Chinese kennis reikt verder dan we denken" Wim van Delft wint geschiedenisquiz Testen van partydrugs Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Patersstraat 15-17 Venray www.putt.nl Rabobank Venray hoofdsponsor Winterfestival Bisschop Wiertz komt naar Heide Boerderijen in het licht Contactlenzen? Ëi Advocaten Adviseurs voor ARBEIDSRECHT en CONTRACTENRECHT Laat u inspireren Kurstjens Contactlenzen Wij doen niet anders! door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 26 oktober 2006 - Pagina 5 Venrayse wethouder Heidens een weekje in China "Groot, hectisch, een com pleet andere wereld, inte ressante ontwikkelingen en absoluut de moeite waard om te zien." Dat zegt wethouder Lei Heidens van economi sche zaken over zijn reis naar China. Heidens was als ver tegenwoordiger van de regio Venlo mee met een handelsde legatie naar dit land, waar de economische groei momen teel enorm is. De Limburgse delegatie bestond onder ondermeer uit de gede puteerden Eurlings en Driessen, vertegenwoordigers van Know- house, de universiteit Wagenin- gen, Transforum, Liof, Syntens, de LLTB en een aantal ondernemers, onder wie Martin Houben (Hou- bensteyn), Jan Janssen (SaWeCo) en Piërre Nijsen (Nijsen Granico). Het gezelschap bracht de eerste dagen door in Beijing, maar toog daarna naar de regio Shanghai. "Beijing moet je, voor zover je dat überhaupt kunt, vergelijken met Den Haag in Nederland. Daar zit de regering, daar heb je de meeste cultuur. Shanghai daarentegen is meer het Rotterdam van China. Veel bedrijvigheid heeft zich daar geconcentreerd met een schaal grootte die voor ons ongekend is", aldus Heidens. Als voorbeeld noemt hij de terminalhaven bij Shanghai. "Die is groter dan die van Rotterdam en stond in 2003 alleen nog maar op papier. Wat dat betreft ben ik wel jaloers op de snelle besluitvorming van de Chi nezen. Als je dat vergelijkt met de besluitvorming rondom projecten als deA73 en de Betuwelijn....Van de andere kant is inspraak een onderdeel van onze democratie en ook dat moet je koesteren. Maar ik ben er van overtuigd dat het besluitvormingstraject in Neder land, en ook Europa, sneller moet om onze (kennis)voorsprong op de Chinezen te behouden." Want die voorsprong is niet zo groot als Heidens veronderstelde. "Toen ik daar heen ging had ik zoiets van: 'wij hebben de kennis en hun de handjes'. Ik was er al snel achter dat hun kennis net zo ver reikt als de onze, zo niet al veel verder. Daar stond ik echt versteld van. Neem bijvoorbeeld de samen werking tussen universiteiten en het bedrijfsleven. Daar zijn ze zeer ver mee. Minder is de aandacht voor milieu en ecologie. Fijnstof is daar nog geen issue. Dat merk je meteen als je in de grote steden komt. Toch zit ook daar ontwik keling in. Bij nieuwe projecten, zoals het Chongming Island, gaan economie en ecologie al hand in hand. Op Chongming Island is een Agro-Eco park in wording met een concentratie van allerlei agrari sche functies." De Chinese aanpak van nieuwe projecten is zeer grootschalig. Zo bracht Heidens ook een bezoek aan de Shanghai International Automotive Group. "Dat is 64 km2 aan automotive industrie met autofabrieken van onder andere Volkswagen, toeleveranciers, hotels, restaurants, recreatiemoge lijkheden en woningen. Mensen die daar werken verblijven ook op het terrein en komen vaak een half jaar niet thuis. Ook het circuit van Shanghai, waar de Formule 1- races op gehouden worden, ligt op dat terrein." Maar het is niet allemaal rozen geur en maneschijn. "Het verschil tussen arm en rijk is enorm. Daar naast investeert China momen teel veel in het platteland, om te voorkomen dat iedereen naar de steden trekt. En zoals gezegd heeft het milieu nog niet de aandacht die het verdient." Op de vraag of de wethouder kansen ziet voor de regio Venlo om met China zaken te doen, geeft Heidens aan dat een dergelijke trip natuurlijk niet meteen resul taat oplevert. "De reis was meer bedoeld om relaties op te bouwen. Relaties onderling met de deelne mers en relaties met de Chinezen. Zaken willen doen met Aziaten is een kwestie van de lange adem. En dat betekent investeren in relaties, elkaar regelmatig treffen om zo het vertrouwen te winnen. Zo zijn wij inmiddels uitgenodigd voor de wereldtentoonstelling die in 2010 in Shanghai plaatsvindt en hebben wij onze Chinese gastheren voor de Floriade in 2012 uitgenodigd." Heidens ziet wel kansen op het gebied van agrifood en automo tive. "Het is bijvoorbeeld voor Aziatische autofabrikanten goed koper om de assemblage van gro tere consumentenproducten zoals auto's voor de Europese markt, ook in Europa te concentreren. Daar en op het gebied van agri business liggen kansen voor de regio, maar nogmaals, het blijft een zaak van de lange adem." Afgelopen maandag vond voor de tweede keer in de Venrayse bibliotheek een geschiedenisquiz plaats. De quiz bestond uit vra gen over geloof en bijgeloof door de eeuwen heen. Koos Swinkels, lid van het Lokaal Historisch Plat form Venray, had veertig vragen gemaakt die aan de deelnemers werden voorgelegd. Er waren flink wat vragen bij met een lokaal karakter. In de meeste gevallen ging het om meerkeuzevragen. De presentator van de quiz, Gerard de Beijer presenteerde de vragen via een beamer en las deze ook voor. De winnaar van de avond was Wim van Delft. Hij ontving een Iris-cheque ter waarde van 50 euro. De tweede prijs was voor Ben Janssen (35 euro) en de derde prijs ging naar Twan van Els (20 euro). De vragen varieerden van 'wanneer draagt de priester een rood kazuifel?','in welk jaar sticht te de Spanjaard Jozefmaria Escirva de controversiële beweging Opus Dei' tot en met 'welke Venrayse priesterzoon bracht het tot bis schop van Roermond'. GGZ Noord- en Midden-Lim burg is gestart met het tes ten van xtc-pillen en andere uitgaansdrugs op locaties in Venray. Deze service wordt al enkele jaren in Venlo gebo den. Dit gebeurt door de afde ling Preventie en Informatie op een speciaal ingericht ser vicepunt. Consumenten kun nen op deze locaties hun pil len, poeders of vloeistoffen laten testen. Alle regionale testservicepunten zijn onder deel van het Drugs Informatie Monitoring Systeem (DIMS). Dit is een landelijk netwerk, ondergebracht bij het Trimbos instituut in Utrecht. Regelmatig worden er pillen (of andere stoffen) aangetroffen waar van de samenstelling niet bekend is. Door deze te testen wordt vroegtijdig gesignaleerd dat er pillen in omloop zijn die gevaar lijk zijn voor de volksgezondheid. Indien blijkt dat een bepaalde pil zeer riskant is wordt er een lande lijke of regionale waarschuwings- Aanbevolen door specialisten! campagne opgezet. Dit gebeurt in nauwe samenwerking met DIMS. Een bijkomend voordeel van deze testservice is dat preventiewer kers met gebruikers in contact komen die normaliter moeilijk zijn te bereiken. De testservice is alleen bestemd voor gebruikers (consumenten). Indien duidelijk blijkt dat een bezoeker van de testservice een dealer is wordt een test gewei gerd. Een gebruiker kan per test maximaal drie monsters aanleve ren per spreekuur. De pil, poeder of vloeistof wordt naar het labo ratorium van het Trimbos instituut gestuurd. Daar vindt de analyse plaats en, in de regel, binnen een week wordt de gebruiker van de uitslag op de hoogte gebracht. Men is de ingeleverde pil dan wel kwijt. Het laten testen van pillen is gratis. Aan de uitslag van de test kunnen gebruikers geen rechten ontlenen wanneer achteraf blijkt die voor hen nadelige gevolgen heeft gehad. Naast het testen krijgt iedere gebruiker ook infor matie over de werking en de risi co's van de pillen. Er wordt altijd verteld dat het gebruik van pillen nooit zonder risico is, ook al zijn ze getest! Naast deze mondelinge informatie worden er ook infor matiekaartjes over het betreffende middel uitgedeeld. VAN DER PUTT mr. drs. P. van Hoef mr. M. Gerrits mw mr. C. Verrijdt De Graaf Woutering cum laude geslaagd Aalmoezenier A. de Graaf Woutering van de Paterskerk is aan de katholieke universiteit van Leuven cum laude geslaagd als drs. in de godsdienswetenschappen met als specialisatie ethiek. Hij schreef een scriptie met de titel 'De theorie van de rechtvaardige oorlog in het licht van de eerste Golfoorlog in 1991'. Het is een literatuurstudie van ethische argumenten. De komende twee jaar gaat De Graaf Woutering, voor het behalen van de graad van master, een studie moraaltheologie volgen met als specialisatie de sociale leer van de kerk. Krantendief De politie heeft maandagmid dag op de Vierlingsbeekseweg in Overloon een 46-jarige man uit Oostrum aangehouden voor win keldiefstal. De man had getracht een krant weg te nemen, maar werd betrapt. Hennepkwekerij De politie heeft dinsdag na een tip een hennepkwekerij ontman teld in een pand aan de Beek. De politie trof een professionele kwe kerij aan met ruim 600 planten. De stroomleverancier doet aangif te van diefstal van stroom. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Het onderzoek loopt nog. Het Winterfestival Venray heeft dit jaar Rabobank Venray als hoofd sponsor. Het sponsoren van het Winterfestival past uitstekend in de visie van de Rabobank om cul turele en maatschappelijke projec ten en activiteiten te steunen als algemene ondersteuning van de lokale gemeenschap. Het Winter festival is gedurende vier weken, rond de feestdagen in december en januari, een belangrijke cultu rele en sportieve activiteit waar een groot deel van de Venrayse gemeenschap veel plezier aan beleeft. Met een baanprogramma voor alle leeftijden én sportieve onderdelen, zoals het befaamde ijshockey toernooi biedt het Win terfestival voor elk wat wils. Dit jaar wordt het baanprogramma omlijst met een aanvullend rand- programma zodat ook het overige (winkelend) publiek van het Win terfestival kan genieten. Om ook aangename en professionele hore- cafaciliteiten aan de gebruikers en bezoekers te kunnen bieden heeft de Stichting Winterfestival een overeenkomst gesloten met Paul Hulsman Marco Hendriks én met Culinair Creatief Venray. Zij staan tijdens het Winterfesti val garant voor hoogwaardige en professionele horecafaciliteiten waar het goed vertoeven is. Ook voor sponsoren betekent dit een belangrijke uitbreiding van de mogelijkheden rond het Winter festival omdat deze faciliteiten veel ruimte bieden aan business to business activiteiten of voor eindejaarsborrels of kerstvierin gen. Het Winterfestival Venray vindt van 8 december van dit jaar tot 7 januari 2007 plaats op het schouwburgplein in Venray, op en rond een ijsvloer van maar liefst 450m2. Rectoraat viert zondag gouden jubileum Het vijftigjarig bestaan van het rectoraat in Heide had op 17 september gevierd moeten worden. Want exact op die dag werd in 1956 het rectoraat officieel opgericht. Maar het kerkbestuur wilde graag dat bisschop Frans Wiertz bij het jubileum aanwezig kon zijn. Vandaar dat de viering een paar weken moest worden uitgesteld. Zondagochtend om 10.00 uur draagt monseig neur Wiertz de Hoogmis op in Heide. Na afloop van de viering is er een bijeenkomst met koffie en vlaai in gemeenschapshuis De Gelderkoel. Er zijn ook foto's te bezichtigen uit een halve eeuw kerkhistorie. Tijdens de Tweede Wereldoor log werden door Engelse soldaten de eerste Heilige Missen in zaal Potten voorgelezen. Na de oorlog zetten kapelaans van de St.-Petrus Bandenkerk het werk voort. Op 7 juli 1946 werd de noodkerk, het huidige gemeenschapshuis De Gelderkoel, in gebruik geno men. "Dit was het oude school gebouw dat tijdens de oorlog zwaar beschadigd was", zegt Lei Pouwels, vice-voorzitter van het kerkbestuur. "De school kreeg een nieuw onderkomen en de nood kerk is opgebouwd met materi alen uit een afgebroken gebouw uit Merselo. Deken Berden heeft de kerk ingezegend." Voorheen gingen de parochianen uit Heide veelal in Venray naar de kerk. In 1950 krijgt Heide voor het eerst de bisschop op bezoek. Monseigneur Lemmens is op 21 juni aanwezig bij het Heilig Vorm sel. Een jaar eerder kreeg Heide de beschikking over een eigen rector. Rector Wismans zwaait van 1949 tot I960 de scepter, waarna hij naar Wellerlooi vertrekt. Op 17 september 1956 wordt het rectoraat Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen officieel opgericht. De eerste dopeling is Maria Poels op 7 oktober 1956. Al begin jaren vijftig werd de eerste aanzet gegeven voor de bouw van een nieuwe kerk nabij de school. Op 14 februari i960 wordt rector Cox onthaald als nieuwe priester. Samen met huis houdster Jacobine Meijboom komt hij over van de parochie 't Ven in Venlo. Tot aan zijn overlij den op 31 juli 1989 drukt Cox zijn stempel op het leven in Heide. "Ook 'Bieneke', zoals we haar altijd noemden, heeft veel voor de gemeenschap betekent", ver telt Pouwels. "Ze was kosteres, ze poetste de kerk, nam de misinten- ties aan en zorgde er met sinter klaas voor dat de misdienaars een attentie kregen. Wekelijks werd er door ouderen gekaart in het zaal tje bij de kerk. Dan zorgde zij altijd voor koffie en een koekje." Na het overlijden van Cox bleeft huishoudster Bieneke wonen in de rectorswoning. "Ze heeft zich daarna nog jarenlang voor het dorp ingezet. Drie jaar geleden is ze verhuisd naar Schuttersveld. Ze wordt in december ook al 88 jaar." Het Nederlandse platteland is volop in beweging. Veel histori sche boerderijen verliezen hun oorspronkelijke functie en wor den gesloopt of ingrijpend ver bouwd. Dat betekent een dreigend verlies aan cultuurhistorische en landschappelijke waarden. Om de aandacht op deze problematiek te vestigen houdt de LLTB voor het vierde achtereenvolgende jaar het evenement Boerderij in het licht. In tegenstelling tot voorgaande jaren ligt de organisatie dit jaar bij de afdeling Horst-Sevenum. Boer derij in het licht wordt gehou den van vrijdag 3 november tot en met woensdag 8 november. De verlichte boerderijenroute is een toeristische autoroute van ongeveer veertig kilometer die in de avonduren verreden wordt. De tocht trok vanaf het eerste jaar duizenden deelnemers. Er is dit jaar een route uitgezet die de deelnemers laat starten in Ame rica (café Boëms Jeu) of vanaf Horecacentrum De Sevewaeg in Sevenum. Meer dan 150 boerde rijen, woonboerderijen en andere mooie aan de route gelegen objec ten in de gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum worden door middel van (bouw)lampen flink in het licht gezet. Het aanzicht van de gebouwen in de donkere avond geeft verrassende effecten. Zichtbaar zal zijn dat de bewo ners van het buitengebied en de agrarische sector de afgelopen jaren veel gedaan hebben aan het verfraaien van de gebouwen. Wat in voorgaande jaren bijzonder opviel was dat een groot aantal boerderijen door de bewoners opgeleukt waren met extra ele menten, zoals bijvoorbeeld stro poppen, oude werktuigen of het gebruiken van verlichte pompoe nen. Iets dat door de deelnemers aan de tocht erg op prijs gesteld werd. De lichten gaan van 3 tot en met 8 november branden van 18.30 tot 22.30 uur. In de route is een wedstrijdelement ingebouwd. De hoofdprijs van deze wedstrijd, waaraan elke deelnemer aan de verlichte boerderijenroute gratis kan deelnemen, is een rondvlucht boven het gebied dat tijdens de tocht verlicht wordt. Een uitge breide routebeschrijving kan men verkrijgen op de startpunten. Omdat de route in het donker gereden wordt is het handig een leeslampje mee te nemen om de routebeschrijving te lezen. Rector Cox heeft in zijn bijna dertigjarig verblijf in Heide veel voor het dorp betekend. Zo heeft hij het dorpsblad 'Hèds Krentje' opgericht. Ook was hij actief bij de internationale motorcross die tot begin jaren tachtig floreerde op circuit Janslust. "Hij zorgde er altijd voor dat de kerk er ook ook wat aan overhield", zegt Pouwels. Het bouwen van de nieuwe kerk verliep aanvankelijk moei zaam. In 1962 wees het bisdom het ontwerp af. Pas in 1964 gaf Roermond eindelijk toestemming voor de bouw. Op 11 april 1965 kon deken Loonen de nieuwe kerk inzegenen. In 1971 wordt het dameskoor opgericht en vanaf 1983 mogen ook meisjes misdienaar worden. Op 10 februari 1985 is het groot feest als rector Cox en Bieneke 25 jaar in Heide zijn. Op 13 augustus 1988 viert Cox nog zijn vijftigjarig priesterjubileum. Een paar maanden later moet de rector vanwege zijn gezond heid een stapje terugdoen. Pastoor Albers en kapelaan Pierik van de Vredeskerk nemen dan zijn taken over. Na zijn overlijden in 1989 wordt Cox in Heide begraven. Begin jaren negentig draagt kapelaan Houben meestal de mis sen op in Heide. Eerst 'diende' hij onder deken Buschman en later onder diens opvolger Coenen. In 1994 vertrekt Houben om te gaan studeren in Rome. De nieuwe kapelaan Bouman volgt hem op. Dit duurt tot 1998 toen Bouman werd benoemd tot pastoor in Nieuwenhagen. Heide maakt daar na snel deel uit van het cluster Leunen-Veulen-Heide. Eerst onder kapelaan Van Dijck en sinds 2005 onder de huidige pastoor Muller. "Vanaf 1989 hebben we helaas geen eigen rector meer. We heb ben in veertig jaar alleen Wismans en Cox gehad", vertelt Pouwels. "Het heeft alles te maken met het priestertekort. Als een van de eerste parochies zijn we samen gegaan in een cluster. Het grote voordeel is dat Leunen, Heide en Veulen al veel samen deden." De ontkerkelijking is niet aan het knusse Heide voorbij gegaan. Wekelijks wordt er nog één kerk dienst opgedragen, op zaterdag om 18.00 uur. "Dat is geen gun stig tijdstip", vindt Pouwels. "Voor veel mensen is het te vroeg. Maar ja, we hebben weinig keus. We moeten ook rekening houden met Veulen en Leunen. Gelukkig gaan we volgend jaar op zaterdag naar 19.15 uur. Maar het is de vraag of de mensen die zijn afgehaakt, dan weer terugkomen." Pouwels toont zich bezorgd over de toekomst van het rec toraat. "Het zal voor Heide heel moeilijk worden de kerk overeind te houden. Jongeren zie je steeds minder. Gelukkig is de gezinsbij drage nog altijd heel goed. Ook over vrijwilligers hebben we nog niet te klagen. De gemeenschap toont zijn trouw aan de kerk. Want naast de school is de kerk toch van groot belang. Met het verdwijnen van de kerk valt de samenhang in het dorp weg." ch Comfortabel Vraag uitgebreide documentatie aan: Noorderhof 20 - Venray - T: 0478 - 550630 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL \N0UEUcianpak

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5