Moederdag Ü3Ü DeMKB Dalend inwoneraantal in gemeente Venray Steun voor Turks internaat mam v intratuin v J l| automatiseerder kostuum overhemd stropdas sokken riem 95 haar hem jongens meisjes baby's DUT/7LER Broers Pelzer: horeca oude raadhuis voor dé specialist tegels, sanitair en J GEOPEND ZONDAG 14 MEI MOEDERDAG Bandoetere Nieuwe visvijver Gouden bruidspaar Van Osch En verder: Nieuws uit Meerlo-Wanssum 11 Kunst Cultuur 13 Sport 19-23 Gemeentelijke mededelingen 17 Kerkelijke diensten 26 14 MEI Reserveer tijdig! 'Hotel asteria venray VAN 11-17 UUR LI HEEFT U GEDACHT AAN DE KADOBON VOOR MOEDERDAG Ons nieuwe adres Schoolstraat 5 mode voor het hele gezin Oostrum de terechte kampioen Grotestraat 23 - Venray - Tel. 0478-581526 WEBSDESIGN Veertigduizendste inwoner verwacht in 2008 De gemeente Venray hikt al een paar jaar tegen de 'magische' grens van 40.000 inwoners aan. Volgens de sta tistieken zou die mijlpaal al gepasseerd moeten zijn. Maar in 2005 raakte Venray weer achterop. Het inwoneraantal daalde met 85 naar 39.044. Dit is het laagste aantal van de laatste drie jaar. De stagnerende woningbouw is de hoofdschuldige. De groei van Venray is afhankelijk van enkele grote bouwprojecten. In de afgelopen jaren kon er slechts mondjesmaat gebouwd worden. In 2005 kwamen er 106 nieuwe woningen bij. In de jaren daarvoor was de oogst nog magerder. De twee starterscomplexen, aan de Noordsingel en Vlierstraat, eisten het leeuwendeel op. De gemeente wil jaarlijks drie tot vierhonderd nieuwe wonin gen. Maar grote bouwcomplexen als De Gouden Leeuw, Servaashof, St. Anna en biologische school lopen om uiteenlopende redenen vertraging op. Waardoor Venray jarenlang ver verwijderd bleef van het streefgetal. Volgens de laatste prognoses wordt 2006 echter het jaar van de ommekeer. Als alles meezit, dan komen er dit jaar vierhonderd nieuwe huizen bij. De helft komt voor rekening van het Ambacht kwartier aan de St. Jozefweg en uitbreidingswijk Brabander/Aan den Heuvel. Daarnaast kan er in enkele dorpen (Oostrum, Leunen, Merselo) flink gebouwd worden. De gemeente voorspelt tot 2010 een jaarlijkse toename van circa vierhonderd woningen. Daarna zakt het terug naar driehonderd woningen. Indien deze voorspel ling uitkomt, dan kan over twee jaar de grens van 40.000 inwoners gepasseerd worden. Eind dit jaar zal de gemeente 39-400 inwoners tellen. Een jaar later moet de teller op 39-900 staan, waarna in het voorjaar van 2008 burgemeester Waals de 40.000ste Venraynaar kan begroe ten. Als er een kink in de kabel komt, dan maakt Waals als burger vader dit heuglijke feit niet meer mee. Want de burgemeester gaat in de loop van 2008 met pensi oen. Op 16 juli 1993 ging Waals op kraamvisite in hetVenrayse zie kenhuis om de 35.000ste inwoner te verwelkomen. Dit was Sebasti- aan van Ewijk die onder meer een spaarbankboekje van 350 gulden cadeau kreeg. Venray deed er toen bijna twin tig jaar over om te groeien van 30.000 naar 35.000 inwoners. De voorspelling in 1993 was dat Ven ray in 2015 op 40.000 zou komen. Dat scenario wordt in ieder geval vervroegd. In 2002 maakte de gemeente de laatste groeispurt door. Er kwamen in dat jaar 492 nieuwe inwoners bij waarmee de stand op 1 janu ari 2003 op 39-122 kwam. Daarna kwam er een impasse. De afname van 2005 komt door een negatief migratiesaldo. Er vertrokken meer mensen uit Venray dan er zich vestigden. De gemeente kende vorig jaar wel een geboorteoverschot van 68. Er werden 388 kinderen geboren ter wijl er 320 inwoners overleden. Door het grotere aantal vertrek kers sloeg het overschot toch om in een bevolkingsafname. Inwoneraantal gemeente Venray (per 1 januari) DORP 2006 2005 SALDO Castenray 785 789 -4 Heide 481 481 0 Leunen 2128 2144 -16 Merselo 1055 1066 -11 Oirlo 1202 1198 +4 Oostrum 2157 2154 +3 Smakt 196 194 +2 Veulen 509 515 -6 Vredepeel 249 243 +6 Ysselsteyn 2154 2154 0 Dorpen totaal 10916 10938 -22 Venray 27478 27575 -97 Instituten 650 616 +34 Gemeente 39044 39129 -85 Pelzer Plein Het Pelzer Plein wordt waar schijnlijk de nieuwe naam van de Grote Markt. Let op mijn woor den! Het horecaplein in hartje Venray wordt namelijk steeds meer het domein van Bert en Geert, die naast De Uitmarkt nu ook nog even de horeca van het oude raadhuis aan de Grote Markt 1 gaan runnen. Succes gegarandeerd, want de twee Venrayse ondernemers weten hoe ze een horecatent moeten exploiteren. De Uitmarkt is net als de Vlaamse friettent Frieties aan de Grotestraat en voorheen 't Podium een commercieel suc ces, en volgens mij gaat ook het oude raadhuis binnenkort als een tierelier draaien. Deze week werd de gevel van het monumentale pand alvast schoongemaakt, en rond de jaarwisseling worden de deuren van het nieuwe grand café geopend. Eindelijk, de Grote Markt komt steeds meer tot leven als horecaplein, getuige ook de duizenden mensen die de afge lopen dagen met een zonnebril op hun rode neus genoten van het fraaie zomerweer op de nieu we terrassen en/of een ijsje van ijszaak De Verleiding, die deze week tussen 't Upke en De Uit markt zijn verleidelijke deuren probeerde te openen. De Grote Markt is niet doodgebloed en is inmiddels zo'n beetje de ontmoe tingsplek van Venray aan het wor den. Je kunt er wat winkelen, wat eten, wat drinken, wat praten en wat koekeloeren: gezellig! En vol gend jaar zomer is het nog gezel liger buiten, want Bert en Geert gaan ook voor het oude raadhuis een terras beginnen. Nog even en Venray wordt één groot terras, het Maestreech van Noord-Lim burg. Met een zingende kastelein aan het roer als de wethouder van terras, gezellig toch? Hannes In 1905 kwamen de Broeders van Liefde naar Venray om het gesticht St. Servatius op te tijdens een viering in de Grote Kerk en de opening van een expositie in de kapel van St. richten. Niet lang daarna volgden de Zusters van Liefde en werd St.Anna een feit. Honderd Servatius met als titel 'Van 1908 tot nu'.Vooral de viering in de Grote Kerk was indrukwek- jaar psychiatrie in Venray werd het afgelopen jaar gevierd met tal van activiteiten. Dat feest- kend. Voorgegaan door bisschop Wiertz was het met name het Congolese Novicenkoor van jaar werd woensdag afgesloten met het afscheid van de Broeders en Zusters van Liefde de Broeders van Liefde dat met zijn beleving de aanwezige kerkgangers wist te beroeren. Brandstichting De politie onderzoekt de ver schillende brandstichtingen van het afgelopen weekend. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de Imkerstraat het motorblok van een auto vernield. Op De Hooge Beek is een auto compleet uitge brand. En op de Imkerstraat een aanhangwagen met afval uitge brand. Buurtbewoners hebben de branden op de Imkerstraat geblust. De auto op De Hooge Beek is door de brandweer geblust. In de nacht van zaterdag op zondag zijn op de Burgemeester van de Loostraat twee personenauto's uitgebrand. De politie vraagt omwonenden te bellen met 0900-8844 als zij iets hebben gezien wat in relatie kan staan met deze brandstichtingen. CAR-CITY VENRAY Er kan binnen vijf maanden veel veranderen. Dinsdag avond kreeg het college steun van de gemeenteraad - ach- tien voor, zes tegen - om het licht op groen te zetten voor het omstreden Turks studie centrum aan de Langstraat. Alleen de lokale oppositiepar tijen inVENtief en Samenwer king keerden zich tegen het plan. Eind december was de gemeenteraad nog unaniem tegen. Het studiecentrum met internaat zou de integratie niet bevorderen, zo luidde het grootste bezwaar. De buurtbewoners, die zich vanaf het begin fel verzetten, haalden toen opgelucht adem. Ze dachten dat het wel snor zat nu de voltallige gemeenteraad tegen was. In april besloot het college echter toch toestemming te geven voor de verbouwing van het pand. Planologisch gezien zagen B en W geen reden dit te weigeren. Daar mee speelde het college met vuur door de bezwaren van de buurt en gemeenteraad naast zich neer te leggen. Het was dinsdagavond span nend hoe de raad zou reageren. Buurtbewoner Joop Vorst zette vooraf de kwestie op scherp. Hij sprak van onbehoorlijk bestuur. "Als er een unaniem raadsbesluit is, dan moeten de burgers daarop kunnen vertrouwen." Vorst deed een beroep op CDA-fractieleider Gerda van Stelten die gezegd had 'we zullen wel eens zien wie de baas is'. Aan die uitspraak werd zij ook door Samenwerking herin nerd. John Michels voerde namens het CDA het woord. "De raad is op het verkeerde been gezet. Het klopt niet wat het college doet. Want eerder kregen een bloemen- zaak en een sportschool geen toe stemming", aldus Michels, die er vraagtekens bij zette dat het col lege zich baseert op het geldende bestemmingsplan uit 1962. Het pand heeft een woonbestemming zonder gebruiksvoorschriften. Een studiecentrum met internaat is daarom toegestaan. Maar voor de verbouwing is wel vrijstelling van het bestemmingsplan nodig. De PvdA liet als eerste haar bezwaren vallen. Elly van Dijck vond dat de omwonenden vol doende kans krijgen om bezwaar te maken in de te volgen proce dure. Het nieuwe raadslid Ingeborg de Barbanson (VVD) kende de voorgeschiedenis niet. Ze wist niet goed wat ze ermee aanmoest. "Ik heb me in het dossier verdiept. Het roept meer vragen dan dui delijkheid op." De WD ging wel met het college mee. Dat deed ook Jolanda Dijkema van de SP. Ze meent dat een internaat in een woonbuurt thuishoort. Juist omwille van de integratie. Dij kema vond het wel vreemd dat de Turkse initiatiefnemers het pand hebben gekocht terwijl ze geen enkele zekerheid hadden. Het gerucht gaat dat de gemeente beloftes en toezeg gingen zou hebben gedaan. Dat ontkende wethouder HansTeunis- sen (Lokaal Aktief) met klem. "De gemeente heeft er alleen op gewe zen dat het pand te koop stond bij een makelaar. Meer niet." Volgens Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) zijn de kopers er niet meer gelukkig mee. "Ze zouden liever een geschikter pand in Venray vinden." Lokaal Aktief steunde het college. Daar was bij Samenwerking geen sprake van. "Het college zet de raad te kak. Het trekt zich niets van ons aan. Het college doet gewoon wat het wil. We hebben niets meer te zeggen", foeterde Gerrit Verkoeijen. LEES VERDER OP PAGINA 3 Bert en Geert Pelzer van café-restaurant De Uitmarkt gaan ook de horeca van het oude raadhuis op zich nemen. Dat zijn de broers overeengekomen met Piet van Benschop, eigenaar van het oude raadhuis. De gebroeders Pelzer gaan ervan uit dat ze de zaak rond de jaarwisseling kunnen openen. In het gebouw komt een grand café. "Op de benedenverdieping komt als je binnenkomt rechts de keuken en links het cafégedeelte. Buiten wordt een terras gerealiseerd", vertelt Geert Pelzer."Op de eer ste verdieping is het lunch- en eetgedeelte. De oude burgemeesterska mer en de ruimte daarachter zullen als zaalfaciliteit voor vergaderingen en partijen gebruikt gaan worden. Daar kunnen we dan maximaal 120 mensen ontvangen. De bovenverdieping blijft vooralsnog ongebruikt." De gebroeders Pelzer gaan vermoedelijk in september het oude raad huis inrichten. "Ik hoop dat we in december of januari kunnen ope nen", vervolgt Geert Pelzer. "Daarnaast blijven we natuurlijk nog actief in De Uitmarkt, schuin tegenover het oude raadhuis." TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray Tel: (0478) 55 04 10 www.rongenvof.nl Honderdzevenentwintigste jaargang - week 19 - donderdag 11 mei 2006 EN MAAS PEC,AAL kinderen RlNALDO How MAASHESEWEG 80a, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-51 1466 Zie voor acties activiteiten: www.intratuin.nl Venray, Langstraat 133 tel. 0478-588585 bedrijfsautomatisering bv Bedrijfsautomatisering b.v. Keizersveld 25 5803 AM Venray tel. 0478-585457 email: info@jds.nl www.jds.nl m KAPPERS VENRAY Grote Markt 21, tel. (0478) 516708 L 's maandags gesloten €199, Actie geldig t/m zaterdag 20 mei 2006 Duthler Venray, Grotestraat 93 Tel: 0478-581214 - vrijdag koopavond www.duthler.com berden V Maatwerk op Internet .nl CAR-CITY VENRAY KEUZE UIT 50 OCCASIONS Keizersveld 73, 5803 AP Venray tel. 0478-569229 www.carcity.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 1