Vr i j wi 11 igerswerk: jongeren willen wél Wie wint de prijs 'sportploeg van Venray'? Jante Janssens voorleeskampioen Bzorg 15 GROEP Uitreiking vrijwil ligersprijs PEEL EN MAAS m M Noord-Limburg PEEL EN MAAS Donderdag 23 november 2006 - Pagina 28 Wereldwinkel Venray St. Jan Merselo Schietsport TV Venray Nobel een abonnement waard Paardensport vereniging Ysselsteyn Wedstrijdzwemmen Spelden voor leiders JNV Jongerenbus Sportnieuws -info Waan je in een wereld vol bijzonde re producten. Laat je inspireren door andere culturen en gebruiken. Dat is de boodschap van de nieuwe winter collectie geschenken van Wereldwin kel Venray. Geschenken die waarde vol zijn om te kopen en origineel om weg te geven. Om een extra feestelijk tintje aan de feestmaanden te geven. Eeuwenoude tradities of bloemen in de tuin. De makers van de nieuwe wintercollectie putten overal inspira tie uit. Siti is het Balinese woord voor 'buitengewoon'. Een toepasselijke naam voor een boeddha gemaakt van 'kaju belalu', een lichte houtsoort uit midden Bali die nat wordt verwerkt. Het resultaat is een origineel en ver nieuwend reliëf met boeddhagezicht. De orchideeën in haar eigen achter tuin brachten de Thaise Victoria op het idee er bloemensieraden van te maken. Nu sieren de in lak gedoopte bloemblaadjes bijzondere oorbellen, kettingen en armbanden. Ter verdui delijking een verhaal: Hari Bol, potten bakker uit Nepal, moderniseerde oude tradities door zijn beelden te glazuren. Iets wat in Nepal niet gebruikelijk is. Daarvoor verbouwde hij zijn werk plaats en kocht hij nieuwe ovens. De verhalen bij de producten maken de wereldse geschenken in de Wereld winkel extra waardevol. Pottenbak kers, zilversmeden en houtsnijders. Mensen die, zoals iedereen, recht heb ben op een woning, voedsel, scholing, medische zorg. In de gewone handel blijven deze mensen vaak onzicht baar en ongehoord. En verdienen zij met hun werk een ongeregeld inko men waar ze met moeite van kunnen bestaan. In de Wereldwinkel kunnen de makers wel hun verhaal kwijt. Hoe ze bijvoorbeeld met weinig midde len die producten maken. Dat ze nu directe toegang tot een markt hebben die anders buiten bereik zou blijven. Elk product in de Wereldwinkel is met zorg en volgens eerlijke handels criteria ingekocht. De Wereldwinkels maken hiermee duidelijk dat het in de wereld ook anders kan. Dat armoede in de derde wereld wél bestreden kan worden. Door op een eerlijke manier handel te drijven bijvoorbeeld. En ook dat geeft de makers van deze geschen ken weer inspiratie. Dit jaar wordt tijdens de Dag van de Vrijwilliger op zaterdag 25 november speciale aandacht besteedt aan het thema Jongeren en vrijwilligerswerk. Jongeren van nu zijn immers vrijwil ligers van de toekomst. Vrijwilligers werk is dynamisch en voortdurend in beweging en onze samenleving staat te springen om de daadkracht van de jongeren. De jongere generatie wordt vaak ten onrechte afgeschilderd als egoïstisch en egocentrisch. Maar jon geren zijn wel degelijk bereid zich in hun vrije tijd in te zetten voor ande ren. Drie jonge vrijwilligers actief in Venray ervaren hoe leuk en leerzaam vrijwilligerswerk kan zijn. Suzan Beyer (16 jaar) werkt als vrijwilliger bij Stichting Tiener Acti viteiten Venray. "Bij de tienerdisco Downstairs loop ik rond als zaalwacht om erop toe te zien dat alles rustig verloopt. Soms help ik mee aan de bar of bij het verkopen van consumptie muntjes." Naast de tienerdisco is Beyer sinds juli 2006 ook actief bij Kinder vakantiewerk als leidster van kinde ren van groep vier en vijf. "Ik ben zelf nog jong maar ik vind het erg leuk en uitdagend om met kinderen te wer- ken.Volgend jaar ben ik zeker weer van de partij. De reden dat ik besloot om vrijwilligerswerk te gaan doen was omdat ik me gewoon verveelde. Momenteel volg ik de opleiding Hel pende Welzijn, niveau 2. Het verrich ten van vrijwilligerswerk draagt bij aan mijn eigen ontwikkeling, wat erg van pas zal komen in mijn toekom stige baan. Ik leer om initiatieven te nemen, samen te werken, ik hou er leuke contacten aan over en ik krijg ook een goed gevoel over wat ik doe. Een beloning voor vrijwilligerswerk vind ik leuk maar niet noodzakelijk. Je wordt al beloond met een glimlach en dankbaarheid. Daar doe je het voor." Paul Willems (23 jaar), is actief als vrijwilliger bij Kindervakantiewerk Venray, genomineerd als vrijwilligers organisatie van het jaar. Na jaren als Zaterdag 25 november vindt in de foyer van de schouwburg voor de derde keer de 'Dag van de vrijwilliger' plaats Vanaf 13.00 uur wordt een programma met muziek, cabaret en informatie aangeboden aan de Venrayse vrijwilligers. Twee bekende groepen treden op: Last Crewsaders, een hiphopcollectief, speelt voor de prijsuitreiking en de improvisatiecabaretgroep Op sterk Wate na de prijsuitreiking. Verder kunnen vrijwilligers en belangstellenden zich op de informatiemarkt over vrijwilligerswerk laten informeren. Deze 'Dag van de vrijwilliger' is bedoeld om vrijwilligers in het zonnetje te zetten en speciaal aandacht te besteden aan vrijwilligers en vrijwilligerswerk. In Venray gaat het om ongeveer 8000 mensen die op een of andere manier vrij willigerswerk doen en daarmee Venray levendig en leefbaar houden. Dit jaar wordt speciaal aandacht besteed aan jongeren in het vrijwilligerswerk, maar de dag is bedoeld voor alle vrijwilligers, jong en ouder. Rond 15.00 uur zal wethouder Emonts (PvdA) de vrijwilligersorganisatie van het jaar bekendma ken en de cheque van de Rabobank ter waarde van 500 euro aan de winnaar overhandigen. Deze dag wordt georganiseerd door Match, Steunpunt Vrijwil ligerswerk Venray. kind te hebben meegedraaid bij KVW, begon Willems op zijn vijftiende als leider. Naast het leiding geven aan kin deren, draait hij ook al jaren mee in de organisatie en zit hij bij de dagcom missie Sport en Spel. "De sfeer bij Kindervakantiewerk is erg gezellig.Tijdens de zomervakan tie doen ongeveer 900 kinderen mee uit de gehele gemeente Venray. Het is een leuke uitdaging om alles op tijd rond te krijgen voor zoveel kinderen. Alles moet op rolletjes lopen zodat de kinderen een leuke week tegemoet kunnen gaan. Je ontmoet zoveel men sen en er ontstaan veel vriendschap pen. Ik hoop dat ik nog jaren deel uit mag maken van KVW" In het dagelijks leven is Willems werkzaam als invals- kracht bij verschillende basisscholen in Venray, maar zoekt nog naar een vaste baan. "Vrijwilligerswerk is met mijn werk en sociaal leven te com bineren. Middels vrijwilligerswerk vergaar ik veel kennis en vaardighe den die altijd goed van pas kunnen komen. Je leert leiding geven en hoe je kinderen met gedragsproblemen moet aanspreken. Ook krijg je meer zelfvertrouwen, je neemt meer initia tieven en leer je jezelf waarderen." Frank Koenen (20 jaar) zit in het dagelijks bestuur van V-Kick en is daar ook secretaris. V-Kick is eveneens genomineerd als vrijwilligersorganisa tie van het jaar. De stichting bestaat uit een groep jonge vrijwilligers die het doel hebben Venray gezellig te maken voor de jongeren. Frank werkt fulltime bij een café maar besteedt daarnaast ook nog veertig uur per week aan vrij willigerswerk. Bij het stellen van pri oriteiten komt bij Frank de stichting op de eerste plaats en dan de rest. "Ik ervaar veel stress, maar wel stress van positieve aard. Ik beleef er veel plezier aan en ik krijg eindelijk het idee dat ik iets nuttigs doe voor de medejon geren van Venray. Ik kan doen wat ik leuk vind terwijl anderen er ook ple zier aan beleven. Ook leer ik veel door het doen van vrijwilligerswerk. Je leert assertief en brutaal te zijn. Je treedt zowel politiek als diplomatiek op en je leert ook veel van het bedrijfsleven. Ook hou je er zowel zakelijke als soci ale contacten aan over. Door alle leer ervaring ben je veel meer waard op de arbeidsmarkt. Je houdt er een rijk cv aan over wat betreft kwaliteiten en vaardigheden. Naar mijn mening zijn jonge vrijwilligers de beste vrijwilli gers die je kunt hebben. Vooral als ze erg gedreven zijn kun je veel met ze bereiken. V-Kick is hiervan een bewijs. Ik kan vrijwilligerswerk jongeren aan raden. Vrijwilligerswerk moet zeker niet verplicht worden, anders wil men er geen moeite voor doen. Maar men mag wel aangespoord worden. In Sevenum is een wedstrijd voor pony's gehouden. Isa Vermeule reed met haar pony Robin haar allereerste wedstrijd in de klasse CB-springen. Ze reed foutloos en ook in de barrage zette ze een knappe prestatie neer want ook daar was ze foutloos. Ze had 42 stijlpunten. Ingrid Bonneux is naar de Nederlandse Kampioenschappen SGW geweest. Samen met haar paard Plato startte ze in de klasse L. De eer ste dag werd ze zesde na de dressuur met 182 en 208 punten. Op de twee de dag reed ze een foutloze cross met 5,2 strafpunten wegens tijdsoverschrijding. In het eind klassement eindigde Bonneux op een dertiende plaats. Door Oostrum in is Wanroy een selectiewedstrijd voor dressuurruiters/amazones en de combinaties van St. Jan voor paar den gehouden. Succesvol was Bianca Ewalts-Arts met Utair in de klasse LI. Ze nam maar liefst twee prijzen mee naar huis. In de eerste proef werd ze zesde met 186 en 191punten. En in de tweede proef behaalde ze een mooie vierde plaats met 197 punten. Ingrid Bonneux startte met haar Fries Brechje in de klasse LI en behaalde met 197 en 187 punten een mooie vierde plaats. Ellen van Dijck startte met Simona in de klas se B en behaalde een mooi tweede plaats met 197 en 194 punten. Marie- Jose Clevers startte haar Nathalie in de klasse M2 en behaalde in de tweede proef een mooie vierde plaats met 190 punten. Ook Janine van Ooi startte in de klasse M2 en ook zij deed het goed, in de tweede proef behaalde ze samen met Narlando een derde plaats met 196 punten. In Bergen in Wanroy is een wedstrijd voor pony's gehouden. Verne Janssen werd zevende met Lit tle Mistery in de klasse L-springen. Rick Janssen werd tweede in de klasse ZZ-springen samen met zijn Pointer, hij selecteerde zich hiermee voor de hoofdrubriek van indoor Bergen De Masters. De Mas ters werd als laatste rubriek verreden. In deze rubriek moest Janssen het opne men tegen geroutineerde ruiters als Rob Heyligers, Maikel van der Vleuten en Patrick Lemmen. Maar uiteindelijk Viel in de vierde manche de beslis sing toen Rick met Pointer als enige Foutloos bleef en Patrick Lemmen hiermee naar de tweede plaats ver wees Schietsport KLSB De Roos Leunen/ Venray. Uitslag De Roos 1 contra Mel- derslo/Horst is 781 tegen 782 ringen .De hoogste schutter was H. Hermans met 267 ringen. De Roos 2 contra Koningslust 2 is 758 tegen 744 rin gen hoogste schutter was hier J. van Soest met 260 ringen. Nieuwe leden zijn van harte welkom op donderdag avond vanaf 20.30 uur in café Martens in Tfiinen Ook op het zware parcours van de Zevenheuvelenloop in Nijmegen waren de mannen van TV Venray weer van de partij.Tussen maar liefst 27.500 deelnemers werkten zij de vijftien kilometer af. Ludy Verstappen wist het parcours binnen het uur af te leg gen. Joop Wijnhoven, Twan Jeuken en Jan Oudenhoven deden er iets langer over. Tevens is er een correctie op het vorige nieuws, bij de Meinwegcross is Imke namelijk geen vijfde maar vierde geworden. Trainingen: Dinsdag jeugd en senio ren zwemmen 19.15-20.15 uur zwem bad de Sprank, Venray. Donderdag jeugd lopen 18.15-19.00 uur atletiek baan Venray. Senioren lopen 19.00- 20.45 uur atletiekbaan Venray. Zater dag senioren lopen 15.00-17.00 uur vertrek vanaf Peter Scheres (Gasten- donkstraat 19, Horst). Zondag jeugd en senioren zwemmen 9.00-10.00 uur zwembad de Sprank. Senioren fietsen (ATB) vertrek om 10.15 uur vanaf de Sprank. Uitslagen: Ludy Verstappen: 58:50min.Twan Jeuken: 1.07.13u. Jan Oudenhoven: 1.07.13u. Joop Wijnhoven: 1.08.11u. Tim Zoontjes: 1.08.55u. Programma: 26-11: ATB-tocht Vlo drop (25/45km.): Start bij Roerhal. 2-12: ATB-tocht Vierlingsbeek (30/45km.): Start bij Zalencentrum Concordia. Nieuws doorgeven via email twenray@hotmail.com of tel. (077)4674070. Informatie over TV Venray email info@twenray.nl of tel. (0478)511545. Zie ook www.twenray.nl. Marloes van Rattingen is naar een wedstrijd in Asten Heusden geweest en heeft daar een derde prijs behaald samen met Arno in de klasse EB. Ver der heeft ze deelgenomen aan een wedstrijd in Asten en is vijfde gewor den met Arno, eveneens in de klasse EB. In Wanroy is een dressuurwedstrijd gehouden. Frits Verheijen werd met Ma d'Or derde in het Z1 en Hilda Lem- mens met Mackintosh vijfde in het Z2. Verder is Indoor de Bergen in Wanroy gehouden. Tamara Klaassen behaalde hier een negende plaats met Vanessa in de klasse B-springen. Ze behaalde ook een zevende plaats met Ucorline in de klasse L-springen. Wie wordt de sportman van Venray dit jaar? Wie de sportvrouw? En welke sportploeg wordt uitgekozen tot de beste van Venray in 2006? Vragen die zaterdag 9 december worden beant woord. Die avond vindt in de Schouw burg Venray weer het prestigieuze Sportgala Venray plaats. Als opmaat voor het sportfeest van het jaar stelt Peel Maas de komende drie weken de genomineerden voor. Als aftrap de drie ploegen die dingen naar de sportprijs: het vrouwenvoetbalteam van SV Venray, de korfbalsters van SVOC'01 en het compoundteam van handboogvereniging Ons Genoegen uit Ysselsteyn. Op basis van welke prestaties zijn jullie dit jaar genomineerd? SV Venray: "Dames 1 zijn afgelopen jaar ongeslagen kampioen gewor den in de 2e klasse dames voetbal en komen nu uit in de landelijke le klasse, de op een na hoogste klasse. Verder hebben we de finale van de districtsbeker gehaald, maar die helaas verloren." SVOC'01: "Senioren 1 van SVOC'01 is in het seizoen 2005-2006 zowel kampioen in de veldcompetitie als ook kampioen in de zaalcompetitie geworden. Dit op zich is al een pres tatie van formaat. Als extra glans op het seizoen hebben we de bekerfinale gehaald, maar die hebben we helaas verloren." Ons Genoegen: "Ons compound team is Nederlands Kampioen gewor den in de ereklasse. Dit is het hoogste niveau in Nederland." Leeft jullie sport in de regio Venray? SV Venray: "Venray is de grootste amateurvoetbalvereniging van Lim burg. We hebben een grote jeugdaf deling en met drie dames- en drie meisjesteams zitten we ver boven het gemiddelde aantal damesvoetbalteams per vereniging. Verder kunnen we de betrokkenheid ook vertalen naar het grote aantal leden van onze business club. Via Peel en Maas krijgen we veel aandacht in de gemeenschap." SVOC'01: "Korfbal leeft zeker in de regio Venray. De gemeente telt elf dorpen inclusief Venray. Hierin zijn vijf korfbalverenigingen actief. Van deze vijf verenigingen zijn er drie met leden uit meerdere dorpen. SVOC'01 is een vereniging voor zowel Oirlo als Castenray, Oranje Wit voor Leunen, Heide en Veulen, en korfbalvereniging Merselo voor Merselo en Vredepeel. Als je dit op een rij zet met de Peel- korf uit Ysselsteyn en korfbalvereni ging Oostrum, dan wordt er in negen van de elf dorpen binnen de gemeen te Venray gekorfbald." Ons Genoegen: "Ja, handboogschie- ten leeft wel in Venray, er zijn veel handboogverenigingen in de buurt." Wat weten jullie van de andere genomineerden? SV Venray: "De andere twee geno mineerden zijn prima teams, die met veel inzet hun prestaties hebben gele verd. Vanuit de andere disciplines is het moeilijk een vergelijk te maken. Ik heb onvoldoende inzicht in de inzet die is geleverd om tot het resultaat te komen. Is het alleen het talent of is er ook veel meer werk verzet? Een mooie taak voor de jury om hier naar te kijken." SVOC'01: "Het eerste damesvoet- balteam van SV Venray is afgelopen seizoen kampioen geworden en de bekerfinale heeft het team, net als wij, verloren. De prestaties van het com poundteam van handboogvereniging Ons Genoegen heb ik niet zo in beeld. Ik weet alleen dat er binnen deze ver eniging zeer succesvolle handboog schutters op internationaal niveau actief zijn en dat ze al verschillende keren de sportploeg van het jaar heb ben geleverd." Ons Genoegen: "De andere teams heb ik wel een beetje gevolgd maar ik ben niet op de hoogte van wat ze precies hebben gepresteerd." Waarom vinden jullie dat jullie vereniging de prijs moet winnen? SV Venray: "Enkele jaren geleden heeft Peter Rongen, destijds voorzit ter van de damesafdeling, een mooi beleidsplan geschreven. Dit moest een gedegen fundament worden voor de groei van onze damesafdeling. Het bestuur onderschrijft de doelstel ling om onze dames op een zo hoog mogelijk niveau te laten spelen. Hier hebben we de afgelopen jaren fors in geïnvesteerd. Trainers, trainingsfacili teiten, de PLUS als een prima sponsor, aandacht vanuit de media, damesvoor zitter in het dagelijks bestuur, eigen budget, revalidatietrainster, keepers trainer, etc. Ook de rol van dames 2 moet niet worden vergeten. Door met het tweede team dicht tegen dames 1 aan te leunen, hebben we een brede selectie. Dat heeft afgelopen jaar als resultaat gehad dat we ongeslagen kampioen zijn geworden onder de nieuwe trainer Ron Spruit en nu in de eerste klasse als nieuwkomer weer op de tweede plek staan. Bij de lande lijke beker zitten we bij de laatste 12. En de P van plezier was het hele jaar onze twaalfde speelster." SVOC'01: "Ons team is na het uiterst succesvol seizoen 2005-2006 gepromoveerd. Zelfs in de hogere klasse spelen we vanaf het begin mee in de top. De eerste helft van de veld competitie hebben we afgesloten met de tweede plaats in de poule en in de zaalcompetitie hebben we de eerste twee wedstrijden gewonnen. Verder is het een geweldige opsteker voor alle mensen die voor onze vereniging actief zijn." Ons Genoegen: "Ons compound team heeft een topprestatie geleverd op het hoogste nationale niveau. In onze sport is dat een behoorlijk hoog niveau. De beste teams zitten allemaal dicht bij elkaar maar dit jaar was ons team het allerbeste." Wat is jullie grote sportieve doel voor 2007? SV Venray: "We hebben in onze doelstellingen geformuleerd dat we met dames 1 binnen enkele jaren naar de hoofdklasse willen. Dit moet ech ter op een verantwoorde wijze gebeu ren, waarbij we het regionale karakter van ons team willen handhaven. We willen geen wildgroei van aankopen, maar gericht door scouting en door interne opleiding groeien. We willen ook genieten. Door een solide organi satie willen we borgen dat de trainer met zijn team zich met voetballen kan bezighouden." SVOC'01"Zoveel mogelijk leden op een zo hoog mogelijk niveau met heel veel plezier laten sporten. Voor onze korfbalsenioren 1 betekent dit voor de veldcompetitie promoveren naar de overgangsklasse en in de zaal het kampioenschap in de eerste klasse en dan dus ook promoveren naar de overgangsklasse Ons Genoegen: "We willen natuur lijk onze nationale titel verdedigen. Voor het team bestaat er geen interna tionale cup maar er zijn wel leden uit het compoundteam die individueel internationaal willen presteren." De jongste zwemmers van start gemeenschap Noord Limburg de kring Speedo Clubmeet hebben een wedstrijd gezwommen. Dit was een wedstrijd voor kinderen van twaalf jaar en jonger. Inzet was de snelste ploeg van Limburg te zijn of bij de vijf landelijk snelste te horen en zo te mogen deelnemen aan de Landelijke Speedo Clubmeet in maart volgend jaar. De jongens en meisjes van Noord Limburg hebben een eerste aanzet gemaakt door de wedstrijd in Ven ray op hun naam te schrijven. In een spannende strijd, waarin dan weer RZ uit Roermond op de eerste plaats stond, dan weer Noord Limburg, bleek uiteindelijk de ploeg uit Bergen Venray met 3.89 punten verschil de snelste ploeg. Nu nog afwachten wat de andere clubs in Limburg en Neder land gezwommen hebben. De uitslagen: 4x 50m vrije slag estafette: 3) Merle Schoofs, Hugo v. Iersel, Margot v. Iersel en NickWientjes 2.36.96. 4x 50m wisselslag estafette: 2) Margot v. Iersel, Sophie Meissen, Lisa Peeters, Merle Schoofs 2.49.43.1) Nik Heeren, Joris APeeters, Nick Wientjes, Hugo v. iersel 3 .09 31. 50m schoolslag: 2) Naomi Euwes 0.52.50.1) Joris Peeters 0.51.16. 50m vlinderslag: 2) Sophie Meissen 0.43.83. l)Alex Bos 0.36.84. 50m vrije slag: 2) Sarah Bos 0.43.16. 2) Naomi Euwes 0.46.14. 100m vrije slag: 2) Merle Schoofs 1.24.68. 2) Alex Bos 1.14.41. 2) Nik Heeren 1.30.08. 3) loris Peeters 1.30.98. 50m rugslag: 2) Sarah Bos 0.50.32A. 3) Maxime Rintjema 0.50.32B. 2) Hugo v. Iersel 0.50.16. 100m wisselslag: 3) Lisa Peeters 1.32.25. 2) Margot van Iersel 1.34.43. 3) Nik Heeren 1.48.72. 2) Alex Bos 1.21.71. De jaarlijkse voorleeskampioen- schappen op de Petrus' Bandenschool in Venray zijn gehouden. Alle klassen- kampioenen van de groepen 4 tot en met 8 gingen de strijd met elkaar aan, met als inzet het schoolkampioen- schap. Na een spannende strijd was het Jante Janssens die de strijd in haar voordeel besliste. Ze zit in groep 8. Dit betekent dat zij de Petrus' Banden- school vertegenwoordigt bij de Ven rayse voorleeskampioenschappen die binnenkort in de bibliotheek worden gehouden. Op de feestavond van Jong Neder land Venray zijn enkele vrijwilligers in het zonnetje gezet. Na negen jaar inzet zet Leon Jacobs een punt ach ter zijn werk als vrijwilliger bij Jong Nederland Venray. Ook André van Houdt stopt met het vrijwilligerswerk voor JNV Als dank voor een 24 jaar lange toewijding ontving Van Houdt uit handen van voorzitter Guus Derks de zilveren speld van verdienste. Nog steeds actief als leider, al voor de uit zonderlijke periode van 28 jaar, heeft Jac Thijssen de gouden speld van ver dienste ontvangen uit handen van de voorzitter. De Jongerenbus gaat weer rijden. Wie tussen de twaalf en eenentwintig jaar oud is kan in de bus ondermeer de films Kill Bill 2, Southpark of 8 Mile bekijken, Playstation games spelen of tafelvoetballen. Of kom gewoon lek ker kletsen. De bus staat op dinsdag 28 november bij de Oude watermolen in Oostrum. Op dinsdag 12 december staat de bus in it Brukste in Venray. Voor meer informatie: Synthese tel. (0478)517317 trachea ik infu- aandurfde klantenservice 077 320 95 95 I website www.zgnl.nl Zorg Hoewel ze de laatste maan den van haar leven zeer intensieve zorg nodig had, wilde Netty thuis sterven. Samen met zijn kinderen en Groene Kruis Zorg aan Huis maakte echtgenoot Jean het mogelijk. "Ik wist niet dat er zulke lieve mensen beston den." "Het begon met hoesten en benauwdheid. Ik was er niet gerust op. En toen ze eindelijk voor onderzoek naar het zieken huis in Venlo mocht, bleek het ook helemaal mis te zijn. Ze had een zeldzame en zeer agressieve vorm van schildklierkanker, met uitzaaiingen in de luchtpijp. Het ging ontzettend snel. In de tien dagen dat ze in Venlo is geweest, is ze als gevolg van de steeds verder gaande uitzaaiingen in de luchtpijp drie keer bijna gestikt. De doktoren durfden een ope ratie om de ademweg veilig te stellen niet aan. De slagingskans was maar 20%. Netty wilde zelf ook niet. Laat me maar inslapen, zei ze. Op aanraden van een ken nis zijn we toch naar Nijmegen gegaan. We proberen 't, zeiden ze in het Radboud. Een team van vier specialisten moest de opera tie uitvoeren.Tot aan het moment van de operatie heb ik de dagen, uren en minuten geteld. Zes uur heeft de operatie geduurd. Het lukte. Maar toen begon de lij densweg pas echt. Acht weken heeft ze aan de beademing gelegen. Een nieuwe opera tie volgde om een kunstmatige ademhalingbuis, een trachea, te plaatsen. Vervolgens werd ze vele malen bestraald. Het bleek alle maal niets uit te halen. De tumor groeide gewoon door. Ze konden niets meer voor haar doen." MEDICIJNEN "Gedurende de bestralings- kuur verbleef ze op Beukenhof, de transferafdeling van Zorg groep Noord-I.imburg in het Vie Curie in Venray. Maar na het slechte nieuws wilde ze daar niet blijven. Ze wilde thuis ster ven. Het CIZ kwam kijken, maar twijfelde. Netty had verpleging nodig die thuis normaal gespro ken niet geboden wordt. Maar ik had in het Radboud zo veel zelf tot in de dood geleerd! Ik wist hoe ik de trachea Foto: Lé Giesen. moest schoonmaken, hoe ik infu sen en sondes kon verwisselen, was de medicatie. Die veran- Het enige wat ik niet aandurfde derde dagelijks. Er stond hier in huis een apotheek waar je u tegen zegt. "Ook van het Groene Kruis is iemand komen kijken en die zag wel mogelijkheden. En dus mocht Netty naar huis. 's Morgens van 8 tot half 11 kwam iemand langs om haar te wassen en te verzorgen. Om half 1om 4 uur en om 9 uur 's avonds kwam iemand om medicijnen toe te dienen. Ikzelf was dag en nacht bij haar. Onze kinderen kwamen ook zo vaak als mogelijk. Het was veel intensiever dan ik had ver wacht. Elke tien minuten moest de trachea schoongemaakt. Ik sliep vrijwel nooit. Maar de meiden van het Groe ne Kruis waren geweldig. Zó betrokken, zó liefdevol. Ik wist niet dat zulke mensen bestonden. GRAFSTEEN Intussen ging het met Netty snel achteruit. Ze kreeg steeds minder lucht. De doses morfine werden opgevoerd. Ze raakte moegestreden. Sinds de opera tie kon ze niet meer praten. Ze schreef alles op in een schrift. Op een gegeven moment raakte ze in coma. Daar is ze niet meer uit ontwaakt. Toen ze was overleden), belde ik met een van de verpleegkun digen van het Groene Kruis. Ze is meteen met een collega hier naar toe gekomen. Samen met de kinderen hebben we haar ver zorgd. De begrafenis had ze hele maal zelf geregeld. De mis, het prentje, de rieten kist. Het enige dat ze niet had willen regelen was een grafsteen. Ze had wel eens gezegd dat ze graag onder een zwerfkei begraven wilde worden. Deze wens heb ik in ver vulling kunnen laten gaan. Het is prachtig geworden. Zo heeft ze het gewild. Pas na de begrafenis kreeg ik het zwaar. Die stilte in huis. Ze was een ongelooflijk hartelijke vrouw. Ze was altijd vrolijk en stond voor iedereen klaar. Netty had zoveel warmte om zich, ook toen ze zo ziek was. Ik mis haar ontzettend. Maar ik troost me met de gedachte dat ik goed voor haar gezorgd heb. En ik ben ont zettend dankbaar voor de hulp die ik heb gekregen."

Peel en Maas | 2006 | | pagina 28