Landelijke natuurwerkdag De gevangene Doe mee met net literair café Week van het luisterhoek Etalagewedstrijd Literair Café Handwerkverkoop Gwyneth Wentink in Het Theehuis De leeuw was los GRISHAM PEEL EN MAAS Donderdag 26 oktober 2006 - Pagina 20 Het natuurgebied de Deurnese Peel is op zaterdag 4 november één van de 270 plekken waar gewerkt gaat worden op de Lande lijke Natuurwerkdag. Duizenden deelnemers gaan deze dag in heel Nederland actief aan de slag in bos, heide, vennen, trilveen of duinge bied. Samen wordt er gewerkt aan onderhoud van natuur en land schap. In korte tijd leert men een natuurgebied kennen en krijgt de vrijwilliger een goed beeld van de gevarieerde werkzaamheden die natuur- en landschaporganisaties verrichten en draagt men bij aan het behoud ervan. Organisator Stichting Werkgroep Behoud de Peel doet een oproep aan ieder een die deze zaterdag mee wil werken aan het beheer een van de laatste en meest uitgestrekte wildernissen van het zuiden en belooft de deelnemers een nut tige en aangename dag. De werk dag begint om 9-30 uur en eindigt omstreeks 15.00 uur. Maar men sen zijn ook welkom als ze maar een gedeelte van de dag meewer ken. De deelnemers nemen hun eigen brood en koffie mee. Er is ervaren leiding aanwezig dus deze locatie is ook geschikt voor jongeren en ouders met kinderen. Vanwege het eigenaardige, moe rassige terrein kunnen de deelne mers te beste laarzen aantrekken. De leiding neemt waar mogelijk de kans waar uitleg te geven over de bijzondere flora en fauna in het gebied. Er zijn uitstekende kansen om grote groepen wilde ganzen te zien overtrekken, zodat het de moeite waard is verrekijkers mee te nemen. De Deurnese Peel is een grotendeels afgegraven, maar niet ontgonnen hoogveengebied. Er zijn veel resten te zien van de verveningsgeschiedenis, zoals allerlei vervallen kanaaltjes, naast resten van de oorspronkelijke hoogveennatuur. Het gebied was aanvankelijk -en deels nog steeds- ernstig verdroogd, maar tegen woordig probeert men het gebied weer te vernatten, zodat nu hier en daar een begin van hoogveen herstel te zien is. Die verdroging veroorzaakte het probleem van het opdringen van berkenboom pjes, waardoor het oorspronke lijke, weidse Peellandschap dreigt te verdwijnen. Door de jarenlange inspanningen van vele vrijwilligers zijn echter verschillende weidse vlakten behouden en hersteld, iets waaraan de landelijke natuurwerk dagen een flinke verder bijdrage aan kunnen leveren. Voor meer informatie en aanmelden kan men kijken op www.natuurwerkdag. nl. of contact opnemen met coör dinator Wim van Opbergen via tel. (0493)354411, e-mail wvop- bergen@hetnet.nl. Er is ruimte voor maar liefst vijftig personen! Verzamelen is om 9-30 uur bij de Kerk van Liessel. Deelnemers wordt aangeraden brood, koffie, en eventueel een verrekijker mee te nemen. De Locht Zoals elke laatste zondag van de maand wordt ook op 29 oktober brood gebakken in het bakhuisje van streekmuseum de Locht in Melderslo. De Locht heeft onder haar vrijwilligers een aantal echt warme bakkers, die bij toerbeurt het brood bakken verzorgen. Dit gebeurt in de authentieke bak oven die onlangs een opknapbeurt heeft gehad. Volgens de bakkers is er geen lekkerder en gezonder brood dan het De Locht-brood. Het is voor bezoekers dan ook verstan dig om zondagmiddag een paar broden te kopen. Kinderen mogen zelf een broodje kneden en bak ken. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen, na afspraak, ook op andere tij den terecht, (www.delocht.nl). Tijdens de Kinderboekenweek met als thema 'De leeuw is los' hield boekhandel Van den Munckhof BV een kleurwedstrijd voor kinderen van 4 - 8 jaar en een Kinderboekenquiz voor de leeftijd van 8-12 jaar. Veel kinderen hebben hieraan meegedaan en was het moeilijk voor de jury om een keuze te maken uit al deze inzendingen. Omdat de deelna me zo groot was is ervoor gekozen om per leeftijdcategorie meerdere prijswinnaars uit te kiezen Kleurwedstrijd: 4 jaar: Mijntje van Maarseveen, Milou Peters en NelissaThiesen. 5 jaar Jennifer Noordam Sophie Hanssen en Frans Hendrix. 6 jaar Fleur Bouten en Kim Hiep. 7 jaar ;Vera Wismans en Luuk Janssen. 8 jaar Lissa Philipsen en Emma van Opbergen. Kinderboekenweekquiz: Robin Raafs Lieke van Well en Melissa Engels. De prijswinnaars hebben reeds allemaal persoonlijk bericht ontvan gen en kunnen hun prijs die natuurlijk ook te maken heeft met die ren en boeken afhalen bij boekhandel Van den Munckhof. Boekrecensie in Peel en Maas Op 7 december wordt de 21- jarige serveerster Debbie Car ter in haar appartement ver moord. De politie, die vrijwel geen aanwijzingen heeft, staat onder grote druk om snel de dader of daders te vinden. Een soortgelijke moordzaak die het kleine plaatsje Ada in de staat Oklahoma in rep en roer bracht, is immers nooit opge lost. Ron Williamson, een aan lager wal geraakte lokale sportheld, is een van de laatsten die Deb bie levend hebben gezien. Ten minste, dat beweert een getuige. Williamson wordt gearresteerd, berecht en veroordeeld. Het von nis: de doodstraf. En zo komt Wil liamson terecht in een van de meest mensonterende gevange nissen van de Verenigde Staten: de dodencel van de McAlester-gevan- genis. In een kleine cel, diep onder de grond, zonder ramen of frisse lucht, vecht Williamson jarenlang een juridische strijd tegen het onrecht dat hem is aangedaan. Zijn veroordeling is het gevolg van een aaneenschakeling van blunders, leugens en valse verklaringen van de kant van justitie en de politie. Want Ron Williamson heeft niets met de moord te maken. Maar de dag van zijn executie komt steeds dichterbij. In De gevangene vertelt John Grisham het waargebeurde verhaal van Ron Williamson. Gris ham is de schrijver van achttien thrillers en romans Hij woont in Virginia en Mississippi. De gevangene is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19-95 euro. De maand oktober brengt de volgende opgave: "Het kind zei "mamma" en ze keken allebei. Een deed er kiediekiediekiedie op z'n handje, hij lachte en ik zag een heel klein schattig tandje. Toen ik langsliep, echt waar, toen zwaaide hij naar mij." Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 24 november. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdie nen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Aan de kop van het klassement is weinig veranderd: De koplopers deden niet voor elkaar onder: de heer J. Bekenes, de dames H. Craghs en R. van Daal, de heren A. Ederveen,A. Leyssen en P.Weerts hebben allen 70 punten. De heer A. Kroft volgt met 60 punten. Mevr. L. Colsen heeft 40 punten en de heerT. van Els en de dames L. Geurts en Th. Van Kruisbergen hebben ieder 10 punten. Het gedicht van de afgelopen maand werd geschreven door Toon Tei legen. Het geeft aan hoe de ik-flguur zijn geluk nastreeft: Hij hoopt eens te kunnen schrijven, dat hij gelukkig is.Als het op papier staat kan hij in slechtere of verdrietiger tijden opzoeken wat hij werkelijk is: gelukkig! Waarom schrijf ik Ik schrijf omdat ik wil schrijven dat ik gelukkig ben. Op een dag zal het zover zijn en zal ik schrijven - met mijn tong tussen het puntje van mijn tanden, en met rode oren en rode wangen: ik ben gelukkig. Als ik daarna ooit nog twijfel en meen dat ik verdrietig ben of de wanhoop nabij of zelfs reddeloos verloren, kan ik altijd opzoeken wat ik werkelijk ben: gelukkig. Toon Teilegen Het Literair Café vierde zijn derde lustrum. De jeugd wedstrijd werd vorig weekend afgesloten met een sfeervolle prijsuitreiking onder het motto Als je leest ben je niet alleen. Op een drukbezochte presenta tie van de schitterend uitgevoerde Poëziefietsroute werd dit gevierd met een receptie. Samen met de Amateurfotografenvereniging Venray werd ook de fototentoonstelling, die geïnspireerd is op de fietsroutes geopend. De tentoonstelling is nog te zien tot 18 november in de biblio theek. De poëziefietsroute zijn verkrijgbaar in de boekenhandels en bij het VW-kantoor. In de jubileummaanden oktober en november is er in het Literair Café nog veel te doen: Op 12 november komt de jonge, reeds zeer bekende dichter Tonnus Oosterhoff een lezing houden over eigen werk. Een buitenkansje voor Venray en voor wie van poëzie houdt! De door ons aangekondigde interviewer Gert J. Peelen, voor velen al een bekende van vorige interviews of van zijn beschouwingen in de Volks krant, heeft om gezondheidsredenen moeten afzeggen. Plaats van han deling is het Theehuis in het Odapark. Aanvang 11.30 uur Dan volgt in het schrijversprogramma Cees Nooteboom, nog een blauwe maandag leerling op het Venrayse college I. C. Hij komt op zondag 19 november op dezelfde tijd en op dezelfde plaats. Op 23 november verzorgt het Literair Café in een besloten bijeenkomst een literaire avond voor de senioren van Schuttersveld. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoem de of over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secreta riaat aan de Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, via tel. (0478)582948 en op www.literair-cafe-venray.nl. De Week van het Luisterhoek is een initiatief van boekhandels en luisterboekenuitgevers. Dit jaar vindt de week van het Luister- boek plaats van woensdag 1 tot en met zondag 12 november. Luis terhoeken zijn er altijd al geweest. Voorheen waren het geluidscas settes met romans erop, met name voor slechtziende mensen. De laatste tijd heeft het medium cd het aanbod enorm doen toene men. Niet alleen literaire romans maar ook detectives, historische romans, korte verhalen, gedichten en familieromans zijn ingesproken op cd. Daarnaast is de vraag naar luisterhoeken uit een totaal ande re hoek gekomen dan voorheen. Niet alleen blinden of slechtzien den 'lezen' nu luisterhoeken. In de auto bijvoorbeeld worden heel wat boeken beluisterd. In de Ven rayse bibliotheek zijn en worden steeds meer luisterhoeken aange schaft om aan de groeiende vraag tegemoet te komen. Net als de gewone boeken is de uitleentermijn drie weken met betaling van leengeld. Ook voor kinderen zijn tal van luister- boeken te leen zoals verhalen en sprookjes die worden voorgele zen. Voor deze materialen van de jeugdafdeling hoeft geen leengeld betaald te worden.Via internet kan van thuis uit de catalogus van de bibliotheek Venray geraadpleegd worden en kunnen reserveringen geplaatst worden. Tevens is het voor leden mogelijk via internet zelf de geleende materialen te ver lengen. Hier worden geen admini stratiekosten voor gerekend. In het feestweekend van het Literair Café Venray werden zater dagmorgen de prijzen van de speurtocht naar boeken aan de jonge deelnemers uitgereikt. Voorzitter Paul van Doesum maakte de uitslag van de etalage wedstrijd voor de schooljeugd van negen tot twaalf jaar bekend in de jongerenhoek van de bibliotheek. De herfstvakantie was voor veel kinderen en ouders een mooie gelegenheid om gewapend met pen en papier de winkelstraten van Venray in te trekken. Het was voor sommige kinderen een hele toer om de 26 etalages te vinden, met de opdracht om bepaalde letters van titel of naam van de auteur te noteren. En dan moest ook nog de slagzinAls je leest, ben je nooit alleen, gevonden worden. Een van de kinderen had het dui delijk begrepen. Toen hij wegging en bedankte zei hijAls je alleen bent heb je altijd je boek nog! De prijzen gingen zowel naar kinde ren in de kerkdorpen als naar kin deren van basisscholen in Venray. Door loting ging de eerste prijs naar Mylou Fassotte van de Vlas wei en de tweede prijs naar Bas Hoogland van de Hommel. De andere prijzen gingen naar kinderen van Focus en de Kruud- wis uit Venray en van de Meent in Leunen en de Meulebeek in Oostrum. Ellen Claessens, Maud Weijs, Melissa Engels, Björn Gijs- berts en Kyara van Aken zaten afgelopen weekend met een boekje in een hoekje! In zorgcentrum Het Schutters veld in Venray wordt op vrijdag 3 november van 19.00 tot 21.00 uur, zaterdag 4 november van 14.00 tot 16.30 uur en zondag 5 novem ber van 10.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur de jaarlijk se handwerkverkoop van de wel fare gehouden. Gedurende deze dagen wordt het handwerk dat in de afgelopen periode is gemaakt door bewoners van het zorgcen trum, de flat en de aanleunwo ningen te koop aangeboden. Er is van alles te vinden op het gebied van haken, breien en borduren. Te koop zijn onder meer truien, sok ken, slofjes en bedsokken, tafella kens, kussens, poppen en ballen, kralenkettingen en klein haak- en borduurwerk. Op zaterdagmiddag zijn leden van De Hakkespits aan wezig om iets te vertellen en te laten zien van hun dansgroep. In de boedelkraam zijn veel tweede hands spulletjes voor weinig geld te koop en kan men meedoen aan de loterij en het enveloppenspel. De opbrengst van de boedelkraam en de loterij is dit jaar bestemd voor een extra activiteit voor de bezoeksters van de welfare en de bewoners van het zorgcentrum. De trekking van de loterij is op zondag om 16.00 uur. Daarna is er een tombola. Het Verhaal Don G wordt op dinsdag 31 oktober vanaf 20.00 uur opgevoerd in de Schouwburg Venray. Don G is een verhaal van liefde, passie en overspel, geba seerd op de opera Don Giovanni van Mozart. Slechts een paar dagen na de première van Mozarts Don Giovanni, herschreef orkest lid JosefTriebensee de opera voor een blazersensemble. Deze bewer king van de opera is zo goed als onbekend maar zeer de moeite waard. Het geheel wordt gebracht zonder zangstemmen, de zanglij- nen worden door de instrumen ten overgenomen. De opera blijft muzikaal goed herkenbaar, maar is veel compac ter. Maar er zijn nog meer elemen ten die deze versie van 'Don G' uniek maken. Theater Taptoe ging namelijk de uitdaging aan om het verhaal te vertellen in beelden, met behulp van diverse poppen speltechnieken. Don Giovanni wordt in deze versie van passie, liefde, list en bedrog, een uiter mate losbandige Don G. Het spel van trouw, maar vooral ontrouw kan beginnen. Deze eigentijdse adaptatie van Don G is een ideale laagdrempelige kennismaking met Mozarts opera-erfgoed, op een manier die recht doet aan zowel muziek als drama. Er zijn nog kaar ten verkrijgbaar voor deze bijzon dere voorstelling. Voor vragen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tel. (0478)530999- Het com plete programma staat op www. schouwburgvenray. nl Toneelvereniging Oirato uit Oirlo speelt de tragikomedie in twee bedrijven Zoete melk met brokken van Jacques Vriens. Het stuk gaat over Susan. Susan is voor de zoveelste keer in de trein gestapt om naar haar oude vader te reizen, die voor de zoveelste keer 'hard achteruit gaat'. Haar zoon Wouter is deze keer meege gaan. Wouter is een jonge student die een soort haat-liefde verhou ding heeft met zijn moeder, die hem alleen heeft opgevoed en dat wil weten ook. Gelukkig kan Wouter daar met veel humor op reageren. De oude vader wordt al jaren verpleegd door Jet, de wat wereldvreemde, jongste zus van Susan Jet is de enige van de fami lie die ongetrouwd is gebleven. Door een gebeurtenis in het ver leden voelt Jet zich verplicht om voor haar vader te blijven zorgen. Jet heeft ook haar broer Victor op de hoogte gesteld van de verslech terde toestand van hun vader. Victor is twintig jaar geleden met ruzie naar Amerika vertrokken om daar zijn handel in tuinkabouters verder uit te bouwen. Susan is hierdoor woedend maar zal toch opnieuw met Victor en z'n vrouw geconfronteerd worden als deze onverwacht uit Amerika overko men. Het toneelstuk wordt op zaterdag 28 oktober om 20.00 uur en zondag 29 oktober om 19 00 uur opgevoerd in gemeenschaps huis De Linde in Oirlo. Het stuk staat onder leiding van regisseuse May Maas. Meer informatie staat op http://members.home.nl/ hebing.vullings/oirato/. De nieuwe serie in Het Thee huis van Het Odapark gaat zondag van start met een dubbelconcert dat verzorgd wordt door harpiste Gwyneth Wentink en violiste Anneke van Haaften. Het eerste deel van het concert wordt gevuld met een aantal stukken voor harp solo, het tweede met de Sonate voor viool solo van Bela Bartók. Tenslotte zal het tweetal een duo spelen van Camille Saint-Saëns. Beide jonge solisten hebben een voortreffelijke start van hun car rière gemaakt met optredens bij grote orkesten als het Residentie Orkest in Den Haag of in de kamer muziek bij verschillende ensem bles als het Schönberg Ensemble. Informatie, kaarten en abonne menten zijn uitsluitend verkrijg baar bij concertorganisatie Fred H. Renirie via tel. (0478)582472 of via e-mail fredh.renirie.@home.nl of aan de ingang van Het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Voor informatie over de serie van het volgende seizoen kan men op hetzelfde adres terecht. Het Oda park ligt aan de Merseloseweg in Venray, schuin tegenover het zie kenhuis Viecuri. Bib GEMMGElE Kunst Cultuur Don G, een verhaal van liefde Oirato speelt Zoete melk met brokken THE INNOCENT MAN 'Pweniiïlc troonopvolgers mogen voorlopig wer rowuemj in hu n hok.' - dt VoUtflMtrr

Peel en Maas | 2006 | | pagina 20