S Ü2S E Zes jubilarissen in Maashees Notaris deskundig bij afhandeling erfenis (fc; pi ZAKELIJK BEKEKEN Laat u inspireren 9 i BPMé: Ia Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 20 juli 2006 - Pagina 5 Na twee maanden verblijf en werken in Udavum Karangal (India) en daarna een fantas tische reis door Birma, China en Cambodja zijn Bart en Marijke Veldpaus weer terug gekeerd in Venray. "De tijd is voorbij gevlogen. Wij hebben en grote uiterlijke en inner lijke reis gemaakt. Het zal nog even tijd nodig hebben om alles een plek in ons leven te geven. Samen kijken wij dankbaar, tevreden, verrijkt en gezond terug op een gewel dige tijd", aldus Bart Veldpaus. In een serie artikelen vertellen Bart en Marijke Veldpaus over hun ervaringen. Vandaag het vierde en tevens laatste deel: jffHHHUBI K i 1 Afgelopen jaar heeft de Staats secretaris van Financiën zijn ideeën over de belastingheffing over winst, middels de notitie Werken aan Winst, bekend gemaakt. Ondanks de val van Balkenende II krijgen de plannen hierover steeds meer vorm. Met ingang van 1 januari 2007 komt er een MKB-vrijstelling. Iemand met een eenmanszaak of een firmant in vennootschap onder firma hoeft dan over 10% van zijn winst geen belasting te betalen. Het toptarief voor de ondernemer komt daarmee op 46,8% (52% x 0,9) te liggen in plaats van 52%. Ook voor B.V.'s is er een mee valler te verwachten in 2007. De Staatssecretaris stelt voor het huidige opstaptarief in de vennootschapbelasting van 25,5% te verlagen tot 20% voor winsten in de vennootschap tot 25.000, voor de winsten tussen 25.000 en 60.000 een tarief te hanteren van 23,5% en het toptarief (boven een winst in de vennootschap) te verlagen naar 25,5% (was 29,6%). Deze tariefsverlaging wordt grotendeels gefinancierd door beperking van de verlies- verrekeningsmogelijkheden alsmede een beperking in de afschrijving. De beperking van de afschrij vingsmogelijkheden komt het meest nadrukkelijk tot uiting bij onroerend goed. Bij onroerend goed is het voorstel om de afschrijving te beperken tot de werkelijke eco nomische waarde. Dus niet in alle gevallen profi teert u daadwerkelijk van de tariefsverlaging. Immers de beperking van de afschrijving zou uw tariefsverlaging wel eens deels of geheel te niet kunnen doen. Voor ondernemers die, vanuit fiscaal oogpunt, van rechtsvorm zouden willen wisselen is het verstandig om reeds nu op basis van deze nieuwe gegevens de aantrekkelijkheid te heroverwe gen. Ondernemers met naar ver wachting een goed boekjaar 2006 moeten ook goed opletten. Wellicht is er een eenmalig voordeel te realiseren door voorziene en geplande toekom stige kosten alvast daadwerke lijk te maken in 2006. Gevolg is een lagere winst in 2006, die belast wordt tegen het oude hogere tarief en een hogere winst in 2007 welke belast wordt tegen het lagere tarief. Voor de ondernemers in de inkomstenbelasting betekent dit een besparing van maximaal 5,2% aan inkomstenbelasting. Slim kijken naar uw (toe komstige) kosten loont in dit geval en zo betaalt u straks inderdaad minder belasting. Mario Langeveld CONTOUR "Zoals u eerder hebt kunnen lezen heeft Steven Vidyaakar, de initiatiefnemer van Udavum Karangal, na die vreselijke tsuna- mi-vloedgolf op 26 december 2004, besloten een van de getrof fen vissersdorpjes aan de kust van de Golf van Bengalen, te adopte ren. India is een erg bureaucra tisch land, waardoor het meer dan een jaar heeft geduurd voordat alle officiële papieren geregeld waren. 15 December 2005 was het dan zover. Samen met een vertegenwoordiger van de lokale overheid heeft Steven Vidyaakar de eerste steen gelegd. Nadat de grond bouwrijp was gemaakt zijn de bouwvakkers voortvarend aan de slag gegaan. Twee keer zijn wij op deze bouwplaats gaan kijken en steeds weer verbaasden wij ons over het grote cultuurverschil. Momenteel zijn er dagelijks ongeveer 70 mensen, 16 uur per dag, 6 of 7 dagen per week, aan het werk. Ze werken in groepjes. De ene groep is gespecialiseerd in het graven van gaten voor de fun dering, de andere in het storten van de vloeren of het maken van pilaren, weer een ander groepje is bedreven in het metselen van de muren. De mannen doen meestal het specialistische werk, terwijl de vrouwen vooral het zware werk doen. De vrouwen stapelen acht bakstenen op hun hoofd en brengen die dan naar de bouw plaats.Andere vrouwen vervoeren in ijzeren schalen op hun hoofd de door een man aangemaakte cement. Erg zwaar werk, zeker in de zomertijd, nu het wel 45 tot 50 graden kan worden. Een bouwter rein in India ziet er echt anders uit dan hier bij ons. Het is er veel rommeliger en behalve een betonmolen voor de aanmaak van beton voor de funderingen, zijn er geen hulpmiddelen. Alles wordt met menskracht gedaan. De lonen zijn hier zo laag dat het voor een aannemer veel aantrekkelijker Nararayan en Bart Veldpaus met de inauguratiesteen is mensen in te huren, dan dure machines te kopen. Niemand die zich druk maakt om Arbo-regels, want die zijn er niet of worden niet nageleefd. Een bouw, zoals dit dorpje, wordt door deze vaklui aangenomen. Hoe sneller ze hun taak klaar hebben, des te sneller kunnen ze naar een volgende klus. Daarom werken ze vaak van de vroege ochtend tot de late avond. En dat alles voor een zeer beschei den loon van ongeveer $50,- per maand. Iets meer dan 1,50 per dag. Onverzekerd, als je ziek bent krijg je niets. EXTRA KLASLOKALEN 'Aan de rand van het nieuw te bouwen dorpje hebben de bouw vakkers twee hutten van bladeren en golfplaten gebouwd. Elke hut bestaat weer uit zes kleinere een kamerwoningen. Hier wonen de gezinnen zolang de bouw duurt. De vaders en moeders werken. De aanwezige oma's letten op de kinderen en koken. De kinderen gaan niet naar school, daar is geen geld en geen gelegenheid voor. Vaak helpen de kinderen mee op de bouw. Wij hebben Steven voor gesteld een leerkracht voor de kinderen te sponsoren gedurende de tijd dat de ouders het vissers dorpje aan het bouwen zijn. Wij hebben veel acties gevoerd om de bouw van dit dorpje te kunnen bekostigen (totale bouwkosten 350.000 euro). Natuurlijk is dat niet helemaal gelukt. We hebben meer dan 100.000 euro bij elkaar kunnen brengen. Enerzijds is dat geld geschonken door vrijgevige mensen, bedrijven en gemeen tes, anderzijds heeft, de landelijk bekende organisatie Wilde Ganzen een flinke duit in het zakje gedaan door ons een mooie premie toe te kennen. Een vertegenwoordigster van Wilde Ganzen gaat eind van deze maand naar India om daar enkele projecten te bezoeken. Ze gaat ook naar Udavum Karangal. Daar zijn wij erg blij mee. Wilde Ganzen is voor ons een soort 'keurmerk'. Als zij de activiteiten van Udavum Karangal goedkeuren komt dat ons hier in Nederland ten goede. Ze wil in UK gaan kijken naar Malarvanam (een deels door ons en Wilde Ganzen gesponsorde psychiatrische afdeling voor man nen), een speelterreintje voor de inwonende weeskinderen en de Rama Krishna Vidya Niketan School. Wij voeren, in het kader van de 'millenniumdoelen 2015', al langere tijd acties om deze school uit te breiden met zestien extra klaslokalen, zodat er straks 350 kinderen uit de naburige krot tenwijken, naar school kunnen. De bouw van deze lokalen zal bin nenkort van start gaan. Deze vertegenwoordigster gaat natuurlijk ook kijken naar de vorderingen van de bouw van Kuppam, het nieuwe 'tsunami'- vissersdorpje. Wij hebben er alle vertrouwen in dat zij met een gedegen en positief rapport terug komt.Tezijnertijd kunt u op onze site meer lezen. DELEN "Inmiddels zijn wij alweer twee maanden thuis. Dat was en is erg wennen. Dagelijks worden wij her innerd aan de tè grote verschillen tussen daar en hier: vanzelfspre kend water uit de kraan, eten in de koelkast, kleding in de kast, een wasmachine, een pc, een tv, een telefoon, stoelen om op te zitten, een toilet, een bed, een auto, een fiets. Zo gewoon en alledaags voor hier, zo ongewoon voor erg veel mensen daar. Ver weg! Daar heb ben wij een tijdje tussen de men sen geleefd, wel met de weten schap 'straks gaan we weer naar huis!' Met een schaamtevol gevoel. Waarom wij wel en zij niet! Wij worstelen regelmatig met onze gevoelens. We realiseren ons meer dan ooit in wat voor prettig tè welvarend tè geregeld landje wij wonen. Voor ons veel stof om over na te denken. Wat hebben wij allemaal ontwikkeld, maar wat hebben wij ook allemaal verloren? Wat doet welvaart met de mens? Armoede heeft, zo hebben wij ervaren, veel gezichten. Wellicht zouden wij onze boterham met hen en zij iets van hun verdraag zaamheid met ons kunnen delen. Gemotiveerder dan voor onze reis zullen wij ons weer bezig gaan houden met onze sponsorac tiviteiten. Wij hopen op uw steun. Op 1 oktober tijdens de Derde Werelddag zullen wij extra aan dacht vragen voor de sponsoring van de spastische en verstandelijk gehandicapte kinderen. Mocht u een van deze kinderen nu reeds willen adopteren, neem dan con tact met ons op. Ze hebben onze hulp hard nodig.' Marijke en Bart Veldpaus bartveldpaus@hotmail.com www.helpendehanden.info Seniorenorkest speelt al jaren tijdens de fietsvierdaagse Bart en Marijke Veldpaus over Helpende Handen (4) Fanfare St.Cecilia uit Maashees heeft zes jubilarissen gehuldigd, twee diploma's uitgereikt en acht blokfluitcertificaten uitgereikt. Vanwege het prachtige weer von den de feestelijkheden buiten op het plein plaats. Herman Kaanen is al 50 lid van de fanfare. In 1955 is hij begonnen als bestuurslid en werd hij al snel gevraagd als voorzitter. Van 1959 tot en 1983 was Herman voorzitter. Onder zijn bewind heeft de fanfare een geweldige ontwikkeling doorge maakt. In de eerste jaren werden er door de fanfare nog toneelavon den verzorgd om de kas te vullen. De eerste uniformen werden aan geschaft, men sloot zich aan bij het Peeltoernooi en in 1976 werd het jeugdorkest BMV opgericht. Door de aanstelling van diri gent Jos Rijken wist de fanfare op te klimmen van de tweede afde ling naar de eerste, en in 1979 behaalden de muzikanten zelfs de wimpel. Op dit moment speelt de fanfare in de derde divisie. Na 1983 werd Herman Kaanen benoemd tot beschermheer. Tot op de dag van heden staat hij in raad en daad altijd klaar om de fanfare te ondersteunen. Met veel belangstelling en betrokkenheid volgt hij nog steeds zijn fanfare. De voorzitter, Nellie Wennekers- Keijsers, had voor de jubilaris een persoonlijk woord van dank en waardering. E.Roemer lid van het bestuur van de Brabantse Muziekbond, had als eerbetoon een gouden speld voor de heer H.Kaanen. Ron Lenssen en Ine Linssen zijn beiden 25 jaar lid. Ron speelt al 25 jaar trompet. Tijdens zijn mili- tairedienst heeft Ron in de lucht machtkapel gespeeld. Ine speelt, nadat ze in 1981 op een bugel was begonnen, al jaren trombone. Zij heeft zich bijzonder ingezet als leiding van het jeugdorkest. Beide jubilarissen zijn zeer trou we leden. De 25-jarige jubilarissen ontvingen de zilveren speld van de muziekbond. Marieke Reijnders, Martijn van de Veen en Gijs Jacobs zijn vijf tien jaar lid van St.Cecilia. Marieke heeft enkele jaren meegespeeld in het Nationaal Zomerorkest en op dit moment is zij als een van de leiders nog steeds betrokken bij dit orkest. Martijn en Gijs spelen een belangrijke rol bij het jeugdorkest Marieke ReijndersMartijn van de Veen en Gijs Jacobs wer den in de bloemetjes gezet. BMBM. Martijn is van het orkest secretaris en een van de leiders. Gijs speelt trompet, als ondersteu ning voor de jeugdige muzikanten. Zij werden alle drie verrast met een grote bos bloemen. Teun Cremers en Willem Ron gen ontvingen beiden het diplo ma A voor drums en bugel uit handen van wethouder E. Roe mer. Helaas was Sanne ten Holder (trompet B) vanwege vakantie niet aanwezig. Aan de blokfluitleerlin gen werd door Annemiek Pouwels een getuigschrift overhandigd. Twaalf leerlingen sloten de cursus met goed gevolg af. Als iemand overlijdt, is het afhandelen van de erfenis niet het eerste waaraan nabestaan den denken. Toch moet na een overlijden het een en ander worden geregeld. Van prak tische zaken, de afhandeling van de belastingen tot andere formaliteiten rond de erfenis. Neem nu Betsy, zij is samen met haar acht neven en nich ten erfgenaam van haar tante Ans. Tante Ans was niet getrouwd en had geen kinderen. Zij maakte geen testament; volgens de wet erven de kinderen van haar over leden broer en zus. Nicht Betsy had het meeste contact met tante Ans omdat zij het dichtst bij tante woonde. Na de begrafenis van tante druppelen de eerste rekenin gen op het adres van tante binnen. Betsy voelt zich verantwoordelijk en roept de neven en nichten op een zaterdagmiddag in het huis van tante bij elkaar. Ze wil bespre ken wat er met het huis en de andere bezittingen - voornamelijk familiestukken - moet gebeuren. Al snel ontstaat onenigheid tussen de neven en nichten. Acht indivi duen met elk een eigen mening. Na een middag zijn ze er nog niet uit. Betsy, die nog niet eerder met een erfenis te maken heeft gehad, zit met haar handen in het haar. Dan hoort zij van haar buurvrouw over de notaris die de erfenis van haar schoonvader afhandelde. maal komt kijken bij de afwikke ling van de nalatenschap. De nota ris vertelt over alle praktische en administratieve zaken zoals het opzeggen van abonnementen en het betalen van nota's. Maar ook over het doen van belastingaan gifte, het verkopen van het huis en het zorgen voor de verdeling van de erfenis onder de erfgena men. Betsy vindt het een prettige gedachte dat de notaris alles kan afhandelen. Ze begrijpt immers van de notaris dat dit tot zijn werkgebieden behoort en dat hij dé deskundige is op het gebied van bijvoorbeeld de successie aangifte. De notaris legt uit dat alle erfgenamen het eens moeten zijn dat hij de nalatenschap afhan delt. De notaris stelt voor dat hij de erfgenamen op de hoogte stelt van Betsies plan om de afhande ling over te dragen aan de notaris. Als alle erfgenamen het eens zijn, kunnen zij door het ondertekenen van een zogenaamde boedelvol macht de notaris de bevoegdheid geven de erfenis namens hen af te handelen. Betsy verlaat opgelucht het pand van de notaris. Als haar neven en nichten akkoord gaan, is de afhandeling van de nalaten schap uit haar handen en... in de vertrouwde handen van de nota ris. De neven en nichten van Betsy stemmen in met de afhandeling van de erfenis door de notaris. Als u verwacht dat de afhande ling van de nalatenschap moeilijk is, dat mogelijk onenigheid kan ontstaan tussen de erfgenamen of als u de erfgenamen niet met de afhandeling wil belasten, kunt u een testament maken en daarin een executeur aanwijzen. Een executeur is belast met de afwik keling van een erfenis. De execu teur kan een erfgenaam zijn of een bekende van degene die het testament maakt. Maar ook de notaris kan hier een rol spelen. Bent u erfgenaam in een nalaten schap waarvoor geen testament is gemaakt? Of bent u in een testa ment tot executeur benoemd? Na overlijden kan de notaris alsnog voor de afhandeling van de erfe nis worden ingeschakeld.Afwikke- ling van nalatenschappen behoort namelijk tot de werkzaamheden van de notaris. Hij is dé deskun dige op dit gebied. Hij bemiddelt tussen de erfgenamen en met zijn specialistische kennis van het erfrecht en het belastingrecht bij overlijden, is hij de aangewezen persoon om de afwikkeling van de nalatenschap in goede banen te leiden. Reijs Wilhelm is aangesloten bij Netwerk Notarissen, het lan delijke samenwerkingsverband van zo'n 150 zelfstandige nota riskantoren. De Netwerknotaris adviseert u deskundig, wijst u op de voor u aanwezige risico's en draagt concrete oplossingen aan. Voor meer informatie zie www. netwerknotarissen.nl. Betsy belt de notaris en zij kan al na een paar dagen op het notaris kantoor terecht. Betsy gaat voor de afspraak met de notaris naar het huis van tante en neemt de stukken mee waarnaar de notaris door de telefoon vroeg. Met een gevulde tas en hoop op een goede afloop stapt zij het notariskantoor binnen. Aan tafel bij de notaris verdwij nen gedurende het gesprek de zorgen van Betsy. Vooral als de notaris vertelt dat hij de totale afhandeling van de erfenis kan overnemen. Betsy laat zich door de notaris informeren wat er alle- huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Door Tamara van der Broek Op 13 januari 1988 begon nen ze met drie man: Gerard Verbeek, Frans Verhofstad en Jan Verstegen. Een jaar later waren ze al met z'n twaal ven. En dinsdag 25 juli staat het Seniorenorkest Venray en Omstreken met twintig man sterk bij De Wetteling. "En als iedereen dan enthousiast begint mee te zingen, dat is gewoon prachtig." Voor HeinWillemsen (69) wordt het mogelijkerwijs de laatste keer dat hij de fietsvierdaagse mee maakt. Maar ondanks zijn ziekte zit hij goedlachs in zijn luie stoel. Jarenlang verzorgde hij de public relations, stelde zich beschikbaar als secretaris en speelde zelf op de klarinet in het orkest. Door een ontsteking raakte Willemsen twee derde van zijn longcapaciteit kwijt. Vervolgens werd er ook nog kan ker geconstateerd. "En omdat mijn gezondheidstoestand niet opti maal is, mag ik geen chemokuur ondergaan", vertelt Willemsen. "Maar ik geniet van elke dag en er is genoeg dat ik nog wel kan." En enthousiast begint hij te vertellen over het orkest, bijgestaan door één van de oudste leden: Gerard Verbeek (81), die achter het slag werk zit. "Onze leden komen werkelijk overal vandaan." Willemsen opent een grote koffer waarin hij de vol ledige administratie van het orkest keurig heeft opgeborgen. "We hebben niet alleen mensen uit Venray. Ze komen ook uit: Yssel- steyn, Merselo, Oostrum, Oploo, Beugen, Horst, Holthees en Veu len. We zijn met allemaal mannen en één vrouw. Die zit nog niet zo heel lang in het orkest. Ons oud ste lid is inmiddels 85 jaar, ons jongste 58. Dat is de dirigent: Wim van Os." Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur speelt het orkest bij De Wetteling in het kader van de Venrayse fietsvierdaagse. Voor de Hein Willemsen kijkt al uit naar de start van de fietsvier daagse i n Ve n ray. orkestleden is dat genieten gebla zen. Repeteren is leuk, maar optre den, daar doe je het toch voor. Gerard Verbeek verwacht dat, met het uitvallen van het Rad van Avontuur, er zo'n tachtig nummers gespeeld gaan worden die middag. "Dat gaat van de polka en de mars tot de wals en evergreens. We heb ben veel meezingnummers en natuurlijk spelen we ook verzoek jes. Zo krijgen we van mensen uit Amsterdam wel eens het verzoek om 'Tulpen uit Amsterdam' te spe len en willen mensen uit Zeeland graag 'De klok van Arnemuiden' horen. We hebben voor ieder wat wils." "Optreden is een zaligheid", verzucht Willemsen. "Met name optreden voor ouderen of gehan dicapten is leuk. Die mensen zijn altijd ontzettend enthousiast. Zo hadden we tijdens een optreden op Servaas ineens vier dirigenten. Ze gingen er gewoon vrolijk naast staan, zo mooi vonden ze het.' Ver- beek: "Of die keer dat een van de orkestleden naar de wc ging en een jongen uit de rolstoel kwam en op zijn plaats ging zitten. Hij wilde er vervolgens ook niet meer weg, want hij wilde graag tussen de orkestleden zitten." Willemsen: "Dan zie je die lachende smoe len voor je. Dat is voor iedereen gewoon genieten." Helaas is het aantal optredens de afgelopen jaren flink terug gelopen. "Het is steeds moeilijker om ergens op te kunnen treden. Bij veel zorginstellingen is flink bezuinigd. Er is daardoor zelfs geen geld meer om orkesten zoals ons te laten optreden. En we zijn echt niet duur. Traden we vroeger nog zo'n 20 tot 24 keer per jaar op. Nu zijn we blij als we 12 keer per jaar op de planken staan. Dat vinden we echt ontzettend jam mer, want optreden is toch het leukste dat er is." Behalve bij zorginstellingen treedt het seniorenorkest ook op bij de Katholieke Bond voor Oude ren (KBO), op boerenbruiloften, Venray Muzikaal Totaal en recent waren ze te horen in de schouw burg van Venray. Verbeek: "Dat was op 21 mei. Elke zondagochtend kan er gratis gebruikgemaakt wor den van de schouwburg en dat hebben wij toen gedaan. De hele foyer zat vol. Dat was natuurlijk geweldig." Ook op het optreden tijdens Venray Muzikaal Totaal wordt goed teruggekeken. "Het hele plein stond vol. En de mensen bleven ook staan. Dat geeft je een heerlijk gevoel"vertelt Willemsen. Verder heeft het orkest wel eens opgetreden in dorpen buiten Ven ray en zelfs bij onze oosterburen. Verbeek: "En soms spelen we ook in de kerk. Bijvoorbeeld tijdens de uitvaart van een van onze leden. Dat klinkt prachtig omdat er een mooie akoestiek is." Willemsen benadrukt: "Het orkest bestaat uit een aantal actieve muzikanten en de kwaliteit ligt hoog. We zijn geen joekskapel." Willemsen speelde voor het eerst klarinet toen hij zeven was. Dit deed hij tot hij in dienst ging. Toen hij eenmaal met de vut ging, besloot hij het instrument weer uit de kast te halen. Hij nam opnieuw les en voegde zich bij het orkest."Nu sta ik op non-actief. Ik denk niet dat ik ooit weer op mijn klarinet zal kunnen spelen. Het was mijn fijnste hobby en ik mis het verschrikkelijk. Maar ik ga zeker kijken als het orkest dins dag optreedt." Vervelen doet Wil lemsen zich niet. "Ik kan zittend ontzettend veel dingen wel doen. Alleen bewegen is vermoeiend. Maar ik geniet van het leven, elke dag weer." Kuppam te herbouwen Ingezonden mededeling Beta o k mi nder belasting Accountants en belastingadviseurs Alhoewel de inhoud zeer zorgvuldig is samengesteld kunnen uitgever en samensteller geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eventuele onjuistheden of onvolkomenheden "Optreden is een zaligheid" "Keihard werken om Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL WONENaanpa/f

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5