MAi: Druk jaar voor de politie in Venray 'Geen lapmiddelen in winkelcentrum Venray' SPAMÜ 'Stadswachten niet meer van deze tijd DeMKB at £/en& ""'Sb 'iv,S Rongen dé ipcMkl voor tegels, sanitair en teg^Iw^rlteii J automatiseerder LEREN OPSTEKEN Bandoetere PEEL EN MAAS RÜHL HAEGENS MOLENAARifST* M Edah wordt EM-TÉ Gouden jubileum De Peelklank Honderdzevenentwintigste jaargang - week 41 - donderdag 12 oktober 2006 En verder: Nieuws uit Meerlo-Wanssum 11 Kunst Cultuur 19 Sport 21-24 Gemeentelijke mededelingen 17-18 Kerkelijke diensten 26 SV United en Oostrum delen de punten noppies Grotestraat 23 - Venray - Tel. 0478-581526 Flexibel Wie kent ze niet? Al die Jans- sens van 'Den Elastieke'. Een naam die de leden van de fami lie danken aan Frans Janssen, die zich op een beugelbaan door een beugel wist te wringen. Dat waren nog eens tijden.... Wie kent ze niet? Familieleden, vrienden en/of bekenden die bij Flextronics werken? Iedereen heeft wel iemand in zijn naaste omgeving die werkt bij 'de Rank', zoals het bedrijf aan de Maashe- seweg in Venray in de volksmond nog steeds wordt genoemd. Wie kent ze niet? Mensen die al 35 jaar met hart en ziel voor het bedrijf werken, de goede tijden nog hebben meegemaakt, maar nu wellicht worden bedankt voor hun bewezen diensten. Natuur lijk, de werknemers wisten het al lang: het gaat niet goed met Flextronics International, maar de jobstijding kwam donderdag middag toch keihard aan. Bijna tweederde van de medewerkers krijgt ontslag, moet aan de gang bij een nieuwe werkgever, in een nieuwe functie. Je moet er toch niet aan denken dat je als oudere werknemer van een jaar tje of 57, geschoold in behoorlijk technisch werk en opgeklom men naar een behoorlijk salaris niveau, bij Logistics pakketjes moet gaan inpakken? Dat is voor mij hetzelfde als ontslag. Vijf jaar geleden waren deze mensen nog medewerkers van Xerox, dat nu zijn ex-medewerkers in de kou laat staan door de productie over te hevelen naar het goedkopere Maleisië. Zo ga je toch niet met je 'eigen' mensen om? Ik hoop dat de directie zich flexibel toont en met een goed sociaal plan op de proppen komen, met een oude- renregeling om de trouwe werk nemers te bedanken voor hun diensten, maar ik vrees met grote vrezen dat die overeenkomst er niet komt. Flextronics lijkt me namelijk niet al te flexibel, en zeker geen 'Elastieke', maar is gewoon een keihard bedrijf dat winst wil maken. Waar maakt niet uit, en met wie maakt ook niet uit. Helaas voor Venray, maar vooral voor al die mensen die op zoek moeten naar een andere, passen de baan. Over baan gesproken, in Venray-kern zijn de beugelbanen al verdwenen, Flextronics Inter national straks ook? Ik mag toch hopen van niet... Hannes Politiechef: "Volgend jaar weer meer blauw op straat" "Het jaar 2006 is een heel druk jaar voor de politie met veel ernstige zaken", zei John Geraedts, chef basiseenheid Venray, maandag in de com missie Stedelijk Beheer. Geraedts gaf toe dat de Venray- naren momenteel te weinig politie op straat zien. "Het toezicht staat onder druk. Helaas hebben we momenteel te weinig surveillanten door allerlei oorzaken. Er is te wei nig politie in het winkelcentrum tijdens de koopavonden en de markt. Maar volgend jaar zal er in Venray weer meer blauw op straat zijn. Want de politie hoort thuis in het straatbeeld." Geraedts gaf in de commissie uitleg over het jaarplan 2007. Ven ray werd dit jaar opgeschrikt door de moordzaak aan de Wasbloem in Landweert en de verdwijning van twee Marokkaanse jongens. Zij verdwenen in mei spoorloos nadat ze hadden ingebroken in een wietloods aan de Poststraat. Bijna een halfjaar later werkt nog steeds een team van twintig poli tiemensen aan de zaak. "En voor lopig zijn we daar nog wel mee bezig. Dit legt een grote claim op de capaciteit van de recherche", zegt Geraedts, die ervan uitgaat dat de twee jongens vermoord zijn. Alhoewel het bewijs daarvoor nog steeds ontbreekt. Rechercheurs uit het district Venray worden ook ingezet voor moordzaken elders in de provincie Limburg. "Dat heeft ook grote invloed op ons dage lijkse politiewerk." Geraedts is blij dat de landelijke prestatieafspra ken voor 2007 wat zijn afgezwakt. Ieder politiekorps moet een mini maal aantal bekeuringen per jaar uitschrijven. Bijvoorbeeld voor snelheidsovertredingen, rijden door rood licht, alcoholgebruik en het niet dragen van gordel of helm. Dat geldt ook voor het overdragen van verdachten aan het Openbaar Ministerie. Het district Venray moet bijvoorbeeld 1210 procesverbalen uitschrijven voor de iets zwaardere zaken en deze verdachten aanmel den bij justitie. "Deze afspraken wekken veel antipathie. We willen met zinvolle taken bezig zijn en de problemen aanpakken. En niet alleen bekeuringen uitschrijven om de prestatieafspraken te halen", aldus de politiechef. In 2007 staan een aantal nieuwe speerpunten centraal. Zoals de controle op vuurwapens. De poli tie moet bij vijfhonderd particu lieren aan huis gaan controleren. "We kijken dan bijvoorbeeld of de munitie gescheiden wordt opge borgen van het pistool of geweer. We controleren niet alleen bij jagers. Er komen ook steeds meer sportschutters." Nieuw is ook het op straat aanhouden van vreem delingen om te controleren of ze zich kunnen legitimeren. De politie moet in 80 procent van de categorie I-meldingen binnen vijftien minuten op de juiste plek zijn. Dit geldt voor inbraken of een aanrijding met letsel. Bij meldingen die onder categorie II vallen, zoals burengerucht, moet de politie in 70 procent van de gevallen bin nen zestig minuten ter plekke zijn. Volgens Geraedts worden deze normen in Venray gehaald. Auto- en woninginbraken komen nog steeds veel voor in Venray en omgeving. "Vooral een woninginbraak is ver schrikkelijk voor de mensen. Dit blijft dan ook een speerpunt voor ons." In Venray opereren geen cri minele jeugdgroepen. Wel is er een bende van tien tot vijftien jongeren actief - tussen 14 en 21 jaar - die de politie handenvol werk bezorgt. In wisselende samenstelling wordt ingebroken in auto's en huizen en worden fietsen gestolen. "Vorige week hielden we een Marokkaanse jongen van veertien jaar aan."Ik wil eerst met mijn advo caat spreken", was het enige wat hij zei. Deze jongeren krijgen vaak een taakstraf en dan lopen ze weer vrij rond. Totdat we ze opnieuw oppakken bij het volgende delict. De politie heeft hier totaal geen vat op. Het is een harde kern die hondsbrutaal is en zich nergens iets van aantrekt. Het zijn zowel allochtone als autochtone jonge ren.Thuis zijn ze ook vaak de baas. De ouders hebben niets te vertel len. We zouden ze keihard moeten aanpakken. Het is nu dweilen met de kraan open." Huiselijk geweld vraagt ook steeds meer aandacht van de politie. "Wekelijks pakken we mensen op. Het zijn hoofdzake lijk mannen. Ook als de vrouwen geen aangifte durven doen, dan nog kunnen we de geweldsplegers in verzekering stellen en ze voor leiden aan justitie. Want we wil len dat het geweld stopt. Het gaat vaak gepaard met letsel en flink geweld.", vertelde Geraedts. Lees verder op pagina 3 Politiek dringt aan op snelle en grootscheepse aanpak De politiek vindt het de hoogste tijd dat het Venrayse winkelcentrum op de schop gaat. De partijen nemen geen genoegen meer met allerlei lapmiddelen. De pleinen, Gro testraat, Schoolstraat en alle verbindingswegen moeten allemaal nieuwe bestrating krijgen, nieuwe verlichting en nieuw straatmeubilair zoals bankjes en prullenbakken. Maandag werd de begroting 2007 in de commissie Stedelijk Beheer behandeld. Het CDA mist daarin de investeringen in het winkelcentrum. "Het centrum moet helemaal flets- en verkeers vrij gemaakt worden", vindt Gerda van Stelten. "Het is nu niet gebruiksvriendelijk. Zeker niet voor ouderen en invaliden. En er wordt al zolang gesproken over een fietsenstalling. Wanneer komt die er?", wilde Van Stelten weten. In de begroting is wel ruimte voor de uitbreiding van de ker mis met drie attracties. "Daardoor wordt het centrum echt niet aan trekkelijker", zei Tineke Lamers (Samenwerking). "Wat wil het col lege nu eigenlijk?" Ook de PvdA vindt het de hoog ste tijd voor een grondige aanpak. "Daar hebben we al herhaalde lijk op aangedrongen", zei Henk Bisschops. "Er moet nu echt wat gebeuren. De tijd van lapmiddelen is voorbij. Je kunt gewoon geen goed onderhoud meer plegen. Het centrum moet een volledige her inrichting krijgen en alles moet worden vervangen." Daar was Ingeborg de Barban- son (WD) het helemaal mee eens. "Het is een heikel punt. We hebben er grote zorgen over. Pas beginnen in 2008 is te laat.Als het centrum niet snel wordt aange pakt, dan verwatert ook de regio- functie van Venrav." Ook inVF.N- tief pleit voor een grootscheepse aanpak. "Niet meer oplappen", zei Kees van de Molengraf!. Wet houder Van der Broeck was blij met de eensluidende reacties. "We gaan het inderdaad goed en grondig aanpakken. Zodat we er straks tientallen jaren mee vooruit kunnen. Venray moet aantrekke lijker worden. Een mooi centrum met een goede verlichting draagt daartoe bij. Het zal ook een flinke investering vergen. We gaan eerst kijken wat het kost en dan volgt een planning. De afdeling werkt aan een plan van aanpak dat eind ERGER JE NIET AAN SPAMKNUPER.NL dit jaar klaar is. Dat komt begin 2007 in commissie en raad." Van der Broeck waarschuwde dat het meer is dan 'alleen stenen uitzoeken voor een nieuw tapijt'. "Alle betrokken groeperingen worden erbij betrokken. Zoals de ondernemersvereniging en het wijkplatform centrum. En ook de fietsenstalling nemen we mee het plan." Gerda van Stelten eist dat de complete renovatie nog in deze raadsperiode wordt uitgevoerd. "Want dit staat ook in het college programma." Tineke Lamers vindt dat er al veel energie verspild is. "We werken in allerlei werkgroe pen al jaren aan het kwaliteitsplan centrum. Er liggen al zoveel plan nen. Het is kwalijk dat daar niets mee is gedaan." Van der Broeck zegt dat het in 2008 gaat gebeuren. "Het wordt qua uitvoering een enorme klus. Het gaat niet alleen om de bestra- tins maar ook de riolerine en ver lichting nemen we van alle straten en pleinen mee. Toch moet de renovatie snel worden afgerond. Ook de ondernemers willen geen winkelcentrum dat lang open gebroken ligt." De wethouder beloofde dat voor het einde van deze periode, in maart 2010 zijn er weer verkiezingen, de klus is geklaard. "Zo niet, dan kom ik niet meer terug als wethouder. Daar mag u mij aanhouden." Schoolstraat 5 a. i AT 5 TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 K www.rongenvof.nl Na dertien jaar verdwijnen de stadswachten uit het Ven rayse straatbeeld. Momenteel zijn er nog twee van de vier stadswachten actief. Op 1 maart 2007 stopt de gemeente helemaal met het project. CDA en WD reageerden maan dag in de commissie Stedelijk Beheer ongerust omdat er niet tijdig een alternatief is. In 1993 verschenen de eerste stadswachten. Ze hadden nauwe lijks bevoegdheden. Ze moesten toezicht houden en de bezoekers van het centrum de weg wijzen. "Maar de samenleving is in de afgelopen dertien jaar behoor lijk verhard", zegt Annelies Smits, beleidsmedewerker veiligheid. "De stadswachten zijn niet meer van deze tijd. Het houden van toe- Verkoper daklozenkrant opdringerig "De verkoop van de dak- en thuislozenkrant is een prima ini tiatief", zei Tarcicia Voigt (PvdA) maandag in de commissie Stede lijk Beheer. "Maar we horen ook verontrustende geluiden over de verkopers. Er is soms sprake van ongewenste opdringerigheid. Vooral in het winkelcentrum van Veltum. Daar moest zelfs een keer de hulp van de politie worden ingeroepen." Het PvdA-raadslid vroeg zich af wie moet worden aangesproken op dit ongewenste gedrag: de ver koper zelf of de overkoepelende organisatie. Wethouder Van der Broeck (CDA) kende de klach ten niet, maar hij beloofde ze te bespreken met zijn ambtenaren. CAR-CITY VENRAY zicht moet op een andere manier gebeuren. De toezichthouders krijgen een zwaardere rol en gaan verbaliseren. We denken ook aan intergemeentelijke samenwer king." De gemeente gaat voortaan boa's (buitengewone opsporings ambtenaren) op straat inzetten. De huidige stadswachten krijgen de kans zich hiervoor te laten omscholen. De nieuwe toezicht houders gaan nauwer samenwer ken met de parkeercontroleurs van Q-park. CDA en WD zijn het niet eens met dit besluit. "Ik snap niet waarom de stadswachten al zo snel wegmoeten", zei Ingeborg de Barbanson (WD). "Je moet geen oude schoenen weggooien voordat je nieuwe hebt." Gerda van Stelten (CDA) vindt dat de stadswachten een belangrijke rol vervullen. "Ze werken vooral pre ventief. Fietsers in de Grotestraat stappen af zodra ze een stads wacht zien." Annelies Smits zei dat een ande re aanpak nodig is. "Op 1 maart 2007 hebben we precies in beeld wat we willen. We gaan het anders organiseren, samen met Q-park. De boa's gaan een groter gebied bestrijken. Ze moeten als toezicht houders ook de echte bevoegd heid krijgen om daadwerkelijk in te grijpen." Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Asteria Venray EN MAAS berden KAPPERS VENRAY Grote Markt 21, tel. (0478) 516708 és 's maandags gesloten CAR-CITY VENRAY KEUZE UIT 50 OCCASIONS Keizersveld 73, 5803 AP Venray tel. 0478-569229 www.carcity.nl bedrijfsautomatisering bu Bedrijfsautomatisering b.v. Keizersveld 25 5803 AM Venray tel. 0478-585457 email: info@jds.nl www.jds.nl Accountants Belastingadviseurs Managementconsultants Automatiseringsadviseurs Noorderhof 8, Postbus 68, 5800 AB Venray telefoon (0478) 58 43 33, fax (0478) 58 46 24 e-mail: info@rhmweb.nl; internet: www.rhmweb.nl Maasheseweg 80a, 5804 AD Venray Inl. en reserveringen: Tel. 0478-511466

Peel en Maas | 2006 | | pagina 1