Wij zitten zingend op de fiets Koester uw monument Ralf Janssen, jonge vrijwilliger fietsvierdaagse Tweede winnaar Fien en Nelly kijken uit naar de fietsvierdaagse Honderdzevenentwintigste jaargang - week 29 - donderdag 20 juli 2006 Door Tamara van der Broek Fien Claessens (74) en Nelly Wiechert (76) kijken naar bui ten. "Wat zon en een graadje of 25 zou ideaal zijn." De twee vriendinnen kijken alweer uit naar de fietsvierdaagse. Zeker met het prachtige weer van de afgelopen tijd. Maar ook een regenbui houdt de dames niet van de fiets af. Dinsdag 25 juli gaan ze weer van start, samen met nog twee vriendinnen. "We doen al jaren met vier dames mee aan de fietsvierdaagse", vertelt Fien. "Mien (72) en Treesje (79) fietsen ook altijd mee." Nelly: "We fietsten eerst altijd de 45 kilo meter, maar nu doen we de dertig. Treesje heeft namelijk een nieuwe hartklep gekregen en moet het wat rustiger aan doen. Daarom hebben we gezegd: dan fietsen we allemaal de dertig. Het gaat immers om de gezelligheid." Nelly doet nu al voor de twintigste keer mee aan de fietsvierdaagse. Voor Fien is het de zeventiende keer: "We zitten allemaal al lang zonder man. Dan ga je elkaar opzoeken en leuke dingen doen." De twee dames zijn al meer dan vijftig jaar vriendinnen. "En ruzie hebben we nog nooit gehad", glimlacht Fien. "Vroeger woonden we vlak bij elkaar. Nelly woonde bij de Hema en ik woonde daar waar nu de schouwburg staat. We zaten toen in de noodwoningen van na de oorlog. Dat was wel knus en heel gezellig. Toen leerden we elkaar kennen en werden we vriendin nen." Elk jaar opnieuw hebben de dames het naar hun zin. Nelly: "Het is gewoon hartstikke gezel lig. Overal zijn vrolijke mensen, leuke terrasjes en je fietst door een prachtige omgeving. Onder weg zitten wij vaak zingend op de fiets." Fien en Nellv verheffen hun stem en beginnen vrolijk te zin- gen:"Goedemorgen, goedemorgen, goedemorgen allemaal. Wij gaan weer lekker fietsen!" "Dat liedje is nog van de kleuterschool", zegt Fien. Nelly laat de foto's van de fietsvierdaagse van de afgelopen jaren zien. "Toen hadden we altijd allemaal dezelfde trui aan. Een don kerblauwe met gele opdruk van de fietsvierdaagse De Peel." Sinds tien jaar organiseertVenray de fietsvier daagse zelf. Fien: "Ik heb toen met een stuk stof 'Venray' op de trui laten zetten. Ik vond het er altijd heel leuk uitzien. Vier van diezelf de truien. Mensen herkenden ons dan ook en zeiden: daar komen de dames in de blauwe trui weer aan. Helaas passen de truien niet meer. Het zijn nu jurken geworden. Dus we doen gewoon onze eigen kle ding aan." Twee aan twee stappen de dames binnenkort weer op de fiets. De fietstas volgeladen met wat drinken, een appeltje, brood en een snoepje voor onderweg. "En ook als het regent gaan we op pad. Regenpak aan, handdoek mee en fietsen maar. Alleen als het heel hard regent, gaan we natuurlijk schuilen", vertelt Fien. "Voor de rest genieten we vooral deze vier dagen. We gaan lekker op een ter rasje zitten of ergens op een bank je in het bos." De routes vinden Nellv en Fien elk jaar weer prach tig. Nelly: "Vooral de omgeving van de Mariapeel en Griendtsveen zijn mooi.' Verdwaald zijn ze nog nooit. Nou ja, misschien een heel klein beetje dan. "Omdat we dan teveel zitten te kletsen en niet meer goed op de borden letten. Maar dat merken we gauw genoeg." En ook de valpartijen zijn tot nu toe uitgebleven. Fien: "Gelukkig wel, want het is niet goed voor ons om te vallen. We roepen ook altijd 'paaltje!' als er een paaltje op de weg staat." Nelly: "Een jaar of zes geleden had ik wel pech met de flets. Twee keer achter elkaar een lekke band. De eerste keer was in Overloon.Toen is de band geplakt. Maar even later was hij weer lek. Toen hebben de mensen van het serviceteam er een nieuwe band opgezet." Fien: "Ik heb nog nooit een lekke band gehad, maar dat zal ik maar gauw afkloppen." Over de organisatie zijn de vriendinnen erg te spreken. "Het zijn elk jaar weer mooie routes. Soms dezelfde, maar dat kan ook niet anders. De bordjes zijn altijd erg duidelijk en ik vind het maar knap hoe die mensen steeds weer die routes uitzetten en opruimen. Dat is toch best veel werk"zegt Nellv. Wel vin den ze het jammer dat de start nu bij de Wetteling is. Fien: "Natuurlijk is daar meer ruimte. Maar in het dorp was het wel gezelliger. Daar waren toch meer mensen dan bij de Wetteling." Voor de mannen van de organisatie die bij de start staan, hebben de dames altijd een snoepje bij. Fien lacht:"Dat weten ze ook heel goed. Dan staan ze als kinderen te kijken tot ze hun snoepje krijgen." Ook buiten de fietsvierdaagse om hebben Nelly en Fien genoeg te doen. Stilzitten? Dat is iets voor oude mensen. Elke zondag gaan ze samen met Treesje en Mien bij iemand thuis kaarten. Ook spelen de dames koersbal op de Kemphaan. En geregeld zijn ze te vinden bij de vrouwen vereniging. Daar luisteren ze naar sprekers, gaan ze lekker koken of maken ze een mooie fietstocht. Nelly zit op volksdansen en elke maandag, dinsdagmiddag en vrij dagochtend helpt ze haar dochter in huis. "Ik doe daar vanalles: de was, poetsen, eten koken. En met plezier hoor." Fien zit ook niet stil. "Ik knutsel graag kaarten en doe heel wat vrijwilligerswerk. Ik ben al jaren alleen, maar op deze manier kan ik tenminste nog wat voor anderen betekenen." Zo helpt Fien mee bij het Rode Kruis. "Een tijdje terug heb ik nog nachtdienst gedraaid in het Rode Kruis Hotel. Dat is eigenlijk een beetje raar met mijn leeftijd, maar ze konden niemand anders vinden. Ik heb die Nellie Wiechert (l) en Fien Claessens nemen al jaren met veel plezier deel aan de Venrayse fietsvierdaagse. nacht dan de gasten verzorgd als ze iets nodig hadden." Elke woens dag is Fien te vinden op Beuken rode. "Daar serveer ik alweer meer dan tien jaar het eten. We dekken de tafel, helpen met eten en rui men daarna op. Ik vind dat hart stikke gezellig." De vriendinnen zijn het erover eens: "Wij mogen in onze hand jes klappen dat we nog zoveel kunnen doen." Van 25 t/m 28 juli bestijgen Fien en Nelly hun stalen ros weer om vier dagen lang te genieten van het mooie Limburgse landschap. Fien: "Als ik dat volgend jaar niet meer kan, dan zou ik dat wel heel erg vinden." Nelly knikt: "Ik hoop daarom ook dat het nog lang kan." Een woonhuis en wel een gemeentelijk monument aan de Stationsweg 22 te Venray. Een fraai, vrijliggend, groot herenhuis. Gebouwd ca. 1895 door de bekende Venrayse siga renfabrikant J. Aerts. Het is uit gevoerd in baksteen. Het pand bestaat uit een verdieping met daarboven een zadeldak, waarvan de nok evenwijdig aan de voor gevel loopt. In het dak is aan de voorzijde een topgevel met ronde afdekking en opzij een versiering van voluutvormige klauwstukken aangebracht. Bovendien zitten in het dak 2 kleine, mooi gevormde dakkapellen( osse-ogen) De dub bele voordeur ligt in het midden met aan weerszijden twee ramen. Het midden van de voorgevel is iets uitgebouwd. Onder de gepro fileerde houten goot is een fraaie fries aangebracht. De ramen en voordeur zijn met gebogen bovendorpel (segment- vorm). Onder de verdiepingsra- men is de borstwering versierd met ronde, sterk geprofileerde balusters, en in het metselwerk boven het middelste verdiepings- raam bevindt zich een rond gat voor de vlaggenstok. Aan de lin kerzijde is een erker aangebouwd met afgeschuinde hoeken. Op de erker is een balkon voorzien van gemetselde borstwering met kantelen. Met het fraai verzorgde smeedijzeren hekwerk aan de voorkant is het een bij zonder geheel. Koester Uw Monu ment! Weet U ook zo n bijzondere plek in Venray of een van Haar Kerkdorpen.? Reacties graag naar het secretariaat Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX te Venray.e-mail venray- monumentaal@kpnplanet.nl Ralf Janssen is bijna vijftien jaar oud. Toch is hij al een fanatieke vrijwilliger van de fietsvierdaagse van Venray. Samen met acht vrienden zorgt hij ervoor dat de kinderen die tijdens de vierdaagse meefiet sen, onderweg diverse spelle tjes kunnen spelen. Hierdoor wordt de fietsvierdaagse, die dit jaar wordt gehouden op 25 t/m 28 juli, ook voor de jong ste deelnemers een festijn. Normaal brengt Ralf Janssen zijn dagen door op het vmbo. Maar zodra de schoolboeken van tafel zijn en de zomervakantie is begonnen, steekt hij energie in de organisatie van de kinderspelen voor de fietsvierdaagse. Drie jaar geleden wilde hij in de vakantie iets gaan doen, zelf dacht hij aan werken of zo. Tijdens zijn zoek tocht kwam hij bij de Venrayse fietsvierdaagse terecht. Hier kon hij samen met een jonge groep mensen helpen bij het begeleiden van de spelletjes voor de kinde ren. Zelf had Ralf Janssen al twee keer meegefietst aan eerdere edi ties van de fietsvierdaagse en hij voelde er wel wat voor om nu aan de andere kant van de lijn te staan. Hij kreeg de smaak snel te pakken, vond het leuk om zich voor de kinderen in te zetten en maakte hiervan een jaarlijkse bezigheid voor in zijn schoolvakantie. Toch dreigde het vorig jaar even helemaal mis te gaan. "We hadden een leuke groep met jonge men sen, maar die viel uit elkaar." Ralf Janssen had echter nog altijd veel plezier in het organiseren van de jeugdspelen en wilde dit niet aan zich voorbij laten gaan. Hij nam de touwtjes in eigen handen, vroeg vrienden en kennissen om te hel pen met de organisatie en zorgde ervoor dat er een nieuwe groep kwam die zich voor de kinderen is de tweede weekwinnaar van de door Combi Dom Mels- kens en Peel en Maas georga niseerde fotowedstrijd. Tante Alice stuurde een prachtige foto in van Dirk en Jolijn, die op een plein in Zuid-Frankrijk ijverig aan het schilderen zijn. Een hobby van oma Fien van Gaal, die mee op reis mocht naar het zuiden van Frankrijk en altijd verf en penseel bij de hand heeft. Theo Klabbers was duidelijk in zijn mening over de winnende foto: "Een prachtige compositie, en technisch knap gemaakt. Want het is moeilijk om met tegenlicht zo'n heldere foto te knippen. Ook het contrast is mooi. De donkere achtergrond en de heldere kleu ren op de voorgrond. Een terechte winnaar." Dinsdagmorgen namen Frank van Gaal, oma Fien en Dirk en Alice de prijzen in ontvangst: een tegoedbon voor 100 afdruk ken van 10x15 centimer bij Combi Dom Melskens, een boekenbon ter waarde van 12,50 euro van boekhandel Van den Munckhof en een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Ven ray ter waarde van 12,50 euro. De fotowedstrijd blijft de komende weken nog doorgaan. Stuur een afdruk van uw leukste vakantiefo to in en maak kans op een van de weekprijzen of aan het einde van de rit de hoofdprijs: een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centi meter. De spelregels zijn als volgt: 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centime ter en maximaal 20x30 centime ter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdorganisatie kan naderhand het origineel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's die nen naam, adres, woonplaats en telefoonnummer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de weekprij zen staan op 13, 20 en 27 juli en 3 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijs wordt op donderdag 17 augustus bekendgemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 7) De prijzen zijn niet inwisselbaar voor geld 8) Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd 9) De inzend termijn loopt vanaf nu tot maan dag 14 augustus. 10) Inleveren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. 11) Inzenders geven toestemming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie DirkJolijn en oma Fien nemen de prijzen van Kiki Jas pers (links) van Combi Dom Melskens in ontvangst. betracht de grootste voorzichtig heid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadi ging, ongeacht de oorzaak. te doen. Daar staan dagelijks ook een viertal spellen waaraan de kinderen kunnen meedoen." Waarom hij zo jong al zo'n rol heeft in de fietsvierdaagse? "Een kwestie van interesse. Iedereen met interesse voor de fietsvier daagse kan zich heel nuttig maken. En ik heb meer ambities. Later wil ik graag iets speciaals in de organi satie van de fietsvierdaagse doen. Een plaatsje in het bestuur? Ja, dat lijkt me wel wat." Ralf Janssen: "Later wil ik graag iets speciaals in de organisatie van de fietsvierdaagse doen. Een plaatsje in het bestuur? Ja, dat lijkt me wel wat." Bijzondere vlinders in Zoo Pare Zomerse temperaturen, geurige vlinderstruiken en felgekleurde bloemen; de vlindervallei in Zoo Pare Overloon is een oase voor vlinders. De kleurige insecten zijn momenteel in grote getale te bewonderen en vliegen door het hele park, maar vooral in de vlindervallei! Naast vele dagpauw ogen, kleine vossen, atalanta's en andere soorten wordt sinds kort ook regelmatig de koninginnepa- ge gespot! wilde inzetten. "Ik ken immers iedereen erg goed en neem de ervaring van de vorige editie mee." SPELLEN Het is nog niet bekend welke spellen er dit jaar in het parcours worden gehouden. "Waarschijn lijk zullen er veel oud-Hollandse spelletjes bij zitten, bijvoorbeeld sjoelen. Als het weer het toelaat, kunnen er ook spellen met water zijn. Voor de afkoeling. We zul len proberen om leuke spellen te bedenken en dubbele spellen zoveel mogelijk te vermijden. De kinderen die meefietsen, zijn soms pas zes jaar oud en leggen in vier dagen toch al 120 kilometer af. We gaan ons uiterste best doen om het voor hen zo leuk mogelijk te maken. De fietstocht wordt iedere dag op een plaats onderbroken voor een pauze en de spellen. Ook bij de start en finish is er genoeg Sommige vlindersoorten, zoals de koningimiepage, komen nor maal gesproken bijna niet in Nederland voor. Door het warme weer wordt ook deze bijzondere vlinder steeds vaker waargeno men. Tot half augustus hebben bezoekers de meeste kans om deze prachtige gele vlinder te bewonderen in de vlindervallei in Zoo Pare Overloon. Door het mooie weer van de afgelopen periode staan de kleurige en geu rige planten in de vlindervallei volop in bloei. Isip mms MAAS EL EN

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9