel ver schillend. Toch moeten we ze op één lijn zien te krijgen." "Het is inderdaad een complex project", zeiTeunissen."We zullen nu eerst afwachten met welk plan Wonen Venray komt. Dan komt de afweging tussen de individuele belangen en het algemeen belang. Het zal nog veel overleg vergen." Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 De aanleg van een extra afrit van de Deurneseweg naar woonboulevard WoonMax op bedrijventerrein De Brier is uitgesteld. Op maandag 20 november zouden de werk zaamheden beginnen. Gedu rende drie weken is de afrit naar de Leunseweg daardoor afgesloten. Maar de afrit is deze week nog gewoon open. Donderdag (van daag) dient bij de voorzienin- genrechter van de rechtbank in Maastricht de zaak die het bedrijf Reintjes Advies heeft aangespan nen. Reintjes verzet zich tegen de aanleg. De bezwaartermijn loopt nog tot vrijdag 24 november. Eer der mag de gemeente nooit begin nen, redeneert Leo Reintjes die vindt dat de bestaande bedrijven gedupeerd worden. Hij pleit voor een betere een eerlijkere ver- keersontsluiting. Reintjes kan zijn pand en naastliggend perceel aan de achterzijde niet meer ontslui ten door de komst van WoonMax, ondanks eerder beloftes en toe zeggingen van de gemeente. De toch al drukke Leunseweg krijgt bovendien nog meer ver keer te verwerken met de komst van WoonMax. Want al het vracht verkeer plus de bezoekers uit de richting van Deurne en Leunen kunnen geen gebruikmaken van de nieuwe afslag, beweert Rein tjes. De gemeente erkent dat plan ning niet klopt. "We hebben inder daad een rekenfout gemaakt met de bezwaartermijn", zegt voor lichtster Josine van Loon. "Daarom beginnen we nu op maandag 27 november." Deze datum is even wel nog onzeker met het oog op de gerechtelijke uitspraak van donderdag. "Dit kan opnieuw uit stel betekenen. We zien wel wat de rechter beslist." Bijeenkomst nieuw openbaar vervoer Tijdens de informatiebij eenkomst over het nieuwe openbaar vervoer op maan dag 13 november was Veolia (de nieuwe leverancier van het openbaar vervoer in deze regio) door omstandigheden niet aanwezig. Vandaar dat er een vervolg informatiebijeen komst is ingelast in overleg met Veolia en de gemeente Venray. Deze bijeenkomst over het nieuw openbaar ver voer zal plaatsvinden op don derdag 23 november van 19.00 tot 21.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Veolia is vanaf 10 december de nieuwe vervoerder in de provincie Limburg. Ze hebben een contract met de provincie Limburg voor een periode van 10 jaar voor het totale vervoer: trein, bus én Regio taxi. De vervolgbijeenkomst zal grotendeels in het teken staan van het nieuwe trein- en busvervoer en de achterliggende filosofie. Er is ook een afvaardiging van het pro jectbureau Regiotaxi aanwezig om eventuele aanvullende vragen te beantwoorden. De gemeente Ven ray nodigt u van harte uit om deze vervolg informatiebijeenkomst bij te wonen. Vanuit de gemeente zul len de wethouders Van der Broeck en Emonts ook aanwezig zijn. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS De gemeente Venray neemt deel aan een onderzoek naar jongerenketen in Noord-Lim burg. Het onderzoek is een initiatief van de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg en de gemeente Venlo. Het doel is alle jongerenketen en de mogelijke risico's in kaart te brengen. Excessief alcoholgebruik door jeugd is speerpunt van het inte graal veiligheidsbeleid. Vooral het indrinken in jongerenketen op het platteland verdient extra aandacht. De politie, het jonge renwerk en het onderwijs maken zich zorgen over het drinkgedrag van de jeugd. Verschillende lande lijke onderzoeken hebben alarme rende uitkomsten opgeleverd. Op basis daarvan worden nu ook landelijke campagnes opgestart. Zowel de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg als de gemeente Venlo heeft behoefte aan een nader onderzoek naar aard en omvang van het exces sief drinkgedrag van jongeren. De gemeente Venray is gevraagd aan het onderzoek mee te doen. Het moet inzicht opleveren over de bezoekers: hun leeftijd, opleiding of werk, motivatie voor keetbezoek, alcohol en drugsge bruik, keetafspraken en de orga nisatie erachter. Ook de ouders worden erbij betrokken. Wat vin den ze van het keetbezoek? Waar liggen de grenzen? En is het nog beheersbaar? Tevens wordt de overlast voor de omgeving onder zocht. Het rapport moet de gemeenten ondersteunen bij een verantwoor de 'exploitatie' van keten op het gebied van veiligheid en gezond heid. De gemeente Venray levert een financiële bijdrage van 8.550 euro aan het onderzoek. VAN DER PUTT mr. drs. P. van Hoef mr. M. Gerrits mw mr. C. Verrijdt PAUL BROUWER MODE PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhofnl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 23 november 2006 - Pagina 3 KOOPZONDAG Gratis kennismakingsgesprek WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3