Algemene dienstverlening scoort een 7.1 Gemeente Meerlo-Wanssum www.meerlo-wanssum.nl Nieuw in 2005: bibliotheken in de dorpen Samen bouwen aan vertrouwen PEEL EN MAAS Alstublieft! Het burgerjaarverslag 2005 van de gemeente Meerlo-Wanssum. Dit burgerjaarverslag is een rapportage over de kwaliteit van de dienstverlening. Sinds 2003 is het mijn plicht om u hierover jaar lijks te informeren. Wilt u reageren op het burgerjaarverslag of heeft u opmerkingen of suggesties? Ik hoor ze graag! Hartelijke groet, Burgemeester joep Hahn Geopend: ma t/m vr 9.00-12.00 uur en do tevens 17.00-19.00 uur. Telefonisch bereikbaar: ma t/m wo 8.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur; do 8.30-12.30 uur, 13.30-16.30 uur en 17.00-19.00 uur; vr 8.30-12.00 uur. Hoewel uit onderzoek van TNS NIPO blijkt dat de inwoners redelijk te spreken zijn over de wijze waarop de gemeente wordt bestuurd, overheerst een cynische hou ding ten aanzien van de politiek. Een minderheid van de inwoners vindt dat zij invloed heeft op wat er in de gemeente gebeurt. Tevens is een minderheid van de bevolking van mening dat burgemeester en wethouders hun beloftes waarmaken. En slechts eenderde van de ondervraagden voelt zich vertegenwoordigd door de gemeenteraad. Het College van B&W beseft dat ze flink moet investeren in de relatie met de bur ger. Het coalitieprogramma Samen bouwen aan vertrouwen meldt daarom enkele beloftes die eraan moeten bijdragen dat burgers meer vertrouwen krijgen in de lokale politiek. Zo gaan burgemeester en wethouders meer samenwerken met bur gers bij het realiseren van nieuw beleid. Burgers gaan participeren in besprekingen, ze krijgen een adviserende taak. Meer dan voorheen wordt naar de wensen van de burgers geluisterd en dit moet hen weer vertrouwen geven in de lokale politiek. Contact met de gemeente Bel Herstellijn Gemeentelijke informatie Openbare ruimte Welzijnsaanbod Aantal meldingen Bel Herstellijn per dorp Aantal meldingen Bel Herstellijn per categorie Donderdag 29 juni 2006 - Pagina 14 BurgerIaarverslag Wilt u reageren op het burgerjaarverslag of wilt u contact met de gemeente opnemen? Hier vindt u de gegevens: Beatrixstraat 2, Postbus 1400, 5864 ZG Meerlo T: 0478 - 699 222 E: info@meerlo-wanssum.nl Het burgerjaarverslag is een uitgave van de gemeente Meerlo-Wanssum. Het verschijnt jaarlijks. Eindredactie realisatie: afdeling communicatie Fotografie: archief gemeente, A.H.G. Holl, Vakfotografie Frido Smeets, Venray Ontwerp en opmaak: Studio Accent, Venray Sinds september 2004 kunnen kinderen in de leeftijd van 2 tot 12 jaar gebruik maken van de bibliotheekservicepunten in de zes basisscholen van Meerlo- Wanssum. De gemeente heeft samen met de basisscholen hard gewerkt om deze voorziening te realiseren. Ten opzichte van de bibliobus, die tot augustus van dat jaar de dorpen aandeed, is het ledenaantal onder kinderen nu verdubbeld. De kinderen zijn biij met de biebs, weten we. Een greep uit de reacties die de gemeente ontving: "ik ieen vanal- leswatboeken" "ik vind de bieb süüüüüuper tof" "de bedieningen helpen je heel goed" "Meestal pak ik 3 boeken en die gaan meestal over avontuur" "Ik ben trots op de bieb!" Natuurlijk hebben de kinderen ook nog wat verbeterpunten genoemd. Zo willen zij graag een mooie leeshoek, een grotere balie, een geautomatiseerde, en dus snellere uitleenprocedure en meer leesboeken in plaats van informatieve boeken. Met de komst van de Brede Scholen in 2006 worden verbeteringen in de inrichting gerealiseerd. De service punten worden verder uitgebreid zodat ouderen en mensen met een beperking ervan gebruik kun nen maken. De opmerkingen over de collectie geeft de gemeente door aan de Openbare Bibliotheek Venray, die de servicepunten beheert. Volwassenen en tieners die vóór 2005 gebruik maakten van de bibliobus, zijn nu aangewezen op de bibliotheken in Venray en Horst. De collectie van de ser vicepunten in Meerlo-Wanssum is immers gericht op kinderen. Dit verklaart waarom de volwas sen inwoners niet zo positief zijn over de bibliotheekvoorziening in Meerlo-Wanssum (onderzoek TNS NIPO). De voorziening scoort gemiddeld een 5,3. Onderzoeksbureau TNS NIPO voert jaarlijks een onderzoek uit naar de kwaliteit van de dienstverlening van de gemeente Meerlo-Wanssum. Dit jaar waren 97 inwoners van 18 jaar en ouder betrokken bij het onderzoek. Hier leest u enkele resultaten. De gemeente Meerlo-Wanssum scoort, evenals in 2004, een 7,1 voor de algemene dienstverlening. Dit is een hoger cijfer dan het landelijk gemiddelde van 6,7. Ten opzichte van vorig jaar zijn de inwoners nu positiever over de afhandeling van schriftelijke verzoeken. Wellicht komt dat doordat we voortaan binnen twee weken een ontvangst bevestiging sturen op een ingekomen brief. De bezoeken aan het gemeentehuis en de telefonische contacten worden hetzelfde gewaar deerd als vorig jaar. Minder tevreden is men over de correspondentie via e-mail. Wellicht ligt de oorzaak hiervan bij het verwachtingspatroon van de burger. Mensen verwachten nu eenmaal sneller een antwoord op een e-mail dan op een brief. In 2006 heeft het MT het "reglement postbehande- ling/e-mail" vastgesteld. Dit reglement moet bijdragen aan een verbe tering van de correspondentie via e-mail. Sinds augustus 2004 is er een speciaal telefoonnummer waar burgers onder meer een losliggende stoeptegel, een defecte straatlantaarn, een verstopte riolering of overhangende takken kunnen melden. Via de Bel Herstellijn kunnen inwoners de melding aan de gemeente doorge ven. De gemeente registreert de meldingen en zorgt voor een spoedig herstel. In noodgevallen is de Bel Herstellijn ook buiten kantoortij den bereikbaar. De bekendheid met de Bel Herstellijn is toegenomen: van 43 in 2004 naar 50 in 2005. De helft van de inwoners is nu dus bekend met deze dienst. De inwoners die wel eens een melding gedaan heb ben, oordelen positief over de wijze waarop ze te woord zijn gestaan, de wijze van afhandelen en de afhandelingtermijn. Wel waren de inwo ners hierover vorig jaar positiever (8,6 in 2004 tegen 7,3 in 2005). Een mogelijke verklaring hiervoor is dat de gemeente in 2005 veel meldin gen heeft gekregen over hinderlijke situaties bij de reconstructie van de provinciale weg. De gemeente heeft deze meldingen doorgestuurd naar de provincie omdat die eigenaar is van de weg. De gemeente kon de overlast niet zelf wegnemen. Een andere mogelijke verklaring is dat mensen meer gewend zijn geraakt aan de service, waardoor ze hogere eisen stellen. Zo'n 63% van de ondervraagden vindt de gemeentelijke informatie dui delijk en driekwart vindt dat ze gemakkelijk aan gemeentelijke infor matie kan komen. De gemeentelijke informatie via de dorpsblaadjes wordt, net zoals vorig jaar, het meest gewaardeerd. Was de website van de gemeente in 2004 voor tweederde van de ondervraagden nog onbekend, nu heeft zo'n 52% recentelijk de website van de gemeente bezocht. De bezoekers waarderen de website met een 7,2. Dit cijfer ligt iets boven het landelijk gemiddelde (7,0), maar net onder het cijfer van vorig jaar (7,3). 72% van de ondervraagden is tevreden over de informatie op de website. Wel geeft een meerderheid aan de website vaker te zullen bezoeken als de gemeente wekelijks de B&W besluiten op de website publiceert. In het burgerjaarverslag van 2004 hebben we al aangeven dat we daarin gaan investeren. Het College van B&W heeft in de loop van 2005 echter besloten om eerst in andere zaken te investeren, zoals het opzetten van een klachtenre geling en het intensiveren van de contacten met de dorpsraden. Inwoners zijn erg te spreken over de openbare ruimte. Vooral de woon omgeving (7,8), de speelmogelijkheden voor kinderen (7,5), de recrea tieve mogelijkheden (7,4) en de openbare verlichting (7,2) kunnen de goedkeuring van de burgers wegdragen. Maar ook met de groen voorziening, het schoonhouden van de buurt en de wijze waarop het huishoudelijk afval wordt ingezameld is men tevreden, zo blijkt uit het gemiddelde rapportcijfer (7,0). Alleen over de trottoirs en de winkels voor dagelijkse boodschappen is men in iets mindere mate te spreken (beide 6,5). Het valt op dat de gemeente voor haar welzijnsaanbod niet al te hoge rapportcijfers krijgt. De inwoners zijn wel heel erg te spreken over de verenigingen, scholen en sportvoorzieningen. Deze worden gewaar deerd met een 7 of hoger. Maar de andere welzijnsvoorzieningen, zoals die specifiek gericht op jongeren of ouderen, scoren soms een magere zes. De bibliotheekvoorziening krijgt zelfs een onvoldoende (5,3). Hiervoor is wel een verklaring. Door het verdwijnen van de bibliobus in de dorpen kunnen volwassenen niet meer in Meerlo-Wanssum terecht voor het lenen van boeken. Zij zijn hiervoor aangewezen op Horst of Venray. Ook het openbaar vervoer scoort onvoldoende, gemiddeld een 5,2. Met name 50-plussers, doorgaans de groep die het meest op het openbaar vervoer is aangewezen, menen dat deze vorm van vervoer in de gemeente Meerlo-Wanssum niet voldoet. Zij geven het openbaar vervoer gemiddeld een 4,7. 150 120 2004 2005 5! •!2. g 1n c <L> 0) CO i— c Q) JM "O C +-» c Q) Q) "O Q) Q) P B LO '3 <D 00 bo 150 120 90 2004 2005 lf) OJ 0. 0) U oj Het College van B&W vergadert tweemaal per week. Op maandag laten burgemeester en wethouders zich informeren over actuele zaken. Op dinsdag nemen ze besluiten op basis van concrete voorstellen.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 14