Fotowedstrijd Flavour naar wijnfeest Ahrweilier Open Monumentendag Monumentendag in Venray 'Het verhaal achter' Boshuizerbergen Monumentendagen centraal in 't Freulekeshuus Monumentenweekend in Het Koningskerkje PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 7 september 2006 - Pagina 22 Het Literair Café Venray-regio bestaat dit seizoen vijftien jaar en viert dat met extra activitei ten en festiviteiten. Een van de hoogtepunten is de komst van schrijver Cees Nooteboom naar Venray. Uiteraard is het Literair Café op zondag 1 oktober present in Schouwburg Venray tijdens de opening van het culturele seizoen in Venray. Een week eerder opent schrijfster Annejet van der Zijl het literaire seizoen op zondag 24 september in Theehuis Odapark. Zij is bekend door haar biografie over Annie M.G. Schmidt en het meeslepende liefdesverhaal met een bitter einde Sonny Boy. In het weekend van 21/22 oktober viert het Literair Café Venray-regio officieel zijn vijftienjarig bestaan. In de week van 15 tot 22 okto ber vindt voor de basisschool- jeugd een etalagewedstrijd plaats. Op zondag 22 oktober wordt de nieuwe Poëziefietsroute gepre senteerd. Twee routes voeren liefhebbers van fietsen, kunst en gedichten langs alle kunstwerken in de dorpen en wijken van Ven ray. Samen met de Poëziewandel- route in Venray-centrum geeft de fietsroute een compleet overzicht van kunst in de openbare ruimte in de gemeente Venray. Behalve de routes bevat de fietsgids een gedicht bij een foto van elk kunst werk. De foto's zijn gemaakt door de Amateur Fotografen Vereniging Venray. Een selectie uit foto's en gedichten is van 22 oktober tot 18 november in de openbare biblio theek te zien. Donateurs en ieder een die het Literair Café een goed hart toedraagt, zijn welkom op de lustrumreceptie op deze middag in de bibliotheek. Op zondag 12 november vindt in samenwerking met hetVU-podi- um een optreden plaats van de jonge dichter Tonnus Oosterhoff. De auteur wordt geïnterviewd door Gert J. Peelen. Een week later, op zondag 19 november presenteert het Literair Café met gepaste trots Cees Nooteboom in Theehuis Odapark. Eindelijk is het bestuur er in geslaagd deze auteur naar Venray te halen. Kosten nog moeite zijn gespaard om dit te realiseren. Nooteboom, die een Venrays verleden kent, is slechts zeer beperkt beschikbaar voor publieke optredens. Hij heeft een indrukwekkend oeu vre opgebouwd, bestaande uit romans, essays, reisimpressies, gedichten, toneel- en liedteksten. Ook in het buitenland (met name Duitsland) wordt zijn werk ten zeerste gewaardeerd. Praktisch elke literaire prijs is hem al ten deel gevallen. Op zondag 17 december vindt in de Witte Hoeve de jaarlijkse kerstuitvoering plaats in samen werking met muziekgroep Malle moer. Eveneens in de Witte Hoeve wordt De Raadselige Roos, de prijs voor het beste gedicht of ver haal, op 21 januari 2007 voor de veertiende keer uitgereikt. Deze De Stichting het Limburgs Land schap houdt van september tot en met februari 2007 een fotowed strijd genaamd Geschoten in het landschapNa 75 jaar natuurbeheer door Het Limburgs Landschap kan men zeggen dat het landschap vele gezichten kent. Het landschap lijkt statisch maar is bijzonder dyna misch. Het is niet alleen wegge legd voor professionele fotografen om dit op de gevoelige plaat vast te leggen. Iedereen is van harte welkom om deel te nemen aan de wedstrijd. Jong of oud, iedereen heeft zijn eigen unieke manier van observeren en we dagen groot en klein uit om met haar of zijn beste foto van het landschap om mee te dingen naar leuke prijzen. De foto wedstrijd draait iedere maand om een speciaal thema. Wat het thema precies inhoudt, kan men achterha len door een bezoekje te brengen aan het Infocentrum op de Groote Heide. Daar ligt een deelnamefor mulier klaar met aanvullende infor matie. Een natuurfoto komt onder vermelding van naam op een spe ciale plek in het Informatiecen trum te hangen en kan door vele bezoekers bewonderd worden. Het deelname formulier is ook te downloaden van www. limburgs landschap. nl. Elke maand wordt er een winnaar gekozen die een ver rassende prijs ontvangt. De maker Websites van bibliotheken De bibliotheken Venray en Horst aan de Maas hebben gezamenlijk een digitale informatiedienst voor de regio ontwikkeld: www.uitpunt- venray.nl en www.uitpunthorst. nl Dit initiatief is mede mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de Provincie Limburg. De Uit- punten verzamelen een aanbod voorstellingen, films, exposities, sportevenementen en happenings dat de regio te bieden heeft en zor gen ervoor dat de informatie over deze activiteiten overzichtelijk en gemakkelijk toegankelijk is. De Uitpunten zijn te raadplegen voor alle informatie op het gebied van uitgaan en cultuur in de regio. Ook is er adresinformatie te vinden van culturele instellingen, stichtingen en verenigingen. De sites zijn nog helemaal niet af: instellingen en organisaties op gebied van cultuur, educatie, toerisme, sport en recre atie wordt gevraagd hun gegevens en evenementen op de site te plaat sen om meer publiciteit te genere ren. De bibliotheken gaan verschil lende instellingen benaderen. Ook ongevraagd kan men informatie aanleveren via de knop 'aanleveren' op de sites www.uitpuntvenray.nl of www.uitpunthorst.nl. De sites bieden de mogelijkheid te zoeken, te vinden en gevonden te worden! van de allerbeste foto wordt aan het einde van de tentoonstelling over beloond met een bijzondere hoofdprijs. De deskundige jury staat onder leiding van Jacques Peeters, een bekende fotograaf uit Venlo. Het Informatiecentrum is geopend op woensdag- en zondag middag van 13-00 tot 17.00 uur en is gelegen aan Infocentrum Groote Heide aan de Hinsbeckerweg in Venlo. Informatie is verkrijgbaar bij Stichting het Limburgs Land schap via tel. (077)4737575. Verkoop theaterkleding Het Operette Gezellen Sint Anthonis houdt op zaterdag 16 september een grootse verkoop van theaterkleding. Deze kleding is ook zeer geschikt voor de car naval. In hun bijna 45-jarig bestaan hebben de Operette Gezellen een fraaie collectie opgebouwd die veelal door vrijwilligers werd gemaakt. De theaterkleding bestaat uit avondjurken,Tirolerer blouses, rokken en jurken, kostuums voor officieren en lakeien, militaire uni formen en Hawaïaanse en Hon gaarse kleding.Voor grote groepen zijn er ook diverse outfits. Deze theaterkleding wordt tegen zeer schappelijke prijzen verkocht. Binnen afzienbare tijd wordt de opslagruimte afgebroken,vandaar dat de Operette Gezellen genood zaakt zijn om hun kleding te ver kopen. De verkoop vindt plaats aan de Stevensbeekseweg 2a in Overloon van 10.00 tot 16.00 uur. Meer informatie is verkrijg baar bij Betsie Hendriks via tel. (0478)642018 of bij Ria Derks v.d. Ven via tel. (0485)383713. Lucky Aces op kermis Oostrum De Venrayse band de Lucky Aces speelt op zaterdag 9 september op de kermis in Oostrum. Vanaf 20.30 uur is de band te horen in café Back in Time. Dit tot in de late uurtjes. Het repertoire van de Lucky Aces bestaat uit aanstekelijke muziek uit de jaren 70 en 80, maar ook oldies uit de jaren '60 en muziek uit recentere periode komen aan bod. Dit alles verpakt in covers van toppers van Dire Straits, Creedence Clearwater Revival,The Eagles, Van Morisson, Eric Clapton, de Mave ricks, Ilse de Lange en instrumen tale hits. Bij het optreden komt een groot gedeelte van de top 2000 aller tijden voorbij. De Lucky Aces bestaan dit jaar tien jaar. De band bestaat uit Dorrie Bierings (zang), Coy Koopal (zang), Richard Huwaë (zang en drums), Otto van Dijk (zang en gitaar), Coen Pel (key boards), Jan Reintjes (sologitaar), en Frie van den Munckhof (bas). schrijfwedstrijd is uitgegroeid tot een evenement waar amateur schrijvers uit geheel Zuid-Neder land, maar ook uit Vlaanderen aan deelnemen. Op donderdag 25 januari is het Landelijke Gedichtendag en het Literair Café komt dan met iets speciaals. Iedereen die in een van de Venrayse verswinkels iets "vers" aanschaft, krijgt gratis een toepasselijk gedicht (vers) uitge reikt. Het Boekenbal, dit jaar op zaterdagavond 17 maart, wordt voor de derde keer gehouden in samenwerking met Bibliotheek en Schouwburg. Voorafgaande aan het bal is een ongetwijfeld hila risch optreden van Bril, Chabot en Giphart te zien. Jan Siebelink is op zondag 25 maart de volgende gast van het Literair Café. Zijn laatste boek Knielen op een bed violen is alom geprezen en hij heeft hier voor de AKO Literatuurprijs 2005 gekregen. De Schrijfkring van het Literair Café verzorgt op zondag 22 april een optreden met als thema Lof der zotheid van Eras mus. De Schrijfkring is een groep amateur schrijvers die eikaars werk bediscussiëren en verbete ren. Het seizoen wordt op dins dagavond 8 mei afgesloten met een optreden van de bekende dichter Jean Pierre Rawie in de Witte Hoeve. Rawie is een van de weinige dichters in ons land die kan leven van zijn publicaties. Bekende werken van hem zijn Woelig stof, Onmogelijk geluk en Geleende tijd. Het Literair Café Venray-regio is er in geslaagd een gevarieerd programma samen te stellen voor alle literatuurliefheb bers in Venray en omstreken. Men kan zich als donateur aanmelden via tel. (0478)582948 of e-mail info@literair-cafe-venray.nl. In het Duitse stadje Ahrweiler wordt van vrijdag 8 tot en met zondag 10 september het jaarlijk se Wein- und Altstadtfest gevierd. Dans en Amusementsorkest Fla vour uit Venray e.o. speelt op zater dag 9 september voor de vierde keer op de markt in de prachtige ambiance van dit sfeervolle Duitse stadje. Aanvang 17.30 uur. Onder leiding van Rob van Reymersdal brengen de 22 muzikanten met zangeres Marij Jansen en zanger Mees Nunumete een muzikaal sou per ten gehore. Elk jaar weer trekt dit wijnfeest duizenden bezoe kers. Onder de bezoekers zijn veel Nederlanders. Van heinde en verre komen de liefhebbers van wijn, gezelligheid en cultuur naar deze rustieke plaats met de mooie vak werk huizen en rijke geschiedenis. Een geschiedenis die terug voert tot 1000 jaar voor Christus en door de Romeinen nadrukkelijk beïnvloed werd. De plaats ligt in een volledig in oude staat behou den Stadswal. De muzikanten van Flavour gaan met een touringcar bus naar Ahrweiler. Er zijn nog een aantal plaatsen vrij en voor de liefhebbers wordt de gelegenheid geboden tegen een kleine vergoe ding dit feest mee te maken. Men kan zich opgeven bij Francoise Custers via tel. (0478)513708, na 18.00 uuCusters,rondag 10 sep tember?? De Open Monumentendag 2006 wordt in het weekeinde van 9 en 10 september gehouden. Deze dag bestaat twintig jaar en heeft daar om als thema Feest! In de circa 350 deelnemende gemeenten zijn er tal van feestelijke programma's samengesteld. Diverse monumen ten van feest, ontspanning en vermaak worden op de zaterdag, de zondag of het hele weekend opengesteld, zoals hotels, cafés, theaters en sociëteiten. Daarnaast bruist het van de feestelijke activi teiten. Zo is er veel muziek, dans en toneel, worden er feestelijke hapjes en drankjes geserveerd, en zijn er lezingen, rondleidingen en tentoonstellingen. In 1987 werd in Nederland de eerste Open Monu mentendag georganiseerd, een initiatief overgenomen uit Frank rijk. Twintig jaar later is de Open Monumentendag uitgegroeid tot een van de grootste culturele evenementen van ons land, met tegenwoordig tussen de acht- en negenhonderdduizend bezoekers. De Open Monumentendag is een succesvolle formule gebleken om de belangstelling voor monumen ten en monumentenzorg te ver groten, zowel bij het publiek als bij gemeentebesturen en beleids ambtenaren, en niet te vergeten bij de monumenteneigenaren. Open Monumentendag betekent een verbreding van het maatschap pelijk draagvlak voor monumen tenzorg met een onmiskenbaar effect op het monumentenbeleid. Het jubileum is aanleiding voor de lancering van een nieuwe web site. Op deze site staan alle open monumenten en activiteiten op de Open Monumentendag. In de toe komst zijn hier ook de monumen ten die buiten de Open Monumen tendag toegankelijk zijn voor het publiek op te vinden, oftewel het hele jaar door, inclusief bezoektij den, activiteiten en monumenten beschrijvingen. De site is mede mogelijk gemaakt dankzij de steun van het VSBfonds, het Prins Bern- hard Cultuurfonds, en het ANWB Fonds. Kijk op www.openmo- numentendag.nl. Ook is er een nieuw boek uitgegeven in het kader van twintig jaar Open Monu mentendag; Alles wat men altijd al wilde weten over monumenten en bouwstijlen, geschreven door Meindert Stokroos. Een boek over bouwstijlen, bouwmaterialen en constructies, vol met wetenswaar digheden op het gebied van monu menten. Het geeft antwoorden op vragen als Wat is een monument? Waarom bewaar je ze? Welke soor ten monumenten heb je en hoe herken je ze? Het boek is te bestel len via www.openmonumenten- dag.nl. en vanaf september via de boekhandel. De feestelijke Open Monumentendag 2006 wordt op donderdag 7 september geopend in de gemeente Dordrecht, door Professor Mr. Pieter van Vollenho ven, voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds en voorzitter van het Comité van Aanbeveling van de Stichting Open Monumenten dag. De opening vindt plaats in schouwburg Kunstmin, en is een bijeenkomst voor genodigden. Expositie Wonen Venray In de hal van het kantoor van Wonen Venray in Venray wordt tot en met dinsdag 31 oktober een tentoonstelling met werken van de kunstenares Ans v.d. Brand- Vervoort uit Venray gehouden. De openingstijden zijn van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en op vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Feest in Mariakapel De Mariakapel in Holthees neemt op zondag 10 september deel aan de Monumentendag. Jaar lijks wordt landelijk het thema voor de monumentendag bepaald, en dit jaar is gekozen voor het thema Feest. Dat komt goed uit want de Mariakapel wil graag vie ren dat zij als monument, dat vele bezoekers trekt, alom kan reke nen op veel waardering, en er na al die jaren, en dat zijn er al meer dan zeshonderd, nog florissant bij staat. Dat is het resultaat van noeste arbeid van vele betrokken mensen uit Holthees door de eeu wen heen. Een feestje is dus zeker op zijn plaats. Van 11.00 tot 17.30 uur heet de Mariakapel iedereen welkom die de kapel wil komen bezichtigen. Deze dag zijn twee voorstellin gen gepland en de bezoeker dient rekening te houden met deze voorstellingen, omdat men tijdens die voorstellingen niet vrij in en uit kan lopen. De eerste voorstel ling draagt de titel Kinderfeest en is bedoeld voor alle kinderen tot en met twaalf jaar, zo nodig onder begeleiding van hun ouders. De voorstelling is gratis voor alle kin deren. Clown Snoepy, de grote ballonnenclown, gaat de kinde ren vermaken met een fantasti sche act. De creaties, die hij met zijn ballonnen weet te realiseren, zullen de kleintjes versteld doen staan. De voorstelling Kinderfeest begint om 11.30 uur en is rond 12.30 uur afgelopen. In de middag uren wordt aan het thema Feest van deze Open Monumentendag inhoud gegeven door een concert door de folkmuziekgroep Alice's Restaurant, die al vaker een con cert in de Mariakapel hebben ver zorgd. De groep is gespecialiseerd in Ierse volksmuziek, maar is op dit moment ook druk in de weer met nieuw materiaal, met name de songs van Pete Seeger, zoals die onlangs door Bruce Springsteen op cd zijn gezet, zijn nu ook voor een deel in het repertoire van Alice's Restaurant opgenomen. Dat belooft dus een echt feest te wor den. Het optreden van Alice's Res taurant vangt aan om 15-30 uur, en eindigt rond 17.30 uur. Kaarten kunnen besteld worden bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees: familie Ermers, Kapel straat 3, tel. (0478)636480, en bij de familie Wijenberg, Gildestraat 6, tel. (0478)636390. Kaarten voor dit concert kunnen ook via www. mariakapel.nl. of vanaf 15.00 uur tijdens Open Monumentendag aan de ingang van de kapel wor den besteld. Veltumse Dagen Deel twee van het wijkfeest Veltumse Dagen vindt plaats op zaterdag 23 september. Het gehe le programma is bestemd voor de jeugd. Om 14.00 uur gaat de grote jeugdzeskamp van start op het speelterrein aan de Pettenma kerstraat. Hieraan kunnen teams van minimaal zeven en maximaal tien kinderen deelnemen in de leeftijdscategorie van zeven tot en met negen jaar of van tien tot en met twaalf jaar en in beide gevallen minimaal twee meis jes en minimaal twee jongens. Omstreeks 17.00 uur vertrekken alle deelnemers in een muzikale optocht naar het wijkcentrum, waar ze wat lekkers aangeboden krijgen. Om 18.00 uur gaat daar de Playbackshow van start, waaraan kinderen tot en met dertien 13 jaar hun idolen kunnen nadoen. De show telt een deskundige jury en staat onder aanvoering van Benny Buisman. Tijdens de pauze van de Playbackshow worden de winnaars bekendgemaakt van de jeugdzeskamp. Na afloop van de Playbackshow kan de jeugd nog de jeugddisco bezoeken. Onlangs zijn aanmeldformulie ren voor deze zeskamp en play backshow verspreid via de basis scholen. Voor aanmelding voor de jeugdzeskamp kan contact opge nomen worden met Ron via tel. (0478)510426 of met Mart via tel. (0478)511193. Voor de Playback show kan men contact opnemen met Gerda via tel. (0478)510860 of met Door via tel. (0478)510611. Zie ook www.wijkverenigingvel- tum.nl. e-mail: De Open Monumentendag wordt dit jaar voor de twintigste keer gehouden. Op zaterdag 9 en zondag 10 september staat van wege dit jubileum de Open Monu mentendag in het teken van Feest! Veel aandacht iz er zijn voor monu menten van feest: gebouwen die raakvlak hebben met feestvieren, ontspanning en vermaak.Theaters, schouwburgen, bioscopen, hotels, cafés, balzalen, muziektenten enzo voorts, staan in het middelpunt van belangstelling. Behalve dat er veel monumenten gratis toeganke lijk zijn voor bezichtiging worden er ook diverse activiteiten georga niseerd die passen bij het thema Feest! Ongeveer tachtig procent van de gemeenten in Nederland doen mee. Niet alleen in Neder land, maar in 48 Europese landen vinden activiteiten plaats rondom het cultureel erfgoed. De eerste Open Monumentendag werd in 1987 geopend door ZKH Prins Claus in de gemeente Utrecht en trok al direct ca. 350.000 belang stellenden. Ook in Venray werd twintig jaar geleden een comité Open Monumentendag opgericht onder de bezielende leiding van de heer J. Colsen, architect en toenma lig voorzitter van de gemeentelijke monumentencommissie. In 1991 nam de heer F. Ruyten, landschaps architect, het voorzitterschap over. Sinds 2003 is de organisatie van de plaatselijke Open Monumentendag in handen van de Stichting Venray Monumentaal. Het eerste jaar kwa men de toen net op de gemeente lijke monumentenlijst opgenomen Venrayse monumenten aan de orde. Vervolgens werd er ieder jaar een ander kerkdorp centraal geplaatst. Vanaf 1996 hebben thema's voor een inhoudelijke verdieping van de Open Monumentendag gezorgd, o.a. Schoolgebouwen (1997), His torische bouwmaterialen (1998), Monumententaai groen (1999), Water (2000), Wonen (2001), Han del (2002), Boerderijen (2003),Ver dedigingswerken (2004), Religi eus erfgoed (2005) en nu in 2006 dus Feest! Venray heeft als gere gistreerde monumenten die raak vlakken hebben met het thema, Grote Markt Hotel Restaurant de Zwaan, waar men inspeelt op het thema met een speciaal Open- Monumentendag-Menu en Café de Klokkenluider (de voormalige Latijnse School) waar men op 9 en 10 september terecht kan voor een Open Monumentendag Kofflecom- plet. In Merselo draait op zaterdag Molen Nooit Gedacht vanaf 11.00 uur. De molenaar, Helma Michels, geeft er tekst en uitleg bij. Op zaterdag én zondag is Museum 't Freulekeshuus geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Er loopt een speciale tentoonstelling in het kader van 25 jaar Kruisen en Kapellen in Venray. De Grote Kerk, Venrays Monument nummer een, is eveneens op zater dag én zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur voor bezichtiging. Sportievelingen kunnen de toren beklimmen om de imposante kerk klokken en het carillon van nabij te horen en te zien en te genieten van het werkelijk schitterende uitzicht dat men van hieruit naar alle windstreken heeft op Venray en haar verre omgeving. Op zon dagmiddag wordt er van 15.00 tot 17.00 uur een Picknickconcert gehouden op het grasveld in het Odapark, met medewerking van het Seniorenorkest onder leiding van W. van Osch. (Bij slecht weer vindt het concert, zonder pick nick, plaats in het Theehuis).Ter wijl het Seniorenorkest speelt, kan men een klapstoel neerzetten of deken uitspreiden en al luisterend genieten van de inhoud van een zelf meegebrachte picknickmand Voor nadere informatie kan men contact opnemen met Leonie Cals via tel. 06-19714780 of e-mail leoniecals@wanadoo.nl. Expositie in infocentrum de Groote Heide. De Groote Heide in Venlo is een populair natuurgebied. Het Infocentrum de Groote Heide is een goede startplek om het gebied te gaan ontdek ken. Zondag 10 september start de nieuwe tentoonstel ling 'Het verhaal achter' in het Infocentrum Groote Heide. Het 75-jarig bestaan van Stich ting Het Limburgs Landschap is een goede reden om een overzichtstentoonstelling te maken van dertien bijzondere gebieden die vanaf 1931 tot 2006 door de stichting zijn ver worven en worden beheerd. Fotograaf Jacques Peeters heeft deze terreinen op een bijzondere manier weten vast te leggen. De bezoekers krijgen op origi nele wijze een uitstekend beeld van de Limburgse natuurgebie den vanaf de Boshuizerbergen bij Venray, via het Nationaal Park Maasduinen, de Maasplassen bij Roermond tot het Zuid-Limburgse Geuldal. Tevens kunnen de bezoe kers genieten in de daarvoor inge richte filmzaal van de prachtige jubileumfilm die speciaal voor de feestelijkheden gemaakt is door de bekende natuurfdmer Maurice Nijsten. Aan de tentoonstelling is een fotowedstrijd verbonden met als thema 'Geschoten in het land schap'. Deelname formulieren zijn te downloaden van de website: www.limburgs-landschap.nl of af te halen op het Infocentrum. Uiteraard is er ook aan de kinde ren gedacht, kortom de tentoon stelling 'Het verhaal achter..' is een aanrader voor het hele gezin. Extra activiteiten op de Groote Heide te Venlo vanwege de feestelijke ope ning van de tentoonstelling en de open dag van de Groote Heide op 10 september: 10.00 uur Bijzon dere excursie, thema Ontdek de natuur op de Groote Heide. 12.00 uur Officiële opening van 'Het verhaal achter..' gevolgd door een demonstratie met schapen door De Wassum 13-30 uur Natuurwan deling, met als thema Natuur op de Groote Heide. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen, op woensdag- en zondagmiddag van 13.00 - 17.00 uur. Adres: Infocentrum Groote Heide, Hinsbeckerweg 55 te Venlo Voor meer informatie: Stichting het Limburgs Landschap tel: 077-4737575 Museum 't Freulekeshuus in Ven ray houdt in het weekeinde van 9 en 10 september in het kader van de Monumentendagen open dagen. De tentoonstelling, Monument jes van Devotie, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Kruisen en Kapellen, is eveneens te bezichtigen. Op beide dagen vindt van 14.30 tot 16.30 uur vindt een demonstratie plaats in aansluiting op de tentoonstel ling over de Kruisen en Kapellen in Venray. Een van de leden van de jubilerende stichting laat de fijne kneepjes van het maken van mal len zien. Met deze mallen kunnen kopie- en gemaakt worden van de kost bare originele beelden die zich oorspronkelijk in de kapellen bevonden. Het doel van het kopi ëren van de beelden is het veilig stellen van de originelen. Daarvoor wordt een laagje elastische kunst stof op het beeld aan gebracht met een versteviging van gips. Als het beeld uit de mal is gehaald wordt de holte volgestort met kunststof of beton en het nieuwe beeld wordt daarna afgewerkt en beschilderd. In het museum wordt een complete mal getoond en een afgietsel in verschillende stadia van afwerking.Tevens wordt er op beide dagen om 15-30 uur een film vertoont over het leven en werk van de Roermondse architect dr. PJ.H. Cuypers, die naast beroemde gebouwen, zoals het Rijksmuseum en het Centraal Station in Amster dam, hoogstwaarschijnlijk ook het ontwerp maakte voor de herbouw of beter gezegd de nieuwbouw van het pand aan de Eindstraat, waar het museum in is gehuisvest. In 1820 komen we dit pand al tegen in het kadaster. In 1863 kwam het in het bezit van het aangrenzende klooster Jerusalem. Bij dit klooster complex werd een nieuwe kapel ontworpen door Cuypers die in 1864 in gebruik werd genomen. Zoals gezegd werd het huis gron dig verbouwd en vertoont het dui delijke kenmerken van de stijl van Cuypers, zoals de rondingen in de bovenlichten, de versiering van de daklijst en gestileerde gemetselde guirlandes langs ramen en deu ren. De ingang van Villa St. Joseph destijds de naam van dit gebouw was aan de kant van het klooster Jerusalem, het huidige raadhuis en niet zoals nu aan de Eindstraat. Het St. Joseph beeld in de nis boven de 'oude' ingang getuigt hier nog van. Eind 19de eeuw woonden hier de freules Antoinette en Constancia Hellen afkomstig uit Xanten.Tot aan hun dood, de laatste van de twee stierf in 1907, leefden zij hier samen met hun huishoudster. Aan deze 'Freules' dankt het museum haar naam.'t Freulekeshuus is op woensdag, zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang op het OMD-weekend is gratis. Ook dit jaar doet het Vierlings- beekse Koningskerkje mee met de Open Monumentendagen op zaterdag 9 en zondag 10 septem ber van 11.00 tot 17.00 uur. Het Koningskerkje is rijksmonument en is gebouwd in 1843 als kerkge bouw voor de Nederlandse Her vormde Gemeente. Na een gron dige restauratie eind vorige eeuw doet het kerkje dienst als klein cultureel centrum. Er worden ondermeer concerten, tentoon stellingen en lezingen gehouden. Bovendien is het Koningskerkje een sfeervolle locatie voor huwe lijkssluitingen. Het Monumenten weekend is een geschikte gelegen heid om kennis te maken met het Koningskerkje als gebouw maar ook om te zien wat er allemaal gedaan wordt. Omdat de organi satie van Open Monumentendag twintig jaar bestaat, wordt er in het hele land van alles georgani seerd rond het thema Feest! Het Koningskerkje heeft gekozen voor het feest van het huwelijk. De tentoonstelling 'Huwelijken her en der' laat gebruiken en tradities zien uit verschillende windstre ken. Met medewerking van Inter- nationaalVrouwencentrum Dunya is een kleurrijke expositie opge zet. 'Huwelijken er en der' schetst een beeld van variaties - zoveel mensen, zoveel zinnen - maar ook van overeenkomsten. Het huwe lijk is een belangrijk moment in het leven van twee mensen, maar ook voor hun familie en vrienden. Dat is zo op de hele wereld. Foto's, voorwerpen en gebruiken vertel len het verhaal van een bijzonder feest. Zo blijken sommige bruiden zich tijdens de feestdag enkele keren om te kleden in nog mooi ere jurken en bestaan er henna- avonden met vriendinnen.Te zien is ook een traditionele uitzet, ver sierd met fraai borduursel en fijn haakwerk. Op zaterdagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur bestaat de mogelijkheid om tegen een kleine vergoeding een echte hennaver- siering te laten zetten! Annejet van der Zijl opent literair seizoen Kunst Cultuur redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 21