1 Inventarisatie voor cultuurhistorische waardekaart 'Reclame' nieuw thema van verrassende theatershow Oker A.S. ZONDAG HORST nnodcz centrum iPififS)®# TlLcdlc® Koester uw monument mm Idols on stage in Zenith De Toverbal smult... mmm MODEZONDAG-KOOPZONDAG PEEL EN MAAS Honderdzevenentwintigste jaargang - week 12 - donderdag 23 maart 2006 Venray en zijn kerkdorpen kennen veel mooie en mar kante gebouwen, beelden, natuur of uitzichten. Het in kaart brengen van al dit moois staat al jaren bij velen op de agenda, maar nu komt er ein delijk schot in de zaak. Stichting Venray Monumentaal en de gemeente Venray hebben het initiatief genomen om deze omvangrijke klus samen te vol brengen. De stichting zal de inventarisatie op zich nemen, en de gemeente Venray de uitvoe ring. Maandag 27 maart vindt de aftrap plaats. "Het resultaat moet een cultuurhistorische waarde kaart worden waar Venray trots op zal zijn", belooft Joop Vorst, voorzitter van Stichting Venray Monumentaal. De Stichting Venray Monumentaal maakt deel uit van de overkoepelende organisatie Historisch Platform Venray. De parapluwerking is dat alle organi saties met de raakpunten historie en Venray met elkaar en voor elkaar werken. Het platform is rijk aan heemkunde organisaties, schutterijen, de stichting Kruisen en Kapellen, en nog vele andere Venrayse organisaties. De Stichting Venray Monumentaal maakt zich sterk voor monumentale gebouwen, beelden, rijksmonumenten en uit zichten. Volgens Joop Vorst staan op de monumentenlijst op dit moment zo'n vijftig rijksmonu menten, een stuk of zestig gemeentelijke monumenten. IJkpunten van de monumentale lijst zijn onder meer een bepaalde gaafheid van het monument zelf, en het vertegenwoordigen van een bepaalde stijl of architect. "Venray heeft heel wat moois.en het mooie dat we nog hebben, moeten we koesteren." Chris Colsen: "Actief zijn we al op verschillende gebieden om monumenten in de schijnwerpers te zetten. Al ruim twee jaar publi- ceren wij in Peel en Maas de rubriek 'koester uw monument'. Frans de Roos met l'oto s en Trudy Peters-Ten Have met de redactie besteden hier veel tijd aan. Vaak krijgen we positieve reacties van mensen. Ze zijn blij met de aandacht voor het 'mooie' in Venray en hopen dat dit wordt behouden. De ene keer lukt dat wel, de andere keer niet. We betreuren bijvoorbeeld dat een mooi ensemble aan de Stationsweg door het verdwijnen van het pand Drabbels, in de toe komst niet meer zal bestaan. De cultuurhistorische waardekaart is een stap om Venray letterlijk en figuurlijk goed op de kaart te zet ten." Maandag 27 maart wordt met het samenkomen van alle heem kunde organisaties het officiële startschot gegeven voor de inven tarisatie. Vorst: "De waardekaart focust op cultuurhistorische en ruimtelijke kwaliteiten. Een plat tegrond waarop vele verschillen de waardeaspecten kunnen wor den aangegeven. Aspecten zoals rijks- en gemeentelijke monumen ten, alle kruisen en kapellen, begraafplaatsen, kunstwerken, waardevolle landschappen, indus trieel erfgoed, waardevolle buurt schappen, etc worden in kaart gebracht. De heemkunde organi saties hebben al veel informatie in huis, dus we beginnen met die informatie te bundelen en te inventariseren. Deze kaart moet een breed maatschappelijk draag vlak hebben, dus input van bur gers is noodzakelijk." De inventarisatie zal nog dit jaar worden afgerond. De gemeente pakt het stokje vervolgens over om inhoud te geven aan de uit voering van de waardekaart. Colsen legt uit dat de gebouwen, landschappen, etc die op de waar dekaart komen, niet allemaal op de monumentenlijst hoeven te staan. "Venray kent meer moois dan alleen de monumenten. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de Julianasingel en de Stationsweg. Venray en zijn kerkdorpen kennen veel mooie en markante gebouwen, beelden, natuur of uitzichten. Deze lanen worden door velen als 'bijzonder mooi' omschreven." De waardekaart wordt digitaal uitgevoerd. "Dat maakt de kaart gemakkelijk toegankelijk, en goed bij te werken. De waardekaart kan worden geraadpleegd bij het plannen van nieuwe ontwikkelin gen in Venray, bij vergaderingen van de welstandscommissie, voor de website van de gemeente Venray en onze stichting." Meer informatie venraymonu- mentaal@kpnplanet.nl Iedere drie jaar probeert zang- en theatergroep Oker een nieuwe show op de plan ken te brengen. De eerste show, 'Contrast' in 1998, was al meteen een groot succes. Oker presenteert vrijdag 24 maart haar nieuwe show, die 'Reclame' als thema heeft gekregen. Loek Lucassen (36), lid en solist van Oker, over de nieuwe show en zijn grote passie voor Oker. Loek Lucassen en zijn vrouw zijn al ruim twaalf jaar lid van Oker. Ze hebben alle shows mee gemaakt en gaan nog steeds enthousiast naar de wekelijkse repetitie op dinsdagavond. "De nieuwe show wordt weer fantas tisch", verklapt Lucassen. Drie jaar geleden, na de laatste show 'Telefoon...!?! Voor Oker!', is de 65-koppige groep begonnen met de voorbereidingen voor een nieuwe show. "Elk jaar leren we weer iets bij, waardoor we bij de aanpak van een nieuwe show beter weten waarmee we moeten beginnen. Zo zijn we dit jaar begonnen met het vastleggen van de omlijsting van de show. Iedereen die wilde, heeft ideeën aangedragen. Vervolgens zijn we gaan brainstormen en uiteindelijk hebben we gekozen om alles in een reclamesfeer te brengen. Het is een goed gekozen thema, aan gezien we er veel mee kunnen qua muziek: zowel up-tempo nummers als ballads en medleys. We kunnen er ook veel humor in kwijt. En dat is ook gebeurd. Onder meer een medley van Aretha Franklin en enkele num mers uit Moulin Rouge passeren de revue." Oker is oorspronkelijk begon nen als kerkkoor, maar heeft Mooi de Mooiste Mode St. Lambertusplein 12 - Tel. 0773986464 inmiddels een hele ontwikkeling doorgemaakt. Via de weg van gos pel en pop begon de groep met het organiseren van eigen voor stellingen. En met succes. Oker telt inmiddels 65 leden, met een gemiddelde leeftijd van zo'n 35 jaar. De groep en het repertoire is door de jaren heen sterk uitge breid, en de gehele aankleding van de show is professioneler geworden. "We werken met steeds betere verlichting en effec ten, en het aanzicht op het podi um is meer uitgebalanceerd. We kunnen met onze dirigent Sjraar Klaassens en regisseur Barry van Opbergen wel zeggen dat we als amateur-groep een professionele show neerzetten." Oker heeft maar aan één ding een tekort, en dat zijn mannelijke leden. "Die zijn bij ons altijd wel kom. We vinden dat we met deze groep van 65 wel zo'n beetje vol zitten. Voor vrouwen bestaat er dan ook een wachtlijst. Maar voor mannen maken we een uitzonde ring." Het plan om Jong Oker op te richten, voor jongeren met dezelfde hobby's, is uiteindelijk aan de kant geschoven: te weinig animo. "We koesteren wel nog altijd de wens om dit opnieuw te proberen." KAARTVERKOOP De première van 'Reclame' is vrijdag 24 maart in sporthal 'De Raayhal' in Overloon. Kaarten kosten 15 euro en zijn verkrijg baar bij de leden van Oker, bij kle dingzaak Emorfa (Vierlingsbeekseweg in Overloon), en bij Slagerij Centen (Otterloseweg in Overloon). Na de première in Overloon zijn er nog meer uitvoeringen, onder meer in Uden, Cuijk en Venray. De kaartverkoop gaat bij deze voorstellingen via de schouwburg zelf. Voor meer informatie over Oker en de nieu we voorstelling kunt u terecht op www.oker-overloon.nl Winkeldief In een winkel aan de Kruidenlaan in Venray werd vori ge week een 14-jarige jongen uit Venray aangehouden. De jongen werd aangesproken door de bedrijfsleidster van de winkel, nadat zij gezien had dat hij ver schillende winkeldgoederen in zijn jas verstopt had. De jongen is overgedragen aan de politie. een abonnement waard Aan de oude toegangslaan naar de Sint Anna-inrichting liggen vier riante villa's. Hier woonden vroe ger de heren doktoren van het gesticht. Een van deze villa's is thans in particulier bezit. De andere drie worden bewoond door bewoners van het Vincent van Gogh Instituut. Samen met het fraaie hoofdgebouw en het parkachtige voorterrein zijn de woningen tot rijksmonument verklaard en het geheel vormt een ensemble van uitzonderlijke allure. Het was vroeger gebruikelijk, dat de inrichting zorgde voor een fraaie huisvesting van haar doktoren, liefst zo dicht mogelijk bij de inrichting of op het inrichtingster rein zelf. Ook zorgde de inrich ting voor de huisvesting van het ongehuwde personeel, zoals de leerlingverpleegsters en de huis- houdmeisjes. Zij hadden hun domicilie ergens op het gesticht sterrein zelf, maar de heren dok toren woonden net buiten de poort, aan de deftige Annalaan. Deze laan was vroeger de hoofd toegang tot het gesticht, maar vanwege de verkeersgevaarlijke situatie werd de hoofdtoegangs weg in 1974 verlegd naar de hui- dige plek aan de Noordsingel. De Annalaan is een oude verbindings weg tussen Venray en Overloon en heette vroeger de "Lönse Steeg". Toen de Zusters van Liefde in 1907 naar Venray kwa men, kochten ze hier in het gebied van Den Brabander ruim 50 hectaren grond voor de prijs van 25.000 gulden. En passant kochten ze ook de weg van Venray naar Overloon er bij, de huidige door eikenbomen omzoomde hoofdlaan, die over de volle lengte van het inrichtingster rein loopt. De Annalaan met zijn monumentale bomen, de villa's, het prachtige hoofdgebouw en het omringende park zijn zowel wegens hun schoonheid en hun onderlinge ruimtelijke samenhang alsook uit cultuurhistorisch oog punt van groot algemeen belang en verdienen daarom niet alleen onze bescherming, maar ook uw bijzondere belangstelling. Nu de lente is begonnen nodigt het park uit tot het maken van een wande ling. Bezoekers zijn welkom, mits men de rust in het park niet ver stoort en respect toont voor dit fraaie cultuurmonument. Reacties graag naar: - Stichting Venray Monumentaa", e-mail ven- raymonumentaal@kpnplanet.nl Raffaëlla, Floortje en Ellen bezoeken Venray 3» In het grootste nightlife cen ter Zenith in Venray vindt op vrijdag 24 maart Idols on Stage plaats met de drie finalisten van Idols. Het populaire televi sieprogramma Idols heeft het afgelopen weekend de grote tv-finale gehad, waarin Raffaëlla als beste uit de bus kwam. De drie finalisten Raffaëlla (foto rechts), Floortje en Ellen gaan voor het eerst gezamenlijk optre den in Zenith. Het wordt een spetterend optreden van deze ido len die overgebleven zijn uit vele voorrondes, live uitzendingen en uit ruim 10.000 kandidaten. Raffaëlla: 23 jaar en werkend als gastvrouw met een grote passie voor zingen en choreografie weet ze de finale van Idols te halen. Floortje: de 23 jarige apothekers assistente die eenieder met haar performance weet te imponeren. Ellen: 24 jaar en de toekomstige rock diva momenteel studerend in Amsterdam aan het conservato rium. Rondom het optreden is er voor de bezoekers van Zenith de mogelijkheid de drie idolen te ontmoeten in een heuse Meet Greet. Backstage bij Idols wordt doorgetrokken naar Saturdayz Bagstage op zaterdag 25 maart. Dit upcoming drankje is promi nent aanwezig in de acht area's met zeven muziekstromingen voor het optimale Zenith gevoel. Feest is het gegarandeerd ook op vrijdag 31 maart met Puur Hollands. Optredens zijn er dan door publiekslieveling Grad Damen, de koning van het Nederlandse levenslied Jaqcues Herb, hoofdpersoon van de real- lifesoap die iedere woensdag op SBS6 Dario en Nederlands' veelbe sproken André Hazes imitator Lesley Williams. Kortom Nightlife Center Zenith laat weer groots van zich horen in maart. Kijk op www.thezenith.nll. voor meer informatie. De leerlingen van groep 8 van basisschool De Toverbal waren woensdagmorgen te gast in restaurant Zowyzo in hartje Venray. Op uitnodiging van eigenaar Arjan Wienen brachten de kinderen in het kader van het project multi culturele vorming een bezoek aan het restaurant. Een deel van de klas dook meteen de keuken in, terwijl de rest van de leerlingen in het res taurant konden genieten van tal van Nederlandse en 'vreemde' hapjes en ingrediënten. Het idee voor het 'werkbezoek' aan het restaurant werd geboren tijdens een van de wekelijkse bezoeken van een aantal collega's aan het restaurant. Arjan vertelde de onderwijzers een onderwijzeres sen van de school dat Nederlandse kinderen altijd friet jes met mayonaise bestellen en dat hij dat zo jammer vond omdat er veel meer lekker en vooral smaakvoller eten is. Hij wilde de kinderen ook eens wat anders laten nroeven. zoals buitenlandse gerechten. De afspraak was zo gemaakt en woensdag genoten de kinderen van De Toverbal volop van de gastvrijheid en de smaak volle hapjes die ze voorgescho teld kregen. EL EN MAAS mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kinderen

Peel en Maas | 2006 | | pagina 19