Donderdagmarkt op Henseniusplein verdwijnt 36 euro voor Penina Jongerencentrum in café 't Podium 'Gemeente discrimineert jongeren' 'Sporthal beter benutten' kronen en bruaaen 'Wel eigen bijdrage rolstoel' Meer subsidie Loek Nelissenprijs Campings bieden beste oplossing Eind 2007 nieuwe telefooncentrale gemeentehuis *5$ www.mondzorgvenray.nl Te Koop Laat u inspireren... MsaëVeis PEEL EN MAAS M door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 7 september 2006 - Pagina 5 Weinig animo standplaatshouders Op donderdag verdwijnen de marktkramen van het Hen seniusplein. Er zijn zes ver gunningen verleend, maar niet alle ondernemers nemen iedere week hun standplaats in. Omdat het niet langer ren dabel is. De gemeente schrapt daarom de minimarkt op don derdag. De verkoop op vrijdag en zaterdag gaat gewoon door. De huidige verkopers behouden nog hun donderdagse standplaats, maar nieuwe vergunningen wor den niet meer verleend waardoor de markt vanzelf zal doodbloeden. Er komt ook een wijziging in het beleid. Het hebben van een vergunning betekent voortaan ook een plicht om te komen. Dit geldt voor minimaal 43 weken per jaar. Tot nu toe was het alleen een recht dat tot vrijblijvendheid leidde. Op donderdag lopen vier vergunningen (loempia's, brood, bloemen en döner kebab) gedu rende het gehele jaar. Daarnaast zijn er twee tijdelijke vergunnin gen voor ijs en frites tijdens de zomerperiode, en voor oliebollen van 1 november tot carnaval. De gemeente wil maximaal zeven kramen toelaten op het Henseniusplein. Op vrijdag komt er de verkoop van vis, kaas en groente en fruit bij. Op zaterdag verschijnt alleen de kaasverkoper niet. De laatste jaren heeft er een felle strijd gewoed om de stand plaats van oliebollen. Sinds 1987 staat er een oliebollenkraam op het Henseniusplein. De gemeente wil er niet méér toelaten, alhoe wel er vier gegadigden voor zijn. De jaarvergunning wordt verleend aan de verkoper met de hoogste inschrijfsom. Ieder jaar woedt er weer een felle concurrentiestrijd die tot veel onrust en protesten leidt. De gemeente wil hier vanaf door voortaan jaarlijks de ver gunning stilzwijgend te verlen gen zoals dit ook voor de andere standhouders geldt. Voor de wijken en dorpen geldt geen maximum voor het aantal standplaatsen. Voorwaarde is voor de wijken een plek bij het win kelcentrum en voor de dorpen middenin de dorpskern. In Land- weert verschijnt op donderdag een vis- en een kaasverkoper. Op vrijdag en zaterdag is er een bloe- menkraam. De visverkoper komt op vrijdag ook in Veltum (11.00 tot 15.00 uur) en Brukske (15.30 tot 18.00 uur). In Oostrum staat er op maandag een viskraam van 16.30 tot 18.30 uur. In Ysselsteyn wordt op twee dagen vis verkocht: op dinsdag en op vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur. Castenray heeft als enige dorp nog een mobiele friteskraam die op dinsdag, donderdag, vrijdag en zaterdag geopend is. Leerlingen Focus in actie voor Keniaans kind De kogel is door de kerk. Het college van B en W heeft dinsdag besloten café 't Podium aan de Kruisstraat te kopen om er tijdelijk een openjongerencentrum van te maken. "Het wordt een bovenwijks jongerencentrum, bedoeld voor alle jongeren van zestien jaar en ouder uit de hele gemeente Venray", vertelt wethouder Mathieu Emonts (Jeugdzaken). "Begin januari krijgen we de beschik king over het gebouw." De gemeente betaalt in totaal 870.000 euro voor 't Podium. Een half miljoen voor het gebouw, 220.000 voor de grond ernaast en 150.000 euro voor de inboedel en het uitkopen van de exploitant. "Het perceel naast het café heb ben we vooral uit strategische overwegingen gekocht, om te voorkomen dat er iemand gaat bouwen", legt Emonts uit. "De bedoeling is dat we het gebouw tijdelijk gebruiken, een jaar of drie tot vier, tot het multifunctioneel centrum aan de Zuidsingel klaar is. Ik ben er nog steeds vast van overtuigd dat het mfc er komt", stelt de PvdA-wethouder. Binnenkort gaat de gemeente met de jeugd praten over de pro grammering. "Niet alleen met jon- gerenclub V-Kick, we gaan meer jongerengroepen benaderen. Want de activiteiten zullen door de jongeren zelf geregeld moeten worden. De bedoeling is dat er wekelijks activiteiten gaan plaats vinden, onder professionele bege leiding. We gaan de komende tijd naar een constructie zoeken waar bij we als gemeente de vinger aan de pols kunnen houden." De wethouder is 'vreselijk blij' dat er nu een ontmoetingsplek is voor alle jongeren in de gemeente Venray. "Het heeft lang geduurd, maar we denken met 't Podium een uitstekende locatie gevonden te hebben. Wél zal de isolatie nog verbeterd moeten worden. Er kun nen daarna geen hardcore concer ten worden gehouden." rzË Het college heeft de gemeente raad en de buurt deze week geïn formeerd over de aankoop van het café. Binnenkort belegt de gemeente een informatiebijeen komst voor de omwonenden. Collegebezoek aan dorpsradenoverleg Maandagavond bracht het col lege van B en W een bezoek aan het dorpsradenoverleg, dat zijn maandelijkse vergadering hield in gemeenschapshuis De Gelderkoel in Heide. Het doel was de presen tatie van het collegeprogramma 2006-2010. Sieb Nijssen (Ysselsteyn) merkte op dat het college zich nog nooit eerder bij de gezamenlijke dorps raden liet zien. "Ik zit sinds 1990 in het dorpsradenoverleg. Dit is de allereerste keer dat ik college hier tref", zei Nijssen. Het college was niet helemaal voltallig, want burgemeester Waals ontbrak vanwege droeve familie omstandigheden. Een broer van de burgemeester is op vakantie in Frankrijk plotseling overleden, zo meldde wethouder Heidens. Aanhouding De politie arresteerde dinsdag avond twee verdachten van een gewapende overval op een café aan de Henseniusstraat, begin augustus. Het betreft een 23-jarige man en een 21-jarige vrouw, bei den afkomstig uit Venray. De poli tie heeft omstreeks 22.30 uur de eerste aanhouding verricht. De man werd na een achtervolging te voet aangehouden op de Leun- seweg en meegenomen naar het bureau. Later die avond volgde de aanhouding van de tweede ver dachte. Het onderzoekt loopt nog en de politie sluit verdere aanhou dingen niet uit. "Het is discriminatie", zei een boze Pim van Hoek (21) donder dag in de commissie Maatschap pelijke Diensten. De vrijwilliger van OJC Dingus is verbolgen over de handelwijze van de gemeente en wethouder Emonts (PvdA) in het bijzonder. "Wij worden ons gebouw uitgeschopt, terwijl de gemeente voor V-Kick café 't Podi um heeft gekocht." Bijna een halfjaar geleden liet de gemeente de jongerensoos aan de Hoenderstraat ontruimen. Sindsdien staat Dingus op straat. Pim van Hoek is er ook boos over dat jongerenorganisatie V-Kick 'zomaar' subsidie krijgt. "Terwijl Dingus altijd aan een boel voor waarden moest voldoen." De sub sidiekraan voor Dingus is al jaren geleden dichtgedraaid. Wethouder Emonts wilde niet bevestigen dat de gemeente 't Podium, de thuisbasis van V-Kick, heeft gekocht als tijdelijke jonge rensoos. Alhoewel de geruchten steeds sterker worden. "Ik heb nooit over 't Podium gesproken. We zijn wel op zoek naar een alternatief jongerencentrum voor de groep zestien plus. Zeer bin nenkort komt er duidelijkheid", aldus Emonts, die ontkende dat V- kick hier iets mee te maken heeft. "Het jongerencentrum staat hele maal los van V-Kick." Op een vraag van commissielid Henk Elegeert (inVENtief) ant woordde Emonts dat V-Kick niet zonder condities subsidie krijgt. "Dat gebeurt altijd onder voor waarden. De activiteiten moeten passen binnen het gemeentelijk beleid. Dingus paste daar niet in." De sporthal op Servaashof kan in de toekomst meer door de Venrayse burgers gebruikt worden. Raadslid Ton Teeu- wen (CDA) stelde vragen in de commissie Maatschappelijke Diensten. Tijdens een open dag van het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) is verteld dat slechts tien procent van de zaaluren voor eigen gebruik nodig is. "Dus negentig procent kan wor den ingezet voor de burgers van Venray", zei Teeuwen, die wilde weten wat de gevolgen zijn voor de komst van een derde sporthal die onderdeel uitmaakt van het nieuwe multifunctioneel centrum (mfc) aan de Zuidsingel. Wethouder Emonts (PvdA) zei dat hij contact zal opnemen met het VvGI over het toekomstig gebruik. "We zullen het ook mee nemen in het onderzoek van het mfc. Maar ik denk dat de invloed beperkt is. Het gaat hier om een gymzaal die kleinere afmetingen heeft dan een sporthal. Het zal daarom voor veel sporten niet geschikt zijn vanwege het te geringe vloeroppervlak", denkt Emonts. Vervolg VP 'Meer risico's bij grondverwerving' Joos Linskens (Oostrum) wees erop dat het in bezit hebben van veel grond hoge risico's met zich meebrengt. In het verleden, zo'n twintig jaar geleden, was het Grondbedrijf een zware molen steen om de nek van de gemeen te. Met behulp van het Rijk is het Grondbedrijf voor tientallen miljoenen guldens gesaneerd. De boekwaarde bleek toen veel hoger te zijn dan de marktwaarde. De gemeente zat met een giganti sche renetlast. Het debacle werd midden jaren tachtig veroorzaakt door het instorten van de hui zenmarkt en het teruglopen van gesubsidieerde woningbouw. Teu- nissen erkent de risico's. "Als we woningbouw in eigen hand wil len houden, dan kost dat wat. Het gevaar bestaat inderdaad dat we te veel grond hebben die we niet kwijtraken." een abonnement waard Aanvragers van een rolstoel zijn in Venray geen eigen bijdrage verschuldigd. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de verstrekking van huishoudelijke hulp die finan cieel wel afhankelijk is van het inkomen. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) vindt dat in sommige geval len ('mensen die een ton op de bank hebben') er best een eigen bijdrage kan worden gevraagd. "Het klink misschien vreemd uit de mond van Lokaal Aktief. Maar ik kom in de praktijk genoeg voor beelden tegen van mensen die het best zelf kunnen betalen", zei Grebenjak in de commissie Maat schappelijke Diensten.'Tk vind het daarom onzin. Het geld kunnen we beter aan andere dingen beste den." Wethouder Emonts (PvdA) zei dat het landelijk bepaald is dat voor WVG-voorzieningen geen eigen bijdrage gevraagd mag worden. "Maar ik ken gemeenten genoeg waar dat wel gebeurt", reageerde Grebenjak. Jurist John Frenk verklaarde dat in regionaal verband is afgesproken hiervan af te zien. De gemeente Venray ver hoogt de jaarlijkse subsidie voor de Venrayse Onderne mersprijs van 900 naar 4000 euro. De organisatie heeft de gemeente gevraagd een hoge re bijdrage te geven vanwege de stijgende kosten en de ver dere professionalisering van het evenement. De vereniging van Venray se ondernemers organiseert jaarlijks in de schouwburg een nieuwjaarsbijeenkomst, waarin de uitreiking van twee ondernemersprijzen centraal staat: de Loek Nelissenprijs en de Rabobank publieksprijs. Tot dit jaar gaf de gemeente 900 euro als bijdrage in de organisatiekosten. Omdat het evenement een grote publie ke belangstelling trekt en het voor Venray positieve publici teit oplevert, hebben B en W besloten de subsidie met 3100 euro te verhogen. De gemeente betaalt nu ongeveer tien procent van de totale kosten. Als tegenpres tatie komt het logo van de gemeente op al het promotie materiaal. Ook zal het beeld merk van Venray tijdens het evenement een prominente plek krijgen. De gemeente zal de bijeenkomst tevens benut ten om informatiemateriaal te verspreiden. Het college vindt dat de Ven rayse Ondernemersprijs in de afgelopen jaren zijn bestaans recht heeft bewezen. Het evenement is professioneel opgezet en verheugt zich in een grote belangstelling van publiek en pers. De promoti onele waarde van het evene ment is groot en het kan reke nen op draagvlak vanuit het bedrijfsleven. De extra kosten van 3100 euro worden betaald uit het promotie- en acquisitie budget voor bedrijven. Grootschalige opvang buitenlandse werknemers van de baan De provincie is helemaal omgedraaid. De komst van Polenhotels is alweer van de baan. De campings zouden op 1 januari 2008 moeten stop pen met de huisvesting van de veelal Oost-Europese gast arbeiders. Ook hierop is de overheid teruggekomen. De campings gaan zelfs een sleu telrol vervullen. "Grootschalige opvang is niet langer dé oplossing", zei wet houder Teunissen (Lokaal Aktief) maandag in het dorpsradenover leg. "Het is beter de buitenlandse arbeiders te spreiden in de regio. We bekijken of een structurele opvang op campings mogelijk is. De voorgenomen sluiting op 1 januari 2008 is in ieder geval van de baan." Teunissen noemt de camping Breebronne in Maasbree als een goed voorbeeld. Deze camping is gesplitst in een recreatief gedeelte en een aparte locatie waar de bui tenlandse werknemers permanent verblijven. "Met een eigen ingang en een eigen beheer. Het verblijf moet wel gekoppeld zijn aan een camping. Daar moeten goede afspraken over gemaakt worden", aldus Teunissen. Dorpsraadvoorzitter Theo Zegers meent dat deze combinatie de toeristische en recreatieve sec tor geen goed doet. "Maar er moet wel iets gebeuren", reageerde de wethouder. "De komende vijftien tot twintig jaar moeten we reke ning houden met een structureel aanbod van buitenlandse arbeids krachten. We kunnen onze kop niet in het zand blijven steken." Joos Linskens (Oostrum) opper de het idee om de werknemers te huisvesten in reguliere huur woningen. Volgens Teunissen is dat geen goede optie. "Want er is al spanning op de woningmarkt. Woningzoekenden moeten nu al twee tot drie jaar wachten voor dat ze aan de beurt zijn." De verouderde telefoon centrale in het gemeentehuis moet uiterlijk eind volgend jaar worden vervangen. Het servicecontract loopt af op 31 december 2007 en de leve rancier biedt daarna geen onderhoud meer. In de com missie Middelen konden de partijen instemmen met een maximumkrediet van 515.000 euro. Eerder wees de politiek de nieuwe telefooncentrale nog af. Het bedrag was te hoog en de noodzaak voor de investering was onvoldoende onderbouwd, zo luidde de kritiek. Vorige week kre gen de commisieleden de 'visie op telefonische dienstverlening' voor gelegd. In het klanttevredenheids- onderzoek scoort de gemeente het cijfer 6,9- Het college is hier niet tevreden mee. Met de huidige apparatuur blijkt dit cijfer niet of nauwelijks te verbeteren. Jaarlijks worden er 240.000 telefoontjes gepleegd, terwijl zich aan de balie 40.000 bezoekers per jaar melden. Toon Loonen (CDA) vindt het een slechte zaak dat er nu versneld een beslissing moet worden geno men. "Alleen omdat de leverancier geen onderhoud meer pleegt. Zolang de apparatuur technisch nog goed is, dient er ook service te zijn", vindt Loonen. Martien Wijnhoven (Samen werking) vroeg evenals het CDA naar de verhuisbaarheid van de nieuwe installatie en de koppe ling met andere informatietechno logie. PvdA, WD en Lokaal Aktief reageerden positief. Frans van der Kruijf (WD) hechtte belang aan de koppeling met de bestaande voorzieningen. Volgens wethou der Teunissen (Lokaal Aktief) is de verhuisbaarheid geen enkel pro bleem. René Houben (inVENtief) toonde zich het meest kritisch. Vooral toen hij van gemeente secretaris Lucassen vernam dat de onderhoudskosten niet in het bedrag van 515.000 euro zijn opgenomen. Lucassen verzekerde dat het krediet niet wordt over schreden. Houben had navraag gedaan bij Siemens en KPN. "Een nieuw systeem kost ongeveer 500 euro per aansluitpunt. Dan kom ik op duizend aansluitingen. Het is dan wel een erg hoog bedrag." Er werken ruim driehonderd mede werkers in het gemeentehuis. Houben vroeg naar een verge lijking met anderen gemeenten en hij wilde weten wat de ver- volginvesteringen zijn. "Want de volgorde is niet goed. Eerst een telefooncentrale aanschaffen en daarna volgt pas het informatie beleidsplan. Het houdt een risico in als de koppeling met andere voorzieningen niet goed slaagt. We moeten geen desinvestering doen." Paul Litjens (CDA) en Mar tien Wijnhoven (Samenwerking) wezen erop dat een betere telefo nische diensteverlening niet alleen afhankelijk is van de apparatuur. "Het doorverbinden, doorvragen en terugbellen is onder de maat. Daar heb je geen nieuwe telefoon centrale voor nodig. De grondhou ding van de medewerkers moet beter", aldus Wijnhoven die ook het gebrekkige e-mailverkeer aan de kaak stelde. "De grondhouding is inderdaad belangrijk", zei Teunissen. "De medewerkers moeten meer klant gericht denken. Daarin gaan we ook investeren door het aanbie den van cursussen." E-mails hebben in het gemeen tehuis geen formele status, zoals brieven die in de postkamer gere gistreerd worden. E-mails vallen vaak tussen de wal en het schip en blijven regelmatig onbeantwoord. Er is een e-mailprotocol, maar daar houdt bijna niemand zich aan. Nick van Sinderen (PvdA) eiste een strenger toezicht op naleving van het protocol. "Dat is noodza kelijk. Want er komt steeds meer digitaal binnen. E-mails moeten net als brieven een nummer krij gen en geregistreerd worden." WethouderTeunissen verklaarde dat er momenteel aan een nieuw aangescherpt protocol gewerkt wordt. Waardoor e-mails dezelfde behandeling krijgen als een brief. Dit zou per 1 januari 2007 moeten ingaan. "We moeten dit goed rege len. Want het is voor verbetering vatbaar en steeds meer mensen maken er gebruik van. Alhoewel het niet zo eenvoudig is", zei Teu nissen. Eindstraat 12, tel. 581553 ToeTje EN DRUiVtN Bryan van Kol, Sjoerd Nelis- sen, Robin Kuijpers en Sjeffrey Eggen hebben vorige week 36 euro opgehaald voor een kind uit Kenia, een adoptiekindje van SBO Focus. Het meisje heet Penina en is zes jaar. Op school werden en worden sinds de zomervakantie in het kader van het thema Afrika tal van activite iten gehouden. Er werd al een sponsorloop op touw gezet voor Penina en vorige week kregen vier leerlingen het idee om een toetje te gaan verkopen in het dorp. Het spontane idee van Bryan, Sjoerd, Robin en Sjef frey kwam via de schooldirecteur terecht bij de politie, die de vier doorverwees naar het gemeente huis. Van de ambtenaren kregen Bryan, Sjoerd, Robin en Sjeffrey gelukkig alle medewerking en nog belangrijker: een vergunning voor de verkoopactie in het dorp op woensdagmiddag 30 augustus. Meteen regelden ze de inkoop van alle materialen, een kar met para plu en het recept van het bana- nentoetje. Tevens werden blauwe druiven gehaald om te verkopen. De volgende morgen werden op Foto: Foto Floedemaekers. school wervende teksten gemaakt om de verkoopactie tot een groot succes te maken. Het dappere en mooie initiatief van de kinderen werd beloond met 36 euro. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com d COMFORTABEL WONEN anpak IIcl gcUl "aal naai" een yv *.-•.! Doel liet gaai itunv kent»

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5