Mantelzorgers PEEL EN MAAS SOS Meerlo-Wanssum in mineur SOS-contactpersoon Jan Camps (60) moet Indonesië verlaten Oud-Meerlonaar en contact persoon van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum, de zestigja rige Jan Camps, heeft onlangs Indonesië moeten verlaten. Ook Eric Boots uit Horst, even eens contactman van SOS op het eiland Sulawesi, trof dit lot. Na zes jaar een visum te hebben gekregen om sociaal werk te mogen doen, werd deze werkvergunning plotse ling niet meer verlengd. Via Jan Camps en Eric Boots kwam SOS Meerlo-Wanssum in 1997 in contact met de stichting Yamaru op het eiland Sulawesi. Vervolgens heeft SOS zich gedu rende enkele jaren ingezet voor de boeren op Sulawesi (onder meer samen met Rabobank Foun dation werden enkele coöperaties opgericht, red.), een landbouw project opgezet en steun gegeven aan een tehuis voor gehandicap ten. Jan en Eric, beiden actief als vrijwilliger bij Yamaru, waren altijd de contactpersonen met wie SOS Meerlo-Wanssum correspon deerde. Volgens de Indonesische overheid hebben Jan en Eric vol doende gedaan op Sulawesi en kunnen de lokale mensen het werk van hen nu zelf uitvoeren. Bij sociaal werkers gaat de over heid er namelijk van uit dat die na zes jaar in Indonesië te hebben gewerkt hun karwei hebben afge rond, en dat ze vervangen kunnen worden door een Indonesiër die opgeleid en ingewerkt is en het werk van de buitenlander kan voortzetten. "Grote paniek bij Jan Camps en mij, omdat we dit pas twee weken voordat ons visum afliep te horen kregen, en ze ons vorig jaar nog hadden verteld dat we een visum voor vijf jaar zouden kunnen krijgen. Nee dus", laat Eric Boots vanuit Indonesië per e- mail weten. Jan Camps woont al elf jaar op Sulawesi. Net als Eric Boots, die getrouwd is met een Indonesisch. Voor beide mannen zat er niets anders op dan het land te verla ten. Ze vertrokken naar Singapore waar ze, zoals ze zelf zeggen, een grote pot bier hebben gedronken en afscheid van elkaar hebben genomen. Jan is doorgevlogen naar Nederland en verblijft nu bij familie om op adem te komen. Eric heeft in Singapore nog een toeristenvisum gekregen voor vijf maanden en is weer terug op Sula wesi. Omdat de Horsternaar freelan ce voor de Nederlandse ambassa de werkt, kan hij via die weg aan een dienstvisum komen, waar door hij gewoon kan blijven en werken voor de ambassade. Ech ter, dit levert geen werkvergun ning op voor Yamaru, de stichting waarvoor Jan en Eric als vrijwilli gers werken en de organisatie die gedurende drie jaren door SOS Meerlo-Wanssum is gesteund. "Omdat ik met Lili, een Indonesi sche, ben getrouwd, kan ik probe ren om van nationaliteit te veran deren. Als ik Indonesiër kan worden, ben ik van alle visumpe rikelen verlost en dan kan ik hier gewoon blijven wonen en wer ken. Die opties gelden helaas niet voor Jan Camps", aldus Eric Boots vanuit Sulawesi. Jan Camps probeert ondertus sen in deze regio een baan te vin den en alles te ondernemen om toch een keer terug te kunnen keren naar zijn tweede vaderland. "Als ik 65 ben kan ik sowieso terug. Dan heb ik namelijk een vast inkomen in de vorm van een AOW en dat vindt de Indonesi sche overheid weer goed. Maar ik hoop dat ik eerder terug kan keren", aldus Camps. Jan en Eric hadden via Yamaru een werkvergunning en een ver- Kinderen van Yamaru met staand v.l.n.r.Jan Camps (Meer- lo), dorpshoofd Ngala en Eric Boots (Horst). blijfsvergunning die telkens een jaar geldig waren en elk jaar kon den worden verlengd (dit heet een Kitas). Zo'n Kitas kan, nadat het de eerste keer is afgegeven, gedurende vijf daaropvolgende jaren worden verlengd. Dat heb ben Jan en Eric ook steeds gedaan, niets aan de hand. "Wij gingen ervan uit dat na de laatste verlenging in 2005 wij dit jaar konden overstappen naar een Kitab. Dit is een visum dat in één keer voor vijf jaar geldig is, en dus elke vijf jaar weer verlengd moet worden", laat Eric Boots vanuit Sulawesi weten. "Bij de laatste verlenging van de Kitas vorig jaar werd dat ons door de emigratie- dienst ook verteld. Nu blijkt dat de wet hierover onlangs is gewij zigd. Een Kitab kan alleen maar aan bepaalde categorieën mensen worden verstrekt, en daar vallen sociaal werkers zoals Jan en ik officieel hier zijn niet onder. Een Kitab kan alleen worden verstrekt aan geestelijken en docenten van vakken waaraan nog een tekort is in Indonesië en aan buitenlandse investeerders etc." René Poels geridderd Het Steunpunt Mantelzorg Horst van Synthese houdt in samenwerking met stichting Labyrint-In Perspectief infor matiebijeenkomsten. In de gemeente Meerlo-Wanssum op dinsdag 9 mei van 10.00 - 11.30 uur in het sociëteitsge bouw van de KBO te Meerlo, Mgr.Jenneskensstraat. Stichting Labyrinth-In Perspec tief is een landelijke organisatie die zich inzet voor ondersteuning van familieleden en andere direct betrokkenen bij mensen met een psychiatrische ziekte. H. Neute boom is meer dan vijftien jaar werkzaam bij deze stichting en zal tijdens de bijeenkomsten in mei de gastspreker zijn. Hij weet ook uit eigen ervaring wat het bete kent om mantelzorger te zijn van een naaste met een psychiatrisch ziektebeeld. Niet alleen mantelzorgers, maar alle geïnteresseerden worden uit genodigd deze themabijeenkom sten bij te wonen. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Voor meer informatie over deze en andere bijeenkomsten voor man telzorgers en mantelzorgonder steuning kunt u contact opnemen met Synthese Horst, steunpunt Mantelzorg, Bemmelstraat 2, tele foon 077-3978500, e-mail: r.vane- ijk@synthese.nl, fax 077-3978505. Meer informatie over mantel zorgondersteuning vindt u ook op de website www.synthese.nl. grondige renovatie moeten onder gaan, waar Kuijpers de drijvende kracht achter is geweest. Zijn motiverende en stimulerende houding hebben ervoor gezorgd dat talloze vrijwilligers zich enorm hebben ingezet om de renovatie en daarmee het behoud van het zwembad mogelijk te maken. Naast zijn onbegrensde enthou siasme voor De Broekberg heeft hij ook op andere fronten zijn inzet en betrokkenheid getoond. In het schoolbestuur van de St. Michaelstichting heeft hij zich intensief beziggehouden met de bouw van een nieuwe basis school. Zijn inzet en kennis van zaken zorgden ervoor dat het bestuur kon vertrouwen op een goede afloop. Kuijpers bekleedde ook bestuursfuncties bij muzikale verenigingen. Bij de plaatselijke fanfare Concordia is hij geduren de vijftien jaar penningmeester geweest. Van Hafabra, het samen werkingsverband tussen vijf fanfa res, was hij tien jaar voorzitter. Tot slot is hij sinds 1994 CDA- raadslid in de gemeente Meerlo- Wanssum. LINTJE THIJS SPEE Thijs Spee (56) uit Wanssum is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Hahn reikte deze onderscheiding vrijdag aan hem uit bij zwembad De Broekberg in Wanssum. Thijs Spee is vanaf 1981 een drijvende kracht bij de organisatie en lei ding van het schoolverlaterskamp van basisschool De Peddepoel in Wanssum. Door zijn ervaring met kindervakantiewerk deed en doet hij dit met veel deskundigheid en organisatietalent. Met zijn pedago gische kwaliteiten zorgt hij ervoor dat kinderen steeds in een sfeer van sportieve saamhorigheid ver keren. Naast zijn inzet voor de schooljeugd heeft hij zich ook jarenlang ingezet voor carnavals vereniging De Wiendbuuk Ook op de basisschool was hij jaren lang organisator en presentator van het schoolcarnaval. Hij heeft al dertien keer het Kindervakan tiewerk Wanssum-Geijsteren mede georganiseerd. Tevens zet hij zich al vijftien jaar belangeloos in voor Tour Wielerclub Oostrum. Thijs Spee staat bekend als iemand die zich enorm inzet voor zijn medemens en voor de jeugd in het bijzonder. Er zijn veel ver enigingen waarbij hij is betrokken als vrijwilliger. Zijn inzet is uitzon derlijk te noemen. LINTJE PIET COENDERS Piet Coenders (68) uit Meerlo is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Hahn reikte deze koninklijke onderscheiding vrijdag aan hem uit in muziekzaal De Speulplats in Meerlo. Coenders was van 1980 tot 2001 lid van het kerkbestuur van de parochie H. Johannes de Doper in Meerlo. Vanaf 1997 was hij vice-voorzitter. Ook nu is hij nog actief als collectant en klus jesman. Sinds 2002 is hij de lei dende kracht bij de (vrijwillige) werkzaamheden van de realisatie van het nieuwe kerkhof in Meer lo. Sinds 1959 is Coenders lid van fanfare Eendracht Meerlo. In 1974 werd hij lid van het bestuur en in 1985 werd hij voorzitter. Deze functie heeft hij bekleed tot 1998. In zijn voorzittersperiode heeft de fanfare een groei doorgemaakt. Piet Coenders zorgde ervoor dat de fanfare midden in de gemeen schap stond. Een belangrijke rol heeft hij vervuld bij de totstandko ming van de huidige muziekzaal De Speulplats. Nog altijd kan er een beroep op hem gedaan wor den. Daarnaast was hij in 1983 prins carnaval in Meerlo. In 1985 was hij medeoprichter van de Oud- Prinsen-Garde. Tot op de dag van vandaag is hij actief lid van deze vereniging. In 1999 was Coenders mede oprichter van de vereniging Vrienden van fanfare Eendracht. Hij is actief bestuurslid en zet zich bij alle activiteiten in. Hij staat midden in de Meerlose gemeen schap en is een verenigingsmens in hart en nieren. WIES HAMSTRA Wies Hamstra (59) uit Blitters- wijck is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burge meester Hahn reikte de koninklij ke onderscheiding donderdag avond in het gemeentehuis aan haar uit. Wies Hamstra werd onderschei den vanwege haar werk als CDA- raadslid van Meerlo-Wanssum in de perioden 1990-1998 en 2002- 2006. Wies Hams tra: lid in de Orde van Oranje Nassau. René Poels (58) uit Meerlo is vrijdagmorgen benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester Hahn reikte de koninklijke onder scheiding in het gemeentehuis uit aan de Meerlose journalist. René Poels is vanaf 1968 bijzon der actief geweest op diverse fronten. In 1969 heeft hij het jon gerencentrum Merlin in Meerlo opgericht. Deze sociëteit vormt al meer dan 35 jaar een vanzelfspre kend verzamelpunt voor jongeren uit Meerlo en omgeving. Een van de in het oog springende activitei ten van het jongerencentrum was het Midsummerpopfestival dat in de jaren 1970-1974 vijf keer werd georganiseerd. Dit festival wordt door sommigen de voorloper van Pinkpop genoemd. Poels was voorzitter van het festivalcomité. René Poels heeft zich van 1973 tot 1998 als voorzitter van de Dorpsraad Meerlo tevens ingezet voor het behoud van de kleine kernen. In 1992 was Poels ook medeoprichter van het Literair Café Venray-regio. Hiervan was hij tot 2004 bestuurslid. Het lite rair café is inmiddels een begrip geworden in Noord-Limburg. In 2002 heeft hij het project Klassiek op Locatie mede opgericht en is hiervan tot op heden adviseur. Daarnaast is Poels lid geweest van het productieteam van regionale theatershows Klatergold in de schouwburg Venray, in 1998, 2000 en 2002. Maar ook ver buiten de plaatse lijke en regionale gemeenschap zet René Poels zich in voor zijn medemens. Vanaf 1981 maakt hij reizen naar landen in de Derde Wereld, geheel op eigen reke ning. De ervaring die hij daarmee opdeed en -doet zet hij in om mid delen te verwerven en projecten van de grond te krijgen. Hij weet waar hij over praat en toont een grenzeloze mate van betrokken heid. Vanaf 1992 is hij bestuurslid van Stichting Martinus, die hulp biedt aan straatkinderen in Rio de Janeiro. In 1993 richtte hij de Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum op, waarvan hij nog altijd voorzitter René Poels werd vrijdag benoemd tot ridder in de Orde van Oran je-Nassau. Op de foto poseert hij trots samen met zijn vrouw José. foto: Marijn Poels René Poels is sterk in het gene reren en realiseren van niet-alle- daagse ideeën. Hierbij wordt hij bijgestaan door velen die graag hun bijdrage leveren. Samenwer ken is voor de Meerlonaar dé manier om tot iets groots te komen. Door positief gebruik te maken van zijn (enorme) netwerk en zijn bereidheid om anderen te helpen, krijgt hij hulp en mede werking uit vele hoeken. Wan neer een beroep op hem wordt gedaan of zijn medewerking wordt gevraagd, is hij altijd daar toe bereid, zonder aarzeling. Mid dels de films die hij heeft gemaakt en de publicaties die hij heeft gedaan, vraagt hij aandacht voor de projecten van Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo- Wanssum en ontwikkelingssa menwerking in het algemeen. René Poels is met zijn inzet van grote betekenis voor de Meerlose en regionale gemeenschap, maar ook heel ver daarbuiten. LINTJE JAN KUIJPERS Jan Kuijpers (62) uit Wanssum is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Hahn reikte deze onderscheiding vrijdag aan hem uit bij zwembad De Broekberg in Wanssum. Kuij pers is sinds 1994 bestuurslid van Stichting Sportaccommodatie De Broekberg. Hij behartigt, als afge vaardigde van de duivenclub, de algemene belangen van de stich ting waarbij zwembad De Broek berg behoort tot zijn aandachtsge bied. Dit zwembad heeft een Mi a en Jan Kuijpers met de bloemen en de onderscheiding, foto: Jan van der Heijden. Bep en Thijs Spee werden in het zonnetje gezet, foto: Jan van der Heijden. Een ongeluk komt nooit alleen, is een bekende uitdrukking. Dat gaat in elk geval ook op voor de stichting Yamaru. Twee weken geleden kregen de twee Yamaru- vrijwilligers en SOS-contactmen- sen Jan Camps (Meerlo) en Erik Boots namelijk te horen dat ze na elf jaar vrijwilligerswerk bij Yama ru geen werkvergunning meer krijgen en het land uit moeten. Een felle uitslaande brand heeft vorige week het kantoor van het door SOS Meerlo- Wanssum gesteunde boeren project van hulporganisatie Yamaru op het Indonesische eiland Sulawesi volledig in de as gelegd. In dit kantoorge bouw, in het dorpje Woloan n, zat ook de administratie van de eerste boerencoöperatie die door SOS Meerlo-Wanssum in samenwerking met Rabo bank Foundation is opgezet. Wat de consequenties van de brand precies zijn, is nog niet bekend. Overigens heeft Meerlo-Wans sum dit kantoorgebouw niet gebouwd. Wel heeft SOS de orga nisatie geholpen bij het opzetten van de boerencoöperaties, is er een jeep aangekocht, een land bouwproject gestart en hulp geboden aan een gehandicapten project. Volgens broeder Han, de direc teur van Yamaru, is de oorzaak van de nachtelijke brand waar schijnlijk kortsluiting. De schade wordt geraamd op 150 miljoen ruphia, een bedrag van 15.000 euro. Hoe het verder moet, is nu nog niet bekend. Broeder Han houdt zijn rug recht en hoopt op steun: "Ik worstel en kom boven", zegt hij. Het project van Yamaru was het derde project dat de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum gedurende drie jaren heeft gesteund. Het was des tijds ingediend door Meerlonaar Jan Camps, die toen al enkele jaren op Sulawesi woonde en samen met Horsternaar Eric Boots als vrijwilligers actief was bij Yamaru. Aan de samenwerking met de Indonesische stichting heeft SOS Meerlo-Wanssum nog steeds goede herinneringen en geregeld is er contact over de stand van zaken van de projecten. In het dorpje Woloan II, waar het kantoor stond, zijn in het verle den diverse inwoners van Meerlo- Wanssum op bezoek geweest. VOORTGANG Het toeval wil dat Eric Boots juist vorige week nog een bericht stuurde naar SOS over de stand van zaken rondom de boerencoö peraties die mede met hulp van SOS Meerlo-Wanssum zijn opge zet. "De coöperaties draaien, inmiddels zijn het veertien groe pen, met ongeveer 2000 leden. Een aantal groepen draait goed, andere wat minder", laat Eric Boots weten. Bij enkele kleine coöperaties is het een probleem dat sommige boeren moeite heb ben om op tijd een deel van hun geleend geld terug te betalen. In dat geval gaan medewerkers van de coöperaties de mensen thuis bezoeken en komt het geld uitein delijk net op tijd binnen. Eric Het kantoor van Yamaru op Sulawesi is in vlammen opge gaan. Op de voorgrond broeder Han Gerritse. Boots: "Alles draait nog, gelukkig zijn er ook nog steeds een aantal goede groepen, en bij de minder goede wordt alles op alles gezet om het tij te keren. Dit kost ech ter veel tijd en energie mijner zijds. Werk overdragen aan ande re medewerkers binnen Yamaru gaat ook erg moeizaam. Dit soort werk vraagt een andere arbeids- mentaliteit, extra inzet, hoog ver antwoordelijkheidsgevoel, etc., allemaal dingen die hier niet van zelfsprekend zijn." Burgemeester Hahn speldt Piet Coenders de onderscheiding op. i J Donderdag 4 mei 2006 - Pagina 13 Uitslaande brand treft Meerlo-Wanssum "Als ik 65 ben kan ik sowieso terug" Vijf onderscheidingen in Meerlo-Wanssum is. boerenproject Sulawesi

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13