Popfestival, Wereldband en Cabarestafette Goederen- en dienstenveiling Expositie Joke van Hees Open Atelier Dagen Limburgse keramisten V-Kick café HONL zoekt versterking Expositie in Koningskerkje Wandeling IVN Leren van het leven Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 20 april 2006 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray N f De eerste editie van Popfes tival, De Wereldband en volop cabaret in Cabarestafette in Schouwburg Venray. Het theaterseizoen loopt langzaam ten einde, maar aan het einde van een lange reeks presen teert de schouwburg nog volop interessante voorstellin gen. Op zondag 23 april wordt de eerste editie van het Popfestival in samenwerking met V-kick gehou den in Schouwburg Venray. In navolging van talentenjacht De Kans eerder dit jaar, wordt er op zondag 23 april vanaf 15.00 uur een vergelijkbare wedstrijd gehouden voor beginnende pop bands. Het programma wordt ingevuld door zes bands die ieder een sessie van 20 minuten mogen spelen. Deze artiesten zijn gese lecteerd uit de audities van De Kans. Om belangstellenden en fans de kans te geven mee te zin gen, dansen of swingen wordt het grote podium van Schouwburg Venray omgebouwd tot festival plein waar een paar honderd mensen kunnen genieten van de optredens, die door een vakkundi ge jury beoordeeld worden. Aan dit festival nemen deel: F-Act, Fuse, The Excessum, Pilot Flame, Papalarious en Disconnected. De jury bestaat uit zanger Geert Pel- zer, Ad Weiten van Kunstencen trum Jerusalem en de zanger van de band Trade Mark; Ruud Leijs- sen. De presentatie van deze mid dag is in handen van Leon Aarts. Er zijn voor dit festival driehon derd (gratis) kaarten beschikbaar die afgehaald kunnen worden aan de kassa van Schouwburg Venray of bij café 't Podium. WERELDBAND Wie op zoek is naar een avond plezier en muzikaal genot, zit bij de voorstelling op donderdag 27 april vanaf 20.00 uur van De Wereldband goed. In 2003 zag Karei de Rooij, beter bekend als de Mini van het legendarische duo Mini Maxi, De Wereldband. Hij besloot ter plekke de zes jon gens bij te staan, zo goed vond hij hen. Die jongens kunnen ook bijna alles op hun instrumenten én daarnaast kunnen ze ook nog goed zingen. De voorstelling Lek ker Warm start bescheiden en het laat in het ongewisse over wat komen gaat. Binnen een mum van tijd wordt het publiek wordt mee genomen op een reis rond de wereld. De Wereldband is echt een wereldband, en er is geen genre waarin de band niet thuis is. Keltische folk, cabaret, flamen co, zigeunerjazz, Afrikaans, hillbil ly, klezmer, pop, blues, u zegt 't maar. De Wereldband speelt het allemaal. De ene keer is het een Arabisch tv-orkest, dan weer een hilarische boyband of een Duits schlagerduo. Ook de Peking Opera komt voorbij. Als u denkt het beste gezien te hebben, ver rassen ze u weer met een nieuwe act. Nog muzikaler en komischer dan de vorige. Violist/zanger Wil lem van Baarsen: 'Lekker Warm is een gelijk opgaande strijd tussen muziek en theater, waarbij muziek theater is geworden. Muziek is en blijft de basis, daar is het ons om begonnen.' Op humo ristische en energieke wijze bespelen ze een groot ensemble van maarliefst dertig instrumen ten. Als toeschouwer valt u tel kens weer in verbazing over de capaciteiten van deze muzikan ten. Elke act is bijzonder en men waant zich door de muziek, het acteertalent en de setting ook daadwerkelijk in een ander land. Violist/zanger Willem van Baar sen: 'Eigenlijk zijn wij een stel idi ote vrienden die in een huiskamer bijeenkomen, een band vormen en voor ons plezier deze voorstel ling opvoeren.' Dat ze er plezier aan beleven is overduidelijk. Zelfs na afloop van de voorstelling gaan ze door maar Wereldband (Foto: Rene Som- mer) dan voor de promotie van hun cd. Ook dit brengen ze met de nodige humor en enthousiasme. CABARESTAFETTE Op vrijdag 28 april, aanvang 20.00 uur, is de succesformule van Cabarestafette te zien in Schouwburg Venray met Jochem Otte, Martijn Oosterhuis en Alkemade Bloemen. Cabaresta fette bewijst dat de formule onverwoestbaar is. Aan het begin van de avond legt de presentator uit dat Cabarestafette is opge bouwd uit drie optredens, twee voor de pauze en een erna. De Cabarestafette laat het publiek kennismaken met nieuw cabaret talent en daarom is iedere Caba- restafette-avond anders is en uniek. Er zijn optredens van ondermeer Jochem Otte, Martijn Oosterhuis, Alkemade en Bloe men. Er zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Om de avond uit "echt" compleet te maken atten deren zij u op de mogelijkheid aansluitend het Koninginnenacht concert Rooy Tribute Projects, die de Rooyse Stones brengen, bij te wonen. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij Theatercafé De Artiest. Muziekvereniging Ons Genoe gen uit Oirlo houdt op zondag 23 april haar jaarlijkse goederen- en dienstenveiling. Ook dit jaar zijn er weer allerlei kavels te koop, zoals groenten- en fruitpakketten, theaterbonnen en verschillende diensten van leden van Ons Genoegen. De veilingmeesters zijn Geert Voesten en Jan Nelissen. Zij gaan hun best doen om de zaken aan de man te brengen ten gunste van de muziekvereniging. Hun erva ringen bij verschillende carnavals activiteiten in het dorp kunnen ze daarbij zeker gebruiken. Tijdens deze middag gaat een groep leer lingen van de basisschool van Oirlo diverse malen optreden met enkele streetdances die zij speci aal voor deze dag hebben ingestu deerd. Muziekvereniging Ons Genoegen viert in 2008 haar hon derdjarig bestaan. Ter voorberei ding op dat jubileum is nu al een comité actief om dat eeuwfeest niet ongemerkt voorbij te laten gaan, Een van de doelstellingen van dat comité is om de muziek vereniging in 2008 te voorzien van nieuwe uniformen. De huidi ge uniformen zijn bijna dertig jaar oud en aan vervanging toe. Men is deze middag vanaf 14.00 uur van harte welkom in gemeenschaps huis De Linde in Oirlo. Voor de kinderen is er een aparte ruimte beschikbaar waar zij zich kunnen vermaken. De schilderijen van Joke van Hees uit Grave zijn tot en met 1 juni in de poliklinieken van het Maasziekenhuis Pantein in Box meer te bezichtigen. Van Hees wordt geïnspireerd door kleur. Haar werk is het best te omschrij ven als kleurrijk, intens en expres sief. Ze werkt met olieverf op doek en haar manier van schilde ren doet soms organisch aan. Vanaf het moment van het opzet ten van kleur geeft Joke zich totaal over aan wat spontaan gebeurt op het doek. Gaandeweg ontstaat er een emotionele verbin ding met de kleuren, waardoor er iets gebeurt met haarzelf. Daaraan geeft ze uiting in haar schilder werk. De thema's van haar schil derijen zijn dan ook gerelateerd aan haar manier van in het leven staan. Het schilderen vanuit kleur geeft letterlijk en figuurlijk ook kleur aan haar leven. Kunstenares Joke van Hees is autodidact. Joke heeft als klein kind al altijd gekrabbeld en getekend. Later ging het tekenen over in schilde ren. Her en der bezocht ze cursus sen, ondermeer bij het Pieter Breughel Instituut in Veghel. Ook kreeg ze les van wijlen Kees Basti- aans van het Creatief Centrum in Uden. Ook ging ze nog naar schilders club Den Zolder in Zeeland waar ze les kreeg van wijlen Harrie Her mes. Daarnaast bezocht ze een paar workshops van Cees Mudde bij D'n Ezel in Uden en nam ze een paar lessen bij kunstenares Winy Jacobs in Cuijk. Later besloot Joke van Hees niet meer naar cursussen te gaan, maar zelf het "vak" te gaan beoefenen. Vooral de laatste drie jaren is ze erg intensief bezig geweest en soms laat ze zich nog scholen door Annet Teunissen, beeldend kunstenaar in Oss. Wat gebeurt er als U niet adverteert Galerie/keramiekatelier Rooyart in Venray houdt met de keramis ten Mariëtte Groeneveld en Leo Martens op zaterdag 22 en zondag 23 april van 10.00 tot 17.00 uur open atelier. Zo'n zeventig kera misten in Limburg en de Duitse grensstreek, aangesloten bij de Stichting Keramiekgids Limburg openen hun deuren voor het publiek. Bij elke deelnemer is een gids te koop met kaartje [route kaart] van de Euregio waar alle deelnemers in staan. In twee dagen kan het publiek een goed inzicht krijgen wat op keramiek- gebied gepresteerd wordt, hoe dat wordt gedaan en wat er te koop is. Op zaterdag 8 april is van deze zelfde keramisten een over zichtstentoonstelling geopend in het museum het Petershuis in Gennep, www.museumhetpeters- huis.nl. Bij gelegenheid van deze opening is de nieuwe keramiek gids gepresenteerd. Voor alle informatie www.kera- miek-euregio-limburg.nl Atelier Rooyart opent dus ook haar deu ren. Werk van Mariëtte Groene veld, kleurrijke mens- en dierfigu ren en van Leo Martens, vazen, schalen en vaasplastieken zijn hier te zien. Tegelijk is werk van een heleboel andere internationa le keramiek kunstenaars te zien in de galerie. Voor informatie betreffende atelier/galerie Rooy art zie www.artned.nl/rooyar. De Venrayse jongerenorganisa tie V-Kick houdt op zaterdag 22 april vanaf 21.00 uur een avond waarop men kan luisteren naar diverse soorten muziek in het V- Kick Café, gehouden in Café 't Podium. Het V-Kick Café staat voor een avond relaxed bijkletsen met vrienden en luisteren naar de beste muziek. Een drietal dj's laat een mix horen van pop, rock en metal maar ook hiphop en dance van toen naar nu en weer terug. Wie thuis een cd heeft liggen van een nieuwe band en waarvan men vindt dat iedereen die muziek gehoord moet hebben, schroom dan niet om het schijfje mee te nemen. Wie weet, draait een van de dj's 'm wel. De volgende edi ties van het V-Kick Café zijn op 27 mei, 17 juni en 15 juli. In samenwerking met Schouw burg Venray houdt V-Kick op zon dag 23 april een bandwedstrijd voor beginnende bands uit de regio Venray, genaamd Popfesti val. Een idee, dat voortgevloeid is uit de organisatie van talenten jacht De Kans'. Jonge bands meld den zich massaal aan voor deze talentenjacht, waarna V-Kick en de schouwburg de handen ineen sloegen om een speciale editie te gaan organiseren voor deze groep. Voor dit popfestijn zal het grote podium van Schouwburg Venray omgebouwd tot festival plein waar de bezoekers kunnen genieten van de optredens, die door een vakkundige jury beoor deeld worden. Aan dit festival nemen de volgende bands deel: F- Act, Fuse, The Excessum, Pilot Flame, Papalarious en Disconnec ted. Deze bands krijgen ieder 20 minuten speeltijd waarin zij de jury van hun kunsten moeten zien te overtuigen. De vakkundige jury bestaat uit zanger Geert Pelzer, Ad Weiten van Kunstencentrum Jerusalem en de zanger van de band Trade Mark; Ruud Leijssen. De presentatie van deze middag is in handen van Leon Aarts, bekend van de SRV Mannen. Voor dit fes tival, dat om 15.00 uur begint, zijn driehonderd gratis kaarten beschikbaar die afgehaald kunnen worden bij de kassa van Schouw burg Venray of Café 't Podium. Audities voor Oebele De legendarische televisieserie Oebele! was de voorloper van Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer? Harry Geelen en Joop Stokkermans stonden eveneens aan de basis van deze vrolijke mix van liedjes, muziek, dans en dat alles in een spannend verhaal. In het seizoen 2006/2007 komt Oebele! op spectaculaire wijze terug in het theater, in de vorm van een muzikale familie voorstelling. VOF de Kunst gaat de mooiste en beste liedjes uit Oebele! weer laten klinken alsof het vandaag geschreven is. Joris Lutz neemt het publiek mee in een waanzinnig verhaal. De jonge danstalenten van de Lucia Martas Dansacademie maken er een opwindende show van: breakdan ce, streetdance of een razendsnel tapnummer of een prachtig ballet; ze kunnen het allemaal. In een speciaal showblok krijgen kinde ren uit de regio van het theater de kans om hun talenten te laten zien: een duet zingen met je hond, trompetspelen op een een- wieler, of met een heel voetbal team de bal hooghouden. Kinde ren die mee willen doen en in het showblok hun kunsten willen laten zien, kunnen zich opgeven voor de audities. Op woensdag 26 april worden audities gehouden voor de regio Venlo. Van 13-30 tot 17.00 uur staat schouwburg De Maaspoort in Venlo geheel in het teken van deze audities. Alles kan in Oebele! waardoor een voorstelling ontstaat, waarbij nie mand raar opkijkt als je je even helemaal laat gaan. Meer informa tie staat op www.oebele.nu De KRO gaat een aantal audities opnemen en uitzenden in ZAPP. Solitus winnaar De skatepunkband Solitus is winnaar geworden van Op Ut Tuf- felke, een open podium voor regionale bands in jongerencen trum Gryphus in Vierlingsbeek. Het trio uit Cuijk verdiende met deze overwinning het openings optreden van Op De Töffel 2006 en daarmee is het programma van dit gratis toegankelijke popfesti val compleet. Naast Solitus gaan tijdens de veertiende editie van Op De Töffel optreden: Millstone, Tom Musea, Flying Fortress, Omski, Taxi To The Ocean, Powervice, BJ Baartmans, Erwin Nijhoff, André Manuel, El Guapo Stuntteam, Internationals, zZz, Gem, Johan en Kraak Smaak. Op De Töffel 2006 vindt plaats op zondag 18 juni op het Vrijthof in Vierlingsbeek. Meer informatie over Op De Töffel is te vinden op www.opdetoffel.nl. Disco in De Wis Na de overdracht van het gebouw en de eerste steenlegging zijn een aantal vrijwilligers begon nen aan de renovatie van de ber ging van gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Binnenkort wordt het dak gerenoveerd. In het kader van de fondsenwerving, nu de gemeente niet bereid is bij te dragen om de leefbaarheid in het dorp te bevorderen, houdt Stichting Jeugd- en Gemeen schapshuis De Wis op zaterdag 22 april een Back to the 70's 80's avond met medewerking van een discotheek. Aanvang 20.30 uur in gemeenschapshuis De Wis in Cas tenray. De gehele opbrengst is bestemd voor de verbouwing van De Wis. Sprinters in de bibliotheek De bibliotheek Venray kent een speciale service voor lezers die graag de nieuwste titels in huis halen: Sprinters. Dit zijn pas ver schenen boeken waarvoor over het algemeen een grote belang stelling bestaat. Vrijwel direct na verschijning worden de boeken door de bibliotheek uitgeleend. Sprinters mogen maximaal twee weken geleend worden. Zo is een grote doorstroming van de boe ken mogelijk en kunnen meer mensen van de service gebruik maken. Het assortiment wordt voortdurend up-to-date gehou den, zodat steeds de nieuwste titels beschikbaar zijn. In de bibli otheek worden de sprinters op een speciale plaats gepresen teerd. Het actuele sprinteraanbod staat vermeld op de website van de bibliotheek www.obvenray.nl. Inschrijven peuterspeelzaal Peuterspeelzaal 't Ukkenest in Leunen houdt op woensdag 26 april van 10.30 tot 11.30 uur en van 18.30 tot 19.00 uur een inschrijfdag. 't Ukkenest is een gezellige peuterspeelzaal met een 'dorps' karakter en een aantrekke lijke prijs. Peuters vanaf een jaar kunnen worden ingeschreven. Vanaf twee jaar kunnen ze wor den geplaatst. Tevens kan men zijn peuter tijdens de inschrijfdag meebrengen tegen een kleine ver goeding. Het Harmonie Orkest Noord- Limburg, kortweg HONL genoemd is op zoek naar klarinet tisten, trombonisten, tubaspelers. De harmonie kan elk instrument gebruiken om de gelederen te ver sterken, maar met name de klari nettisten zijn van harte welkom. Het HONL werd vijftien jaar gele den opgericht met als doel het publiek weer in de zaal te krijgen. Geen zware concoursstukken, maar een aansprekend en herken baar repertoire staat er op het programma. Licht klassiek, zoals dat vooral in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw popu lair was. Deze keus in muziek lijkt te werken, want sinds haar oprichting heeft het orkest al vele optredens achter de rug. Niet alleen regionaal, maar zelfs over de grens. En het publiek weet zeker de weg te vinden naar de concerten van het orkest. Wat kan een muzikant precies ver wachten wanneer hij of zij zich bij het HONL aanmeldt? Als eerste natuurlijk een groep enthousiaste spelers die de wekelijkse repetitie als dé manier ziet om ontspan nend met hun hobby bezig te zijn. Want het HONL gaat niet op con cours en is daardoor dus ook niet verplicht om de vaak moeilijk ver teerbare concoursstukken te spe len. Het is echter niet alleen maar gezelligheid, er wordt ook serieus gewerkt. Het orkest kent namelijk enkele jaarlijks terugkerende con certen waarvoor steeds weer nieuw repertoire ingestudeerd moet worden. We noemen een Adventsconcert, een Carnavals concert, een concert op Schloss Moyland in Duitsland, inmiddels een traditie geworden. Daarnaast wordt door het orkest regelmatig gezocht naar muzikale samenwer king. Zo werd er eind vorig jaar een concert gegeven samen met het Venrays Mannenkoor en heeft het muziekgezelschap het podi um gedeeld met onder andere zangvereniging Hoor's! en het Horster Mannenkoor. Er wordt echter ook het nodige van de muzikant zelf verwacht. Het orkest kent geen aparte jeugdop leiding, geïnteresseerden moeten dus in staat zijn zelfstandig thuis muziekpartijen in te studeren en bovendien over een instrument kunnen beschikken. Daarnaast is het handig als de muzikant over enig verkooptalent beschikt. Aan het eind van elk seizoen geeft HONL namelijk een slotconcert met aansluitend een snuffelmarkt. Elk jaar weer druk bezocht. Waar het HONL zich tevens door onder scheidt van andere gezelschappen zijn twee zangers die vrijwel elk concert hun steentje bijdragen. Tenor Theo van Kollenburg en sopraan Marjolein Kuenen spelen al verschillende jaren een belang rijke rol binnen het orkest. Maar ook Dorris van den Meerendonk is bij gelegenheid een graag gezie ne gastzangeres. "Het is soms jam mer dat we bepaalde muziekstuk ken niet kunnen spelen omdat we niet over de juiste instrumenten beschikken," aldus dirigent Klin kers. "Geïnteresseerden zijn dan ook van harte welkom." Kijk voor meer informatie over het HONL op www.honl.nl. Muziekuitvoering In de aula van Kunstencentrum Jerusalem in Venray wordt op vrij dag 21 april een leerlingenuitvoe ring gehouden. Vanaf 19-30 uur zijn er verschillende optredens waarbij de leerlingen van Anjo Jacobs (accordeon en keyboard), Geert Jacobs (hoorn/klein koper), Hans Mooren (trombone en klein koper) en Stephan Moors (hoorn en klein koper) hun beste beentje voorzetten. Meer informatie is te verkrijgen via tel. (0478)585320 of www.kunstencentrumjerusa- lem.nl Op woensdag 26 april vindt er in de Aula van Kunsten centrum Jerusalem eveneens een leerlingenuitvoering plaats. Vanaf 19-30 uur zijn er verschillende optredens waarbij de leerlingen van Wilmy van der Helm (zang/musical), Geert Jacobs (hoorn/klein koper) en Ad Weiten (gitaar) hun beste beentje voor zetten. De Locht Nu de lente in het land is wor den er overal lammetjes geboren. Daarom zijn er op zondagmiddag 23 april in Streekmuseum De Locht in Melderslo een aantal lam metjes te gast. Het bijzondere is dat deze lammetjes allemaal met de fles moeten worden grootge bracht omdat het moederschaap niet voldoende melk heeft. Kin deren mogen een handje helpen om de lammeren de fles te geven. Elders in het museum is een smid aan het werk en men kan de fraaie expositie Glas in lood, schil deren met licht bezichtigen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook op andere dagen en tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Toon Hermans Huis In het Toon Hermans Huis, open huis voor mensen met kan ker en hun naasten, in Venlo wordt elke woensdag een con tactochtend gehouden van 10.00 tot 12.00 uur. Verder is het huis elke werkdag geopend van 9-00 tot 17.30 uur. Meer informatie staat op www.toonhermanshuis- venlo.nl Contactavond schildklierpatiënten De Schildklierstichting werk groep Limburg houdt in samen werking met het patiëntenservice bureau van het VieCuri een lotgenotencontactavond op dins dag 2 mei van 19-30 tot 21.00 uur in het VieCuri medisch centrum in Venlo. De bijeenkomst is bedoeld voor schildklierpatiën ten, partners en familieleden. Tij dens deze bijeenkomst kunnen de aanwezigen ervaringen uitwisse len en zijn leden van de Schild klierstichting aanwezig met prak tische informatie. Indien men aan deze avond wil deelnemen kan men zich tussen 19-00 en 20.30 uur opgeven bij mevrouw T. van Horen via tel. (077)4652041. Hondendag Intratuin Venray houdt samen met Pedigree op zaterdag 22 april van 10.00 tot 16.00 uur het jaar lijkse hondenevenement. Een eve nement voor iedereen die van honden houdt. De hond kan gratis deelnemen aan de Natte Neuzen- test, waar zijn gezondheid door een deskundige wordt gecheckt. Ook kan hij gratis op de foto, die men direct in een lijstje meekrijgt. En tot slot is er voor iedereen die met hond komt, een gratis zak nieuwe Pedigree Droog. Jos Wigman toont tot en met zondag 7 mei zijn schilderijen en lino's in het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Tijdens deze expo sitie staan behalve de film Twijfel tussen waarheid en tijd op don derdag 20 april vanaf 20.00 uur, nog enkele andere interessante activiteiten te gebeuren. Op dins dag 25 april van 19-30 tot 22.00 uur staat aquarelleren op het pro gramma! Deze avond is zeer geschikt om gewoon een keer te kijken wat men van aquarelleren vindt en om tegelijkertijd lekker creatief te bezig zijn. Aquarelleren is een uitdagende techniek. Ook degenen die al vaker aquarelleer den, maar moeite hebben om daar thuis tijd voor vrij te maken, kan in het Koningskerkje terecht zon der aan een langer durende cur sus vast te zitten. Kristianne Tum- mers verzorgt deze avond. Aanmelden kan via tel. (0478)631401. Het schilderen voor kinderen behoort ondertus sen tot de vaste onderdelen van de exposities in het Koningskerk je. Ditmaal kunnen de kinderen zich laten 'inspireren' door het werk van Jos Wigman. Wigman maakt vaak grote schilderijen als herinneringen aan het landschap en momenten uit de natuur. Om te schilderen gebruikt hij niet alleen zijn kwasten. Hij bewerkt de doeken op allerlei manieren met kleuren, vormen, krassen, vegen en stroken papier. Zo bouwt hij laag voor laag een werk op. Aanmelden kan bij Kristianne via tel. (0478)631401. Schilderen voor kinderen wordt gehouden op woensdagmiddag 26 april van 14.00 tot 15.45 uur. Het is ook mogelijk om met een groep bui ten de openingsuren de expositie van Jos Wigman te bezoeken. Een afspraak maken kan via boven staand telefoonnummer. IVN Geijsteren-Venray houdt op zondag 23 april een ongeveer twee uur durende wandeling op landgoed De Tongelaar in Mill. De Tongelaar ligt ten noorden van Mill en wordt doorsneden door het Peelkanaal de Lage Raam en Ottersgraaf. Vanuit Mill is het bereikbaar via de Molendijk, ver volgens de Rooyendijk. Na acht honderd meter rechtaf over de brug over de Lage Raam. De Ton gelaar is een eeuwenoud land goed op rivierklei. Het is in het verleden door de Maas opge bouwd en draagt daar nog de spo ren van. Het overgrote deel bestaat uit cultuurland, gemodel leerd door bos, lanen en houtwal len. Op de plaats van het kasteel lag al in de negende eeuw op een natuurlijke verhoging temidden van uitgestrekte moerassen en rivierbegeleidende bossen, een vluchtburcht of 'motte'. In zijn huidige vorm dateert het kasteel uit de vijftiende eeuw. Aan het begin van de negentiende werd in het landgoed veel bos gerooid. Dit was nodig om het systeem van de Beerse Overlaat te laten func tioneren. Niet alleen uit de aard kundige maar ook uit de floristi- sche samenstelling van de bossen en houtwallen blijkt dat het land goed behoort tot het rivierenge bied. De voornaamste boomsoor ten zijn zomereik, es, zwarte els, populieren en wilgen. Aan de bos randen en in de bermen groeit kruisbladwalstro. In het bos zelf staan gevlekte aronskelk, slanke sleutelbloem en salomonszegel. De das komt hier voor, vooral door het beheer van het Brabants landschap, waarbij de graslanden uitsluitend bemest worden met ruige stalmest. Vele vogels, waar onder de bosrietzanger, de kleine karekiet, de spotvogel, de gras mus, de zwartkop, de braamslui- per, de havik buizerd en de toren valk komen hier voor. Dit komt vooral door de kleinschaligheid van het landgoed. De wandeling vindt plaats onder leiding van de gidsenwerkgoep en de start is om 10.00 uur vanaf de parkeerplaats bij landgoed De Tongelaar. Ook niet-leden zijn welkom. Bestaat er een god/ is er leven na de dood? Waar ligt de scheidslijn tussen goed en kwaad? Wat zijn de belangrijk ste levenslessen? Wordt de aarde bedreigd? Zoë Sallis, actrice en weduwe van filmmaker John Huston, inter viewde een keur aan beroemdhe den, onder wie Paulo Coelho, Bono, Zijne Heiligheid de Dalai Lama, Bob Geldof, David Lynch, Nelson Mandela, Jack Nicholson en Farah Diba Pahlavi, over tien grote levensvragen. De antwoor den die Sallis kreeg, geven vanuit verschillende levensvisies - zoals het christendom, jodendom en boeddhisme - inzicht in de meest uiteenlopende zienswijzen. Daar door is Leren van het leven een inspirerend boek dat aanzet tot reflectie en nadenken over de zin van het bestaan. Speciaal voor de Nederlandstali ge editie zijn bijdragen opgeno men van onder meer Kristien Hemmerechts, Tehodoor Hol man, Kluun, Els de Schepper, Susan Smits en Ad Visser. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof, Grote straat 68 in Venray. Leren van het leven ■kV Zoë Sallis Kunst Cultuur Imyirertraiê öMtuwrclert op tien grote levenswagen

Peel en Maas | 2006 | | pagina 21