Historische schat voor Venray Ballonactie 'Ik wil vrede' m Verzin een naam voor het oude raadhuis! Bewoners bouwen samen huizen Dingus: geen actie tegen V-Kick Inbrekers aangehouden *5$ Julicher Meijer Msaëieis II ff Sterretje in uw autoruit? Jk PEEL EN MAAS Rien van den Brand vindt oeroude documenten De Venrayse amateurhisto ricus Rien van den Brand, die al vele jaren onderzoek doet naar de geschiedenis van Ven ray en omstreken, ontdekte in het Algemeen Rijksarchief in Brussel een grote hoeveelheid documenten over Venray en het Land van Kessel, daterend uit de zestiende eeuw, de zoge noemde Spaanse tijd. Samen met Robert Alfrink, Henk Zweers en Jan Timmermans uit Grave werden alle stukken gefotografeerd en op cd-rom vastgelegd. Omdat het onderzoek van belang wordt geacht voor de Ven rayse geschiedschrijving, werden hiervoor door het Lokaal Histo risch Platform Venray (LHPV) de financiële middelen beschikbaar gesteld. De oeroude papierschat werd volgens Twan van Els van het LHPV bij toeval ontdekt. Van den Brand was samen met zijn kompanen op zoek naar histori sche papieren over Grave en het Land van Cuijk, toen hij de stuk ken over Venray en het Land van Kessel ontdekte. "Het gaat om een historische schat voor Venray", vertelt Twan van Els. "We weten namelijk niet veel over het Venray ten tijde van de Spaanse overheersing door de hertog van Alva. We hopen na bestudering van de documenten een beter beeld te krijgen over de positie van Venray in die tijd." Volgens Van Els gaat het om zeer waardevolle documenten, die een schat aan informatie geven over het leven in Venray in de Spaanse tijd. "De zesduizend documenten zijn allemaal onderzocht en gefo tografeerd. Een hele klus, want de pakketten moesten heel voor zichtig geopend worden. Om ze niet te beschadigen, want ze zijn vierhonderd jaar niet geopend geweest. De papierschat is digitaal gefotografeerd en op cd-rom vast gelegd." Volgens Rien van den Brand komen de documenten en regis ters die hij digitaal in Brussel kon opnemen, uit het zogenaamde Rekenkamerarchief, een bestand van 1,4 kilometer van de in totaal circa 65 kilometerarchieven in het Algemeen Rijksarchief. "Een bijna onvoorstelbare totaalhoeveelheid dus. De verschillende Rekenka- merarchieven (van de 14e tot 18e eeuw) bevatten grote delen, die nog niet geïnventariseerd zijn. Daartussen zitten 'onze' onderha vige gegevens zoals losse brieven, betaalbewijzen, registertjes, klad notities, berekeningen en ga zo maar door." Sommige pakketten of liassen zijn volgens de Venraynaar twintig tot dertig centimeter dik en eenvoudig in bruin pakpapier gewikkeld. "Ze dragen een inven tarisnummer met één nummer en bijvoorbeeld op de omslag van het pakket het woord Venlo, of Roermond, of Land van Kessel (inclusief Venray). Dat is alles. Dan is het maar hopen, dat de inhoud over bijvoorbeeld Venlo daar ook in aanwezig is. Wat er verder in zo'n pakket of lias zit, is een groot vraagteken en behoeft steeds een nader tijdvretend onderzoek, dat de doorsnee burger niet zonder meer kan doen. Enige kennis van zaken is gewenst. Soms zit tus sen het halfvergane papier een perkamenten oorkonde met frag menten van bijenwaszegels. De opgenomen hoeveelheid docu menten/pagina's voor Venray en het Land van Kessel overtreft de 6.000 stuks en is voor het meren deel nog redelijk leesbaar." De gegevens, die digitaal opge nomen zijn, komen uit de periode dat Venray en het Land van Kes sel trouw bleven aan de Spaanse koning en zich niet aansloten bij de opstand van de Noordelijke Nederlanden. "De gefotografeerde gegevens betreffen voornamelijk de 16e en 17e eeuw, en wel vaak economische gegevens, bijvoor beeld inkomsten en uitgaven van s'konings rentmeesters hier in de streek. Tijdens de 80-jarige oor log was Venray en omgeving fre quent frontgebied, met niet strak gescheiden fronten van Staatse- en Spaanse (huur)legers. Beide partij en moest Venray aldus 'te vriend' houden, blijkens de te betalen oorlogscontributies. Niet voor niets moest maandenlang, vanuit de Venrayse oude kerktoren met zijn lemen zoldervloeren,'s nachts wacht gehouden worden en met waskaarsen vuursignalen worden gegeven en/of geluid, als Staatse troepen of andere plunderaars en brandstichters in aantocht waren. Manden vol waskaarsen werden naar boven in de toren gedragen, waar dag en nacht wacht werd geklopt door geselecteerde inwo ners." Een deel van deze Brusselse pakketten en registers is nooit geopend geweest; ze zijn dan niet eerder door onderzoekers geraad pleegd. "Eerst moesten ze door ons worden ontdaan van het stof en gereinigd van bijvoorbeeld de schimmel, de houtworm, de brand- en vochtsporen en ver der opnamegereed gemaakt. Elk document werd vervolgens door ons van een separaat briefje voor zien met het betreffende inven tarisnummer en een door ons gegeven volgnummer. Dat werd met het betreffende individuele (aldus uniek gemaakte) document gefotografeerd. Op de originele documenten zelf mochten wij natuurlijk niets schrijven. Gewerkt werd steeds met twee teams van twee man, waarbij de een steeds genoemde voorbereidende werk zaamheden deed en de ander de opname verzorgde." Een probleem is echter dat de historische documenten door de amateurhistorici van het LHPV niet gelezen kunnen worden, weet Van den Brand.Het is niet snel mogelijk een kant en klaar verhaal te schrijven van hetgeen allemaal opgenomen werd. Elk document is handgeschreven en in Oud- Nederlands (soms het hedendaags dialect). Dat dient eerst gelezen en ontcijferd te worden, pagina voor pagina. Dat moet dan weer omge zet worden in hedendaags taalge bruik. Ofschoon paleografie, het lezen van Oud-Schrift, vooral mid deleeuws, mijn hoofdhobby is en al 40 jaar praktisch dagelijks door mij wordt gepraktiseerd, wil dat niet zeggen, dat ik snel duizenden opgenomen pagina's kan transcri beren en weergeven in gewoon Nederlands. Gelukkig gaat het Lokaal Historisch Platform Venray binnenkort beginnen met een cursus Oud-Schrift. Zelf heb ik me voorgenomen een deeltrans- criptie van de Venray-documenten op me te nemen en verder tot een groter artikel uit te werken. Alles ontcijferen zal, vrees ik ech ter, werk zijn en worden voor de komende generatie(s)." Het grote belang van het werk in Brussel is volgens de Venraynaar geweest, dat veel nieuwe historische gege vens over het Land van Kessel en Venray vastgelegd zijn en in Venray voortaan kunnen worden uitgewerkt. "Brussel is nu naast de andere voorname archiefplaatsen met betrekking tot Venray gezet. Voor Venray zijn dat het gemeen tearchief Venray, het Rijksarchief in Maastricht (met 40 meter niet- geïnventariseerd archief van de Venrayse schepenbank), het Rijks archief in Arnhem (tegenwoordig Gelders Archief geheten) en het Hauptstaatstaatsarchiv te Düssel- dorf." De foto's zijn inmiddels op tien cd-roms gezet. De bedoeling is dat de documenten in de toekomst op het Venrayse internetarchief voor cultureel erfgoed en streekhisto- rie, Rooynet, te zien zullen zijn en een plek krijgen in de bibliotheek. De resultaten van het onderzoek worden vrijdag 15 september aan de gemeente Venray aangeboden. Gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren zal om 10.30 uur de 10-delige cd-serie in ontvangst nemen. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeentearchief. Internationale dag van de vrede in Ysselsteyn Op donderdag 21 september is het de Internationale dag van de vrede. Met z'n allen staan we weer even stil bij wat vrede betekent. Waarom is er niet overal vrede? Waarom kunnen zwart en blank, mos lim en katholiek niet vredig met en naast elkaar leven? Het Jeugd Ontmoetings Centrum (JOC) en basisschool St. Oda in Ysselsteyn geven samen een eigen dimensie aan de Inter nationale dag van de vrede. Ruim 400 witte ballonnen met de opdruk 'Ik wil vrede' gaan die middag de lucht in. "Een ballonactie met een bood schap", zo verwoordt Tarcicia Voigt, hoofd van het JOC in Ysselsteyn de gezamenlijke vredesactie. "Toen ik in mijn agenda zag dat 21 september in het teken staat van de Internationale dag van de vrede, was me duidelijk dat we hier als jeugdontmoetingscen- trum, waar vredeseducatie met hoofdletters staat geschreven, iets mee moesten doen. Op die dag hebben we twee Duitse groepen in huis die meteen bereid waren hun medewerking te verlenen. Ook de directeur van basisschool St. Oda, mevrouw Donlou, was meteen enthousiast en bereid om mee te doen aan de ballonactie." Het JOC Ysselsteyn zal op don derdag 21 september in samen werking met St. Oda 400 witte bal lonnen oplaten met de opdruk 'Ik wil vrede'. Voigt: "Alle leerlingen van de Ysselsteynse basisschool en middelbare scholieren van de Eduard Pape-school uit Brilon en de beroepsschool IGS uit Aurich, beide uit Duitsland, zullen hun persoonlijke vredeswens aan de ballonnen hangen. Dat kan bij voorbeeld zijn van ik wil later met papa trouwen' tot 'ik wil later tien kinderen krijgen'. Iedereen, tot de allerkleinsten, zullen hun eigen boodschap, hun eigen vredeswens, op die manier uitspreken." Volgens Voigt is het geen over bodige luxe om aandacht voor de vrede te vragen. "Niet overal heb ben de kinderen het zo goed als hier. Overal in de wereld is er nog steeds armoede, geweld en oor log waar kinderen onder te lijden hebben. Miljoenen kinderen in de hele wereld leven in en met angst. Maar ook in Nederland zijn kinde ren bang. Bang voor bijvoorbeeld terroristische aanslagen. Die angst komt steeds dichterbij, ook onder onze kinderen. Met de ballonactie willen we een seintje geven wat vrede nu werkelijk is." Dat juist het JOC in Ysselsteyn de Internationale dag van de vrede extra wil benadrukken is niet vreemd. Het jeugdontmoetings- centrum, de groepsaccommoda- tie van de Duitse gravenstichting, stond jaren bekend om de ont vangst van vooral Duitse jongeren die de graven op het Duitse oor logskerkhof in vakantieperioden onderhielden. Ondertussen heeft het JOC een veel breder draagvlak. Vredeseducatie wordt in de meest ruime zin van het woord uitgedra gen. "De jongeren die hier komen zijn op alle mogelijke manieren met vrede bezig. Leren om tole rant te zijn, verder te kijken dan je eigen neus lang is.Aardig tegen elkaar te zijn. Dat is de educatie die wij bieden. Je moet beslist niet denken aan iets griezelig,, 'sekte achtige' taferelen. Jeugd ontmoet hier elkaar en werkt gezamenlijk aan vredesprojecten." De programma's die op het JOC worden aangeboden, wor den steeds populairder onder de jeugd. De laatste jaren waren er rond de 6000 overnachtingen op het JOC en 2000 gasten die een dag in Ysselsteyn verbleven. In totaal zeven groepen op jaarbasis. Waren het in het verleden voorna melijk Duitse jongeren, nu komen uit Nederlanders naar het JOC. "Maar ook steeds meer oudere mensen en Nederlandse groepen vinden de weg naar het JOC. Het is geweldig om in een internati onaal huis te werken waar een Tarcicia Voigt: "Het is geweldig om in een internationaal huis te werken waar een diversiteit aan culturen elkaar ontmoet. Dat is ook steeds meer de kracht van ons jongerencentrum." diversiteit aan culturen elkaar ont moet. Dat is ook steeds meer de kracht van ons jongerencentrum", aldus Voigt. In oktober is de verbouwing van het oude raadhuis achter de rug en wordt het pand overge dragen aan de gebroeders Pelzer. Zij zijn van plan om begin 2007 te starten met een café-restaurant en een grand café. Er is echter nog één groot probleem. De broers hebben nog geen geschikte naam voor hun nieuwe horecagelegen heid. "Alles loopt momenteel naar wens en de voorbereiding voor de inrichting en verdere aankleding is in volle gang", vertelt Bert Pel zer. "We komen alleen niet op een goede naam. We hebben al een groot aantal namen de revue laten passeren, maar de meest passende zat er niet bij. Daarom hebben we besloten om een prijsvraag uit te schrijven. Iedereen die een leuke naam denkt te weten, kan die mai len naar uitmarktvenray@home. nl." Bert Pelzer heeft nog wel enke le tips. "De naam moet iets zeggen over het verleden van het gebouw, maar ook over de nieuwe activi teiten. Ook de betekenis van het pand, nu en in het verleden, moet erin terug te vinden zijn. De naam moet ook het gevoel weergeven dat bij dit monumentale pand past. Daarnaast denken we aan een korte naam, die goed bekt." Het leukste idee wordt in ieder geval beloond met een geheel verzorgd diner voor twee personen in het nieuwe restaurant, ongeacht of de naam wel of niet door de broers gekozen wordt. Vervolg VP 'Geluidshinder circuit omlaag' Brorens vertelde dat de effecten op de natuur, de flora en fauna en de geluidsoverlast worden mee genomen in de mer. Een eerste bodemonderzoek leverde niets op. "Het is een schoon terrein en er is ook geen nader onderzoek nodig", aldus Brorens. Het huidige circuit mag tijdens de overgangsperiode tot 2010 maximaal acht uur per week in gebruik zijn. Maessen zei dat het aantal grote evenementen terugloopt van 25 naar 12 per jaar. Chris Vieveen vindt het onbegrij pelijk dat het circuit nog bijna vier jaar openblijft. Terwijl het uiterlijk op 1 juli 2006 op slot zou gaan. W. van de Vlasakker uit Merselo herinnerde aan de uitspraken van VROM, dat het circuit op 1 juli daadwerkelijk gesloten zou wor den. Van Tilburg reageerde: "Maar we hebben nu een nieuwe over eenkomst met andere afspraken. We zijn ervan overuigd dat het een duidelijke verbetering wordt." Vieveen sprak van een 'bestuurlijk onderonsje'. "Waarbij alle belang hebbenden in de kou staan." Dorpsraad Oirlo enthousiast over woningbouwexperiment De dorpsraad van Oirlo heeft het plan gelanceerd om kopers in eigen beheer hun huis te laten bouwen. Het is bestemd voor starters, senio ren en minder kapitaalkrach tigen. Zij verenigen zich en treden samen op als project ontwikkelaar. Daardoor kan een huis 20 tot 40 procent goedkoper gebouwd worden. Het experiment krijgt een kans op de nieuwbouwlocatie ach ter de voormalige Rabobank in Oirlo. In de hoek Deputé Petersstraat-Hoofdstraat heeft de gemeente anderhalve hec tare grond in bezit. Hier kun nen ongeveer veertig wonin gen gebouwd worden. De dorpsraad nodigt alle belang stellenden uit om op woensdag 20 september naar gemeenschaps huis De Linde te komen. Daar vindt vanaf 20.00 uur een infor matieavond plaats waarbij ook de gemeente en Wonen Venray aan wezig zijn. Zij ondersteunen het project. Het Oirlose experiment 'bouwen in eigen beheer' is uniek in Limburg, maar niet in Brabant. Daar zijn al meerdere succesvolle projecten tot stand gekomen. Van daar dat Frits Pijnenburg, oud-wet houder van Bladel, is uitgenodigd om te vertellen over het geslaagde experiment in het dorp Casteren, waar 34 bouwkavels aan starters zijn verkocht. De huizen hebben tussen de 108.000 en 136.000 euro gekost. Naar schatting 75.000 euro bene den de marktwaarde. Naast een financieel voordeel kunnen de kopers het ontwerp van hun huis helemaal zelf kiezen. De doelgroep zijn mensen die niet zo kapitaalkrachtig zijn om op de reguliere woningmarkt een kavel te kopen, een achitect in te schakelen en een aannemer in te huren. Toon Ewals, lid van de dorps raad, kwam het idee ter ore. Hij raakte direct enthousiast en ver diepte zich erin. De dorpsraad, gemeente en Wonen Venray schaarden zich achter het plan. "Een prachtig idee. Het heeft ont zettend veel voordelen voor de bouwers", zegt Ewals. "En Oirlo heeft een ideale bouwlocatie, ook omdat de grond in eigendom is van de gemeente. Anders zou het niet lukken." Waarnemend voorzitter Wil Peters legt uit dat het plan precies past in de toekomstvisie van Oirlo. Het dorp wil graag groeien van 1200 naar 1800 inwoners."We wil len vooral bouwen voor starters en senioren. Ook mensen van bui ten Oirlo kunnen meedoen. Want op eigen kracht lukt het niet om een sprong te maken naar 1800 inwoners", zegt Peters. De opzet is dat de kopers samen een vereniging oprichten. De winsten die projectontwikke laars maken vallen nu weg omdat de bewoners zelf de regie in han den nemen. Ze schakelen samen een architect en een aannemer in. Daarbij kan iedereen een 'droom huis' bouwen geheel naar eigen smaak."Het is toch geweldig als dit in Oirlo zou lukken", zegt Ewals. "De mensen hoeven niet bang te zijn dat ze het niet kunnen. De organisatie en het denkwerk kan worden ingehuurd." Peters: "Belangrijk is dat de bewoners er een goed gevoel bij krijgen. Ze moeten er achter staan om samen zo'n traject in te gaan. Er liggen veel mogelijkheden en voordelen." Op de nieuwlocatie in Oirlo kan in 2007 gebouwd worden. De dorpsraad wil niet alle woningen in één keer realiseren. De voorkeur gaat uit naar twee of drie fases. Naast het bouwen in eigen beheer worden ook kavels op de regulie re wijze aan de man gebracht. Het hangt van de belangstelling af of het project kans van slagen heeft. Begin november moet er duide lijkheid zijn. Dan valt het besluit en worden de kavels in de eerste fase vergeven. In Geijsteren lopen momenteel dezelfde plannen, nadat eerder een experiment in Roermond spaak liep. De dorpsraad is blij met de steun van de gemeente en Wonen Venray. Want er zijn ook voorwaarden aan verbonden. Zo kan bijvoorbeeld het huis binnen een bepaald aantal jaren alleen met strafkorting weer verkocht worden. "Woensdag gaan we uitleggen hoe het werkt", zegt Wil Peters. "Starters en senioren zijn precies de doelgroepen die de dorpsraad voor ogen heeft. Ewals: "Vergeet niet dat er in Oirlo al zes, zeven jaar niet meer gebouwd is. Veel jongeren zijn uitgeweken naar Meerlo, Leunen of Venray. Als ze daar eenmaal gesetteld zijn, dan komen ze niet snel meer terug." Wil Peters pakt een grafiek erbij met de leeftijdsopbouw van Oirlo. Het vertoont een grote dip in de categorie tussen twintig en der tig jaar. "Deze groep vormt in de toekomst de ruggengraat voor het verenigingsleven. Voor een goede leefbaarheid moet een dorp zo'n 1800 inwoners tellen. Dan kun nen de verenigingen en de school goed blijven functioneren." Ewals is benieuwd naar de reacties. "Dit is de enige locatie in Oirlo die niet belemmerd wordt door stankcirkels. Het experiment vergt wel eigen initiatief van de bouwers. Maar ze krijgen er veel voor terug. Het is zeker de moeite waard. Ze moeten zich niet laten afschrikken. En ook als er slechts een paar belangstellenden zijn, dan gaat het project gewoon door." Peters: "Het mes snijdt aan twee kanten. Niet alleen de bouwers maar het ook het dorp wordt er beter van. Oirlo krijgt straks een groot bedrijventerrein in De Blakt. Dat biedt werkgelegenheid. Zo kan het dorp mooi doorgroeien." Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Dingus roept de dakloze ach terban op het openluchteve- nement Kick Off van komende zaterdag op het Schouwburg plein met rust te laten. Het concert wordt georganiseerd door jongerenorganisatie V- Kick. "Actie voeren of recht zetten wat ons is aangedaan, doen we wel op een ander tijd stip en op een andere plaats", zo luidt de oproep van het Dingus-bestuur. In de afgelopen weken is er regelmatig contact geweest tus sen het voormalige jongerencen trum en V-Kick. Het steekt de Dingus-achterban dat V-Kick wel subsidie en alle medewerking van de gemeente krijgt om iets te organiseren. "Dingus had er nooit aan hoeven denken zo'n open luchtspektakel op te zetten in Venrays centrum. En al helemaal niet op kosten van de gemeente", verklaart het bestuur. Dingus zegt nog steeds op zoek te zijn naar een nieuw onderko men om een herstart te maken. Het wachten is op de uitspraak van Gerechtshof - vermoedelijk in oktober - over de hoogte van de schadeclaim tegen de gemeente Venray. Dingus overweegt opnieuw naar de rechter te stappen over de huurontbinding van het pand aan de Hoenderstraat. De gemeente voerde steeds als argument aan dat het gebouw nodig was voor een nieuw open jongerencen trum. Nu onlangs café 't Podium hiervoor is aangekocht, vindt Din gus dat de gemeente de rechtbank misleid heeft. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee jongens van 14 jaar uit Venray aangehouden voor inbraak in een woning. Bij de politie kwam een melding binnen van een verdachte situatie op de Merseloseweg. Een getuige meldde dat er een inbraak gaande was. Toen de poli tie naar de woning reed, kwamen de twee verdachten aangerend. Zij renden weg in de richting van Biezevenneke. Daarop is de politie het tweetal nagereden en trof een van de twee liggend in de berm aan. De jongen is aangehouden en naar het bureau overgebracht. De andere verdachte wist te ont komen. Terwijl de aangehouden verdachte op het bureau onder vraagd werd, zag de politie tij dens de surveillance iemand die voldeed aan het signalement van de tweede verdachte. De jongen rende in de richting van de Lan- geweg. Hierop werd de achtervol ging ingezet en trof de politie de verdachte uiteindelijk aan in een schuurtje aan de Henseniusstraat. De tweede verdachte werd aange houden en overgebracht naar het bureau. De ouders van het tweetal zijn in kennis gesteld en de politie onderzoekt de zaak. Zaterdag 16 september in Venray Sportcentrum-zwembad De Sprank van 10.00-16.00 uur Eindstraat 12, tel. 581553 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 14 september 2006 - Pagina 3 ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reclamestand. Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3