VieCuri Venray: interactieve reis door de zwangerschap A 2500 euro voor zorgboerderij Kijk op nieuwe wijk Servaashof Extra geld voor jeugdzorg Limburg Dorpsraden- overleg weer compleet Gemeente breekt met accountant Controle waterverbruik bijstandtrekkers Schutterij in het museum TAXATIES Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 4 mei 2006 - Pagina 7 Groene Kruis Kraamzorg, verloskundigen le lijn Venlo en omstreken en VieCuri Medisch Centrum voor Noord- Limburg hebben de voorlich tingsavond over zwanger schap een nieuwe invulling gegeven. Aan een hand van een interactieve voorstelling wordt een reis door de zwan gerschap gemaakt. Een reis die halverwege wordt onder broken om een informatie markt te bezoeken. Ook bij VieCuri in Venray wordt de avond gehouden. De zogenoemde 'reis door de zwangerschap' bestaat uit etappes waarin de verschillende stadia van de zwangerschap uitgebreid wor den behandeld. Aan de hand van een gids, de 'reisleider', worden op deze avond alle vragen en onzekerheden van de toekomsti ge ouders behandeld. Tussen de etappes door is er tijd voor een informatiemarkt waar meerdere aan zwangerschap gerelateerde producten en diensten worden gepresenteerd. "Het grootste ver schil met de vroegere voorlich ting aan aanstaande ouders, is dat het nu veel interactiever is en bezoekers zich meer betrokken voelen bij het programma", vindt gynaecoloog Cees de Rooy. "Waar eerder de avond eigenlijk alleen bestond uit lezingen van onder meer verpleegkundigen, diëtis ten, verloskundigen en gynaecolo gen, worden de ouders nu meer zélf aan het woord gelaten. In het verleden stonden de sprekers té centraal, terwijl het eigenlijk moet draaien om de aanstaande ouders." De reis bestaat uit vijf etappes: het eerste trimester van de zwan gerschap, het tweede trimester, het derde trimester, de bevalling en het kraambed. "Omdat de meeste vrouwen die de avond bezoeken al in de twintigste week van hun zwangerschap zitten, wordt aan het eerste trimester de minste aandacht geschonken." Per etappe geven professionals vanuit hun discipline en vakge bied informatie, tips en adviezen die betrekking hebben op juist die fase van de reis. "In vergelijking met hoe we het hiervóór aanpakten, splitsen we nu dus alles op per fase, terwijl we voorheen elke professional zijn of haar hele verhaal in één keer lieten vertellen. Nu is het overzichtelijker en heeft het veel meer impact." Het belangrijkste tijdens de reis door de zwangerschap zijn de éigen belevenissen van de aan staande ouders. Om ervoor te zor gen dat de avond echt interactief is, is er een 'reisleider' die de men sen aan de hand neemt tijdens de reis door de zwangerschap. De 'gids' loopt met een microfoon door de zaal, om op die manier onzekerheden, onduidelijkheden, vragen en vooral ook angsten bespreekbaar te maken. Dat kop pelt hij of zij vervolgens terug naar de sprekers, die informatie geven en tegelijkertijd ingaan op de vraag. "Die combinatie maakt de voorlichtingsavond heel dyna misch en interactief. En wat heel belangrijk is: de aanstaande ouders staan centraal. Om hen draait het. Op deze manier kun nen wij naadloos aansluiten op hun wensen en behoeften. Dat komt het prettig doorlopen van de zwangerschap en bevalling alleen maar ten goede." De reis door de tijd wordt onderbroken door een bezoek aan een informatiemarkt. Organisaties en bedrijven zoals het Groene Kruis Kraamzorg, de thuiszorgwinkel, moeders voor moeders, Borstvoeding natuurlijk, verloskunde, kraamafdeling, afde ling neonatologie en leveranciers van kinderproducten en flesvoe ding, presenteren zich aan de aan staande ouders. De voorlichtingsavond duurt in totaal drie keer 45 minuten. In de eerste en laatste 45 minuten wordt door de reis door de zwan gerschap gemaakt, in de tussenlig gende 45 minuten kan de infor matiemarkt worden bezocht. De voorlichtingsavonden begin nen om 19-00 uur en vinden plaats in VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg, afwisselend in Venlo en Venray. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor alle aanstaande ouders, ongeacht waar zij in behandeling zijn. De toegang is gratis. De eerstvolgende avonden zijn op 12 september in Venray en op 20 juni en 24 oktober in Venlo. Aanmelden kan bij: Groene Kruis Kraamzorg Noord-Limburg, telefoon 077- 3247000 Poli gynaecologie/ver loskunde VieCuri Venlo, telefoon 077-3206860 (tussen 9-00 -11.00 uur en 14.00-16.00 uur) Poli gyna ecologie/verloskunde VieCuri Venray, telefoon 0478-522436 (tussen 9.00 -11.00 uur en 14.00- 16.00 uur). SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN MAKELAARDIJ Toetsing uitbreiding sportparken Verzoeken om uitbreiding van kleedlokalen en sportvel den kunnen sinds kort beter door de gemeente Venray beoordeeld worden. Hiervoor zijn door het college de crite ria vastgesteld. Deze zijn noodzakelijk omdat de raad enige tijd geleden tijdelijk €50.000 voor uitbreiding van sportaccommodaties heeft vastgesteld. In de criteria is aangegeven voor welke accommodaties deze van toepassing zijn, welke nor men hiervoor gelden, hoe hoog de gemeentelijk bijdrage maxi maal is en dat een bijdrage afhan kelijk is van financiële positie van de vereniging. In 2006-2007 wordt het accommodatiebeleid en het sportbeleid ontwikkeld. Daarin geeft de gemeente Venray aan op welke manier zij in de toe komst wil omgaan met sportac commodaties en sportverenigin gen. Om te voorkomen dat concrete aanvragen tot de vast stelling van het beleid niet posi tief kunnen worden afgehandeld, heeft de raad voor het jaar 2006 een budget van 50.000 beschik baar gesteld. Er zijn beoordelings criteria opgesteld waaraan een aanvraag moet voldoen, wil zij in aanmerking komen voor een investeringssubsidie. De criteria worden gepubliceerd via de gemeentepagina en gemeentelijke website. Audiotheek De Audiotheek van Visio is gestart met een posteractie. De posters worden verspreid in Arcen en Velden, Beesel, Budel, Heel, Helden, Horst aan de Maas, Kessel, Hunsel, Maasbree, Meerlo-Wanssum, Meijel, Nederweert, Sevenum, Venlo, Venray en Weert. Visio is de enige organisatie in Nederland die dankzij samenwer king met de omroepen, hoorspe len en radiodocumentaires uit leent aan visueel en anderszins gehandicapten die niet op gebrui kelijke wijze kunnen lezen. De audiotheek is nog relatief onbe kend. Daarom vraagt Visio met behulp van BTC-sponsering door deze sponsoractie aandacht voor de activiteiten van de nationale audiotheek. Er zijn nog maar wei nig omroepen die hoorspelen uit zenden, terwijl er toch, vooral bij slechtzienden en blinden, grote behoefte bestaat aan hoorspelen en radiodocumentaires. Mensen die hoorspelen willen beluisteren kunnen terecht bij de audiotheek van Visio. Niet alleen individuele abonnementen zijn mogelijk, ook een organisatie zoals bijvoorbeeld de afdeling activiteitenbegelei ding van een verzorgingstehuis kan lid worden. De hoorspelen staat op audiocassettes die in spe ciale dozen gratis door TPG ver stuurd worden. Catalogus en fol der zijn in verschillende leesvormen verkrijgbaar. Nadere informatie is verkrijgbaar bij M. Stam van Visio via tel. (035)6973266, e-mail audio- theek@visio.nu., www.visio- weh nl Modewinkel C&A Kidsstore in Venray heeft vorige week 2500 euro aan zorgtuinderij de Lorr in Heide geschonken. Met dit gebaar wil C&A de mensen in omgeving Venray laten delen in haar Europese succes, dat in de komende dagen een voorlopig hoogtepunt bereikt met de opening van de 1000ste C&A winkel in Europa. Burgemeester Waals van Venray (zie foto) overhandigde de cheque aan Sybill Winkelmolen van de Lorr. Shopmanager Marleen Peeters van C&A Kidsstore: "De afgelopen vier jaar is ons bedrijf erin geslaagd om het filiaalnetwerk te vergroten van 491 naar 1000 winkels. We zijn ervan overtuigd dat dit succes niet mogelijk was geweest zonder onze klanten. Daarom willen we op elke C&A-locatie 'hartelijk dank' zeggen en de mensen hier in Venray steunen met een donatie aan Zorgtuinderij de Lorr." De realisatie van de nieuwe wijk Servaashof is begonnen. In de komende jaren gaat er veel veranderen. Voor GGZ Noord- en Midden-Limburg (GGZ NML) aanleiding om de fotowedstrijd Kijk op de nieu we wijk te houden. Iedereen die een fotocamera hanteert kan meedingen naar de Foto van de Maand en de Foto van het Jaar. Het inleverpunt voor foto's is het Infocentrum Servaashof. De jury staat onder voorzitter schap van Wim de Cloe, lid van de Raad van Bestuur van GGZ NML. De bouw van het nieuwe psychiatrisch centrum is het begin van de realisatie van de nieuwe wijk Servaashof. Er gaat in de komende jaren op het voorma lige St. Servatiusterrein veel veran deren. GGZ NML nodigt iedereen die een fotocamera hanteert uit zijn/haar creativiteit toe te passen op het thema 'Impressie van de nieuwe wijk Servaashof. Elke maand kunnen deelnemers meedingen naar de Foto van de Maand. Elk jaar is er ook een selectie van de Foto van het Jaar. De jury beoordeelt de foto's aan de hand van de volgende criteria: de foto moet het thema Impressie van de (nieuwe) wijk Servaashof als onderwerp hebben; de jury beoordeelt de inzendingen op esthetiek, fotografische kwaliteit, originaliteit en techniek. De jury gaat er van uit dat personen die op de foto staan toestemming hebben gegeven voor publicatie. Deelnemers kunnen zowel kleur als zwart/wit foto's inleveren. Bij voorkeur digitaal, JPG-for- mat 2362/3559 pixels en 20 bij 29,8 cm. Lukt dit niet dan mogen de foto's alanzend ziin afaedrukt in het formaat 20/30. Inleveren van de foto's kan voor de eerste van de maand bij het Infocentrum Servaashof (achter het hoofdge bouw van GGZ NML aan de Stationsweg). Het adres is Stationsweg 46 in Venray, e-mail aklinckenberg@ggznml.nl. De jury van de Foto van de Maand staat onder voorzitter schap van Wim de Cloe (lid van de Raad van Bestuur van GGZ NML). Secretaris van de jury is Ton Klinckenberg (Bouwbureau GGZ NML). De juryleden zijn Elean Mulder (bureau Communicatie GGZ NML), Melanie Swinkels (activiteitenbe geleidster GGZ NML) en Cor Rutten (voorzitter Cliëntenraad). De Foto van het Jaar wordt door een andere jury gekozen, maar met dezelfde voorzitter. Venray krijgt er met Servaashof een nieuwe wijk bij. Om er te wonen en te recreëren. In de nieuwe wijk komen psychiatrie en maatschappij op vernieuwen de wijze samen. De bouw van het psychiatrisch centrum in de bin nenhof is begonnen. De monu mentale panden uit het begin van de vorige eeuw blijven behouden en krijgen waar mogelijk de oor spronkelijke staat terug. Rond de binnenhof ligt de bui tenhof. Daarin is plaats voor de bouw van circa 330 marktwonin- gen en circa honderd zorgwonin- gen. Het totale park wordt ingrij pend vernieuwd en krijgt een meer open karakter. De bestaan de monumentale bomen blijven staan. In het park komen ook een museum, kinderboerderij, speel plaats, trapveld, sporthal en amfi theater. Dat nodigt cliënten en bewoners van Venray uit om elkaar te ontmoeten. Informatie over het plan Servaashof is te vin- Staatssecretaris Clémence Ross en gedeputeerde Odile Wolfs hebben overeenstem ming bereikt over het ver sneld wegwerken van de wachtlijsten die er in de Limburgse jeugdzorg bestaan. Hiervoor krijgt de provincie Limburg ruim 4,5 miljoen euro extra. Gedeputeerde Wolfs had de staatssecretaris op 14 april jl. een ambitieus plan voorgelegd dat alle 332 Limburgse kinderen en jonge ren die op dit moment langer dan negen weken op jeugd zorg wachten, snel moet hel pen. "De staatssecretaris heeft onze plannen integraal over genomen en waardering uitge sproken voor de lef en durf die uit de plannen spreekt", laat Odile Wolfs weten. "Ik ben erg blij met dit resultaat, voor al voor al die kinderen, jonge ren en hun ouders die al veel te lang op hulp moeten wach ten". Na een sterke daling van het aantal wachtenden op jeugdzorg (van 1.269 in juli 2003 naar bijna 200 begin 2005) steeg het aantal wachtenden in de tweede helft van 2005 explosief. Niet alleen in Limburg, maar overal in Nederland. De groei werd veroor zaakt door een aantal ernstige incidenten. Hierdoor zetten hulp verleners eerder jeugdzorg in dan voorheen. Zij willen maximaal uit sluiten dat kinderen en jongeren die in de knel zitten risico's lopen. Per 27 maart 2006 waren er weer 332 kinderen en jongeren die lan ger dan negen weken op jeugd zorg wachten. "Daar komt nu een einde aan", zegt Odile Wolfs. "Voor ieder kind dat nu op de wachtlijst staat en dat wii heioen. krijgen wij het normbedrag dat voor die hulpvorm is vastgesteld. En omdat wij er in onze plannen vanuit gaan dat dat bij alle 332 wachtende kinderen en jongeren dit jaar lukt, heeft de staatssecre taris mij het maximale bedrag van 4,5 miljoen euro toegezegd". Lukken de afspraken onverhoopt niet, dan gaat het geld terug naar Den Haag. Het gelijktijdig doorvoeren van andere maatregelen moet ertoe leiden dat per 1 januari 2007 geen nieuwe wachtenden meer ont staan. Onderdeel van die maatre gelen is het terugdringen van het aantal aanmeldingen bij bureau Jeugdzorg. Dat aantal is op dit moment het hoogste van heel Nederland. Met gemeenten waar meer kinderen en jongeren voor jeugdzorg worden aangemeld dan op grond van het aantal inwoners in die gemeente mag worden ver ondersteld, gaat Odile Wolfs afspraken maken hoeveel kinde ren minder moeten worden aan gemeld voor jeugdzorg. "Niet omdat ik kinderen geen recht op jeugdzorg gun, maar omdat wij maximaal moeten voorkomen dat kinderen en jongeren problemen krijgen en dus naar jeugdzorg moeten worden verwezen. Hoe vroeger wij erbij zijn, hoe beter dat is. Zo kan jeugdzorg - maar dan zonder wachten - beschikbaar blijven voor kinderen, jongeren en hun ouders die dat ook écht nodig hebben. Want als jeugdzorg nodig is, moeten wij die ook onmiddellijk kunnen geven", zegt Odile Wolfs. De staatssecretaris heeft haar laten weten gechar meerd te zijn van het onortho doxe karakter van de voorstellen. Odile Wolfs laat weten dat het wachtlijstvrij houden van de Limburese ieuedzore noe een ste vige inspanning van haar, de instellingen en de gemeenten ver eist. Daarvoor is geen extra geld beschikbaar. "Ik zoek naar moge lijkheden om dat toch ergens van daan te halen, zodat ik bijvoor beeld gemeenten kan ondersteunen bij de afspraken die ik nog met hen maak". Goede vroegsignalering in het onderwijs en in voorschoolse voorzieningen voorkomt dat peuterspeelzaalleid sters en leerkrachten in actie komen als de problemen bij kin deren al te ernstig zijn en dus naar jeugdzorg moet worden verwe zen. Voor de ondersteuning van met name de voorschoolse voor zieningen is op dit moment onvol doende geld beschikbaar. 'Dat moet er wél komen", zegt Odile Wolfs. Binnenkort heeft Odile Wolfs bilaterale gesprekken met XONAR (219 wachtenden), Rubicon Jeugdzorg (100 wachten den) en Mutsaersstichting (13 wachtenden). Zij moeten - voor dat zij geld ontvangen - aangeven hoe zij dat aantal voor het einde van het jaar tot nul terugbrengen. Ook moeten zij duidelijk maken hoe zij de behandelduur van nu gemiddeld elf maanden, naar zes of acht maanden terugbrengen. "Kunnen zij mij dat niet overtui gend laten zien, dan krijgen zij geen extra geld en laten wij de hulp door andere instellingen uit voeren", aldus Odile Wolfs. Met bureau Jeugdzorg wordt vastge legd hoe het aantal aanmeldingen drastisch kan worden terugge bracht. "Als het aantal zo hoog blijft als nu, zitten we volgend jaar opnieuw met hetzelfde aantal wachtenden. Samen met de staatssecretaris vind ik dat niet accentabel". huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg Noord-Limburg g j Daar kunt u op rekenen! Het dagelijks bestuur van het dorpsradenoverleg is weer voltal lig. Maandag werden Remie van de Craats (Leunen) en Ben van der Sterren (Castenray) gekozen. Ze kregen ieder veertien van de zestien uitgebrachte stemmen. Er waren twee vacatures ontstaan in het vijfkoppige bestuur. Toon Ewals (Oirlo) had al eerder een stapje terug gedaan. Voorzitter Sieb Nijssen (Ysselsteyn) treedt terug omdat hij gemeenteraadslid is geworden. De zittende drie DB-leden zijn secretaris/penningmeester Joos Linskens (Oostrum), Theo Kooter (Vredepeel) en Theo Zegers (Merselo). In het dorpsradenover leg van 5 juni bepalen de afgevaar digden van de tien dorpen welke functies de vijf DB-leden gaan bekleden. Na vele jaren heeft de gemeente Venray de samen werking met huisaccountant Deloitte beëindigd. De gemeente gaat voortaan in zee met PWC (PriceWaterhouse Coopers) waarmee een over eenkomst voor vier jaar - de boekjaren 2006 tot en met 2009 - is afgesloten plus een optie voor nog twee keer een jaar (2010 en 2011). Het contract met Deloitte liep vorig jaar af en is toen nog met een jaar verlengd. Vooruitlopend op een definitieve keuze welke accountant voortaan de controle van de jaarrekening gaat uitvoe ren. Gezien de omvang van de opdracht moest een Europese aanbestedingsprocedure gevolgd worden. Er is een commissie gevormd die de drie offertes (Deloitte, Ernst&Young en PWC) heeft beoordeeld. De commissie, die bestaat uit ambtenaren en raadsleden, brengt ook advies uit aan de gemeenteraad die op 9 mei een besluit neemt. De commissie vindt dat PWC 'op basis van de beoordelingscriteria de beste prijs-kwaliteitverhouding levert' De gemeente kan verder geen mededelingen doen over de beoordeling van de drie meedin gende accountants. Omdat is afge sproken dat de verstrekte infor matie vertrouwelijk behandeld zal worden. Duidelijk is dat PWC met de laagste offerte uit de bus kwam. Voor de begroting 2006 levert het een besparing op van 23.000 euro op het budget voor accountantsdiensten. Deloitte voert nog wel de con trole van de jaarrekening 2005 uit en alle werkzaamheden die daar mee samenhangen. De gemeente krijgt voortaan de beschikking over gegevens van het waterverbruik van bij standtrekkers. Een zeer laag verbruik kan duiden op bij standsfraude. Daarop gaat de gemeente vanaf de tweede helft van 2006 extra controle ren. Opsporing wordt mogelijk door koppeling met de gegevens van de lokale waterleverancier. Zoals eerder al een bestandskoppeling tot stand kwam met de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Het nieuwe project heet 'Waterproef en wordt uitgevoerd met het RCF Zuidoost (Regionaal Coördinatiepunt Fraudebestrijding). Sinds twee jaar werken gemeenten steeds nauwer samen met andere organisaties met als doel het voorkomen en bestrijden van fraude. Dat gebeurt ook door het inzetten van interventieteams die controles uitvoeren. Op 1 januari 2004 is de nieuwe Wet Werk en Bijstand van start gegaan. Sindsdien zijn de gemeenten zelf financieel verantwoordelijk voor de uitvoering van de bijstand. Een laag waterverbruik kan erop duiden dan de verstrekte adresgegevens niet kloppen. Indien fraude wordt geconsta teerd dan wordt de uitkering direct stopgezet en er vindt terug vordering plaats. De gemeente wil ook het signaal afgeven dat het fraude met uitkeringen niet tolereert. Daarbij past een actief fraude- beleid. Door koppeling van bestanden kan fraude vrij eenvou dig worden opgespoord. Vier VMBO-scholen uit Noord- en Midden-Limburg en het Limburgs Museum in Venlo werken sinds enige tijd samen in een scholennetwerk dat vmbo-leerlingen stimu leert om in de cultuurhistori sche omgeving te leren. De deelnemende scholen hebben de taak op zich genomen om een erfgoedproject op school te ontwikkelen. Het netwerk opereert onder de naam Limburgs Spoor. Zie ook www.cvdtclick.nl/ sporen. Het Raayland College maakt deel uit van dit netwerk en vindt het belangrijk dat er binnen het onderwijs aandacht is voor het cultureel erfgoed. In samenwer king met het Limburgs Museum in Venlo is dan ook een project gestart om het culturele erfgoed te promoten, in het bijzonder bin nen het vmbo onderwijs. Van maandag 8 tot en met vrijdag 19 mei worden er een tweetal pro jecten gehouden waarin leerlin gen het museum 't Freuleskeshuus in Venray bezoe ken en echte typische Venrayse eerechten eaan klaarmaken tij dens de les verzorging. Bijzonder is het klassenbezoek van Gilde Sint Jan en Schutterij Het Zandakker. In vol ornaat gaat de schutterij de leerlingen leren exerceren, kogels maken en krijgen ze in de vorm van een verhaal de histori sche achtergrond van de schutte rij te horen. Op woensdag 17 mei wordt het project afgesloten met een bezoek aan de schutterswei- de. Met een echte schutterswed strijd brengen de leerlingen zo hun kennis in de praktijk. Hier krijgen de groepen ook hun beoordeling wie het beste en snel ste hun kogels kunnen maken, welke groep het beste exerceert en natuurlijk wordt de beste schutter bekend gemaakt. Voor meer informatie over deze activi teiten kan men contact opnemen met Esther de Bruijn via hob@raayland.nl. of via tel. (0478)319100. Voor meer infor matie over het project Limburgs Spoor kan men contact opnemen met Joyce van Cruchten via j.van- cruchten@limburgsmuseum.nl. of tel. f07713522112. Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Hen n www serviiflshnf nl hlllatl,t/„ s„lal Öfijtfapnta, Europa

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7