Herstart onteigening Brabander 'We hebben nu de erkenning die we graag willen en verdienen' r r Komkommerkweker Castenray breidt uit Zorggroep helpt verhuizende senioren 'Geen kans op seniorenwoning Merselo' in Mobcomplex Ysselsteyn 50 jaar Niets! BEZORGEN? Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS De gemeente gaat opnieuw een onteigeningsprocedure starten tegen de familie Janssen aan de Buitenweg. Al vele jaren lopen de onderhan delingen over aankoop van de grond bijzonder stroef. De percelen zijn nodig voor de uitbreidingswijk Laagheide in Brabander. Twee jaar geleden kreeg de gemeente een tegenvaller te incasseren toen de Kroon bij Koninklijk Besluit een streep trok door de voorgenomen onteige ning van de drie percelen van Janssen. De Kroon verweet de gemeente onzorgvuldigheid. Er was geen sprake geweest van redelijk overleg om tot een min nelijke verwerving te komen. De mogelijke verplaatsting naar de Overloonseweg kwam eveneens niet tot stand. Het college heeft zich bij één perceel neergelegd bij de afwij zing. Het gaat om een gedeelte van de tuin achter de woning Buitenweg 2a. Ter grootte van 209 vierkante meter. Dit stuk grond komt nu buiten het plange bied te liggen. Omdat verwerving van de ande re twee percelen noodzakelijk is voor de geplande nieuwbouw, start het college opnieuw de ont eigeningsprocedure. Het gaat om een perceel landbouwgrond van 5130 vierkante meter dat ligt rondom de twee woningen aan de Buitenweg. Daarnaast wil de gemeente een stuk van 218 vier kante meter van de tuin behoren de bij de woning Buitenweg 2. Het overleg met de familie Janssen en de adviseur heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De gemeente zegt ook geen over eenstemming meer te verwach ten. De eigenaar heeft inmiddels een laatste bod van de gemeente ontvangen. "De gemeente heeft voldoende aan zijn onderhande lingsplicht voldaan", vindt het col lege. Hiertegen heeft adviseur Breukers van de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie Vastgoed namens Janssen bezwaar aangete kend. De gemeente zou opnieuw geen zorgvuldig overleg gevoerd hebben. Bovendien is het perceel landbouwgrond inmiddels door Janssen senior verkocht aan zijn zoon die op Buitenweg 2a woont. De gemeente ziet evenwel geen aanleiding haar standpunt te ver anderen en wijst de bezwaren als 'ongegrond' af. Ook de familie Van der Ven van de Laagheidseweg diende een bezwaarschrift in. De milieucirkel van hun bedrijf valt over het ont eigeningsplan. Bovendien zou Janssen door de gemeente 'onbe hoorlijk' behandeld zijn. Omdat Van der Ven geen zakelijke of per soonlijke rechten op de gronden heeft, is de bezwaarmaker vol gens de Onteigeningswet geen belanghebbende. De gemeente heeft het bezwaarschrift daarom 'niet-ontvankelijk' verklaard. De gemeenteraad neemt op 9 mei een besluit over de herstart van de onteigeningsprocedure. Secretaris Gerrit Reintjes neemt na 27 jaar afscheid van dorpsraad Veulen Gerrit Reintjes (64) werd in 1979 door de inwoners van Veulen gekozen tot secretaris van de dorpsraad. In die 27 jaar zag hij de invloed van de dorpsraad toenemen. Nu, bijna drie decennia later, neemt hij met een goed gevoel afscheid. "Als ik terugkijk, hebben we heel wat gepres teerd. Daar ben ik trots op. Nu is de tijd rijp voor de volgende generatie." Gerrit Reintjes werd in 1979 via een officiële dorpsraadverkiezing op persoonlijke titel gekozen. "Er waren toen negen leden en ik was één van hen. Een grote eer natuurlijk. De dorpsraad is een spreekbuis voor de bewoners van het dorp naar de gemeente. Wat onder de bewoners leeft, wordt vertaald naar de gemeente. Dat maakt de dorpsraad een belangrij ke belangenbehartiger voor de bewoners van Veulen." De functie van secretaris brengt nogal wat taken met zich mee. "De tijd die ik eraan heb besteed, heb ik nooit bijgehouden. Bewust niet. Het is namelijk iets dat ik 27 jaar met veel plezier heb gedaan. Natuurlijk was het wel eens druk. Ik notuleerde onder meer de ver gaderingen, schreef voor het plaatselijke nieuwsblad en stuur de ook brieven naar de gemeente over allerhande zaken die met de leefbaarheid in ons dorp te maken hadden. Ook de contacten van de gemeente naar de dorpsraad toe verliepen meestal via de secreta ris. Wanneer het voor een of ande re zaak nodig was, werd er op het gemeentehuis overleg gevoerd met de desbetreffende ambtena ren. Samen met de voorzitter en/of ondervoorzitter heb ik in de loop der jaren menig bezoek aan het gemeentehuis gebracht. Woningbouw en een nieuw dorpshuis waren dan vaak agen- dapunten.Daarnaast ging ik samen met de voorzitter de jubi lea en speciale verjaardagen in het dorp af. Dat was een gezellige kant van mijn taak binnen het bestuur. Ik kijk met veel voldoe ning temg op die tijd. Anders hou je het ook niet zo lang vol. Ik vond en vind het fijn om binnen de gemeenschap dienstbaar te kunnen zijn." INVLOED In het begin van de 70-er jaren ontstonden in de diverse Venrayse dorpen de dorpsraden. "De dorpsraad van Veulen bestaat vanaf maart 1972. De invloed die de dorpsraden in die tijd hadden was nog niet zo groot.Het was iets nieuws en ze moesten hun plaats tussen de overheid en de dorpsbe woners nog invullen en waar zien te maken. De oprichting van het dorpsradenoverleg in 1980, gaf een flinke duw in de goede rich ting. Samen konden de dorpen vaak iets bereiken wat ze als ieder dorp afzonderlijk, nooit gelukt was. Ik heb het gevoel dat de dorpsraden door de jaren heen steeds meer voor vol worden aan gezien. Dat is ook met onze raad het geval. Het uitwerken van ideeën en het waarmaken van plannen kost veel tijd en je komt veel hindernissen tegen, maar zonder tegenwind kan een vlieger niet vliegen denken we dan maar.Gelukkig wonen we in een dorp dat achter zijn dorpsraad staat.Doordat we ons zijn blijven inzetten voor het belang van Veulen en haar inwoners, hebben we in de loop der tijd erkenning en waardering voor ons werk gekregen. Nu legt de gemeente Venray haar oor vaak te luister bij de dorpsraden, dus ook bij ons. Dat is wel eens anders geweest en dit zien toch liever." Het hoogtepunt van zijn carriè re bij de dorpsraad is toch wel de verwezenlijking van het nieuwe dorpshuis. "Dit dorpshuis 'De Hoefslag' is in oktober officieel geopend. Het was voor ons en vele bewoners een bekroning op het werk van de dorpsraad, waar we dan ook ontzettend trots op zijn. Ik had al eerder aangegeven, Gerrit Reintjes: "Ik neem wel afscheidmaar ik ben niet helemaal weg. dat wanneer het dorpshuis er was, ik zou aftreden als secretaris en iemand anders mijn functie over kon nemen. Maar omdat onze voorzitter Harrie van Rijswijck ook aftrad, heb ik mijn aftreden een half jaar uitgesteld. Maar nu is het mooi geweest. Nieuwe dorpsraadleden zijn inge werkt en het is tijd dat ik opstap." GOEDE VERVANGING Gerrit Reintjes vindt het niet moeilijk om afscheid te nemen. "Er is namelijk goede vervanging. Bovendien blijf ik zeker betrok ken bij de gang van zaken en zal ik de vergaderingen die openbaar zijn, nog geregeld bijwonen. Indien nodig, kunnen ze me raad plegen. Ik neem wel afscheid, maar ik ben niet helemaal weg." Reintjes gaat meer tijd in zijn werk en hobby's steken. "Ik werk met veel plezier in mijn rozen kwekerij." Hij wil de dorpsraad graag een goed advies meegeven. "Ik denk dat het van belang is dat de dorpsraad de rol die het nu heeft, behoudt: blijven fungeren als een spreekbuis van de dorps bewoners. Dat is nodig voor de leefbaarheid van het dorp. En wie weet wordt in de toekomst de stem van de dorpsraad nog duide lijker verstaan wanneer het gaat over zaken als woningbouw in de dorpen. Nieuwe woningen bete kent op termijn nieuwe jeugd dus leefbaarheid, dus toekomst voor die dorpen. Ik hoop het van harte." Komkommerkwekerij Classens mag het glastuin bouwbedrijf aan de Roffert in Castenray vergroten. Classens wil zijn kassen, met een totale oppervlakte van 4,16 hectare, uitbreiden met één hectare. Door de steeds verdergaande schaalvergroting in de glasgroen tesector voelt het Castenrayse bedrijf zich genoodzaakt deze investering te doen. Om zo te kunnen blijven concurreren met andere ondernemingen. Het college wil medewerking verlenen aan de het uitbreidings plan. Alhoewel er enkele haken en ogen aanzitten. Zo komt de nieuwe kas buiten het bouwblok te liggen dat is opgenomen in het bestemmingsplan buitengebied. De grond heeft als bestemming agrarisch gebied met vrije vesti ging én landschappelijke waar den. Door middel van een artikel 19-1 procedure moet daarom vrij stelling worden gekregen van het Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS bestemmingsplan. In het buitengebied van de gemeente Venray zijn geen nieu we glastuinbouwbedrijven meer toegestaan. De provincie wil deze tak vooral concentreren in gemeenten als Horst aan de Maas en Maasbree. Reeds bestaande bedrijven zoals Classens krijgen wél de ruimte om uit te breiden volgens het 'voor wat, hoort wat' principe. Als tegenprestatie gaat de komkommerkweker een kas van 10.000 vierkante meter (1 hectare) slopen aan de Casterayseweg 1 in Oirlo. Waardoor het totale glasopper vlak gelijk blijft. Maar voor de bedrijfsvoering ontstaat een veel betere situatie. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Jaarlijks verhuizen vele hon derden mensen naar een ver zorgingshuis of aanleunwo ning van Zorggroep Noord-Limburg. Een emotio neel moment dat gepaard gaat met veel regelwerk rondom het inrichten en verhuizen van de nieuwe woonplek. Regelwerk dat nog snel moet gebeuren ook. Om deze men sen te ondersteunen, introdu ceert het Groene Kruis Plusppaket van de Zorggroep de dienst Woonservice Totaal, een dienst die het leven van verhuizende senioren én hun familie gemakkelijker maakt. Het verruilen van een woning voor een kamer in het verzor gingshuis of een aanleunwoning is voor veel mensen bepaald geen eenvoudige stap. En om in zo'n tijd ook nog te moeten denken aan verven, behangen, nieuwe vloerbedekking, inrichten en ver huizen, is voor veel senioren te veel van het goede. Het gevolg is dat ze vaak genoegen nemen met de woning zoals die is. Ook al is het behang verschoten rondom de schilderijen van de vorige bewoner, kun je aan de vloerbe dekking zien waar werd gelopen en is het meubilair eigenlijk te groot voor de nieuwe woonruim te. "Zonde", vindt Hans Vestjens, manager van het Groene Kruis Pluspakket. "Naarmate mensen ouder worden, wordt hun wereld kleiner en is de plek waar ze wonen steeds belangrijker voor hun welzijn. Rondom zo'n verhui zing moet in korte tijd veel wor den geregeld en de toekomstige bewoner en familie hebben daar niet altijd tijd voor. Daarom heb ben we als Groene Kruis Pluspakket de dienst Woonservice Totaal in het leven geroepen en voeren we deze gezamenlijk uit met Woondecor@home en de Groene Kruis Thuiszorgwinkel. Onze leden krijgen een interessante korting." Woonservice Totaal komt er kort gezegd op neer dat senioren die gaan verhuizen alle romp slomp bij één persoon kunnen neerleggen, die vloerbedekking en gordijnen helpt uitkiezen, het schilderwerk uitvoert, de verhui zing organiseert en zelfs nog helpt bij het ophangen van de lampen. En dat allemaal binnen een week als dat nodig is. In de toekomst is het daarom niet meer nodig dat senioren genoegen nemen met een doorleefde kamer, ze kunnen hun eigen smaak de boventoon laten voeren en hoeven alleen nog maar te gaan zitten en te genieten. Een hele zorg minder. Het echtpaar Litjens uit Merselo wil graag in aanmer king komen voor een senio renwoning in eigen dorp. Dat blijkt niet zo gemakkelijk te zijn. Ze staan nu een jaar op de wachtlijst maar uitzicht op korte termijn is er niet. Harry Litjens (58) schetste maandag in het dorpsradenover leg zijn situatie. Hij is een geboren en getogen Merselonaar. Zijn huurwoning van Wonen Venray werd een tijdje geleden te koop aangeboden. "Op mijn leeftijd ga ik geen huis meer kopen. Mijn inwonende zoon heeft de woning wél gekocht. Daarom zijn wij op zoek naar een andere huurwoning in Merselo. Laatst kwam er een seniorenwoning vrij. Maar die werd toegewezen aan iemand uit Herkenbosch. Mensen die hun hele leven lang in Merselo wonen, zouden toch voorrang moeten krijgen", vindt Litjens. Toon Ewals vertelde dat onlangs in Oirlo het zelfde is gebeurd. Daar is een seniorenwoning naar inwoners uit Tegelen gegaan. De dorpsraad van Vredepeel heeft de woning toewijzing aan de kaak gesteld bij Wonen Venray. "Maar hun beleid is nu eenmaal zo", zegt dorpsraad voorzitter Jan Classens. "Mensen uit eigen dorp hebben geen voor rang meer." Volgens Ewals was dat vroeger wel het geval. "Maar volgens de wet mag een voorkeursbehande ling niet meer. Personen uit de regio tussen Gennep en Roermond hebben allemaal dezelfde rechten. Alhoewel Wonen Venray de eigen bewo ners zeker niet zal achterstellen. Maar er zijn ook urgentiegevallen die voorgaan." In het komende dorpsraden- overleg van maandag 5 juni komt woningcorporatie Wonen Venray tekst en uitleg geven over de woningtoewijzing op de dorpen. Zoals op zoveel plekken in Nederland werd er in de tijd van de koude oorlog, vanaf 1950 tot 1989, ijverig gebouwd aan allerlei opslagmagazijnen bestemd voor inzetbaar materieel benodigd voor inzet in oorlogsgebied. Zo is dus ook het mobilisatiecomplex van de Koninklijke Landmacht in Ysselsteyn ontstaan. Op 10 augus tus 1955 werd het complex geo pend, zonder enig feest of cere monieel, want het was toen toch allemaal geheim. Op een mobilisa tiecomplex wordt het materieel van een legereenheid variërend van tanks tot sokken opgeslagen. Dit materieel wordt ter plaatse beheerd, samengesteld en onder houden zodat het onmiddellijk bruikbaar is voor de opgeroepen soldaten ten tijde van oorlog. Tijdens de bar strenge winter van 1956 kwamen de eerste Centurion-tanks binnen. Vanaf dat moment waren het de gewone dagelijkse beslommeringen zoals dat 50 jaar lang zo ging. Echter in de loop van de jaren waren er natuurlijk ook de onvermijdelijke mijlpalen en hoogtepunten zoals Whiplash Consulash houdt op de maanda gen 15 en 22 mei van 19-00 tot 21.00 uur informatiebijeenkom sten voor whiplashpatiënten én hun naasten aan de Hertog Eduardstraat in Venlo. José van Erp, contactpersoon van de Whiplash Stichting Nederland en oprichtster van Consulash ver zorgt een bijeenkomst/workshop waarin voorlichting en advies maar vooral de partner centraal staat. Aanmelden 077-3519890, e- mail info@consulash.nl. Zie ook materieel wisselingen en vernieu wingen. In 1981 vond de oefe ning Donderslag 10 plaats waarbij reserve soldaten werden opgeroe pen door het Ministerie van Defensie. Het gehele complex werd leeg gereden. Er werden drie eenheden tegelijk opgeroe pen en paraat gesteld (bijna 1500 militairen). De afdeling met Artillerie ging zelfs op de trein in Oostrum en naar Oldenbroek om te schieten op het Artillerie Schietkamp Oldebroek. In 1998 werd een groot feest gehouden op het mobilisatie complex, genaamd Ysselsteyn Leeft. Een tweedaagse tentoonstelling en show van de Ysselsteynse bedrij ven en verenigingen. Hieraan werd deelgenomen door de plaat selijke middenstand, verenigingen en particulieren. In 1999 werd al het opgeslagen materieel vervangen door nieuwe re voertuigen en materiaal dat voor inzet benodigd was. Na de koude oorlog kwam een politieke verandering op gang. Zoals op vele plaatsen in Brabant en Limburg krijgen de mobilisatie complexen het bericht te gaan sluiten. Zo ook in Ysselsteyn. Om nu nog voor een laatste keer gezellig samen herinneringen op te kunnen halen op het oude honk, houdt het personeel voor alle medewerkers, oud- medewer kers en hun partners een reünie op vrijdag 12 mei. y-HKctidntd daim wrt karakter R I E N Donderdag 4 mei 2006 - Pagina 5 inJlSidKV zeistsVVij ft-J 6*^yj£>Juy.1 <?SJ ai - 71 Verspreidingsburo www rnnsnlash nl VAL-EUR TUINONTWERPEN TUINONDERHOUD VAN MIERLO Er waait een frisse wind bij Rien van Mierlo Tuinen. De nieuwste, meest eigentijdse designmeubelen vinden elk jaar hun weg naar de ruime en modern ingerichte showroom. De Prado bijvoorbeeld, een uniek concept waarbij design en zitcomfort samensmelten. Een collectie gemaakt van een combinatie weerbestendige materialen. Opvallend is dat frames en zitgedeeltes elkaar niet zichtbaar raken en het blad van de tafels lijkt te zweven. Over tuinbeleving gesproken! Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593 www.rienvanmierlotuinen.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COM FORTABEL W0NENao/7po/r

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5