f 'Gifgolf' vervuilt Molenbeek A Liberty Park met een boodschap Koester uw monument i# i "Verhaal achter de foto is apart J BEZORGEN? PEEL EN MAAS Honderdzevenentwintigste jaargang - week 31 - donderdag 3 augustus 2006 Honderden vissen dood in Vierlingsbeek De Molenbeek in Vierlings beek is een fraai stukje natuur. De bever heeft in het idylli sche gebied zijn thuis gevon den, evenals de ijsvogel, de vos en de das, en in de met bossen en struiken omgeven beek wemelt het van de vis, zoals brasems en karpers. Of beter gezegd: wemelde het van de vis. Want in de nacht van maandag op dinsdag vonden honderden vissen in de beek de dood. Volgens Harrie Kaa- nen, die aan de Molenbeek woont, veranderde de beek na een hoosbui in een grote, zepige waterstroom. Niet voor het eerst. "Ik noem het al jaren een gifgolf uit Venray", zegt de Vierlingsbekenaar. Natuurliefhebbers en wande laars schrokken zich dinsdagmor gen een hoedje bij de eeuwenou de waterradmolen van de familie Havens aan de doorgaande weg van Vierlingsbeek naar Maashees. Honderden dode vissen dreven in de beek, dikke schuimkoppen hingen aan de bomen. Op de wal lagen al tientallen vissen op ape gapen. Harrie Kaanen, die aan de beek woont en eigenaar is van de watermolen en dit deel van de Molenbeek, was samen met enkele dorpsgenoten druk aan het werk met het uit het water vissen van de dode vissen. De oorzaak voor het ontstaan van de 'zeepbeek' moet volgens Kaanen gezocht worden in de gemeente Venray. "Dit is een jaarlijks terugkerend probleem. Ik kan er de klok op gelijk zetten. Na een wolkbreuk die volgt op een droge periode gebeurt dit. In het Venrayse riool heeft zich door de droogte een zeepplaveisel gevormd, dat na een hoosbui door de kracht en de hoeveelheid water loskomt en het riool als het ware schoonspoelt. Bij hevige regenval kan het rioolwater slechts deels gezuiverd worden door het Zuive ringschap in Venray, de rest loopt ongezuiverd in de Loobeek met alle gevolgen van dien." RIOOLOVERSTORTEN Het gemeentelijke rioolstelsel voert het afvalwater af naar de zuiveringsinstallaties, waarna het waterschap het afvalwater reinigt. In de oudere, zogeheten 'gemeng- Foto boven: dikke schuimkoppen op de Molenbeekfoto beneden: honderden dode vissen werden aan wal gebracht. a de' rioolsystemen - komt ook het regenwater dat afspoelt van daken, stoepen en straten in de riolerin gen terecht. Daar vermengt het zich met rioolwater. Zolang het om kleine hoeveelheden regen water gaat, is er geen enkel pro bleem. Problemen ontstaan wel als er veel regen valt. Het rioolstelsel kan de enorme hoeveelheden dan niet aan, met als gevolg dat riool water vermengd met regenwater in het stelsel omhoog komt. Om te voorkomen dat het rioolwater op straat komt te staan, zijn er in het rioolstelsel zogenaamde riool- overstorten ingebouwd. Hierdoor komt het teveel aan rioolwater terecht in beken, singels of vij vers. Een woordvoerder van Water schap Peel en Maasvallei ver telt dat als gevolg van de hevige regenval in de nacht van zondag op maandag de rioolwaterzuive ringsinstallatie in Venray heeft overgestort. "Maar waarschijnlijk is dat ook de gemeentelijke riool- overstorten dat hebben gedaan. Dat water is echter nog altijd mechanisch gezuiverd, en het is natuurlijk ook zo dat door de hoe veelheid water het eventuele vuil in de beek verdund is." Hij geeft toe dat de situatie in de gemeente Venray niet optimaal is. "We zijn het afgelopen jaar in samenwer king met de gemeente Venray een studie begonnen om te bekijken hoe we het riolering- en over- stortinstallatie optimaler kun nen maken. Er is 12 miljoen euro voor uitgetrokken. In de komende dagen worden er ook monsters achter de overstort in Venray genomen. Daar moet dan toch de meeste vuiligheid zitten. Maar het is ons niet bekend waar de zeep vandaan is gekomen." Volgens een woordvoerder van het Zuiveringschap aan de Metaal- weg in Venray moet de oorzaak ergens anders liggen. "Daarvoor zou je eigenlijk de loop van de beek moeten volgen om te zien waar de zeep is ontstaan. Wij hebben in ieder geval geen onge zuiverd water de beek in laten lopen." De Loobeek stroomt vanuit Venray via de Molenbeek in Vier lingsbeek naar de Maas. De familie Kaanen protesteerde in het ver leden al vaker bij het Zuivering schap en de waterschappen in Limburg en Noord-Brabant tegen de vervuiling van de beek, die bij veel fotografen en wandelaars van het Pieterpad bekendstaat om zijn prachtige flora en fauna. Ook de leden van de visclub uit Groenin gen gooien regelmatig een hengel tje uit in de beek, evenals andere visliefhebbers die in de regio wonen of vakantie vieren. Harrie Kaanen is trots op 'zijn' stukje beek. Als natuur- en dieren liefhebber doet het zien van al die dode dieren hem pijn. Ondanks al de protesten in de afgelopen jaren is er nog geen oplossing voor het probleem in zicht, vreest hij. "Het probleem is dat we in een con sumptiemaatschappij leven. We maken bijvoorbeeld gebruik van zeep, tandpasta en gel. Dat ver dwijnt allemaal in het riool, koekt bij warm en droog weer aan, om later bij een hoosbui in de beek terecht te komen. Maar het moet toch voorkomen kunnen worden dat het vervuilde water in de beek terechtkomt? De natuur die we nu nog hebben moeten we koesteren voor ons nageslacht. Bij de water schappen krijg ik echter al jaren te horen dat er bijna geen oplos sing voor dit probleem is." Goed halfjaar voor ND Logistics De omzet van de Groep Norbert Dentressangle (Groep ND) kent in het eerste halfjaar van 2006 een groei van 15,9%. De omzet steeg van 686 naar 796 miljoen Euro. ND Logistics, met twee ves tigingen op Smakterheide, maakt onderdeel uit van dit Franse con cern dat vestigingen in vijftien landen heeft met in totaal 14.000 medewerkers. De grootste groei (17,9%) werd gerealiseerd bij de logistieke poot, waaronder ook de Venrayse ves tigingen vallen. De activiteiten in Venray omhelzen 'warehousing', 'value added services', 'revers logistics' en nationaal en interna tionaal transport. De strategie van ND Logistics in Nederland is sterk op groei gericht. Om die reden werd vorig jaar fors geïnvesteerd in de tweede Venrayse vestiging met een totale oppervlak van 20.000 m2. Directeur Erik den van Dungen heeft grote plannen met oorlogsmuseum Hij is nog maar net enkele weken in dienst en heeft al grootse plannen. De 4l-jarige Erik van den Dungen uit Den Bosch is met ingang van 1 juni de nieuwe directeur van het Liberty Park in Overloon. Hij volgde Sef Temming op die vorig jaar op non-actief is gesteld. Van den Dungen werkt ook nog tot september als docent marketing aan de Fontys Hogeschool in Tilburg. "Ik combineer deze maanden de twee banen", legt hij uit. Zijn belangrijkste opdracht van het bestuur is om het huidige documentatiecentrum te renove ren, zodat de oorspronkelijke col lectie van het oorlogs- en verzets museum weer op een eigentijdse wijze wordt gepresenteerd. Boven dien wil het bestuur uitkomen op jaarlijks 125.000 bezoekers en dat aantal moet Van den Dungen zien te stabiliseren. Momenteel wordt het park jaarlijks bezocht door zo'n 80.000 tot 90.000 mensen. Van den Dungen constateert nu al een forse stijging van 30 tot 40 procent meer bezoekers. Dat is overigens geen verdienste van de nieuwe directeur, maar is te verklaren door de komst van het Marshall Museum. Hij verwacht dit jaar zo'n 115.000 bezoekers te kunnen registreren. De komst van het Marshall Museum uit Zwijndrecht naar Overloon is een gouden greep, zo blijkt nu al na enkele maanden. Dat museum is het levenswerk van industrieel J. de Groot en is overgeplaatst naar nieuwe hal zo groot als twee voet balvelden. Het is een indrukwek kende en veelsoortige verzame ling van meer dan driehonderd militaire objecten en voertuigen. MEER BEZOEKERS Dankzij deze aanwinst komen er weer ineens veel meer bezoe kers en dat is juist wat het Liberty Park Overloon nodig had. Door het versoberde subsidiebeleid van de landelijke overheid krijgt het Liberty Park geen structurele sub sidies meer en moet het museum zijn eigen broek ophouden. Daar naast stabiliseerde de bezoekers aantallen vele jaren en daalde het zelfs. Het Liberty Park Overloon is nu het grootste oorlogsmuseum van Europa en het tweede grootste museum van de provincie Noord- Brabant. In het Liberty Park zijn ondergebracht het Nationaal Oor- logs- en Verzetsmuseum, het Mar shall Museum en een 13 hectare groot bospark vol met militaire objecten en aan de Tweede Wereldoorlog gerelateerde kunst. De vroege re kassa aan de ingang van het museumpark is buiten gebruik en iedereen kan nu zomaar het park binnenlopen. Alleen de bezoe ker die het overdekte deel van het Liberty Park bezoekt, betaalt entree. Het museum is in 1946 ingericht op de plaats waar de slag om Overloon in 1944 plaats- Erik van den Dungende nieuwe directeur van het Liberty Park in Overloonverwacht dit jaar zo'n 115.000 bezoekers te kunnen registreren. vond. De nieuwe directeur wil wel dat het museum zijn blik gaat verbreden.' Doen we dat niet dan heeft dit museum geen toekomst meer. Kunnen we dat wel dan kan dit museum weer een heel belang rijke functie vervullen en de jeugd weer gaan aanspreken." Als klein manneke kende hij al het Nationale Oorlogs- en Verzets museum in Overloon vanwege de bezoeken met zijn ouders. Die gingen met hem ook naar de oorlogsmusea in Normandië en de Ardennen. Hij klauterde als kleine man op de tanks van het Overloonse museum. Van die bui- tengestalde voertuigen zijn er de laatste jaren veel verdwenen en anderen staan weg te roesten. Er moet iets in het park gebeuren, zo vindt Van den Dungen. Zoals bekend is de oude kassa uit dienst genomen en is het park van het museum vrij toegankelijk. In dat bos wil hij een soort thema evenemententerrein realiseren, waar groepen kunnen kamperen die zich bezighouden met het zogeheten re-creation: het pre senteren van typische historische gebeurtenissen voor het publiek. Daar kunnen historische groepen, zoals bijvoorbeeld in het Archeon ook al gebeurt, zich presenteren. Van militairen tot en met middel eeuwse groepen. Je kunt daar als het ware de geschiedenis aanra ken, ruiken, proeven en horen. Kinderen zijn met name gek op deze historische 'hands-on' loca ties, weet de directeur. Bij zijn benoeming kreeg Erik van den Dungen de opdracht mee om het huidige, wat statige, docu mentatiecentrum te renoveren, het museum te moderniseren en het aantal bezoekers op te krikken tot 125.000 per jaar en dat zien te stabiliseren. "Een mooie opdracht waar ik graag aan werk", aldus Van den Dungen. Ruilbeurs in Liberty Park Zaterdag 5 augustus vindt in het Liberty Park de jaarlijkse papierruilbeurs plaats van de Documentatiegroep '40-'45. Deze vereniging van verzamelaars op het themagebied Tweede Wereld oorlog telt vele leden met zeer speciale verzamelingen. Om elkaar en het grote publiek in de gelegenheid te stellen van deze verzamelingen en de daarin optre dende wijzigingen door aanvul ling of afstoting kennis te nemen organiseert zij jaarlijks enkele grote beurzen voor leden en lief hebbers. Traditioneel vindt er één per jaar plaats in het museum te Overloon. De beurs zal worden gehouden tussen 10.00 en 16.00 uur. Iedereen is hierbij natuurlijk van harte welkom. De normale entreeprijzen zijn van toepassing. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray De verkeerde foto van het indu strieel monument van verleden week zal nu worden gecorrigeerd. Het is de openbare bibliotheek, en een kantoor, voorheen een textiel fabriek met kantoor, aan de Mer- seloseweg 61 te Venray. Een gebouw ontworpen door de architecten De Vries in 1956. Vergeleken met het fabriekscom plex dat de architecten De Vries kort hiervoor realiseerden aan de Maasheseweg is deze voormalige textielfabriek, veel moderner. Het bestaat uit een fabriekshal waar als afzonderlijk te onderscheiden element Een kleine doos op is gezet, die het kantoor bevatte. De hoofd ingang wordt gemarkeerd door een wand van mergel. Deze wand staat als een losse schijf onder het 'uitkragende kantoorvolume. De strakke geometrie, de combinatie van beton met natuursteen en de brises soleil boven de ramen zijn stuk voor stuk door Le Corbu- sier geïnspireerde elementen, die internationaal overal opdoken in de archtectuur van de jaren vijf tig. Weet u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Reacties graag via het secretariaat, Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX te Venray.e-mail venray- monumentaal@kpnplanet.nl. Twan van Els laatste weekwinnaar fotowedstrijd - Twan van Els is de vierde en laatste weekwinnaar van de door Combi Dom Melskens en Peel en Maas georganiseerde fotowedstrijd. De Venraynaar, die onlangs samen met zijn vrouw een onvergetelijke rondreis door China maakte, stuurde een foto in van een bijzonder Chinees vrouwtje. Niet alleen de foto is prachtig, ook het verhaal achter de foto is apart, zo oordeelde de jury. "Ik wilde deze foto graag maken, want het vrouwtje heeft zo'n vriendelijk en open gezicht", vertelt Van Els. "Ze lachte haar tan den bloot, waarvan er een paar met goud zijn bekleed. Het is haar begrafenisverzekering. Hoe arm ze ook is - de vrouw stond te bedelen - het begrafenisritueel moet gere geld zijn, anders kom je niet in 'de hemel', zo luidt de gedachte." Kiki Jaspers van Combi Dom Melskens noemt de foto 'bijzon der'. "Goed genomen, mooie kleuren, scherpte uitstekend. Er is over deze foto nagedacht, en het verhaal achter de foto is ook apart. Wederom een terechte winnaar." Dinsdagmiddag nam Twan van Els de prijzen in ontvangst: een tegoedbon voor 100 afdrukken van 10x15 centimer bij Combi Dom Melskens, een boekenbon ter waarde van 12,50 euro van boekhandel Van den Munckhof en een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro. De fotowedstrijd blijft de komende week nog doorgaan. Stuur een afdruk van uw leukste vakantiefoto in en maak kans op de hoofdprijs: een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 14 augustus. Inleve ren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Gro testraat in Venray. /C- "m m EL EN MAAS 1 Verspreidingsburo f I i i - 'f* L t 'Ai,'.': - '«i V'^SS;

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11