Afkoelen in het water... i F Kritiek op illegale uitbreiding Saweco Platform Gehandicapten 'Raad weet niets van bouwplan klooster' Consternatie over visvijver Tienray Bierkruien en strijd om koningstitel Bruggenbouw Groote Molenbeek En dat is drie 1l Service rubriek PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 15 juni 2006 - Pagina 11 Het is eindelijk zomer, de temperaturen zijn tropisch en dus was de afgelopen dagen druk in het prachtig gerenoveerde kinderzwembad De Broekberg in Wanssum. De openingstijden bij goed weer zijn op maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 15-30 tot 18.00 uur, woensdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 18.00 uur. Tijdens de zomervakantie van de basisscholen is het zwembad bij goed weer tevens geopend van 13.00 tot 18.00 uur. De gemeente Meerlo-Wans- sum wil het bestemmings plan zodanig wijzigen dat het bedrijf Saweco aan de Mgr. Aertsstraat in Swolgen voort aan in ruimere zin detail handel kan bedrijven. Het assortiment van Saweco is de laatste jaren breder geworden. Volgens het huidige bestem mingsplan is echter alleen de verkoop van agrarisch gerela teerde producten toegestaan. Door de wijziging krijgt Saweco dezelfde verkoopmogelijkheden als de meeste Boerenbondwin kels in de omgeving. De commis sie Ruimte en Economie had hier dinsdagavond weinig moeite mee. Dat de bestemmingsplanwijzi ging tevens bedoeld is om illegale uitbreidingen uit het verleden alsnog te legaliseren, viel bij som mige partijen niet in goede aarde. "Saweco heeft zonder vergunning een aantal uitbreidingen gereali seerd", constateerde John van Put ten (CDA)."We vinden dat dit niet kan. Vooral een bedrijf zou moe ten weten wat de regels zijn." Het college voert aan dat er geen planologische bezwaren zijn tegen de illegale uitbreidin gen. Was in het verleden wel een vergunning aangevraagd dan had Saweco die ook gekregen, zo luidt de redenering. Het voorontwerp bestemmingsplan heeft eind 2005 zes weken ter inzage gelegen. Er zijn geen bezwaarschriften inge diend. Arnold Holl (GP'94) vindt het ontoelaatbaar. Hij wilde weten hoe het zit met de onderverhuur ders in het pand. "Daarover vind ik niets terug. Zij bedrijven heel andere activiteiten. Is hier iets voor geregeld", wilde Holl weten. Theo Francken (PK) kon instem men met het voorstel. "Alhoewel het niet de schoonheidsprijs ver dient dat we het bestemmings plan nu pas aanpassen." Wethouder Brugman (PK) gaf de commissieleden gelijk. "Het bedrijf heeft inderdaad iets gedaan wat niet mocht. Dat kan ik niet ontkennen. Maar toch willen we eraan meewerken het te legalise ren met het oog op de toekomst. Het bedrijf krijgt zo meer ruimte", zei Brugman die geen antwoord kon geven over de onderverhuur ders. GP'94 krijgt hierover nog schriftelijk bericht. CDA'er Van Putten wilde niet dwarsliggen. "Daarvoor gaat Sawe co ons te na aan het hart. Boven dien hebben ze ook afstemming met de buurt gezocht." Ook GP'94 en PvdA konden instemmen. "Het belang voor de gemeenschap is daarvoor te groot", zei Daniela Jili- sen (PvdA). Op heterdaad betrapt De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen van 17 en 20 jaar uit Geijsteren op heterdaad aange houden bij een kraakpoging van een geldautomaat aan de Vlasven- straat. Vermoedelijk komen deze verdachten in aanmerking voor de kraakpogingen die vorige week plaatsvonden bij pinautomaten in Meerlo en Broekhuizenvorst. De politie kwam de mannen op het spoor na uitgebreid onderzoek in de afgelopen dagen. Zo werden bij de kraakpogin gen die vorige week plaatsvonden twee gestolen auto's gebruikt die later uitgebrand zijn aangetroffen in Blitterswijck. Ook binnenge komen tips hebben geleid tot de aanhouding van de verdachten. In de loop van maandag op dins dagnacht werden de mannen op heterdaad betrapt bij de pinauto maat in Melderslo. Ze hadden een gasfles bij zich en wilden de auto maat kraken. Beide mannen zijn direct aangehouden en voor ver der onderzoek overgebracht naar het bureau. Ze zijn voor verder onderzoek in verzekering gesteld. Sacraments processie In Blitterswijck trekt op zondag 18 juni de eerste van de jaarlijkse processies. Vooraf draagt pastoor Hans te Boekhorst om 9-15 uur een plechtige hoogmis op. De pas toor met het H. Sacrament wor den in de processie begeleid door het St. Antonius Abt Gilde, fan fare Moed en IJver, het kerkkoor, zangvereniging Erato en het koor De Engelenbak. Traditiegetrouw trekken ook de Eerste Commu nicanten van dit jaar mee alsook verenigingen met hun vaandels en attributen. Rustaltaren staan opge steld, de fanfare speelt, de koren zingen, wegversieringen zijn aan gebracht. Vlaggen wapperen van de huizen kinderen strooien bloemen. Kortom: een feestelijke aanblik, telkens weer. Na afloop vendelt het Gilde en geeft de fan fare nog een muzikaal toetje. een abonnement waard De Stichting Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum houdt in oktober de week van de toegankelijkheid. Dit jaar staat deze week in het teken van toegankelijkheid en openbaar vervoer. Het platform zoekt gehandicapte mensen uit de gemeente Meerlo-Wanssum die als vrijwilliger aan een onderzoek mee willen doen wat betreft de toegan kelijkheid van het openbaar vervoer. Men krijgt een strippenkaart en probeert te reizen met de bus vanaf het gemeentehuis tot minstens drie haltes verder. Ook ontvangt men een vragenformulier met vra gen over de bevindingen tijdens deze rit.Aanmelden voor 1 juli via tel. (0478)691791 of per e-mail jacobs82@zonnet.nl. Ger Verstraelen (CDA) vindt het vreemd dat er donderdag (vanavond) al een informatie bijeenkomst wordt gehouden voor de inwoners van Tienray. In het parochiehuis worden om 20.00 uur de plannen voor woningbouw gepresenteerd op het kloosterterrein en het gebied Zwanenweg, Leemweg en Nieuwe Baan. "Waarom worden de plannen al aan de bewoners getoond ter wijl de gemeenteraad er nog niets vanaf weet. Een vreemde gang van zaken. Want de raad moet straks toch besluiten over een wijziging van het bestemmingsplan", zei Verstraelen dinsdag in de commis sie Ruimte en Economie. Volgens wethouder Carla Brug man (PK) is dit in Tienray een gevoelige kwestie. "We hebben onlangs een gesprek gehad met de dorpsraad. Over hoe we dit het beste kunnen aanpakken. De dorpsraad heeft de kans met beide handen aangegrepen en heeft huis-aan-huis uitnodigingen ver stuurd voor een informatiebijeen komst. Wij vinden dit prima. Het gebeurt ook heel zorgvuldig want tegelijkertijd zijn ook de raadsle den uitgenodigd. En we verwach ten donderdag goed nieuws te kunnen brengen." In de commissie werden door CDA en PK ook vragen gesteld over woningbouw op de plek van de pizzeria in Swolgen. Beide par tijen wilden de stand van zaken weten. Wethouder Brugman vertelde dat ze hierover drie weken gele den een gesprek heeft gehad met de dorpsraad van Swolgen. "Er zijn uiteenlopende reacties. De dorps raad heeft behoefte aan meer inspraak. Ik heb ook gesproken met aannemer Fleuren. We hebben de afspraak gemaakt dat we na de zomervakantie met de vier betrok ken partijen aan tafel gaan zitten. Dit zijn de dorpsraad, de architect, de aannemer en de gemeente", verklaarde Brugman. Wethouder Carla Brugman "Het is hele maal uit de hand gelopen" "Het is helemaal uit de hand gelopen met de visvijver in Tienray", concludeerde wet houder Carla Brugman (PK) dinsdag in de commissie Ruimte en Economie. Arnold Holl (GP'94) en Ger Verstrae len (CDA) stelden kritische vragen over de nieuwe proble men die er gerezen zijn. Het blijkt dat aannemer Swin- kels uit Vlierden vervuilde grond heeft gebruikt bij de aanleg van de vijver. Eerder was er al een ver vuiling door gelekte diesel uit een tractor. In beide gevallen heeft de gemeente verzuimd er melding van te maken bij de provincie die uit eigen onderzoek de mal versaties ontdekte. De aannemer heeft inmiddels de werkzaamhe den stilgelegd. "De gemeente is er niet goed mee omgegegaan. En de visclub is nu het haasje", consta teerde Holl. Het CDA had vorige maand al vragen gesteld aan het college. Commissielid Verstrae len wijst erop dat de gemeente verantwoordelijk is voor de aan leg. "Wij zijn helemaal niet op de hoogte gehouden. Waarom is er geen melding gemaakt van de ver vuiling? Het wordt hoog tijd dat de gemeente de regie stevig in handen neemt. De aannemer moet onder druk gezet worden om de vijver goed en snel op te leveren", zei Verstraelen. De nieuwe wethouder Brugman zit duidelijk met de kwestie in haar maag. "Het is een heel verve lende situatie", verklaarde zij."Er hebben inderdaad onregelmatig heden plaatsgevonden. Daar moe ten wij melding van maken. Maar als wii niets van de aannemer te horen krijgen, dan weten we het ook niet. Het is zeer verwarrend. We worden van het kastje naar de muur gestuur. Maar ik ben er volop mee bezig", zei Brugman die vandaag (donderdag) een gesprek heeft met aannemer Swinkels. Arnold Holl verwijt de gemeen te dat het achter de aannemer aan loopt. "Dat moeten we nooit doen. De gemeente is gewoon te laat nu derden de milieuovertreding heb ben geconstateerd." Carla Brugman moest dat toe geven. "We zijn inderdaad te laat. De gemeente heeft een opdracht aan de aannemer verstrekt. Dan moeten wij er toch op kunnen vertrouwen dat het werk naar behoren wordt uitgevoerd. En dat is niet gebeurd. De zaak ligt nu helemaal plat. Het is helemaal uit de hand gelopen. Daarvoor ga ik de aannemer donderdag aan zijn jas trekken." Brugman vindt het vooral sneu voor de visvereniging. "De visclub is nu de dupe. Ze hebben zich al langere tijd grote zorgen gemaakt. Het vervelende is dat de visclub nu toch gelijk krijgt. En dat is hele maal niet prettig", aldus de wet houder die beloofde de politiek na het gesprek van donderdag op de hoogte te stellen. "Dan hoop ik meer duidelijkheid te verschaf fen." niet ontvangen? Bel 582877! Het jaarlijkse bierkruien vanaf de Arcense bierbrou werij naar Blitterswijck wordt gehouden op zaterdag 17 juni. Twintig gildenbroeders en - zusters zijn weer bereid om deze traditie in ere te houden. De bierkuiers, koning en over heid zijn om 11.00 uur te gast zijn in de proeverij van H. Clevis inArcen. Hier zal dan voor de 33e maal enkele vaatjes gerstenat gra tis worden aangeboden aan het St. Antonius Abt Gilde van Blitters wijck, die deze dan per kruiwagen naar Blitterswijck kruien. Onder weg hebben ze twee verplichte pitstops, zowel in Broekhuizen als in Broekhuizenvorst. In deze cafés worden ze altijd zeer gastvrien- delijk ontvangen en aan publieke belangstelling ontbreekt het niet. Verder onderweg in het plaatsje (gehucht) Ooyen wordt de inwen dige mens nog versterkt, een mooie picknickplaats is ingericht door enkele gildenbroeders en - zusters, waar de bierkuiers even hun beentjes kunnen strekken en hun magen gevuld worden. Om 18.00 uur komen de bierkuiers bij de familie Pijpers in Blitterswijck aan, waar traditiegetrouw de kof fie klaar staat en tevens kan men zich hier even opfrissen naar de zware tocht, 's Avonds om 19.00 uur worden de bierkruiers in Blit terswijck afgehaald door de ove rige gildenbroeders en -zusters waarna ze gezamenlijk vertrekken naar de schutsweide de Mars, waar de bierkruiers het bier aanbieden aan het gilde, tot 22.00 uur is er nog een gezellig samenzijn daarna gaat iedereen huiswaarts want de volgende dag is het weer vroeg dag voor het koningschieten. Zon dag 18 juni is het weer de dag van het St. Antonius Abt Gilde. Op deze dag zal er namelijk gestreden worden wier er voor een jaar de nieuwe koning zal worden van Blitterswijck. Eeuwen geleden waren de gildes al bekend met het koningschieten en door de jaren heen is het koningschieten blijven bestaan, ondanks alle gebeurte nissen die zich inmiddels hebben afgespeeld. Vooral de laatste jaren worden de gilden en schutterijen bedreigd door de middels beken de milieu problemen. Toch blijft de animo voor dit koningschie ten nog altijd zeer groot onder de gildebroeders, elk jaar wordt er weken van tevoren gespeculeerd en weddenschappen afgesloten wie de nieuwe koning wordt van het St. Antonius Abt Gilde. Om 7.00 uur wordt door het dorp getrokken met het aanzeggen dat deze dag weer koningschie ten is. Dit wordt gedaan door de gildetambours, klaroenblazers en vendeliers. Ieder andere gilden broeder of -zuster wordt aan huis afgehaald en dan als laatste het koningspaar Pascal Franssen en Silvia van de Water. Dan gaat men gezamenlijk naar de schutsweide waar de koffie, broodjes en de ori ginele borrel klaar staat. Om 9 00 uur vertrekt het gilde naar de kerk om de gildemis bij te wonen. Deze H. Mis begint om 9-15 uur en zal gecelebreerd worden door de gildenpriester H. te Boekhorst. Aansluitend na de H. Mis is de sacramentsprocessie die nog altijd zeer druk bezocht is en ook nog vele toeschouwers langs de kant heeft. De draag hemel waar de pastoor met het allerheiligste onderloopt, kreeg dit jaar een opknapbeurt dit werd verzorgd door enkele leden van het gilde. Na dit gebeuren zal de kerkelijke overheid worden over- vendeld en tevens wordt de offici ële vendelgroet gebracht, door de vendeliers van het St. Antonius Abt Gilde. Dit is een jaarlijkse traditie voor het koningschieten en wel de vernieuwing van de gelofte van trouw aan het kerkelijke gezag. Na het officiële gedeelte van deze ochtend verzamelen de gil denbroeders en -zusters zich om 12.30 uur op het Kerkplein waar men vanaf 12.45 uur met slaande trom en zwaaiende vendels naar de schutsweide De Mars vertrekt. Vanaf 13.00 uur begint het jeugd- en damesvogelschieten. Om 15.00 uur beginnen de gildenbroeders vooraf gegaan door: burgemees ter J. Hahn, de kerkelijke over heid die vertegenwoordigd wordt door onze eigen gildenpriester H. te Boekhorst en vervolgens de ereleden. Als de vogel eraf wordt geschoten is, door het schot van geluk, wordt de nieuwe koning tijdens een ceremonieel gebeuren geïnstalleerd. Voor het publiek is er verder nog puistschieten en voor vermaak van de jeugd wordt gezorgd. Bij het traditionele vogel schieten heeft iedereen in prin cipe een gelijke kans tenzij de schietvaardigheid op een dermate laag peil staat, dat men eerder de omringende huizen etc. dan de boom raakt. Zoiets kan namelijk wel voorkomen als de kelen iets teveel zijn doorgespoeld. Omdat de kansen vrijwel voor iedereen gelijk zijn, is het plezier en de spanning zeer groot. Technisch gezien speelt de geluksfactor een grote rol. Wie koning zal worden blijft tot op het laatste moment een verassing. Twee keer achter eenvolgens koningschieten kan nog wel voorkomen, drie keer koningsschieten komt volgens de traditionele manier hoogst zelden voor. Wie toch kans ziet, ondanks de grote geluksfactor, om drie keer achter elkaar koning te schieten, mag zich zeer terecht keizer noe men. De gildebroeder die zich op zondag 18 juni koning schiet van het St. Antonius Abt Gilde neemt op zaterdag 26 augustus deel aan het Europees koningschieten in Bernheeze in Brabant. Ter hoogte van Het Kasteelke in Meerlo wordt op dit moment een brug gebouwd over de Groote Molenbeek op de plaats waar jaren geleden de stuw in de beek zat. Of beter gezegd: de brug die honderd meter richting dorp ligt wordt verplaatst in noordelijke richting naar het nu aan te leggen bruggenhoofd.Het bruggenhoofd wordt gemaakt met dikke keien. Na het meanderen van de beek is dit een van de laatste klusjes. De brug die wordt verplaatst is daar ooit gebouwd door Sef Poels, de toenmalige bewoner van de kas teelboerderij. De brug was nodig om het vee in de weilanden te krijgen aan de andere kant van de beek. Nu die functie is vervallen en er ook geen wandelpad is, had de brug op die plek geen functie meer. Binnen een jaar is de hoofdlei ding van waterleidingmaatschap pij Limburg in de Meerlose Hoofd straat gesprongen. In de nacht van zaterdag op zondag rond de klok van een uur werd de melding doorgegeven dat ter hoogte van het eethuis/cafeta ria John's Partyservice water uit het trottoir spoot. Korte tijd later was de brandweer ter plekke om veiligheidsmaatregelen te treffen en arriveerde de calamiteiten- ploeg van de waterleiding om voor de derde keer in korte tijd het lek in de Meerlose hoofdlei ding te dichten. Het graven werd enigszins bemoeilijkt omdat er erg veel kabels langs de waterlei ding in de grond liggen. Rond de klok van zes uur hadden de man nen van de waterleiding de defec te buis eruit gehaald en vervangen door een nieuwe. En nog voordat Meerlo ontwaakte had iedereen in het dorp weer druk op de waterleidine in huis. De Meerlose waterleiding is al enkele tiental len jaren oud. Vervangen van de hoofdleiding kost een kapitaal. Het is goedkoper om af en toe een defect stukje buis te vervangen. In de Meerlose Hoofdstraat zijn ze ondertussen vertrouwd geraakt met dit ritueel. Bij cafetaria John's Partyser vice werd en groot gat gegraven om de defecte hoofdleiding te vervangen door een nieuwe buis. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: J.F.H. van Arensbergen, F.J.P van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11