Dieren Raayland verhuizen naar kas Venrayse missiebroeder maakt rozenkransen voor Afrika VROM eist sluiting crosscircuit De Peel Meer taken voor wethouder Najja Behoud de Peel tegen uitbreiding varkenshouderij 'Geen stagnatie parkeerplaats Rabobank' Wethouder naar China JF Gestolen auto Oostrum terug PVyers Laat u inspireren Wi PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS De dieren op het Raayland College krijgen nieuwe huis vesting in de tuinderskas. Een deel van de dieren is inmiddels al verhuisd. Naar verwachting zullen de andere dieren deze maand nog volgen. Het betreft hier kleine knaagdieren, zoals hamsters, ratten en konijnen. "We hebben de kas voor dertig duizend euro laten verbouwen", aldus directeur van het Raayland College Loek de Veen. "De kas is voorzien van automatische venti latie, zonwering en dakramen die open kunnen." In de kas wordt les gegeven aan leerlingen van het praktijkonderwijs. Zij zijn de eni gen die nog les krijgen in plant- en dierverzorging. De afdeling land bouw en natuurlijke omgeving op het vmbo is sinds dit schooljaar opgeheven. Hierdoor zijn er loka len vrijgekomen die voor andere doeleinden konden worden gebruikt en is besloten de dieren in de kas onder te brengen. Leerlingen van het vmbo pro testeerden vorig schooljaar tegen het plan de dieren naar de kas te verhuizen. Zo ook oud-leerlinge Madeion Elderkamp (16): "We zaten in de klas toen we hoorden dat de dieren naar de kas zouden gaan. We waren het daar niet mee eens en hebben dat ook tegen de docente gezegd. Zij heeft dit verder besproken met de direc tie, maar die zeiden dat het al besloten is en daar niets meer aan wordt veranderd." Elderkamp betwijfelt of de aanpassingen van de kas voldoende zijn om de die ren te beschermen tegen eventu ele hitte. "Vorige zomer was het daar rond de dertig graden. Een kas is gewoon niet geschikt voor dieren. Bijvoorbeeld de konijnen. Die hebben altijd buiten gestaan. Het verschil is enorm als ze ineens in een warme kas belanden." Ook de dierenbescherming zet vraagtekens bij de kwestie. "Het is en blijft een kas en dat brengt risico's met zich mee", aldus Niels Dorland, woordvoerder van Die renbescherming Nederland. "In veel Intratuinen bijvoorbeeld wor den eveneens dieren verkocht. Met name in de zomerperiode moet ervoor gewaakt worden dat het niet te warm wordt in de hok ken. Na waarschuwingen van de inspectie zijn bij veel Intratuinen koelinstallaties geplaatst. En als het echt te warm wordt, worden de dieren verplaatst", licht Dor land verder toe. "Het is voor ons nu echter moeilijk te beoordelen of de maatregelen van de school afdoende zijn. Mochten er klach ten komen, dan is dat voor ons zeker een reden om een kijkje te gaan nemen. Indien er daadwerke lijk problemen zijn, kan dit leiden tot een strafrechtelijk onderzoek. In het ergste geval worden de die ren dan in beslag genomen." Tasjesroof De politie is op zoek naar getui gen van een tasjesroof die zondag avond rond 18.15 uur plaatsvond op de Leunseweg. Een 37-jarige vrouw uit Venray fietste met drie kinderen op het fietspad in de richting van Leunen. Voor haar fietsen twee dochtertjes van 8 en 6 jaar en naast de vrouw fietst het 5-jarig zoontje. Plots staat er ter hoogte van In de Wieen een jon geman op het fietspad. De onbe kende duwt met kracht het slacht offer van haar fiets waardoor ze boven op haar zoontje valt. De vrouw ziet dat de verdachte haar handtas uit het fietsenmandje grist en wegfietst naar de Sportlaan. De verdachte is een smalle jongen van een jaar of 16. Hij droeg een spijkerbroek met lichte bovenkle ding en een witte pet. De politie zoekt getuigen van dit voorval. De politie wil graag in contact komen met mensen die tijdens het voor val aan de overkant van de weg gefietst hebben, mogelijk hebben zij meer informatie. De Venrayse missiebroe der Harry Jenneskens (van 't Brukske) viert op zondag 17 september in Gennep zijn diamanten professiefeest. Om 11.00 uur wordt het feest inge zet met een eucharistieviering in de kapel van het rusthuis Libermannhof van de Paters van de H. Geest aan de Spoor straat in Gennep. Daarna is er een receptie in de refter. Harry Jenneskens is geboren in 't Brukske in een boerderij waar nu De Kiosk staat. Hij was de middelste van een groot gezin van twaalf kinderen. Harry en twee van zijn zussen besloten om in te treden in een missieorde. Harry werd lid van de missiecon gregatie van de Paters van de hei lige Geest. Als broeder ging hij in 1946 aan het werk op de boerde rij van de paters van de Heilige Geest in Baarle Nassau. Tien jaar later ging hij op verzoek van de congregatie naar de toenmalige Belgisch Congo in het bisdom Kongolo.'Ik had er al graag eerder heen gewild, maar ze konden me nog goed gebruiken in Baarle Nas sau', vertelt de vitale broeder. Broeder Jenneskens heeft tij dens zijn Afrikaanse tijd gewerkt als boer en verpleegkundige. Als verpleegkundige verzorgde hij veel zieke mensen in de grote missieposten. "Erg dankbaar werk was dat", aldus de ziekenbroeder. Maar de Venrayse boerenzoon was ook in zijn nopjes als hij met jonge boeren en boerinnen aan het werk was. In het dorpje Budi zette hij een vormingscen trum op voor jonge boeren en boerinnen. De mensen werkten daar toen nog met ossen op het land. De mannen werd geleerd hoe ze het beste het land konden bewerken en de vrouwen kregen huishoudelijke cursussen. Broe der Jenneskens heeft ook heel vervelende dingen meegemaakt in dit Afrikaanse land, dat eerst Belgisch Congo heette, vervol gens onafhankelijk werd en Zaïre heette en in 1997 de naam Demo cratische Republiek Congo kreeg. Opstanden, plunderingen, coupes in de top van het land en moord partijen volgden. Begin jaren zestig, toen Bel gisch Congo onafhankelijk werd, ontstonden er muiterijen in het leger en werd het zeer onrustig in dit Afrikaanse land. Twintig paters die broeder Jenneskens heeft gekend en velen waar hij mee Broeder Herry Jenniskens maakt in zijn vrije tijd rozen kransen. heeft samengewerkt, werden op een brute wijze in opdracht van de toenmalige president Lumum ba vermoord. Een vreselijke peri ode. Iedereen die blank was werd vermoord. Dat was het bevel. De Venrayse broeder zag kans om te vluchten en werd bevrijd door de soldaten van UNO. Pas veel later hoorde hij via de Wereld omroep over de moorden op zijn confraters. Eind december 2004 werd de broeder getroffen door een beroerte en moest hij snel naar Nederland worden vervoerd. Gelukkig herstelde hij snel, maar kreeg wel het advies om niet meer terug te gaan. Dat vond hij wel jammer omdat daar in Congo zijn thuis was en hij graag met de lokale bevolking werkt. Begin januari van dit jaar is broeder Jenneskens nog een keer terug gegaan naar zijn Afrikaans land,, om afscheid te nemen van de vele vrienden en vriendinnen. Broeder Jenneskens runde tijdens zijn mis sionair werk het veebedrijf van het bisdom. "We zorgden dat op alle missieposten voldoende eten was en tegelijk leerden we de dor pelingen hoe ze met vee moesten omgaan. Ik heb dat altijd met erg veel plezier gedaan en voelde mij gelukkig als ik zag dat de mensen wat hadden geleerd en zelf aan de slag gingen." De 81-jarige broeder Harry Jenneskens woont in Gennep in een appartementencomplex van de paters, zelfstandig naast het verzorgingshuis van de paters. Hij verveelt zich geen moment. Hij leest nog graag de krant, rijdt regelmatig taxi met paters en broeders naar de ziekenhuizen in de regio en houdt zich bezig met een bijzondere hobby: broeder Jenneskens maakt rozenkransen. Nauwkeurig knutselt hij de vijftig kraaltjes van de vijf rozenhoedjes met een draad aan elkaar. Op elke rozenkrans zit hij drie kwartier te werken. Laatst heeft een pater nog tachtig Jenneskens-rozenkransen meegenomen naar Afrika. "Daar wordt de rozenkrans nog goed gebeden. In Nederland en Europa is nauwelijks nog interesse voor een rozenkrans', weet hij. De inspecteur van het minis terie van VROM eist dat de pro vincie Limburg per direct over gaat tot het sluiten van het motorcrosscircuit De Peel aan de Bakelsedijk in Venray. Dit bleek bij de Raad van State in Den Haag. Volgens de woord voerder van VROM heeft de illegale situatie - de crossver eniging heeft geen milieuver gunning voor het gebruik van het terrein - nu lang genoeg geduurd. Voor VROM spelen hier twee zaken. Ten eerste vreest men voor een precedentwerking wanneer het terrein gewoon open mag blij ven, zonder de benodigde vergun ningen. In het zuiden van Neder land zijn nog zo'n dertig andere motorcrossterreinen, die eveneens niet allemaal over de juiste papie ren beschikken. Het tweede argu ment dat het ministerie aanvoert, is de schade die de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) oploopt doordat er wekelijks gecrost wordt op het terrein. De Peel ligt hier namelijk midden in. De provincie is echter niet van plan op de eisen van VROM in te gaan. Men stelt dat er al een dwangsom is uitgeschreven van 5000 euro per keer dat men op het terrein langer dan acht uur per week crost of meer dan drie keer per jaar grote evenementen organiseert. De dwangsom kan oplopen tot maximaal 200.000 euro. Volgens de provincie en de gemeente is dat genoeg dwang om er voor te zorgen dat de activitei ten in ieder geval niet toenemen. Bovendien, zo voert men van de zijde van de crossvereniging aan, is er inmiddels een goede oplos sing gevonden. Er zou al vergevorderde over eenstemming zijn over de ver plaatsing van het terrein naar de overkant van de Bakelsedijk, bui ten de EHS. Daarvoor is volgens de vereniging al 500.000 euro voor grondaankoop in een depot gestort en is er met twee varkens houderij overeengekomen dat ze verplaatsen. Dat laatste zorgt er voor dat er lagere belasting van het milieu is door een verminder de uitstoot van ammoniak in het gebied waar het nieuwe crosster rein moet verrijzen. Staatsraad Boll vindt het alle maal prachtig, maar het gaat hem alleen om de vraag of de pro vincie terecht het verzoek van VROM heeft afgewezen om over te gaan tot het intrekken van de dwangsom, om zo de weg vrij te maken voor het opleggen van bestuursdwang. Wat impliciet de sluiting van het crossterrein inhoudt. Boll liet zich kritisch uit tegenover VROM en wilde graag weten waarom het ministerie nu ineens overgaat tot het willen slui ten van het terrein, terwijl ze het voorheen jaren oogluikend heeft toegestaan. VROM had daar maar één antwoord op: ons geduld en ons vertrouwen zijn op. Binnen enkele weken laat de Raad van State weten of dat vol doende is. De politie heeft vorige week woensdagavond rond 23.15 uur een 16- jarige jongen uit Cadier en Keer in Sevenum aangehouden. De politie kreeg een melding binnen van een fietsendiefstal aan de Monseigneur Evertsstraat. De bewoner meldde dat er op dat moment iemand bezig was een flets te stelen uit zijn tuin. De politie ging meteen kijken naar de verdachte. Op de Peperstraat zagen de agenten de verdachte met een fiets lopen. De jongen liet de fiets op de stoep staan en stapte in een auto. De bestuurder van de auto reed hard weg, waarop de politie de achtervolging inzette. Op de kruising Grubbenvorsterweg/Groot- horstweg zag de politie de auto in een droge sloot rijden. De bestuur der vluchtte en de bijrijder kon aangehouden worden. Het bleek dat de auto waar het tweetal in reed, eerder die avond gestolen was in Oostrum. De 16-jarige jongen is ingesloten. De politie onderzoekt de zaak. Meerder aanhoudingen worden niet uitgesloten. Nog geen halfjaar na het aantreden van het nieuwe col lege, is er alweer geschoven met de portefeuilles. Wethou der Najja (PvdA) krijgt meer taken. Hij neemt de onderde len huisvesting gemeentehuis en communicatie over van zijn college Teunissen (Lokaal Aktief). Hassan Najja heeft een halve baan als wethouder met bestuur lijke vernieuwing en leefbaarheid in zijn portefeuille. Het blijkt dat de PvdA'er zich te weinig kan profileren omdat zijn taken veel raakvlakken hebben met andere portefeuilles. Het doel van de her verdeling is om Najja 'de midde len te verschaffen om maximaal resultaat te behalen', zo luidt de verklaring van de gemeente. 'Bij komend voordeel is dat de zwaar belaste portefeuille van wethou der Teunissen wordt verlicht.' Vanaf deze collegeperiode werkt Venray voor het eerst met deeltijdwethouders. Alleen Hei dens (CDA) en Emonts (PvdA) zijn fulltimers. Van der Broeck (CDA) en Teunissen (Lokaal Aktief) heb ben een driekwart baan en Najja is de helft van de week werkzaam op het gemeentehuis. Direct viel de ongelijke verde ling op. Vooral Van der Broeck en in mindere mate Teunissen heb ben naar verhouding een veel te zware portefeuille. Dat blijkt ook bij de comissievergaderingen. Najja is nog geen enkele keer in een commissie verschenen. Ook Heidens laat zich weinig zien. Bij de laatste vier commissieverga deringen in augustus was Van der Broeck drie avonden van de par tij. Teunissen moest bij twee ver gaderingen opdraven en Emonts was er eenmaal. Het college vindt nu dat com municatie niet bij Teunissen (planologie en volkshuisvesting) thuishoort, maar beter past bij bestuurlijke vernieuwing van Najja. Dit geldt tevens voor de herhuisvesting van het gemeente huis, wat nauw samenhangt met burgers en communicatie. Reünie 't Desselke op 25 november In De Witte Hoeve in Venray wordt op zaterdag 25 november een reünie van 't Desselke gehou den. De avond duurt van 20.00 tot 02.00 uur. Er zijn slechts een beperkt aantal toegangskaarten beschikbaar. Kaarten kunnen voor twintig euro bij De Witte Hoeve worden gekocht. Genoemd bedrag, of een veelvoud hiervan, kan ook worden overgemaakt op bank rekeningnummer 14.00.38.159 onder vermelding van naam en adres, waarna de toegangskaarten thuis kunnen worden afgeleverd. Meer informatie is verkrijgbaar via e-mail reuniedesselke@home. nl. Het belooft een spetterende avond met live entertainment te worden. De Werkgroep Behoud de Peel en de Milieufederatie Lim burg verzetten zich tegen de uitbreidingsplannen van een varkenshouder in Ysselsteyn. De Raad van State moet bepa len of de ammoniakuitstoot binnen de perken blijft. De uitbreidingen van de varkens houderij van Claessens aan de Timmermannsweg omvatten ondermeer een nieuwe stal en -curieus detail- een kinderdag verblijf. Wat de ammoniakuit stoot betreft, draait het natuur lijk allemaal om de varkens. De bezwaarmakers vinden dat de Peel al te veel is verzuurd. Meer varkens betekenen meer mest, en dat levert weer meer ammoniak op. De gemeente Ven ray wijst erop dat de extra ammo niakuitstoot verwaarloosbaar is ten opzichte van het totaal. Ook ligt de varkenshouderij niet in een extra kwetsbare omgeving. De afstand tot het natuurgebied Deurnese en Mariapeel bedraagt immers bijna twee kilometer. Daarom had men er geen been in gezien om de gevraagde ver gunning te verlenen. Omdat over heid en natuurbeschermers het niet eens konden worden, moet de Raad van State bepalen of de uitbreiding door de beugel kan. Cruciale vraag daarbij is of de var kenshouderij wel of niet onder de Europese IPPC-richtlijn valt, die milieuschade door intensieve vee houderijen moet beperken. De gemeente vindt van niet, omdat zowel het aantal vleesvarkens als het aantal zeugen beneden de officiële limiet blijft. De natuur beschermers daarentegen vinden dat de zeugen bij de vleesvar kens moeten worden opgeteld, waardoor Claessens net boven de drempelwaarde uitkomt. Anders doet zich de absurde situatie voor dat een boer met 2001 vleesvar kens wél onder de richtlijn valt, en een collega met 2000 vlees varkens plus 750 zeugen niet. Probleem is dat de Raad van State er tot nog toe altijd van uitging dat zeugen en vleesvarkens los van elkaar staan. "Behoud de Peel voert dus in wezen een proce dure tegen ons", stelde staatsraad Konijnenbelt tijdens de zitting van vrijdag met een knipoog vast. Hij zou echter kijken of er animo was om de jurisprudentie op de helling te zetten. Zo niet, dan valt de uitspraak over enkele weken te verwachten; zo ja, dan kan het wel eens wat langer gaan duren. Bezwaar tegen nieuwbouw De Nissehoff Buurman Jan Willems wil dat de bouw van het nieuwe kindercentrum De Nissehoff aan de Bosweg in Venray met een wordt stilgelegd. Hij heeft een voorlopige voorziening aangevraagd bij de rechtbank in Roermond, die zich vorige week over de kwestie boog. Bert en Anita Achten gaan ech ter gewoon door met de bouw van het nieuwe pand. "Nie mand heeft ons gezegd dat we moeten stoppen", zegt Bert Achten. "De benedenmuren staan al, voor het eind van het jaar willen we het kindercen trum openen." Eind mei ontving het echt paar de bouwvergunning van de gemeente Venray. Enkele weken later werd de bouw van het kin dercentrum op feestelijke wijze in gang gezet. Schuin tegenover de huidige locatie, aan de Bosweg 46 en 48, zal een woning met daaraan vast een modern en groot kinder dagverblijf verrijzen. Nu verblij ven de kinderen en de leidsters van De Nissehoff, een particulier initiatief dat kinderopvang biedt op antroposofische basis, nog in het sterk verouderde 'kabouter huisje' en enkele noodunits aan de andere kant van de weg. Bert en Anita Achten hebben enkele tropenjaren achter de rug. Hun 'levenswerk' wilde maar niet van de grond komen. De Nissehoff had geen doorgroeimogelijkhe den meer en het kindercentrum dreigde te verstikken in allerlei bureaucratie en juridische pro cedures. Het echtpaar dreigde de dupe te worden van de strijd tus sen de nabijgelegen stenenhandel Willems en de gemeente die al jarenlang met elkaar in de clinch liggen. Willems meent dat door het bouwplan van de familie Ach ten zijn stenenhandel in de knel kan komen. De rechtbank doet binnenkort uitspraak. Kinderbeurs Leunen De halfjaarlijkse kinderkleding- en speelgoedbeurs in Leunen wordt gehouden op zaterdag 23 september vanaf 10.00 uur. In maart is de organisatie van de beurs flink aangepast, waardoor het inleveren van spullen veel soepeler verloopt. Op maandag 18 september of dinsdag 19 septem ber kan men voor kinderkleding, speelgoed of babybenodigdheden van 18.30 tot 19-30 een lijst opha len in de Schakel aan de Kapelweg in Leunen. Kinderkleding wordt aangenomen in de maten 80 t/m 176 en er geldt een maximum van 25 stuks. Ook babybenodigdhe den zoals boxen, maxi cosy's en fietsstoelen kunnen worden aan geboden (geen luiers, flesjes e.d. en kleding onder maat 80). Van de opbrengst ontvangt men zeventig procent. Dertig procent is voor peuterspeelzaal 't Ukkenest. Op vrijdag 22 september van 19.00 tot 21.00 uur kunnen de artikelen, alleen met de al opgehaalde lijst, worden afgegeven bij de Schakel. Tevens wordt er ook kleding inge zameld voor een goed doel. De nieuwe parkeerplaats van de Rabobank aan de Kruitweg zal binnen een paar weken beklin- kerd worden. Onlangs werd een loods aan de achterzijde van het pand van Theuws gesloopt. Tot voor kort was hierin een zonne- studio en voorheen een magazijn van Martin Cuypers gevestigd. Dinsdag in de vergadering van het wijkplatform centrum werd gemeld dat er vertraging zou zijn. Vanwege bodemverontreiniging van een garage die hier vroeger zat. Woordvoerder Peter Swinkels van de Rabobank meldt dat hier van geen sprake is. "Nee, er hoeft ook geen bodemonderzoek plaats te vinden. We hopen binnen een paar weken de parkeerplaats net jes aan te leggen en in gebruik te nemen. Net als de andere parkeer plaats wordt deze afgesloten met een slagboom." De Rabobank is al jarenlang op zoek naar uitbreiding van de par keergelegenheid. Vooral sinds de verbouwing is de parkeerplaats achter het kantoorgebouw op de hoek Schouwburgplein-Merselo- seweg te klein. De aankoop van twee woningen aan de Kempweg moest destijds worden afgeblazen omdat de gemeente er een stokje voorstak. De karakteristieke hui zen mochten niet gesloopt wor den. Nadien kocht de Rabobank de leegstaande loods aan de Kruit weg. Hier komen ongeveer dertig parkeervakken die bestemd zijn voor het personeel. Het wordt een aparte parkeerplaats die ontsloten wordt via de oprit naast het appar tementencomplex aan de Kruit weg. De bestaande parkeerplaats is straks alleen nog bestemd voor bezoekers van de Rabobank. Burgemeester Waals blijft thuis Wethouder Heidens (CDA) brengt begin oktober een werk bezoek aan China. Onlangs was de Venrayse wethouder van Econo mische Zaken een paar dagen in Engeland om een aantal bedrijven te bezoeken. Het is niet de eerste keer dat Heidens een verre reis maakt. Een paar jaar geleden ging hij met een delegatie van Maessen Bedrijven naar Zuid-Korea. Burgemeester Waals kreeg eveneens een uitno diging voor de China-reis. Maar de burgemeester, die twee jaar geleden nog op vakantie was in China, legt de uitnodiging naast zich neer. "Hij acht het niet func tioneel als hij eveneens meegaat", verklaart de gemeente. De reis is een initiatief van Knowhouse, een kenniscentrum voor de agrarische sector in Horst, waarin ook de gemeente Venray participeert. De delegatie bestaat uit lokale en regionale bestuurders en ondernemers. Ook de gedepu teerden Driessen en Eurlings gaan mee. De partners van de reizigers mogen niet mee. Het doel is de banden met China aan te halen vooral met het oog op de komst van de Floriade en Greenport. China werkt aan de innovatie van de landbouw en voedselpro ductie. Knowhouse is al betrok ken bij een aantal projecten in de omgeving van Shanghai. Het bezoek gaat gepaard zonder aller lei officiële plichtplegingen. Er zijn ontmoetingen met Chinese orga nisaties die daadwerkelijk willen samenwerken met Nederland. Er worden werkbezoeken gebracht en workshops gehouden. Zonder barrières kunnen de Limburgers een kijkje nemen in de keuken van het Chinese bedrijfsleven. Tevens biedt het de gelegenheid de Chinese cultuur te proeven en beter te leren begrijpen. De China-reis van Heidens, die duurt van 7 tot 15 oktober, kost Venray 4500 euro. Het driedaagse bezoek aan Engeland kostte 1000 euro. De dienstreizen worden betaald uit het budget voor pro motie en acquisitie van bedrijven. Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Mooi Functioneel High-ti ch Comfortabel Donderdag 14 september 2006 - Pagina 5 een abonnement waard :«We 'nfernet Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL WONEN sanpak

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5