Verkiezingsdebat in De Witte Hoeve Verlies NLW 1,3 miljoen euro SP past zich niet aan Nationale spreekbeurt Regiotaxi ingeperkt Zilveren erespeld pater Cox Nieuwe impuls landelijk gebied Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 16 november 2006 - Pagina 5 Nieuwe vervoerder Veolia zet in op bus en trein Rijk trekt zich terug, provincie neemt regie over Elianne Sweelssen: "Ons eerste begrotingsdebat viel tegen" De bekende Limburgse pater Martin Cox (84) heeft afgelopen zaterdag tijdens de Martinusdag in Steyl de zilveren erespeld van de Stichting Sint Martinus ont vangen. De door edelsmid Hay Reijnders uit Broekhuizenvorst speciaal gemaakte speld werd hem opgespeld door bestuurslid Ted Raedts-Thomassen uit Deurne van de Sint Martinusstichting. Pater Cox kreeg deze onderscheiding voor zijn vele goede en inspirerend werk voor de straatkinderen in Rio de Janeiro. Hij was begin jaren tachtig de eerste die met een opvangcentrum startte voor straatkinderen in Rio de Janeiro. "Als we de kinderen niet van de straat halen is er nog maar een lot voor hen weggelegd: ze gaan onherroepelijk dood of worden vermoord", aldus pater Cox afgelopen zaterdag."Dankzij het werk van de Stichting Sint Martinus hebben we vele kinderen kunnen redden." In Rio de Janeiro heeft hij aan de Bestuurslid Ted Raedts-Thomassen speldt de erespeld van de Martinusstichting op bij pater Martin Cox. wieg gestaan van de organisaties Sao Martinho enAMAR. Hij is nog altijd nauw betrokken bij het straatkinderenwerk in Rio. De Limburgse missionaris is in Treebeek (Zuid-Limburg) geboren en groeide op in Deurne. In Noord-Limburg is de pater bekend vanwege de vele acties die de afgelopen jaren zijn gehouden en de activiteiten van de bestuursleden Ber nard Ruyten uit Venray en René Poels uit Meerlo. Pater Cox vierde zaterdag op bescheiden wijze zijn vijftigjarig priesterjubileum. De Martinusdag wordt tweejaarlijks gehouden voor donateurs en sympathisanten van de straatkinderenprojecten en de acties van de Stich ting Sint Martinus. Meer info: www.sintmartinus.newsman.com Vrijdag 17 november vindt in De Witte Hoeve een verkie zingsdebat plaats tussen twee kandidaat-Kamerleden. Frans Weekers (WD) uit Weert en Lia Roefs (PvdA) uit Bergen zullen met elkaar over diverse onder werpen de strijd aanbinden. Beide kandidaten staan op een verkiesbare plaats voor de komen de Tweede Kamerverkiezingen en zullen bij hun werkzaamheden in Den Haag, zoals zij dat in het verleden ook gedaan hebben, de belangen van onze regio actief mede behartigen. Het debat vindt plaats aan de hand van een aan tal stellingen,waarmee zowel de debaters als de overige aanwezi gen zullen worden geprikkeld. Ike Busser, fractievoorzitter van de gemeenteraadsfractie van Samen werking Venray, zal het debat lei den. Mr drs F.H.H. (Frans) Weekers werd op 17 oktober 1967 in Weert geboren. Hij studeerde financiële economie en Nederlands recht aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hij startte zijn poli tieke activiteiten in Den Haag in de periode 1993 tot 1994, toen hij onder meer politiek medewerker was van een Tweede Kamerlid. In 1994 maakte Weekers een over stap naar de advocatuur. Tegelij kertijd was hij van 1994 tot 2003 lid van de gemeenteraad in Weert. In diezelfde periode was hij voor zitter van de WD fractie in die stad. Van 1998 tot en met heden is Weekers voor de WD lid van de Tweede Kamer. Hij bekleedde woordvoerderschappen op het terrein van Sociale Zaken, Volksge zondheid, Justitie en Financiën. Hij is daarnaast voorzitter van MKB- Limburg, en lid van de Raad van Toezicht St.Jans Gasthuis te Weert (verpleeghuizen, verzorgingshui zen en thuiszorg). Lia Roefs werd in Oss geboren op 27 april 1955. Zij is lid van de Tweede Kamer vanaf 27 oktober 2004. De afgelopen jaren was zij onder meer woordvoerder over Monumentenzorg, Verkeersveilig heid Bodemverontreiniging/-sane- ring en onderwijs. In het kader van haar Tweede Kamerlidmaat schap is zij lid van de Nederlandse Taalunie en plaatsvervangend lid van de Beneluxraad. Lia Roefs studeerde van 1967 tot 1973 Sociale Geografie aan de Katholieke Universiteit Nijme gen (Radboud Universiteit). Zij is altijd betrokken geweest bij het onderwijs. Van 1979-2002 was zij op diverse onderwijsinstellingen als lerares Aardrijkskunde werk zaam. In de politiek is zij eveneens geruime tijd actief, onder meer in de periode 1994 tot 2002 als Wethouder Welzijn, Onderwijs en Sociale Zaken in de gemeente Ber- gen.Voorts is zij voorzitter van de PK in Bergen. In Bergen en omgeving is zij voorts bekend als eigenaar van de ReadShop, en bestuurslidmaat schappen voor de A73, Stichting openbaar onderwijs, WSNS Land van Cuyk De zaal gaat open om 20.00 uur en het debat vangt aan om 20.30 uur. Na de pauze zal de discussie worden gevoed door vragen uit de zaal. Het is nadrukkelijk geen debat voor alleen kiezers van de beide voornoemde partijen. Iedereen is van harte welkom en de bezoekers zullen in de gele genheid worden gesteld ook hun vragen aan de debaters voor te leggen. De NLW Groep, het bedrijf dat in opdracht van acht gemeenten in Noord-Limburg de Wet sociale werkvoorziening (Wsw) uitvoert, krijgt in 2006 voor het eerst sinds de verzelfstandiging per 1 januari 2003 te maken met een financieel tekort. Naar verwachting wordt het jaar 2006 afgesloten met een nega tief resultaat van 1,3 miljoen euro. Bij de gemeenten was bekend dat de NLW Groep in 2006 verlies zou draaien, de omvang is pas in okto ber bekend geworden. Overigens is de situatie bij de NLW Groep niet uitzonderlijk in Nederland: veruit de meeste SW-bedrijven in Nederland hebben met verliezen te maken, vaak al jaren achtereen. Een van de belangrijkste oorzaken voor de problemen binnen de SW- sector heeft te maken met lande lijke ontwikkelingen: het afschaf fen van de korting op loonkosten, de stijging van de loonkosten in verband met de CAO-afspraken en de stijging van de pensioen premies. De stijging van de kosten voor SW-bedrijven als gevolg van deze maatregelen worden maar gedeeltelijk gecompenseerd door de rijkssubsidie in het kader van de Wsw. Daarnaast leidt verande rende wetgeving op het terrein van de sociale werkvoorziening tot een beweging van binnen naar buiten. Deze zogeheten moder nisering Wsw schrijft voor dat zoveel mogelijk burgers met een SW-indicatie in een zo regulier mogelijke omgeving aan de slag moeten. Mede in opdracht van de gemeenten is de NLW Groep al volop aan de slag met deze bewe ging van binnen naar buiten door middel van begeleid werken, indi viduele detacheringen en groeps- detacheringen. Het aanpassen van de kosten van overhead en huis vesting aan deze nieuwe situatie heeft echter tijd nodig. Zolang dit niet gerealiseerd is, zijn het wel kosten die de NLW Groep moet dragen en die niet gecompen seerd worden door het Rijk. Om weer te komen tot een gezonde exploitatie heeft de NLW Groep een saneringsplan opgesteld dat moet leiden tot een positief finan cieel resultaat in 2008. Daarnaast wordt vanuit de gemeenten geke ken naar wat zij bij kunnen dra gen aan het weer gezond maken van de NLW Groep. Daarbij wordt ook nadrukkelijk gekeken naar de gevolgen van de modernisering Wsw (treedt per 1-1-2008 defini tief in werking) voor gemeenten, het werkvoorzieningschap en de NLW Groep. De SP zal zich niet aanpas sen aan de manier waarop de bestaande partijen in de Venrayse gemeenteraad al jarenlang politiek bedrijven. Tijdens de begrotingsbehan deling oogstte de nieuwkomer nogal wat kritiek. "Wij doen het op onze manier of men dat nu leuk vindt of niet", zegt raadslid Elianne Sweelssen. In maart 2006 maakte de SP met twee zetels haar debuut in de gemeenteraad. De nieuwkomer kijkt onbevangen naar de heersen de vergadercultuur.Als enige keur de de oppositiepartij de begroting af. "Ons eerste begrotingsdebat viel tegen. Als je het niet met het Venrayse Avond Veldeke Venray houdt op dins dag 21 november vanaf 19-30 uur voor het zeventiende achtereen volgende jaar de Venrayse avond in De Witte Hoeve in Venray. Deze inmiddels traditionele avond mag zich steeds weer verheugen in een grote belangstelling in Venray en omgeving. Ook dit jaar heeft Veld eke Venray een mooi en uitgebreid programma kunnen samenstellen met verschillende nieuwe ele menten. Zang, voordracht, kijken, luisteren en lachen zijn de ingre diënten van deze avond. In een gemoedelijke sfeer worden een tiental optredens verzorgd door ruim dertig deelnemers. De pre sentatie, in de Venrayse taal, is in vertrouwde handen van Frits Bas ten, waarbij Ad Haans de deelne mers muzikaal gaat ondersteunen en begeleiden. De finale van het programma is om ongeveer 22.30 uur. Er worden deze avond radio opnames gemaakt door Omroep Venray, die veelal te beluisteren zijn op één van woensdagavonden rond 20.00 uur in het programma t Venrods Ketierke van Liesbeth Lucassen. Beroving De politie onderzoekt een bero ving die in de nacht van maan dag op dinsdag plaatsvond op de Henri Dunantstraat. Daarbij werd een 26-jarige jongen uit Venray onder andere van zijn fiets, rug zak en portemonnee beroofd. Dat gebeurde omstreeks vier uur toen het slachtoffer richting Oostrum fietste.Ter hoogte van het viaduct zag hij enkele jongens staan. Toen hij hen voorbij reed kreeg hij een klap en raakte enige tijd buiten bewustzijn. Op het moment dat hij weer bijkwam bleek dat hij beroofd was. Het slachtoffer liep hoofdletsel op en heeft zich onder doktersbehandeling gesteld. beleid eens bent, hoe kun je dan toch de begroting, die dat beleid moet betalen, goedkeuren?vraagt Sweelssen zich af. De SP vindt dat er te veel geneuzeld wordt over 'onbenulligheden'. Als voorbeeld haalt ze aan het gepraat over de lichtsterkte van de lantaarnpalen in het buitengebied ten opzichte van de bebouwde kom. De SP hield zich bewust buiten de dis cussie. "Als we daar tien minuten over moeten praten, dan zijn we ver weggezakt. Op dat moment is voor ons de tijd gekomen om onze biezen te pakken en uit de raad te vertrekken." De SP wil het dolgraag hebben over - in haar ogen - veel belang rijkere onderwerpen. Zoals over wachtlijsten voor een betaalbare woning of de WMO en de proble men die daardoor gaan ontstaan. "Wij willen het ook hebben over de machtsongelijkheid in Venray." Het is de SP een doorn in het oog dat burgers met veel pijn en moeite iets aan hun woning mogen veranderen, terwijl de Tegelijk met duizenden kinde ren in heel Nederland, houden de leerlingen van de basisscholen in Venray, Ysselsteyn, Veulen, Mer- selo, Castenray en Geijsteren een spreekbeurt over de rechten van het kind. Maandag 20 november is de Internationale Dag voor de Rechten van het Kind. Deze edu catieve actie zorgt ervoor dat kin deren zich bewust worden van de rechten van het kind. Dit jaar staat het recht op zorg en bescherming centraal, hierbij krijgen preventie en bestrijding van aids en HIV besmetting bij kinderen nu extra gemeente geld uittrekt en mede werking verleent aan de verplaat sing van een illegaal racecircuit. De partij vindt het ook absurd dat daarvoor tijdens de raadsver kiezingen een duur referendum is gehouden. Sweelssen: "Wij willen het heb ben over een fatsoenlijk jeugdbe leid. Waar geen halve maar ander halve maatregelen voor moeten komen. Al is het maar om de ereschuld een beetje in te lossen van het non-beleid van de laatste jaren." De SP ergerde zich vorige week dinsdag aan de 'doorzichtige politieke spelletjes'. "Daar doen wij niet aan mee", zegt Elianne Sweelssen stellig. De partij vindt het opvallend dat amendementen en moties van de twee grote coa litiepartijen CDA en PvdA zonder slag of stoot werden aangenomen. Terwijl die van Lokaal Aktief en van de oppositie naar de prullen bak werden verwezen. "Wij snap pen dus ook niet dat Lokaal Aktief nog in het college blijft zitten." aandacht. Als men weet dat er elke dag 1000 kinderen jonger dan vijftien jaar sterven aan de gevolgen van aids, dan is duidelijk dat dit onderwerp alle aandacht nodig heeft. De najaarscampagne van Unicef is hier nu op gericht. Unicef Nederland wil via de nati onale spreekbeurtactie kinderen informeren over de rechten van het kind in het algemeen. Speciale aandacht is er dit jaar voor Mozam bique, een land dat geteisterd wordt door aids met als gevolg dat vele kinderen alleen komen te staan, met alle gevolgen van dien. Vanaf zondag 10 december verdwijnt de bekende Deeltaxi en wordt vervangen door de nieuwe Regiotaxi. Dit is een van de vele veranderingen die in het openbaar vervoer op stapel staan. De Franse vervoerder Veolia neemt in de hele provincie het stokje over van Hermes. Een paar weken voor de wisseling van de wacht, bestaat er nog veel onduidelijkheid. Dat bleek maandagavond tijdens een informatieavond in De Witte Hoeve. Projectleider Chrit Wolfhagen van de Regiotaxi legde uit dat de opzet van Veolia is dat zoveel mogelijk mensen gebruik gaan van bus en trein. Er komen meer bushaltes bij want ieder dorp van 400 inwoners of meer krijgt een busstop. De bussen gaan langer - van 's ochtends zes uur tot twaalf uur 's nachts - rijden en ook fre quenter. Bovendien komt er een optimale afstemming tussen trein, bus en Regiotaxi. Het ging maandag alleen over de Regiotaxi die meer beperkin gen krijgt. Gehandicapten kunnen hooguit vijf zones reizen voor het goedkope tarief van 0,35 euro per zone. Iedere volgende zone gaat 7,50 euro kosten. De andere gebruikers mogen maximaal vijf zones reizen met de Regiotaxi. Daarna moeten ze uitstappen. Het 'normale' tarief wordt verhoogd van 1,25 naar 1,40 euro per zone. Dit betekent dat de passagiers vanuit Venray niet heel ver komen. Want een ritje naar Venlo is goed voor zes zones. Daarom is een uitzondering gemaakt voor een bezoek aan ziekenhuis Viecuri in Venlo. Gehandicapten mogen dan ook de zesde zone afrekenen tegen 0,35 euro. Voor ritreserveringen vanuit heel Limburg komt het nieuwe telefoonnummer 0900-0699- Dit nummer is niet meer gratis en kost het lokale beltarief. "Maar ik moet soms wel een kwartier wachten voordat ik iemand aan de telefoon krijg", merkte een bezoekster op. "Dat gaat me veel geld kosten." Volgens Wolfhagen valt het in de praktijk wel mee. "Gemiddeld nemen we na twintig seconden de telefoon op. 's Morgens kan het inderdaad langer duren omdat het dan drukker is. Maar als u vanaf elf uur belt, daar krijgt u meestal direct iemand aan de lijn." Vanaf 1 december kunnen rit ten via het nieuwe nummer gere serveerd worden. Alle ritten die al geboekt zijn voor de Deeltaxi na 10 december worden uit het systeem verwijderd. "Dus als u de Deeltaxi besteld heeft voor Kerstmis, dan moet u die rit straks opnieuw boeken. Anders staat u met kerst te wachten en komt er niemand." De ophaaltijd kan een kwartier vroeger of later zijn. "Dus als u om elf uur een rit heeft besteld, dan kunt u tussen kwart voor elf en kwart over elf opgehaald wor den", zei Wolfhagen. Nieuw is dat de omrijtijd maximaal een halfuur mag bedragen. Een oudere dame vertelde dat ze voor een rit naar Venlo via Zuid-Limburg gereden was. "Toen heb ik twee uur extra in het busje moeten zitten." Alle vervoerspasjes worden ver vangen. Vanaf 1 december worden de nieuwe passen, die eveneens zonder pasfoto zijn, verzonden. Gerard Remmers, bestuurlid van de ouderenbonden, vindt het geen vooruitgang. "De prijzen worden nu opnieuw verhoogd. De deelname van de ouderen is al met de helft gedaald. En wie kan er 7,50 euro voor een zone beta len? Het gevolg is dat de mensen meer thuis zullen blijven." Wolfhagen reageerde dat de zoneprijs van 1,25 vanaf juli 2003 niet meer verhoogd is. "Het is juist de bedoeling dat de mensen zo veel mogelijk gebruikmaken met het reguliere openbaar vervoer. Er komen niet voor niets betere verbindingen. En we geven ook reisadviezen." De vraag werd gesteld waarom het openbaar vervoer voor oude ren niet gratis is. Volgens Con Cornelissen, van de Regio Noord en Midden-Limburg, kunnen de gemeenten die beslissing zelf nemen. "De gemeenten zullen het dan moeten betalen." Er kwamen enkele klachten uit de zaal. Vooral over de slechte ver binding tussen Venray en Deurne, Helmond en Eindhoven. Ook weten de meesten nog niets over de veranderingen na 10 decem ber. De nieuwe dienstregelingen zijn nog nergens te zien. Ook is er onwetendheid over de nieu we bushaltes. Veulenaar Cees de Vocht merkte op dat in zijn dorp niemand weet dat er straks drie bushaltes komen. Piet Molmans van de Gehandi capten Organisatie Venray pleitte voor betere en goedkope ver bindingen met de ziekenhuizen van Eindhoven en Nijmegen. Een oudere man vertelde dat hij met zijn rolstoel anderhalve meter door de bus was geschoten omdat de chauffeur de rolstoel niet goed had bevestigd. Een bewoonster van de aanleuningen bij Schutters veld heeft al vijf keer tevergeefs op de Deeltaxi gewacht. "Als de chauffeurs niet uit Venray komen, dan weten ze het niet. Ze stop pen aan de Bergweg en rijden dan weer weg." Wolfhagen zei dat er de laatste tijd een tekort aan chauffeurs is. Dat komt ook door de verplichte opleidingen. "Want een chauffeur kan het vervoer maken of breken", aldus de pro jectleider, die zei dat alle busjes worden vervangen door nieuwe. Veolia gaat meer onderaanne mers, de regionale taxibedrijven, inzetten vanwege het tekort aan chauffeurs.Alle busjes, veelal acht- persoonsbussen, zullen duidelijk herkenbaar zijn aan het logo van Regiotaxi Limburg. Op 1 januari 2007 gaat het Investeringsbudget Lande lijk Gebied (ILG) van start. De provincies krijgen voort aan de regie over de inzet van rijksgeld voor doelen op het gebied van natuur, platteland, milieu, landschap, water en recreatie. Het ILG is de groot ste decentralisatieoperatie van de afgelopen jaren. Het gaat niet alleen om een finan ciële vereenvoudiging, maar vooral om een nieuwe manier van werken. Provincies wor den een belangrijke regisseur van projecten in het lande lijk gebied. De provincie gaat intensief samenwerken met gemeenten en waterschappen, het Rijk bemoeit zich niet met de uitvoering. Het ILG is ontstaan omdat de landelijke overheid onvoldoende resultaten kon boeken bij de inrichting van het landelijk gebied. Want er is een te ingewikkeld systeem met teveel regelingen en instrumenten. Om dit te verande ren, is er een betere en een meer slagvaardige sturing nodig. Een belangrijk onderdeel is ook een duidelijke financiering. Het Inves teringsbudget Landelijk Gebied is een budget dat voor meerdere jaren beschikbaar is (2007-2013) en flexibel en zonder schotten tussen de verschillende beleids sectoren kan worden ingezet. Doel van het ILG is dat de pro vincies samen met de gemeenten en waterschappen op een effec tieve wijze de rijksdoelen voor de inrichting van het landelijk gebied realiseren. In het landelijk gebied gebeurt veel. Natuurgebieden wor den aangewezen en aangekocht, de landbouw moet duurzamer en er is een tekort aan waterberging en recreatiegebieden. Maar... het is nu wel erg ingewikkeld. Er is een veelheid aan regels, eisen en voorwaarden ontstaan. Het leidt tot tegenstrijdigheden, te weinig samenhang van projecten en een versnipperde sturing. In juli 2004 hebben Rijk, provincies, water schappen en gemeenten geza menlijk afspraken gemaakt om hier verandering in te brengen. De verschillende potjes die het Rijk nu heeft voor het landelijk gebied worden bij elkaar gevoegd in één budget. Er zijn straks geen afzon derlijke subsidieregels meer. CDA-Statenlid Jan Loonen juicht de nieuwe ontwikkeling toe. Alhoewel er geen extra geld beschikbaar komt. De reeds vast gestelde bedragen voor de Recon structie blijven grotendeels intact. "Het voordeel is dat de taken daar worden neergelegd, waar ze het beste behartigd kunnen worden. Dat is bij de gebiedscommissies van de Reconstructie", zegt hij. Landelijk gaat het om 3,2 mil jard euro voor een periode van zeven jaar. Voor Limburg is 305 miljoen euro beschikbaar. Op 18 december ondertekent gedepu teerde Driessen het convenant met landbouwminister Veerman. De doelen van de Reconstruc tie blijven overeind. Zoals het verplaatsen van intensieve vee houderijen naar betere locaties. De aanpak van het Loobeekdal is volgens Loonen een mooi voor beeld van een integraal project waarbij alle aspecten aan bod komen. Zoals natuur, water, land bouw en woningbouw. "Er is vol doende geld beschikbaar. Door de ontschotting van de middelen is er minder bureaucratie. Dat maakt de uitvoering eenvoudiger. Het is nu aan de gemeenten, de gebieds commissies en de dorpsraden om de kansen te grijpen door pro jecten in te dienen. Vrijdag zitten we met de zes voorzitters van de gebiedscommissies van Noord en Midden-Limburg daarover aan tafel." Loonen is niet geheel ontevre den over de resultaten van de Reconstructie tot nu toe. Naast kleinere projecten zoals de wan- delknooppuntroutes loopt de kavelruil, het project Loobeek dal, beken zijn heringericht, er is grond aangekocht voor de EHS en zijn er inmiddels twee intensieve veehouderijen verplaatst. Pio nier was Derikx in Ysselsteyn en onlangs is de verhuizing van het bedrijf van Gellings van Merselo naarYsselsteyn rond gekomen."En er komen nog meer verplaatstin- gen aan met reconstructiegelden. Er is nog veel werk te doen. Het dreigde te stagneren. De gemeen ten moeten actief aan de slag gaan en niet achterover blijven leunen. Er komen nu meer mogelijkheden. Het betekent een nieuwe impuls voor het landelijk gebied", vindt Loonen Snoeiharde garantie voor een fraaie wintertuin! Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COM FORTABEL WON EN aanpak VAN MIERLO Elke tuin, groot of klein, is gebaat bij goed onderhoud. Rien van Mierlo Tuinen heeft gespecialiseerde groenexperts die zorgen dat uw tuin weer tegen een stootje kan. Van enkel snoeien tot het complete onderhoudswerk. Aarzel niet en bel ons: Noël van Mierlo 0493 314593. I Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593 www.rienvanmierlotuinen.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5