Swolgen loopt leeg Tweede Polenhotel van de baan Sacramentsprocessie in Blitterswijck Uw pijlen op Meerlo-Wanssum Service rubriek ff ff PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 7 september 2006 - Pagina 13 Veldexcursie dorpsraad in het teken van DOP T. Jenniskens heeft plannen voor een tweede Polenhotel in het centrum van Wanssum. Hij is al eigenaar van een logies gebouw waar negentien bui tenlandse werknemers verblij ven, voornamelijk Polen. Het college van B en W wil echter geen medewerking verlenen aan het plan. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het huisves ten van buitenlandse werknemers in het pand Oude Kerkstraat 3 in Wanssum niet gewenst is. Het is volgens B en W in strijd met het bestemmingsplan en ook zijn er grote bezwaren van omwonenden tegen de komst van een logiesge bouw voor buitenlandse werkne- mers.Aan de nabijgelegen Pastoor straat is al een pension gevestigd waar circa twintig buitenlandse werknemers verblijven. Dat vin den de omwonenden en het col lege voldoende. Jenniskens was eigenaar van het gelijknamige installatiebedrijf aan de Oude Kerkstraat. Hij verkocht de onderneming enkele jaren geleden en verhuisde naar indu strieterrein Keizersveld in Venray. Het bedrijfsgebouw in Wanssum, waar nog het kantoor van gasle verancier JeWa is gevestigd, bleef eigendom van Jenniskens. Nu een deel van het 2500 meter grote ter rein ongebruikt is, wil Jenniskens er nieuwe activiteiten ontplooien. De ondernemer kocht eerder de dependance van het voormalig hotel-restaurant Verstraelen in Wanssum, genaamd Zonnestraal. Dat logiesgebouw aan de Pastoor straat verhuurt hij al enkele jaren aan een champignonbedrijf uit Grubbenvorst voor de huisves ting van negentien gastarbeiders. Het college is het met de omwo nenden eens dat nog een Polen hotel niet past in het karakter van de relatief kleine woonbuurt. 'Dit komt het woonmilieu niet ten goede en wordt daarom niet wenselijk geacht. Uitgangspunt bij deze en andere huisvestings- vormen is het vinden van een optimaal evenwicht tussen aantal len te huisvesten mensen en het maatschappelijk draagvlak van de locatie. Met de omwonenden zijn wij van mening dat thans sprake is van een goede balans en dat het verlenen van medewerking aan uw verzoek tot een verstoring van deze balans zal leiden', aldus burgemeester en wethouders. De PK, de grootste politieke partij in Meerlo-Wanssum, opperde eerder de mogelijkheid om op het per ceel een woonzorgcomplex te bouwen. De locatie ligt centraal in het dorp, vlakbij kerk en gemeen schapshuis. Uit een rapport van de gemeente bleek eerder dat de komende vijf jaar behoefte is aan tachtig woningen in Wans sum, maar dat het ontbreekt aan geschikte bouwlocaties. Zondag 10 september trekt in Blitterswijck de sacramentspro cessie ter gelegenheid van het patroonsfeest van de parochie kerk O.L. Vrouw Geboorte weer door het dorp. De route is als volgt:Antoniusstraat, Langstraat en Pastoor Verheggenstraat. Vooraf gaand aan de processie is er een plechtige hoogmis, die om 9-00 uur begint in de kerk. Als vanouds wordt de priester met het H. Sacrament begeleid door het St.Antonius Abt Gilde, muziekvereniging Moed en IJver, bloemen strooiende kinderen, ver enigingsmensen, overige parochi anen en verdere belangstellenden. Kerkkoor, zangvereniging Erato en koor De Engelenbak zingen bij de fraai versierde rustaltaren. Pastoor Hans te Boekhorst en het organisatiecomité rekenen er weer op dat er in de straten waar de processie passeert, royaal gevlagd zal worden. Sierwerk bij een van de rustal taren. De ondernemers van de gemeente Meerlo-Wanssum, die voor het eerst samen op de Hiltho in Horst staan, heb ben deze week hun thema en logo gepresenteerd. 'Uw pij len op Meerlo-Wanssum' is de slogan waarmee de onderne mers het publiek oproepen om tijdens de Hiltho (6 tot en met 11 oktober te Horst) voor al een kijkje te nemen in het Meerlo-Wanssum-paviljoen. Bovendien werd deze week bekend dat de gemeente Meer lo-Wanssum het initiatief van de ondernemers ondersteunt en een bedrag van 2500 euro beschikbaar stelt voor de aan kleding van het Meerlo-Wans sum paviljoen. "We stellen de medewerking van de gemeente zeer op prijs. De gemeente geeft daarmee aan dat ze samen met de ondernemers volop in beweging is", reageert Emile Beurskens van SaWeCo, die in de pr-commissie zit van het Meerlo-Wanssum -paviljoen. De bezoekers aan het Meerlo- Wanssum-paviljoen kunnen zich niet alleen laten informeren over de veelheid aan bedrijven en bedrijvigheid in de kleine maar actieve gemeente Meerlo-Wans sum, maar kunnen ook deelnemen aan dartswedstrijden. In combina tie met het darten organiseren de ondernemers een loterij met als hoofdprijs maar liefst 1000 euro. De ondernemers uit de gemeen te Meerlo-Wanssum beloven de bezoekers dat ze het gezellig zullen maken tijdens de Hiltho. Daarnaast kunnen de bezoekers profiteren van de diverse beurs- aanbiedingen die de standhou ders te bieden hebben. In de 1500 m2 grote hal presenteren zich 25 ondernemers uit de zes kerk- dopen van de gemeente Meerlo- Wanssum. Bovendien presenteert de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum zich met een aardige stand in het Meerlo-Wanssum-paviljoen. Werkzaamheden N270 Vrijdag 8 september start de provincie Limburg met werkzaam heden aan de provinciale weg N270 tussen Oostrum en Well in de gemeente Meerlo-Wanssum. De werkzaamheden bestaan uit het aanbrengen van een tweetal nieu we asfaltlagen en markeringen. Het betreffende wegvak wordt voor doorgaand verkeer in beide richtingen volledig afgesloten. Het (brom)l'ietsverkeer kan normaal gebruik blijven maken van de (brom)fietspaden. De afsluiting zal plaatsvinden van vrijdagavond 8 september 19.00 uur tot uiterlijk maandagmorgen 11 september 6.00 uur.Als omleidingsroute voor het doorgaande verkeer worden twee routes aangegeven. Het doorgaande verkeer Wans sum - Venray wordt via Geijste- ren en de N551 richting Venray- Noord (A73) omgeleid of via de N554 via Meerlo,Tienray richting Horst-Noord (A73) omgeleid. Het bestemmingsverkeer naar de Rooyse Wissel, Pascalis en De Wen- del is bereikbaar via de rotonde Oostrum. Voor vragen over de werkzaamheden van de provincie Limburg kunt u terecht bij Dhr. Baars van de afdeling Provinciale Wegen, tel. (043) - 389 76 66. Woningbouwplan Lambertusstraat Swolgen De gemeente Meerlo-Wanssum wil medewerking verlenen aan het plan van de familie Nabben om een woning te bouwen op de hoek van de Lambertusstraat en de Boabelweg in Swolgen. De locatie maakt nu deel uit van de tuin van de woning van de familie aan de Lambertusstraat 8. Volgens het college van B en W zijn er geen bezwaren tegen het plan. Het per ceel heeft een woonbestemming, maar er moet wel een vrijstellin genprocedure worden gevolgd om woningbouw in de tuin mogelijk te maken. De procedure bestaat uit het ter inzage leggen van de bouwaanvraag gedurende zes weken. Gedurende deze ter mijn kunnen anderen hun ziens wijze op het plan kenbaar maken. Vervolgens kan de vrijstelling met de bouwvergunning worden ver leend, als de ontvangen zienswijze tenminste geen aanleiding geven om anders te beslissen. een abonnement waard Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: J.F.H. van Arensbergen, F.J.P van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. IjSjSïy; ife'iTife Hoe zou Swolgen er over pak weg vijf tot tien jaar uit moe ten zien? Over die vraag bogen zich maandagmiddag een twin tigtal Swolgenaren en twee medewerkers van het advies bureau BRO tijdens een veld excursie die op touw was gezet door de plaatselijke dorpsraad. Een fietstocht, waarin onder meer werd gesproken over het gebrek aan woningbouw voor starters, het welig groeiende onkruid, de desolate toestand van de voormalige pizzeria aan de Mgr. Aertsstraat en de gevaarlijke verkeersremmers op diezelfde weg. In Peel en Maas een uitgebreid verslag van een ruim twee uur durend rondje om de Swolgense kerk, waarin de verslaggever op plekken kwam waar hij nooit eerder was geweest. Swolgen is een van de zes prach tige kerkdorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Het dorp staat bekend om zijn uitstekende voet ballers, zijn karakteristieke kerkge bouw, zijn altijd gezellige kermis en zijn uitmuntende pizzeria. Of beter gezegd: stond bekend om zijn pizzeria. Van heinde en verre kwamen de klanten naar het ruim twaalfhonderd inwoners tellende dorp om in Italiaanse stijl te eten en te drinken. Kwamen, want de pizzeria is niet meer. Het pand aan de Mgr. Aertsstraat staat al geruime tijd leeg. Tot grote ergernis van de dorpsraad, want het verval len gebouw is veel inwoners van Swolgen een doorn in het oog. Maar de dorpsraad maakt zich ook zorgen. Want als het aan aan nemer Fleuren uit Venray ligt, wordt het gebouw over een jaar of twee, drie gesloopt om plaats te maken voor een appartementen complex. Het complex, dat ruimte gaat bieden aan elf appartemen ten, wordt negen meter hoog. De afbraak van het karakteristieke pand ligt gevoelig, zo bleek ook maandag tijdens de excursie weer. De dorpsraad vreest dat er zowel op de locatie van de voormalige pizzeria als op het aangrenzende terrein van de oude tennisbanen geen woningen gebouwd gaan worden voor starters. "Swolgen loopt leeg", stelt dorpsraadlid Edu- ard Maas/Jongeren verhuizen naar omliggende dorpen waar de laat ste jaren wél betaalbare woningen gebouwd zijn, terwijl ze maar wat graag in hun eigen dorp zouden willen blijven wonen." Het is duidelijk dat (het gebrek aan) woningbouw een van de belangrijkste thema's gaat wor den in het dorpsontwikkelings programma (DOP) voor Swolgen. Martijn Gerards en Roelof Goodijk van BRO, een adviesbureau dat de dorpsraden in de gemeente Meer lo-Wanssum ondersteunt bij het ontwikkelen en schrijven van het DOP, een toekomstvisie voor het dorp, noteren driftig. Ook worden door de twee adviseurs op tal van plaatsen foto's genomen. Het is de bedoeling dat het Swolgense DOP eind dit jaar, begin volgend jaar aan de buitenwereld wordt gepresen teerd. "We hebben gelukkig acht tien mensen bereid gevonden die de dorpsraad willen ondersteunen bij het ontwikkelen van het DOP. Met dat aantal zijn we dik tevre den", vertelt Maas, die ook met het idee op de proppen kwam om een excursie op touw te zetten. "Op die manier kan iedereen zich een goed beeld vormen van de bedrei gingen en kansen in Swolgen, zeker ook de mensen van BRO." VERKEERSREMMERS Tijdens de ruim twee uur durende fietstocht komen tal van thema's aan de orde. De verkeers onveiligheid op de Mgr. Aertsstraat bijvoorbeeld, waar veel te hard gereden wordt en de verkeers remmers niet doen wat ze moe ten doen, maar juist voor meer gevaarlijke situaties zorgen. Maar ook de wei van De Mulder wordt bezocht, een locatie die in beeld is als mogelijk toekomstig woning bouwplan. De animo voor betaalbare woningen is heel groot onder jon geren. Bijna iedereen blijkt wel soenen. Het onkruid wordt door de inwoners van Swolgen als storend ervaren."Maar dit is niet alleen een probleem in Swolgen, in de hele gemeente is het mooi groen", zegt een van de fietsende Swolgenaren. Er wordt gelachen om het plan van het college van B en W om deel te nemen aan de competitie 'Groen ste gemeente van Nederland'. Die titel haalt de gemeente volgens de fietsers zeker binnen, want "Groen is het in Meerlo-Wanssum wel!" Speeltuin 'D'n Speulbongerd' is de volgende halte. Een prachtige speeltuin, vinden Martijn Gerards en Roelof Goodijk, die alleen op een beetje een vreemde plek ligt. De Swolgenaren beginnen te lachen. Over de locatie is immers de laatste jaren uren en uren gedis cussieerd. "Die discussie zullen we nu maar niet meer voeren", zegt Eduard Maas. "Het is een prach tige speeltuin die erg veel door de bewoners wordt gebruikt. We zijn trots op deze speeltuin." De dorpsraad zou wel graag zien dat de bewegwijzering naar de wandel- en fietsroutes in het bos gebied achter de speeltuin uitge breid wordt. Dat zou wellicht kun nen leiden tot meer wandelaars en een rondje rijden." De schooldirecteur moet even flink op de pedalen trappen na zijn openhartige gesprek met de verslaggever van Peel en Maas. Want de groep heeft de weg ver volgd in het verlengde van de Jan van Swolgenstraat. De circa 700 meter lange, onverharde weg is een ideale verbindingsroute met Horst, waar veel jeugd uit Swol gen naar school gaat. Er ontstaat enige discussie of die route nu de kortste is, maar vooral Jër Aerts is een warm voorstander van een betere verharding van het fiets pad. "Zomers stuift het hier en in de herfst moet je door de modder fietsen. Een beetje steengruis erin zou al een hele verbetering zijn. Want deze weg sluit toch aan op andere toeristische fietsroutes." Een stukje verderop wordt gestopt bij een mogelijk tweede bouwlocatie: Kerkveld II. "Dit zou ook een prima plek zijn voor star terwoningen", meent Maas. "Er is al vaker over gepraat, maar totnog toe is de schop nog steeds niet de grond in." Via het voetbalterrein, waar een eventuele fusie met TOP en een nieuwe, gezamenlijke accommo- De verkeersremmers op de Mgr. Aertsstraat zijn veel inwoners een doorn in het oog. golfterrein? Denk daar maar eens over na." De fietsers kijken elkaar aan. "Als het bij boerengolf blijft, vind ik het prima", grapt schooldi recteur Peter Timmermans. Na ruim twee uur fietsen is het einde in zicht. Maar hoe gaat het opstellen van het DOP nu verder? "We hebben drie werkgroepen", vertelt Eduard Maas. "Een werk groep gaat zich bezighouden met het thema wonen, verkeer en inrichting, een tweede met bui tengebied, economie en recreatie en een derde met het maatschap pelijk leven. In elke groep zitten twee leden van de dorpsraad. De bedoeling is dat de werkgroepen half oktober hun huiswerk hebben gedaan en hun plannen presente ren tijdens een open bijeenkomst. Met die plannen gaat BRO aan de slag en er zullen nog enkele bij eenkomsten volgen. Ja, we maken vaart. Eind dit jaar, begin volgend jaar willen we het DOP toch echt klaar hebben en aan het dorp pre senteren." Een groep Swolgenaren nam maandag deel aan de veldexcur sie va n de do rps raa d. datie ter sprake komen, gaat de fietstocht verder in de richting van het centrum van Swolgen, waar de voormalige pizzeria La Rondine en het oude tennisbanen liggen. De woningen die aannemer Fleuren uit Venray in Swolgen wil realiseren, worden in fasen gebouwd. Gestart wordt volgend jaar met veertien huizen op het oude tennispark. Over een jaar of drie, vier wordt de voormalige piz zeria verbouwd tot appartemen tencomplex. Het gaat op het oude tennisterrein om acht halfvrijstaan de woningen en zes geschakelde huizen. De dorpsraad vreest ech ter de starters in dit plan wederom buiten de boot vallen omdat de huizen te duur zijn. Om zijn zorgen te uiten heeft de dorpsraad op donderdag 14 september een gesprek met het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum. "We willen zowel het totale plan als het bouwplan op de plek van de voormalige pizzeria bespreken", zegt Eduard Maas. "We zetten grote vraagtekens bij de bouwplannen en vragen ons bijvoorbeeld af of zo'n appartementencomplex wel past in het straatbeeld." Het laatste deel van de tocht voert via de Generaal Dempseys- traat, Gun, Kasteelweg en Legert terug naar zaal Wilhelmina, waar de broodjes en soep klaarstaan voor de deelnemers aan de tocht. Het kasteel, inmiddels succesvol in bedrijf als groepsverblijf, de prachtige visvijver de Knipmuts en het bankje aan de Kasteelweg worden bekeken en besproken. "Een mooi natuurgebied. Uiter mate geschikt voor recreatie", vindt Roelof Goodijk van BRO. "Maar hoe zouden jullie het vin den als hier extremere activiteiten zouden plaatsvinden? Niet alleen fietspaden en wandelpaden, maar bijvoorbeeld de aanleg van een iemand te kennen die graag in Swolgen zou willen bouwen of wonen, maar die geen geschikte - lees: betaalbare - woning in Swol gen kan vinden. "De starters lopen uit Swolgen weg", weet Eduard Maas. "We wachten al jaren op woningen voor jongeren, maar die zijn ondanks alle mooie verhalen nog nooit gerealiseerd." De tocht wordt voortgezet in de richting van het gebouw van de Rabobank in het hart van het dorp. Want wellicht dat dit pand over een jaartje of twee, drie vrij komt te staan. De Rabobank is gefuseerd met Horst aan de Maas en het gebouw is nog maar twee dagde len geopend voor het publiek. Het fietsers die Swolgen bezoeken, een toeristische trekker. Basisschool St. Jozef aan de Jan van Swolgenstraat, de volgende halte, kent ook zo zijn problemen. Momenteel wordt het schoolge bouw uitgebreid. "Voor de brede school", weet schooldirecteur Peter Timmermans als de beste. "We krijgen de peuterspeelzaal er ook bij." Een prima initiatief, die brede school, vindt Timmermans, maar hij vreest wel voor een 'verkeers- chaos"s morgens vroeg. "De par keerplaats is te klein. Het beste zou zijn als we voor de school een rotonde maken, zodat alle ouders met hun auto een rond- pand is in de excursie opgenomen omdat het in de toekomst wellicht een mooie plek zou kunnen zijn voor een gemeenschapshuis. Cen traal in het dorp, met voldoende parkeerplaatsen in de buurt. Maar het zou ook een uitstekende loca tie kunnen zijn voor de bouw van seniorenwoningen GROEN Het groenbeleidsplan van de gemeente Meerlo-Wanssum wordt tijdens de fietstocht ook op de korrel genomen. Want het valt de medewerkers van BRO meteen op dat het onkruid wel erg welig groeit in de gemeentelijke plant- Wat moet er met de voorma lige pizzeria gebeuren? je kunnen rijden. Maar dat is niet te betalen, heb ik al van de gemeente gehoord. Maar het is wel de bedoeling om meer par keerplaatsen te creëren. Dat ver zoek hebben we bij de gemeente neergelegd." De schooldirecteur droomt al een beetje verder. Hij wijst op de wei voor de school. "Wellicht dat we een soort grote rotonde kunnen maken, rondom het weiland en dan weer terug via de Schoolstraat. Dan hoeven de ouders niet meer te keren voor de school, maar kunnen ze gewoon Meerlo-Wanssum uitgezonderd bestemmings verkeer

Peel en Maas | 2006 | | pagina 12