Wanssum krijgt eerste carbidvereniging in Noord-Limburg Subsidieaanvraag voor verenigingen eenvoudiger Onderzoek naar samenwerking Maashavens Buurt is overlast jeugdsoos beu mmm Êilf& BVV'27 herstelt trapveldje Service rubriek M MsaeVeis m PEEL EN MAAS Donderdag 16 november 2006 - Pagina 9 Wanssummer Eric van de Ligt is al een tijdje bezig met de organisatie van de nog op te richten carbidvereniging in Noord-Limburg. Er is links en rechts wel al belangstelling voor. Dat blijkt onder andere uit de vele reacties die Van de Ligt krijgt op zijn website www.vuurwerkencarbid.nl. Tijdens het onlangs aange kondigde nieuwe evenement in Wanssum, Spektakel aan de Maas op 9 december, wordt 's avonds op de oevers bij grand- café De Maashoeve een spec taculaire demonstratie carbid- schieten gegeven. In het midden van de vorige eeuw was het carbidschieten in deze regio ook een traditie tijdens trouwpartijen. Meestal werden de bruiloften toen gehouden in de koeienstal. Als het gelukkige echt paar de kerk verliet en de boerde rij naderde, werd het bruidspaar onthaald met enkele ferme knallen van het carbidschieten. Dat deden de buurjongens met oude melk bussen. In de bodem van de bus werd een gaatje geboord, er werd carbid in de bus gelegd waarop wat water werd gegoten. Dan de deksel op de bus en een vuurtje voor het gaatje houden. Het vrij komende gas ontbrandt, waardoor een druk in de bus ontstaat en de deksel met een enorme knal van de bus wordt gelanceerd. In het oosten van ons land zijn in veel dorpen carbidverenigingen actief. Veelal jonge mannen die geregeld bij elkaar komen om car bid te schieten. Vaak bouwen ze dan grote stellages met twintig of meer bussen en daarna is het knal len geblazen. Diverse verenigingen geven ook demonstraties tijdens grotere evenementen. Dat wil Van de Ligt straks met zijn Noord- Limburgse carbidvereniging ook gaan doen. Demonstraties verzor gen. En hij wil een vereniging die Eric van de Ligt verzorgt een demonstratie carbidschieten met een bal in plaats van een deksel, Vanwege de harde knal heeft hij oorklep pen opgezet. voldoet aan alle voorschriften en veiligheidsmaatregelen. Zo zullen ze in eerste instantie niet schieten met de deksels, maar ze vervan gen door een bal. De knal is net zo hard en een bal vliegt ontzettend ver weg. Sinds kort heeft Van de Ligt in zijn Wanssumse zaak Van de Ligt Allicht naast vuurwerk ook carbid te koop. "De vraag naar carbid is nu al groot", aldus de onderne mer. Zo komen bij het Wanssumse bedrijf en via zijn internetshop ook veel mollenvangers het car bid kopen. Mollenvangers? "Ja inderdaad", legt Eric van de Ligt uit. "Bij de molshoop wordt een gaatje gemaakt waarin de carbid wordt gelegd. Daarop wordt wat water gegoten en wordt het gat gedicht. De mollen bezwijken van de vrijkomende carbidwalm." Gezien de grote interesse voor carbid heeft Eric van de Ligt beslo ten om een Noord-Limburgse car bidvereniging in het leven te roe pen. "Zoiets kun je het beste doen in verenigingsverband. Er mogen geen ongelukken gebeuren en alles moet volgens de regels plaatsvinden. Daarom krijgen straks de leden van de carbidver eniging een cursus. Om mensen die nu al interesse hebben op weg te helpen, heb ik op de website een heuse beginnerscursus voor het gebruik van carbid geplaatst", aldus Eric van de Ligt. Tijdens Spektakel aan de Maas wordt niet alleen een knallende demonstratie gegeven, maar kun nen geïnteresseerden zich ook opgeven als lid van de carbidver eniging. Dansen in 't Brugeind In sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo vindt op zaterdag 25 november weer een gezellige (dans)avond plaats, die in het teken staat van de jaren zes tig en zeventig. Na het succes van de voorgaande edities, deze avond wordt op 25 november alweer voor de derde keer gehouden, zet 't Brugeind voortaan in het voor- en najaar een avond voor de jeugd van toen op touw. Het initiatief voor deze erg gezellige dansavon den lag bij enkele enthousiaste personen, die voor de eerste edi tie een erg geslaagde en drukbe zochte reünie organiseerden. Uit de enquête die onder de bezoe kers werd gehouden, bleek dat er veel interesse was voor een jaarlijks terugkerende dansavond in de stijl van de jaren zestig en zeventig, toen café 't Brugeind dé dansgelegenheid in de regio was. Op zaterdag 25 november zorgt orkest Cobra voor de muziek.Aan- vang: 20.30 uur, entree vijf euro. Vogelmarkt Vogelvereniging de Gevleugel de Vrienden Wanssum houdt op zondag 26 november 2006 weer haar maandelijkse vogelmarkt. Op deze markt kunnen belangstel lenden vogels kopen of te koop aanbieden en tevens is een vogel handelaar aanwezig die zelf ook een grote collectie vogels te koop aanbiedt. Verder kan men op deze markt terecht voor alle vogelbeno digdheden. In de verenigingsbi bliotheek kan men tevens terecht voor het lenen van enkele vogel boeken of video's over vogels. De markt wordt gehouden in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo en duurt van 9-30 uur tot en met 12.00 uur. In verband met de nog steeds drei gende vogelgriep worden op de markt geen kwartels en duiven toegelaten. Voor verdere informa tie, tel: 531221. Eindstraat 12, tel. 581553 Burgemeester en wethou ders van Meerlo-Wanssum wil len het subsidieproces sterk vereenvoudigen. Zij stellen aan de gemeenteraad voor om de huidige subsidieregelingen tegen het licht te houden en daar waar mogelijk drastisch te vereenvoudigen. Wethou der Dickie Minken-Jansen: "Wij gaan het leuker maken én makkelijker!" In opdracht van het college is een onderzoek verricht naar de jaarlijkse subsidies die worden aan de gemeentelijke verenigin gen. Uit de studie blijkt volgens burgemeester en wethouders dat de verenigingen in het algemeen tevreden zijn over de subsidie, maar dat het subsidieproces wel wat makkelijker kan. Het college is het daar mee eens en stelt de raad voor om te gaan werken met waarderingssubsidies, daar waar dat mogelijk is. De bedoeling is dat de verenigingen veel minder formulieren hoeven in te vullen, slechts een keer per vier jaar een uitgebreidere aanvraag. De andere jaren volstaat een korte aanvraag- brief. Ook krijgen de verenigingen eerder zekerheid. Al voordat het jaar begint, valt er een beschik king in de brievenbus waarin het subsidiebedrag voor het komende jaar wordt gemeld. Het college geeft hiermee handen en voeten aan zijn collegeprogramma. Daar in is opgenomen dat het aantal regels met 10% verminderd moet worden. Daarnaast stelt het col lege voor een subsidieplan op te stellen om gericht aan te sturen op belangrijke doelstellingen. "Als wij bijvoorbeeld de samenwer king tussen verenigingen willen stimuleren, dan wordt daar een plan voor geschreven. Vervolgens stellen wij geld beschikbaar om deze doelstellingen te bereiken", aldus wethouder Minken-Jansen. De raad neemt een besluit over dit voorstel op 18 december. Sjek Wilmsen voorzitter De Wiendbuul Tijdens de ledenvergadering van carnavalsvereniging De Wiendbuul is de nieuwe voor zitter bekendgemaakt: Sjek Wilmsen. Hij volgt Jan Deenen op die zes jaar voorzitter was van De Wiend buul. Sjek was in 2004 prins car naval bij carnavalsvereniging De Wiendbuul. Hij was in vroegere jaren een getalenteerd voetbal ler bij onder andere Volharding en SV Wanssum/SV United en is getrouwd met Marlies Theunissen. Samen hebben ze een kind. Sjek is werkzaam bij profiel- en plaatwal- serij Kersten Europe in Wanssum. Zaterdagavond 18 november om 20.11 uur zal hij als nieuwe voorzitter het carnavalsseizoen in Wanssum openen met het Wiend- buulebal in De Zandhoek. Prins Frans IV (Gielen) zal tijdens deze avond aftreden als jubileumprins (5 x 11). Tevens zal de nieuwe prins van De Wiendbuul bekend worden gemaakt. Aanvang Wiend- buulebal: 20.11 uur. Entree gratis. De gemeenten Venray en Meer lo-Wanssum willen onderzoek doen naar een goede samenwer kingsstructuur voor de Maasha vens in Venlo, Wanssum en Heijen. De gemeenten hebben een ver zoek aan de Regio Venlo gedaan om dit onderzoek uit te voeren. Zowel in Meerlo-Wanssum als in Venray is men van mening dat de toekomst van de haven van Wans sum niet los kan worden gezien van de economische ontwikke ling in de hele regio. Dat geldt ook voor de barge-terminal in Venlo en de haven in Heijen. Daarom stellen beide gemeenten voor om onderzoek te doen naar mogelijke samenwerking. Wethouder Bete- rams: "Wat ontbreekt, is samen werking tussen de drie havens. Elke haven heeft eigen plannen zonder dat daarbij veel rekening wordt gehouden met de ontwik keling elders. Wij denken dat intensieve samenwerking tussen de havens van Venlo, Wanssum en Heijen op alle drie een positieve invloed heeft en daarom ook veel beter is voor de regionale econo mie." De gemeenten Meerlo-Wans sum en Venray werken al enige tijd samen aan de ontwikkeling van de haven van Wanssum. De haven vervult een belangrijke functie voor bedrijven in de regio Venray. Vooral de containerover slag is de afgelopen jaren explo sief gegroeid. Ook uit onderzoek van de provincie Limburg en TNO (2005) blijkt dat binnenhavens van groot belang zijn voor de regi onale economie. Het bestuurlijk overleg van de regio spreekt zich binnenkort uit over het verzoek van beide gemeenten. De buurt is de overlast beu. Vernielingen, lawaai op straat na sluitingstijd, verkeerd geparkeerde auto's en brom mers, rommel in tuinen en op straat: de omwonenden van de jeugdsoos aan de Maasweg in Blitterswijck willen dat soos Domus Juvenicis Mosae, kort weg DIM, haar verantwoor delijkheid neemt, zich aan de gemaakt afspraken houdt en maatregelen gaat treffen om de hinder voor de buren bin nen te perken te houden. Don derdagavond vindt op verzoek van de buurt in de soos een spoedoverleg plaats tussen de omwonenden en het bestuur en de begeleidingscommissie van DIM. Het jeugdhuis aan de Maas biedt sinds maart 2005 een onderko men aan jeugd van 12 tot 21 jaar uit Blitterswijck en uit andere dor pen binnen de gemeente Meerlo- Wanssum. De jongeren worden in de soos vermaakt met allerlei ver schillende in- en outdooractivitei- ten. De buren ageerden lange tijd tegen de komst van de jeugdsoos aan de Maasweg, omdat ze het scoutinggebouw bij het voetbal veld buiten het dorp een betere locatie voor een jeugdsoos vinden en vreesden voor overlast van jon- Afgelopen weekend werd een heg bij een van de buren door de jongeren vernield. geren. Die vrees blijkt nu gegrond, vinden de omwonenden, want anderhalf jaar na de opening van de soos loopt de hinder als gevolg van de groeiende populariteit van de jeugdsoos volgens hen de spuigaten uit, vooral op de druk bezochte vrijdagavond. De omwonenden, die vinden dat de afspraken die in een con venant zijn vastgelegd niet vol doende nageleefd worden, wil len vooral dat het toezicht op straat verbetert en dat er camera's komen om de buiten rondhangen de jeugd in de gaten houden. Maar volgens Dennis Sanders, bestuurs lid van DIM, hangen die camera's er al een tijdje. Hij is op de hoogte van de klachten van de buurt. "Ja, die zijn de laatste tijd toegenomen nu het langzaam drukker wordt in de soos. We nemen ze serieus en gaan donderdag bekijken of we er samen uit kunnen komen." Het bestuur en andere vrijwil ligers van de Blitterswijckse voet balvereniging BW'27 zijn inmid dels gestart met de renovatie van het trapveldje. De ballenvanger is voorzien van een degelijk hek werk en vorige week zijn de twee oude stalen doelen vervangen door veilige vaste doelen. In samenwerking met de dorps raad, scouting De Meuleberg en BW is een totaalplan voor herstel van dit algemeen toegankelijke speelveldje ontwikkeld. Het plan voorziet verder in het herstel van het hekwerk, renovatie van de grasmat en goede parkeervoor zieningen voor de sportaccom modatie en het scoutinggebouw om te voorkomen dat auto's het trapveldje op kunnen rijden en de grasmat beschadigen. De onder houdsploeg van BW, die tevens zorgt voor de perfecte staat van de Blitterswijckse sportaccom modatie, verricht ook het onder houdswerk voor het trapveldje. Voor het totale herstelplan van het trapveldje hebben de initia tiefnemers ruim 10.000 euro bij elkaar gekregen. De renovatie wordt gesteund door de provin cie Limburg, Rabobank, Fundatie van de Santheuvel Sobbe, VSB- Bank en de gemeente Meerlo- Wanssum. Tevens nemen BW'27 en scouting De Meuleberg een deel van de projectkosten voor hun rekening. De renovatie van de grasmat wordt in het nieuwe voorjaar uitgevoerd. Wanneer die gereed is,, beschikt Blitterswijck over een trapveldje dat voldoet aan de huidige veiligheidseisen en door de vutters van BW in topconditie wordt gehouden.De renovatie van trapveldje is het laatste project waarvoor gebruik gemaakt wordt van het fonds van 20.000 euro dat de Rabobank aan Blitterswijck beschikbaar heeft gesteld voor algemene leefbaar heidprojecten na sluiting van haar filiaal aan de Kerkstraat. Op advies van de Dorpsraad Blitters wijck is dit fonds besteed aan een nieuwe geluidsinstallatie voor het gemeenschapshuis (10.000 euro), de inrichting van het jeugd- en jongerencentrum DIM (7.000 euro), de aanleg van een jeu de boulesbaan door de KBO (1.500 euro) en de renovatie van het trapveldje door BW'27 en scou ting (1.500 euro) Woninginbraak Bij een inbraak in een huis aan de Ger Wijnhovenstraat inTienray zijn zondag een onbekend geld bedrag, sieraden en een televisie buitgemaakt. De daders sloegen tussen 16.00 en 19 00 uur hun slag. Ze liepen via het plat dak naar de achterkant van het huis en wisten daar een raam te forceren. Kerstshow Meerlo Anneke Peters opende een jaar geleden haar winkel aan de Meer- lose Hoofdstraat: Bloemsierkunst Anneke. De eigenaresse kijkt tevreden terug op het afgelopen jaar. "We hebben goed gedraaid en ik ben heerlijk creatief bezig geweest", zegt ze enthousiast. Het afgelopen jaar heeft Bloemsier kunst Anneke een leuke klanten kring opgebouwd. Bij gelegenheid van haar eenjarig bestaan houdt Anneke Peters op 17 en 18 novem ber een kerstshow in en voor haar winkel. De titel van deze show is: Natuurlijk winter. Het is de bedoe ling dat de bezoekers in haar win kel de kerstsfeer komen proeven. Ze zal veel specifieke kerst stukken maken, kerstboeket ten en natuurlijk worden door Anneke Peters allerlei attributen uitgestald die de kerstsfeer mede bepalen. De open dag is vrijdag 17 november van 9-30 tot 21.00 uur en zaterdag 18 november van 9-30 tot 16.00 uur. Ook op zondag 19 november is Bloemsierkunst Anneke van 11.oo tot 16.oo uur geopend. Dorpsraad Tienray De dorpsraad van Tienray ver gadert op maandag 20 november in Dienstencentrum Zonnehof in Tienray. Aanvang: 20.00 uur. Agenda: opening, notulen vorige vergadering, actielijst, DOP, leef baarheid, ruimtelijke ordening, varkensstallen aan Tienrayseweg, rondvraag, afsluiting. Kijk ook op de internetsite: www.dorpsraad- tienray.nl Oude foto De oude dorpskern van Blitters wijck omstreeks 1910 met links cafe De Swart en rechts de oude zaal van de familie Goossens. De zaal is later door brand verwoest. Rechts is nog net het muurtje te zien dat rond de kerk is gebouwd. Midden op het dorpsplein staat een grote boom. Daaraan werden folders en affiches met punaises bevestigd. Ook hingen de dorpsbe woners er briefjes aan waarop het vee te koop werd aangeboden. Dorpsgezicht Blitterswijck Kerkstraat omstreeks 1910. Foto Jos Drissen, Well. Kent u de perso nen die op de foto staan? U kunt hun namen doorgeven aan de heemkundevereniging, contact personen^. Snellen, tel: 692196 of A, Jacobds, tel: 692526. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. mm. Êjreei uit Blitterswijk Meerlo-Wanssum Groet uit Blitterswijck

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9