KOSTUUMS COLBERTS PANTALONS POLO'S T-SHIRTS JACKS Verbinding gemeenschapshuis en zorgcentrum Bedrijven voorstander 'zwarte lijst' crimineel personeel Feestweek schutterij Subsidie voor boek onderwijshistorie Oirlo op OP v.a. Gi rotestraat Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 29 juni 2006 - Pagina 7 24 UITZOEKEN VOOR GROTE KEUZE 59t95 45-35 korte en lange mouw RUIME SORTERING V.a. Vakbekwaam perso MEENEEMPRIJS 1T9T9979 ^5T-22^tf47< frisse zomer dessins Prettige bediening Goede service Pantein Wonen heeft met het bestuur van het gemeen schapshuis in Overloon een intentieovereenkomst onder tekend om het nieuwe zorg centrum te verbinden met het gemeenschapshuis. Het gemeenschapshuis wordt in twee fasen volledig vernieuwd, bovendien schuift het integra le gebouw veel meer op naar het centrum. Het gebouw is multifunctioneel, waardoor er extra mogelijkhe den voor de gebruikers ontstaan. De ontmoetingsruimten in het gemeenschapshuis worden door meerdere partijen gebruikt. Zo nemen Pantein Verpleging Ver zorging, de Katholieke Bond voor Ouderen, het jeugdhonk en vele verenigingen hun intrek in het gemeenschapshuis. Het elkaar ont moeten krijgt hierdoor een extra dimensie. Dit is voor de leefbaar heid in het dorp van essentieel belang. Het gemeenschapshuis is verbonden met het zorgcentrum. Hier kunnen na de nieuwbouw 24 cliënten met een verzorgings huisindicatie wonen. Ook zijn er 24 plaatsen voor cliënten met psychogeriatrische problemen (bijvoorbeeld dementie). Daar naast zijn er in het zorgcentrum 33 appartementen voor ouderen die zelfstandig kunnen wonen. Het nieuwe zorgcentrum omvat ook winkeltjes en ruimten voor praktijken voor bijvoorbeeld een huisarts, tandarts, thuiszorg en dergelijke. Meer dan driekwart van de Limburgse bedrijven is voor stander van het onderling uit wisselen van informatie over criminele (oud-)medewerkers. De wettelijke mogelijkheden om (potentiële) medewerkers te controleren, zijn bij circa tweederde van de bedrijven nog onvoldoende bekend. Dit blijkt uit de nieuwe Barome ter Economie Limburg (BEL) die vandaag is gepresenteerd tijdens het seminar 'Interne fraude Integriteit: wat eraan kunt doen' van de Kamer van Koophandel Zuid-Limburg. In het kader van de Maand van het Veilig Onder nemen van de Kamers van Koop handel in Nederland staat de BEL ditmaal namelijk in het teken van het thema criminaliteit. Nogal wat bedrijven worden geconfronteerd met criminaliteit door het eigen personeel. Van de bedrijven met 10 tot 49 werkne mers krijgt 22,4% hier wel eens mee te maken, terwijl bij bedrijven met 50 werknemers of meer dit percentage zelfs op 37,8% ligt. De Kamers van Koophandel vinden het dan ook vreemd dat van deze bedrijven slechts 31,7% respectie velijk 55% preventie-maatregelen genomen heeft. Deze maatregelen betreffen in de meeste gevallen het aanspreken van medewerkers op hun gedrag. Daarnaast worden ook relatief vaak een betere bevei liging van producten en ontslag als genomen maatregel genoemd. Het screenen van sollicitan ten en natrekken van referenties gebeurt veel minder. Toch zegt ruim driekwart van de onder vraagde bedrijven dat het moge lijk moet zijn om informatie over (oud-)medewerkers met collega ondernemers uit te wisselen. Wat de juridische mogelijkheden zijn om (potentiële) medewerkers te controleren, is bij 63% onvoldoen de bekend. Van de diverse soorten crimina liteit komen diefstal (28%), inbraak (23%) en vandalisme (19%) bij relatief het grootste aantal Lim burgse bedrijven voor. Oplichting scoort ook 'goed' met 15%. Met cyber crime is 11% van de bedrij ven de laatste drie jaar geconfron teerd. Zorgelijk vinden de Kamers van Koophandel de frequentie waarmee dit gebeurt (33% wordt hier regelmatig mee geconfron teerd en 7% vaak) en vooral het feit dat dit een toenemend pro bleem blijkt. Maar liefst 58% zegt namelijk dat het probleem steeds ernstiger vormen aanneemt. Gezien het groeiende belang van ICT-toepassingen en compu tergebruik in het bedrijfsleven sluiten Hogeschool Zuyd en het Regionaal Platform Criminaliteits beheersing Zuid-Limburg binnen kort dan ook een convenant om gezamenlijk met computercrimi naliteit de strijd aan te binden. Het percentage bedrijven dat aangifte doet, verschilt per soort criminaliteit. Zo is bij brand stichting in alle gevallen aangifte gedaan, terwijl dit bij diefstal in driekwart van de gevallen gebeurt. Van oplichting doet 35% van de bedrijven aangifte, crimi naliteit door eigen personeel 28% en cyber crime 12%. Redenen om geen aangifte te doen, zijn volgens bedrijven de te kleine schade, onvoldoende bewijzen en geen vertrouwen in de politie. Bijna tweederde geeft aan na hun aan gifte door de politie niet op de hoogte te worden gehouden van het verloop van hun zaak. De Limburgse Kamers van Koophandel vindt de aangiftebe reidheid veel te laag. Zij dringen er dan ook bij de politie op aan om te allen tijde na een vast te stellen termijn de aangever te informe ren over de stand van zaken van de betreffende aangifte. Ook dient het belang en de toegevoegde waarde van aangiften voor de opsporing door politie en justitie nadrukkelijker onder de aandacht worden gebracht van het bedrijfs leven. Sinds 2004 beschikt Limburg op initiatief van beide Kamers van Koophandel over twee RPC's waarin overheid en bedrijfsleven samenwerken met als doel het voorkomen en beheersen van cri minaliteit tegen het bedrijfsleven. Uit de BEL blijkt dat 64% van de ondernemers wel eens van de RPC's gehoord hebben. De 'Tien Gouden Regels ter voorkoming van criminaliteit' en de Vertrou wensman Bedrijfsleven van het RPC Zuid-Limburg zijn bekend bij 42% respectievelijk 33% van de Zuid-Limburgse bedrijven. In Lim burg-Noord is dit percentage nau welijks lager. Tot slot geven zo'n zes op de tien ondernemers aan van mening te zijn dat de RPC's een positieve bijdrage leveren aan het verminderen van de criminali teit tegen het bedrijfsleven. Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray heeft van zater dag 17 juni tot en met zaterdag 24 juni een feestweek gehouden rondom de patroonsdag van Sint Johannes de Doper. De feest week begon met de organisatie van het familie- en verenigings- schieten. Op zondag was het Sint Jansfeest en op zaterdag de mis aan het eigen Gildenaltaar in de Sint Petrus Banden Kerk in Ven ray. Sinds 2001 is het familie- en verenigingschieten wederom in ere hersteld en natuurlijk wordt getracht om dit schieten te laten doorgaan tot in lengten van jaren om de gemeenschap kennis te laten maken met het schutters- en gildenwezen. Mede door de zon nige weersomstandigheden en nog temeer vanwege het wereld kampioenschap voetbal was de deelname minder dan in andere jaren, maar dat mocht de pret niet drukken. Er werd volop geschoten en uiteindelijk mocht de Scouting Venray wederom zich schieten tot de winnaar van het familie- en verenigingschieten 2006. Zondag 18 juni stond in het teken van het Sint Jansfeest. De dag begon reeds om 09-30 uur met de Hoogmis in de Sint Petrus Banden Kerk, welke natuurlijk in het teken stond van de huldiging van enkele jubilaris sen. Na de Consecratie werden de jubilarissen onderscheiden door Giel Krijnen, vice-voorzitter en de heer Louis Litjens, bondsvoorzitter van de schuttersbond Juliana. De jubilarissen waren Peter Henssen, 25 jaar lid van de muziekbond, Huub Jacobs en Bernie van Lierop, beiden 25 jaar actief lid van de schutterij van Venray. Allereerst Huub Jacobs, dit jaar 25 jaar van onze schutterij en Huub is altijd aanwezig. In 1981 bij de schutterij gekomen in de functie van schut ter en hij voelde zich al gauw thuis. Huub Jacobs is een persoon, welke geen blad voor zijn mond neemt en zegt wat hij voelt en dat is een goede zaak. Een van zijn hoogtepunten in zijn schutters- bestaan is zeker de assistentie bij de aankomst van de Paus Johan nes Paulus de II in Maastricht in 1985, alwaar hij met eer de ere medaille van draagt en wat altijd in zijn geheugen gegrift staat. In 1993 is Huub toegetreden tot het bestuur en hij vervult vanaf die tijd tot op heden de functie van horecamanager. Helaas is Huub Jacobs in zijn leven nog geen koning geworden van onze schut terij, maar dit hoopt hij nog altijd te worden. Naast zijn schuttersbe- staan is hij al jarenlang de eerste luitenant van de vereniging en jarenlang achteropschutter in het eerste zestal met als hoogtepunt Het Lokaal Historisch Platform Venray heeft een bedrag van 1500 euro subsidie verleend voor de druk van een boek over de onderwijshistorie van de school in Oirlo. Van dit bedrag wordt 750 euro direct uitgekeerd en de andere 750 euro als garantiesubsi die aangemerkt. Dit laatste bedrag zal geheel of gedeeltelijk worden teruggestort, wanneer de verkoop van het boek dit mogelijk maakt. Het Lokaal Historisch Platform Venray is een samenwerkings verband van liefst achtentwintig cultuurhistorische organisaties in de gemeente Venray. Het zijn allemaal zelfstandig opererende organisaties die zich in Venray en de tien kerkdorpen op de een of andere manier bezig houden met de volkscultuur en met de locale geschiedenis en/of de streek geschiedenis. Naast een goede samenwerking van de organisaties, is een andere doelstelling van het Platform het verlenen van organi satorische en facilitaire ondersteu- de kavelrondes tijdens het OLS in Brunssum in 1991- Naast deze bezigheden is Huub Jacobs ook actief als archivaris van de schut terij. De tweede jubilaris is Bernie van Lierop, 30 jaar en reeds 25 jaar lid van onze schutterij. In 1981 bij onze vereniging gekomen als bordjesdrager, welke functie hij tot 1992 heeft vervuld en waar mee hij zeer succesvol was, getui gende een eerste prijs op het Oud Limburgs Schuttersfeest in 1991 in Brunssum. Na deze tijd heeft hij bijna alle functies vervuld, van schutter, tot vaandeldrager, tot sappeur en zelfs driemaal heeft hij zich tot Koning geschoten van onze vereniging. Sinds 1997 zit hij in het bondsbestuur van de Schut tersbond Juliana als secretaris/ penningmeester en vanaf 2001 in het bestuur van onze vereniging, alwaar hij vanaf 2004 de voorzit tershamer hanteert, waarvan een jaar als interim-voorzitter. Naast deze activiteiten is hij ook actief als organisator van de Schutters- combinatie Noord-Limburg, redac tielid van het Limburgs Schutters- tijdschrift en webmaster van de Oud Limburgse Schuttersfederatie en om het geheel af te ronden is hij in de plaatselijke politiek actief bij Samenwerking Venray. In de middag volgde de receptie op de schuttersweide, alwaar vanaf 14.30 uur het besloten middag programma begon. Onder leiding van Huub Stevens, Huub Jacobs en Bernie van Lierop was er geko zen om een feestprogramma op te zetten in de trend van Terug naar de Napoleonstijd en dit werd een succes, met onder andere de stormbaan en als finale het opstel len van een eigen strijdlied. Zater dag werd aan het eigen Sintjansal taar in de Sint Petrus Banden Kerk een Mis gehouden, welke jaarlijks gepland staat op de viering van de patroonsdag van Sint Johannes de Doper. In 1993 heeft de Venrayse schutterij dit altaar zelf gebouwd vanuit twee voormalige altaren en sedert dit jaar volgt elk jaar de Mis aan het eigen altaar. Zo ook op zaterdag, toen de Gildenpriester, Deken Smeets een keurig verzorg de Gildenmis hield aan het altaar en in deze Mis haalde hij aan dat wellicht de schutterij zeer ver heugd is om te vernemen dat de Sacramentsprocessie misschien in ere hersteld gaan worden, waarbij de schutterij natuurlijk een pro minente plaats zal innemen in dit geheel. Op zondag 2 juli wordt het Oud Limburgs Schuttersfeest gehouden bij de Schutterij Sint Catharina Stramproy. Een bijzon der Oud Limburgs Schuttersfeest, aangezien het Koninklijk bezoek van Koningin Beatrix te ver wachten is. Sint Jan heeft dit jaar optochtnummer 49- De schietcom- missie heeft een twaalftal namen afgevaardigd, welke in aanmerking komen om te schieten op het Oud Limburgs Schuttersfeest en deze namen zijn: Henk de Klein, Pascal de Klein, Paul de Klein, Hans van Rliee, Ron Linders, Giel Krijnen, Bernie van Lierop, Sjaak van Rliee, Huub Stevens, Joep Krijnen, Alex Lamers en Pierre Lenssen,waarbij waarschijnlijk de eerste zes per sonen het zestal zullen vormen. De schutterij vertrekt om 10.00 uur vanaf het Gildenhuis café den Old Timer. Begin dit jaar is de vriendengroep van 't Zandak ker opgestart, een groep mensen die de Venrayse schutterij jaarlijks ondersteunen met een bedrag, waardoor de schutterij mede in 2008 het bondsschuttersfeest kan gaan organiseren en men kunt zich nog altijd opgeven voor deze vriendengroep. Meer informatie is verkrijgbaar bij de voorzitter van de Schutterij, Bernie van Lierop via tel. (0478)510400. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Bs. Maria onder vermelding van boek en naam en adres. Het boek wordt op 23 september gepresen teerd tijdens een schoolreünie. Meer inforomatie op www.dor- penvenray.nl. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Een oude foto uit 1913 van de leerkrachten aan de openbare lagere school te Oirlo.Vl.n.r.: Herman Vol- lebergh (van 1909-1922 onderwijzer in Oirlo. In 1922 wordt hij hoofd in Castenray); Gerard H. de Ponti (van 1896-1914 hoofd in Oirlo); zijn echtgenote Maria Catharina Schatorié;Leo Nelissen (van 1909-1914 onderwijzer in Oirlo). ning aan de verschillende aange sloten clubs. En dat in heel brede zin. Omdat het Lokaal Historisch Platform jaarlijks een subsidiebe drag van de gemeente ontvangt, is het ook in staat om activiteiten van de aangesloten organisaties financieel te ondersteunen. De subsidieaanvraag ter leniging van een deel van de drukkosten van het boek over de geschiedenis van het Oirlose onderwijs werd ingediend door de Stichting Aid Oeldere. Deze zet zich al vijfen twintig jaar in voor onder meer het vastleggen van de plaatselijke geschiedenis. Een beschrijving van de historie van het Oirlose onderwijs vult een grote leemte in de beschrijving van de dorpsge schiedenis en past perfect in het plaatje. Het boek over de onder wijshistorie van Oirlo is geschre ven door Jan Strijbos, leraar aan de Oirlose school. Eind september viert hij zijn 40-jarig onderwijsju- bileum en gaat hij gebruik maken van de fpu-regeling. Het boek is zijn afscheidscadeau aan de Oirlo se gemeenschap voor veertig fijne jaren aan haar school. Het boek telt 192 pagina's en staat boorde vol informatie en foto's. Ruim der tig pagina's bevatten kleurenfo to's en ook de door graficus Joep Verstappen ontworpen omslag is uitgevoerd in fullcolour. De prijs van het boek is zo laag mogelijk gehouden, om vooral de vele oud leerlingen van de Oirlose school de mogelijkheid te bieden een boek aan te schaffen. Momenteel is al bijna de helft van de te druk ken boeken verkocht. Het boek kan besteld worden door over making vanlO euro op rekening 1281.39.196 t.n.v. Stg. SPOV inz. OPRUMMGü

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7