Ondertekening convenant RooyNet op 13 september Laat niemand eenzaam sterven WERING Nieuwbouw noodlokalen St. Odaschool ProRail extra alert op 'zigzaggers' Gemeente Venray zet vaart achter parkmanagement 'Geen tekort aan personeel' De Hoveniers ook voor üw tuin G unhoek ontwerp, aanleg en onderhoud levering van alle tuinplanten aanbiedingen gebakken klinkers PEEL EN MAAS Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 7 september 2006 - Pagina 7 De Openbare Bibliotheek Venray, de gemeente Venray, museum 't Freulekeshuus en het Lokaal Historisch Platform Venray zetten op woensdag 13 september hun handtekening onder het convenant RooyNet. RooyNet is een gezamenlijk project dat als doel heeft het digitaliseren van het cultureel erfgoed en dat via internet voor een breed publiek toe gankelijk maken. RooyNet wordt het digitale geheugen van Venray. Er komt een gemeenschappelijke website waarop alle bij het LHPV aangeslo ten organisaties zich kunnen pre senteren. Momenteel zijn 27 orga nisaties lid van het LHPV Kenmerk van RooyNet is de gemeenschap pelijke catalogus die middels een speciale zoekmachine interactief geraadpleegd kan worden, zodat men niet lang hoeft te zoeken. RooyNet richt zich op een breed publiek, met speciale aandacht voor educatieve doeleinden en senioren. Ook wordt een digitale vraagbaak opgezet, waar mensen terecht kunnen met vragen over de Venrayse cultuurhistorie en het erfgoed. De redactie en de pro jectleiding van RooyNet komen in handen van de bibliotheek. Het LHPV en haar leden zorgen voor het aanleveren van digitale infor matie, evenals het museum en het gemeentearchief. De bibliotheek wordt het centrale punt van ken nis en informatie omtrent het erf goed. Deze opzet sluit naadloos aan bij de doelstellingen van de overheid met betrekking tot de vernieuwingsagenda voor de bibli otheken. De provincie is daarom bereid om substantieel bij te dra gen in de kosten van het project die begroot zijn op ruim 250.000 euro.Voor het eerste jaar bedraagt de provinciale bijdrage aan Rooy- net 49.000 euro. Een stuurgroep bewaakt de voortgang van het project. Tot voorzitter van deze stuurgroep is benoemd Twan van Els, bestuurslid van het LHPV De overige leden zijn Arnoud Bruijns directeur van de openbare bibli otheek, drs. Paul van Meegeren, gemeentearchivaris en drs. Maria van Dorst, conservator/beheerder van museum 't Freulekeshuus. Ten dienste van RooyNet wordt door het LHPV een werkstation ingericht in een tijdelijk onder komen op Sint Anna, Het Erfgoed huis genaamd. Verder wordt een beroep gedaan op Stichting CAI Venray, dat het haalbaarheids onderzoek voor RooyNet reeds financierde. De ondertekening van het convenant vindt plaats in het nieuwe Erfgoedhuis waar mee de accommodatie officieel in gebruik wordt genomen. Naast de GGZ Groep Noord en Midden Limburg, die de accommodatie op Sint Anna tijdelijk ter beschik king stelt, treden diverse Venrayse bedrijven als sponsor op. Oud-Venraynaar houdt lezing over palliatieve zorg Op maandag 18 september houdt Jan Ruyten in de bibli otheek van Venray een lezing over pallitatieve zorg en met name de rol van de vrijwil ligers. De lezing start om 19.30 uur. Vooraf aanmelden is gewenst. De lezing wordt georganiseerd door de VPTZ (Vrijwilligers Palliatieve Ter minale Zorg) en de Biblio theek Venray. Sinds de komst van Hospice Zenit staat de palliatieve zorg in de belangstelling. De hospice heeft ongeveer 80 vrijwilligers, die bewoners en familie bijstaan in de laatste levensdagen. De regio Noord-Limburg kent echter al veel langer de VPTZ. Deze stichting telt ongeveer veertig vrijwilligers die hulp bieden als aanvulling op de zorg die door familie, vrienden en kennissen wordt verstrekt. "Denk daarbij aan zaken zoals helpen bij de verzorging, tijdelijke aflossing van naaste betrokkenen, waken, er gewoon zijn of andere ondersteu ning", laat Bep Brugmans weten. Zij is een van de coördinatoren van de VPTZ. "Vooral het er zijn, wordt door onze vrijwilligers als een groot goed ervaren." Jan Ruyten is geboren en geto gen in Venray als zoon van de bekende tandarts. Ondanks al het vastelaovesbloed dat door zijn aderen stroomt (vader was vorst, Jan zelf was ooit jeugdprins), toog Jan naar het westen. Al jaren woont hij in de regio Woerden en was hij actief in de jeugd- en ouderenzorg. "Mijn interesse voor de pal liatieve zorg ontstond toen mijn vader stierf. Hij wilde altijd graag thuis sterven en wij hebben dat als kinderen mogen meemaken. Dat komt op je pad. Bij mij is dat altijd blijven hangen en thuis in Woerden heb ik me als vrijwilli ger gestort op de palliatieve zorg", vertelt Jan Ruyten. Inmiddels mag men hem gerust een deskundige op dit gebied noemen. Hij schreef onder meer het boek 'Laat nie mand in eenzaamheid sterven', waarin hij zijn visie over palliatie ve ventileert. Hij stond mede aan de wieg van het hospice in Woer den en heeft in diverse landelijke besturen gezeten. Wanneer er plannen ontstonden om een hos pice op te zetten, werd en wordt Jan Ruyten veelvuldig geraad pleegd. "Zo ook bij de hospice in Venray. Ik werd door Margriet van Glabbeek benaderd. Zij woonde toevalligerwijs in het huis waarin mijn vader gestorven is. De reali satie van de hospice in Venray had dan ook mijn speciale aandacht." Jan Ruyten zal tijdens zijn lezing Jan Ruyten en Bep Brugmans. ingaan op de toenemende belang stelling voor palliatieve zorg, over de rol van het vrijwilligerswerk naast het professionele werk, over het taboe dat een kwart eeuw geleden op de dood rustte en het feit dat de dood nu weer terug is in het leven. Ook het werk van de VPTZ komt uitgebreid aan bod. Wie geïnteresseerd is om deze avond bij te wonen, kan zich opgeven bij de bibliotheek Venray, tel. 581790. Wie meer wil weten over de VPTZ of eventueel dona teur wil worden, kan bellen met tel.nr 526385 of een kijkje nemen op www.vptz.nl. Gemeente en Wonen Venray ontevreden In oktober 2004 hebben de gemeente en Wonen Venray de onderlinge prestatieafspraken vastgelegd in een convenant. Bijna twee jaar later blijken de resultaten vrijwel nihil te zijn. "Er is wederzijds een minimum aan prestaties geleverd", zo luidt de conclusie uit de evaluatie die wet houder Teunissen (Lokaal Aktief) met de woningstichting hield. Het college wil daarom een nieuw convenant met flink aangescherp te afspraken. Die zijn gebaseerd op het collegeprogramma en de regionale woonvisie. Daarbij gaat extra aandacht uit naar starters en sociale woningbouw. Er komt een concreet woningbouwpro gramma voor zowel de korte als de lange termijn.Tevens worden in het convenant voorwaarden opgenomen over leefbaarheid en maatschappelijke voorzieningen. "De vrijblijvendheid moet worden omgezet in concrete prestatieaf spraken", aldus de gemeente. PvdA komt op voor bijstandfraudeurs PvdA-raadslid Ahmet Kocyigit vroeg in de commissie Maatschap pelijke Diensten aandacht voor de bijstandfraudeurs bij wie onte recht toegekende uitkeringen zijn teruggevorderd. "Dit heeft grote gevolgen voor deze mensen", zei Kocyigit, die niet vaak het woord voert. Zijn partijgenoot wethouder Emonts erkende dat. "Het heeft inderdaad forse gevolgen als grote bedragen moeten worden terugbetaald. Niet alleen in economisch, maar ook in pyschologisch en sociaal opzicht", aldus Emonts. De gemeente Venray is sinds 1 januari 2004 aangesloten bij de Sociale Recherche Limburg Noord. In 2004 werd 300.000 euro aan uitkeringsgelden terug gehaald. In 2005 liep dit bedrag op tot 555.000 euro. De strengere controle van de sociale recher che leidt er tevens toe dat minder mensen een bijstandsuitkering aanvragen en ontvangen. www.vera.nl De drie noodlokalen bij de St. Odaschool in Ysselsteyen worden toch gesloopt en ver vangen door nieuwbouw. De lokalen zijn zes jaar oud, maar verkeren in een veel slechtere staat dan de gemeente aan vankelijk dacht. Wethouder Emonts (PvdA) komt binnen kort met een voorstel voor de bouw van drie permanente leslokalen. Dat meldde Emonts donderdag in de commissie Maatschappe lijke Diensten. "We dachten dat de tijdelijke lokalen langer mee zouden gaan. Maar we hadden het zorgvuldiger moeten onderzoe ken. Vanwege de lekkages hebben we er opnieuw naar gekeken", zei Emonts. In december 2005 stelde Mar- tien Wijnhoven (Samenwerking) de kwestie rond de Ysselsteynse basisschool aan de orde. Gezien het leerlingenaantal heeft de St. Odaschool recht op meer leslo kalen. Wethouder Emonts ver klaarde toen dat de unit met drie noodlokalen verdere nieuwbouw in de weg staat. Begin vorig jaar zijn de noodlokalen nog opge knapt. Emonts sprak daarom van 'kapitaalvernietiging' en stelde de investering uit tot 2013- Wijnho ven reageerde dat de noodlokalen last hebben van lekkages en dat er een slechte klimaatbeheersing is. De onderhoudsbeurt bestond alleen uit buitenschilderwerk. De St. Odaschool heeft onlangs een verbouwing achter de rug. Op 10 oktober wordt de school heropend. Wellicht dat binnenkort opnieuw het bouwbedrijf op de stoep staat om de noodlokalen te vervangen door nieuwbouw. "De dakbedekking is slecht", zegt Jan Brouwer van het schoolbestuur SPOV "Er zijn regelmatig lekkages en de lokalen hebben veel last van vocht. De vloerbedekking en de wanden verkeren in een slechte staat. Dit vergt zo'n grote inves tering, dat we ons afvragen of het wel zinvol is de noodlokalen nog op te knappen", aldus Brouwer die, evenals de directie van de St. Odaschool, er niet van op de hoogte is dat Emonts de politiek al heeft ingeseind over de nieuw bouw. Inbraak in café Oostrum De politie stelt een nader onder zoek in naar een inbraak in een café aan de Mgr Hanssenstraat in Oostrum waarbij diverse goede ren zijn gestolen. De toegang werd verschaft door een raam open te breken waarna eveneens enkele gokkasten werden geforceerd. De buit bestaat onder meer uit diverse pakjes sigaretten en audio- apparatuur alsmede een laptop. Officiële opening tienerdisco De officiële opening van Tiener disco Downstairs, ondergebracht is in de kelder van basisschool Coninxhof in Venray, is op vrijdag 29 september vanaf 19-30 uur. Belangstellenden kunnen op zon dag 1 oktober van 14.00 tot 15.00 uur een kijkje komen nemen in de tienerdisco. De tienerdisco is het eerste initiatief van de Stichting Tiener Activiteiten Venray (STAV). Na een gedegen voorbereiding en het slechten van menige bureau cratische hobbel, kan de jeugd van Venray eindelijk weer terecht in een volwaardige tienerdisco. De disco biedt jongeren in de leef tijd van twaalf tot en met vijftien jaar de gelegenheid om op vrij dagavond van 20.00 tot 23.00 uur eens flink uit hun bol te gaan. De disco is alcoholvrij en er mag niet gerookt worden. De opening vindt met enig ceremonieel vertoon plaats, waarna de disco om 20.00 uur van start gaat. Meer informatie is te vinden op www.tieneractivi- teitenvenray.nl. Huiselijk geweld De politie heeft zondagochtend een 33-jarige man uit Venray aan gehouden die wordt verdacht van huiselijk geweld tegen zijn echtge note. De situatie in het gezin dreig de al langere tijd te escaleren. De man werd meegenomen naar het politiebureau en de hulpverlening werd ingeschakeld. niet ontvangen? Bel 582877! Toezichthouders van ProRail zijn de komende week in Limburg extra alert op 'zigzaggers' bij over wegen. Nu het schooljaar weer is begonnen, surveilleren de Buiten gewone Opsporingsambtenaren (BOA's) van ProRail extra bij over wegen in de buurt van scholen. Daar zigzaggen namelijk regelma tig kinderen tussen de gesloten overwegbomen door, met gevaar voor eigen leven. Na het sluiten van de overwegbomen kan een trein binnen 10 seconden op de overweg zijn. Bovendien kan na het passeren van de trein nog een trein van de andere kant komen. Even zigzaggen is daarom levens gevaarlijk. De toezichthouders controleren in de week van 4 september in de ochtendspits in Roermond, Land graaf, Venray, Maastricht en Echt. Ze delen stickers en kaarten uit en gaan met kinderen en jonge ren in gesprek over de risico's bij het spoor. Overigens maken niet alleen jongeren zich schuldig aan gevaarlijke gedrag op overwegen: ook volwassenen schieten regel matig vlak voor de trein langs het spoor over. Ze geven daarmee het verkeerde voorbeeld aan kleine kinderen, die het gedrag kopiëren. Ongeveer tien procent van alle storingen in het treinverkeer wordt veroorzaakt door derden. Daaronder verstaan we: aanrijdin gen, zelfdoding, spoorlopers en vandalisme. Een machinist remt abrupt wanneer hij iemand op of vlakbij het spoor ziet. Hij schrikt en weet niet of de persoon op het spoor de trein ziet aankomen. Tot de spoorloper weg is, moeten alle treinen in beide richtingen stap voets rijden en dit zorgt voor ver tragingen. ProRail werkt er samen met NS, gemeentes en spoorweg politie aan om de veiligheid op het spoor te verbeteren en de ver tragingen terug te dringen. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N 00 rd - Li m b u rg j j Daar kunt u op rekenen! Als het aan de gemeente ligt komt er in 2007 een parkmanage- mentorganisatie voor de bedrij venterreinen om gezamenlijk met ondernemers projecten te trek ken. "Een kwalitatief hoogwaar dig bedrijventerrein is goed voor alle partijen én draagt bij aan de economische ontwikkeling van deze regio. We kunnen en willen dit niet alleen oppakken, vandaar de samenwerking met de markt partijen", aldus wethouder Lei Heidens. "De kracht zit juist in de samenwerking." De provincie nam in eerste instantie het voortouw op ver zoek van de logistieke sector, die met name gevestigd is op Smakter- heide. In diverse werkgroepen is vervolgens naar meerdere thema's gekeken, zoals bijvoorbeeld bevei liging en verkeersveiligheid. De gemeente Venray heeft dit initia tief uitgebreid voor alle bedrijven terreinen in Venray. In dit voorjaar heeft de gemeente gesproken met een afvaardiging van de georgani seerde ondernemersverenigingen uit het Venrayse. Op basis van de gesprekken met ondernemersver eniging Keizersveld, de Industrië le Club Venray, Business Vision, en Agribusinessgroep Venray, stelde de gemeente in samenwerking met het LIOF een businessplan op. NV Industriebank LIOF is de Limburgse ontwikkelingsmaat schappij met als doelstelling de economische structuur van Lim burg verder te versterken. Het rapport Parkmanagement Venray e.o., aanzet voor een busi nessplan gaat richting geven aan het overleg tussen ondernemers en de gemeente. Het doel van de samenwerking is het verbe teren van bestaande en nieuwe bedrijventerreinen én vervolgens het behoud van een duurzame kwaliteit van bedrijventerreinen in Venray en omgeving. Dit moet er voor zorgen dat bedrijven zich optimaal kunnen ontwikkelen. Als het aan de gemeente Venray ligt, wordt in ieder geval begonnen met een tweetal bedrijventerrei nen in Venray. Dit zijn Smakterhei- de en Keizersveld. Het is de bedoe ling dat alle bedrijventerreinen in de omgeving van Venray baat hebben hierbij. Zo zal de haven in Wanssum en mogelijk ook de bedrijventerreinen in Horst hierin interesse tonen wanneer het Ven rayse concept succesvol is. TECHNISCHE GROOTHANDEL Hang- en sluitwerk en sierbeslag Groot Assortiment prabin Verhaag Venray 'Buitengebied digitaal zandpad' Veel woningen in het Venrayse buitengebied zijn niet aangesloten op het kabelnet. Ze missen inter net en e-mail en kunnen slechts een beperkt aantal televisiezen ders ontvangen. Theo Kooter, secretaris van de dorpsraad Vre- depeel, maakt zich al jaren sterk voor de kabelontsluiting van het buitengebied. "In Vredepeel hebben we nog een digitaal zandpad", zei Kooter maandag in het dorpsradenover- leg, waar het college te gast was. "Het dupeert niet alleen de inwo ners, maar ook de bedrijven. De basisschool moet het ook zonder internet doen. Dit is toch niet meer van deze tijd!" Het dorps- radenoverleg heeft hierover ook een brief geschreven aan het col lege. Wethouder Najja (PvdA), die communicatie in zijn portefeuille heeft, deed navraag bij KPN en Essent. Van de 15.000 woningen in de gemeente Venray blijken er ruim 13.000 op het kabelnet te zijn aangesloten. "Dit is 88 pro cent", zei Najja. "Daarmee scoort Venray nog hoog, want landelijk is de dekkingsgraad slechts zes tig procent." Najja wil samen met de dorpsraden bekijken hoe de blinde vlekken het best kunnen worden aangepakt. "Voor KPN of Essent is het niet rendabel om overal in het buitengebied kabel aan te leggen. We zullen daarom naar een alternatieve oplossing moeten zoeken", aldus Najja. Gewonde automobilist De politie heeft afgelopen nacht assistentie verleend op de Deurneseweg waar een 29-jarige automobilist uit Vught met zijn auto van de weg was geraakt en verwondingen had opgelopen. De man werd met diverse kneu zingen per ambulance naar het ziekenhuis in Nijmegen gebracht en daar opgenomen. Het vermoe den bestaat dat de automobilist een flauwe bocht over het hoofd heeft gezien en de macht over het stuur verloor. Er werd een ban- denspoor van circa 40 meter door de sloot en de berm aangetroffen. Omdat de politie het vermoeden had dat de automobilist alcohol had gedronken, werd in het zie kenhuis een bloedproef afgeno men. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Wethouder Heidens spreekt berichten tegen Volgens wethouder Heidens (CDA) valt het allemaal best mee met de alarmerende berichten over een personeelstekort in Noord-Limburg. Uitzendbureau OTTO en de logistieke bedrijven DHL en Flextronics Logistics luid den onlangs de noodklok omdat honderden vacatures niet kunnen worden ingevuld. Heidens sprak maandag in het dorpsradenoverleg over 'ongenu anceerde berichten'. "Er is geen sprake van een personeelstekort", aldus de Venrayse wethouder van economische zaken. "Het beeld is niet zo negatief. Het probleem is dat aanbod en vraag niet goed op elkaar zijn afgestemd. Dit heeft ook met scholing te maken. Maar dit geldt lang niet voor alle secto ren." Heidens meent dat er in de regio voldoende arbeidskrachten voor handen zijn. Hij wijst erop dat de arbeidsparticipatie nog te laag is. Veel (allochtone) vrouwen nemen bijvoorbeeld niet deel aan het arbeidsproces, terwijl part timers meer uren zouden moe ten maken. De werkgevers in de sectoren waar de krapte heerst, zouden meer initiatieven moeten tonen, vindt Heidens. "Het heeft ook met het imago van het werk te maken. Voor de bedrijven ligt hier een uitdaging. Ze zullen extra moeite moeten doen om werk nemers aan te trekken. Door een betere beloning en door meer te investeren in opleiding." Enquête uit 1995 blijkt zoek Iedere vijf jaar houdt de gemeente een enquête onder de Venrayse burgers om de kwaliteit van de dienstverlening te meten. Frans van der Kruijf (WD) vond het jammer dat in het lijvige rap port de resultaten uit 1995 ont braken. De gegevens van 2005 zijn alleen vergeleken met de vorige monitor uit 2000. "Zo kunnen we geen trends zien", zei Van der Kruijf. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) moest in de commissie Middelen het antwoord schuldig blijven. Trudy Tonnissen, beleids medewerker afdeling Publieks diensten, meldde dat de enquête uit 1995 niet meer terug te vinden is in het gemeentehuis. "Het heeft dus een praktische oorzaak dat deze gegevens ontbreken. Ook het bedrijf dat destijds de kwali teitsmonitor heeft uitgevoerd, had het rapport niet meer in bezit. We zitten op een dood spoor." 7^ bezoek onze site: www.eunhoek.nl Ohio- Venray te/. 0478-571800 Industrieterrein De Hulst Venray-Oostrum (0478-581486) vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Keizersveld 615803 AP Venray tel. (0478) 55 33 55 fax (0478) 58 60 60 www.verhaegh.nl www.probin.com

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7