f 't SiIveren Swaentje voor Fred Welschen Peter Nellen ff RsHHsSS \jfc&nc>e>ntr\/ Honderdzevenentwintigste jaargang - week 43 - donderdag 26 oktober 2006 Dizzy Jazzdance sluit jubileumjaar af met Tijdloos Met de dansshow Tijdloos sluit Dizzy Jazzdance het jubi leumjaar 2006 af. Op vrijdag 15, zaterdag 17 en zondag 17 december worden de activi teiten in het kader van het 15-jarige jubileum van de Ven- rayse dansschool op spectacu laire afgesloten met vier dans voorstellingen. Op maandag 30 oktober is vanaf 19.00 uur in de foyer van de Schouw burg Venray de voorverkoop van Tijdloos. De kaarten voor de voorstelling Tijdloos kosten 12.50 euro. Het jaar 2006 is voor Dizzy Jazzdance één groot feest. In het kader van het 15-jarig bestaan zijn er inmiddels verschillende activi teiten geweest voor de leerlingen van de Venrayse dansschool. In mei stond de voorstelling Voor elkaar, door elkaar op de kalen der, daarna werden er diverse bijzonder geslaagde workshops met gastdocenten verzorgd en komende zaterdag staat er een prinsessendag en de eerste edi tie van de Dizzy Dans-idols op het programma in de aula van de Petrus Bandenschool in Venray. Wilma Keyzers kijkt, met de vier jubileumvoorstellingen nog in het vooruitzicht, nu al terug op een geslaagd jaar. 'Alle activiteiten zijn tot nu toe heel goed in de smaak gevallen. En komende zaterdag wordt het weer heel leuk. Kinde ren van de groepen 1 tot en met 4 doen dan mee aan de prinses sendag en komen die morgen zo mooi mogelijk uitgedost, 's Mid dags is er een soort idols voor dans. Met een heuse vakjury die alle deelnemers beoordeeld. De kinderen verheugen zich nu al enorm op deze dag." Vijftien jaar geleden begon het allemaal voor Wilma Keyzers in de gymzaal van het oude Meao- gebouw. Ze startte met een groep je van vijftien oud-turnsters van St. Christoffel. Ze laat een prachtige foto zien uit die begintijd. "Tien meiden van toen zijn nog steeds bij Dizzy Jazzdance. Enkele heb ben hun kinderen al hier dansen. Dat is toch prachtig." Keyzers had eigenlijk helemaal geen idee waar het op zou uitdraaien. "We waren vooral een vriendinnenclubje met meiden die allemaal graag dansten. We waren te oud voor de selectiegroep turnen en zochten iets anders. Dansen werd, en is nog steeds, onze nieuwe passie." Een uit de hand gelopen hobby groeide in vijftien jaar tijd uit tot een bedrijf. De 40-jarige Venrayse danslerares heeft in al die tijd wel moeite gehad om als zodanig op de zetel van een directeurspost te zitten. "Ik heb bijvoorbeeld nooit een beleidsplan geschreven. Dan sen, les geven was en is voor mij nog steeds het belangrijkste. Alle randzaken zoals het voeren van een administratie waren dingen waar ik in moest groeien." Naast Keyzers geven inmiddels zes docenten les aan de ruim 600 leerlingen van Dizzy Jazzdance. Allemaal uit de eigen kweek. "Iedereen die hier les geeft, heeft dezelfde passie, hetzelfde gevoel bij dansen en Dizzy Jazzdance omdat de meesten al vanaf het begin bij de dansschool betrok ken zijn." Dizzy Jazzdance groeide in vijf tien jaar tijd uit tot een begrip in Venray. De groep is altijd present tijdens bijvoorbeeld Circus Mök en andere culturele activiteiten in Venray.Wilma Keyzers is een echte dansliefhebber, het plezier staat nog steeds met kapitale letters geschreven. "Als ik het voor het geld zou doen, had ik beter aero- bicslessen kunnen gaan geven. Daar is veel meer mee te verdie nen. Het geven van lessen, het cre- eren van dansen, mijn creativiteit ontplooien, is het allerleukste dat er is. Het overbrengen hiervan op de kinderen maakt het af." De belasting, fysiek en psy chisch, is groot. Lessen voorberei den en geven, voorstellingen in elkaar draaien en uitvoeren, admi nistratieve rompslomp.Wilma Key zers is creatieve geest en tevens de grote regelneef van Dizzy Jazz dance. Alles doet ze met passie, met gevoel. "Het is soms moeilijk om de dansschool los te laten. Dan is het wel eens te veel van het goede. Je hebt de verantwoor ding over honderden kinderen, de meiden die les geven, de zorg dat alles blijft draaien. Heel intensief, maar ook heel bijzonder." Wilma Keyzers is al vijftien jaar hét gezicht van dansschool Dizzy Jazzdance. In de loop van de jaren krijgt ze ook met de meeste leerlingen een speciale band. "Ik ken ze door en door. Aan hun lichaamstaal zie ik meestal als er iets aan de hand is. Dan vraag ik 'wat is er met jou?' De meiden komen dan vrijwel altijd meteen los. 'Mijn vriendje heeft het uitgemaakt'Dan beginnen ze soms te huilen. Dat is nu vijftien jaar Dizzy Jazzdance. Heel bijzon der. De eerste jaren stonden in het teken van opbouwen, nu is het je telkens weer opnieuw bewijzen." Aan stoppen denkt ze dan ook nog niet. Integendeel. "Ik geniet nog steeds en hoop dit nog jaren te kunnen doen. Het is prach tig hoeveel waardering je krijgt, niet alleen van de leerlingen. Dat alleen is al motivatie genoeg om door te gaan." In Café 't Podium zullen op zaterdag 28 oktober de eerste Ven rayse pilsproefkampioenschappen gehouden worden. Vanaf 21.00 uur staat het café aan de Kruis straat geheel in het teken van de goudgele dorstlesser. De wedstrijd staat onder deskundige leiding en presentatie van de enige profes sionele bierbrouwer die Venray rijk is: Jan Fleurkens. De deelne mers krijgen voor de proeverij begint een lijst met daarop de zeven passerende pilseners. Op deze lijst geven ze aan welke hen het best en welke hen het minst bevalt. Hierna begint de werke lijke proeverij. De deelnemers krijgen in blanco glazen een voor een de pilsjes geserveerd. Op een invullijst kunnen de deelnemers invullen welke pilsje ze voor zich verwachten te hebben en welke kenmerken ze aan het drankje toe kennen. Tevens geven ze aan welk punt ze aan het pilsje toekennen. Diegene die de meeste antwoor den goed heeft kan zich met recht de pilskenner van Venray gaan noemen. Aan deze titel zit ook nog een leuke prijs verbonden. Mocht je mee willen doen met de proeverij, dan kan dit door je op te geven bij Café 't Podium (0478- 581143) of een mail te sturen naar pils@podiumvenray.nl. De maand oktober zal bij menig een herinneringen oproepen aan oktober 1944. Herinneringen aan oorlogsgeweld, oorlogsellende en oorlogsslachtoffers. Herinnerin gen aan het opnieuw beleven van vreugde om kostbare vrijheid en vrede. Venrayse monumenten die daarnaar verwijzen zijn er vele. Zij zijn divers, verschillen in omvang en verschijningsvorm.Alle hebben in de maand oktober met elkaar gemeen dat zij, anders dan elders in het jaar, nadrukkelijker aanwe zig zijn.Aan de hand van bijgaande compositiefoto leiden wij u langs een aantal van die monumenten. Op de bovenste rij v.l.n.r.: 1. Weideweg Leunen. Kruis ter ere van verzetsheld Frans Michels, die in november 1944 op deze plaats werd doodgeschoten. 2. Tim- mermansweg Ysselsteyn. Duitse militaire begraafplaats, ca. 32.000 graven. 3- Klein-Oirlo Castenray. Monumentje ter ere van onze bevrijders W Brown (Eng.) en H. Krohn (Austr.) 4. Veulenseweg Veulen, naast de R.K. Kerk. Monu ment gedeporteerde mannen en jongens uit Veulen. 5. St. Jozeflaan Holthees/Smakt. Monument ter ere van de oorlogs-slachtoffers uit Holthees-Smakt 40-45. Ont werp J. Driessen. Op de tweede rij v.l.n.r.: 1. Begraafplaats R.K. Kerk H.Gertrudis Oirlo. Zo jong uit ons midden. Prachtig gedenkteken ter ere van Harrie Hesen, Harrie Hel legers, Lowie Rutten en Gerard Nelissen. 2. Overloonseweg Ven ray. Monument opgedragen aan de mannen van het le bataljon van het Norfolk Regiment die leden en stierven in de velden rond deze plaats in oktober 1944.3- Kerkpad Venray. Monument WO II ter ere van omgekomen inwoners van Venray. Detail van het tableau aan de voorzijde. 4. R.K. Kerk St.Oda Ysselsteyn. Opdat wij hen blijven gedenken. Monument ter ere van omgekomen parochianen in 1940- 1945. 5. Horsterweg Castenray, schuin t.o. de R.K. Kerk. Monu ment ter ere van gedeporteerde mannen en jongens uit Castenray. Op de onderste rij v.l.n.r.: 1. Spurkterdijk Venray. Gemeente lijke begraafplaats Boschhuizen. Monument ter nagedachtenis aan de overledenen van St.Anna en St. Servatius. Herbegraven in 1997. Bij die overledenen bevinden zich ook slachtoffers van oorlogs handelingen. 2. Heidseweg Heide, naast de R.K. Kerk. Monument ter ere van gedeporteerde mannen en jongens uit Heide. 3- Hoen derstraat Venray. Militaire begraaf plaats van het Gemenebest, 693 graven. 4. J. van Wittenhorstweg Vredepeel, t.o. de R.K. Kerk. Vre- despaal. 5. Kennedyplein Venray. Kantoor Thuiszorg Noord-Lim burg in de voormalige Vredeskerk NederlandHerinneringstableau's afkomstig van de buitengevel van de Vredeskerk. Wie ook zo'n bijzondere plek in Venray of een van de kerkdor pen weet kan dit melden. Reac ties graag via het secretariaat van Stichting Venray Monumentaal, p/ a Groene Hart 7, 5801 SX Venray, e-mail venraymonumentaal@kpn- planet.nl. igjlilJi él lEGQill llilit.dll lilit leoinnenc Accountants Belastingadviseurs ACCOUNTANCY - BELASTINGADVIES - SALARISADMINISTRATIE Keizersveld 87 - 5803 AP Venray, Tel. 0478-583037 Fax 0478-588043 - mail info@avydo.nl - www.avydo.nl Venraynaar Fred Welschen is afge lopen zaterdag onderscheiden met 't Silveren Swaentje, een aanmoe- dingsprijs die jaarlijks wordt uitge reikt aan mensen die zich hebben ingezet om de Venrayse cultuur uit te dragen. De orde werd hem ver leend voor de dynamische wijze, waarop hij de Venrayse cultuur op velerlei gebied heeft uitgedragen. Het startpunt van zijn activiteiten op dit gebied ligt bij het Odapark, dat hij van de ondergang redde, omdat de verwaarlozing van dit mooie gebied hem ter harte ging. Hij werd deskundig ondersteund door Bert Lerou, die onder meer de architectuur van het Theehuis voor zijn rekening nam. Verder kwam Fred in contact met Joop Wismans, die hem deelgenoot maakte van zijn opvattingen over beeldende kunst. In 1996 werd de aandacht op Venray gevestigd door een rijke schakering van kunstenaars uit Slowakije en Tsjechië, die in het Odapark exposeerden. Inmiddels is duidelijk geworden, dat het Oda park geen voorbijgaande hype is: nog steeds is er een weldoordacht expositiebeleid, ondersteund door de ruimere interpretatie van de functie van het Theehuis. Fred Wel schen kreeg de onderscheiding ook voor het vele bestuurswerk, dat hij op diverse terreinen van cultuur in zijn woonplaats verrichtte zoals de Venrayse Kunstkring, carnavalsver eniging De Piëlhaas en Bedrijf en Cultuur. Boerderijstijl EL EN MAAS "De waardering die je krijgt, is fantastisch Wie wordt bierkenner van Venray? n Koester uw monument Ljj m Avydo ERKEND De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.n

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15