chinesewebsite.nl uw eigen m m mam Nil,, it HL UIT tot mm I Peter Nellen ACTIE DIMIDEIMD UITKEREN UIT vfc&nc&nTYv Honderdzevenentwintigste jaargang - week 41 - donderdag 12 oktober 2006 Eefje Verstraelen wint prestigieuze prijs Eefje Verstraelen uit Venray won in september een fraaie derde prijs tijdens Hyper Design, een internationale wedstrijd voor kunststudenten tijdens de Shanghai Biennale 2006. Achter twee studenten uit Shanghai en Beijing ver overde Verstraelen uit in totaal 190 inzendingen de bronzen medaille. "Ik was blij verrast met de derde prijs, zeker ook omdat de jury bestond uit leden van de eigen school uit Shanghai. Die hadden toch wel een voorkeur voor hun eigen studenten. De prijs voelt daarom voor mij als een extra erkenning voor mijn werk dat ik heb tentoongesteld." "Ik wilde vroeger altijd al schil der worden", zegt Eefke Verstrae len, 25 jaar geleden geboren in Venray. Na haar Mavo-opleiding aan Scholengemeenschap Stevens beek afgerond te hebben, ging ze de studie multimedia volgen aan het Grafisch Lyceum in Eindho ven. "Maar ik wilde altijd al naar de Kunstacademie. Dat heb ik dan ook gedaan. In Rotterdam heb ik de opleiding autonome kunst gevolgd. In vier jaar tijd word je daar opgeleid tot kunstenaar." Op school was tekenen en schil deren altijd haar lievelingsvak. Ze heeft haar artistieke talenten meegekregen van haar vader, Eddy, die ook schilder en beeldhouwer is. De appel valt dus niet ver van de boom. "Ik ben vroeger een schildercursus begonnen, want het stond voor mij altijd vast dat ik schilder wilde worden. Om in Nederland als kunstenaar de kost te verdienen, is echter heel moei lijk. Daar moet je heel veel voor doen. En al heb je veel succes, dan nog zijn er maar weinig kunste naars die echt van hun talent kun nen leven." Sinds kort heeft ze met haar vriend Jelle een huis gekocht in de buurt van de haven in Rot terdam. Ze ontmoette Jelle op de Kunstacademie en samen probe ren ze het te rooien. Om in ieder geval brood op de plank te heb ben, verdient ze een centje bij als serveerster in een restaurant. Maar een leven als kunstenaar is voor haar toch de ultieme droom. Zeker nu ze in Shanghai de erva ring van een groot internationale expositie achter de rug heeft. "Het was een geweldige ervaring. Shanghai is een enorme stad met gigantisch hoge gebouwen, maar door het klimaat en de smog ook enorm benauwend. Je komt echt in een heel andere wereld terecht. De mensen hebben ook een heel andere mentaliteit. Dat bleek tij dens de organisatie van de expo sitie." Het werk van Eefje Verstraelen bestond oorspronkelijk uit 100 pallets die midden in een gang geplaatst zouden worden. Daar kwam uiteindelijk niet veel van terecht. "Het was telkens aanpas sen, verschuiven, veranderen. Op een gegeven moment raakte mijn geduld wel op, ja. Uiteindelijk heb ik mijn werk vorm gegeven met 60 pallets van 1.50 bij 1.20 meter aangevuld met miniatuurpallets. Je mag je niet laten gaan, je bent immers te gast. Maar dat was niet makkelijk, de mensen zijn niet zo direct als hier. Van de andere kant was het enorm leerzaam. Je leert hoe het elders aan toe gaat. Bovendien heb ik er heel leuke contacten aan over gehouden. Onder andere met een universi teit in Australië. Daar vloeit moge lijk nog wat werk uit voort." INSTALLATIES Over haar werk kan ze boeiend vertellen. "Mijn werk handelt over ruimte en omgeving. Die neem ik waar door te bewegen door het landschap. Als ik door het land schap reis word ik gefascineerd door plaatsen die mij intrigeren. Plaatsen waarin techniek en con structie voor mij een hoofdrol spelen. En plaatsen waarin kunst matig maar ook natuurlijke veran deringen plaatsvinden. Zoals het Nederlandse landschap dat zijn zichtlijnen afwisselt van urbane en industriële situaties tot open groene vlaktes. De snelle veran deringen in onze hedendaagse samenleving vragen om een reac tie." Haar kunstwerken uiten zich in de vorm van interventies en installaties in de openbare ruimte en in maquettes. "Ik laat mij inspi reren door wetenschap en tech niek. En door zware mechanische constructies die pneumatisch grondstoffen uit de grond halen. Deze constructies zijn als ver traagde bewegingen die door een grotere en snellere macht wordt aangestuurd en omvat de vergelij king met de hedendaagse versnel lingen in het landschap. De inter venties in de openbare ruimte geven een directe reactie die het omgevende landschap mij vraagt. Ik bouw aan en tegen urbane situ aties en wijs de ruimtes nieuwe functies toe. Het is een spel tussen constructie, verhouding en mense lijke ervaring. De maquettes heb ben de potentie om de grenzen tussen realiteit en het onmogelij ke te op te zoeken. De verhouding tussen menselijke maat en schaal vervaagt waardoor de combinatie van maquette en installatie een vervreemdend effect op levert. Dit resulteert in een nieuwe vorm van landschapsarchitectuur." Het karakter van de werken wordt benadrukt door de keuze van het materiaal, aldus Eefje Ver straelen. "Dit zijn natuurlijke en prefab materialen die met hun eigen functie en kracht de iden titeit van het werk bepalen. Door samenwerking tussen verschil lende materialen ontstaat er een nieuwe constructie en een nieu we verandering die essentieel zijn voor het evolueren van het werk en zijn omgeving." Kapel en kloostergang van Paschalis. Architect Jos Bek kers. Bouwjaar 1935/1936. Een Gemeentelijk Monument aan de Wanssumseweg in Oostrum Deze architectuur toont veel overeen komsten met de Venrayse Paters kerk. Een zorgvuldig uitgevoerd metselwerk, fraaie spitsbogen, een houten betimmering van het gewelf en gestileerd beeldhouw werk. In dit geval van K. Smout, uitgevoerd in witte Franse steen. In de negentiende en in het begin van de 20e eeuw was de neogo tische bouwstijl min of meer de officiële stijl van de rooms-katho- lieke kerk. Het merendeel van de kerken en kloosters die toen wer den gebouwd, werden in die stijl uitgevoerd. Maar In de jaren twin tig en dertig kwam een andere stroming op gang. De kapel van Paschalis is daar een goed voor beeld van. Het is een vorm van symbolisme die in de architectuur van Pascha lis vooral tot uitdrukking komt in de spitsbogenarchitectuur en het gebruik van baksteen als stilistisch element. Evenals de rest van de kapel is ook het altaar in spits- boogvorm uitgevoerd, gesierd met mooie liturgische kunstvoor werpen. Geen neogotische mas saproductie, maar uniek werk van Nederlands beste edelsmeden van die tijd, J. Kriege uit Woerden en edelsmid Blom uit Utrecht. De kruiswegstaties op de muurvlak ken van het hoofdschip zijn van de hand van P Geraedts uit War mond. Hij is ook de maker van de muurschildering achter het hoofd altaar, een voorstelling van Sint Paschalis Baylon omgeven door musicerende en zingende enge len. Ook de zestien gebrandschil derde ramen in de kapel zijn van P. Geraedts. Verder schrijft T. van Els Architect J. Bekkers werd door de broeders geprezen om zijn fraaie 'triomfarchitectuur'. Deze naam geving is te danken aan de vele triomfbogen in het gebouw. De lange kloostergangen met hun ingetogen en religieuze sfeer zijn daar sprekende voorbeelden van. Zorgvuldig uitgevoerd siermetsel- werk met terug liggende voegen waardoor de slanke smalle vorm van de baksteen extra accent krijgt. Op 11 mei 1938 werd het nieuwe noviciaat door Bisschop Lemmens van Roermond inge zegend. Hij was vol lof over het mooie gebouw en riep uit: "Zo moest ons seminarie zijn". Maar het aantal novicen liep begin jaren zestig sterk terug en in 1962 hebben de laatste novicen Pascha lis verlaten. Een deel van het com plex was toen reeds bestemd voor de huisvesting van bewoners van Servaas. Later, in 1966, werd in het voormalige noviciaat de hui dige kliniek voor verslaafdenzorg gevestigd. Wat de toekomst van Paschalis betreft zijn er nog altijd veel vraagtekens. In 1997 diende het Vincent van Gogh Instituut bij de gemeente een verzoek in om het gebouw van de gemeentelijke monumentenlijst af te voeren, om zodoende de weg vrij te maken voor eventuele sloopplannen. Het verzoek werd weliswaar afgewe zen, maar het signaal is duidelijk. Architectonisch en cultuurhisto risch is Paschalis van grote waar de. Laten we daarom hopen dat iedereen tijdig tot bezinning komt. Koester uw monument. Weet u ook zo" n bijzondere plek in Ven ray of een van zijn kerkdorpen? Reacties graag via het secretariaat van Stichting Venray Monumen taal, p/aGroeneHart7, 5801SX in Venray, e-mail venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. Accountants Belastingadviseurs ACCOUNTANCY - BELASTINGADVIES - SALARISADMINISTRATIE Keizersveld 87 - 5803 AP Venray, Tel. Ü478-583Ü97 Fax 0478-588043 - mail info@avydo.nl - www.avydo.nl NU GRATIS DAGCREME T.W.V 20,- KADO BIJ EEN SCHOONHEIDS BEHANDELING* IN DE MAANDEN SEPTEMBER EN OKTOBER. CARE 4 BEAUTY Oude Oostrumseweg 19A tel. 0478 550946 5802 CA VENRAY LAAT IN SEPTEMBER EN OKTOBER UW HAREN KNIPPEN EN KLEUREN DAN ONTVANGT U DE BIJPASSENDE KLEURSHAMPOO GRATIS!!! BUDGETKNIPPEN DAMES a HEREN Dl DO 08:30u - 12:00u €10,- WIJ WERKEN UITSLUITEND MET GEDIPLOMEERDE KAPSTERS CARE 4 HAIR VENRAY Oude Oostrumseweg 19a tel. 0478 550407 Klassieke stijl Met drie spectaculaire slag werkshows, Percusion Fan tasy, viert de drumband van muziekvereniging De Peel klank Ysselsteyn op vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 oktober het 50-jarig jubileum. Drie spectaculaire slagwerk shows vol dans, zang en humor. Naast nummers als Africa van Toto en Music van John Miles zullen er veel meer bekende melodieën voorbij komen. Ook zal er muziek gemaakt worden op attributen waar u het niet van verwacht. Ook de jeugdensembles JES 1 en JES 2 zullen voor verrassingen zorgen. Laat daarom uw fantasie prikkelen op Percussion Fantasy. Zij krijgen medewerking van Leon Houwen (toetsen) en Erwin Hendriks (bas gitaar) en Gerard Spreeuwenberg (trompet). De zang komt voor rekening van Ria Linders, Mirjam Michels en Henk Deters. Ook zal de dansgroep van Myrna van den Bosch voor u optreden. Kortom een avond vol muziek, zang, dans ritmiek, sfeer, humor en slagwerk die u gewoon niet mag missen. Op vrijdag en zaterdag is de aan vang 20.00 uur, op zondag om 14.30 uur. Deze middag is speci aal voor de jeugd. Het programma van deze middag zal een verkorte versie zijn van de avondvoorstel lingen. Behalve dat de afdeling slag werk van muziekvereniging de Peelklank uit Ysselsteyn 50 jaar bestaat heeft de vereniging dit jaar ook nog vijf jubilarissen in haar midden die 50 jaar lid zijn van de vereniging. Vijf gouden jubila rissen die gedurende al die jaren zowel individueel als gezamenlijk hun steentje hebben bijgedragen aan de Ysselsteynse muziekvereni ging.Allereerst zijn dat twee leden die aan de wieg hebben gestaan van de geboorte van de drumband. Dat ging 50 jaar geleden met een heel ander instrumentarium dan waarmee de hedendaagse slag werkgroep zich presenteert. Maar alle begin is moeilijk. Vooral het zoeken naar de juiste richting om tot resultaat te komen. Johan Lemmens en Gerrit Phlip- sen zijn dan ook de gouden jubi larissen die het nog allemaal kun nen vertellen over hoe het er in het begin aan toe ging; van repe teren tussen de meelzakken en in het kolenhok van de Boerenbond tot 'concertreizen' met negen man en trommen in een 'Kever' van de toenmalige leider van de drum band, Piet Spreeuwenberg. De jubilarissen kunnen sterke verha len vertellen over hoe het er tot in de kleine uurtjes aan toeging na afloop van de repetitie. Trots worden zij wanneer zij vertellen over de behaalde successen onder leiding van good old Han v/d Vleu ten. Dit alles nadat het in het begin bijzonder moeizaam ging. Beiden waren respectievelijk actief op de bas trom en overslag. Behalve op muzikaal gebied waren zij ook op organisatorisch gebied actief. Johan Lemmens heeft gedurende acht jaren zijn beste krachten gegeven om de drumband in het bestuur van de Peelklank te ver tegenwoordigen. Inmiddels heb ben zij de leeftijd bereikt dat zij niet meer actief zijn als drummer en benoemd zijn tot erelid. Mid dels hun belangstelling die zij aan de dag leggen bij optredens van 'hun drumband' blijven zij actief betrokken bij de vereniging. De fanfare van muziekvereni ging de Peelklank kent dit jaar drie gouden jubilarissen. SraarArts, Antoon v/d Pas en Ger Jenniskens begonnen toendertijd als jeugdige knapen gezamenlijk hun muzikale carrière bij de Peellkank. Na in de loop van de tijd verschillende instrumenten bespeeld te hebben, bespelen zij nu respectievelijk tuba, tuba en bas oftewel zitten zij in het zwaar koper.Voor hen is de wekelijkse repetitie al die tijd een mooie vrijetijdsbesteding geweest en een manier om door de weeks weer eens keer bij te kunnen buurten. Al de muzikale stromin gen en diverse dirigenten hebben zij overleefd en zijn ondanks hun respectabel aantal dienstjaren nog onmisbaar voor de fanfare van de afdeling Peelklank. Dat het echte muziekliefhebbers waren bewijst ook wel het feit dat zij alle drie vele jaren deel uitmaakten van de roemruchte Smeleblaozers. Een blaaskapel die ook toentertijd veel aanzien genoot in de regio onder leiding van Wiet v/d Hoff. Op zaterdag avond 28 oktober zullen de vijf jubilarissen gehul digd worden, na afloop van de receptie van de gouden drum band van de Peelklank. De recep tie voor de drumband begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de Smelehof aan de Puttenweg 2 in Ysselsteyn. De receptie en hul diging vormen de afsluiting van de festiviteiten in het kader van het 50-jarig bestaan van de drum band. Chinese websites, vertalingen drukwerk.Tevens meertalige websites en drukwerk. 8/80 WebTechnology - Bob Holtermans Tel. 06 4263 0985 - bibo@biboweb.com EL EN MAAS Koester uw monument Ik wilde altijd al kunstenaar worden" Avydo CARE FOUR BEAUTY *JONGERENBEHANDELING UITGESLOTEN ERKEND De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl 50-jarig jubileum De Peelklank Ysselsteyn

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15