Wegkruis Tienray feestelijk ingezegend Films van de familie Thiesen nu op dvd I Vijver Tienray College zet bouwplan door "Geen gemakkelijk dossier" Paard komt om Bf Service rubriek PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 2006 - Pagina 9 Onder grote belangstel ling werd zaterdagavond - als afsluiting van de Mariaweek- het wegkruis aan de splitsing Donkerhofsteeg-Swolgense- weg in Tienray door pastoor Ruud Verheggen ingezegend. Op donderdag 5 april werd het imposante tweeënhalf meter hoge kruis met terracotta corpus door Wiel Nabben, Ger Kersten, Arnold Jacobs en Theo van de Hoef geplaatst. Tienray had na ruim dertig jaar weer een wegkruis! Tot eind jaren zestig stond op de plek precies tegenover het nieuwe kruis ook een kruis. Het nieuwe wegkruis vervangt het kruis uit de jaren zestig. Dat belandde in de afvalcontainer toen de bewoners op wier grond het kruis stond, constateerden dat het hout rot was. Het komt niet veel voor dat in deze tijd nieuwe wegkruisen worden neergezet. Maar de stich ting Kruisen en Kapellen in Meer- lo-Wanssum en het kerkbestuur konden er niet mee leven dat het bedevaartsoord geen wegkruis heeft. Het kruishout is gemaakt en gesponsord door meubelbedrijf De Zwaan. Het incomplete kruis werd gerestaureerd door Ger Ker sten uit Wanssum, Wiel Nabben zorgde voor de stenen sokkel en Theo van de Hoef vervaardigde het ijzerwerk. Het oude kruis is er begin jaren veertig neergezet. Dit kruis werd door de vader van Jacob Rutten geplaatst in de hoop dat zijn zoon Jacob, die toen ernstig ziek met tuberculose in een sanatorium in Bergen lag, gezond naar huis zou terugkeren. Wanneer dit kruis precies verdween, is niet te ach terhalen. Het moet er volgens de stichting Kruisen en Kapellen tot ongeveer eind jaren zestig hebben gestaan. Vader Rutten kreeg des tijds een corpus van Martin Moo- ren uit Megelsum, die het gratis ter beschikking stelde omdat hij wist voor welk doel Rutten het wilde hebben. Het nieuwe wegkruis is goed onder de pannen. De fami lie die een stuk tuin ter beschik king stelt voor het kruis, gaat het onderhouden. Presentatie tijdens familiedag Tussen 1983 en 1987 had de familie Thiesen uit Meerlo - van de vroegere Avanti buurt- winkel in de buurtschap Brug- eind - een aparte invulling van de zomervakantie. De fami lieleden organiseerden in die jaren vier keer een filmweek, waarin video-opnames werden gemaakt voor een jeugdspeel- film. In totaal zijn er vijf films gemaakt. De familie bestond toen uit opa en oma Piet en Truus Thiesen, hun acht kin deren met partners en vijftien kleinkinderen. Het waren elke keer vooral heel gezellige weken. Het opnemen van de films was het doel, maar ook het samen spelen door de kinderen, het bijpraten door de groten bij een glaasje bier of fris en de gezamenlijke maaltijden waren erg plezierig. In de jaren 80 was het video films in kleur in opkomst. Eerder waren er al wel zwart-wit video camera's, die vaak geen of slecht geluid hadden. Reinier Thiesen had in 1983 een kleurenvideoca- mera aangeschaft en daarmee kon een idee dat al eerder bestond in de familie met veel toneelervaring, uitgewerkt worden. Waren het maken van de films en het samen bekijken van het gemonteerde resultaat een groot genoegen voor iedereen, met de techniek van toen was je al blij dat de gemonteerde versie op videoband van redelijke kwali teit was. Als je daar weer kopieën van maakte, was de kwaliteit zeer matig. Dat is de reden geweest dat er geen verdere kopieën gemaakt werd. Af en toe leende een fami lielid de montageband om de film nog eens te bekijken. Maar ook daarmee moest zuinig omgegaan worden in verband met beschadi gingen. Kortom, velen hebben de films al jaren niet meer gezien. De vraag naar de films op dvd is in de laatste jaren groter gewor den. De kinderen van toen zijn, nu ruim twintig jaar later, volwassen en hebben deels al zelf kinderen. Dan wordt het aardig om de beel den uit je eigen jeugd nog eens terug te zien. Maar ook de oude ren willen het graag nog eens terugzien. Reden genoeg voor Rei nier Thiesen om het project op te pakken. PROJECT Een project was het zeker. Eerst werd gezorgd voor de goede software op de computer en vol doende opslagcapaciteit. Bij de aanschaf van zijn computer had Reinier er al rekening mee gehou den dat het een snelle computer moest zijn. Het inlezen van de analoge videobeelden was het meest spannende deel. Hoe hadden de banden zich gehouden? Hoeveel beeldkwaliteit zou er verloren zijn gegaan? Dat bleek een positieve verrassing te zijn. De kwaliteit van het beeldmateriaal leek er nauwe lijks op achteruit te zijn gegaan. Enkele banden hadden wel hier en daar een slecht plekje, waar door sommige beeldjes slecht waren. Omdat Reinier gebruik wilde maken van de originele opna mes, betekende dit dat alle films opnieuw gemonteerd moesten worden. Daar is hij wel een drietal maanden mee bezig geweest.Ten opzichte van de jaren 80 heeft Reinier intussen geleerd dat een film monteren vooral een kwestie is van weglaten. Maar hij heeft er wel rekening mee gehouden dat de kinderen zichzelf nog voldoen de kunnen zien. In kleine kring werden de proefmontages eerst kritisch beoordeeld voordat de definitieve versies gebrand wer den. Het resultaat mag er zijn, denkt Reinier. Het zijn weer spannende films geworden van 20 tot 45 minuten waarbij de eigen betrok kenheid van iedereen in de beoor deling zeker een rol zal spelen. Op zondag 27 augustus wordt het resultaat gepresenteerd tijdens de jaarlijkse familiedag van de fami lie. Opa en oma Thiesen en hun schoondochter Kitty zullen er helaas niet meer bij zijn. Ander zijds zullen de dertien kleintjes van de volgende generatie zich zeker laten horen. GEBOUWEN Wat Reinier vooral getroffen heeft, zijn de opnames in gebou wen die er nu niet meer zijn of die nu niet meer beschikbaar zouden zijn. "Zo speelt de film van 1983 zich deels af in en bij het kasteel tje in Meerlo. We hadden alles ter De hoes van de dvd. beschikking omdat daar toen ome Sef en tante Truus Poels woonden. We hebben toen ook gefilmd bij en in het oude raadhuis in Meerlo." Een andere keer waren de opna mes in de oude boerderij van de ouders van Reiniers vrouw Annie op de Kortebos in Meerlo. Dat huis is intussen totaal verbouwd. Reinier is benieuwd naar de reacties van de familie en kan daarmee het vastleggen van een stukje familiegeschiedenis afslui ten. De provincie Limburg en de gemeente Meerlo-Wanssum heb ben vrijdag een gesprek over de visvijver van Tienray. De provincie heeft de contra-expertise die aan nemer Swinkels uit Deurne liet uitvoeren inmiddels bestudeerd, maar wil de resultaten daarvan eerst met de gemeente bespreken. In tegenstelling tot wat de provin cie Limburg beweert, is de gestor te grond volgens Swinkels wel degelijk schoon. De provincie con stateerde eerder dat de aannemer grond had gestort die te veel zink bevat. Ze eiste dat de vervuilde grond voor 1 augustus opgeruimd wordt. Swinkels liet daarop een eigen onderzoek uitvoeren door een gespecialiseerd bureau. Daar uit blijkt dat de grond weliswaar zink bevat, maar niet in zodanige mate dat van schone grond geen sprake is. De gemeente Meerlo- Wanssum is verantwoordelijk voor de aanleg van de vijver. Buurt Beemdweg-Postbaan teleurgesteld na hoorzitting Wethouder Brugman (Ruim te, PK) zal op 1 september niet zelf komen controleren of een tiental bewoners van de Beemdweg en Postbaan de tuinen heeft ontruimd om de bouw van vijftien huizen in het gebied mogelijk te maken. Ook zal de gemeente Meerlo- Wanssum niet meteen met groot machtsvertoon uitruk ken om de percelen schoon te vegen. "Maar we moeten een ontruimd stuk grond leveren aan Vissers. En 1 september is 1 september", antwoordde de geplaagde wethouder maan dagavond tijdens de hoorzit ting over het bouwplan op vragen van buurtbewoner Jan van der Heijden. De bewoners, die een deel van de tuin al jaren in bruikleen heb ben van de gemeente, vinden dat de gemeente veel te voorbarig is met de ontruimingsplannen. Ze hebben immers net hun bezwa ren ingediend en wachten nog op antwoord op tal van vragen die ze hebben over zowel het bouw plan, de gevolgde procedure, het gebrek aan communicatie als de belangen van de projectontwik kelaar. Ze reageerden maandag avond dan ook verbaasd op de bekendmaking van wethouder Brugman dat het college van plan is om over vier weken de defini tieve vergunning te verlenen voor de bouw van de vijftien huizen op het binnenterrein van de Post baan en Beemdweg. Maar mocht aanvullend onderzoek nodig zijn, bijvoorbeeld naar de kwaliteit van de bodem of de aanwezigheid van beschermde planten en dieren in het gebied, dan gaat de procedure langer duren, verklaarde Brugman aan het eind van de bijeenkomst. Raadsman Schrieder, die de belangen van twaalf omwonenden behartigt, kondigde alvast aan dat de gemeente een lang juridisch conflict te wachten staat, want de buurt is faliekant tegen het huidi ge bouwplan en zal zich fel tegen de bouw van de woningen blijven verzetten. De gemeente kan ech ter niet zonder fikse schadeclaim onder het bouwplan uit, zo blijkt uit de antwoorden van een amb tenaar op vragen van PK-fractie- voorzitter Theo Francken. Op 27 juni 2005 ging het vorige college namelijk akkoord met het steden bouwkundig plan, de exploitatie van het gebied en de verkoop van de gemeentelijke eigendommen in het plan. De projectontwikke laar had nog een schadeclaim bij de gemeente openstaan, die de gemeente nu wil inlossen met dit bouwplan. Als een soort compen satie of afkoop van een schade claim', schrijft de ambtenaar aan Francken, die uiterst verbolgen is over de gang van zaken. In de commissie Ruimte van 10 oktober 2005, toen het gewraakte plan behandeld werd en toenmalig CDA-wethouder J. Derikx veel ver wijten kreeg van de politiek, werd immers met geen woord gerept over een eventuele claim. "Er is de politiek altijd verteld dat de projectontwikkelaar han delde op eigen risico. Maar dat is dus niet zo. De politiek is onjuist en onzorgvuldig geïnformeerd. Als we het hadden geweten, dan was er wellicht een ander besluit genomen." Het huidige college kan geen kant meer uit. Indien er nog minder huizen gebouwd mogen worden, dan kan de gemeente rekenen op een fikse schadeclaim van Vissers. Om die reden moet wethouder Brugman wel het groe ne licht geven voor het bouwplan. Al denken de bewoners en hun raadsman daar duidelijk anders over. Raadsman Schrieder meent dat het nog altijd mogelijk is om een streep te zetten door het bouw plan. "Want meneer Vissers zal toch wel meer ijzers in het vuur hebben? Hij kan ongetwijfeld ergens anders bouwen. Als hij zijn centen maar verdient! Deze woningen komen op de slechtst denkbare plek en tasten het dorp se karakter van Wanssum aan." Het zou de buurt volgens Schnieder heel wat waard zijn als het college 'er nu voor kiest om de procedure niet voort te zetten'. Zijn betoog kreeg veel applaus. Want tiental len buurtgenoten waren maan dagavond naar het gemeentehuis gekomen om de hoorzitting bij te wonen. Een hoorzitting die niet verplicht is, maar door de gemeen te op touw werd gezet om belang hebbenden in de gelegenheid te stellen hun schriftelijke ziens wijzen persoonlijk toe te lichten, vertelde wethouder Brugman. Meteen antwoord op hun vragen kregen de omwonenden echter niet. Ze worden binnenkort schrif telijk beantwoord. Er kon dus niet gediscussieerd worden, tot grote verbazing en teleurstelling van de buurtbewoners, van wie Jan van der Heijden en Jan Lensen met een na afloop van de hoorzitting op wethouder Brugman afstapten en haar vroegen om een persoon lijk gesprek. Met succes, want op 4 september worden ze door de wethouder in het gemeentehuis ontvangen om te praten over de kwestie. VOLPROPPEN De bewoners vinden het bij voorbeeld vreemd dat een dorps- wijk wordt volgepropt met wonin gen, terwijl er in hun ogen andere en betere locaties zijn om huizen te bouwen. Tevens voeren ze aan dat in Wanssum veel woningen langere tijd te koop staan, waaruit zou moeten blijken dat de nood aan nieuwe huizen niet zo hoog is als de gemeente beweert. De buurt dreigt de gemeente voorts met een schadeclaim als die goed keuring geeft aan het bouwplan. De bewoners geven aan dat hun woningen in waarde verminde ren, omdat de nieuwe woningen op korte afstand verrijzen. Door de hoogte van die huizen kunnen de nieuwe buren gemakkelijk in hun tuin en woning kijken, waar door hun privacy wordt aangetast. Pluimveehouder Jenniskens heeft bezwaar aangetekend omdat de huizen in de stankcirkel van zijn bedrijf komen te liggen. Wethouder Carla Brugman over kwestie Beemdweg-Postbaan: Het bouwplan op het bin nenterrein van de Beemdweg- Postbaan roept bij de omwo nenden tal van vragen op. Maandagavond na de hoorzit ting dropen de buurtbewoners teleurgesteld af, omdat ze niet meteen antwoord kregen op hun vragen. Het college wil de bouwplannen ondanks alle protesten uit de buurt door zetten. Waarom? Peel en Maas legde verantwoordelijk wet houder Carla Brugman (Ruim te, PK) een aantal vragen voor. 1) Wat vind je van de hele gang van zaken? Krijg je daar als wethouder geen buikpijn van? "Ik wist van tevoren dat dit geen gemakkelijk dossier zou zijn. De hele kwestie heeft door de vooraf gaande geschiedenis een behoor lijke lading. Dat was mij bekend. Ikzelf maak deel uit van een stukje van de geschiedenis." 2) Waarom wordt er nu zo'n spoed gemaakt met de proce dure? Het college wil over vier weken de bouwvergunning verlenen, terwijl de omwo nenden fel tegen het plan zijn en net hun zienswijzen heb ben ingediend. Het lijkt erop dat de bezwa ren vanuit de buurt niet seri eus genomen worden of wordt er nog iets mee gedaan? "Er wordt geen extra haast gemaakt. Het is de normale ter mijn bij procedures voor bestem mingsplanwijzigingen en bouw vergunningen. Maar zoals ik tijdens de hoorzitting al aangaf, zou het kunnen dat er nog andere extra onderzoeken moeten komen met betrekking tot bijvoorbeeld flora en fauna of bodemonder zoek. Of dat nodig is, is nog niet bekend. Maar dan gaat er meer tijd overheen. Bovendien nemen Vakfotografie Frido Smeets we de ingediende zienswijzen wel degelijk serieus en zullen op alle vragen en aangedragen bewerin gen ingaan.Tijdens de hoorzitting zijn er echter niet veel nieuwe argumenten aangedragen dan dat er schriftelijk ingediend zijn.Als er de schijn gewekt zou zijn dat we de buurt niet serieus nemen, wil ik dat stellig tegen spreken. 3) Kan het college niet anders omdat het financieel gebonden is aan projectont wikkelaar Vissers en bij een ander besluit een fikse schade claim van hem kan verwach ten? "De gemeente is gebonden aan een overeenkomst met Vissers. Het niet nakomen heeft dan natuurlijk consequenties. Maar dat is uiter aard geen uitgangspunt bij het aangaan van een overeenkomst. Vanaf het akkoord met het steden bouwkundige plan door het vorige college op 27 juni 2005 waren er te verwachten consequenties aan verbonden. Dit is ook zo gemeld aan de raad en de PK." 4) De ontruimingster mijn van de tuinen. "1 september is 1 september, maar ik zal op die datum niet meteen op de stoep staan om te controleren of de tuinen ontruimd zijn", zei je maandagavond. Hoe ziet de procedure er vanaf nu pre cies uit? "Zoals ik al zei, 1 september is 1 september. Die datum wordt gemeld in de brief naar de buurt. Dan bedoelen we natuurlijk geen andere datum. De koopovereen komst met Vissers is nu onder tekend, dus zijn er vanaf dat moment wederzijdse wettelijke verplichtingen. Daarin staat ver meld dat de grond binnen een bepaalde termijn vrij van opstal len e.d. opgeleverd moet worden. Daar hebben wij ons als gemeen te ook aan te houden. Over de manier van ontruimen willen som mige bewoners met de gemeente nog een gesprek. Dat doen we begin september. Vandaar dat ik niet met de shovel klaarsta op 1 september." Bij een manege in Meerlo is een paard overleden nadat de paardenstallen onder stroom ston den. Een tweede paard kreeg ook een stroomschok, maar is met de schrik vrijgekomen. Er waren zes tien paarden in de houten stallen aanwezig. Tijdens de stroomsto ring zijn de paarden direct vrijge laten. De brandweer heeft de elek triciteit uitgeschakeld en daarna geholpen met het vangen van de loslopende dieren. Waarom de aardlekschakelaar van de stroom voorziening bij de stallen niet gewerkt heeft, is niet bekend. een abonnement waard Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: J.F.H. van Arensbergen, F.J.P van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. jf Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9