VieCuri geselecteerd voor Sneller Beter Mogelijkheden om door te gaan op de ingeslagen weg' Wat is Downsyndroom? Einde vrachtverkeer Lollebeekweg Saai debat Voorjaarsnota WERING Julicher Meijer G Ëi Venray - Tel. 0478 - 521 070 PEEL EN MAAS Donderdag 29 juni 2006 - Pagina 3 VieCuri ziekenhuizen in Venlo en Venray is uitgekozen om deel te nemen aan de derde groep van Sneller Beter. Dat is afgelopen dinsdag bekendge maakt door het kwaliteitsin stituut CBO. Sneller Beter richt zich op bewustwording en benchmarking, prestatie-indi catoren en het verspreiden van goede voorbeelden bin nen de ziekenhuissector. De Raad van Bestuur is bijzon der verheugd over de deelname van VieCuri aan dit landelijke kwa liteitsprogramma. Met de bekend making van de laatste groep telt Nederland 24 Sneller Beter zie kenhuizen die elk in twee jaar tijd internationaal beproefde metho des invoeren om de zorg efficiën ter, veiliger en patiëntvriendelijker te maken. Onlangs werden de eer ste veelbelovende resultaten aan de Tweede Kamer gepresenteerd. Samen met VieCuri zijn de volgen de ziekenhuizen geselecteerd: het Elkerliek Ziekenhuis (Helmond/ Deurne), Erasmus MC (Rotter dam), FlevoZiekenhuis (Almere), Gemini ziekenhuis (Den Helder), MaasZiekenhuis Pantein (Box meer), Refaja Ziekenhuis (Stads kanaal) en het Sint Lucas Andreas Ziekenhuis (Amsterdam). Toen VieCuri vorig jaar nét buiten de boot viel voor de tweede groep, besloot de Raad van Bestuur het programma Beterschap op te zetten. Nu ze alsnog mogen mee doen aan Sneller Beter, worden de projecten van Beterschap én alle andere lopende projecten in Vie Curi onder de loep genomen. De vraag is of ze zelfstandig kunnen doorgaan, worden meegenomen in Sneller Beter of dat ze worden afgerond. Kartrekker van Sneller Beter voor VieCuri is Monique Hermans, manager bedrijfsvoering sector Diagnostiek. Wat deelname aan het programma precies gaat betekenen voor VieCuri wordt de komende maanden duidelijk. Volgende week is er al een start bijeenkomst met de andere zie kenhuizen. Vervolgens worden mensen benaderd om vanuit Vie Curi deel te nemen. Vanuit het CBO worden gedurende twee jaar ook vijf fte's beschikbaar gesteld voor de begeleiding. Op 1 okto ber gaat het project daadwerkelijk van start. Het programma Sneller Beter is 20 november 2003 gestart om een verbetering van transpa rantie, doelmatigheid en kwaliteit in de curatieve zorg te stimuleren. Het moet sneller om de zorg op tijd beschikbaar te krijgen, zodat wachten op de zorg binnen aan vaardbare proporties blijft. Meer zorg en meer geld maakt de zorg niet automatisch sneller beschik baar. Beter gaat in de eerste plaats om betere zorg voor de patiënt. Het slimmer organiseren van de zorg, soms door nieuwe logistieke afspraken of door het herontwer pen van zorgprocessen levert meestal al meer doelmatigheid en kwaliteit op. Wanneer bij deze veranderingen tevens de klant centraal blijft staan, zullen er ook meer tevreden patiënten zijn. Naast deze slimmere organisatie van de zorg blijven natuurlijk de medische en verpleegkundige innovaties van grote invloed hou den op het sneller beter maken van patiënten. Algemene informa tie over het programma Sneller Beter is te vinden op www.snel- lerbeter.nl. Femke Claessens naar voortgezet onderwijs Honderden kinderen slui ten deze week een hoofdstuk aan het basisonderwijs in de gemeente Venray af om vol gend jaar een studie in het voortgezet onderwijs te gaan volgen. Zo ook Femke Claes sens uit Ysselsteyn. Niks vreemds, ware het niet dat de 14-jarige Femke is geboren met het Down Syndroom (zie ook bijgevoegd kader). Een hele prestatie die nog meer cachet krijgt, want Femke gaat volgend schooljaar naar het Raayland College in Venray. Femke Claessens is de oudste van vier kinderen van Marian en John Claessens uit Ysselsteyn. Zij werd op 3 april 1992 geboren in hetVenrayse ziekenhuis."Mijn man merkte meteen na de geboorte dat er iets niet goed was", herinnert Marian Claessens zich de geboor te van Femke nog als de dag van gisteren. De gynaecoloog stelde al vrij snel de diagnose; Femke had het Down Syndroom, een chro mosoomafwijking. "Femke was een prachtige baby, deed het heel goed. We hebben ook genoten van de kraamtijd", aldus Marian Claes sens. Maar al snel daarna ging ze samen met haar man aan de slag. Wat hoort bij een kind met een Down Syndroom? Ze won nen informatie in bij mensen die in hetzelfde schuitje zaten. Hoe doen anderen het, hoe gaan ze er mee om? Een van de kenmerken van kinderen met een Down Syn droom openbaarde zich al na vijf maanden. Femke had een hartaf wijking en moest operatief wor den geholpen. Andere kenmerken bleven uiteraard ook niet onop gemerkt. Marian: "Kinderen met een Down Syndroom zijn in alles langzamer in vergelijking met leef tijdgenootjes. Waar normaal een kind binnen vijftien maanden kan lopen, kon Femke dat pas toen ze drie jaar was. Hetzelfde deed zich voor met fietsen. Maar voor ons was het belangrijk dat ze het leerde. Het was niet belangrijk wanneer. Immers alles bij onze Femke ontwikkelt zich langzamer en heeft dus meer tijd nodig." In de opvoeding maken John en Marian voor Femke geen bijzon dere uitzonderingen ze is evenals Jelle (12), Douwe (10) en Aafke (8) een van de vier kinderen. "Accepteren dat Femke geboren was met het Down Syndroom,was een maar daarnaast zijn we in alles blijven zoeken naar ontwik kelingsmogelijkheden. Wij hebben altijd gekeken naar wat ze kan, om van daaruit verder te gaan. Haar ontwikkelingsachterstand zal ze nooit inhalen, maar dat neemt niet weg dat ze nog veel kan leren." SCHRIFTEN Toen Femke 2,5 jaar was ging ze 'gewoon' naar peuterspeelzaal De Calimero's in Ysselsteyn. Het bestuur was in eerste instantie huiverig, maar stond wel open om Femke in de peuterspeelzaal een kans te geven. "Dat is dan misschien toch het voordeel als je in een dorp woont. Bij de peu terspeelzaal kreeg ze dus de kans om gewoon met andere kinde ren te spelen. Ze kon toen nog niet lopen, maar wist zich wel goed aan te passen. Gelukkig was Femke geen druk kind en zag de leiding al snel dat het heel erg goed ging. Door haar omgeving werd ze geprikkeld om dingen te doen." Toen Femke 3.5 jaar was gin gen John en Marian met basis school Sint Oda om de tafel. Er werd gekeken of de mogelijkheid bestond om de ingeslagen weg voort te zetten. Na de zomervakantie van 1996 - Femke was toen bijna 4.5 jaar - maakte ze de overstap van de peuterspeelzaal naar de basis school. Deze overstap werd door de basisschool zorgvuldig voorbe reid. Femke heeft langer gekleu terd en de overstap naar groep 3 werd pas gemaakt toen ze daar ook echt aan toe was. Marian laat een stapel boekjes zien. "Dat zijn de heen- en weerschriften tussen thuis en school. Daarin schreven de leerkrachten iedere dag hoe het op school was gegaan. Wij deden hetzelfde over de thuissituatie. Femke was verbaal namelijk nog niet zo sterk. Door iedere dag op deze manier informatie met elkaar uit te wisselen, was iedereen weer op de hoogte. Dat werkte perfect. We hoefden hierdoor niet iedere dag de juffrouw na schooltijd te claimen." Femke kreeg daarnaast twee keer in de week nog logopediet- raining en taaiondersteuning, dit gebeurde voor schooltijd. Marian: "De mevrouw die hier voor zorg de woonde tegenover school. Ook zij maakte gebruik van dit heen en weer schrift. Onze andere kinde ren waren toen Femke hier voor het eerst naar toe ging nog heel klein. De opa van Femke heeft haar vele jaren 's morgens hier naar toe gebracht. In de loop der jaren veranderde dit heen en weer schrift in een dagtakenschrift. Deze dagtaak werd door Jose, die al zes jaar lang de remedial tea cher van Femke is, samengesteld. Door deze dagtaken heeft Femke een enorme sprong gemaakt in zelfstandig werken." Toch hadden beide ouders natuurlijk ook zorgen. Want, wat na groep 8? "We zijn ons toen Femke in groep 6 zat al gaan ori ënteren. En hebben ons door ervaringsdeskundigen laten infor meren. Daarna zijn we gaan kijken en in gesprek gegaan met diverse voortgezet onderwijsscholen in Deurne, Venray en Horst. Dit was niet altijd gemakkelijk, maar zoals vaak begint de langste weg toch met de eerste stap. Ook Femke was zich terdege bewust van het feit dat het niet zo gemakkelijk zou gaan als bij haar broer Jelle die nu ook de basisschool verlaat en waar ze overigens vanaf groep 4 al bij in de klas zat. Ze zei dan ook letterlijk als we weer naar een school gingen om te praten 'doen jullie wel je best voor mij, he'." ACCEPTATIE In Ysselsteyn wordt Femke geac cepteerd zoals ze is. Marian, John en hun kinderen weten eigen lijk niet beter dan dat de oudste dochter gewoon meedraait in hun leefpatroon. "Weet je, als we op vakantie zijn en Femke daar wordt nagewezen of aangestaard denken we weer, 'oh ja het is nieuw voor deze mensen!' Hier thuis hebben we dat gevoel helemaal niet. Ze heeft net als de andere kinderen haar taak in de huishouding. Vaat wasser leeghalen, de tafel dekken, onze honden verzorgen, noem maar op. Dat hoort ook zo, vinden wijHobby's heeft Femke uiteraard ook. Ze rijdt paard in Melderslo en ze gaat elke woensdagavond naar Dinky Dance in Deurne samen met haar vriendinnen." Volgend schooljaar gaat Femke Claessens naar het Raayland Col lege. Ook deze overstap is door de basisschool en het Raayland College zorgvuldig voorbereid, door middel van observaties en gesprekken met de betrokkenen en Femke. Marian: "De leerkracht van groep 8 zei toen het een feit werd dat Femke naar Raayland mocht 'ik vind het fijn dat Raay land het stokje van Sint Oda over neemt en dat ook Femke naar een school kan waar ze zo graag heen wil'." Het komt in heel Nederland slechts sporadisch(± 25 kinderen) voor dat een kind met Down Syn droom naar het reguliere voortge zet onderwijs gaat. "Altijd hebben we gekeken en zullen we blijven kijken naar de mogelijkheden die er voor Femke zijn. En dit is weer zo'n kans. Met dank aan al die mensen die ook altijd in haar mogelijkheden geloofd hebben. Leerkrachten en al die andere mensen die haar in al die jaren hebben gesteund. Maar zeker niet te vergeten haar klasgenoten die stuk voor stuk voorbeelden voor haar zijn geweest en dat onze Femke gewoon een van hen kon zijn. Daar zijn we ze ontzettend dankbaar voor." "Alleen kun je soms veel, maar wat je met samenwerking kunt bereiken is echt ongelooflijk", aldus Femke's moeder. "En wat de toekomst betreft hopen we dat Femke later een zo gelukkig en zelfstandig mogelijk leven kan leiden, dus gewoon wat kan en daar waar nodig aanpas sen." Op basisschool St. Oda in Yssel steyn zullen ze haar volgend jaar missen. Of zoals de intern bege leider van Sint Oda het heel mooi omschreef: 'St. Oda gaat een parel verliezen, maar het Raayland Col lege krijgt er een bij'. Jaarlijks worden er in Neder land circa 200 baby's met Down syndroom geboren. De oorzaak van Downsyndroom is een ander soortige celdeling voor of vlak na de bevruchting. Het gevolg hiervan is een zogeheten triso- mie 21. Dit betekent dat er in de lichaamscellen van het kind geen twee maar drie exemplaren van het 21e chromosoom aanwezig zijn. In een klein aantal gevallen is er sprake van een erfelijke oor zaak (z.g. translocatie-trisomie), maar meestal betreft het de niet erfelijke vorm. Het vermoeden dat een baby Downsyndroom heeft wordt tegenwoordig altijd nader onderzocht door middel van een chromosomenonder- zoek. Hiervoor wordt bij het kind een beetje bloed afgenomen. Met dit onderzoek wordt ook nage gaan of het om de erfelijke of om niet erfelijke vorm gaat. Wat zijn de gevolgen? Mensen met Downsyndroom hebben enkele karakteristieke uiterlijke kenmerken, waardoor zij meestal duidelijk herkenbaar zijn. Op medisch gebied kunnen zich de nodige problemen voordoen. Zo wordt bijna de helft van hen geboren met een hartafwijking, die overigens in veel gevallen operatief te behandelen is. Pre ventief geneeskundig onderzoek door artsen of therapeuten die veel kinderen met Downsyn droom zien is van groot belang. Om daarin beter te voorzien zijn er in de afgelopen jaren op ver schillende plaatsen specifieke Downsyndroom Teams opgericht. Door eventuele problemen met de gezondheid vroegtijdig te behandelen zijn de kansen op een goede gezondheid en een betere levensverwachting sterk toegenomen. Kinderen met Downsyndroom ontwikkelen zich trager dan ande re kinderen, zowel lichamelijk als verstandelijk. Er is echter een grote variatie in wat ze kunnen bereiken. Niet alleen hun aanleg, maar vooral ook de mogelijkhe den die hen geboden worden in hun omgeving spelen daarbij een belangrijke rol. Dorpsraad Castenray maakt afspraken met Heveco Er komt definitief een einde aan het vrachtverkeer door de dorpskern van Castenray. De dorpsraad heeft onlangs nieu we afspraken gemaakt met het Horster bedrijf Heveco. Afge sproken is dat de vrachtwa gens niet langer meer via de Horsterweg en Lollebeekweg naar de vestiging in Meterik rijden. De chauffeurs rijden voort aan via de Vliegert en de Ooster bosweg naar de vestiging aan de Schadijkerweg in Meterik. Heve co beseft dat de bereikbaarheid van de vestiging in Meterik niet optimaal is. Aan iedere route kle ven problemen. Het zijn drukke schoolroutes, er wonen veel kin deren, de wegen zijn smal en de bochten zijn niet of moeilijk te nemen door de grote opleggers. Uiteindelijk heeft Heveco geko zen voor de minst slechte optie. In februari waren er al afspraken gemaakt die voor enige vermin dering van de overlast zorgden. Maar vooral de bewoners van de Lollebeekweg hielden nog veel hinder van het drukke vrachtver keer. Daarom ging de dorpsraad opnieuw met Heveco aan tafel zitten. Het aantal onveilige situaties op de kruising Horsterweg-Lollebeek- weg zal nu ook afnemen terwijl de Lollebeekweg veel veiliger wordt. De nieuwe route is weliswaar een paar kilometer langer maar Heve co is graag bereid aan de bezwa ren van de Castenrayse bevolking tegemoet te komen. Overigens is deze nieuwe route slechts tijdelijk. De gemeente Horst aan de Maas zal de kruising Tienrayseweg-Ven- rayseweg-Lindweg reconstrueren. De Lindweg wordt opgeknapt en verbreed en er komt een vrijlig- gend fietspad. Zodat de scholie ren die naar het Dendron College gaan een veilige route kunnen vol gen. De Molenveldweg, de Molen- gatweg en de Kempweg zullen worden opgewaardeerd, zodat ze geschikt zijn voor vrachtverkeer. Als die werkzaamheden zijn uit gevoerd, zal Heveco voortaan over die wegen naar de vestiging in Meterik rijden en dan wordt Cas tenray helemaal gemeden. Volgens de planning zouden deze wegen in de tweede helft van 2006 onder handen worden genomen. Maar er lopen nog beroepsprocedures die voor vertraging kunnen zorgen. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Weinig vuurwerk in marathonzitting Na een lange zit van vie renhalf uur sloot de Venrayse gemeenteraad dinsdagavond om half twaalf het politieke seizoen af. De mager bezette publieke tribune - hoofdza kelijk politieke achterban - beleefde een weinig enerve rend debat dat kalm naar het einde kabbelde. Terwijl de behandeling van de Voorjaars nota met het meerjarig investe ringsplan toch het hoogtepunt in het politieke jaar behoort te zijn. De nieuwe gemeenteraad maak te dinsdag geen beste beurt. De politici verloren zich in details die vaak ook nog van flnancieel- technische aard waren. Een debat op hoofdlijnen over de toekomst plannen van het college werd niet gevoerd. Ook gingen de partijen nauwelijks met elkaar in debat. Alleen het CDA ondernam daartoe een poging door de beschouwin gen van de andere partijen onder de loep te nemen. Net als vorig jaar ontbrak bur gemeester Waals. Hij viert vakan tie in Frankrijk. PvdA-fractieleider Bert Linskens was zijn vervanger. De vergadering verliep ook niet zo hectisch als in het verleden vaker het geval was. Er werden 'slechts' tien moties en amende menten ingediend. Daarvan waren er zeven afkomstig van Samenwer king, de grootste oppositiepartij. Het CDA diende een amendement in en de andere twee waren van de gezamenlijke coalitie van CDA, PvdA en Lokaal Aktief. Deze laat ste drie hoefden niet in stemming gebracht te worden omdat het col lege ze op voorhand overnam. Samenwerking kon ditmaal weinig succes boeken. Zes van de zeven voorstellen haalden het niet. Opvallend was dat de drie coa litiepartijen wel erg eensgezind optrokken.Tijdens de laatste grote schorsing duurde het ook erg lang voordat de raadsleden van CDA, PvdA en Lokaal Aktief hun plek weer innamen. Terwijl een week eerder het CDA nog een buiten beentje was door samen met de lokale oppositie PvdA-wethouder Emonts niet zijn zin te geven over het multifunctioneel centrum. Dit maal slaagde Ike Busser, fractielei der van Samenwerking, er niet in een wig te drijven tussen de rege ringspartijen. Bij twee moties, over de starterswoningen en de toeris tenbelasting, vroeg Busser om een hoofdelijke stemming. Maar ook dit bood geen soelaas. Alle raads leden van CDA, PvdA en Lokaal Aktief stemden tegen. Samenwer king kon wel meestal rekenen op de volledige steun van de andere oppositiepartijen WD, SP en inVENtief. Samenwerking wil dat star ters die op gemeentegrond een kavel kopen een extra korting krijgen. De coalitie wees het af. Teveel risico en het is een open- eind financiering, zo luidden de bezwaren. Samenwerking is tegen de extra verhoging van de toeris tenbelasting. Het plan om voort aan toeristenbelasting te heffen bij hier verblijvende buitenlandse werknemers, wees de oppositie partij eveneens af. "We moeten deze werknemers daar niet mee belasten. En we vragen ons af of het geld wel inbaar is", zei Ike Bus ser. Volgens wethouder Van der Broeck (CDA) is dat goed mogelijk. "In Horst kunnen deze belasting ook innen, dan kunnen wij het ook." Gerda van Stelten (CDA): "De buitenlandse werknemers maken gebruik van onze voorzieningen. Dan is het ook logisch dat ze eraan meebetalen." Elly van Dijck (PvdA) meent dat het onmogelijk is onder scheid te maken tussen toeristen en werknemers die hier tijdelijk verblijven. Gerard Thijssen (inVEN tief) waarschuwde ervoor dat het gemeentelijk beleid wellicht in strijd is met het Europees recht van vrij verkeer van personen. Van der Broeck gaat eerst met de toeristische sector in gesprek over de voorgenomen forse stij ging van de toeristenbelasting. Daarna bekijkt het college of de verhoging ook wordt doorgezet in de begroting voor 2007. Het maken van luchtfoto's van het gehele gemeentelijk grondge bied leverde nogal wat discussie op. Het college wil om de twee jaar nieuwe foto's laten maken. Samenwerking vindt eens in de vier jaar genoeg want de kosten per keer bedragen 94.000 euro. CDA en PvdA, voorheen nog een felle tegenstander, wezen erop dat de foto's veel gebruikt worden. En niet alleen voor de opsporing van illegale bouwsels. De twee moties van de coalitie werden wel aan genomen. De gemeente Venray neemt in 2007 deel aan het project startersleningen van de provincie Limburg. Het college wordt opge dragen in de komende begroting met een onderbouwd voorstel te komen. Wethouder Emonts (PvdA) reageerde positief op de motie voor een dependance van speciaal onderwijs in Venray. Dit is vooral voor het CDA een langgekoesterde wens. "Ik deel het enthousiasme", zei Emonts die beloofde een haal baarheidsonderzoek in te stellen. Autodief De politie heeft in de nacht van zondag op maandag rond 00.45 uur een 23-jarige man uit Yssel steyn aangehouden op verden king van auto-inbraak. De politie kreeg een melding dat er op de Henseniusstraat was ingebroken in een auto. Door het onderzoek dat de politie hierop instelde, kon de man worden aangehouden. www.vera.nl Vervolg VP Burgemeester Hahn schrikt van politiek cynisme bij burgers Van der Heijden was niet overtuigd. "De burgemeester maakt zich er makkelijk vanaf. Door te zeggen dat het NIPO-onderzoek wel goed zal zijn. Natuurlijk hebben we de plicht om kritisch na te denken. Maar de burgers hebben juist een positief beeld van de gemeente. De algemene dienstverlening scoort het cijfer 7,1. Dit staat haakt op de conclusies van het NIPO. Hier klopt iets niet", aldus de CDA'er die op korte termijn geen vervolgonderzoek wenst. "We moeten het over vier jaar houden als deze coalitie de termijn erop heeft zitten." Jan van Dijk wil zolang niet wachten. "Ik heb geen behoefte aan het afrekenen van de coalitie. Ik ben benieuwd hoe het onderzoek er volgend jaar uitziet", aldus Van Dijk die meent dat het negatieve beeld van burgers vooral veel 'oud zeer' is. "Mensen blijken een goed geheugen te hebben. Het gaat soms over zaken die tien tot vijftien jaar terug hebben gespeeld." Burgemeester Hahn zou het liefste zien dat het onderzoek jaarlijks herhaald wordt. "Maar daar is geen geld voor." Hahn is het niet met het CDA eens. "Want bestuur en politiek is heel iets anders dan dienstverlening. Daarom wil ik toch graag weten wat de burgers echt van ons vinden." J De Hoveniers - "ook voor uw tuin" levering van alle tuinplanten ♦aanbiedingen gebakken klinkers en altijd restanten klinkers unhoek PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Gratis kennismakingsgesprek Industrieterrein De Hulst Venray-Oostrum (0478-581486) bezoek ome she: www.giuilioek.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3