Stichting Mullai schenkt fietsen 1000 euro voor Jos Arts i Vaarwel juf Henny! 'De harde werkers van de Boerenbond Castenray' "Wij hebben geen moment rust..." Actie voor Malunga Schrijf een brief aan Sinterklaas! VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG TOTALE WINTER-COLLECTIE A PEEL EN MAAS Donderdag 23 november 2006 - Pagina 21 De Stichting Mullai is een nog jonge stichting die zich ten doel heeft gesteld een internaat voor weeskinderen financieel te onder steunen met kleinschalige projec- ten.Afgelopen jaar heeft een kerk- collecte in de gemeente Venray meer dan 3000 euro opgebracht en van dit geld zijn fietsen besteld voor het internaat in Sri Lanka. De stichting heeft de bevestiging binnengekregen, door middel van foto's alsmede door een brief van pastor Robinson, dat de bestelde fietsen in gebruik zijn genomen. De pastor heeft laten weten dat de politieke situatie in het noor den van Sri Lanka inmiddels geës caleerd is en ook het dorp Mulla- tivu getroffen heeft. Er zijn helaas al doden te betreuren ten gevolge van bombardementen, ook onder de weeskinderen waaraan pastor Robinson les geeft, zijn er acht doden gevallen. Door deze oorlogssituatie in het noorden van Sri Lanka is het momenteel erg moeilijk contac ten te leggen met pastor Robin son, internet werkt bijna niet en telefonisch contact is bijna niet te doen, het enige is schrijven en alles versturen per luchtpost wat weer erg lang duurt en ook niet helemaal betrouwbaar is. Ondanks alle grote problemen die nu heer sen in dit gebied blijft men toch optimistisch en geeft men aan erg blij te zijn met de hulp van Mullai. Zaterdag 18 november was de Nederlandse Staatsloterij met 's werelds grootste zandloper op de Grote Markt in Venray. Met deze zandloper begon voor de Staats loterij het aftellen naar de Oude- jaarsloterij 2006. Na het start sein draaide de 4.11 meter hoge zandloper om zijn as en begon te lopen. Voorbijgangers konden bij de zandloper hun geluk beproe ven door het tijdstip te raden waarop het laatste van de 600 kilogram korreltjes door de zand loper zou vallen. Dit keer vielen de laatste korreltjes om exact 45 minuten door de zandloper. Jos Arts uit Venray was de gelukkige en won een geldprijs van maar liefst 1000 euro. Basisschool Antonius in Veulen neemt op woensdag 29 november op feestelijke wijze afscheid van juffrouw Henny Direks, die ruim veer tig jaar op de school werkte en van een welverdiend FPU gaat genieten, 's Morgens zeg gen de kinderen van de school vaarwel tegen de juffrouw, 's middags is er op school een afscheidsreceptie van 16.30 tot 18.00 uur. Na de kweekschool in Venlo begon juf Henny in Veulen op 1 augustus 1965. Zij maakte zeven directeuren mee in haar carrière: de heren Schiks, Beulen, Klaas- sen, van de Brandt, Vedder en Hellegers. De huidige directeur is mevrouw Manders. Toen juf Henny startte waren er vier klassen met zo'n 120 leerlin gen. Er waren hele grote gezinnen in die tijd van tien, twaalf kinde ren en meer! De kleutergroep was nog apart, die is in 1985 pas bij de basisschool gekomen. Langza merhand liep het leerlingenaan tal terug, zelfs naar 28 leerlingen! Opheffing dreigde. Maar gelukkig zijn er toen woningen in Veulen gebouwd. Nu heeft de school 92 leerlingen. Wat juf Henny bijna veertig keer heeft gedaan, is de commu nievoorbereiding. Vorig jaar waren de ouders van de communicanten van dat jaar bijna allemaal oud leerling van Henny. Dat was heel bijzonder! Ook heeft ze, samen met ouders en de carnavalsver eniging Het dartele Veulen, het schoolcarnaval georganiseerd. Daarvoor mocht ze in 2006 de bondsspeld ontvangen. Er is veel veranderd volgens Henny. Toen ze begon kwamen er geen ouders op school. Je ging als leerkracht alléén naar de ouders als er iets mis was! Als leerkracht had je ook geen inspraak in de dingen die op school gebeurden: de directeur bepaalde zelf bijvoor beeld welke methodes er werden aangeschaft. Je had dan ook bijna geen vergaderingen! Dat is nu wel anders: ouders zijn zeer betrokken. Je voelt dat je samen verantwoordelijk bent voor de opvoeding van de kinderen.Als er problemen zijn of dreigen te komen, heb je snel overleg met de ouders. Je spreekt samen over de beste aanpak. Ook met de directie en de collega's heb je veel meer het samen-gevoel: je staat samen voor de veranderingen, je kiest samen nieuwe wegen, nieuwe methodes. Het gevolg is dat je wel veel moet vergaderen. Ook een grote verandering is de bijscholing van de leerkrachten. Je moet meegaan met de verande ringen van de laatste jaren, maar dan moet je ook goed toegerust zijn door bijvoorbeeld op teamni veau cursussen te volgen. Vanaf de grote vakantie in augus tus van dit jaar heeft juf Henny geen eigen groep meer gehad, 's Morgens ondersteunde ze de kinderen doordat ze aan kleine groepjes extra instructie en bege leiding gaf. In de middag was ze in de klas, want alle leerkrachten kregen een dagdeel in de week de ruimte om te werken aan de ont wikkelingen op school. Het werken in de klas en met kleine groepjes vindt juf Henny nog steeds leuk, maar de vernieu wingen laat ze nu verder graag over aan haar jongere collega's. Team, ouders en kinderen zullen haar erg missen, maar gunnen haar graag de vrije tijd die ze nu welverdiend tegemoet gaat. Demonstratie bij Hans van Bree Muziek Tijdens de koopzondag van dit weekend wordt bij Van Bree Muziek de nieuwe Korg PA 800 gedemonstreerd door Kris van LommeiOp zeer jeugdige leeftijd begon deze muzikale duizend poot zijn muzikale loopbaan op te bouwen. Hij volgde notenleer en muziekgeschiedenis,klassiek orgel, slagwerk, blokfluit, harmonie en contrapunt, twee vakantiecursus sen in het Lemmensinstituut en ga zo maar door. Zijn grootste muzi kale verdiensten behaalde hij met zijn orgel. Op twaalfjarige leeftijd wist hij reeds de Belgische titel te behalen in zijn categorie. Nu toert hij door Europa voor Korg. Zon dag is hij te horen bij van Bree Muziek De demo duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Presentatie boek op zaterdag 25 november De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray geeft op zaterdag 25 november een boekje uit met als titel 'De harde werkers van de Boerenbond Castenray'. Het is geschreven door een oud inwoner van Castenray, Toon Kuij- pers uit Horst. Kuijpers was lid van het heemkundig genootschap in Castenray en hij schrijft nog regelmatig verhalen over de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog, de jaren die hij met zoveel plezier in zijn geboortedorp doorbracht. Toon Kuijpers stamt uit de bekende muziekfamilie Kuijpers uit Castenray. Zijn vader en ooms waren koster, koordirigenten, organisten en voorzangers in de kerk en veel van zijn familieleden maakten eertijds deel uit van het gerenommeerde gemengd koor van Castenray. De vader van Toon, Handrie Kuijpers (Kaös Handrie), was naast dirigent en organist de eerste zaakvoerder van de in 1933 opgerichte Castenrayse Boe renbond. Voor 1933 werkten de boerenbonden van Oirlo en Cas tenray nog samen, maar door een geval van onvrede ontstond er een splitsing en gingen beide als zelfstandige organisatie verder. Dit strookte niet met de coöperatieve gedachte die in het begin van de vorige eeuw zo sterk was. Om goedkopere aankoop van grond stoffen te kunnen bewerkstelligen en om betere afzetmogelijkheden te krijgen, werd er juist gezocht naar samenwerking. Door de invoering van kunstmest werden steeds meer woeste gronden ont gonnen en gingen de boeren ook meer voor de markt produceren. Door deze hogere productie was de oprichting van agrarische coö peraties noodzakelijk geworden en hieruit ontstonden de coöpe ratieve boerenbonden en veilin gen. De Castenrayse boerenbond moest aanvankelijk dus de eigen boontjes doppen. Onder voorzit terschap van Petje Steeghs en met de bekwame, dagelijkse leiding van zaakvoerder Handrie Kuij pers ontstond er vanaf 1933 een gestaag groeiende omzet. Het was hard werken in die tijd en voor zaakvoerder en bestuur was het een periode die niet geheel zon der zorgen verliep. De grote bloei kwam pas na de Tweede Wereld oorlog. De omzet steeg explosief en de winstcijfers strekten tot grote tevredenheid bij het bestuur en de leden. De Castenrayse Boerenbond kwam nu echt tot ontwikkeling en dit bood werk gelegenheid aan meer dan tien inwoners van het dorp. Vooral de mannen die in het pakhuis werk ten, hadden het niet gemakkelijk, omdat in die tijd nog veel zwaar werk met de hand gebeurde. Zak ken van vijftig kilo versjouwen was bijvoorbeeld heel normaal. Maar ook de mensen die op kan toor werkten, hadden hun handen Medewerkers van de Boeren bond Castenray bij de vrachtwa gen van Joosten Transporten uit Oirlo.Vl.n.r.Sjeng CoxToon Kuij persJan Joosten en Wiel Jacobs. Op de wagen zit Teng Vollenberg. meer dan vol. Echter, zonder een onvertogen woord deed ieder zijn of haar werk. Het door Kuijpers geschreven boekje is dan ook een eerbetoon aan al deze 'harde wer kers van de Boerenbond Casten ray'. Ook Toon zelf maakte enige tijd deel uit van deze werkers en hij schreef dus deels uit eigen ervaring. In 1972 wisten de Boeren bonden van Castenray en Oirlo elkaar toch weer te vinden en zo ontstond de VOF Oirlo/Casten- ray. Door schaalvergroting van de agrarische bedrijven werd gezocht naar nog meer mogelijkheden tot samenwerking en in 1974 sloten zich ook de Boerenbonden van Blitterswijck, Meerlo en Swolgen aan en zo ontstond de VOF SaWe- Co. In 1979 gingen de vijf dorpen over tot de oprichting van een centrale aankoopvereniging en daaruit ontstond CAV SaWeCo, dat heden ten dage uitgegroeid is tot een bloeiende megaorganisatie die een sterke positie inneemt in de regionale agrarische sector. Maar dat de organisatie niet alleen maar aan winst maken denkt, moge blijken uit het feit dat ze de leef baarheid in de dorpen een warm hart toedraagt. Veel verenigingen worden bij projecten financieel ondersteund door SaWeCo. Ook het boekje dat op zaterdag 25 november gepresenteerd wordt, is mede mogelijk geworden door een financiële bijdrage van SaWeCo BV De presentatie vindt plaats op zaterdag 25 november in gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Het programma begint om 14.00 uur met de ontvangst. Daarna is er een welkomstwoord door Jan Strijbos, voorzitter van de Stichting Heemkundig Genoot schap. Om 14.30 uur is er een dia lezing door Toon Kuijpers over het werk bij de Boerenbond en om 15.15 uur volgt de presentatie van het boekje De harde werkers van de Boerenbond Castenray. Daarna is er nog een gezellig samenzijn met muziek tot 16.15 uur. Het eerste exemplaar van het boekje wordt overhandigd aan Wiel Jacobs, de oudste nog in leven zijnde oud-werknemer van de boerenbond. Voor de muzi kale opluistering zorgt een trio samengesteld uit de muziekgroep Puur Puree uit Venray. Het trio bestaat uit Mirjam Aarts (zang/ gitaar/accordeon), Frank Raate land (zang/gitaar/banjo) en Joep Verstappen (zang/gitaar). Bij de presentatie is iedereen van harte welkom. Aanmelden voor vrijdag 24 november via tel. (0478)571677 of per email jan. strijbos@hetnet.nl. Doe mee met de kleurplatenactie! Sinterklaas komt naar de schouwburg "Hij komt, hij komt. Die lieve goede sint." Het is echter een hele tijd geleden dat hij naar Schouwburg Venray is geko men. Anne-Christine Liebrand, directeur van de schouwburg, vond het de hoogste tijd om dit te veranderen. Ze zocht de goede man op. Maar liefst drie keer staat de goed heiligman nu in een uitverkochte voorstelling, samen met de Ven- rayse groep Oewiee op de plan ken. Wat de bezoekers allemaal te wachten staat, blijft natuurlijk nog een verrassing, maar dat het gezel lig wordt, staat vast. De aanvragen voor kaartjes blijven bij de thea terkassa binnenstromen. Er is zelfs besloten om een vierde voorstel ling te geven om zoveel mogelijk kinderen de kans te geven deze lieve sint te bewonderen. Deze voorstelling staat gepland op zon dag 3 december om 13.00 uur. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Om alle kinderen van de gemeente Venray alvast warm te laten draaien voor het heerlijk avondje, werd er een Sinterklaas kleurplaat ontworpen. Door ver spreiding van Periodiek, viel er bij elk huishouden in de gemeente Venray een kleurplaat in de bus. De opdracht was heel simpel. "Kleur de kleurplaat in en lever hem bij Schouwburg Venray in voor 25 november en maak kans op leuke prijzen!" Een zeer een voudige opdracht met geweldige resultaten. De meest prachtige creaties zijn al ingeleverd en ze blijven bij de schouwburg bin nenstromen. De medewerkers zijn druk bezig alle kleurplaten ten toon te stellen aan de voorzijde van de schouwburg. "Als alle kin deren zo ijverig blijven kleuren, weet ik niet of we wel genoeg ruimte hebben om ze allemaal op te hangen!", aldus Yvonne Martens van Schouwburg Venray. Kinderen van alle leeftijden kleuren er dus vrolijk op los. De wedstrijd is nog niet afgelopen, dus iedereen maakt nog kans. Wil je meedoen maar heb je nog geen kleurplaat? Geen probleem. Ze zijn op te halen bij Boekhandel Van den Munchkof, Reisbureau Vice Versa, Nimco House of Shoes en natuurlijk bij Schouwburg Venray. Je kunt de kleurplaat ook downloaden op www.oewiee. nl Zorg wel dat je hem uiterlijk vrijdag 24 november afgeeft bij de schouwburg, want Sinterklaas heeft zaterdag vast de hele dag nodig om alles goed te kunnen bekijken. Zondag 26 november om 14.30 uur komt de goede sint dan hoogstpersoonlijk, in de foyer van de schouwburg, de prijswin naars bekendmaken De intocht door de ogen van de Hoofdpiet met de intocht niets mis te laten gaan. Én dat ik extra goed mijn best ga doen om alle cadeautjes bij de juiste kinderen te bezorgen. Dat vond hij veel belangrijker. Hij zei tegen mij:"Piet, nu je beloofd hebt om zorgvuldiger met andermans spullen om te gaan, heb ik weer het volste vertrouwen in je. Ik was heel even bang dat je dadelijk ook zo slordig met de cadeautjes om zou gaan en daar maakte ik me toch wel oprecht zorgen over!" Die lieve Sint. Ten alle tijden bezig met die lieve kinderen. Maak je dus geen zorgen lieve kinders, jullie cadeautjes komen echt goed bij jullie aan als alles tenminste goed komt met het boek van Sin terklaas Liefs, Hoofdpiet World Art House heeft dit jaar een actie gevoerd om een aids- wezenschool in Zimbabwe te helpen. Bij een bezoek aan World Art House in Well betaalt men geen entree, maar staat er een koespaarpot voor goede doelen. Rotary club Venray was dit jaar op een bedrijfsbezoek bij World Art House en zij vonden dit een goed initiatief. Het sprak de leden aan dat het een een op een actie was. Geïnitieerd door de kun stenaar Gedion Nijanhongo uit Zimbabwe welke op deze bijeen komst de erbarmelijke situatie van de Malunga school aan de orde stelde. De school zet zich in voor aidswezen om deze te voeden en basisonderwijs te geven. De school heeft nagenoeg niets. De kinde ren krijgen onderwijs onder de bomen en enkele vrouwen koken voor deze kinderen om ze tenmin ste een goede maaltijd per dag te geven.Aidswezen is een probleem in Zimbabwe. Door de erbarme lijke economische situatie kun nen families vaak niet voor deze kinderen zorgen. Op de Rotary bijeenkomsten gaat elke keer een goede doelen potje voorbij. Samen met de koespaarpot van World Art House is een bedrag van vijfhon derd euro bijeengebracht. Nor- bert Simons en Hermien Esselink welke de galerie beheren gaan dit geld in januari persoonlijk over handigen aan de Malunga school in Zimbabwe. Tot 20 december is er in World Art house een exposi tie van werken uit eigen collectie van kunstenaars Nic Jonk, Karei Appel, Jan Cobbaert, Baukje Zijl stra, Michel van Overbeeke, Luis Fileer, Reinhoud, Sietse Wiersma, Leentje Linders en andere beken de kunstenaars. Een belangrijk deel van de ver koop van deze werken gaat ook aan de Malunga school voor aids wezen. De expositie is geopend van woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur aan het Elsteren in Well. Sinterklaas heeft in samenwer king met Peel en Maas een eigen e-mailadres geopend waarop de kinderen uit Venray met speci fieke vragen terecht kunnen. Heb ben jullie vragen of willen jullie een brief schrijven aan de sint?, dan kun je die via mail stellen en sturen naar sinterklaas@vanden- munckltof.nl. Voor de goede orde, jullie verlanglijstjes mag je nog gewoon in de schoen doen! De komende weken zullen wij de leukste brieven en vragen aan Sinterklaas publiceren in Peel en Maas. Brief van Femke Live sinterklaas, Sinterklaas bij House of Shoes Alle kinderen mogen bij House of Shoes vanaf woensdag 29 november tot en met vrijdag 1 december hun schoen zetten. Ze mogen daar ook een tekening of een knutselwerkje bij doen, voor zien van naam, adres en leeftijd. De Knutselpiet komt alle teke ningen en knutselwerkjes bekij ken. Op zaterdag 2 december om 15.00 uur kunnen alle kinderen de gevulde schoentjes weer op komen halen en wordt de mooiste tekening of het mooiste werkje met een extra sinterklaascadeau tje beloond. Sinterklaas in het Brukske Sinterklaas en zijn Pieten komen op zaterdag 25 november om 10.30 uur op bezoek in wijk- gebouw De Kiosk in de wijk ët Brukske in Venray. Aanvang 10.15 uur. De kinderen die door middel van een formulier zijn opgegeven ontvangen van Sinterklaas een verrassing. ik had in mijn schoen een brief je, gestopt. En daar stond in dat ik dit jaar als ik op de dagen smid- dags, niet naar school hoef. Wil ik super graag zwarte piet worden, want coole piet was vannacht bij ons geweest om de schoenen te vullen en hij had de brief gezien en hij had terug geschreven dat ik het aan u moest vragen sinter klaas. heel veel groetjes Femke Borghs. Lieve Femke, De Peel en Maas-meneer heeft mij jouw mailtje doorgestuurd. Coole Piet had je eigenlijk met een even uit moeten leggen hoe je Zwarte Piet kunt worden, maar die had het natuurlijk te druk met boeven vangen. Je hebt het natuurlijk wel gehoord, alle tekeningen weg en zelfs de nieuwe postzakken zijn nu gestolen. Sinterklaas is zo verdrietig, zo erg dat er af en toe een traan in mijn baard rolt. Maar Femke, jouw vraag maakt mij heel blij! Fijn dat er kinderen zijn die graag Zwarte Piet willen worden. Zoals je vorige week in de Peel en Maas hebt gelezen, heb ik meer dan duizend Zwarte Pieten en die hebben allemaal op de pie- tenschool gezeten. Om op deze school te komen moet je eerst de basisschool af maken. Dus als je in groep acht zit, mail me dan nog even en ik zorg dat je een plaatsje krijgt op de enige echte pieten- school. Maar het is natuurlijk wel slim dat als je 's middags niet naar school hoeft flink te oefenen. Want van het zwarte piet spelen kun je een hele boel leren. Femke, misschien kom ik je voor mijn verjaardag nog wel ergens tegen. Sinterklaas "Gaat alles van een leien dakje of gaat er weer iets mis?" Dat blijft ieder jaar door onze hoofden spo ken. Natuurlijk ook door dat van mij Hoofdpiet.Wij, de Pieterba zen, hebben geen moment rust tot we zien dat onze lieve Sinterklaas weer veilig voet aan wal zet. Ook dit jaar. Het leek allemaal goed te gaan. Sinterklaas was onderweg naar de Grote Markt en ik zou zijn mijter meenemen omdat hij deze vergeten was. Alles verliep verder zoals het moest. Dat was wel bij zonder eigenlijk, want tot dusver ging er ieder jaar wel iets ver keerd. Het was zelfs droog na een hele ochtend vol plensbuien. En Marterachtigen Kring Venray van het Natuurhis torisch Genootschap in Limburg houdt op donderdag 23 novem ber een dia-avond met als thema Marterachtigen. De avond wordt verzorgd door Bert Morelissen, actief binnen de Zoogdierwerkgroep van het Natuurhistorisch Genootschap. De lezing begint om 20.00 uur en vindt plaats in het Gemeenschaps huis van Oostrum. Het Natuurhis torisch Genootschap in Limburg is bezig met de voorbereiding van een provinciale atlas over het voorkomen van zoogdieren in Limburg. Konijn, haas en ree zijn voor veel mensen nog eenvoudig waar te nemen, maar van een aan tal groepen is dit bijzonder lastig, zoals bij muizen, vleermuizen en marterachtigen. Morelissen is onder andere door zijn hobby in de natuurfotografie intensief bezig met marterachtigen. Ook geïnteresseerde niet-leden zijn deze avond welkom. ondanks die talloze regendruppels waren alle kinderen op het plein aanwezig. Ze hadden zelfs hun ouders meegekregen. Ha! Wat een mooi gezicht, al die opgewonden kindergezichtjes! Wij genieten hier ieder jaar weer van. Sinterklaas had er alle vertrou wen in dat alles goed zou verlo pen. Niets kon deze intocht nog verpesten. Er was best even tijd voor een pleziertje, vond ik. De mijter van de sint stond bij mij, op de Grote Markt, te wachten op de aankomst van onze goede vrind. Wat Sinterklaas niet wist, was dat ik altijd al de wens heb gehad om eens "Sinter-Piet" te spelen. En nu had ik de kans. De mijter van de goedheiligman stond me dan ook heel verleidelijk aan te kijken. Ik wist ook wel dat het niet mocht, maar heeeeeeeeeel eventjes die mijter opzetten kon toch geen kwaad? Alles ging zo goed deze dag! De kinderen zouden ook opletten dat er niets verkeerd zou gaan.Toen hij toch van mijn hoofd af viel en vies werd, kreeg ik het heel benauwd. De kinderen had den me nog zo gewaarschuwd! De Speurpiet kwam met het idee om de mijter in de wasmachine te doen maar dat maakte alles alleen maar erger. De mijter was gekrom pen! Nu zag Sinterklaas direct dat er iets aan de hand was! Gelukkig kon de goede Sint, samen met de kinderen, zijn mijter weer groot toveren en kwant alles goed. Pfff- jeew, daar heb ik toch maar weer geluk gehad! Dat ik het toch weer zover heb laten komen. Dat ik toch weer iets gedaan heb wat niet mocht en bijna de verjaardag van mijn beste vrind verpest heb! Soms kan ik ook zo dom zijn. Ik heb de Sint plech tig beloofd dat ik volgend jaar extra goed mijn best ga doen om De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl 25% KORTING

Peel en Maas | 2006 | | pagina 21