'Geen energie steken in oude circuit' s College speelt hoog spel met 't Podium Gemeente betaalt niet meer voor huisuitzettingen Julicher Meijer Pi'wu MAN WOMAN II 0 LOODGIETER erie Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 19 oktober 2006 - Pagina 3 Venrayse wijk schoner en vriendelijker door project Kan Wél Politiek verdeeld over intrekken beroep Raad van State De Venrayse wijk Bruks ke heeft zaterdag tijdens een landelijk symposium in Den Bosch fraaie successen geboekt. Het buurtproject de tien Gouden Leefregels werd als beste gekozen uit 85 bewo nersinitiatieven. Els Bloemen behaalde een derde plaats met haar tuintjesproject. Tussen de twee Venrayse prijswin naars in eindigde een project uit Breda als tweede. Het sym posium Kan Wél werd georga niseerd door de LSA (Landelijk Samenwerkingsverband Aan- dachtswijken) en Aedes, de vereniging van woningcorpo raties. Het doel van Kan Wél is het leefklimaat in de wijken te verbeteren, waarbij de bur gers zelf de plannen maken en uitvoeren. Vooral naar aanleiding van het vele zwerfafval zijn in Brukske tien Gouden Leefregels opgesteld. Het is een initiatief van Netty de Römph, die samen met wijkbewo ners het wonen in Brukske nog leuker wil maken. In een werk groep zijn de Gouden Leefregels opgesteld. Een halfjaar later blijkt de wijk al een stuk schoner en vriendelijker te zijn geworden. Els Bloemen wil hulp bieden bij het verfraaien van de tuintjes. Het contrast tussen de verschillende tuinen in Brukske is erg groot. Sommigen hebben erg fraaie tui nen, mooi aangelegd en verzorgd. Het zijn soms zelfs verborgen schatkamers van de wijk. Ande ren hebben echter een tuin die er rommelig uitziet of helemaal niet is aangelegd. Het Winterfestival krijgt dit jaar 4.500 euro extra subsi die van de gemeente Venray. Daarnaast staat de gemeente nog voor 5.500 euro garant indien het evenement met een exploitatieverlies afsluit. Het Winterfestival wordt gehou den van 8 december 2006 tot 7 januari 2007. De ijsbaan staat dit jaar niet op de Grote Markt, maar op het Schouwburgplein. Daar is meer ruimte voor een grotere baan en plek voor betere horecavoorzie- ningen. Vorig jaar kreeg het eve nement nog 7.500 euro subsidie. De stichting heeft dit jaar een bij drage van 12.000 euro gevraagd. Daarmee is het college akkoord Els Bloemen heeft gemerkt dat dit niet ligt aan onwil van de bewoners: "Je merkt dat mensen vaak de ideeën niet hebben. Deze mensen kunnen het niet zelf en zouden het fijn vinden als ze wat ondersteuning krijgen, een steun tje in de rug." Bloemen wil wijkbewoners die graag tuinieren verbinden aan mensen die dit moeilijk vinden. Advies bij aanleg en onderhoud, een helpende hand bij het aanpak ken van een verwaarloosde tuin, advies bij snoeien of misschien heeft iemand wel een aantal plan ten of stekken over. De eerste con tacten zijn al gelegd. Ontwikkelingswerker Thijs van Mierlo begeleidt het Kan Wél pro ject in Brukske."Het was een grote verrassing dat we zaterdag de eer ste en derde plaats behaalden", vertelt hij enthousiast. "Het heeft ook met de presentatie te maken. Voorafgaand aan de stemming was er een markt met kraampjes waarin de mensen hun initiatief konden 'verkopen'. Dat hebben de inwoners uit Brukske heel goed gedaan. Ze kregen veel aandacht en waardering. Dat bleek later wel tijdens de stemming. Het project de Gouden Leefregels is met grote meerderheid tot het allerbeste gekozen." Landelijk nemen vijftien woningcorporaties in elf steden deel aan het project Kan Wél. Wonen Venray stimuleert en ondersteunt de bewonersinitia tieven. De andere deelnemende plaatsen zijn Amsterdam, Emmen, Almere, Leiden,Arnhem, Breda,Til burg, Kerkrade, Haarlem en Zaan dam. Voor ieder project is 2500 gegaan. Tevens vroeg de organisa tie om een garantiesubsidie van 13-000 euro.Aan deze wens komt de gemeente slechts ten dele tege moet. De organisatie hoopt met de verhuizing een kwaliteitsslag te maken. Het college staat positief tegenover de veranderingen. Het Winterfestival draagt bij aan de attractiviteit van het centrum in de winterperiode. Het evenement trekt ongeveer 15.000 bezoekers. "Deze formule moet zich dit jaar kunnen bewijzen en daarom wordt incidenteel een bedrag van 12.000 euro subsidie beschikbaar gesteld. Om zo een verdere uit bouw van het evenement mogelijk te maken", verklaart de gemeente. Begin dit jaar kregen acht eve- euro beschikbaar. In Brukske zijn negen initia tieven ontplooid. Hicham Nejmi (26), bewoner van de flat aan de Mozartstraat, gaat komend voor jaar een jongerendag organiseren. Hij vindt dat er veel te weinig wordt gedaan voor de jeugd in Venray. Er zijn tal van activitei ten. Er spelen bandjes en er zijn muziekoptredens van jongeren uit Brukske. Het doel is vooral een gezellige dag waarop jongeren en kinderen uit de wijk elkaar kun nen ontmoeten. Corina Crayé wil in haar huis een bijeenkomstruimte vrijma ken voor wijkactiviteiten. Zoals voor moeders die hun kinderen even kunnen wegbrengen, terwijl anders moeders oppassen. De ruimte kan ook worden gebruikt voor knutselen, kinderfeestjes of Reiki-groepen. Corina Crayé bekijkt in de wijk voor welke ideeën belangstelling is.. Ali Bagci vindt dat er te weinig voor jongeren wordt georgani seerd. Volgens hem vervelen ze zich vaak. Hij wil graag jongeren helpen om zelf iets te organiseren. Dit kan van alles zijn. Bijvoorbeeld sportactiviteiten, een voetbaltoer nooi, ontmoeting in het wijkcen trum. Inmiddels is begin juli het voetbaltoernooi WK Brukske geor ganiseerd. Het is een groot suc ces geworden met deelname van vijftien teams en 125 deelnemers. Rondom de wedstrijden was veel vermaak: springkussens voor de jongste kinderen, een grote tent, hapjes en drankjes en een live-dj. Wonen Venray en de gemeente hebben deze dag financieel moge- nementen al een positief besluit over hun subsidieaanvraag. De Vlakwatercross, Avondvierdaagse, Fietsvierdaagse Venray, Venray Muziek Totaal, internationaal judo toernooi, internationaal A-jeugd- toernooi Oostrum, internationaal tafeltennistoernooi en Klassiek op locatie. Van drie evenementen die in december 2005 plaatsvonden (Winterfestival, levende kerststal en Sportgala) is de evaluatie pas later geweest. De levende kerst stal, van 16 tot en met 28 decem ber, behoudt 1.050 subsidie. De kerststal wordt ongeveer door 25.000 mensen bezocht, van wie de helft afkomstig is uit Venray. Het Sportgala Venray, dit jaar op 17 december, ontvangt hetzelfde bedrag (1.850 euro) als in de afge lopen drie jaar. Daarnaast is er nog voor twee nieuwe evenementen subsidie aangevraagd: Proms Leunen-Veu- len-Heide en paardensportevene ment SGW in Castenray. Het vijf jaarlijkse evenement Proms heeft voor 2006 voor het eerst subsidie aangevraagd. Het muziekevene ment, gehouden op 30 september, ontvangt een bijdrage van 500 euro. SGW is een samengestelde paardensportwedstrijd (dressuur, springen en crosscountry) waar aan in 2006 het Limburgs kampi oenschap gekoppeld was. Het eve nement vond plaats op 6 en 7 mei en trok duizend toeschouwers lijk gemaakt. Ben Maati maakt regelmatig mee dat hij en anderen niet kun nen omgaan met computers. Zoals de computer waarmee je op het gemeentehuis je zaken kunt regelen. Hij heeft er moeite mee om deze te bedienen. Zelf heeft hij sinds kort geleerd om via MSN en met de webcam contact te leg gen met zijn kinderen en andere familie in Marokko. Ben Maati wil mensen helpen om zich te kunnen redden in een wereld met computers. Daarom kwam hij - als eerste initiatiefne mer in Brukske - met het idee om computerlessen te organiseren voor de wat oudere wijkbewoners. Hiermee wil hij ook bereiken dat deze bewoners uit hun isolement komen en zich niet meer zoveel vervelen als nu. Over computer lessen voor andere doelgroepen wordt ook al nagedacht. Spon taan werden de lesruimtes van de moskee aangeboden voor het geven van de lessen. De moskee staat namelijk centraal in Brukske, pal naast het winkelcentrum. De benodigde computers zijn aange schaft en de deelnemers kunnen zich binnenkort aanmelden. Drie projecten zijn al afgerond. Zoals de grote Bachflat-barbecue, georganiseerd door flatbewoner Egilmez. Hij vindt dat de bewo ners elkaar veel te weinig kennen en elkaar ook niet accepteren. Door een barbecue kunnen men sen op een gezellige manier bij elkaar komen. Het project werd een groot succes met meer dan honderd deelnemers. Een ander idee is het plaatsen van bankjes op het centrale parkeerterrein bij en tweehonderd deelnemers. De samengestelde paardensportwed strijd ontving een subsidie van 2.500 euro. In het kader van het tienjarig jubileum is Venray Muzikaal Totaal in 2006 een tweedaags evene ment (op 23 en 24 juni) geweest. De organisatie heeft al aangegeven De gemeente Venray stopt met het verwijderen en opslaan van de inboedel na een huisuitzetting. Het kost de gemeente jaarlijks 8.500 euro om de overtollige huis raad op te halen en tijdelijk op te slaan. "Het is niet meer van deze tijd dat de gemeente en dus de gemeenschap voor deze kosten moet opdraaien." Sinds jaar en dag betaalt de gemeente Venray alle kosten wan neer na een gedwongen huisuit zetting de spullen op straat wor den gezet. Dit gebeurt op last van een deurwaarder, in opdracht van de verhuurder, na een vonnis van de flats. Veel flatbewoners, voor namelijk ouderen, hebben daar vaker om gevraagd. Voorheen stonden er bankjes die later zijn weggehaald. In de zomer waren deze bankjes een ontmoetings plek voor oudere bewoners van de Bacliflat. Tegelijkertijd met de barbecue zijn de nieuwe bankjes feestelijk in gebruik genomen. In de Harpstraat zijn twee bankjes in een hoekopstelling geplaatst, met in het midden een ronde tafel en een prullenbak. Het is een initiatief van Karin Sevindi. In de Harpstraat zitten de mensen, als het goed weer is, graag samen buiten. Ze hebben een heerlijke plek onder twee bomen, waar ze in de zomer lekker de verkoeling kunnen opzoeken. Er hebben hier ook bankjes en een tafel gestaan. Die zijn echter weggehaald omdat ze kapot waren. Tamara Sanichar nam het initi atief om het speeltuintje aan de Serenadestraat op te knappen. Vijftien bewoners en veel kin deren uit de Serenadestraat en de Aubadestraat hielpen op een zaterdag mee. Sanichar, een jonge moeder van drie kinderen, ergerde zich aan de slechte staat van het speelterrein. De oude bankjes werden vervan gen door nieuwe, de begroeiing is flink gesnoeid, nieuwe bomen zijn geplant en er is een extra speeltoestel voor de allerkleinsten geplaatst. Door het plaatsen van een hek is fietsen door de speel tuin niet meer mogelijk. Door al deze ingrepen is de speelplek overzichtelijker en veiliger gewor den. De schaatsliefhebbers kunnen binnenkort weer gen ieten op een grotere ijsbaan in hartje Venray. volgend jaar weer terug te gaan naar een ééndaagse activiteit. Het totaal aantal deelnemers is geste gen naar 850. Dit jaar ontvangt het evenement een extra subsidie van 1.500 euro. de rechtbank. De inboedel uit de woning wordt dan veelal aan de openbare weg gezet. De gemeen te, als beheerder van de openbare ruimte, is er verantwoordelijk voor dat de spullen weer worden opge ruimd. In de praktijk blijkt dat de kans op verhaal van de gemaakte kosten bij de voormalige huurders vrijwel nihil is. De gemeente vindt dat de woningcorporatie voortaan zelf moet opdraaien voor de organisa tie en kosten van de huisuitzettin gen. De huidige regeling, die ein digt op 1 januari 2007, dateert nog uit de tijd dat de gemeenten recht streeks verantwoordelijk waren voor de woningcorporaties. Het college wil het inge diende beroep bij de Raad van State over circuit De Peel weer intrekken. Vorige week in de commissie Stedelijke Ontwik keling waren de meningen verdeeld. Het beroep is op aandringen van de gemeente raad ingesteld om het huidige racecircuit te legaliseren. De procedure bij de Raad van State gaat over het opnemen van het circuit in het bestemmings plan buitengebied. De provincie heeft het bestemmingsplan op dit onderdeel afgekeurd. De gemeen teraad wil in hoger beroep De Peel alsnog legaliseren. Inmiddels zijn er diverse bezwaren bij Raad van State binnengekomen. VROM- inspectie, belangengroeperingen zoals Werkgroep Behoud de Peel, buurtbewoners en enkele indivi duele personen maken er bezwaar tegen dat het circuit een legale sta tus krijgt. De stichting Advisering Bestuursrechtspraak onderzoekt momenteel de bezwaarschriften en zal een advies uitbrengen aan de Raad van State. Vorige week maandag was daarvoor een dele gatie op bezoek in het gemeente huis. Het college wil echter het beroep zo snel mogelijk weer intrekken. Omdat er wordt gewerkt aan een nieuw circuit aan de overzijde van de Bakelsedijk. Intrekking kan alleen met toe stemming van de gemeenteraad, die daarover eind oktober een besluit neemt. De commissieleden reageren verdeeld. Victorine Derks (Lokaal Aktief) had haar twijfels. "Wellicht Vervolg VP De politiek denkt daar heel anders over. Tino Zandbergen (inVENtief) vindt de argumentatie zwak. "De noodzaak is slecht onderbouwd.'t Podium (alleen de exploitatie, red.) stond al anderhalf jaar te koop. Dus zo'n haast was er ook weer niet", aldus Zandbergen, die vindt dat het voorstel rammelt aan alle kanten. "De 70.000 euro voor het inventaris is weggegooid geld. En waarom moet er 80.000 euro goodwill betaald worden? Dat gebeurt alleen bij een overname met potentiële klanten. Daar is hier geen sprake van.Want het café wordt een jeugdcentrum." De SP is er niet gelukkig mee. "Het pand staat in de etalage en de gemeente springt eropaf. Zonder enig vooroverleg. Dit is de omgekeerde wereld", zei Ronald van Hal. "Een zeer dure tijdelijke oplossing. Is er wel scherp onderhandeld? Het is ondoordacht en slecht onderbouwd. Waarom huurt de gemeente het gebouw niet? De omgeving zal veel overlast ondervinden. Nu al lopen er dealende jongeren rond." De WD vindt dat er een jongerencentrum moet komen. Maar Frans van der Kruijf zet grote vraagtekens bij het plan. "Omdat het een tijdelijke voorziening is, hadden we het veel beter kunnen huren. De coffeeshop is een groot bezwaar, evenals de overlast voor de buurt." De PvdA had een heel andere mening. Bert Linskens sprak van blijdschap en deelde complimenten uit. "De plek is prima. Er is op korte termijn geen beter alternatief." Martin Leenders (Samenwerking) vond het een vreemde gang van zaken nu de raad nog zijn flat moet geven. Samenwerking wijst op problemen met geluid, vergunningen, coffeeshop en is het verstandiger het beroep toch aan te houden. Dan hebben we altijd iets achter de hand. Voor het geval er een kink in de kabel komt bij het nieuwe circuit." Ruud van Veen (SP) steunt het college. "We moeten het beroep intrekken. Het is op termijn toch kansloos. VROM-inspectie zal het bezwaar nooit opgeven." PvdA en WD zijn eveneens voor intrek king, evenals inVENtief. "Het oude circuit is een gelopen race. Dat moeten we niet in onze achterzak houden", zei Kees van de Molen graf). Het CDA twijfelt nog. "Als we het intrekken, dan kunnen we niet meer terug", zei Sieb Nijssen. "Het is een risico. Want als het met het nieuwe circuit verkeerd uitpakt, dan hebben we wel een probleem." Theo Mulders (Samenwerking) vindt dat het beroep juist moet worden doorgezet. "Het lijkt mis schien wel redelijk om het beroep in te trekken nu we met de ver plaatsing bezig zijn. Maar stel dat het nieuwe bestemmingsplan er niet komt. VROM-inspectie zal het zeker frustreren en vertragen. buurtbewoners. Lokaal Aktief ziet dezelfde bezwaren. Joos Linskens (CDA) vindt het bedrag 'niet gering maar toch te billijken." Wethouder Van der Broeck verdedigde in de commissie Middelen de investering. "Het is een verstandige aankoop. Onroerend goed verliest zijn waarde niet. Het is goed op die plek een grondpositie te hebben." De partijen vinden dat ze buitenspel zijn gezet. Op maandag 14 augustus, de dag voordat het college een besluit nam, werden de fractievoorzitters op de hoogte gebracht. "Het college wist dat dit een zeer gevoelig onderwerp was. Ze had hier beter mee moeten omgaan", vindt Van der Kruijf. PvdA'er Bert Linskens zei dat een meerderheid het college toen steunde. Maar Linskens reageerde in de commissie Middelen ook verbaasd toen hij vernam dat er geen ontbindende voorwaarde in het contract stond. Wethouder Emonts houdt de mogelijkheid opendat'tPodium toch de definitieve plek wordt voor het jongerencentrum. "Dan moeten we wel weer investeringen doen in het geluid en de ruimte." Op dinsdag 31 oktober neemt de gemeenteraad een besluit over de kredietaanvraag. Aanhouding De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 17-jarige jongeman uit Venray aangehouden in een horecagelegenheid op de Brink in St.-Anthonis. Hij zou daar een 20-jarige man uit Westerbeek mishandeld hebben. Het slachtof fer werd in het gezicht geslagen en brak een tand. De verdachte is inmiddels in vrijheid gesteld.Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. We moeten daarom het beroep handhaven. En de status van het bestaande circuit blijven verde digen. Anders geef je de huidige plek zomaar weg." Samenwerking vindt dat de gemeenteraad moet doorgaan op de ingeslagen weg. "Zolang het nieuwe circuit er niet is, moeten we blijven strijden voor erkenning van het huidige. Anders halen we ook de grond voor verplaatsing weg. Gooi geen schoenen weg voordat je nieuwe hebt. Anders moet je op blaren lopen", waar schuwde Mulders. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) stond lijnrecht tegenover Samenwerking. "Het huidige cir cuit hebben we opgegeven. We hebben een alternatief gevonden waar we voor de volle honderd procent voor gaan. Vasthouden aan de bestaande locatie is ver spilde tijd en energie. Bovendien geven we de VROM-inspectie zo extra munitie. Dan ondergraven we onze eigen positie. We moeten alle energie inzetten op de nieuwe locatie en afscheid nemen van het verleden", zei Teunissen. Manifestatie in Brukske Brukske in Venray is in bewe ging! Afgelopen juni zijn de tien gouden leefregels van 't Brukske gepresenteerd in wijkcentrum De Kiosk. Deze regels zijn gekozen door de bewoners van 't Brukske. Op zaterdag 21 oktober vindt in en rondom wijkcentrum De Kiosk de manifestatie 10 Gouden Leefre gels Brukske plaats. De manifesta tie duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Er gebeuren veel goede dingen in de wijk. Er zijn veel actieve ver enigingen, clubs en groepen men sen waar de wijk trots op is. Tij dens de manifestatie zijn er onder andere optredens en presentaties te bewonderen van toneelgroep St. Nomidia met haar uitvoering Couscous appelmoes, de rappers Mohammed Alitou en Rachid El Ghoul met de première van de 'leefregelrap'buikdanseresAziza, Bruce Dance Factory en diverse sportverenigingen. Wethouder Has san Najja van leefbaarheid opent de manifestatie. Aanmelden voor de workshop van buikdanseres Aziza kan bij Netty de Römph via tel.(0478)580294. PAUL BROUWER MODE PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Gemeente verhoogt subsidie van 7.500 naar 12.000 euro Hoiri bijzondere mensen, bijzondere badkamers www.baderieboxmeer.nl tel. 0485-576131 Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Landelijke prijzen voor Brukske WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl Thuiszorg N oo rd-Li m bu rg Daar kunt u op rekenen! Meer geld voor 'nieuw' Winterfestival Baderie Boxmeer is de badkamerspecialist van de regio Boxmeer. We den de klant van ontwerp tot en met de realisatie van de badkamer. Dit hele proces doen we allemaal met eigen mensen, die vakkundig zijn op dat gebied. Voor het monteren van onze badkamers zijn wij op zoek naar een ervaren lei- Wij zoeken: een ervaren loodgieter ervaring in monteren van badkamers is een pré in bezit van rijbewijs BE werkzaamheden in de regio Boxmeer Solliciteren: Heeft u interesse in deze vacature mail dan binnen 10 d, naar: y.nelissen@planet.nl of bellen naar 0485-576131, Wil Nelissen Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer (nabij rotonde richting Sambeek) ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3