Behoud de Peel krijgt nul op rekest Tien jaar Samen-Doen dag in Ysselsteyn 400 handtekeningen voor ex-kindsoldaten DVD Oeldere dur 't jaor hin Officiële opening 't Raokeliezer Dag van de Vrijwilliger Open dag gemeentearch ief Te weinig geld voor zorg De Hoveniers ook voor üw tuin PEEL EN MAAS de SCHATTEN van de Grote Kerk Munckhof Reizen Tel. 077 397 88 88 info@munckhofreizen.nl www.munckhofreizen.nl Verkrijgbaar voor €1750 bij: Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Tijdens de Derde Werelddag in Venray heeft Amnesty Internatio nal afdeling Venray 400 handte keningen verzameld voor de actie voor ex-kindsoldaten in Atjeh. Amnesty had besloten om een actie te houden die voor kinderen was en waar kinderen in Venray zelf ook een bijdrage aan konden leveren. De ex-kindsoldaten in Atjeh hebben mee moeten vechten in de strijd voor onafhankelijkheid. Na de tsunami wordt het land weer opgebouwd en kwam geluk kig ook het vredesproces op gang. Verleden jaar is een vredesakkoord getekend. Helaas wordt in dit vre desakkoord niets geregeld voor de opvang van de ex-kindsoldaten. Zij Stichting Werkgroep Behoud de Peel ziet de uitbreidings plannen van een varkenshou der in Ysselsteyn met lede ogen aan. De Raad van State zag echter geen aanleiding om een streep door deze plannen te halen. Varkenshouderijen gaan ge paard met ammoniakuitstoot, en dat leidt weer tot zure regen met alle gevolgen van dien voor het milieu. Behoud de Peel was dus allesbehalve blij toen de gemeen te Venray akkoord ging met de uitbreidingsplannen van de var kenshouderij van H. Claessens aan deTimmermannsweg.Via de Raad van State in Den Haag probeerde Behoud de Peel die plannen weer van tafel te krijgen. Daarbij stond de vraag centraal of de gemeente al dan niet een Europese richtlijn voor intensieve veehouderijen had moeten toepassen. Volgens de gemeente valt de varkenshou derij niet onder deze richtlijn, omdat zowel het aantal vleesvar kens als het aantal zeugen bene den de officiële drempelwaarde blijft. Behoud de Peel daarentegen vindt dat zeugen en vleesvarkens bij elkaar moeten worden opge teld, en kwam met rekensommen om de absurditeit van het tegen deel aan te tonen. Helaas voor de natuurbeschermers hechtte de hoogste bestuursrechter meer gewicht aan de bestaande juris prudentie, die bepaalt dat er niet wordt opgeteld. Schrale troost voor Behoud de Peel is dat het volgens de gemeente met de nadelige gevolgen voor natuur en milieu erg meevalt. PEEL EN MAAS 'Tijdelijk parkeerterrein Gouden Leeuw goedkoper' Begin volgend jaar starten de bouwactiviteiten in het plange bied De Gouden Leeuw. Dan ver dwijnt ook de grote parkeerplaats van 280 vakken voor Praxis en LeenBakker. De gemeente legt een stuk verderop, richting de Lange- weg, een tijdelijke vervangende parkeerplaats aan. Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) vindt dat de parkeertarieven dan verlaagd moeten worden. "Het tijdelijke parkeerterrein is slechts een B- locatie. Bovendien moeten de mensen verder lopen naar het cen trum", zei Olde Daalhuis maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Wethouder Van der Broeck (CDA) reageerde: "We denken erover na en komen er nog op terug." Het is alweer tien jaar geleden dat de dagopvang voor ouderen van Synthese in Ysselsteyn van start is gegaan. Wat ooit begon als een initiatief van de plaatse lijke bewoners, CIP-Ysselsteyn, de KBO, de huisarts en de dorpsraad is uitgegroeid tot een volwaar dige dagbesteding voor de oudere inwoners. Er is veel veranderd in die jaren. Maar één ding is altijd hetzelfde gebleven; de gezelligheid en de gedreven inzet van een groep vrijwilligers. Men is begonnen met een budget van een paar honderd gulden, waarna vervol gens een financiële bijdrage van de gemeente Venray volgde. Nu draagt Synthese Venray, samen met de vrijwilligers, zorg voor het project. Iedere dinsdagmid dag komt een groep van twaalf ouderen naar gemeenschapshuis De Smelehof om deel te nemen aan de dagopvang. De één komt op eigen gelegenheid te voet, een ander wordt door een ver- voersvrijwilliger opgehaald en na afloop weer thuisgebracht. Allen komen voor hetzelfde; de sociale contacten, een praatje, de bezig heid, of gewoon even iets anders om handen hebben. Dagopvang is echter niet alleen een gezelligheidskransje, ouderen die deelnemen hebben vaak een hoge drempel moeten overwin nen alvorens men de beslissing neemt naar de Samen-Doen dag te gaan. Het grote voordeel van de dagopvang 'dicht bij huis' is dat er geen sprake is van een lange reis tijd en de hoge drempel enigszins beperkt wordt. In het eigen dorp kunnen deelnemen aan een der gelijke voorziening en waar men elkaar kent, is voor veel Ysselstey- ners een pre. Met de inzet van de vrijwilligers voelt men zich echt 'thuis' op de Samen-Doen dag. Op dinsdag 24 oktober wordt de gehele dag aandacht besteed aan het tienjarige bestaan. Het och tendprogramma biedt ruimte voor een officieel tintje met toespraken van enkele vertegenwoordigers van organisaties en een ludiek optreden. Door een aantal vrijwil ligers wordt een warme maaltijd verzorgd, zodat deelnemers en vrijwilligers ook even een moment hebben om met elkaar stil te staan bij de feestelijke gebeurtenis. Belangstellenden kunnen een bezoek brengen aan de Samen- Doen dag. Men is vanaf 14.00 uur van harte welkom. zijn uiteindelijk, net als de volwas sen onafhankelijkheidsstrijders, met een pakketje eten, kleding en zeep vrijgelaten. Maar vooral de kinderen hebben psychologi sche begeleiding nodig, onderdak en scholing. In de petitie wordt precies dat aan de president van Indonesië gevraagd. Tijdens de Derde Werelddag in Venray waren Minder overlast hondenpoep De overlast van hondenpoep is in de gemeente Venray niet toe genomen sinds de hondenbezit ter zelf verantwoordelijk is voor het opruimen van de poep. Dit beleid is per 1 januari 2005 van kracht gegaan. Dat blijkt uit een evaluatie van de gemeente Venray. Volgens de gemeente is de over last sindsdien zelfs afgenomen. In verband met andere prioriteiten van de milieuwachter is er tot nu toe slechts beperkt gehandhaafd, aldus de gemeente Venray. Dat probleem is nu opgelost, waar door de handhaving intensiever wordt. Er zijn in totaal 50 uren aan handhaving besteed, het restant van 200 uur wordt in de laatste vier maanden van dit jaar ingezet. De handhaver kan ook verbalise rend optreden. Geld voor eenzame ouderen De gemeente Venray heeft voor de periode van twee jaar 50.000 euro subsidie toe gekend voor een project van Synthese Venray om de een zaamheid onder ouderen tegen te gaan. De gemeente stelt dit geld beschikbaar onder de voor waarde dat ook de provincie Limburg bereid is om ruim 50.000 euro beschikbaar te stellen voor het project. Als de provincie hiermee instemt, kan het project op 1 december van start gaan. Hoewel de soci ale positie van ouderen de laatste jaren is verbeterd gaat het met een bepaalde groep ouderen niet goed. De commissie Welzijn van de Seniorenraad en de oude renadviseurs hebben het probleem van eenzaamheid onder ouderen gesignaleerd. In het project is het de bedoeling dat er een signaleringsnetwerk komt en dat er actief huisbezoe ken worden afgelegd bij vereen zaamde ouderen. veel mensen op de been, niet alleen voor de manifestatie, maar ook voor de kunstmarkt, de boe kenmarkt en de koopzondag. Zo kon de groep Amnesty Peel Maas liefst vierhonderd handteke ningen verzamelen op de handte keningenlijsten. De kinderen kon den een rood handje zetten op een doek. Zo lieten zij zien dat het gebruik van kindsoldaten moet stoppen. Ook konden de kinde ren blikken met afbeeldingen van wapens omgooien. Foto's van het doek zijn geplaatst op www.red- handday.org. Dit is een organisatie die strijdt tegen het gebruik van kindsoldaten. Ook zijn er foto's van de activiteiten geplaatst op www.amnestypeelenmaas.nl Op zondag 22 oktober om 14.00 uur en 19-30 uur wordt in gemeen schapshuis de Linde in Oirlo de film Oeldere dur 't jaor hin 2005 vertoond. Voor (oud)Oirlonaren en belangstellende zijn tot en met 14 oktober nog kaarten a 1,50 euro verkrijgbaar bij de dorps raad. De zaal is een half uur van te voren geopend. Na afloop van de avond voorstelling omstreeks 22.30 uur zal de eerste dvd door Karei Steeghs aan Stichting Aid Oeldere worden overhandigd. Na de filmvoorstelling is gelegenheid voor het bestellen van de dvd Oel dere dur 't jaor hin 2005. In 2005 zijn een geheel jaar lang de gebeurtenissen in Oirlo gefilmd. Dit idee werd ingediend door Karei Steeghs als idee voor het leefbaarheidsfonds van de dorpsraad Oirlo. Vele uren zijn door de amateurfilmer Piet Saris uit Hegelsom gefilmd. Daarna was het aan Jan Peeters van de dorps raad de uitdaging om al dat film materiaal tot een film van bijna twee uur te monteren. Het was een hele klus, maar het eindresul taat mag er zijn. Een professionele beamer met scherm voor back ground projection is gehuurd om de film er zo goed mogelijk neer te kunnen zetten. In 1968 is ook al eens Oirlo op film gezet.Toen was het een zwart/wit film zonder geluid. Destijds is deze film onder grote belangstelling vertoond. Nu 38 jaar later wordt wederom door de dorpsraad een film voor het dorp aangeboden. Heemkundestichting 't Raokelie zer werd in augustus 2004 offici eel opgericht. Doel van deze stich ting is in het kort samengevat, het bewaren van het cultureel erfgoed van Merselo door middel van het op enigerlei wijze verwerven van voorwerpen, documenten, foto's én de kennis te bewaren voor het nageslacht. Om dit alles mogelijk te maken is gezocht naar een ruimte waar een eigen archief/opslag gereali seerd kon worden. Uiteindelijk is, door de ruimhartige medewerking van een inwoner van Merselo, een eigen onderkomen gebouwd dat geschikt is voor de opslag van zowel voorwerpen als foto's en documenten en waarbii ruimte is om alles uit te zoeken en te archi veren. De ruimte aan Kleindorp 25 wordt officieel in gebruik geno men met een open dag. Tijdens deze open dag, waarbij een kleine expositie van meestal geleende spullen is ingericht, wordt met een officieel tintje de ruimte in gebruik genomen met de onthul ling van de naam. Hiervoor zijn de twee oudste inwoners van Merselo uitgenodigd, te weten mevrouw P. Hoedemakers en de heer J. Stiphout. De open dag wordt gehouden op zaterdag 21 oktober van 14.00 tot 17.00 uur, waarbij het officiële gedeelte gepland is rond 14.30 uur. In Schouwburg Venray wordt op zaterdag 25 november voor de derde keer de Dag van de Vrijwilli ger gehouden. Deze dag is bedoeld om speciaal aandacht te besteden aan vrijwilligers en vrijwilligers werk en vrijwilligers in het zonne tje te zetten. In Venray verrichten meer dan achtduizend mensen op een of andere manier vrijwilligers werk, zij houden daarmee Venray levendig en leefbaar. Dit jaar wordt speciaal aandacht besteed aan het thema; jongeren en vrijwilligers werk. Op 25 november wordt tus sen 13-30 en 17.00 uur in de foyer van de Schouwburg een afwis selend programma geboden. De huldiging van de Vrijwilligersorga nisatie van het jaar 2006 staat in het centrum van het programma dat door muziek en cabaret wordt omlijst. Naast het programma is er gelegenheid voor ontmoeting tus sen vrijwilligers en vrijwilligersor ganisaties en kunnen organisaties en verenigingen, die met vrijwil ligers werken, zich manifesteren op de informatiemarkt, zij kunnen ook contacten leggen met poten tiële vrijwilligers. Deze dag wordt gehouden door Match, Steunpunt Vrijwilligerswerk Venray. In het kader van de Week van de Geschiedenis vindt op zaterdag 14 oktober de Landelijke Archie vendag plaats. Ook het Venrayse archief doet mee aan deze open dag. Dit jaar gaat het landelijk thema over geloof en bijgeloof. Vanaf 10.00 uur is het gemeen tehuis opengesteld voor het publiek. Tijdens de open dag gaat het gemeentearchief aandacht besteden aan dit thema aan de hand van een presentatie van opmerkelijke archiefstukken en foto's. Ook kunnen bezoekers luisteren naar sagen en verhalen over de Peel en een bezoek bren gen aan het kleinste kerkhof van Venray. Wie zijn voorouders weer tot leven wil brengen kan terecht in de studiezaal van het archief. Verder vindt er een boekenmarkt plaats en is er een doorlopende filmvoorstelling met films over Venray en de kerkdorpen. Voor de kinderen houdt toneelvereniging Balans een bijzondere activiteit. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 en wordt gehouden in het gemeentehuis (publiekshal en burgerzaal). Collecte Kankerbestrijding De jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding heeft dit jaar in de gemeente Venray 18.561,82 opgebracht. De collecte heeft in de verschillende woonkernen van de gemeente de volgende bedra gen opgebracht. Venray kern 11843,23 euro.Cas- tenray 269,90 euro. Heide 359,96 euro. Leunen 1198,76 euro. Mer selo 805,20 euro. Oostrum 902,25 euro. Oirlo 834,45 euro. Smakt 410,87 euro. Veulen 359,99 euro. Vredepeel 221,40 euro.Ysselsteyn 1399,81 euro. Deze opbrengst is mogelijk gemaakt door de burgers van Venray maar vooral ook door de collectanten die zich ook dit jaar weer hebben ingezet voor het goede doel. In het afgelopen jaar hebben ook velen bij de begrafenis of de crematie van een dierbare een bijdrage gevraagd voor KWF kan kerbestrijding. Daarbij is totaal 10143,04 euro ingezameld. Deze opbrengst is mede mogelijk gemaakt door de medewerking van verschillende begrafenison dernemingen. Dit jaar heeft de personeelsvereniging van XEROX met een actie rond hun deelname aan Ride For The Roses 8838,07 euro ingezameld voor KWF Kan kerbestrijding. De familie Hermsen organiseerde naar aanleiding van het overlijden van Ben Hermsen een muziekavond waarbij 3217,55 euro werd opgehaald. Wie vragen heeft over kanker of KWF Kanker bestrijding kan gratis bellen met de KWF Kanker Info Lijn 0800- 0226622 (van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13-30 tot 16.00 uur). Zie ook www.kwfkankerbestrijding. nl. of e-mail naar info@kankerbe- strijding.nl. Voor vragen over de afdeling Venray van KWF Kanker bestrijding kan men contact opne men met mevrouw Stoks-Steijvers via tel. (0478)586659. Wanneer er niet snel meer geld voor zorg in de thuissitua tie naar Noord- en Midden-Lim burg komt, dreigen honderden nieuwe cliënten geen hulp te krijgen. Van het extra budget dat staatssecretaris Ross (95 miljoen) in juli beschikbaar stelde, komt slechts vier mil joen euro naar Noord- en Mid den-Limburg. De gezamenlijke aanbieders van thuiszorg in onze regio komen dan nog vijf miljoen euro tekort. Zorggroep Noord-Lintburg, Thuis zorg Noord-Lintburg en Thuiszorg Midden-Lintburg doen met steun van het Zorgkantoor een uiterste poging ont nteer geld naar hun regio te krijgen. De medewerkers in de thuiszorg zijn er helemaal op gericht ont snel en goed te helpen. Mede daardoor zijn er geen wacht lijsten nteer, kunnen mensen snel uit het ziekenhuis en worden ze minder snel in een verpleeg- of verzorgingshuis opgenomen. De vraag naar zorg is groot. Wekelijks konten bij de thuiszorgorganisa ties in Noord- en Midden-Lintburg ongeveer 300 nieuwe zorgvragen binnen. Allemaal mensen, vaak ouderen, die door het CIZ zijn geïndiceerd.Wanneer er geen extra geld komt, kunnen ze die mensen straks niet nteer helpen. Het is hun opdracht ont mensen van goede zorg te voorzien. Daarom geven zij als gezamenlijke thuiszorgaan bieders en het zorgkantoor een noodsignaal af aan politiek Den Haag. Zorgaanbieders ntaken aan het begin van ieder jaar afspra ken met het Zorgkantoor over de hoeveelheid zorg die zij in dat jaar denken te bieden. Al jaren groeit de vraag naar thuiszorg en wordt er nteer geleverd dan aanvankelijk was afgesproken. Vorig jaar kon den zorgorganisaties nog aanvul lende afspraken ntaken. Dit jaar kunnen de zorgorganisaties onvol doende aanvullende afspraken ntaken. Staatsecretaris Ross heeft landelijk 95 miljoen euro beschik baar gesteld ont de extra zorg te financieren. Daarvan komt ntaar vier miljoen euro naar Noord- en Midden-Lintburg. Dat is beslist onvoldoende ont het totale tekort van tien miljoen euro te dekken. Er moet een groter deel naar de regio konten óf de staatsecretaris moet alsnog extra geld toezeggen, anders kunnen er binnenkort geen nieuwe cliënten nteer in de thuis situatie geholpen worden. Uitzon dering hierop is de terminale zorg, die blijft altijd gegarandeerd. De thuiszorgaanbieders zullen boven dien alle mensen die al zorg heb ben, gewoon blijven helpen. Maar er komt wel een stop voor nieuwe aanvragen. Tenzij er gehoor gege ven wordt aan ons noodsignaal. Toen de staatsecretaris in juli een budget van 95 miljoen euro vrij maakte ont de grootste knelpun ten in de zorg op te lossen, heb ben diverse thuiszorgorganisaties in het land een cliëntenstop afge kondigd. De aanbieders in Noord en Midden Lintburg hebben daar in samenspraak met het Zorgkan toor niet voor gekozen. Eerst is afgewacht hoeveel geld er naar de regio zou konten. Intussen is ieder een met een indicatie voor zorg in de thuissituatie direct gehol pen. Wanneer de zorgorganisaties gewoon iedereen blijven helpen is er op het eind van het jaar een tekort van nog steeds vijf miljoen euro. Daarbij komt dat er geen enkele garantie is dat er volgend jaar wel voldoende geld beschik baar is. Wanneer de zorgorganisa ties dus nu niet ingrijpen, gaat het ook dan goed ntis. KreaDoe, Jaarbeurs Utrecht 2 en 4 november Busreis en entree 26,= p.p. Margriet Winterfair, Jaarbeurs Utrecht 1 8 en 21 november Busreis en entree 29,50 p.p. De 11de van de 11de, Keulen of Maastricht 1 1 november Busreis Keulen 16,50 p.p. Busreis Maastricht 15,= p.p. www.gunhoek.nl m w 1 1 Oirlo-Venrcty HÏ7 tl tel. 04 78-571800 Donderdag 12 oktober 2006 - Pagina 7 KEURMERK TOURINGCAR BEDRIJF van denFhWtWÏÏTt!tibv een abonnement waard de SCHATTEN VAN DE Grote Kerk Diverse opstapplaatsen in Noord-Limburg. Kijk op www.munckhofreizen.nl voor meer informatie.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7