'Turks internaat aan Langstraat niet brandveilig' Gouden Leeuw in nieuw jasje M iT Meer toezicht jongerenketen ®(r Kabinetje 'Wachtlijst huurwoning drastisch omlaag' 'Camerabewaking kan goedkoper' Teunissen: er moet iets gebeuren Kunstwerken op vijf rotondes 'Meer geld voor openbare verlichting' BEDRIJFSONGEVAL? Niets! Advocaten Laat u inspireren 4t PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS VAN DER PUTT door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 12 oktober 2006 - Pagina 5 Verkoeijen (Samenwerking): "Als er brand uitbreekt, vallen er doden" Raadslid Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) stelde maan dag in de commissie Stede lijk Beheer kritische vragen over het Turks studiecentrum aan de Langstraat. Volgens de lokale partij klagen buurtbe woners over geluidsoverlast en weigert de gemeente op te treden. Bovendien worden er koranlessen gegeven en zou het pand helemaal niet brand veilig zijn. "Is het wel toegestaan op die plaats een moskee te exploite ren?", wilde Verkoeijen weten. Wethouder Van der Broeck (CDA) was kort in zijn antwoord. "Ja, dat is toegestaan. Want er gelden geen gebruiksvoorschriften voor het pand." Van der Broeck verving maandag burgemeester Waals, die openbare orde en veiligheid in zijn portefeuille heeft. Maar Waals ontbrak in de commissieverga dering, tot ergernis van het CDA. "Helaas is de burgemeester weer eens niet aanwezig", zei Gerda van Stelten. "Maar we verwachten wel een fatsoenlijke antwoord." Wethouder Van der Broeck excu seerde zich. "Ik kan alleen oplezen wat de ambtenaren voor mij op papier hebben gezet..." Een halfjaar geleden stemden Samenwerking en inVENtief nog tegen de komst van het Turks internaat. Verkoeijen zegt dat er klachten zijn. Het voormalige win kelpand aan de Langstraat 49 is van binnenuit helemaal dichtge plakt. Op woensdagmiddag en op zaterdag en zondag zijn er bijeen komsten waarbij koranlessen zou den worden gegeven. Een buurt bewoner heeft bij de gemeente tot drie keer toe geluidsoverlast gemeld. "Maar de ambtenaar gaf te kennen dat er niets te handhaven valt", aldus Verkoeijen, die vindt dat de gemeente moet optreden tegen de overlast en bovenal de brandveiligheid moet inspecteren. Tevens wist het raadslid dat op last van de gemeente de bouw activiteiten zijn stopgezet. Dat moest Van der Broeck bevesti gen. "Dat klopt. Want voordat de bouwvergunning was afgegeven, was al met de sloop begonnen. De sloopwerkzaamheden zijn toen stilgelegd." Volgens de wethouder is de brandveiligheid alleen in het geding indien er meer dan vijftig personen in het gebouw aanwe zig zijn. "Ons is niet gebleken dat er zoveel mensen tegelijk binnen zijn", aldus Van der Broeck, die verklaarde dat de gemeente zal optreden als 'de activiteiten in bestuursrechterlijk opzicht verbo den zijn' Verkoeijen wees erop dat de lokale overheid verantwoordelijk is voor de brandveiligheid. "Er is slechts één uitgang.Als daar brand uitbreekt, dan vallen er doden." Het raadslid meent ook dat er met twee maten gemeten wordt. "Want in de Patersstraat wordt het voor malige pand van taxi Stoks voor dezelfde activiteiten gebruikt. En daar is wel alles gecontroleerd.Tot de laatste brandblusser toe." Samenwerking kreeg steun van het de meeste andere partijen. "Want we zijn wel aansprakelijk indien het gebouw niet veilig is", zei Van Stelten. "Er moet daarom iets gebeuren." De PvdA was daar niet van overtuigd. "Ik ben niet in het gebouw geweest", zei Henk Bisschops. "Er wordt hier de sug gestie gewekt dat het niet in orde zou zijn. Dat moeten we eerst maar eens vaststellen." Dankzij de inspanning van Stamtafel Vaat 69 is de replica van het Gouden Leeuwbeeld, dat boven de onderdoorgang naar het Gouden Leeuwpad in Venray hangt, gerestaureerd. De stalen boog en het beeld werden in het voorjaar opge knapt en keerden deze week weer terug op hun vertrouwde plekje in het centrum van Ven ray. Aan het Gouden Leeuwbeeld zit een heel verhaal vast. In 1970 werd het eeuwenoude hotel annex brouwerij de Gouden Leeuw gesloopt. Daarbij verdween spoor loos de beroemde liggende Gou den Leeuw, die onder andere op het bekende schilderij van schilder Jeuken stond afgebeeld. Het beeld was toen al 150 jaar oud. In 1990 werd door twee leden van Stamta fel Vaat 69 (Vreejdag Aovend Alde- hoerTaofel), Karei Janssen en Theo Michiels, een speurtocht gestart naar het verdwenen beeld. De Gouden Leeuw werd teruggevon den in Vessem en aangekocht door de leden van de stamtafel. In juni 1991 werd het officieel overgedra gen, waarbij de stamtafel het beeld onderbracht in een speciaal opge richte Stichting Cultuurgoed. Het beeld was in een deplorabele toe stand en moest hoognodig geres taureerd worden. Daarnaast werd er een kopie gemaakt, beide door stamtafellid Hub Kroon. In sep tember 1994 werd de kopie terug geplaatst op de plek waar vroeger de deur van het hotel was. Het origineel werd te leen gegeven aan museum 't Freulekeshuus. Beide beelden zijn overigens nog steeds eigendom van de Stichting Cul tuurgoed. Het totale kostenplaatje bedroeg destijds bijna 15.000 gul den, een bedrag dat door de leden van de stamtafel en sponsoren bij elkaar werd gebracht. Na twaalf jaar was het nodig om de stalen boog en het beeld drastisch te renove ren. Die renovatie vond afgelopen voorjaar plaats. Het beeld werd in de werkplaats van schilder Wim Jochijms in Blitterswijck vakkundig gerestaureerd. JacqTheuws zorgde voor een opknapbeurt van het stalen bordes, terwijl electroman André van Gogh, de renovatie van de messing verlichting voor zijn rekening nam. Na een poetsbeurt door schoonmaakbedrijf ACS, werd het loodzware beeld vervolgens teruggezet met een heftruck van Stevens Hout. In alle trots pronkt de Gouden Leeuw nu weer in hart je Venray. De gemeente gaat voortaan controleren bij de diverse jongerenketen in Venray en de dorpen. Volgens Annelies Smits, beleidsmedewerker veiligheid, loopt het soms uit de hand met buitensporig alcohol- of drugsgebruik. De gemeente heeft echter geen idee om hoeveel keten het gaat. "Er zijn enkele keten die hele maal afgesloten zijn van de buiten wereld. Jongeren tonen er extreem gedrag en ze maken elkaar gek. Niemand komt er binnen. Ook de ouders, de politie of de over heid niet", zei Smits maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Er wordt soms tegen de klippen op gezopen. Dit gaan we binnenkort aanpakken. We willen weten waar de keten zijn en we moeten er ook naar binnen kunnen. Ouders gaan we ondersteunen om het beheers baar te maken." De aanpak van de gemeente is er niet op gericht om de keten, veelal in schuren of kip penhokken, te sluiten. "Nee, we gaan ze allemaal bezoeken maar het gaat ons alleen om de extreme gevallen", verklaarde Smits. "De keten moeten toegankelijk wor den en we maken de problema tiek bespreekbaar. Het mag ook geen verkapte horecagelegenheid zijn. Op de meeste plaatsen is niets aan de hand. Jongeren ont moeten elkaar en er wordt wel eens wat gedronken." een abonnement waard AFLOSSING VAN DE WACHT: Wanneer u op 13 t/m 21 oktober een bezoek brengt aan onze winkel krijgt u in verband met de overname 10% KORTING op het aankoopbedrag. Tot ziens in 't Kabinetje Marie-José van Aarssen De gemeente maakt binnen kort nieuwe prestatieafspra ken met Wonen Venray. Het terugdringen van de wacht lijst van woningzoekenden is een van de belangrijkste speerpunten. Wethouder Teu- nissen (Lokaal Aktief) vindt het onacceptabel dat mensen tweeënhalf jaar moeten wach ten voordat ze in aanmerking komen voor een huurwoning. "We willen de wachttijd graag terugbrengen tot maximaal één jaar. Maar dat zal niet binnen een jaar te realiseren zijn. Er zul len meer sociale huurwoningen gebouwd moeten worden", zei Teunissen dinsdag in de com missie Stedelijke Ontwikkeling. De wethouder van volkshuisves ting verklaarde dat de plannen van Wonen Venray hem 'zorgen baren'."Een woningstichting moet meer doen dan alleen bouwen en verhuren. Ze moet ook investeren in de woonomgeving." Bert Lins- kens (PvdA) meent dat het heel lastig is de wachtlijstproblematiek snel op te lossen. "Veel bouwpro jecten kampen met vertragingen. Op korte termijn zal het moeilijk zijn de wachtlijsten te reduce- Volgens het CDA hoeft de aan schaf van camera's in de openbare ruimte geen half miljoen euro te kosten. Wethouder Heidens meld de onlangs dat het cameratoezicht een jaar is uitgesteld vanwege de te hoge kosten. Het zou om een investering van 500.000 euro gaan, waarvoor op zijn vroegst in 2008 geld kan worden vrijgemaakt. Volgens Gerda van Stelten (CDA) kan het goedkoper. "Bij voorbeeld door samen met andere gemeenten de hardware aan te schaffen." Het CDA vindt camera's een 'goed instrument'. "Het is een prima middel om bijvoorbeeld ille gale dumpingen terug te dringen. Dat blijft een probleem in Venray", aldus Van Stelten. Het CDA-raads- lid meent dat het afvalsysteem diftar daarvan niet de oorzaak is. "Het draait vooral om de menta liteit van de burgers. Onlangs zag ik in de wijkAntoniusveld een zak gebruikte luiers in de berm liggen. Terwijl hiervoor lege zakken gra tis zijn af te halen op het gemeen tehuis. En ze kunnen ook gratis in de daarvoor bestemd containers gegooid worden." Wethouder Van der Broeck (CDA) zei dat de investering vijf ton vergt indien de gemeente het cameratoezicht op eigen houtje uitvoert. "Het is een zinvolle suggestie om samen te werken. Bijvoorbeeld met Q-park of de beveiliging van bedrijven. Dat kan kostenbesparend werken." ren", aldus Linskens die erop wijst dat er veel te weinig ruimte is voor sociale woningbouw. Zoals bijvoorbeeld in het project De Gouden Leeuw, waar met pijn en moeite acht woningen in de sociale sector gebouwd worden. "Een erg schrale opbrengst. Het bevalt beroerd tegen. We moeten daarom wel realistisch zijn", aldus de PvdA'er. niet ontvangen? Bel 582877! 'Crematorium niet op Vak O' Het CDA is ongerust over de komst van een crematorium in 2008 op begraafplaats Boschhui zen. "Er gaan geruchten dat Vak O, het historisch deel van het kerk hof, daarvoor geruimd gaat wor den", zei Gerda van Stelten maan dag in de commissie Stedelijk Beheer. "Dat zou toch te gek zijn. Ik hoop dat er geen enkel histori sche graf gesloopt wordt." Wethouder Van der Broeck nam de ongerustheid bij zijn partijge note weg. "Nee, het heeft geen gevolgen voor de oude graven van Vak O. Het crematorium met een afscheidsruimte wordt gebouwd op de plek waar nu de aula staat", zei Van der Broeck. De gemeente is momenteel in gesprek met de twee initiatiefnemers. "We gaan een plan uitwerken dat daarna in het college en de commissie komt." Woninginbraak De politie onderzoekt een woninginbraak die op donderdag middag plaatsvond aan de Spurk- terdijk. De daders hebben een raam geforceerd en hierdoor toegang tot de woning verkregen. In de woning zijn alle kamers door zocht, waarna enkele sleutels zijn weggenomen. Met de sleutels heb ben de daders toegang verkregen tot de garage waar een Porsche Carrera stond. De daders hebben de rode sportwagen, diverse sleutels en diverse papieren weggenomen. De politie roept getuigen op zich te melden via 0900-844. Illegale huisvesting buitenlandse werknemers dreigt uit hand te lopen Het dreigt helemaal uit de hand te lopen met de huis vesting van buitenlandse werknemers. Vooral in het buitengebied is sprake van overbewoning in boerderijen, op zolders, in schuren en ook in gewone woonhuizen. "Het dreigt mis te gaan. Er wordt veel te veel getoleerd. Er gebeurt niets", zei CDA-raads- lid Sieb Nijssen dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwik keling. Alleen al in Ysselsteyn wemelt het van de illegaal gehuisveste werknemers. Ze verblijven met veel te veel personen in onderko mens die veelal door particulieren worden verhuurd. "Maar niemand die precies weet om welke aantal len het gaat", zei Marius Emons (PvdA). Dat moest wethouder Teu nissen (Lokaal Aktief) toegeven. "We hebben er inderdaad geen zicht op. Ook Wonen Venray weet als grote verhuurder niet hoeveel panden illegaal onderverhuurd worden. Het is een zorgelijke situ atie. Het probleem is veel groter dan we allemaal denken." De gemeente trekt momenteel niet actief ten strijde tegen de ille gale toestanden. Teunissen zei dat de gemeente regelmatig meldin gen binnen krijgt."Buurtbewoners bellen op dat er in een huis meer dan tien mensen wonen. De soci ale controle is in Venray nog vrij groot. In veel woningen verblijven veel meer mensen dan waarvoor ze bedoeld zijn. Het veiligheidsas pect komt in het geding." De wethouder durfde geen aan tallen te noemen. Hij spreekt van een groot dilemma. Want hand havend optreden betekent ook dat er alternatieve huisvesting geboden moet worden. En die is er momenteel niet. Eerst werden de campings in de ban gedaan. De 'hype'van de Polenhotels is inmid dels ook weer achterhaald. De provincie neigt nu toch weer naar campings of bungalowparken. "We moeten denken aan Center Parcs- achtige onderkomens. Waarbij ook recreatie geboden wordt. Zoals op camping Breebronne is Maasbree." Teunissen verklaarde dat een heksenjacht op dit moment geen enkele zin heeft. Het probleem zal zich alleen maar verplaatsen. "We kunnen de mensen niet uit de huizen jagen. Maar we moeten snel een oplossing bedenken. De reguliere woningmarkt biedt op korte termijn geen mogelijkheid. Iedereen is ervan doordrongen dat de excessen bestreden moe ten worden." Het college heeft vijf bouw vergunningen verleend aan de stichting Odapark voor het plaatsen van kunstwerken op rotondes. De objecten zijn een uitvloeisel van de kunstmani festatie De Waan uit 2002. Ter herinnering aan honderd jaar psychiatrie in Venray worden negen rotondes op de singels van kunstwerken voorzien. Onlangs werd een wijziging van het bestemmingsplan in gang gezet om het kunstwerk 'de Hersenpan' van Kees Bierman te kunnen plaatsen op de rotonde Noordsingel-Oostsingel-Nieuwe Maasheseweg. Deze plek heeft verkeersdoeleinden en wegen als bestemming. Op de rotonde Stationsweg-Oostsingel komt het kunstwerk 'Dobbelstenen', dat is gemaakt door bezoekers van de Kunstwerkplaats. Het ontwerp 'Hekwerk' van Mathieu Knip penberg krijgt een plaats op de rotonde Beekweg-Noordsingel- Westsingel. De rotonde Leunse- weg-Zuidsingel wordt verfraaid met het kunstwerk 'Verwarmings ketel', dat vervaardigd is door de gezamenlijke kunstenaars die deelnamen aan De Waan. Het meest omstreden thema is de 'honderd geknakte kruisen' van Reinier Kurpershoek. Sinds de manifestatie van 2002 staan de kruisen op het grasveld voor het hoofdgebouw van het St. Anna- terrein. De gemeente wil aan de noordkant van de Noordsingel, bij de toegangsweg naar het instituut, een fietsrotonde aanleggen waar op de honderd kruisen een plek kunnen krijgen. Er is voor deze oplossing gekozen omdat er nogal wat negatieve reacties kwamen over de plaatsing van het kunst werk op een verkeersrotonde. Tegen de komst van de fietsroton de zijn door enkele omwonenden bezwaarschriften ingediend. Het college heeft ze ongegrond ver klaard. Voordat de bouwvergun ning onherroepelijk wordt, staat er nog een formele bezwaartermijn van zes weken open. De kunst werken zijn als totaalconcept ont worpen door kunstenaars die heb ben deelgenomen aan De Waan in 2002. De kunstwerken zullen een blijvende herinnering zijn aan 100 jaar psychiatrie in Venray. Het gaat om vernieuwende kunst, waarbij veel durf van kunstenaars wordt getoond om het thema psychiatrie op een zeer bijzondere manier te verbeelden. De openbare verlichting is in de gemeente Venray onder de maat. De door de gemeente raad vastgestelde verlichtings normen worden niet gehaald. Het college erkent dat 'de bur ger zich in het verkeer en op scoiaal gebied onveilig voelt'. In de begroting voor volgend jaar is 110.000 euro opgenomen voor vervanging en uitbreiding van de openbare verlichting. Eind 2007 voldoet de gemeente dan voor 46 procent aan de verlich tingsnorm. Nu ligt dat percentage nog op 39- Aan het eind van de raadsperiode in 2010 wordt 56,5 procent van de norm gehaald. Maandag in de commissie Ste delijk Beheer klonk er brede kri tiek. "Het is onveilig. Het is onac ceptabel dat we de normen niet halen", zei Tineke Lamers (Samen werking). "We moeten de verlich ting uitbreiden zodat we op 100 procent komen. Nu halen we nog niet eens de helft." Henk Bisschops (PvdA) steunde Samenwerking. "We hebben het er al jarenlang over. Het gaat te langzaam en de veiligheid is in het geding. In 2005 is er wel een inhaalslag geweest, maar dit moet structureel worden. Alle plekken moeten voldoende veilig zijn." Ingeborg de Barbanson (WD) merkte op dat veel onveilige plek ken nog niet zijn aangepakt. "Ter- Wat gebeurt er als U niet adverteert wijl goede verlichting belangrijk is voor de veiligheidsbeleving." InVENtief sprak zijn verbazing uit. "We halen slechts 46 procent van de norm", zei Kees van de Molengraft. "Dat betekent dat op veel plekken de openbare ver lichting niet voldoet. De burgers moeten veilig over straat kunnen." InVENtief wil een nieuw voorstel zien waarin in 2010 de verlich tingsnorm voor de volle 100 pro cent wordt gehaald. Wethouder Van der Broeck (CDA) zei dat er in 2007 weer ruim een ton extra wordt ingezet. "Dit kunnen we uit breiden, maar dat is een afweging die de raad moet maken." Naar verwachting zal de gemeenteraad eind oktober bij de begrotings behandeling met een voorstel komen voor extra geld. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl ch Comfortabel feSu A f. 4 vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL W0NENoanpa/f

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5