'Sport onder kosmische invloed' 'Onze verloskundigen mogen echoscopisch onderzoek uitvoeren' SOS start vriendenclub tijdens Hiltho Fenne wint sprookjestocht Dorpsraad Meerlo springlevend Circus in Wanssum PEEL EN MAAS Donderdag 14 september 2006 - Pagina 12 Blitterswijckse astroloog debuteert met sportboek Nieuw Centrum Verloskundig Onderzoek Noord-Limburg geopend 'Hoofdstraat een racebaan' Het blijft Frans Koch een doorn in het oog. De veel te hoge snelheid waarmee automobilisten volgens hem over de Hoofdstraat in Meerlo rijden. Dinsdagavond in de com missie Ruimte vroeg hij wederom om maatregelen. "Ik blijf aandacht vragen voor de Hoofdstraat. Want ik verbaas me nog steeds iedere dag over de snelheid waarmee het verkeer zich over de Hoofd straat beweegt." Frans Koch, die al acht jaar in een huis aan de straat woont, vroeg wethouder Brugman of de politie niet wat vaker op snel heid op de Hoofdstraat kan con troleren. "En ik heb gelezen dat er flitspalen over zijn. Misschien dat u eens overlegt met de provincie of het mogelijk is om een flitspaal in Meerlo neer te zetten." Vooral 's morgens tussen 6.30 en 8.30 uur en 's middags tussen 16.30 en 18.30 uur en in het weekend is de Hoofdstraat volgens de Meerlonaar een racebaan. "De automobilisten hebben lak aan de limiet van 50 km per uur. En ook de bus van Her mes rijdt veel te hard. Het zou voor de mensen die aan de Hoofdstraat wonen, een zeer welkome zaak zijn als er maatregelen getroffen worden."Wethouder Brugman (PK, Ruimte) antwoordde op de vraag van Koch dat de Hoofdstraat haar aandacht heeft en dat ze eens bij de provincie zal informeren wat er mogelijk is om de snelheid op de weg in te dammen. "U moet me even respijt geven. Maar ik beloof u dat we naar de situatie zullen kij ken." Bouw woning Meerlo Het college van B en W van de gemeente Meerlo-wanssum zal het bouwplan van J. Jenneskens niet dwarsbomen. De Meerlonaar wil naast zijn ouderlijke woning aan de Mgr. Jenneskenstraat een woning bouwen. Daarvoor zal een aangebouwd gedeelte van de boer derij worden gesloopt.Volgens het college is er vanuit stedenbouw kundig oogpunt niets tegen het plan in te brengen.Aan de te bou wen woning zullen - vanwege de historische waarde van de boer derij - echter wel hoge welstand- seisen worden gesteld. Ook zal er voldoende afstand moeten zijn tussen de te bouwen woning en de boerderij, vindt het college. De kosten van de gehele procedure komen voor rekening van Jennes kens. Dat geldt ook voor eventuele planschadekosten. Nog één keer Noisy Stuff Het praatje circuleerde al langer in het Meerlo-Wanssumse geruch tencircuit. De legendarische pop formatie Noisy Stuff zou nog een keer in de oude samenstelling een concert gaan verzorgen. De muzi kanten Luc Schell (gitarist), Marijn Poels (bas-gitarist), Maarten Peelen (rapper) en Michael Poels (drum mer) zouden in het geheim een gesprek hebben gehad, op initia tief en met ondernemer en fan Ad de Klein uit Wanssum. De kogel is nu eindelijk door de kerk. Noisy Stuff treedt vrijdag 29 september, tijdens de opening van de Wans sumse kermis, vanaf 21.00 uur op in een feesttent op de parkeer plaats aan de Venrayseweg in Wans sum. Kaarten kosten 6 euro. Noisy Stuff was eind vorige eeuw een toonaangevende band in Noord- Limburg en maakte furore met flit sende acts en muzikale kwaliteit. Jongerencentra waren doorgaans te klein voor de formatie. Stagedi- vende fans en crowdsurfende jon geren werden afgewisseld met de politiek getinte raps, ondersteund door groovende baspartijen, dra gende drums en scheurende gitaarrifs. Dit alles ging gepaard met een energieke, spannende en soms akelige show. De band werd wel eens het Nederlandse broertje van de Amerikaanse groep Rage Against the Machine genoemd. In 2001 viel het doek omdat de band leden ieder hun eigen weg gingen. Dag van de ouderen Ouderen uit de gemeente Meer lo-Wanssum kunnen op woensdag 4 oktober van 14.00 tot 17.00 uur genieten van een afwisselend pro gramma in zaal 't Brugeind in Meer lo.Tijdens de dag van de ouderen, op touw gezet door de gezamen lijke besturen van de KBO-afdelin- gen Blitterswijck, Geijsteren, Wans sum, Meerlo, Swolgen en Tienray, treden onder meer buutreedner Piërre van Helden en het zangduo Um Um op. Deze dag is vooral bedoeld om de deelnemers een gezellige middag aan te bieden en de onderlinge banden tussen de diverse KBO-afdelingen te ver sterken. Ook inwoners die ouder zijn dan 55 jaar en geen lid zijn van een van de afdelingen, kunnen zich voor deze middag opgeven. Aanmelden kan tot 20 september bij een van de bestuursleden van de plaatselijke KBO-afdelingen. Er wordt een bijdrage gevraagd van 5 euro per persoon. Theo Bos (60) uit Blitters wijck heeft al veertig jaar een passie: astrologie. De in Lot- tum geboren Bos is al vanaf zijn twintigste jaar, kritisch en zeer nuchter, bezig met de astrologie. Na vele jaren erva ring en toetsing van de mate rie is voor Bos de waarde van de astrologie meer dan duide lijk. Naast het uitwerken van een persoonlijke radixhoros- coop, hebben verschillende takken van sport zijn astrolo gische interesse. Zodoende is hij in staat de astrologische kijk op bijvoorbeeld het her stelvermogen, het uithou dingsvermogen, de specifieke spieractiviteit, zoals het sprint vermogen, de explosiviteit of het duurvermogen, te schet sen. Kortom, het ontrafelen van het sporttalent. En daar over heeft de Blitterswijckse astroloog nu een interessant boek geschreven, een boek dat deze week landelijk op de markt komt. Waarom een boek? Theo Bos is duidelijk: "Mijn grote weerzin tegen de horoscooprubrieken in dag- en weekbladen. Omdat de werkelijke zinvolle astro logie alleen nuttig uitgedrukt kan worden in de persoonlijke horoscoop." En om maar meteen met enkele reacties te beginnen. Wielertalent Kai Reus heeft het boek met plezier gelezen en over Theo's visie op zijn horoscoop zegt hij: "Er zitten waarheden in." Wereldkampioen Theo Bos (geen familie), actief in verschillende disciplines op de wielerbaan, zegt: "Wat geweldig om te lezen. Erg leuk dat het allemaal nog klopt ook, hoewel ik niets begrijp van het hoe en waarom." De Blitters wijckse astroloog is erin geslaagd om een gemakkelijk toegankelijk boek te schrijven, dat helder en vooral niet zweverig is. Naast veel grote sporters als Fausto Coppi Een jaar geleden besloot minister Hoogervorst dat iedereen zonder medische indicatie het recht heeft op een 20- wekenecho om even tuele afwijkingen van het ongeboren kind te kunnen traceren. Dat besluit was voor zes verloskundige praktijken in Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas, Maasbree, Kes- sel, Sevenum, Helden, Venlo, Arcen, Beesel, Reuver en Tege- len reden om een samenwer kingsverband aan te gaan: het Centrum Verloskundig Onder zoek Noord-Limburg. Margo Vermazeren uit Blitters wijck, voorzitter van de werkgroep Centrum Verloskundig Onderzoek Noord-Limburg (CVONL), bun delde een jaar geleden samen met collega-verloskundigen uit de omgeving de krachten. "Het besluit van minister Hoogervorst heeft ertoe geleid dat iedereen het recht heeft op een 20-weken- echo en dit dus ook vergoed krijgt. De echo hoeft niet alleen meer via een medische indicatie te verlopen en hoeft daardoor ook niet in een ziekenhuis te worden uitgevoerd. We hebben als groep gezegd dat we deze zorg aan onze zwangeren willen bieden. Zo ont stond het idee om een centrum te openen, waar onze verloskun digen bevoegd zijn om zelf deze echo's, waar toch de nodige des kundigheid voor vereist is, en de prenatale screening zelf te kun nen uitvoeren." Echoscopisch onderzoek wordt bij 20 weken zwangerschap uitge voerd, en wordt daarom ook wel de 20-wekenecho genoemd. Het is de eerste echo die alle organen van het ongeboren kind laat zien. Margo Vermazeren: "Deze echo is medisch onderzoek en kan wor den vergeleken met een röntgen foto. Het is geen pretecho. Omdat het doel vroegtijdige onderken ning van aangeboren afwijkingen is, kunnen er onverwachte zaken aan het licht komen. Er wordt tij dens de echo specifiek gekeken naar hartafwijkingen, open rugge tje, waterhoofdje, nieraandoenin gen, buikwanddefecten een lip- of kaakspleet en naar een afwijking waarbij een deel van de schedel afwezig is. Gemiddeld genomen komt bij 3% van de ongeboren kinderen deze afwijkingen aan het licht. In dat geval worden de ouders direct doorverwezen naar een specialist, die de moeder en het kind verder zal onderzoeken. In principe beschikt de verlos kundige niet over de kennis en de apparatuur om dit uit te voe ren." Drie verloskundigen uit de deelnemende praktijken hebben de opleiding gevolgd om een 20- wekenecho en een nekplooime- ting uit te voeren. "In het centrum kunnen deze verloskundigen hun vaardigheid behouden die wette lijk vereist is. Bovendien voldoet het CVONL aan alle eisen die zijn gesteld door minister Hoogervorst en bezit het de juiste vergunnin gen." DOORVERWIJZEN De sfeer in het centrum is laag drempelig, niet medicaliserend en kwalitatief hoogstaand. "We wer ken met zo min mogelijk toeters en bellen, die je in een ziekenhuis, door toedoen van een medische indicatie, vaak wel aantreft. In veel gevallen hebben de (aanstaande) moeders deze zorg niet nodig." Mensen die zijn aangesloten bij één van de samenwerkende praktijken, worden automatisch doorverwezen naar het centrum. "Maar ook zwangeren die niet zijn aangesloten, worden naar ons verwezen. Wij hebben contact gehad met de huisartsen in de omgeving. Zij verwijzen moeders door naar ons. Voorheen was het zo dat wij zwangeren voor een 20 wekenecho doorverwezen naar het ziekenhuis. Maar daar was het soms moeilijk om ze te plaatsen vanwege een capaciteittekort. Nu kunnen we deze vrouwen zelf helpen." "Binnenkort zal het ook moge lijk zijn om na uitgebreide voor lichting die in de eigen verloskun digenpraktijk wordt gegeven en waarvoor al onze verloskundigen zijn opgeleid, in het centrum een combinatietest uit te voeren. Aan de hand van een combinatietest, waarbij een nekplooimeting bij het ongeboren kind en een bloed onderzoek bij de moeder wordt uitgevoerd, wordt berekend hoe groot de kans is dat het ongeboren kindje het syndroom van Down Verloskundige Margo Vermaze ren uit Blitterswijck: "We werken met zo min mogelijk toeters en bellendie je in een ziekenhuis door toedoen van een medische indicatievaak wel aantreft. In veel gevallen hebben de (aan staande) moeders deze zorg niet nodig." heeft. Deze testen brengen geen risico voor het kind of de moeder met zich mee. Als blijkt dat er een verhoogd risico is, kan voor een vervolgonderzoek worden geko zen. Het vervolgonderzoek in de vorm van een vlokkentest of een vruchtwaterpunctie, zal in het zie kenhuis worden uitgevoerd." Op maandag, woensdag en don derdag kunnen op afspraak echo's worden gemaakt. Voor meer infor matie: www.cvonl.nl Circus Benelux is deze week te bewonderen in Wanssum. Van don derdag 14 september tot en met zondag 17 september slaat het'groot ste dierenspektakel van de hele Benelux' zijn tenten op op de parkeer plaats voor sportpark De Broekberg. Naast bijzondere optredens met roofdieren, pony's, paarden, hon den, slangen en acrobaten, maken natuurlijk ook enkele clowns hun opwachting in de piste. De circusvoorstellingen vinden plaats op donderdag 14 september (19.00 uur), vrijdag 15 september (19-00), zaterdag 16 september (15.00 en 19.00 uur) en zondag 17 september (14.00 uur). Kaarten zijn te koop aan de kassa. Voor meer informatie, tel: 06-20511308. Meerlo heeft weer de beschik king over een actieve, levende dorpsraad. De dorpsraad is ont waakt na enkele jaren slapende te zijn geweest en dat werd woens dag 6 september gevierd. In café Oud Meerlo werd een ideeënbus geplaatst door wethouder Leo Beterams. Het voltallige nieuwe bestuur keek toe, terwijl voorzit ter Henk Ulder de wethouder een handje hielp. Het w as de eerste officiële stap die door de nieuw opgestarte dorpsraad werd gezet. Nadat de klus was geklaard, kon met een luide knal de fles cham pagne geopend worden. Hierna was het tijd voor de maandelijkse vergadering die dit keer, vanwege het mooie weer, in de buitenlucht werd gehouden. De dorpsraad hoopt dat veel inwoners de weg naar de ideeën bus zullen vinden. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum bestaat al dertien jaar en verza melt het geld voor haar projecten via acties die spontaan in de zes kerkdorpen worden gehouden. Het bestuur krijgt echter steeds vaker vragen van inwoners en sympathisanten van elders hoe ze de acties het beste financieel én structureel kunnen ondersteunen. "Mensen vertellen ons dat ze aan landelijke acties geven waar dure krachten werken, maar dat ze liever iets dicht bij huis willen doen", licht bestuurslid Désirée Driesenaar toe. "Bij ons blijft geen euro aan de strijkstok hangen en komt elke geschonken euro bij het project terecht. Dat komt omdat onze organisatiekosten gedragen worden door de vijfentwintig vrij willigers en een jaarlijkse bijdrage van de gemeente Meerlo-Wans sum." Om iedereen nu in de gele genheid te stellen structureel geld te geven start SOS tijdens de grote consumentententoonstelling Hilt ho in Horst een SOS-vriendenclub. "Word daarom vriend van SOS Meerlo-Wanssum. Wilt u helpen bouwen aan de wereld, maar wilt u wel weten waar uw geld terechtkomt? Dan is SOS Meerlo- Wanssum üw goede doel. Wij zijn niet alleen dichtbij, wij houden u ook nauwgezet op de hoogte",, aldus Driesenaar. Door middel van publiciteit, presentaties, informa tie voor scholen en verenigingen maakt SOS Meerlo-Wanssum men sen bewust van de veelzijdigheid van onze wereld. Om dit zichtbaar te maken, wordt drie jaar lang een kleinschalig, concreet project in de Derde Wereld gesteund. SOS Meerlo-Wanssum draait geheel op vrijwilligers, zodat alle donaties rechtstreeks ten goede komen aan het project. Iedereen kan vriend worden van SOS Meerlo- Wanssum. Tijdens de start van de acties voor Zambia op woensdag 27 september in het gemeente huis wordt het officiële startsein gegeven, daarna gaat de propagan da van start tijdens de zesdaagse Hiltho en de derdewerelddag in Venray. Er worden formulieren uitgedeeld waarop mensen zich kunnen aanmelden en een mach tiging kunnen tekenen voor een jaarlijkse bijdrage. Mensen die een liever maandelijks een bijdrage willen geven kunnen dat, volgens penningmeester Chris Cuppen van SOS, het beste zelf regelen via telenetbankieren. "Vriend zijn betekent helpen bouwen aan een mooiere wereld door middel van kleinschalige, concrete projecten. Wij houden u op de hoogte door middel van onze (e-mail)nieuwsbrief. Uw gehele bijdrage komt ten goede aan onze projecten, er blijft niets aan de strijkstok hangen! Men wordt uitgenodigd voor evene menten en krijgt een persoonlijke uitnodiging voor het Wereldfesti- val. Vriend zijn betekent betrok ken zijn." Het bankrekeningnum mervan SOS is 132591189-Nadere informatie is verkrijgbaar bij Chris Cuppen, SOS Meerlo-Wanssum, De Fazant 19,5864 BW in Meerlo, tel. (0478)691210. Zie ook www.sos- meerlowanssum.nl of e-mail naar info @sos-meerlowanssum. nl Dorpsgesprekken Blitterswijck Met medewerking van de gemeente Meerlo-Wanssum houdt de Dorpsraad Blitterswijck dorps gesprekken om samen met de inwoners een dorpsontwikke lingsprogramma (DOP) samen te stellen. Het eerste dorpsgesprek vond woensdagavond plaats, het tweede wordt op woensdagavond 27 september gehouden. Woensdagavond werd vooral gepraat over de thema's wonen, woonomgeving, verkeer, buiten gebied, natuur en milieu. Met hulp van medewerkers van BRO, een adviesbureau dat de dorpsraden in de gemeente Meerlo-Wanssum ondersteunt bij het ontwikkelen en schrijven van de DOP's, werd in kleine groepen gesproken over de toekomst van het dorp. Welke gebouwen willen de inwoners behouden? Wat vinden ze van de dorpsentree en het dorpsplein? Wat is de ideale bevolkingsomvang en waar dient de uitbreiding van woningbouw de komende tien tot 15 jaar plaats te vinden? Allemaal vragen die woensdagavond aan de orde kwamen. De tweede avond, op woensdagavond 27 september, staat in het teken van verenigin gen, vrijwilligerswerk en voorzie- ningen.Alle bewoners van Blitters wijck zijn voor deze bijeenkomst uitgenodigd.Aanvang: 20.00 uur. en Marco van Basten, beschrijft Theo Bos ook Noord-Limburgse helden, onder wie Peter Winnen en de aankomende wielertalenten Norbert en Wout Poels uit Blitters wijck, de twee overbuurjongens van de auteur. In het boek wordt allereerst uitgelegd wat astrologie eigenlijk is. Vervolgens wordt de sporter in astrologisch verband beschouwd. De betekenis van pla neten in de tekens en de aspecten tussen planeten zijn beschouwd naar het gezichtspunt van de sport. De beschrijving is, analoog aan het oerbegrip van de sport, rechttoe rechtaan. Er worden Theo Bosastroloog uit Blitters wijck, legt de zogenaamde myste rieuze krachten in de sport in zijn boek deels bloot. geen moeilijke woorden gebruikt, zelfs de Latijnse benamingen blij ven achterwege.Alleen in een bij lage zijn de Latijnse benamingen toegevoegd. In het boek komen de volgende sporten aan de orde: tennis, wielrennen, schaatsen, voetbal, zwemmen en boksen. De sportspecifieke astrologische beschouwingen worden gestaafd door horoscoop en astrologische beschrijvingen van bekende spor ters, zoals bijvoorbeeld de tennis sters Steffie Graf en Venus Willi ams, de wielrenners Eddy Merckx, Lucien van Impe, Peter Winnen, Michael Boogerd, Erik Dekker, Norbert en Wout Poels, Joop Zoetemelk,Jan Janssen en Lance Armstrong, de schaatsers Evert van Benthem, Sven Kramer en Ireen Wüst, de voetballers Johan Cruijff en Marco van Basten en de boksers Cassius Clay, Joe Frazier en George Foreman. Sport onder kosmische invloed, met als subti tel 'astrologische kijk op sporten', geeft een astrologische kijk op de sport en de sporter. Sportspecifie ke aspecten worden beschreven en astrologisch verklaard. "In mijn passie voor beide ben ik op een gegeven moment op zoek gegaan naar astrologische overeenkom sten bij topwielrenners. Die vond ik. Vervolgens ben ik analogische verbanden gaan leggen tussen de tak van sport in relatie tot de dierenriemtekens. Zo zijn bij ver schillende sporten enkele dieren riemtekens prominent." De astro logische aspectenleer, van Mellie Uyldert, gaf volgens Bos vervol gens een specifieker inzicht in de kwaliteiten van de individuele sporter. Sportkenmerken zoals het natuurlijke uithoudingsvermogen, balgevoel, herstelvermogen, spier- opbouw en spierwerkingen zoals bijvoorbeeld explosiviteit, of juist het dieselachtige karakter hiervan, werden daarmee duidelijk. "De zogenaamde mysterieuze krach ten in de sport worden zo deels blootgelegd. Door deze benade ring is het mogelijk om de sporter al in een vroeg stadium te ontra felen en daardoor een versnelde kijk te krijgen op het talent." Het boek Sport onder kosmi sche invloed is in de boekhandel te verkrijgen/bestellen. ISBN- 10:90-77751-45-9 NUR:721 of via Falstaff Media: www.falstaffmedia. nl, zie ook de website van Theo Bos: www.sportastrologie.nl Toneelvereniging Ernst Humor uit Swolgen heeft onlangs de prijswinnaars van de sprook jestocht in het zonnetje gezet.Alle bezoekers ontvingen in het grote sprookjesbos een deelnamefor mulier. Op het formulier moesten de uitgebeelde sprookjes vermeld worden. Onder de vele goede inzendingen werden uiteindelijk vijf winnaars uitgeroepen. In Swolgen mocht Fenne Groe nen met enkele sprookjesfiguren eerst op de foto, voordat de prij zen werden uitgereikt. De overige prijswinnaars waren: familie Jeuc- Fenne Groenen uit Swolgen met enkele sprookjesfiguren. ken uit Swolgen, Hugo van de Laar uit Meerlo, Renske Thijssen uit Broekhuizen en de broertjes Joep en Rob Wilms uit Melderslo. HeÈiseken Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 12