Hoogste punt nieuwbouw psychiatrisch centrum Boomklim- kampioenschap in Venray Prijswinnaars Crazy Days Nimco Leven met de ziekte van Crohn Willem Eickmans opnieuw kampioen schapen scheren O! Ingezonden f tj intratuin 1Lrd ZAKELIJK BEKEKEN .ro HET GROENE WARENHUIS Msi\e\eis Niets PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS TT PEEL EN MAAS Donderdag 8 juni 2006 - Pagina 9 Met het plaatsen van de staal constructie voor het atrium voor het gebouw van de afde ling Langdurige Begeleiding en Verzorging (LBV) is het hoog ste punt bereikt van de eerste fase nieuwbouw psychiatrisch centrum GGZ Noord- en Mid den-Limburg in Venray. Tra ditiegetrouw werd het gevierd met de bouwers en het gebrui kelijke 'pannenbier'. De bouw vordert volgens planning. Het psychiatrisch centrum maakt onderdeel uit van de nieuwe wijk Servaashof. GGZ Noord- en Midden-Limburg bouwt voor cliënten die langduri ge zorg en begeleiding nodig heb ben een nieuw psychiatrisch cen trum. Het komt in de binnenhof van de nieuwe wijk Servaashof. De nieuwbouwplannen zijn tot stand gekomen in nauw overleg met vertegenwoordigers van cli ënten, medewerkers en manage ment. Cliënten krijgen ieder een eigen kamer met sanitaire voorzie ningen. De paviljoens zijn flexibel van opzet. Dat is de ontwikkeling in de psychiatrie. Ieder paviljoen heeft een eigen tuin, afgestemd op het gebruik. De bouw gaat volgens planning. Reden om ook te starten met de voorbereidingen voor de aanleg van de nieuwe nutsvoorzieningen, databekabelingen, wegen, paden en tuinen. De uitvoering van deze werkzaamheden wordt afgestemd op de planning van de bouw. Een deel van de uitvoering van de werkzaamheden gaat deze maand van start. Twee van de acht nieuwe gebou wen zijn in aanbouw. In juli start de bouw van de derde afdeling. Cliënten en begeleiders kunnen begin volgend jaar de eerste twee gebouwen in gebruik nemen. In 2008 is de afronding van de bouw van het psychiatrisch centrum voorzien. Venray krijgt er met Servaas hof een nieuwe wijk bij. Om er te wonen en te recreëren. In de nieuwe wijk komen psychiatrie en maatschappij op vernieuwen de wijze samen. De monumentale panden uit het begin van de vorige eeuw blijven behouden en krijgen waar mogelijk de oorspronkelijke staat terug. Rond de binnenhof ligt de bui tenhof. Daarin is plaats voor de bouw van circa 330 marktwonin- gen en circa 100 zorgwoningen. Het totale park wordt ingrijpend vernieuwd en krijgt een meer open karakter. De bestaande monumentale bomen blijven staan. In het park komen ook een museum, kinderboerderij, wijk centrum voor de bewoners van Servaashof en St. Antoniusveld, speelplaats, trapveld, sporthal en amfitheater. Dat nodigt cliënten en bewoners van Venray uit om elkaar te ontmoeten. Collecte Maag Lever Darm Stichting Van 12 tot en met 17 juni zullen in heel Nederland meer dan 25.000 vrijwilligers col lecteren voor de Maag Lever Darm Stichting (MLDS). Met het geld dat tijdens de collecte wordt opgehaald, financiert de MLDS voorlichting over en onderzoek naar aandoeningen van het spijsverteringsstelsel. Ook werkt de MLDS aan een betere zorg voor twee miljoen buikpatiënten. De collectanten zullen meest einde dag langs de deuren gaan. Dit jaar heeft de Maag Lever Darmstichting als speerpunt dikke darmkanker. Onder de slo gan 'sommige dingen zijn niet te verteren', vraagt de MLDS tijdens de collecteweek aandacht voor deze ziekte die jaarlijks 9000 men sen treft en waaraan 4500 mensen overlijden. "Het geld dat wij ophalen in de collecteweek, stelt ons mede in staat een bijdrage te leveren aan de preventie en behandeling van dikke darmkanker. Door bijvoor beeld onderzoek en voorlichting", vertelt Hans Vroom, directeur van de MLDS. "Iedere gift, hoe klein dan ook, is daarom welkom. Wij hopen dat onze collectanten kun nen rekenen op een grote bijdrage van het publiek." Hoewel dikke darmkanker het hoofdthema van dit jaar is, blijft de MLDS uiteraard de talloze andere aandoeningen aan de spijsverte ring aandacht geven. In Nederland zijn er twee miljoen Nederlanders die te maken hebben met een pro bleem aan maag, lever of darmen. Over de MLDS De Maag Lever Darm Stichting zet zich op meerdere fronten in voor maag-, lever- en darmpa tiënten. Zij financiert belangrijk, vaak levensreddend, onderzoek naar maag-, lever- en darmaandoe ningen. Daarnaast verspreidt de MLDS voorlichtingsmateriaal zoals brochures met belangrijke infor matie en praktische tips over de verschillende aandoeningen. Dit doet zij in samenwerking met een groot aantal patiëntenorganisaties die specifieke informatie tot hun beschikking hebben en lotgeno tencontact kunnen bieden. De MDLS is actief sinds 1980. Donaties zijn afkomstig uit het bedrijfsleven, fondsen en men sen die hun waardering voor het werk van de stichting uiten door een gift te schenken of donateur te worden. Giften kunnen gestort worden op giro 2737. Daarnaast biedt de MLDS een platform voor wetenschappers, artsen en andere specialisten, waar kennisdeling centraal staat. Voor meer informatie over de MLDS, surf naar www.mlds.nl of bel met de MLDS informatielijn: 0900-2025625 (20ct per min.). Ook in Venray zal gecollecteerd worden in de week van 12 tot en met 17 juni a.s. U zult daarop opmerkzaam gemaakt worden door raambiljetten, spandoeken, 3-hoeksborden, enz. Ongeveer 40 vrijwilligers gaan in deze week op pad om huis aan huis te collecte ren. Voor de tiende keer wordt door de Kring Praktiserende Boomver zorgers op vrijdag 9 en zaterdag 10 juni de Nederlandse boomklim- kampioenschappen gehouden. Het Odapark in Venray heeft zijn bomen beschikbaar gesteld voor tientallen boomverzorgers die strijden om de titel Nederlands kampioen boomklimmen. Naast Eindstraat 12, tel. 581553 de algemene competitie is er ook een speciale competitie voor vrouwen en studenten. De voor rondes vinden plaats op 9 juni en 10 juni. Er zijn vijf voorrondes: rescueclimb, speedclimb, footlock, throwline en workclimb. Deelne mers moeten een reddingsope ratie uitvoeren, op twee manie ren zo snel mogelijk boven in de boom komen, een lijn in de boom werpen en een parcours in de boom afleggen. Zaterdagmiddag om 13-30 uur begint de finale die bestaat uit het afleggen van een parcours in de finaleboom. Aan het begin van de middag wordt het geheel opgeluisterd door een fanfare en standhouders vullen de overige ruimte. Voor de jonge enthousiastelingen is er een spe ciale kinderboom waar ze onder begeleiding zelf kunnen ervaren hoe het is om boomverzorger te zijn. Voor meer informatie zie www.odapark.nl. Eind april waren het Crazy Days bij Nimco house of shoes aan de Grotestraat in Venray. Niet alleen kortingen op de collectie, maar ook te gekke prijjzen trokken veel bezoekers. Onder andere de nieuwste speelgoedhype van Nederland, de DJ Iz, was te win nen. Door het insturen van een slagzin maakte men kans op deze waanzinnig leuke prijs. Vorige week werden de prijzen uitge reikt aan van links naar rechts Lot Klein Overmeen (Tienray), Denise Meuffels (Deurne), Jaimy Steeghs (Castenray) en Angela Janssen (Rips). Nimco house of shoes ondergaat in de laatste week van juli en de eerste week van augus tus een metamorfose. Op donder dag 10 augustus vieren ze dit met een feestelijke heropening waar bij alle kinderen weer kans maken op fantastische prijzen. De komende week is de col lecte van de Maag Lever Darm Stichting (zie elders in dit blad). In dit artikel legt Ankie Verhoeven uit wat de ziekte van Crohn voor een invloed heeft gehad en nog heeft op haar leven. "Ik was negentien jaar toen ik van de een op andere dag ziek werd. Ik weet het nog als de dag van gisteren. Ik had ontzettend veel last van buikpijn, misselijkheid en kon niets meer binnenhouden. In de kortste keren viel ik zo'n tien kilo af. De huisarts verwees me door naar het ziekenhuis, waar ik bij een chirurg terechtkwam. Deze dacht, na een aantal onder zoeken, dat ik een blindedarm ontsteking had. Omdat ik koorts had, wilde hij mij niet opereren en moest ik twee weken in het ziekenhuis blijven. Daarna mocht ik naar huis omdat ik ook thuis in bed kon liggen. Helaas ging het toen helemaal mis en moest ik acuut terug naar het ziekenhuis. Deze keer kwam er een internist Ankie Verhoeven heeft haar ziekte geaccepteerd. bij en heb ik een aantal heel ver velende darmonderzoeken moe ten ondergaan. Daaruit bleek dat ik de ziekte van Crohn had. Een chronische darmontsteking. Ik had er nog nooit van gehoord en ben enorm geschrokken. Vooral omdat het een chronische ziekte is die je weliswaar kan onder drukken, maar die altijd terug kan komen. Ik kreeg zware medicatie en vond de bijwerkingen vreselijk. Als 19- jarig meisje wil je namelijk niet met een opgeblazen hoofd en overbeharing in je gezicht en op je armen rondlopen, ik schaamde me diep. Er waren zelfs mensen die me niet meer herkenden. Gelukkig sloegen de medicijnen wel aan en kon ik na een dik jaar beginnen met afbouwen. De ziekte is bij mij daarna nog zes keer teruggekomen en de laat ste keer, twee jaar geleden, was erg heftig. Toen heb ik heel veel pijn gehad. Ik ben in het zieken huis terechtgekomen en heb een acute buikoperatie moeten onder gaan. Er zat weer een fikse ontste king in mijn darmen en daarbij kreeg ik een darmperforatie. Er is 15 centimeter darm weggehaald. Gelukkig verliep de operatie goed zodat ik geen stoma kreeg. Sinds de operatie ben ik zelfs medicijn- vrij. Ik ben inmiddels 35 jaar en heb geaccepteerd dat ik deze ziekte heb. Ik mag nog van geluk spreken dat ik er niet constant last van heb. Er zijn mensen die het veel erger hebben en zelfs met een luier aan de straat op moeten. Ik weet hoe ik met mijn ziekte om moet gaan, heb het een plek gegeven en ben een heel gelukkig mens. Het hoeft geen belemmering te zijn voor je dagelijks leven, je moet alleen af en toe een stapje terugdoen. Het gaat nu erg goed met me en ik zie er weer goed uit en heb sinds kort een droom vervuld door met mijn eigen schoonheidssalon te begin nen. Er valt dus goed te leven met de ziekte van Crohn dankzij de laatste succesvolle operatie." Willem Eickmans uit Oirlo heeft zijn Nederlandse titel ambachte lijk schapen scheren geprolon geerd. Vijftien jaar geleden won Eickmans deze titel voor het eerst, ook vorig jaar was hij de beste, en nu won hij afgelopen week end in Exloo (Drenthe) voor de derde keer het Nederlands kam pioenschap. De strijd ging tussen veertien schapenscheerders die een abonnement waard hun kunnen voor een deskundige jury moesten vertonen. Doel van wedstrijd is het in ere houden van het traditionele ambacht van schaapscheren met een schaar. Op de foto Nederlands kampioen Wil lem Eickmans met de plaatselijke schoonheden. Speel-o-theek Ondanks dat de speel-o-theek al jaren in Venray bestaat, zijn veel inwoners van Venray en omstre ken helemaal niet bekend met dit begrip. Dat is jammer, want in deze dure tijd is het handig om niet meteen duur speelgoed aan te schaffen, maar om eerst uit te proberen wat kinderen leuk vin den. Dit voorkomt dat speelgoed in een kast terechtkomt omdat er niet mee wordt gespeeld. Bij de speel-o-theek kan men tegen een klein bedrag, drie weken lang speelgoed lenen. Er is een ruim assortiment voor alle leeftijdsca tegorieën. Ook volwassenen kun nen er gezelschapspellen lenen. De speel-o-theek is gevestigd in de bibliotheek en geopend op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en op vrijdag van 15-30 tot 19-30 uur. De speel-o-theek is op zoek naar vrijwilligers. Voor meer informatie kan men contact opne men met Petra van Boven via tel. (0478)588595. Tekenbestrijding Tekenbestrijding bij hond en kat is van levensbelang. Teken veroorzaken infecties en ontste kingen op de plaats van de beet maar kunnen ook ernstige ziek ten overbrengen, waarvan een aantal zonder behandeling zelfs een dodelijke afloop hebben. De levensbedreigende ziekte babesia wordt overgebracht door teken maar kwam tot voor kort alleen in zuidelijke landen voor. Maar bij Dierenartsenpraktijk Horst zijn in tijdsbestek van één maand al twee honden binnengekomen die met babesia waren besmet.. Opgelopen in deze regio. Sympto men zijn traagheid, bleke slijmvlie zen, hoge koorts en koffiebruine urine. Bij een snelle diagnose kan de hond uitstekend behandeld worden. Zonder behandeling is Babesia dodelijk. Er zijn verschil lende soorten shampoos, banden en druppels in de handel die een goede tot zeer goede preventieve werking hebben tegen teken (en vaak ook tegen vlooien). Maar geen enkel middel biedt honderd procent garantie, daarom moet men naast het gebruik van een tekendodend middel, het huis dier ook regelmatig controleren. De voorkeursplaatsen van een teek zijn de kop, borst en liezen. Huisdieren lopen gemakkelijk een tekenbeet op bij een wandeling door het gras, onder bomen en langs struiken. Niet elke teken- beet leidt tot een ziekte, maar het is wel belangrijk om teken zo snel mogelijk te verwijderen. Besmette teken dragen de ziekte doorgaans pas na één of twee dagen over op hun gastheer. Teken die worden behandeld met alcohol, spiritus of een gloeiende lucifer laten niet vanzelf los en zijn daarna ook niet gemakkelijk te verwijderen. De teek kan zelfs van schrik de eventueel geïnfecteerde maagin houd in het wondje lozen. Men kan de teek het beste verwijderen door hem met een pincet of tus sen duim en wijsvinger rustig in één richting te draaien tot deze vanzelf loslaat. Dus niet trekken. Er zijn ook speciale tekenpincet ten verkrijgbaar. Het wondje dept men daarna met een desinfecte rend middel. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Dierenartsenpraktijk Horst via tel.(077)3982169 of www.vooral- ledierenhetbeste.com. Borstvoeding Er wordt op donderdag 15 juni een informatieve avond voor voe dende moeders gehouden. Wie zit met vragen en eens gezellig wil kletsen met andere voedende moeders is van harte welkom (met of zonder baby). In elk geval wordt er gepraat over borstvoe ding geven op vakantie. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Aanmelden kan bij Monique Hen driks, contactpersoon Vereniging Borstvoeding Natuurlijk, via tel. (0478)585895. Wat gebeurt er als U niet adverteert Subsidie voor projecten Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben besloten 23 subsi dieaanvragen in het kader van de eerste tranche van de tenderre gelingen Broedplaats, Cultuur en economie en Cultuurtoerisme te honoreren uit het jaarprogramma Kunst en Cultuur 2006. Gedepu teerde Odile Wolfs: "Er zijn vele mooie culturele initiatieven in de provincie. Die komen van profes sionele instellingen maar zeker ook van vrijwilligersorganisaties. Daar heb ik bijzonder veel waar dering voor. Bij het honoreren van de subsidieaanvragen hebben wij keuzes moeten maken door het beschikbare budget van ruim 400.000 euro. Wij hebben geko zen voor de kwalitatief zeer hoog staande projecten in Limburg." Mijn kantoor is lid van de ondernemersvereniging Bu siness Vision Venray. De afgelopen jaren hebben we als BW twee bijeenkomsten met de burgemeester, wethouders en ambtenaren van onze gemeente gehad, om elkaar beter te leren kennen en begrijpen. Het gaat er bij dat soort bijeenkomsten vaak over dat de overheid - méér - met de ondernemer moet meedenken, waarmee die ondernemer dan bedoelt: wette lijke regels niet handhaven als deze hem hinderen. De "mee denkende" overheid wil daar nog wel eens begrip voor hebben. Bestuursrecht en milieurecht hebben al jaren mijn warme belangstelling. In mijn praktijk speelt momenteel de volgende (geanonimiseerde) zaak. Plaats van handeling is een industrie terrein in één van de buurge meenten. Detailhandel is er verboden. Jaren geleden heeft ondernemer Smeets zich er gevestigd, waarbij de gemeente enige detailhandel in zijn bedrijfshal gedoogd heeft. Smeets, een goede ondernemer, heeft deze handel natuurlijk flink uitgebreid. Er komt thans dagelijks inmid dels zoveel volk over de vloer dat er sprake van een geluidge voelig object is, dat volgens de (milieu)rechtspraak bescher ming behoeft. Ongeveer gelijktijdig met Smeets heeft Van Kasperen een tiental meters verderop een hal gekocht en daar zijn fabriek gevestigd. Zijn milieuvergun ning bevat de gebruikelijke geluidvoorschriften. Dit was voor Van Kasperen nooit een probleem: De andere bedrijven op het industrieterrein behoef den geen bescherming en de meest nabije woning is ver weg. Was nooit een probleem, totdat de bedrijfshal van Smeets door de aanwezige detailhandel een geluidgevoelig object werd. Wie geeft u de schuld? De meedenkende gemeente? Smeets, nu het bestemmings plan ter plaatse detailhandel verbiedt? Van Kasperen, omdat hij niet vanaf het begin bezwaar gemaakt heeft? Misschien zelfs de rechter? Deze zaak staat in mijn praktijk niet op zichzelf. Ik zie derge lijke goede bedoelingen die een probleem worden wel vaker. Ik zal geen conclusie trekken. Laat ieder die deze zaak aanspreekt dat vanuit zijn eigen positie en verantwoordelijkheid zelf doen. Paul van Hoef VAN DER PUTT ADVOCATEN In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Venray vrijstaat De ingezonden stukken van Janssen en van de Kamp van vorige week spraken boekdelen. De twee families Janssen leven al jaren in onzekerheid over een eventuele onteigening van hun huispercelen ten behoeve van woningbouw. Ondanks dat de gemeente een eerdere procedure hiertoe tot in hoogste instantie verloor, bestookt zij de families nogmaals met een zelfde kostbare en stressvolle procedure. Dit ter wijl de goedkeuring van de raad slechts gestoeld is op een handvol leugens van wethouder Lei Hei dens, welke hiermee de families openlijk te kakken heeft gezet. Frans van de Kamp, voormalig eigenaar van "Goed Idee Meu bel", leverde eveneens ongezou ten kritiek op de gemeente. Daar waar hij en anderen op De Brier steeds geen perifere detailhan delsbestemming kregen, kreeg projectontwikkelaar 3W als koper van de voormalige gemeentewerf aldaar deze plots en als enige in de schoot geworpen. Tijdens de ontstane procedures beloofde Lei Heidens de ondernemers op De Brier gouden bergen, waarvan nu nog slechts een hoopje schroot resteert. Het lijkt er op dat Hei dens en zijn ambtelijke handlan gers uitsluitend projectontwik kelaars bij voorrang bedienen en bevoordelen. Daar waar anderen jarenlang moeten wachten op een stukje (onbetaalbare) grond met de juiste bestemming mogen projectontwikkelaars goedkope (ook onteigende) gronden anders bestemmen en de hiermee behaal de winsten in eigen zak steken. Het lijkt wel alsof onze bestuur ders steeds verder verstrikt raken in het web van graaiende pro jectontwikkelaars en alleen nog maar met hun belangen bezig zijn. Meestal hebben gemeente en projectontwikkelaar al over eenstemming bereikt als belang hebbenden bij de planvorming betrokken worden. Om bezwaren te voorkomen belooft de gemeen te veel en komt men weinig of niets na, met als gevolg veel frus traties en kostenverslindende pro- cedures.Tijdens dit soort procedu res keert de gemeente zich samen met de projectontwikkelaar tegen de bezwaarmakers, welke dus naast hun eigen proceskosten ook nog eens op mogen draaien voor de kosten van de zich tegen hen kerende ambtenaren. Zet dit af tegen de manier waarop een gemiddelde burger getergd en gedwarsboomd wordt, wanneer deze zelf een niets zeggend plan netje indient, dan kan ik niet snap pen waarom wij dit gemeentelijke circus nog verder ondersteunen. Een circus waarin onze volksver tegenwoordigers geen tijd meer hebben voor onze belangen omdat zij hun energie en ons geld liever besteden aan nota bene illegale bouwsels zoals Circuit De Peel! Dit terwijl het handhavings beleid van de gemeente onlangs nog is aangescherpt! Maar ja, dit geldt natuurlijk alleen voor ons, gewone burgers. Het is werkelijk een schande! Leo Reintjes, Leunen Tuindokter houdt gratis spreekuur bij Intratuin A 91 Op zaterdag 10 juni van 9.30 tot 16.30 uur geeft de tuindokter gratis advies over plagen en ziekten rondom huis en tuin. Tip: Neem in een afgesloten zak een aangetast takje of blaadje mee voor een goede beoordeling. Venray, Langstraat 133, 5801 AC Venray Ingezonden mededeling Alhoewel de inhoud zeer zorgvuldig is samengesteld kunnen uitgever en samensteller geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eventuele onjuistheden of onvolkomenheden

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9