Pluim voor bewoners demobedrijf door onze keukens Laat u inspireren... Verzet tegen oprukkende woningbouw 130 jaar bij Havens Prijswinnaars Hofmans-Hiltho Waals en Winnen presenteren literair fiets boekje 't Platteland wordt Eigen archiefruimte Profiteer nu! Deze 3 keukens tot 70% korting PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 26 oktober 2006 - Pagina 9 Venrayse wijk Brukske werkt aan leefbaarheid Hij vond het een eer, wet houder Hassan Najja (PvdA, leefbaarheid). Hij vond het een eer dat hij gevraagd werd om de manifestatie 'Tien gou den leefregels Brukske' te openen. "Want eigenlijk had den de bewoners van de wijk de opening zelf moeten ver richten. Zij zijn het immers die momenteel ontzettend veel goede projecten organi seren in Brukske", klinkt het bescheiden uit de mond van Najja. Dans, toneel en zang: de tiental len bezoekers van de manifestatie konden zaterdag met eigen ogen zien en met eigen oren horen wat Brukske allemaal aan moois te bieden heeft. Brukske is volop in beweging, meent Najja. "Er zijn momenteel veel positieve initiatie ven aan de gang in de wijk. Initia tieven die niet door de overheid van bovenaf worden opgelegd, maar die zijn opgezet en worden bedacht en uitgevoerd door de bewoners van de wijk zelf. Die burgerinitiatieven vanuit verschil lende hoeken dragen bij aan het verbeteren van het leefklimaat in en het imago van de wijk en dat is een erg positieve ontwikkeling." Afgelopen juni werden de zoge noemde 'Tien Gouden Leefre gels' van Brukske gepresenteerd, regels die zijn gekozen door de bewoners van Brukske zelf en Eindstraat 12, tel. 581553 die vooral naar aanleiding van het vele zwerfafval in Brukske zijn opgesteld. Het project is een initiatief van Netty de Römph, die samen met wijkbewoners het wonen in Brukske nog leuker wil maken. Een halfjaar later blijkt de wijk al een stuk schoner en vrien delijker te zijn geworden. Het pro ject werd vorige week tijdens het landelijk symposium Kan Wél in Den Bosch zelfs als beste gekozen uit 85 bewonersinitiatieven. Om nog meer bekendheid te geven aan de leefregels werd zaterdag een grote manifestatie in de wijk gehouden. Tijdens dat fes tijn waren onder meer optredens en presentaties te bewonderen van een toneelgroep, rappers, een buikdanseres en diverse sportver enigingen. Vrouw met mes bedreigd De politie zoekt getuigen van een bedreiging die dinsdagavond plaatsvond in de buurt van een fietspad aan het Fluitekruid. Daar bij werd een 48-jarige vrouw uit Venray met een mes bedreigd. Dat gebeurde omstreeks negen uur toen het slachtoffer via het Vinger hoedskruid richting het fietspad Fluitekruid fietste. Twee jongens spraken haar aan, bedreigden haar met een mes en vroegen om haar tas. Toen bleek dat ze geen tas bij zich had, lieten de jongens haar weer gaan. Het gaat om twee jongens van ongeveer 15 jaar oud. Een van hen had een getinte huidskleur, hij was ongeveer 1.75 m groot en droeg een spijkerbroek en korte zwarte jas met capuchon en bontkraag. De andere jongen had een blanke huidskleur en was ongeveer 1.60 m groot. De politie vraagt getuigen con tact op te nemen met de basis eenheid Venray via telefoon 0900- 8844. of moeder. Wij waren en blijven van mening dat het een rendabele tak van het bedrijf moest zijn, die een bijdrage levert aan ons inko men." En zo geschiedde. De oude noodwoning, dat naast de boerde rij is gelegen, werd omgebouwd tot een vakantiewoning en de plannen om asperges aan huis te verkopen, groeide uit tot een vol waardige boerderijwinkel met een breed assortiment aan groenten, fruit, zuivel en streekproducten. Dit voorjaar is er een groot terras aan toegevoegd dat fietsers een rust- en schuilplaats biedt. Maar daar houdt het niet op. Het echt paar werkt momenteel hard aan de afronding van een wandelroute over het bedrijf en het uitbouwen van arrangementen voor groepen bezoekers. Hoewel de agrotoeristische activiteiten in toenemende mate een rol gaan spelen op het bedrijf, verloochende het echtpaar hun boerenachtergrond niet. "Juist de combinatie toerisme en recreatie aan de ene kant en het boerenle ven aan de andere kant, biedt een toegevoegde waarde", weet Karin Reintjes. "Nu we ervaring hebben met groepen op het bedrijf, mer ken we pas hoe weinig kennis burgers hebben van de agrarische sector en de werkzaamheden die we verrichten. Daar ligt voor ons een belangrijke taak: informatie geven." Gerrit Reintjes is momen teel bezig met de afronding van een wandelroute over het bedrijf waarbij informatieborden uitleg geven over de teelt van producten en de oogstwijze. Daarnaast kun nen groepen ook onder begelei ding van Gerrit het veld in. Juist dat contact met bezoekers vindt Reintjes waardevol. "Ik wil het boerenleven uitdragen. Daarom geef ik graag uitleg over de rol die een boer speelt in het land schap en de manier waarop wij onze producten produceren." Het komend najaar- en winterseizoen geeft het echtpaar Reintjes tij dens vier bijeenkomsten op hun demonstratiebedrijf uitleg over hun werkzaamheden, de gekozen opzet, de kansen die er liggen voor agrarische ondernemers en de hobbels die zij genomen heb ben en waar ze nog steeds mee worden geconfronteerd. "De erva ringen die wij hebben, zijn nog relatief nieuw en ook wij zijn nog steeds bezig met het op- en uit bouwen van onze activiteiten. De belangrijkste boodschap die wij willen uitdragen is dat aspirant ondernemers goed moeten naden ken over wat ze willen en welk doel ze nastreven. Je steekt er tijd, geld en energie in, zorg er dan ook voor dat zich dat uitbetaalt in een stukje extra inkomen. De combi natie met bestaande agrarische activiteiten biedt daar een uitge lezen kans voor." Gerrit Reintjes is blij met de keuze die hij gemaakt heeft om te starten met een agro toeristische tak. „Dagelijks ben ik nog bezig met mijn bedrijf en daarnaast mag ik doen wat Toon Hermans vroeger ook altijd deed: je eigen levensverhaal vertellen aan bezoekers. En je eigen levens verhaal is het gemakkelijkste ver haal dat er is." Onlangs werd het bedrijf van de familie Reintjes aan de Lorbaan 1 in Veulen door de LLTB commissie agrotoerisme geselecteerd als Limburgs demon stratiebedrijf agrotoerisme. Agrari sche ondernemers die interesse hebben in agrotoerisme kunnen binnenkort een demonstratie bij wonen op dit bedrijf. Vanuit het landelijke LTO project Kwaliteits impuls Groene Recreatie En Agro Toerisme, worden er namelijk zogenaamde demodagen georga niseerd op dit bedrijf. Gedurende een middagdeel krijgt u uitleg over de diverse facetten van het agrotoerisme en uiteraard maakt u uitgebreid kennis met het bedrijf van de fam. Reintjes. De agrotoeristische activitei ten die dit bedrijf aanbiedt zijn te vinden op www.platteland.nu. In totaal zullen er de komende maanden vier demodagen op dit bedrijf gaan plaatsvinden, name lijk op 1 november, 22 novem ber, 13 december en 10 januari. Men kan zich voor een van deze dagen aanmelden bij Arvalis Advies, mevrouw S. Clerx via tel. (0475)355703 of e-mail via sclerx@arvalis.nl. Een schildersbedrijf uit Vierlingsbeek verzet zich met hand en tand tegen woning bouwplannen in de directe omgeving, die een bedreiging zouden kunnen vormen voor de bedrijfsvoering. Volgens de gemeente Boxmeer en de grondeigenaar is die vrees echter ongegrond. Schildersbedrijf Creemers BV is al vele jaren gevestigd aan de Grotestraat in Vierlingsbeek. In de directe omgeving van het bedrijf staan diverse woningbouwplan nen op stapel. Tot ongenoegen van Creemers, want als de nieuw komers straks stankoverlast onder vinden van zijn verfspuitinstallatie kan dat hele vervelende gevolgen hebben voor zijn bedrijf. De ver schillende partijen hebben maan dagmiddag de degens gekruist bij de Raad van State in Den Haag. Niet voor het eerst, want de Raad had al eerder, al dan niet voorlo pig, een streep door de nieuw- bouwplannen gehaald. Daardoor kwam een ander bouwplan aan de Klaphekken op losse schroe ven te staan. Volgens de advocaat van grondeigenares C. Derks, die een zestal huurappartementen aan de Grotestraat wil bouwen, is de situatie echter 'volstrekt onver gelijkbaar'. De woningen aan de Klaphekken zouden immers veel dichterbij komen dan die aan de Grotestraat, waar de VNG-richt- lijn van een minimumafstand van vijftig meter wordt aangehouden. Volgens de raadsman van het schildersbedrijf hangt dat er maar net van af hoe je precies meet. Voor zover hij kan nagaan, komen de nieuwe woningen wel degelijk binnen de zogenaamde hindercir- kel van zijn cliënt terecht. Boven dien zou de verfspuitinstallatie op een andere plaats staan dan de gemeente op grond van de milieu vergunning van het bedrijf aan neemt. Derks' advocaat wees er fijntjes op dat zoiets niet zomaar kan. De woordvoerder van de gemeente trachtte de gemoederen te sussen met de opmerking dat de vijftig metergrens Creemers voldoende garanties biedt. Moch ten er toch klachten komen van de nieuwe bewoners, dan vangt de gemeente de eerste klappen op. Bovendien staan er al in de huidige situatie woningen binnen de hindercirkel. Dat laatste is naar de mening van de tegenpartij ech ter geen geldig excuus om klakke loos bij te bouwen. Afgelopen zaterdag vond bij Restaurant De Vier Linden in Vier lingsbeek de huldiging plaats van een aantal jubilarissen van het veevoederbedrijf Havens. Theo Bos (42 jaar dienstbetrekking, werkzaam als silomeester), Ger rit Litjens (40 jaar, hoofd afdeling graanbewerking), Dave Colin (25 jaar, financiële afdeling) en Henk van den Berg (25 jaar, expeditie) werden volop in de bloemen gezet. Volgens de directie en personeelsvereniging zijn deze medewerkers het beste bewijs dat een actief werkzaam leven vaak hand in hand gaat met een goede gezondheid en de zin om er na zoveel jaren nog steeds een echt feest van te maken. Louis de Klein van Hofmans deelt de prijzen uit (Foto: Berry Poelen) Onder de titel 'Ontdek nieu we dingen, ontmoet nieuwe mensen' is van 6 tot en met 11 oktober in Horst de 11e con sumenten- en bedrijvenbeurs HILTHO gehouden. Dit eve nement is al bijna 40 jaar een begrip in Noord- en Midden- Limburg. Hofmans Cuijk had er een complete showroom ingericht. In die enorme stand kon het publiek niet alleen kennismaken met het fantastische assortiment van Hofmans, maar ook deelne men aan een unieke prijsvraag: raad hoeveel meter er op een uitgestalde rol tapijt zit. Miranda Sijbers bleek over het ware stof feerdertalent te beschikken: haar schatting van 9,84 meter bleek op de centimeter nauwkeurig te kloppen. Daarmee is zij winnaar geworden van een cheque ter waarde van maar liefst 500 euro. Wie tijdens de Hiltho op de beurs of in de winkel van Hofmans Cuijk een aankoop deed, maakte boven dien kans op prachtige prijzen. De familie Kroef uit Overloon kwam als eerste uit de bus. Zij won een luxe stedentrip van vier dagen voor twee personen naar Lon den. Familie Hendriks uit Nijme gen mag met twee personen drie dagen naar Parijs. Brunch voor mantelzorgers Leden van Rotaryclub Venray verzorgen op zaterdag 11 novem ber in het kader van de dag van de mantelzorg een brunch voor mantelzorgers. Deze brunch is bedoeld voor iedereen die op welke wijze dan ook, vaak lang durig, zorg verleent aan partner, ouder, kind, familie of buur. Omdat de mantelzorgers hun belangrijke werk vaak in stilte doen, wil Rota ryclub Venray hen in het zonnetje zetten met een geheel verzorgde brunch. Tijdens deze bijeenkomst kunnen ze ervaringen uitwisselen, elkaar tips geven en elkaar bemoe digen. Het vorige jaar, toen dit evenement voor het eerst werd gehouden, waren de tachtig deel nemers unaniem enthousiast. De organisatie geschiedt samen met het Steunpunt Mantelzorg van Synthese. Tot woensdag 1 novem ber kunnen de mantelzorgers zich nog bij dit steunpunt aanmelden, via tel. (0478)517317. Tijdig ont vangt men een uitnodiging met verdere gegevens over de brunch. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Gehandicapten organisatie De jaarvergadering van Gehan dicapten Organisatie Venray omstreken wordt op maandag 30 oktober gehouden in wijkgebouw De Kiosk in de wijk 't Brukske in Venray. Enkele belangrijke punten op de agenda zijn de deeltaxi die verandert in regiotaxi en de Wet Maatschappelijke Ondersteuning die 1 januari 2007 ingaat.Aanvang 20.00 uur. De jaarstukken liggen vanaf 19-30 uur in het wijkge bouw ter inzage. de COMFORTABEL VJOHEUaanpak Het Literair Café Venray- regio vierde zondag in de openbare bibliotheek in Ven ray zijn derde lustrum. Hoog tepunt daarvan was ongetwij feld de lancering van het zeer handzame boekje 'Op de fiets langs kunst'. De fietsroutes langs Venrayse kunstwerken is een logisch vervolg op de succesvolle poëziewandelrou- tes in het centrum van Ven ray, de bundel die tweeënhalf jaar geleden op de markt ver scheen onder auspiciën van het Literair Café Venray-regio. De bundel - drie-in-een: fietsrou tes, kunstwerken en gedichten- is een niet te versmaden uitnodiging om in en van Venray te genieten. 'Van cultuur en natuur op de fiets door stad en land', aldus de samenstellers van het boekje, Paul Reiniers, Paul van Doesum en Ad Haans. Twee fietsroutes worden beschreven in het boekje door wijken en dorpen langs meer dan vijftig kunstwerken. Met als extra evenzovele toepasselijke gedich ten bijeengezocht door Paul van Doesum enAnton Kroft. Het boek is niet alleen voor fietsers een hebbeding, ook voor Venraynaren en mensen die interesse hebben in het wel en wee van Venray. Je kunt het bij wijze van spreken in de stoel bij de openhaard bekij ken, lezen en ervan genieten. Voor de bezoeker en de lezer is het een ware ontdekkingstocht door Ven ray van vroeger en nu. De foto's in het boekje zijn gemaakt door de leden van de Venrayse Amateur Fotografenverenging. Het geheel is op een prachtige en overzichtelij ke wijze opgemaakt door bureau LEO uit Venray. In de bibliotheek is overi gens zondag ook een expositie Op hometrainers langs de Venrayse kunstwerken(v.l.n.r.) burgemeesterJos Waalsoudprof-wielrenner en schrijver Peter WinnenCo r Ar ts van de Amateur Fotografen Vereniging Venray en Paul Reiniersdie verantwoordelijk voor de samenstelling van het boekje. geopend van het werk van deze Venrayse amateurs met als thema fiets en kunstwerken. De route en de kunstwerken werden zondag op een groot scherm gepresenteerd. Om tel kens een andere beeld te krijgen en de route te vervolgen moes ten burgemeester Jos Waals, oud- profwielrenner en schrijver Peter Winnen, Cor Arts van de Amateur Fotografen Vereniging Venray en Paul Reiniers, die verantwoor delijk is voor de samenstelling van het boekje, een hometrainer bestijgen. Fietsend genoten zij van de beelden en af en toe werd stil gehouden om een gedicht voor te dragen. Peter Winnen droeg zijn eigen gedicht voor 'Weversloze berg, rendez vous', dat eerder is opgenomen in het boekje Pano rama Limburg, januari 1998. Waals complimenteerde de mensen van het Litrair Café Ven- ray-regio met de wijze waarop ze aan de weg timmeren.'Het Literair Café Venray staat in ons land op de kaart', zei hij. Waals suggereer de om over vijf jaar een boekje uit te geven met de vele religi euze kunst die in dit van oudsher katholieke gebied nog te vinden is. Voorzitter Paul van Doesum memoreerde het begin van het Literair café Venray ten huize van de veel te vroeg overleden oprich ter/secretaris HarryTheunissen. Voorts vertelde hij dat het Literair Café Venray als kleine club met meer dan 150 vaste donateurs de afgelopen jaren erg veel heeft gedaan in de regio en zo'n tachtig bekende schrijvers en schrijfsters heeft ontvangen. Het boekje Op de fiets langs kunst te dankzij de inbreng van sponsoren te joop voor de prijs van 5,95 euro bij de wy de boek handel in Venray, de Wereldwinkel en de bibliotheek. Onder het mom 'we kun nen niet allemaal varkensboer zijn' startten Gerrit en Karin Reintjes uit Veulen ruim vijf jaar geleden met een neventak op het bedrijf. En met succes, tegenwoordig biedt het bedrijf een scala aan toeristisch- recreatieve activiteiten. Het echtpaar is door ervaring wij zer geworden en wil deze ken nis delen met collega-onder- nemers die met vergelijkbare plannen rondlopen. Komend najaar- en wintersei zoen zetten Karin en Gerrit Rein tjes van boerderij 't Platteland in Veulen (gemeente Venray) hun deuren open voor aspirant-onder- nemers die plannen hebben om een agrotoeristische of recrea tieve tak op te zetten, 't Platte land is namelijk aangewezen als Limburgs demonstratiebedrijf voor agrotoerisme binnen het lan delijke project Kwaliteitsimpuls Groene Recreatie en Agrotoeris me. Samen met vijf andere demon- stratiebedrijven, verspreid over Nederland, laat de familie Reintjes zien welke activiteiten zij hebben ontplooid, wat daarbij komt kijken én vooral tegen welke praktische problemen aspirant-ondernemers kunnen aanlopen. Op de vraag of het echtpaar niet bang is waar devolle informatie door te spelen aan de concurrentie, heeft Gerrit Reintjes een stellig antwoord: "Ik geloof niet in concurrentie. Als ik door het delen van mijn kennis en ervaring ervoor kan zorgen dat er een goede invulling wordt gegeven aan een sterke agrotoe ristische sector in deze regio, dan ben ik graag bereid mijn steentje bij te dragen." Daarom meldde de familie zich eerder dit voor jaar aan als kandidaat voor een demonstratiebedrijf agrotoerisme. "We hebben inmiddels vijf jaar ervaring als het gaat om neven activiteiten en de belangrijkste hobbels zijn genomen als het gaat om het opstarten, contacten met de gemeente en opzetten van een eigen netwerk. We vinden het een goed idee om die kennis te delen met ondernemers die vergelijk- Karin Reintjes: "We willen bezoekers laten zien waar onze produc ten vandaan komen. Een combinatie van proeven en ervaren." (Foto: Gé Hirdes) bare plannen hebben. Hopelijk kan die ervaring hen helpen de weg te effenen", legt Karin Rein tjes uit. De keuze voor de familie Reintjes om met een neventak te beginnen, is vergelijkbaar met meerdere bedrijven die eenzelfde stap hebben genomen: de prijzen of omstandigheden in de primaire sector laten te wensen over. "We hadden voorheen een varkensbe drijf in combinatie met tuin- en akkerbouwproducten. Eind jaren negentig stonden we voor de keus om geld te steken in renovatie van het varkensbedrijf of het te inves teren in iets nieuws", vertelt Ger rit Reintjes. De keuze viel op het laatste. Karin Reintjes vult haar echtgenoot aan. "We hebben een scala aan plannen de revue laten passeren, variërend van een thee huisje tot een binnenspeeltuin. Helaas werden deze plannen al in de oriënterende fase afgeschoten door de gemeente die vond dat dergelijke activiteiten niet in het buitengebied paste.' Waar het echt paar Reintjes echter verschilt van sommige andere agrotoeristische bedrijven, is dat beiden stelling van mening zijn dat er een goed inkomen te halen moet zijn uit de nevenactiviteit. Gerrit: "Bij ons is het geen kwestie van werkzaam heden die we er even bij doen of van hobbywerkzaamheden door een gepensioneerde vader Afgelopen zaterdag heeft Heem- kundestichting 't Raokeliezer in Merselo met een drukbezochte open dag een eigen archiefruim te in gebruik genomen. Door de onthulling van de naam van de ruimte, De Schop, door de twee oudste inwoners van Merselo, Nella Hoedemakers en Sjang Stip hout, werd de officiële opening verricht, waarna kapelaan Cras- born de ruimte inzegende. Het geheel werd omlijst met een ten toonstelling van voorwerpen en geschriften die veelal door leden van 't Raokeliezer bijeengebracht waren. k kado<hequr Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9